Investovanie - dôchodok, predčasné vypl. hypo, rezerva

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Jiky
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 08 12, 2019 10:28 am

Investovanie - dôchodok, predčasné vypl. hypo, rezerva

Príspevok od používateľa Jiky »

Dobrý deň,

mám v pláne vytvoriť si finančný plán investovania na 3 ciele:
- Dôchodok - sporenie 35 rokov - 100 eur / mesačne
- Predčasné vyplatenie hypotéky- 15 rokov sporenie - 150 eur / mesačne
- Zhodnotenie rezervy - 2 r sporenie - 80e / mesačne

Dôchodok a predčasné vyplatenie hypotéky:
Zvažujem investovať do ETF cez spoločnosť European investment centre - EIC. ETFka som vyberal podľa výsledkov s históriou min. 10r, podľa najnižších poplatkov , s najvyšším výnosom,, konkrétne do dvoch :
ISHUSAD - iShares U.S. Aerospace & Defense ETF - za 10r urobili 16,27% p.a. ,, náklad 0 %

AMIENAE - AMUNDI FUNDS INDEX EQUITY NORTH AMERICA - AE - za 10r urobili 14,93 % p.a. ,, náklad 0,30 + 0,13 + 0,008 = 0,438 % p.a.

Čo si myslíte o týchto ETF vzhľadom na ciel, dĺžku sporenia, výšky sporenia, nákladov vs výnos ? Sú to vhodné ETF alebo by som mal radšej zvoliť iné ETF ?

Zhodnotenie rezervy - 2r sporenie 80e / mesačne
Tu si plánujem tvoriť rezervy dva roky po 80e mesačne = 80 x 24 = 1920 + chcem sem jednorazovo vložiť 2000 EUR, spolu za dva roky bude na účte 3 920 EUR + menšie zhodnotenie. Po dvoch rokov peniaze nechám na tomto fonde aby mi výnos pokrýval infláciu ale už nebudem sporiť.
Zvažujem využiť produkt: IAD - Prvý realitný fond ( https://www.iad.sk/podielove-fondy/vyva ... itny-fond/" onclick="window.open(this.href);return false; )

Má to peknú rastúcu tendenciu, výnos slušný na krytie inflácie + menšie zhodnotenie ( čistý výnos po poplatkoch 3,80 %), rýchla likvidita do cca 2-3 dni , náklad: 0,50% z každej prijatej platby.
Aký máte názor na tento produkt ? Poznáte lepší produkt na tvorbu a zhodnocovanie rezerv ?



Kedysi som mal produkty od spoločnosti Partners Group SK - Profi Invest Aegon - sporenie dôchodok + poistné krytie, AXA EUR konto - rezervy , Partners Investments - ETF investície...
Profi invest - som zrušil a namiesto toho si idem spraviť samotnú úrazovku + už hore spomenuté ETF na dôchodok.
AXA EUR konto - mám vytvorené, je bez poplatku, ale nič tam nevkladám ... Na rezevy chcem využiť produkt IAD Prvy realitný fond
Partners Investmest - po pochopení poplatkov, nákladov a vlastnom poučení na vlastnej chybe, prestal som sem vkladať peniaze. Žial, vstupný poplatok už zaplatený... Taktiež ako som už spomínal, vytvoriť si sporenie ETF cez EIC.

P.S.: Nie som žiadny finančný odborník ani poradca, neberte moju vlastnú stratégiu a výber produkt ako odporúčanú investíciu. Investujte len toľko, koľko ste ochotní stratiť. Minuloročné zhodnotenie negarantuje budúci rast.

ĎAKUJEM ZA KAŽDÚ ODPOVEĎ A NÁZOR. Prajem pekný deň.
Prílohy
výber ETF
výber ETF
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Investovanie - dôchodok, predčasné vypl. hypo, rezerva

Príspevok od používateľa zea »

len tak na rýchlo čo ma prvé napadlo (zvyšok sa mi nechce veľmi rozoberať )
Zvažujem investovať do ETF cez spoločnosť European investment centre - EIC. ETFka som vyberal podľa výsledkov s históriou min. 10r, podľa najnižších poplatkov , s najvyšším výnosom,, konkrétne do dvoch
...
AMIENAE - AMUNDI FUNDS INDEX EQUITY NORTH AMERICA - AE

nie je ETF ale podielový fond. Treba si byť toho vedomý. Čiže pri predaji (ak sa dovtedy nezmenia zákony) treba čakať že bude treba zaplatiť mastné odvody a dane.

To druhé, ISHUSAD ETF je.

Michal
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Investovanie - dôchodok, predčasné vypl. hypo, rezerva

Príspevok od používateľa zea »

aby som sám seba opravil
>>bude treba zaplatiť mastné odvody a dane.
teda len dane a nie odvody
Jiky
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 08 12, 2019 10:28 am

Re: Investovanie - dôchodok, predčasné vypl. hypo, rezerva

Príspevok od používateľa Jiky »

vďaka za radu, informáciu :)

Bol som v tom, že AMIENAE je tiež ETF, nakoľko keď som si dal vyfiltrovať len " indexy / ETF " tak mi našlo ISHUSAD a hneď pod ním AMIENAE podľa výkonosti
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie - dôchodok, predčasné vypl. hypo, rezerva

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jiky: akurát som dal príspevok kde som riešil EIC.
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 51&t=24305" onclick="window.open(this.href);return false;

Tak si to prečítaj a napíš ako to chceš riešiť - cez koho. Lebo základným nákladovým problémom u EIC je sprotredkovateľ. Aby ti nahodil cielový účet ( nie manažovaný ) a zároveň nezobral vysoký vstupný poplatok.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Jiky
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 08 12, 2019 10:28 am

Re: Investovanie - dôchodok, predčasné vypl. hypo, rezerva

Príspevok od používateľa Jiky »

Riešim to cez sprostred. spoločnosť Prosight ,, navrhované portfolio sporenie na dôchodok:
50% AMIENAE - náklady:0,30 % priebež., 0,13% managm., 0,008 % trans.popl.
a
50% ISHLPE- náklady : 0,75 % priebež , 0% managm.popl , 0,133% Transp.
---- vstupný poplatok 3,25% z cieľovej sumy


Mne sa ale viac páčia ( https://eic.eu/fondy" onclick="window.open(this.href);return false;) :
AMIENAE a ISHUSAD
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie - dôchodok, predčasné vypl. hypo, rezerva

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jiky napísal:Riešim to cez sprostred. spoločnosť Prosight ,, navrhované portfolio sporenie na dôchodok:
50% AMIENAE - náklady:0,30 % priebež., 0,13% managm., 0,008 % trans.popl.
a
50% ISHLPE- náklady : 0,75 % priebež , 0% managm.popl , 0,133% Transp.
---- vstupný poplatok 3,25% z cieľovej sumy

Mne sa ale viac páčia ( https://eic.eu/fondy" onclick="window.open(this.href);return false;) :
AMIENAE a ISHUSAD
Ten prvý (amienae) je podielový fond, čiže nie je oslobodený od zdanenia. Poplatky sú 0,308% p.a....z toho je 0,13% manažérsky.

Ten druhý (ishlpe ) sa mi nepáči. Fond listovaných private equity...poplatky 0,883%.

Keď sa pozrieš na graf, tak to etf takmer skrachovalo v kríze: padlo -83%. Tú 10 ročnú výkonnosť ber z rezervou, lebo pokles v kríze skončil 3/2009..takže výnos za 10 rokov je akurát býči trh cca od poklesu.

Pozri si graf. To ETF bolo uvedené na trh začiatkom 2007 a dostalo sa do zisku až toho roku. Takže bolo v strate 12 rokov.

Ten graf a pokles -83% hovorí o tom, že je to veľmi rizikové etf. Dám graf.

Ja by som to etf nebral. Ked si chceš zvýšiť výnos na úkor rizika, tak radšej zober Nasdaq , alebo tých zbrojárov.


3,25% na vstupe je podľa mňa veľa. Vzdať sa 3250 € z cieľovej sumy 100 000..to platíš chlapcom z Prosightu MLM systém.
Sú to síce šikovní chlapci - zarábajú aj po 100 tisíc ročne...ale my investujeme - takže ušetrených 2000 na vstupe môže pri zloženom úročení znamenať veľa. Ešte si skontroluj 2 veci: či cieľová suma je množstvo peňazí, čo tam vložíš, alebo či to nepočítali s predpokladaným výnosom. To je taký malý chyták, čo sa niekde robí. A ešte si skontroluj, aby si mal založený cieľový účet, nie manažovaný - slovíčka manažovaný sa vyvaruj, lebo znamená ďalšie poplatky.

ETF čo v kríze padlo -83% a doháňalo stratu 12 rokov... klikni pre zväčšenie ked neveríš :roll:
Prílohy
ETF private equity.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Jiky
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 08 12, 2019 10:28 am

Re: Investovanie - dôchodok, predčasné vypl. hypo, rezerva

Príspevok od používateľa Jiky »

Ďakujem veľmi pekne za radu, tiež sa mi do toho odporúčaného ISHLPE nechce ísť...

Ak by som si vybral ISHUSAD - iShares U.S. Aerospace & Defense ETF , radíte mi k tomu pridať nejaký ďalší ? resp. z koľkých a akých ETF by som mal vybrať pre ciel 30r sporenia - Dôchodok ? a koľko a aké ETF pre 15r sporenie predčasné vyplatenie hypo.

Cieľová suma - áno, suma ktorú tam vložím.
" A ešte si skontroluj, aby si mal založený cieľový účet, nie manažovaný - slovíčka manažovaný sa vyvaruj, lebo znamená ďalšie poplatky." - nemám ten návrh pri sebe, tak neviem povedať.
Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie - dôchodok, predčasné vypl. hypo, rezerva

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Si šikovný a finančne gramotný. Dal si jeden z najkrajších príspevkov ohladom finančného plánu čo som tu videl.
Podľa mňa sa neplaš...Ked už si v procese zazmluvnenia na dlhodobé sporenie s Prosightom a nerobíš pre nich, tak s tým 15 ročným a kratším horizontom sa neponáhľaj. Trochu poštuduj a zisti, či ťa to nebaví natoľko, aby si prebral svoju finančnú zodpovednosť plne do svojích rúk. Chlapci, čo tu chodia, poštudovali a väčšinou si sporia sami, cez brokera, cez etfmatic... pozri aj iné alternatívy ako sú Finax, Across. 15 rokov je dobrý horizont na akcie, ale vzhladom na to, že máme za sebou jeden z najväčších býčich trhov v histórii, je tu už predsa len väčšie riziko. Ja nie som poradca a závisí to aj od tvojej povahy, zamestnania , či máš rodinu atd.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"