Pomoc s investiciami: ETF, Trend Following, Amundi, prenajom

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
DavidSK
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 31 07, 2019 5:31 pm

Pomoc s investiciami: ETF, Trend Following, Amundi, prenajom

Príspevok od používateľa DavidSK »

Ahojte, som tu novy :-)

Precital som viac menej na fore vsetko aktualne a nielen tu a nielen aktualne. Osobitne zaujimave je citat starsie prispevky spred par rokov a porovnat to s realnostou, no ale nie o tom som chcel.

Nejake investicie uz samozrejme mam, s niecim som spokojny a s niecim ani nie, tak by som to chcel zmenit.

1. Nieco dlhodobo jednorazovo nad 20 rokov skutocne pasivne. 50-100K. Raz vlozil, deti o 20 rokov nasli. Podla mna asi ETF, ale ved aj kludne nieco ine.
2. Nieco dlhodobo jednorazovo nad 20 rokov, 50-100K. Mozno nieco aktivnejsie. Asi trend following?
3. Pravidelna investicia niekolko stoviek mesacne dlhodobo.
4. Cez Partnersgroup mam 3 produkty Amundi v tychto fondoch: AF EMERGING WORLD EQUITY - A EUR (C), AF PIONEER GLOBAL EQUITY - A EUR (C), A S.F. - European Equity Optimal Volatility A ND EUR,
AF US PIONEER FUND - A EUR (C), AF PIONEER US EQUITY FUNDAMENTAL GROWTH - A EUR (C), AF EUROPEAN EQUITY SMALL CAP - A EUR (C), AF EUROLAND EQUITY - A EUR (C) a AF EUROPEAN EQUITY TARGET INCOME - A2 EUR (C). Co s tym? Zrusit a nieco ine?
5. Samozrejme aj investiciu do nehnutelnosti cez hypoteku (aj bez) na prenajom vitam, len teda problem je tu nehnutelsnot najst.

Ale ako mnohi pisu, akcie su drahe, nehnutelnosti su drahe, treba pockat na krizu, ale niektori cakaju uz aj 5 rokov o ona zatial nikde.

Vekovo som blizsie k 50 ako k 18, mentalne blizsie k 18.

Co si myslite?

Dakujem.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Pomoc s investiciami: ETF, Trend Following, Amundi, pren

Príspevok od používateľa JUGGLER »

DavidSK napísal:Ahojte, som tu novy :-)

Precital som viac menej na fore vsetko aktualne a nielen tu a nielen aktualne. Osobitne zaujimave je citat starsie prispevky spred par rokov a porovnat to s realnostou, no ale nie o tom som chcel.

Nejake investicie uz samozrejme mam, s niecim som spokojny a s niecim ani nie, tak by som to chcel zmenit.

1. Nieco dlhodobo jednorazovo nad 20 rokov skutocne pasivne. 50-100K. Raz vlozil, deti o 20 rokov nasli. Podla mna asi ETF, ale ved aj kludne nieco ine.
2. Nieco dlhodobo jednorazovo nad 20 rokov, 50-100K. Mozno nieco aktivnejsie. Asi trend following?
3. Pravidelna investicia niekolko stoviek mesacne dlhodobo.
4. Cez Partnersgroup mam 3 produkty Amundi v tychto fondoch: AF EMERGING WORLD EQUITY - A EUR (C), AF PIONEER GLOBAL EQUITY - A EUR (C), A S.F. - European Equity Optimal Volatility A ND EUR,
AF US PIONEER FUND - A EUR (C), AF PIONEER US EQUITY FUNDAMENTAL GROWTH - A EUR (C), AF EUROPEAN EQUITY SMALL CAP - A EUR (C), AF EUROLAND EQUITY - A EUR (C) a AF EUROPEAN EQUITY TARGET INCOME - A2 EUR (C). Co s tym? Zrusit a nieco ine?
5. Samozrejme aj investiciu do nehnutelnosti cez hypoteku (aj bez) na prenajom vitam, len teda problem je tu nehnutelsnot najst.

Ale ako mnohi pisu, akcie su drahe, nehnutelnosti su drahe, treba pockat na krizu, ale niektori cakaju uz aj 5 rokov o ona zatial nikde.

Vekovo som blizsie k 50 ako k 18, mentalne blizsie k 18.

Co si myslite?

Dakujem.
Ahoj. Môj názor:

1. jednoznačne indexové etf, alebo BRKB. Nebál by som sa počkať. Tí, čo čakajú 5 rokov a majú ušlé zisky - aj tí sa podľa mňa dočkajú a budú mať možnosť nastúpiť pri -50%. Teda nestratia nič. Ak nepočkáš, možno niečo zarobíš, ale stále riskuješ tých -50%. Za posledných 20 rokov sme mali 2 x cez -50% a skôr, či neskôr budeme mať znovu.

2. Ked máš nutkanie robiť niečo aktívnejšie a neobetoval si tomu už pár rokov, radšej sa do trhov nepúšťaj. Ak chceš vyšší výnos ako SPX, tak počkaj aj z druhou investíciou a potom ju práskni do výnosnejšieho (aj riskantnejšieho ) indexového etf. Napr. ETF na americké technológie, čiže na index Nasdaq. Ten dal od dna v poslednej kríze +670%..to sa vyplatilo trpezlivým.

3. Sporenie do indexového etf. Môžeš začať ihneď. Malé počiatočné vklady sa časom cenovo spriemerujú, takže je jedno, či príde pokles.

4. Všetky tie fondy by som zrušil. Nemusíš byť taký jednoznačný v rozhodnutí ako ja. Urob si analýzu ako performujú voči indexom a kolko platíš za správu. Ďalej zváž zdaňovanie...lebo pri predaji podielov treba zdaňovať. Body 1 , 2, 3 máš jednoznačne od daní oslobodené ( držanie nad 1 rok). Aj preto sa neoplatí byť príliš aktívny (trading ).

5. Aj s tým by som počkal. Prečo majú ľudia také nutkanie ihneď do niečoho investovať? Drž cool cash tak, aby sa neznehodnocoval infláciou a teš sa že máš rezervu na nečakanú príležitosť. V nehnuteľnostiach si treba čo to naštudovať a potom mať oči otvorené. Príležitosť sa objaví, len sa treba po nej pozerať.

P.S. nie som poradca, ber to len ako moje názory v momentálnej situácii. ja som tiež čakateľ na pokles :lol:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Pomoc s investiciami: ETF, Trend Following, Amundi, pren

Príspevok od používateľa jogo »

Dam tu tiež svoj názor.

Body 1-2-3 nerieš samostatne ale spolu. Nikdy, ani po 50% prepade trhu nenakup naraz za všetky peniaze. Lebo nikdy nevieš, či trh nespadne ďalších 50%. Pozor, to neznamená, že padneme na nulu, ale len o -75% od najvyššej hodnoty indexu.
Preto, ak sa tomu nechceš aktívnejšie venovať, rozdeľ si všetky peniaze, ktoré chceš investovať, na rovnaké sumy , a nakupuj veľmi dlhodobo kľudne aj 10 rokov vždy za rovnakú čiastku. Potom nemusíš riešiť, či kríza príde zajtra alebo o 5 rokov.
Cash drž buď na dlhodobých termiňákoch, alebo až budú euro dlhopisy mať nejaké výnosy, tak môžeš držať aj dlhopisové ETF-ka.
Daj si pozor na investíciu do dlhopisov v cudzej mene napr. USD, CZK...ja som na vlastnej koži zažil v rokoch 2000-2005 stratu polovicu investovaných slovenských korún do USD dlhopisového fondu kvôli veľkému oslabeniu USD voči euru a veľkému posilneniu slovenskej koruny voči euru.
Bod 4 by som sa snažil zrušiť a presmerovať peniaze do pravidelných investícii.
Bod 5 vyzerá tak, že ceny nehnuteľnosti budú rásť adekvátne platom, ale v tom sa moc nevyznám a na môj vkus je tam malá diverzifikácia rizika. Jeden neprispôsobivý sused alebo vychcaný nájomník, ktorého nevieš vyhnať z bytu a investícia bude stratová.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
DavidSK
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 31 07, 2019 5:31 pm

Re: Pomoc s investiciami: ETF, Trend Following, Amundi, pren

Príspevok od používateľa DavidSK »

Ahojte,

1: Jednorazova investicia. To su vlastne dve. Jednu ja - skusim ju teda v case rozlozit. Druha - to moja mama chce mojim detom ako dedicstvo. Ona hovori, nech jej najdem detsky ucet v banke, alebo vkladnu knizku, kam to vlozi. :-) Rozlozit takuto investiciu v case asi moc nepojde. Na nieco ine ako vkladnu knizku je zrejme ukecam, len na cakanie, ci rozlozenie v case asi nie. Preto toto jej treba teraz v priebehu mesiaca, ci dvoch investovat.

2a3 Zaujimave rady, diky, budem rozmyslat.

4 Ach, idem volat poradcovi, ze zrusit. Uvidime, co su tam poplatky. Vynos extra dobry nebol.

5 Nehnutelnosti na prenajom sa nebojim, nejake uz mam. A ono pri prenajme nie je extra dolezite, ako sa vyvija cena nehnutelnosti, kedze by som ich nekupoval za ucelom predaja, ale prenajmu. Dolezitejsia skor je vyvoj vysky prenajmov. A inac, mozno sa mylim, ale ked bola posledna kriza 2009 a ceny nehnutelnosti klesli, nejako som nezachytil, ze by klesli ceny prenajmu. Myslim si, ze skor naopak. Vidim to tak, ze ak sa ekonomike dari, mozu ist aj prenajmy hore, ak sa nedari a pride kriza, menej ludi bude kupovat a viac si prenajimat, teda zvysi sa dopyt a... prenajmy klesat nebudu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pomoc s investiciami: ETF, Trend Following, Amundi, pren

Príspevok od používateľa Rado »

DavidSK napísal: Rozlozit takuto investiciu v case asi moc nepojde. Na nieco ine ako vkladnu knizku je zrejme ukecam, len na cakanie, ci rozlozenie v case asi nie. Preto toto jej treba teraz v priebehu mesiaca, ci dvoch investovat.
Toto je riadna hlúposť. Investovať treba keď je príležitosť a nie preto, že ťa pália peniaze, ktoré máš v rukách. Už si investoval do fondov a výnos bol nič moc, ako píšeš. Nestačí len peniaze dať do hry lebo to je hra a oni sa nejako sami zhodnotia. Potrebuješ mať určitú výhodu, aby boli šance na tvojej strane. Šťastie by som nepokúšal. Pokiaľ nebudeš vedieť čo robíš, tak by som ich dal na vkladnú knižku ako chce tvoja mama. Aj keď to znie veľmi neatraktívne.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Pomoc s investiciami: ETF, Trend Following, Amundi, pren

Príspevok od používateľa jogo »

DavidSK napísal: 5 Nehnutelnosti na prenajom sa nebojim, nejake uz mam. A ono pri prenajme nie je extra dolezite, ako sa vyvija cena nehnutelnosti, kedze by som ich nekupoval za ucelom predaja, ale prenajmu. Dolezitejsia skor je vyvoj vysky prenajmov. A inac, mozno sa mylim, ale ked bola posledna kriza 2009 a ceny nehnutelnosti klesli, nejako som nezachytil, ze by klesli ceny prenajmu. Myslim si, ze skor naopak. Vidim to tak, ze ak sa ekonomike dari, mozu ist aj prenajmy hore, ak sa nedari a pride kriza, menej ludi bude kupovat a viac si prenajimat, teda zvysi sa dopyt a... prenajmy klesat nebudu.
Ak máš s prenájmom nehnuteľnosti dobré skúsenosti, tak by možno tvoja mama mohla vnukom kúpiť nejaký byt ako investíciu.
Lebo ani Euro termínovaný vklad není istota v prípade rozpadu eurozóny v najbližšej veľkej kríze. Nikto nevie, ako sa budú jednotlivé národné meny vyvíjať a či nepríde k podobnej devastácii úspor ako to bolo u nás v 90 rokoch. Mam vkladnú knižku ešte spred roku 1989 a mala výpovednú lehotu 1 rok. Nikdy som na ňu nedokladal, nikdy som z nej nevyberal a jej zhodnotenie je za 30 rokov 150%. Priemerná mzda nám odvtedy narástla o 1000%, inflácia o niečo menej, takže kúpna sila peňazí na vkladnej knižke klesla o 70%-80%. Ak by som bol za tie peniaze kúpil stavebný pozemok u nás, tak dnes by som mal zhodnotenie 30-násobné a kúpna sila peňazí by stúpla o 200%, ak by som investoval do akcii najväčších československých firiem, tak by zhodnotenie bolo podobné, ako pri tom pozemku. Aj kvôli tejto skúsenosti som sa stal aktívnym investorom na burze, aby som chránil svoje úspory pred podobnou devastáciou, akú sme zažili v 90 rokoch.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
DavidSK
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 31 07, 2019 5:31 pm

Re: Pomoc s investiciami: ETF, Trend Following, Amundi, pren

Príspevok od používateľa DavidSK »

Rado napísal: Toto je riadna hlúposť. Investovať treba keď je príležitosť a nie preto, že ťa pália peniaze, ktoré máš v rukách. Už si investoval do fondov a výnos bol nič moc, ako píšeš. Nestačí len peniaze dať do hry lebo to je hra a oni sa nejako sami zhodnotia. Potrebuješ mať určitú výhodu, aby boli šance na tvojej strane. Šťastie by som nepokúšal. Pokiaľ nebudeš vedieť čo robíš, tak by som ich dal na vkladnú knižku ako chce tvoja mama. Aj keď to znie veľmi neatraktívne.
Preco by to bola hlupost? Babka teraz bud vlozi peniaze na vkladnu knizku, alebo vymyslim nieco lepsie. Problem je, ze akcie su drahe, tak preto sa pytam na nazor, ze kam.
DavidSK
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 31 07, 2019 5:31 pm

Re: Pomoc s investiciami: ETF, Trend Following, Amundi, pren

Príspevok od používateľa DavidSK »

jogo napísal: Ak máš s prenájmom nehnuteľnosti dobré skúsenosti, tak by možno tvoja mama mohla vnukom kúpiť nejaký byt ako investíciu.
Lebo ani Euro termínovaný vklad není istota v prípade rozpadu eurozóny v najbližšej veľkej kríze. Nikto nevie, ako sa budú jednotlivé národné meny vyvíjať a či nepríde k podobnej devastácii úspor ako to bolo u nás v 90 rokoch. Mam vkladnú knižku ešte spred roku 1989 a mala výpovednú lehotu 1 rok. Nikdy som na ňu nedokladal, nikdy som z nej nevyberal a jej zhodnotenie je za 30 rokov 150%. Priemerná mzda nám odvtedy narástla o 1000%, inflácia o niečo menej, takže kúpna sila peňazí na vkladnej knižke klesla o 70%-80%. Ak by som bol za tie peniaze kúpil stavebný pozemok u nás, tak dnes by som mal zhodnotenie 30-násobné a kúpna sila peňazí by stúpla o 200%, ak by som investoval do akcii najväčších československých firiem, tak by zhodnotenie bolo podobné, ako pri tom pozemku. Aj kvôli tejto skúsenosti som sa stal aktívnym investorom na burze, aby som chránil svoje úspory pred podobnou devastáciou, akú sme zažili v 90 rokoch.
Ak je prijem v eurach, zijeme v state, kde sa plati eurom a investicia je v eurach, tak menove vykyvy velky vplyv nemaju. A osobne neverim, ze budu take problemy ako opakovanie 90. rokov. Rozpad eurozony je podla mna velmi nepravdepodobny, ale zas buducnost uakze, kto ma pravdu. Spatne sa vzdy da velmi dobre povedat, co bolo treba robit. Tak ako napriklad s tebou spominanym pozemkom.
Ak aktivne investujes, mas lepsi vynos ako ETF?
Mna investovanie, ci cenne papiere vzdy bavili. Najvacsi vynos som mal este na dlhopisoch FNM pred 20 rokmi :-) Ale potom som si povedal, ze aktivne kazdodenne alebo inak caste obchodovanie nie je pre mna, asi by som sa zblaznil pri poklese. Pri poklese ETF to je v pohode, dlhodoba investicia, takisto aj pokles pri kryptovalutach ma netrapi, mam to na dlhsie,
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pomoc s investiciami: ETF, Trend Following, Amundi, pren

Príspevok od používateľa Rado »

DavidSK napísal: Preco by to bola hlupost? Babka teraz bud vlozi peniaze na vkladnu knizku, alebo vymyslim nieco lepsie. Problem je, ze akcie su drahe, tak preto sa pytam na nazor, ze kam.
V podstate si si odpovedal sám. Babka chce tak investujeme napriek tomu, že sú akcie drahé. Ja by som nakupoval v také dni ako bol včera. Na také si treba počkať. Mne príde trpezlivosť asi najdôležitejšia vlastnosť, ktorú treba mať.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Pomoc s investiciami: ETF, Trend Following, Amundi, pren

Príspevok od používateľa jogo »

DavidSK napísal: Ak aktivne investujes, mas lepsi vynos ako ETF?
Nemám väčší výnos ako indexové ETF, lebo mam zainvestované len asi polovicou peňazí. Dôchodok sa mi blíži, tak si nemôžem dovoliť riskovať 50% prepad so všetkými úsporami, nakoľko tieto peniaze budem nutne potrebovať na prilepšenie si k dôchodku, lebo ako živnostník budem mať vypočítaný dôchodok v podstate z minimálnej mzdy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
DavidSK
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 31 07, 2019 5:31 pm

Re: Pomoc s investiciami: ETF, Trend Following, Amundi, pren

Príspevok od používateľa DavidSK »

jogo napísal: Nemám väčší výnos ako indexové ETF, lebo mam zainvestované len asi polovicou peňazí. Dôchodok sa mi blíži, tak si nemôžem dovoliť riskovať 50% prepad so všetkými úsporami, nakoľko tieto peniaze budem nutne potrebovať na prilepšenie si k dôchodku, lebo ako živnostník budem mať vypočítaný dôchodok v podstate z minimálnej mzdy.
Tak to hej. Bodaj by bolo viac takychto zodpovednych zivnostnikov.
Ja cakam na to, ked zacnu zivnostnici s minimalnymi alebo ziadnymi odvodmi odchadzat na dochodok a zacnu sa burit a pytat od statu vyssie dochodky. A zvolia si nejakeho Fica mladsieho, ktory im to samozrejme naslubuje.
A podobne, ked nasa generacia husakovych deti pojde do dochodku, ktore budu nie 40% prijmu ako teraz ale mozno 20%, zacneme sa burit, zvolime si Fica III a vsetci mladi sa na nas vykaslu a odstahuju sa.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Pomoc s investiciami: ETF, Trend Following, Amundi, pren

Príspevok od používateľa jogo »

DavidSK napísal: Tak to hej. Bodaj by bolo viac takychto zodpovednych zivnostnikov.
U živnostníka sa predpokladá, že je dostatočne uvedomelý a sám sa postará o svoj dôchodok. Preto v Nemecku živnostníci nemusia platiť dôchodkové poistenie, ale asi ani nedostanú štátny dôchodok. Viď Ladisová žena. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"