EIC - vstupný poplatok

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
pozhmolegnets
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 13 08, 2019 2:31 pm

EIC - vstupný poplatok

Príspevok od používateľa pozhmolegnets »

Ahojte,
mám ako začiatočník otázku ohľadne vstupných poplatkov. Cez finančného poradcu si zriaďujem cez EIC ETF, investovať chcem 40 € mesačne (40% Core MSCI World, 30 % Core S&P 500, 30% Core Euro STOXX 50)

Odrádza ma však že na úvod to, že je potrebné zaplatiť vstupný poplatok vo výške cca. 3% z cieľovej sumy čo predstavuje zhruba 500 EUR.

Existuje nejaká možnosť ako investovať 40 EUR mesačne do ETF a vyhnúť sa týmto polatkom? Alebo ako ich aspoň čo najviac eliminovať?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: EIC - vstupný poplatok

Príspevok od používateľa Rado »

Kto sa nestará o svoje financie sám, tak musí platiť nezmyselné poplatky za služby. Tak je to vo všetkom. Ja by som išiel cestou založiť si vlastný účet u brokera a kupovať ETF, kde budeš platiť iba za nákup a potom za predaj. K tomu si musíš niečo naštudovať, ale výsledok bude, že zaplatíš menej a výnosy budú vyššie o zaplatené poplatky.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: EIC - vstupný poplatok

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ak je tá cieľová suma počítaná s fiktívnym zhodnotením 8-10% p.a. tak je to pekné svinstvo. Nedaj sa nachytať.
Ten vstupný poplatok závisí od sprostredkovateľa..môžeš ho vyjednať.
Ja by som súhlasil jednorazovo max. s 2% zo sumy ktorú tam skutočne vložím.
Čiže po 40€ na 10 rokov 40 x 12 x 10 = 4800..2% sú 96€

Ináč priebežné poplatky sú ok. Tie fondy cez EIC sú dobrá voľba:


Fond: ISHCMWO iShares Core MSCI World UCITS ETF 0,2%p.a.
Fond: ISHSP5 iShares Core S&P 500 UCITS ETF 0,07% p.a.
Fond: ISHEUS50 Fond: iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF 0,1% p.a.

Iné alternatívy sú už iba Finax, Across ( cca po 1% p.a. ) Alebo sám. Treba si to však kupovať .
Pravidelné sporenie pre laikov je zrejme najvýhodnejšie vtedy, ked je nastavené automaticky cez platobný príkaz..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: EIC - vstupný poplatok

Príspevok od používateľa hokaido »

Treba sa riadit zakladnym pravidlom: Cim menej sa tomu chces venovat, tym viac ti zozeru poplatky. Predsa musis nejak zaplatit toho poradcu, jeho skolenia a tiez certifikat a benzin, ked za tebou prisiel.
Idealne by bolo keby si siel cez brokera, ale pri takych malych sumach sa to neoplati. Poplatky za obchod by boli % vysoke. Musel by si nakupovat menej casto vacsie sumy a neslo by to len cez trvaly prikaz.
Pri Finaxe, zase platis prebezny poplatok z celej investovanej sumy 1% + DPH
Niekto tu spominal, ze mozno Degiro bude dostupne na SVK, ale to je nepotvrdena info.

Keby som to mal zhrnut, tak do EIC by som na 100% nesiel. Dnes sice chces prispievat 40e, ale o 5r to moze byt 200e. Broker ponuka najlepsiu flexibilitu.
A samozrejme nezabudajme na dane. Riadme sa s tym co plati dnes, tzn ak budes mat vynos 6%pa, tak z toho tretinu zaplatis na daniach a odvodoch(tyka sa podielovych fondov). Ostane ti teda vynos 4%. Navyse spravca tych fondov je zahranicny subjekt, co zase znamena, ze musis podat danove priznanie nasl. rok po odkupe.
Pri brokerovi a Finax, po roku sa ta dane ani odvody netykaju.
Amen
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: EIC - vstupný poplatok

Príspevok od používateľa JUGGLER »

hokaido napísal:Treba sa riadit zakladnym pravidlom: Cim menej sa tomu chces venovat, tym viac ti zozeru poplatky. Predsa musis nejak zaplatit toho poradcu, jeho skolenia a tiez certifikat a benzin, ked za tebou prisiel.
Nie je to celkom tak. Netreba sa nechať odrbať.

1. Ten istý produkt ti niekde predajú za 5% vstupný poplatok a investíciu 10 000 prepočítajú na cieľovú sumu 25 000.
Zacvakáš 1250 € teda v skutočnosti 12,5% z vložených peňazí....a to si ešte dobre obstál. Lebo:

2. Niekde inde ti podobný produkt ponúknu tak, že cvakneš 1250€, ale indexový fond bude len súčasťou produktu ocp za ktorý ti budú účtovať 2-3% ročne. A tak ťa celkove oberú o viac ako polovicu výnosov...

3. Ak to kúpiš cez niekoho, kto nie je 3x zastrešený multi level parazitmi, tak vôbec nevidím problém, aby ti to nesprostredkoval za 2%. Veď len vypíše formuláre a posunie to EIC. Koľko je to hodín práce? Zoberme, že celý deň.
50 € je priemerná denná mzda na Slovensku, tak prečo platiť 1250€ alebo 500€?

Ja plne chápem, že 20 000 sprostredkovateľov by sa takto neuživilo. Ani paraziti pre ktorých pracujú. Ale ľudia by súhrne ušetrili miliardy, ktoré pre ich vlastnú hlúposť zbytočne odtekajú z ich výnosov. Z ich rizika. Z ich budúcej penzie.
Keby som to mal zhrnut, tak do EIC by som na 100% nesiel. Dnes sice chces prispievat 40e, ale o 5r to moze byt 200e. Broker ponuka najlepsiu flexibilitu.
A samozrejme nezabudajme na dane. Riadme sa s tym co plati dnes, tzn ak budes mat vynos 6%pa, tak z toho tretinu zaplatis na daniach a odvodoch(tyka sa podielovych fondov). Ostane ti teda vynos 4%. Navyse spravca tych fondov je zahranicny subjekt, co zase znamena, ze musis podat danove priznanie nasl. rok po odkupe.
Pri brokerovi a Finax, po roku sa ta dane ani odvody netykaju.
Amen
Ja som naopak veľmi rád, že tu chlapík dal to EIC. Prvýkrát vidím, že na Slovensku sa dajú kúpiť nízkonákladové ETFká a že ich vie sprostredkovať takmer každý ,,finančný poradca,,.

A pozor, nepletme tu dane...toto sú skutočné ishares od Blackrocku, teda fondy obchodované na regulovanej burze (ETF ) a presne na tie sa nevzťahujú dane ani odvody. Nie sú to podielové fondy na ktoré vás všetci nahovárajú !

Ked si pozriete stránku EIC, tak tam vidíte, kto sú zmluvní partneri...čiže kto vám môže sprostredkovať ten nákup ETFiek.
A teraz vám poviem niečo. Bola by sranda oslovovať zaradom tých partnerov a pýtať sa ich na za kolko sprostredkujú pravidelné investovanie 100 € mesačne do iShares Core S&P 500 UCITS ETF na dobu 10 rokov. To by ste videli tie rozdiely!

Pozrite sa na ten zoznam:

https://eic.eu/partneri/clenovia" onclick="window.open(this.href);return false;

Stavím sa že tam nájdete sprostredkovateľov, ktorí sú de facto živnostníci, žiadny paraziti...a myslím si, že by ste tam našli takých, čo by vám to sprostredkovali aj za tých 100 € ( = 2% vstupný poplatok so skutočne investovanej sumy ).

P.S. uvedomujete si, že keď si tu ujasníme za aké najmenšie náklady sa dá vstúpiť do indexových etefiek cez EIC, tak dostaneme ešte lepšiu alternatívu pre bežných ľudí ako je Finax, alebo Across?

My čo tu roky chodíme, vieme, že cez brokera je to najlepšie...ale to nemôžeme radiť všetkým. Bol by som rád, keby som vedel aj o takej alternatíve ako zariadiť skutočne pasívne sporenie do akcií pre ľudí, pre ich deti...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: EIC - vstupný poplatok

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal:Nie je to celkom tak.
Mas pravdu. Nevsimol som si tie ETFka, nejak mi unikli :oops:
Ale zaujimalo by ma, ako vies investovat mensie ciastky ked tam pisu, ze min investicia 1000 USD. Vidim tam ale aj eurove ETFka s min investiciou 100eur :)

Keby robil 100e vklady tak v porovnani s brokerom to vyjde na rovnako. V lynxe zaplatis za nakup IWDA MSCI World 6 eur co pri 100e je 6%. Keby nakupoval u brokera v cudzej menej tak pri takychto malych sumach sa to predrazi este viac aj kvoli konverzii, u brokera by z toho vysiel horsie. ale je tu velke ALE vid nizsie

Este je tam otazka moznosti nakupu ciastkovych podielov, tj kupim 1,8 podielu z fondu, ako ma napr Finax.

Podla povodnej otazky som to pochopil tak, ze ma ist o "cielovy ucet" tj zaplatis poplatok z cielovej sumy cennik EIC
Vidim tam dalsi poplatok 0.3% za nakup akcioveho fondu a 1.20% poplatok za konverziu na USD.
A este jeden: Poplatok za úschovu a správu indexových/ETF fondov a fondov na Manažovaných účtoch: 0.2% p.a. + DPH

Je tam aj manazovany ucet, na co si treba dat pozor. Vas poradca, bude vykonavat operacie vo vasom mene, rebalancing a pod. Za co si ale pyta dalsie % poplatky z celej hodnoty uctu.
pozhmolegnets
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 13 08, 2019 2:31 pm

Re: EIC - vstupný poplatok

Príspevok od používateľa pozhmolegnets »

Vďaka za odpovede. Zatiaľ teda zvažujem dva scenáre:
1. začnem s malou sumou v niečom typu Finax, ETFmatic a pod., popritom budem šetriť na vstupný kapitál pre investovanie cez brokera a ďalej sa vzdelávať
2. pôjdem do toho EIC aj keď prvý rok vlastne nebudem vôbec investovať ale len splácať poplatok (možno medzičasom sa dostaví recesia a keď už budem investovať a nie len splácať poplatok budú ETF lacnejšie)
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"