Evropa na pokraji ztracene dekady?

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa MartinUS »

Zdravim,

vyvoj v eurozone se v urcitych bodech podoba Japonsku pred ztracenymi dekadami...dojde k tomu i v Evrope?: http://proinvestory.cz/?p=17178

Enjoy,

Martin, ekonom, Chicago, USA
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2829
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa MartinUS »

to Rokosak: zkuste byt vzdy komplexnejsi ve sve argumentaci :) To by vas ve vysilani Bloomberg TV, apod. v US hnali...minule, ze kava nahoru/ dolu, insideri, apod. bez jakychkoliv podlozenych informaci, atd., pak ano/ ne...tak nevim jakou to ma hodnotu takove odpovedi :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2829
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Na nezmyselne spekulacie typu "ak by pokracovali povodne v Cesku, stalo by sa Slovensko primorskou krajinou?", Zanikne Euro v roku 2016", "Dostanu Americania na frak ak napadnu Pakistan" sa nema vobec odpovedat. Ja som zo slusnosti odpovedal Tebe jednym slovom a urobil by som tak aj priamo panu Bloomergovi do oci, ktoreho som mal moznost viackrat stretnut este pred tym ako sa stal miliardarom.
Neviem ako v Chicagu, ale v New Yorku tomu hovorime "far fetched self serving speculations".
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa MartinUS »

Ale to je nahoda, zdravim do nadherneho Big Apple! Jako co tam pracujete? Bohuzel vsak jako ekonom nedostavam stale zadne komplexnejsi argumenty, proc se nepodoba eurozona situaci v Japonsku 90.let...kdyz se proste v mnoha ohledech podoba a jedna se o legitimni premisu mozneho problemu. V clanku je take uvedeno, ze existuji samozrejme i jine faktory, ktere mohou svedcit o rozdilnem vyvoji v konecnem dusledku...Takze sorry, pripada mi spise jako ve smyslu "nejak na sebe upozornit podrazdenim" a to je nemam rad :) Ale, to nechme stranou, dejte o sobe vedet vice...jste ve financni oblasti? Dik.

M.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa Rado »

Informácie v článku sú pekné, ale neobchodovateľné. Na burze fungujú primitívne emócie a menej akademický pohľad. V podstate je to iba o tom, či je viac papierov ako hlupákov alebo viac hlupákov ako papierov. Potom sa k tomu, čo sa stane napíše teória.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mne sa článok páči. Je v ňom kopa informácií.
Mám rád Martinove články a čítam ich všetky. Majú svoj obsah a pridanú hodnotu. Na článku o káve som dokonca zarobil. Preto ma mrzí keď ľudia, ktorí sami články nepíšu , alebo im nerozumejú začnú do autora rýpať...

Sorry Rokosák...ale skús napísať niečo podobné.

,,Ak nemáš síl, aby si horel a šíril svetlo, aspoň nezacláňaj,, Tolstoj
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:Informácie v článku sú pekné, ale neobchodovateľné.
No minimalne investorov upozornuju na to, ze EUROSTOXX 50 sa desatrocia nemusi dostat na novy ALL-TIME vrchol podobne ako NIKKEI a postupne dokupovanie do straty a znizovanie nakupnej ceny nemusi byt zrovna bezpecny sposob investovania.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa MartinUS »

to JUGGLER: jako vzdy diky! Samozrejme rypalu je vzdy vice, jelikoz je to jednodussi nez neco sam udelat, tak radsi soustredit energii na jine. Proto je tak malo skutecne uspesnych ve svete, protoze ti skutecne uspesni se proste soustredi na svuj vykon a na spolurpraci s ostatnima uspesnyma, ne podlamovani jinych :) Jednoducha rovnice...

to jogo: zkuste se podivat na historicky prumerny rocni vynos akcioveho trhu a jeho drawdowny, v USA se po krizich 2001 a 2008 hleda v cim dal vyssi mire diverzifikace do skutecne nekorelovanych aktiv s klasickym buy/ hold...nikdo s majetnejsichh family offices, fund of funds, apod. nechce zazit podobne drawdowny, ktere doslova zlikvidovaly majetek mnoha lidi..proto se v clancich hovori o dulzezitosti diverzifikace...tot vse...

to Rado: to je sice pravda, ze rozhoduji emoce, atd. kratkodobe. Nicmene, kdyby fundamenty a znalost ekonomie/ investic/ financi nehrali roli, nemeli by Buffett Columbia University, Soros London School of Economics, Dalio Harvard, atd...

At se dari a hlavne poztivne!

M.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4031
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ja by som Rokosakov postup povazoval za korektny. Uvahy typu ci USA bude vyvazat ropu (vo vyznamnom mnozstve), ci Europa bude desatrocia upadat ... pisu obycajne predavaci fyzickeho zlata s vysokou predajnou marzou. Nehovorim ze sa nemozu vyplnit. No uvidime o 10 rokov. Rokosak dal najavo ze by na to nevsadzal, co povazujem za lepsie nez ziadnu reakciu.
Je to ako uviest realtime vstup do obchodu, SL, TP a nevysvetlovat dalej (napr. Coudy to tak robieva). Tiez je milsie ked uvedie obchod v obsekanej forme nez vobec.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa Rado »

MartinUS napísal:
to Rado: to je sice pravda, ze rozhoduji emoce, atd. kratkodobe. Nicmene, kdyby fundamenty a znalost ekonomie/ investic/ financi nehrali roli, nemeli by Buffett Columbia University, Soros London School of Economics, Dalio Harvard, atd...

At se dari a hlavne poztivne!

M.
Martin, ja som tiež vyštudovaný ekonóm, ale to na burze resp. v investovaní nie je až taký podstatný fakt. Juggler je úspešný trader aj bez toho, aby to študoval. :D

Btw: to hlavne pozitívne mi príde celkom zábavné. Tu je zoznam "pozitívnych" článkov na proinvestory cz. za cca pol roka:

25.1. emerging-ekonomiky-na-prahu-ekonomicke-chripky
14.2. oracle-priputajte-sa-jazda-sa-zacina
21.2. oracle-chceme-viac-nez-len-prezit
13.3. oracle-zahrievacie-kolo
9.4. oracle-prihara-sa-nam-to
14.4. financni-valka-zapad-vychod-je-ve-dverich
14.5. oracle-uz-sa-to-dymi
22.5. sede-labute-nad-nasimi-hlavami
27.5. financial-times-menove-valky-jsou-zpet
13.6. oracle-zapad-konci
Posledný pozitívny je od teba.

Na jednom fóre som zachytil toto:
pro skeptiky a konspiratory doporucuju weby zvedavec.org a proinvestory.cz, vas zivot bude zase o neco depresivnejsi

Netvrdím, že netreba brať riziko do úvahy, ale priveľa všetkého škodí. Pri tomto zozname by som nepustil ani cent a radšej všetko utratil za dobré diverzifikované jedlo. Pohľad na SPX za rovnaké obdobie vyzerá takto:
Prílohy
image.jpg
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa MartinUS »

Rado, ja myslim, ze na ten server muzou psat vsichni a podle gusta. Jan Dvorak tam ma dokonce soutez pro prispivatele, apod. To ze roste S&P 500 a dalsi indexy je naprosto normalni...ony proste historicky jdou nahoru... Otazkou je do jake miry maji jit nahoru v danou chvili a zda nemuze dojit k propadu (Nasdaq do r. 2001??) ci jaky je reward/ risk akcioveho trhu dlouhodobe. Ja rozhodne nemam nic proti buy/ hold akcioveho indexu, sam mam takto polovinu v akciovem indexu a real estate indexu komercnich nemovitosti long dokonce s velkou pakou, ale take druhou polovinu v alternativnich investicich. To je o cem se stale bavime...myslim, ze nejsou plne cteny me clanky nebo nejsou plne pochopeny. Ta mira financni vzdelanosti je stale v CR/ SK ohromne nizka. Zkuste sledovat vice, co se deje ve financni brazi ve svete http://www.mckinsey.com/insights/financ ... mainstream a kam smeruji "smart money" po financnich krizich posledni doby...Ja se snazim prinest to, co se v USA diskutuje a kam budoucnost aasset managementu smeruje v ramci soucasne diskuse...

Co se tyce urcitych predikci, ze jsou nepouzitelne, apod...rozhoduji emoce. Ano, ale jako ekonom vite, co rozhoduje ve finale. Ok, tak zkuste si dohledat clanky o kave v posledni dobe, o euru nebo o dluhopisech drive a spocitat si, kolik se dalo vydelat. Ja myslim, ze za mych 15 let denno denne ve financnim prumyslu, trosicku neco vim a znam :) Zkuste dat taky nejake predikce, vsichni prece chceme vydelat! :)

Tak asi takhle. Hezky den!

M.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa jogo »

MartinUS napísal: To ze roste S&P 500 a dalsi indexy je naprosto normalni...ony proste historicky jdou nahoru... .
Indexy idu hore, lebo zisky podnikov idu hore(ak berieme SP500) a dokopy tieto zisky su vacsie ako roku 2000 a su vacsie ako roku 2008. Preto je SP500 na novych historickych maximach.
Deflacia je strasiak, ktory zisky podnikov znizuje a preto sa jej investori tak boja, nakolko nasledkom znizenia ziskov pride pokles indexov.


Martin, mna by zaujimalo ako je to v Japonsku s tymi ziskami podnikov. To fakt bol sumarny zisk podnikov zaradenych do NIKKEI pocitany v Yenoch vyssi v roku 1990 ako je teraz?

P.S: Oraclovi odkaz, ze nech uz necita tolko konspiracnych clankov, lebo z nich nacisto "zblbne".
Vzdy ma "vytaca", ako si konspiratori myslia, ze len oni vsetko vedia a ti ostatni su len "slepe stado". Pritom je nad slnko jasnejsie, ze taku hlboku krizu v roku 2008 nepredpokladal nikto z najvplyvnejsich ludi sveta. Inac by boli akcie predali v 2007 a znova nakupili v 2009.(Buffett, Soros, Gates atd.)
Nechce sa mi hladat historiu toho Oracla, odkedy pripieva na web, ale tipujem, ze zacal niekedy v case, ked zlato atakovalo historicke maxima, nakupil ho a teraz vsetkych presviedca, ze sa mylia a on ma pravdu, ze jedine zlato si udrzi hodnotu v bliziacej sa katastrofe. A samozrejme konspiracne weby tuto jeho teoriu podporuju, tak ich vehementne cita a propaguje.
A cena zlata je uz od maxima nizsie o viac ako 30%.
To by bola panika, keby tolko poklesol SP500, zlato vsak nikoho z mocnych velmi nezaujima.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa MartinUS »

to jogo: Oracla neznam, jak rikam psat muze na server kdokoliv...Jinak, pozor, ta obecna poucka rust zisku = rust akcii neplati v pripade Japonska, jelikoz klesal HDP a kdyz se podivate, kde byl Nikkei v 1994 a kde je dnes a jak sli zisky za danou periodu: http://content.screencast.com/users/mle ... rofits.jpg

Tj. je nutno studovat poradne a cist me clanky! :) Napr. o Nikkei zde: http://proinvestory.cz/abenomics-a-nikk ... iovy-index

No nic jdu spat, konec testovani AOS a diskutovani pro dnesek, pres tyden busy, ale klidne zase neco napiste a ja se pak podivam, jak bude cas..

Uspesny tyden na trzich!

M.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa Rado »

Martin, kľudne mi tykaj som len o málo starší. Ešte dobré, že ťa máme. Ja sa polepším, ale články nie sú moja parketa. Skoro dva roky som zverejňoval online obchody a stačilo. Možno by som sa nechal prehovoriť, ak by si do toho išiel aj ty a ukázal ako sa obchoduje priamo u zdroja.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2829
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Co je pozitivne pre jednu stranu moze byt negativne pre druhu. Nepovazujem katastrofalne scenare o Europe z americkych zdrojov za pozitivum, osvietenost, lahodnost ci nahodnu myslienku.
Tezu, ze Japonsko stratilo dekadu odmietam. Japonci mali na vyber pustit svoj priemysel dolu vodou (predat zahranicnemu kapitalu za nizke ceny), alebo udrzat vlajkonosne firmy pod kontrolou vlastneho kapitalu. Urobili to druhe a az na male vynimky (Komatsu) im to vyslo. Ak ma pamat neklame stalo to dvakrat tolko ako vojny USA za desat rokov. Mohlo to dopadnut podstatne horsie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa MartinUS »

Rado, diky. Co se tyce obchodu, exsituje samozrejme nejaka regulace v prumyslu v US, jak co a kdy se muze zverejnovat...Ja samzrejme rad v clancich davam naznaky na ktere trhy se v danou chvili zameruji. Nasledne pak rozhoduje AOS pro vstup a vystup, zalozeny na dukladnych testech...o AOS napr. vice zde: http://proinvestory.cz/?p=16555

Rokosak, podivej se jeste jednou nahore na graf toho Nikkei od 90. let a taky na ten vyvoj HDP, precti si napr. zde: http://www.boj.or.jp/en/announcements/p ... 0423a1.pdf a zaroven zkus zapatrat v dalsi ekonomicke literature... Jeste jsi mi nenapsal pro jakou financni firmu v NY delas a jaky jsi vystudoval obor, tak dej vedet...

M.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2829
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pracovat nepotrebujem. Co sa tyka vzdelania, najviac si cenim moje studium na School of HK.

Clanky z americkych zdrojov o katastrofalnych situaciach v inych krajinach su na objednavku za ucelom znizenia hodnoty cielov kupy. To sa stale opakuje. Obcas to vyjde a obcas nie.

Najlepsi pripadom je organizovany utok americkaho kapitalu na EU firmy koncom 90tich rokov pod vedenim Roberta Rubina a Clintonovej administracie. Napriek tomu, ze trzby a zisky firmami EU a USA boli rovnake trhova hodnota USA firiem bola v danom case dvojnasobna. Na zaklade toho dokazali firmy USA kupit mnohe europske firmy pod cenu.

V kapitalistickej ekonomike rozhoduje kapital a jeho hromadenie. Cim viac kapitalu tym viac moci a lepsie podmienky pre krajinu a jej obyvatelov.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Evropa na pokraji ztracene dekady?

Príspevok od používateľa MartinUS »

to Rokosak: gratulace k nepotrebe pracovat! Pri spravnem investovani je toto docilitelne u vsech a nebo pracovat pak jen pro radost a osobni naplneni.

Tezko rici, nedomnivam se, ze US kritizuji stav pouze a jen jinde, je demokracie a v mediich se kritizuji americke firmy a ekonomika stejne jako nekde jinde, misty az velmi agresivne a jako vzor se naopak dava Svedsko, atd. Jde o to ridit rizika a zaroven cilovat vynos. ECB udelala dobrou vec nakonec, avsak na pocatcich po eskalaci krize byly tendence nadmernych austerity opatreni i pri klesajici velocite penez a restrikcich komercnich bank poskytovat kredit jak firmam tak domacnostem. Pro napravu dlouhodobeho cyklu predluzeni je nutne provest fazi delevragingu a s tim souvisi expanzivni monetarni politika a to bez vetsiho vahani. Velmi dobre popsal v kratkem videu velmi strucne napr. prezident nejvetsiho hedge fondu Dalio: http://youtu.be/PHe0bXAIuk0

Proto se dostalo do problemu Japonsko a podobne naznaky nyni existuji i v Evrope. Existuje vsak predpoklad, ze se zachranilo na posledni chvili. Je naprosto nezbytne diskutovat rizika a tlacit, coz je primarni funkce kvalitniho risk managementu. Investori, politici a ekonomiky obecne maji kratkou pamet a v rostoucich trzich se prilis vse zapomina, coz nasledne vede k adverznimu pohybu pozdeji a obrovskym ztratam ignorujicich participantu pri nekvalitni diverzifikaci. Historie se opakuje stale dokola, nicmene ekonomicka a risk management veda a praxe se neustale zlepsuje, coz je pozitivni.

Samozrejme existuje volny pohyb kapitalu a velmi rozvinuty kapitalovy a financni sektor v US. Proc maji US firmy vetsi hodnoty? O tom rozhoduji nezavisli invetori z celeho sveta svymi fondy, zaplat pambuh ne nejaky kral nebo politik, apod. Jedna se o nejstabilnejsi a nejsilnejsi prostredi, ktere k tom primo vybizi. Myslim, ze proto nasledne prichazi US s primarnimi inovacemi at jiz ze Silicon Valley ci jinych odvetvi a to je vyborne. Musime se vzdy pohnout kupredu.

Dik za komentar a jsem s pozdravem!

M.
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"