Mypioneer/Amundi

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Grexacik
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Ut 03 12, 2019 10:36 pm

Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa Grexacik »

Ahojte,
Chcel by som sa poradit ohladne investovania/sporenia. V roku 2015 som si cez fin. sprostredkovatela zriadil ucet v spolocnosti
Mypioneer/Amundi vid obrazok mojho portfolia a viac menej neriesil nakolko mi to bolo reklamovane ako top produkt atd...Momentalne som sa zacal viac zaujimat o spravu a moznosti investovania mojich vlastnych financnych prostriedkov a aj skrz Vase forum a clanky sa dozvedol o EIC, Finaxe, nakupovania ETF cez brokera na vlasnu past. Co si myslite o Mypioneer/Amundi ? Je rozumne to zrusit a presunut peniaze niekde inde kde ich dokazu zhodnotit vyhodnejsie? Na kupovanie cez brokera sa necitim nato som este maly pan :D Vdaka za kazdu radu.
Prílohy
ms.JPG
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ukazuješ mačku vo vreci. Žiadne portfolio nevidno. Dôležité je, do čoho máš zainvestované, kolko sú ročné poplatky, kolko si platil vstupný, či je výstupný ( niekedy je výstupný poplatok časovo viazaný) a aký je tvoj investičný horizont. Z toho čo ukazuješ nevieme ani tvoj investičný profil - či máš nakúpené čisto akcie, alebo s podielom dlhopisov...Čiže niet čo porovnávať, niet čím argumentovať...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa Tilbur »

Je to celkom jedno, co mas. Pozri si poplatky. Zaplatil si cez 600€ a vynos mas 442€.
Najspokojnejsi je teda ten, co ti toto predal.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Grexacik
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Ut 03 12, 2019 10:36 pm

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa Grexacik »

Prikladam dalsie obrazky uz detailnejsie aj stim kde su jednotlive prostriedky investovane. V tom kde je viacej penazi sa neviem
preklikat na zlozenie portfolia ale malo by ist fond P90 kde mi vlastne garantuju, ze nikdy ta hodnota neklesne pod 90% toho co som tam vlozil. Polatky som tam zial nikde nenasiel musel by som pozriet do zmluv investicny horizont je na 10 rokov.
Prílohy
Amundi2JPG.JPG
Amundi.JPG
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tých 5 fondov dole som ti vypísal poplatky:

A European Equity Optimal Volatility Eur 1,7% p.a
A Emerging World Equity...priebežné 2,05%..transakčné 0,51% p.a.
A European equity value 1,73% trans. 0,14%
A Pioneer Global Equity Eur 1,90% a 0,25%
A US Pioneer Fund 1,70 a 0,06

Sú to aktívne spravované fondy, čo znamená, že za správu platíš okolo 1,7% ročne a zbytok sú transakčné poplatky.
Tragédia aktívnej správy je, že banda manažérov sa hraje na TOP odborníkov, pritom ani zďaleka nedokážu napodobniť výnos obyčajného akciového indexu.
Kamufláž je v tom, že množstvo TOP produktov sa akože špecializuje na rôzne segmenty trhu a ty si akože vyber.
5 sračkových fondov vyzerá ako TOP diverzifikované portfólio, pričom tam máš akcie sveta, ktoré môžeš mať aj v jednom indexovom fonde a netreba ti ich viac. Ved taký jeden indexový celosvetový obsahuje stovky akcií a to je dostatočná diverzifikácia.

Nuž aby som nefilozofoval poďme k podstate.

Agent s Partnersgroup ti namixoval podielové fondy s aktívnou správou kde platíš poplatky približne 2% p.a.
Za to si zobral vstupný poplatok, čo je zvyčajne 3-5% z celkovej investície.

Agent ti nepovedal, že Amundi má aj indexové fondy, ktoré majú minimálne poplatky 0,3% ...z toho iba 0,13% za správu a 0,008 až 0,04% transakčné...takže 4 x menej pri aktívnej správe !

Agent sa hraje na finančného poradcu, ale predal ti fondy, ktoré majú 4 x vyššie poplatky a zhruba polovičný výnos.

Ty tam máš priemerný výnos 3% p.a.

Tu máš na porovnanie Amundi indexové fondy ( teraz sú nové , tzv Amundi Pioneer 2 ):

AMUNDI FUNDS INDEX MSCI EMU – AE... za 3 roky výnos 9% p.a
AMUNDI FUNDS INDEX EQUITY NORTH AMERICA – AE..za 3 roky 12% p.a...10 rokov 15% p.a.
AMUNDI FUNDS INDEX EQUITY EUROPE – AE...za 3 roky 8,5% p.a...10 rokov 7,7% p.a.

opakujem: poplatky 0,3%..z toho manažérsky 0,13% , transakčné od 0,008 do 0,04% p.a.

Moja rada: vzhľadom na to, že si už zaplatil provízie, ktoré ti nikto nevráti - žiadal by som od príslušného agenta s teplou vodou, aby ťa v rámci Amundi prehodil do indexových fondov s nízkymi poplatkami. Dúfam, že sa to dá bez platenia nových poplatkov.

Vyber si len jeden celosvetový indexový fond, alebo tie dolné dva: North America + Europe.

Ináč na akcie sa neoplatí dávať 10 ročný horizont. Ak si mladý, maj maximálny investičný horizont, lebo výnos ti bude stúpať exponenciálne. To je efekt zloženého úročenia. Samozrejme, skončiť môžeš hocikedy keby si zažil obrovský výnos a nechcel už riskovať posledné roky pred dôchodkom.

Príď nám povedať, či sa dalo prestúpiť bez poplatkov. Mňa by si potešil, keby si prišiel povedať, či tie poplatky pri Amundi indexových sú fakt také nízke.

P.S. Spýtaj sa ešte agenta na zdaňovanie. Lebo výnos z podielových fondov podlieha 19% dani z príjmov keby si predal podielové listy. Ked však investuješ do určitého limitu a určitú dobu, tak je to oslobodené od daní.

Najväčšia výhoda investovania do indexových ETF...či už by si to robil sám, alebo cez Finax, Across a pod. je, že pri držaní nad 1 rok si úplne oslobodený od daní a odvodov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal:Agent s Partnersgroup ti namixoval podielové fondy s aktívnou správou kde platíš poplatky približne 2% p.a.
Za to si zobral vstupný poplatok, čo je zvyčajne 3-5% z celkovej investície.
Agent nic nemixoval :lol:
Partnersgroup maju provizie hlavne z hypo a poistiek. Investovanie je pre nich okrajovou zalezitostou, nakolko im to skoro nic nedava, ale musia to ponukat, lebo klienti sa pytaju "skusenych" poradcov na moznosti investovania. Maju povedane aby svojim zakaznikom ponukali Rytmus - pravidelne investovanie + omacka k tomu preco je to vyhodne. Co sa tyka toho "mixovania" podielovych fondov, maju niekolko strategii/portfolii a z toho vyberie agent jedno. Taketo skolenie o podielovych fondoch zvladne za 1h a moze radit klientom o investiciach.
Funguje to potom tak, ze si s klientom nastavia cielovu sumu na napr na 10000e. Potom ma klient na vyber, bud bude platit vstupne poplatky priebezne z vkladu alebo na zaciatku jednorazovo. Dynamicke portfolio, co ma aj Grexacik, ma najvyssie vstupne poplatky. Pri priebeznom je to 4.75% a pri jednorazovom a vopred okolo 3% z cielovej sumy. Agent sa potom snazi presvedcit klienta, ze vopred je prenho vyhodnejsie, ked su to len 3%. No a z toho potom ma ten agent proviziu.

Viem, ze pokial chce, moze si menit porfolio v ramci programu Rytmus. Ale neviem o tom, ze by bolo mozne prejst na klasicky podielovy fond ako navrhuje JUGGLER, teda z RYTMUSu do indexoveho. Pri podielovych fondoch sa platia dane aj zdravotne odvody. Cize ked predas podielove fondy Amundy, mal by si dalsi rok podat DP a zdravotna poistovna sa potom uz ozve sama :lol:

Este doplnim, ze to nie len Partnergroups takto funguje ale aj ostatne spolocnosti. Napr aj EIC ma podobny model s cielovou sumou atd. Ano maju v ponuke aj klasicke PF dokonca indexove ale tam ten model provizii funguje inak, menej vyhodne pre nich.

PS: ked som pred rokmi agentovi hovoril, ze koncim s investiciami v podielovych fondoch vratane Rytmusu a budem investovat do ETF na burze reakcia bola nasledovna: Vela stastia pri hrajkani sa na burze :roll:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík za vysvetlenie Hokaido. :D Dobrý a prínosný príspevok!

hokaido napísal: Viem, ze pokial chce, moze si menit porfolio v ramci programu Rytmus. Ale neviem o tom, ze by bolo mozne prejst na klasicky podielovy fond ako navrhuje JUGGLER, teda z RYTMUSu do indexoveho. Pri podielovych fondoch sa platia dane aj zdravotne odvody. Cize ked predas podielove fondy Amundy, mal by si dalsi rok podat DP a zdravotna poistovna sa potom uz ozve sama :lol:
Aj ten Rytmus je investovanie do podielových fondov, takže keď končíš, platíš 19% daň. Akurát to mali vymyslené tak, že správca zostavil portfólia rôznych podielových fondov podľa rizikového profilu. Píšem, že mali, lebo píšu, že Rytmus P sa už novým klientom nepredáva. Po novom funguje Rytmus S, kde si podľa mňa vyberáš fondy, ktoré ti ponúknu.

Čo sa týka výnosov, tak to dynamické a superdynamické portfólio sú totálne prepadáky:

V prospekte, čo si dal linku k 31.10.2019 je výnos za posledných 5 rokov pri dynamickom 3% p.a., a pri superdynamickom iba 1,73% p.a. :oops:

Dynamické portfolio má od 2006 výnos 4,91% p.a.
Superdynamické vzniklo neskôr ( v prospekte chýba dátum ) a má výnos 2,9% p.a.

To superdynamické sa poriadne sekli – namiešali tam 15% komoditný fond , čím to dokašlali.

Aby som to zhrnul:

1.Výnosy sú biedne, menej ako polovičné oproti indexovým etfkám !
2.Platíš ešte 3% (alebo 4,75% ) vstupný poplatok (ten nie je zahrnutý vo výnose )
3.Výnos sa pri redemácii (predaji podielových listov ) zdaňuje, takže prídeš o ďalších 19%.

Zhrnutie v jednej vete: vysoké poplatky – nízke výnosy – zdaňovanie

Investovanie cez indexové etfká: nízke poplatky – vysoké výnosy – žiadne zdaňovanie :)



Teraz dám ja niečo prínosné, čo som našiel na internete.

Cez EIC (a určite aj cez Amundi) sa dá investovať do indexového fondu MSCI North America ( 5 ročný výnos 11,5% p.a. )
tu je linka: https://eic.eu/fond/AMIENAE" onclick="window.open(this.href);return false;

Cez EIC do fondu technologických akcií : Franklin Templeton - Franklin Technology Fund A(acc)EUR (5 ročný výnos 18,8% p.a.) https://eic.eu/fond/FTTECHF" onclick="window.open(this.href);return false;



Bez zdaňovania môžete cez EIC investovať do týchto indexových fondov:

1. ETF od BlackRocku iShares Core S&P 500 UCITS ETF ( 5 ročný výnos 10,3% p.a. ) https://eic.eu/fond/ISHSP5" onclick="window.open(this.href);return false;

2. ETF iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF ( 5 ročný výnos 5,6% p.a. ) https://eic.eu/fond/ISHEUS50" onclick="window.open(this.href);return false;

3. ETF iShares Core MSCI World UCITS ETF ( 5 ročný výnos 7,72% p.a. ) https://eic.eu/fond/ISHCMWO" onclick="window.open(this.href);return false;

Pri väčšine je písaná min. investícia 100, tak zrejme sa dá aj sporiť...dalej max. vstupný poplatok 5%.
Ten prvý Amundi je správca Amundi Holandsko, takže tam budú asi poplatky tých 0,3% + niečo...ako som už písal predtým

Tie ostatné poplatky neviem zistiť. Ked zistíte poplatky pri tých indexových od EIC - budem povdačný . :D


P.S. Ešte doplním, že zdroj odkial som to zistil je ,,dobrý poradca,, menom Oliver Korbaš, ktorý priznáva, že

,,klientovi predáme aj fondy za ktoré nemáme vyplácané následne provízie, na čom klient významne získava.,,

Som rád, že existujú aj takí čestní sprostredkovatelia, ktorí chcú klientom dobre...Nepozerajú len na provízie, čím klientovi v dlhodobom horizonte môžu zvýšiť výnos o státisíce €. Týmto mu vyjadrujem uznanie.

Tu je na neho linka: https://oliverkorbas.sk/je-amundi-rytmu ... nvesticia/" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal:Po novom funguje Rytmus S, kde si podľa mňa vyberáš fondy, ktoré ti ponúknu.
Pozeral som ten Rytmus S, ale ten princip mi pride rovnaky ako pri tom "P". Len zlozenie tych portfolii je odlisny. Kde si nasiel tu moznost s vlastnym vyberom portfolia? Mne to pride tak, ze programy Rytmus su hotove portfolia a klient resp jeho agent sa musi len rozhodnut, ktory si vyberie podla rizikoveho profilu.

Este som chcel doplnit, ze ta graf v tom prospekte je dost salamunsky znazorneny:
Vývoj ilustratívnej hodnoty pravidelnej investície vo výške 100 EUR mesačne*
* Poznámka ku grafu: Graf znázorňuje vývoj ilustratívnej hodnoty pravidelnej investície 100 EUR mesačne do portfólií
Programu pravidelného investovania RYTMUS. V ilustratívnej výkonnosti portfólií nie sú započítané vstupné poplatky.
Graf je znazorneny s pravidelnym vkladom 100e mesacne, kvoli comu sa neda s nicim porovnat, co je podla mna umysel.
Vykonnost sice vidno z prilozenej tabulky, co sa zase neda overit, lebo historia nie je k dispozicii. Ano, dalo by sa to vycitat z fondov, z ktorych je dane portfolio zlozene, ale zlozenie porfolia sa pravidelne meni, napr pri zaniku/zluceni fondov.

To EIC som trocha googlil:
Cennik
Typy uctov
Jeden z predajcov, ktory to ponuka

Pre nepravidelne investovanie by mal byt Investicny ucet.
Poplatok za transakciu 0.3% z hodnoty.
Poradca stanoví vstupný poplatok za svoje služby max 5% z transakcie.
Priebezny: Za starostlivosť o klienta, Člen EIC dostáva odmenu, od správcov fondov, podľa výšky aktív klientskeho majetku (0,4-0,7% p.a. v prípade akciových fondov). Nenachadza sa vsak v cenniku. Ten poplatok som nasiel iba na stranke s produktami. Neviem ci sa vztahuje aj na indexove.
Pokyny zadava poradca, co nasledne schvaluje klient.

Ak viete viac doplnte pls.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík Hokaido. Už som sa cez to prepracoval aj ja. :)

Môj predbežný objav je, že cez EIC môžeš sporiť a investovať do hromady indexových etfiek s nízkymi poplatkami ako na burze: od 0,14% ...priemer cca 0,2%p.a. K tomu však idú poplatky EIC spolu niečo cez 0,5%.

Čiže dostávame sa k nákladom okolo 0,7% p.a. ale potrebujeme ešte maximálne znížiť vstupný poplatok.
Ten si účtuje člen EIC, ktorý ti u EIC založí, nastaví a vedie účet.

Tých členov je okolo 60 a na to, aby ti niektorý z nich dal extrémne nízky vstup nemôže to byť MLM schéma ako OVB, Partners Group, Winners a pod. Tam na tebe parazituje kopa ľudí....Najlepšie je jedno-osobová firma ako napr. Marek Kelbel z Bratislavy, alebo Juraj Sokol z Prešova. Zoznam je tu: https://eic.eu/partneri/clenovia" onclick="window.open(this.href);return false;

Napr. ten Marcel Onufer čo si ho tu dal, ten robí sprostredkovateľa pre SWELL Financial Club, ktorý investuje cez Finportal, ktorý je člen EIC. Takže tu máme schému štyroch a každému musí niečo kvapnúť: Onufer - Swell - Finportal - EIC

Potrebujeme schému Marek Kelbel - EIC, alebo KLIENT- Finportal - EIC.

Ten Finportal je vraj extrémne lacný, tak preskúmam, či normálnemu človeku sa neoplatí urobiť si licenciu finančného sprostredkovateľa ( stačí na kap. trhy ) a cez Finportal by si u EIC sporil do indexového fondu.

Ale predbežne to vyzerá veľmi dobre: keby si vstupný poplatok zbil dajme tomu na 1%, tak cez EIC dokážeš sporiť pri nákladoch cca 0,7 - 0,75% p.a.

V tej linke na účty je aj dôvod prečo ťa 90% finančných agentov zapredá do podielového fondu z aktívnou správou, vysokými poplatkami a povinným zdaňovaním: za starostlivosť o klienta, Člen EIC dostáva odmenu, od správcov fondov, podľa výšky aktív klientskeho majetku (0,4-0,7% p.a. v prípade akciových fondov).

Cez víkend to zosumarizujem.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tak rýchly sumár ako som slúbil:

Cez EIC sa dá sporiť a investovať do hromady indexových etfiek.
Uvediem len vybrané, lebo je ich fakt hromada.
Celý zoznam dostanete na stránke EIC, kde si v triedení podľa nákladov zakliknete typ fondu akciové a pod tým indexové/ETF fondy.

Dá sa investovať v EUR, USD, niektoré v CZK.
Preferoval by som eurové, aby som sa vyhol konverznému poplatku 1,2%.
Minimálna investícia je zvyčajne 100, niekedy 1000. TO je na začiatok. Sporiť sa potom dá od 10€ mesačne.
Ďalej píšu max. vstupný poplatok, zvyčajne okolo 5%. Ten je však odmenou sprostredkovateľa, teda vecou dohody.

Príklady ETF aj s poplatkami:

iShares Core S&P 500 UCITS ETF poplatky 0,137%p.a. https://eic.eu/fond/ISHSP5" onclick="window.open(this.href);return false;

iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF z menovým zaistením, poplatky 0,191%

iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF poplatky 0,094% p.a. (ISHEUS50)

iShares Core MSCI World UCITS ETF (ISHCMWO) poplatky 0,21%,

iShares NASDAQ 100 UCITS ETF ISHNAQ1 popl. 0,291% p.a. (ISHNAQ1 ) v USD

Príklady na 2 indexové fondy ( to sú asi podielové indexové, takže ked nie sú obchodované na burze, tak výnos sa zdaní)

AMUNDI FUNDS INDEX EQUITY EUROPE – AE (AMIEEUR)
dividendy po odpočítaní dane zaplatenej zložkami indexu sú zahrnuté v indexovom výnose.
Min. inv. 100 €, max VP 4,5%, poplatky: 0,368% p.a.

AMUNDI FUNDS INDEX MSCI EMU – AE (AMIEEU)
dividendy po odpočítaní dane zaplatenej zložkami indexu sú zahrnuté v indexovom výnose.
Min. inv. 100 €, max VP 4,5%, poplatky: 0,336% p.a.

Ďalšie info:

Investovať do fondov zaradených do fondovej platformy EIC môžete prostredníctvom Členov EIC. Klient si nemôže otvoriť účet v EIC samostatne, bez člena EIC a jeho poradcu.

Členovia EIC sú finančno-poradenské siete, ktoré distribujú finančné produkty a sú to samostatné právnické alebo fyzické osoby, nezávislé od EIC. Členovia EIC disponujú povolením NBS na výkon činnosti samostatného finančného agenta v sektore kapitálového trhu, čo znamená, že sú oprávnení a zároveň povinní poskytovať vám investičnú službu investičného poradenstva a zároveň prijímajú a postupujú vaše pokyny na investovanie.

Poradcovia členov EIC absolvovali potrebné skúšky a disponujú povolením NBS na výkon činnosti podriadeného finančného agenta pre konkrétneho člena EIC. Poradcovia vám poskytnú bližsie informácie o investovaní a o možnostiach ponúkaných v rámci fondovej platformy EIC. Poradca najskôr zistí váš investičný profil, očakávania a ciele a navrhne vhodné investičné riešenie.

Ja tam zoznam členov EIC a je to asi 60 subjektov.

EIC vedie niekoľko typov účtov, určených na čo najlepšie pokrytie potrieb investora. Každý klient Člena EIC sa môže rozhodnúť, či chce investovať jednorazovo väčší objem finančných prostriedkov (už od 100 EUR), pravidelne sporiť (už od 10,- EUR mesačne), poberať rentu (už od 100 EUR), alebo využiť kombináciu týchto možností.

TYPY ÚČTOV ( vynechávam manažované, ktoré členovia EIC manažujú za príplatky )

Investičný účet (č.1)
Účet pre bežné nepravidelné investovanie retailových klientov. Poradca Člena EIC pripraví pokyn, klient potvrdí (online alebo na formulári), pričom poradca stanoví vstupný poplatok za svoje služby (max. 5% z investície) a platforma účtuje za vykonanie pokynu 0-0,3% za transakciu.

Cieľový účet (č.2)
Účet pre bežné pravidelné investovanie (sporenie) retailových klientov. Poradca Člena EIC pripraví predpis sporenia (% rozpis fondov), online alebo na formulári, klient potvrdí, pričom poradca stanoví vstupný poplatok za svoje služby (max. 5% z Cieľovej sumy) a počet splátok poplatku (od 1 po 12 x počet rokov sporenia). Platforma účtuje za vykonanie pokynu 0-0,3% za transakciu.

Sporenie môže mať dve fázy - akumulačnú, v ktorej investíciou do výnosnejších akciových fondov dosahuje investor vyššie zhodnotenia a stabilizačnú, počas ktorej sa rizikovejšie investície postupne presúvajú do bezpečnejších peňažných fondov, aby pred koncom sporenia investora neohrozovali možné výkyvy finančných trhov
O vývoji a aktuálnom stave svojej investície má investor aj jeho investičný poradca nepretržitý prehľad prostredníctvom elektronického online prístupu na svoj účet, a pravidelne formou emailových výpisov z účtu zasielaných po každej transakcii. Pri podpise zmluvnej dokumentácie investor dostane vlastný prístupový kód a heslo, prostredníctvom ktorých si môže stav svojej investície časovo neobmedzene kontrolovať z ktoréhokoľvek miesta prístupom na internet.

POPLATKY EIC:
poplatok za úschovu a správu indexových/ETF fondov 0,2% +DPH = 0,238%
Nákup/predaj alebo výmena akciového fondu: 0,3%

Výšku vstupného a Manažérskeho poplatku (za investičné poradenstvo a za prijatie a postúpenie pokynu) určuje poradca a je príjmom člena EIC.

Takže poplatky EIC spolu sú 0,238% p.a. + 0,3% pri nákupe/predaji/výmene

P.S. Tých 0,3% je jednorazový, takže nie p.a. Takže to investovanie vychádza ešte lepšie než s TER 0,7% p.a., ked sa to vezme dlhodobo. Celý problém je, že musíte investovať cez sprostredkovateľa - ten je jedinou prekážkou nákladovosti.
Ked je to MLM firma, tak som na 100% presvedčený, že tí nepôjdu nižšie ako 3% vstup a určite klientom zakladajú manažované účty kde vedia účtovať ďalšie poplatky.

Ak nájdete priamého člena EIC a ten vám založí investičný alebo cielový účet, tak vás síce má v starostlivosti, ale pri cielovom účte to len nastaví a nemusí už robiť nič. Tu sa možno dá dojednať vstup 1%.

Pri investičnom účte by ste museli zadávať pokyny cez sprostredkovateľa...takže by som pochopil, že žiada vyšší vstupný.
Ak dlhodobé ročné náklady vyjdú na 0,5%, tak sa možno oplatí zaplatiť za vstup dajme tomu 2%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Jakux
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 23 02, 2011 6:12 pm

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa Jakux »

Zdravim,

viete prosim sa vyjadrit i kmojmu Amundi? som v zistku len ci nieje vyhodnejsie to akosi pomenit, Dakujem pekne.
Prílohy
portfolio2.JPG
portfolio2.JPG (31.08 KiB) 13632 zobrazenia
portfolio.PNG
portfolio.PNG (6.59 KiB) 13632 zobrazenia
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Co ti budu žíkat Džeku...

Dobrý biznis pre všetkých, len nie pre teba.

Aktívne spravovaný fond fondov, ktorý sa tvári, že investuje do menej volatilných akcií.
Aktívne spravovaný znamená, že akože vlastnou hlavou sa snažia prekonať pasívne indexové fondy.
To sa ale nemôže stať, pretože Ti účtujú také poplatky, ktoré Ťa v dlhodobom horizonte pripravia o polovicu výnosov.

Tvoja nákladovosť je niekde medzi 2,5 až 3% p.a. Do toho nepočítam vstupný poplatok za sprostredkovanie.
Ked si chceš vybudovať dôchodok, tak je lepšie to ,,pomeniť,,. Zavolal by som dobrému poradcovi, ktorý ti poradil aktívne manažovaný fond (kde má úplne náhodou aj vysokú províziu :lol: ) a nech ti to vymení za pasívny indexový fond z 10 x nižšími nákladmi a minimálne dvojnásobnou výkonnosťou ( nedostane žiadnu províziu, ale prišiel čas aby si zarábal ty :lol: )

A teraz už len potvrdím svoje slová číslami, aby som ja nebol za toho zlého:

Výnos tvojho fondu od založenia v 2/2015 je k dnešnému dňu úžasných +16,4%

Výnos pasívneho indexového fondu SP500( ticker ISHSP5 ) je za ten istý čas +145%
Svetové akcie (MSCI World ) za ten istý čas okolo +100%.

P.S. ked tvoj poradca bude mudrovať, že ide o špeciálne zameraný fond na nízkovolatilné akce povedz mu 2 argumenty:

A/ Na dlhodobý horizont je hlúpe sa obmedzovať nízkou volatilitou, ktorá ide na úkor výnosov. To zobralo polovicu výnosov.
B/Z tej polovice výnosov čo ostala si ďalšiu polovicu odkrojili poplatky za ,,hlúpu,, aktívnu správu.

Porovnanie dvoch iných fondov z nízko volatilnými akciami (ale z nízkymi nákladmi) ) za ten istý čas:

1.iShares Edge MSCI Min Vol USA ETF (USMV) +69%
2. Invesco S&P 500 Low Volatility ETF (SPLV) +58%

Porovnaj a porozmýšlaj. Na dôchodok investuješ len raz v živote. Od toho môže závisieť či budeš chudobný dôchodca, alebo bohatý :lol:

Pripájam grafické porovnanie tvojho fondu ( dole hrubá modrá ) a nízkonákladového pasívneho indexového fondu ( mal už 100% ked tvoj fond začal, ale ten rozdiel vidno pekne ):

Bonusový argument: indexové fondy sú oslobodené od daní a odvodov. Aktívne spravované fondy nie. Ked vystúpiš, tvoj výnos dostane poslednú ranu do nosa - zdanenie.
Prílohy
Amundi div. vs amundi indexovy.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal:Zavolal by som dobrému poradcovi
Bude tazke najst dobreho poradcu, lebo na slovensku mame len jedneho jedineho pre kapitalove trhy.

Sprostredkovatel zase predava za proviziu. Mozno su taki, co poradia bez provizie, ale takych som este nestretol :lol:
Vsimol som si, ze niektori sprostredkovatelia uz zacali odporucat/predavat Finax. Ak nic nechces studovat, chod k nim, alebo k niekomu s podobnym zameranim. Cenou za toto pohodlie budu poplatky navyse, ktore zase zaplatis ty. Je to sice vyhodnejsie ako podielove fondy, ale nie najoptimalnejsie. Pri Finaxe tiez neplatis dane, ked dodrzis rocny danovy test.

Rytmus, ktory ti tvoj sprostredkovatel ponukol sa vacsinou predava so vstupnymi poplatkami splatnymi vopred. Je aj varianta bez nich ale ta je pre teba udajne menej vyhodna, lebo je tam vyssi poplatok. Ono to vsak nie je uplne pravda. Ked ti napr sprostredkovatel nastavi cielovu sumu na 10k, ty zaplatis 3.5% dopredu co je 350e a este si nic neinvestoval. Keby si ale chytil na zaciatku tych 350e a rovno ich zainvestoval, pricom by si platil vstupne poplatky priebezne, po prvom roku na tom budes urcite lepsie. A ak prave po tvojom vstupe nepadnu trhy 50% tak aj po 10 a aj 20rokoch.
Chvilu som sa nadtym zamyslal preco je tam ten "vyhodnejsi" vstupny poplatok. Potom som na to prisiel, vdaka kolegyni. Ze ked uz zaplatila ten vstupny poplatok, predsa odtial nebude teraz odchadzat, ked je v minuse. Nevedel som ju presvedcit, ze ked ma inde lepsie zhodnotenie pri tom istom riziku, tak sa jej do Rytmusu neoplati investovat. Cize investor je takto "psychicky" zaviazany a nechce pocut o odchode, ked to uz ma predplatene.

A kedze ti finacny sprostredkovatel ponuka len svoje produkty, tazko ti ponukne nieco co nie je vyhodne prenho. Preto ti ostava len moznost si to sam nastudovat, otvorit si ucet u brokera a investovat do ETF.
Pripadne este ten Finax, kde vyklikas sprievodcu, pripadne si dohodnes stretnutie a nic neriesis. Ale rocne zaplatis 1.2% za spravu, tj z 10k zaplatis kazdy rok 120e, co ti bude narastat ako sa bude zvacsovat hodnota portfolia.

Ako sa rozhodnes dnes, bude mat za nasledok aky budes mat dochodok v buducnosti. Chces to nechat na niekom, komu na tvojom dochodku nezalezi, alebo to zobrat do vlastnych ruk, aj ked ta to bude stat nejaky cas na zaciatku?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hokaido: podľa mňa môže ostať tam kde je, lebo to má kúpené cez EIC. Poradcu (= agenta) nepotrebuje na nič iné, len aby mu prehodil sporenie do nízkonákladového indexového fondu. Hore som vymenoval ktoré sú etfká (ishares ) a ktoré sú indexové podielové. Keď už má učet u EIC a má nastavené sporenie (nepletme to s Rytmusom, lebo sporiť sa dá do každého fondu ), tak sa dostane na nákladovosť okolo 0,5 až 0,7% p.a.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal:Hokaido: podľa mňa môže ostať tam kde je, lebo to má kúpené cez EIC. Poradcu (= agenta) nepotrebuje na nič iné, len aby mu prehodil sporenie do nízkonákladového indexového fondu.
To som si nevsimol. Tak moje odporucanie k Rytmusu ti bude na nic. Sorry :roll:

K EIC by ma zaujimala struktura poplatkov pri investovani do ETF cez EIC.

z tychto dokumentov
https://eic.eu/produkty/poradenstvo/nav ... investicie" onclick="window.open(this.href);return false;
https://eic.eu/files/dokumenty/tlaciva_ ... -09-01.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

mi vyslo ze minimalny vstupny poplatok je 1.3% + DPH
okrem toho su tam priebezne poplatky: manazersky poplatok min 0.5% + poplatok za spravu 0.2%, cize min 0.7% + DPH
Vsetko za predpokladu, ze sprostredkovatel si uctuje najnizsi. Mozno si sprostredkovatel moze uctovat aj 0%. Neviem nemam u nich ucet :lol:
Ak by si uctoval priebezny poplatok 1% a viac, urcite by som tam neostaval.

Ak mate viac informacii k EIC co sa tyka poplatkov, postnite mi to sem prosim.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa JUGGLER »

hokaido napísal:
Ak mate viac informacii k EIC co sa tyka poplatkov, postnite mi to sem prosim.
Však to som rozoberal vyššie.

POPLATKY EIC:
poplatok za úschovu a správu indexových/ETF fondov 0,2% +DPH = 0,238%
Nákup/predaj alebo výmena akciového fondu: 0,3%

Výšku vstupného a Manažérskeho poplatku (za investičné poradenstvo a za prijatie a postúpenie pokynu) určuje poradca a je príjmom člena EIC.

Takže poplatky EIC spolu sú 0,238% p.a. + 0,3% pri nákupe/predaji/výmene

P.S. Tých 0,3% je jednorazový, takže nie p.a. Takže to investovanie vychádza ešte lepšie než s TER 0,7% p.a., ked sa to vezme dlhodobo. Celý problém je, že musíte investovať cez sprostredkovateľa - ten je jedinou prekážkou nákladovosti.


Základ všetkého je nenaletieť sprostredkovatelovi, aby ťa presvedčil na aktívne spravovaný produkt, lebo tam sú vysoké náklady aj provízie pre poradcov.

Ak ide o pasívny indexový fond, tak to vychádza veľmi dobre, dlhodobo pod 1% p.a.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal:Však to som rozoberal vyššie.
Zle som sa vyjadril.

Ma niekto s nimi realnu skusenost? Zaujimalo by ma ci tie cisla co sme vycitali z cennika platia.
JUGGLER napísal:Takže poplatky EIC spolu sú 0,238% p.a. + 0,3% pri nákupe/predaji/výmene
K tomuto som aj ja dospel, ale nezahrna to poplatok pre sprostredkovatela. Cize v tvojom pripade predpokladas, ze ten sprostredkovatel si bude pytat od klienta 0%. Co podla mna nezodpoveda realite. To by bol dost cudny biznis model.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa JUGGLER »

hokaido napísal: K tomuto som aj ja dospel, ale nezahrna to poplatok pre sprostredkovatela. Cize v tvojom pripade predpokladas, ze ten sprostredkovatel si bude pytat od klienta 0%. Co podla mna nezodpoveda realite. To by bol dost cudny biznis model.
Vstup je možný len cez sprostredkovatela. Jediná možnosť ako znížiť vstupný poplatok je nájsť vhodného sprostredkovateľa - žiadnu veľkú MLM firmu. Niekoho, kto ti založí ten najlacnejší účet...tým vstupný poplatok len nepatrne ovplyvní nákladovosť per annum.
Je tu aj možnosť vyhovieť kritériám EIC, absolvovať vzdelávanie, skúšky a sám stať sa členom... potom zadarmo, alebo za velmi nízky vstup zakladať a spravovať účty.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
stanilabg
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2020 4:44 pm

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa stanilabg »

Ahojte, som tu nový a potrebujem poradiť ohľadom investovania/sporenia. Na začiatok by som upozornil, že som úplný nováčik a laik, čo sa týka invesovania/sporenia - predajú mi aj mačku vo vreci.. :D Dovolím si použiť tému Grexacika, nakoľko sú moje otázky podobné tým jeho. V júni 2018 mi bol založený účet v Amundi, prostredníctvom finančného poradcu z PG, za účelom predčasného splatenie hypotéky (ktorú som doteraz nezobral, ale mám v pláne to realizovať). Portfólio je dynamické (vid nižšie obrázky). Vkladám po 50€ mesačne. Cieľová suma je 5400€, na dobu 9 rokov (na začiatok, údajne sa neskôr má rozhodnúť, koľko ešte pridať). Pred pár dňami som bol na stretnutí s poradcom ohľadom výročnej správy. Hneď mi začal prezentovať, že majú novinku, že sa založila nová zložka Partners Investments, ktorá sa bude zameriavať na nákup ETF, a že údajne podielové fondy nie sú až také výnosné, ako sa predpokladalo. A teda, že mám teraz jedinečnú možnosť prestúpiť z Amundi k nim, bez zaplatenie vstupného poplatku. Samozrejme, táto možnosť je len do konca roka. Keďže som si nebol istý, o čo sa jedná (niežeby som to pri podielových fondoch vedel.. :lol: ), dohodli sme sa, že neskôr (do konca roka) mu dám vedieť, či súhlasím. Tým pádom ani nepadla reč ohľadom poplatku a čo všetko to obnáša. Samozrejme, začal som hľadať na internete a natrafil som na toto fórum a príslušnú tému. Keďže uplynul skoro rok od jej založenia, zaujímalo by ma, či sa týkajú vaše rady aj môjho prípadu.
Mam sa ho spýtať, či mi vie presunúť peniaze z podielových fondov na indexové vrámci Amundi? Čo ak sa nedá (respektíve nebude ochotný to urobiť)? Mam prestúpiť k Partners Investments? Prípadne nejaká iná možnosť?

P.S.: Okrem predčasného splatenie hypotéky by som si chcel sporiť aj na dôchodok. Čiže, ak by ste mali odpoveď na moje otázky, nech budú smerovane na tieto dve možnosti.

Obrázok
Obrázok
RadoD
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št 21 09, 2017 12:16 am
Been thanked: 3 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa RadoD »

Zdravim ,
mam otazku ohladom Amundi ... Mam tam cca 3200E , zisk 600E. Moja otazka je ze ak by som v tomto roku z toho vybral 1500(polovicu) ci je nutnost podavat danove priznanie ratam ze by som vlasten inkasoval polovicny zisk cca 300E a teda nebola by nutnost vobec riesit dane kedze zisk by bol mensi ako 500E. Vopred dakujem za odpoved
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa Rado »

Daňová povinnosť vzniká vytvorením zisku, nie jeho výberom z účtu alebo jeho použitím.
Vytvorenie zisku alebo straty vznikne zatvorením otvorenej pozície, takže sa pýtaš zle.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa capitalcapital »

RadoD napísal: Pi 04 06, 2021 2:41 pm Zdravim ,
mam otazku ohladom Amundi ... Mam tam cca 3200E , zisk 600E. Moja otazka je ze ak by som v tomto roku z toho vybral 1500(polovicu) ci je nutnost podavat danove priznanie ratam ze by som vlasten inkasoval polovicny zisk cca 300E a teda nebola by nutnost vobec riesit dane kedze zisk by bol mensi ako 500E. Vopred dakujem za odpoved
Príjmy z podielových listov dosiahnutých z ich vyplatenia (vrátenia, redemácie) upravuje § 7 ods. 1 písm. g) zákona o dani z príjmov. Platí sa 19% daň. Pri týchto príjmoch daňovník nemôže uplatniť oslobodenie príjmov vo výške 500 eur.
Kasmen
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Ne 15 11, 2020 9:48 pm
Has thanked: 1 time

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa Kasmen »

Ahojte, chcel by som poradit. Mam v rytmuse naposielane peniaze a chcem ich postupne presunut do EIC kde mam 2kovy ucet. Cize chcem peniaze presunut z podielovych fondov do ETF. Otazka je kolko mozem vybrat naraz, aby som nemusel riesit danove priznanie.
Momentalne tam mam naposielanych 7.600€ a zarobilo to 2.000€. Neviem teda ci mozem moje investicie cele vybrat a z vynosu len 500€, alebo sa to musi riesit nejako pomerovo.
Zamer je vybrat nieco pred koncom roka a po novom roku znova.
Dik za pomoc.

Este som teraz precital prispevok od capitalcapital a v tomto pripade teda plati ze je jedno kedy to vyberiem, ale stale musim platit dan???
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa samuel »

@Kasmen, ak tomu dobre rozumiem, tak mas dve moznosti
* ze si to nechas vyplatit a zaplatis z toho dan
* podielove fondy nevyplacat (redemacia), ale predat (previest) - v takom pripade je tam ta moznost "rocneho testu", pripadne oslobodenie tych 500 eur.

tu je pekny prehlad: https://www.finax.eu/sk/blog/kompletny- ... investicii kde je tabulka s podielovymi fondami.
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa SomPanko »

Taktiez by som pockal este chvilu aj z ineho dovodu. Neviem sice ako dlho tlacis peniaze do Amundi, no momentalne sa riesi to, ci sa neprijme zakon, ktory by predaj podielu vo fondoch oslobodil od dani v pripade, ze si ten podiel drzal viac ako 3 roky. Ak si dobre pamatam, tak ak to prijmu, tak to bude platit uz od Oktobra. Cize ak by si tam mal velku cast tych ziskov prave z podielov, ktore uz drzis dlhsie ako rok, tak ak to psojis aj s oslobednim do 500 eur, tak to moze byt este lepsie :)
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Mypioneer/Amundi

Príspevok od používateľa hokaido »

samuel napísal: St 18 08, 2021 1:45 pm @Kasmen, ak tomu dobre rozumiem, tak mas dve moznosti
* ze si to nechas vyplatit a zaplatis z toho dan
* podielove fondy nevyplacat (redemacia), ale predat (previest) - v takom pripade je tam ta moznost "rocneho testu", pripadne oslobodenie tych 500 eur.

tu je pekny prehlad: https://www.finax.eu/sk/blog/kompletny- ... investicii kde je tabulka s podielovymi fondami.
Tych 500e si nevies ziadnym sposobom uplatnit na podielove listy.

Navyse finax to ma zle uvedene. Pri zahracnych podielovych fondoch(kam rytmus patri) sa este ozve zdravotna poistovna. Riesili sme to v inom vlakne.

Tiez odporucam pockat ako sa to vyvinie s tym zakonom. https://e.dennikn.sk/2506830/holy-chce- ... to-nepaci/
Ale som velmi skepticky, ze by to mohlo byt od oktobra. Uvidime ako sa dohodnu s IM.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"