Kam dat hotovost ?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
vega
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 03 12, 2020 10:36 pm

Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa vega »

Caute investori :)
Cital som uz kopec tem, niektore mi sadli, niektore su mi odlisne od mojho zivota a tak, skusim napisat co najviac, a rad sa dozviem, kam s hotovostou, okrem teda IBANOV :) No takto, moj vek je 34 rokov, prijem 1500, vydaj 500, viem odlozit 1000. Hypo nie je, byvat mam kde, a mam 70 tisic volnych eur. Na investicny byt v BA (inde si netrufam) je to malo, na akcie si netrufam, kedze SP500 pri 2400 som nestihol, a uprimne, nemal by som odvahu - ja som general len po bitke. Viem, vestecku gulu nemate, ale co s tym, ako uchranit pred inflaciou? Bez ciela niet cesty a mojim cielom je nieco primerane kriziku, nechcem gemblit nakupom IPO a mat o 5 rokov miliony,lebo neverim v take stastie -nemam znalosti a take videnie trhu. No zaroven nie terminovany, to uz rasdej zoberiem hypo a byt a najomnik, i ked ani to nie je ruzove, po tom rally co stvaraju ceny bytov (neocakavam pokles taktiez). Na pozemok je to malo. Podnikanie, nemam napady. No som taky nemastny neslany a obcas aj zufaly.
Vdaka za kazdy nazor,
Denis
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa Coudy »

Keď máš 70.000 € tak napr. garáže. Prenájom. Na začiatku viacej babračky, ale potom pohoda. Žiadne schôdze, nemusíš sa o nehnuteľnosti báť. Prípadné riziko je rozložené na viac nájomníkov, len si ich treba starostlivo vybrať.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Keď si nikde netrúfaš, tak ich nikde nedávaj. Lebo nič nie je horšie ako diskomfort, či nebodaj strach.

Poznal som opačný prípad. Chlapík nemal nikdy dosť peňazí a zrazu zdedil niekoľko sto tisíc. Cítil sa bohatý, kúpil si pekné fáro, absolvoval pár zájazdov.
Bol šťastný a chcel byť ešte šťastnejší. Rozhodol sa že zbohatne...lebo takto vraj všetko minie a už nechce žiť ako predtým.
Začal hľadať cesty, podnikanie, investície..ale nemal skúsenosti v ničom. Vravel som mu uži si ten pocit, že máš peniaze, že si zabezpečený...
Daj malú časť peňazí do akcií, aby sa zhodnocovali ...s ostatnými nerob nič kým nebudeš mať v tom jasno. Začni študovať alternatívy...neinvestuj pokiaľ nič nevieš..lebo všade číhajú nástrahy.

Po roku sme sa stretli.. všetko mal zainvestované v pochybných veciach. Trading forexu cez AOS...pôžičky kamarátom na vysoké úroky...investovanie do biznisu s tovarom s Číny, zo 2 investície do absolútnych podvodov, čo sme tu preberali... Nič sa mu nechcelo študovať, o ničom nechcel rozmýšľať..len tvrdil, že peniaze nesmú ležať..že musia stále pracovať. Peniaze robia peniaze ..poučoval ma.

To hej..ale musíš o nich rozhodovať ty...nie čakať od druhých, že ti ich zarobia... Za 2 roky všetko prešustroval...Mal pekný byt...aj ten založil. Nakoniec mu ukradli aj auto a nemal ho poistené. Prežil si psychické peklo, nemal z čoho žiť, ostali mu len dlhy. Nakoniec šiel do osobného bankrotu. Dnes má aspoň prácu..zarobí cca 800 €..no okrem toho nič.

Nie je to o tom, že niekto ti poradí. Musíš sám rozmýšľať a prísť na to..veď keď chceš niekde investovať vždy podstupuješ isté riziko.
Ľudia mali voľakedy peniaze na termíňakoch 4% p.a. a mali pocit ako majú dobre zainvestované bez rizika. A inflácia bola tiež 4% p.a.... :roll:
Dnes sú úroky na termíňakoch blízko nule a inflácia okolo 2%...ale v EU hrozí deflácia...to len u nás posledné 2-3 roky stúpli ceny.

Mohol si aspoň časť peňazí zainvestovať. Chlapci, čo tu niečo pochytili dali aspoň pár tisíc do akcií ked videli ako akcie klesli v marci.
Dnes majú zisky 50-100%....Keby si mal s tých voľných 70 tisíc aspoň 7 tisíc zainvestovaných, už by si nemal problém s infláciou.

Som zvedavý čo ti poradia bez rizika. Ja neviem o ničom takom. Investičný byt by som teraz ani ja nekupoval...ale za menej môžeš kúpiť napr. garáž, záhradu, chatu atd..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

vega
garáž, záhrada, stavebný pozemok. Investicny byt asi skôr nie, s najomcami byvaju casto problemy.Škoda že ta nebavia akcie, tam by si sa mohol vyšantiť, je to v skutočnosti vacsia zabava ako to na prvy pohlad pre nezainteresovaného vyzerá. Alebo aspon nakupit nejake rozumne ETFko.

JUGGLER

to je dost smutny prípad, škoda, s takymi peniazmi by sa dalo krásne investovat, pekne diverzifikovat riziko do roznych oblasti, samozrejme nie na podvody a nezmysli
vega
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 03 12, 2020 10:36 pm

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa vega »

Ten pribeh je silny, to ano, peniaze nech je ich kolkokolvek sa rozkotulaju lahko.
Ked boli acie tak nizko, nemal som ani cent volny, to je ten problem.. Garaze som planoval kupit uz tak 8 rokov dozadu, vtedy boli ceny paradne, aj ich dostupnost (niekto tu z fora tak robil, co som cital), len tiez neboli volne peniaze. Tak o akciach, resp aspon ETF, nema zas taky nazor, ze riziko, nienie.. Pozrem sa napr len na MCD, a pride mi, ze s tym by clovek chybu nemohol urobit. no len to je to, ze ked uz tie grafy idu hore a takmer vsetko je podla grafu na historickom maxime ma trosku mierne mätie.. Ale moze to byt 3x vyssie, kedze tie natlacene peniaze niekde ist musia a kam inam, ako nehnutelnosti a akcie.. To iste si vycitam, ze som neurobil s VISA/MASTERCARD desi v 2010, dnes 2-3tisic % vyssie. Pritom to bolo na ociach, ze ludia zacnu platit viac a viac online. Dnes moze byt na pred ocami viditelne kadeco ine, a samozrejme ten kto to vidi, to tu nenapise. Napr aj Adam s AMD mal orli zrak. Fakt klobuk dolu. A touto logikou by som dosiel k zaveru, ze ani ETF SP500 nie je zly, lebo je bez prace, a tie % su tam lepsie ako na akomkolvek inom a rovnako bezpecnom financnom produkte. Garaz alebo aspon statie ako hedge vobec nie je zly napad, taky mikroinvesting. Brat ma v Ruzinove prenajate statie za 30e mesacne.. Na rychlo som to pozrela ceny su tam okolo 12-15k za take nieco 360/12k=3% v hrubom. Avsak je to 12m2 pozemokv BA..Cize tam je to asi skor o tom, cihat a dobre nakupit pred dalsimi zaujemcami.. A dobre prenajat :)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

na jednej strane by mal byt clovek opatrny a drzat pomerne prisny riskmanagement. Lenze s takymto pristupom clovek neurobi stovky percent rocne ale podstatne menej. Vyssie riziko moze priniest vysoky zisk ale aj vysoku stratu a je to o cloveku a jeho prioritach, odolnosti voci stresu. Ja som tiez vazne uvazoval ked Amd stalo par dolarov ze do toho vrazim kopec penazi. Lenze to bolo v dobe ked som s akciami len zacinal a takyto krok som povazoval za prilis riskantny. A dnes vidime kam sa Amd dostalo, ale vtedy nikto nemal zaruku ci to neskonci krachom.. Spatne si to vycitat asi nema velky vyznam, lebo by to cloveka iba frustrovalo.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa Glogol »

Moja rada. Daj cca +/- 10% teda od 5k do 10k niekam comu veris a ostatneho cashu-u sa rok nedotykaj - hoc by zvysok mal byt na nula percent.
Napr daj 2k na uvod do akcie ETF alebo niekam a cakaj, cakaj a cakaj. O par tyzdnov daj znova 2k a znova vela cakaj ...tak chod do max 10k.
Tie uvodne investicie ta prinutia citat studovat premyslat ....Po roku uvidis ako dalej. Urcite maj tych zvysnych 60k na pripad ze by vsetko padlo.
Ak to vsetko pojde dalej prudko hore dusa bude spokojna ze si aspon daco dobre zainvestoval.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa Glogol »

pokus napísal: Pi 04 12, 2020 11:52 am ... uspesne trejdit je ovela tazsie ako prosto kupit a o par rokov predat.
Kazda minca ma dve strany - trejderi by vedeli rozpravat ako zo svojich ziskov musia zacvakat dan +zdravotne odvody a k tomu stres ako bonus, Kdezto vysedavaci su de-fakto bez stresu, bez dane a bez zdravotnych odvodov. A to nehovorim ze niekedy je vysedavanie vynosnejsie ako trejdenie.
Kedze si opatarny, urcite zacni vysedavanim. Moj ultra konzervativny a emocialny tip ? Napr. kup si akcie BMW. za 2k. Ta automobilka tu je a bude a teraz ju x elektro predbehhlo v market kap. Takze ma co dohanat ...A ked vidim nejake BMW na ceste tak ma tesi ze mi prispel a cez servis mozno aj prispieva :D Je to blbost ale ano investovanie by malo byt aj o emociach. Ale to iba blby tip, neber doslovne, ako bolo spominane - akcii je extra vela aj konzervativnych. ( este sa da kupit aj Ferrari :D ale to nestretavam u nas velmi )
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
vega
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 03 12, 2020 10:36 pm

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa vega »

Tak ono tie akcie sledujem, ale len ich cenu, sem tam nieco precitam, uz od 2010. Ale to mi nedava taku spokojnost, ze "nieco viem" - ba naopak, priklad, zene sa maci mekac, ten ich model, ze sadni a jedz,pi.. A mala zaujem kupit akcie uz davno, ale netusila ako a nemala za co. Vyhrala by.
Kupil som zlato, fyzicke, ale predal, zisk 0.. To je len priklad, ako nahodne rozhodnutie moze priniest zisk..
Tak ono, zas na com v zivote zalezi. Risk je zisk, ako pisete. Mne vela netreba, mne to pride ako iluzia (majetok), cize kedze hotovost je viacmenej zarucea strata (risk zdanenia na ucte a fyzicka hotovost sa zle skladuje), sice akcie mozu tiez "ukradnut-odobrat-zdanit", ale tipujem ze to by sa premietlo do cien akcii, kedze je to masovka. (tak ako rozne dane do nehnutelnosti).
Ludia maju tendenciu a budu chciet zit , nie prezivat, ale zit, cize napr to BMW, apple a podobne drahe veci.. Len vybrat to, po com bude zaujem. Nieco padne, mozno aj apple,mozno amazon, ale nieco stupne. Zakon zachovania energie, nemoze ist vsetko dole. Nie po tom, co vytlacili biliony,resp 30-40% toho co tu uz v EUR zone bolo.
Len mam pocit, ze do tych akcii sa hrnie co raz viac ludi,a ta stadovitost.. no,ako to vyjadrit, ten moj pocit. Tam kde chce kazdyzarobit a kazdy ta ide, pride mi to ako bublina, ale nie taka ako ju definuju definicie, ale skor ako "ked kazdy bude mat akcie, roboti budu na nasr robit, kazdy sa bude mat fajn"(pricom toto popiera fyziku, nemoze kazdyzit z dividend"
Moj ciel som nedostatocne definoval,moj ciel je mat rentu, bez minima namahy, tak od 20k rocne. Aby som svoj cas mohol dat na veci,ktore kapitalizmus nepreplaca,ako napr, charita a podobne. A 20k rocne po zdaneni by pri 300k bolo mozno mozne, ale to najskor musi urobit 500% na mojich 70k a to neurobim opatrnostou, to je fakt no.
Isto niecodo akcii dam, mozno aj tretinu, postupne, dokupovanim,studovanim, lebo mam pocit (nulova vypovedna hodnota), ze o 10-20r. si budem hovorit "pana jeho, 3600 SP00 ze bol max, no to sombol hlupak" - ono myslim si, ze tie akcie aspon kopiruju inflaciu, kedze ju aj udavaju. Takze asi som rozhodnuty, cize uz nejde o to ci akcie alebo akcie nie, ale o to ake. A to uz zacina byt zabava.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa Rado »

vega napísal: Pi 04 12, 2020 2:33 pm Len mam pocit, ze do tych akcii sa hrnie co raz viac ludi,a ta stadovitost.. no,ako to vyjadrit, ten moj pocit. Tam kde chce kazdyzarobit a kazdy ta ide, pride mi to ako bublina, ale nie taka ako ju definuju definicie, ale skor ako "ked kazdy bude mat akcie, roboti budu na nasr robit, kazdy sa bude mat fajn"(pricom toto popiera fyziku, nemoze kazdyzit z dividend"
Trochu si odporuješ. :lol:
vega napísal: Pi 04 12, 2020 2:33 pm Moj ciel som nedostatocne definoval,moj ciel je mat rentu, bez minima namahy, tak od 20k rocne. Aby som svoj cas mohol dat na veci,ktore kapitalizmus nepreplaca,ako napr, charita a podobne. A 20k rocne po zdaneni by pri 300k bolo mozno mozne, ale to najskor musi urobit 500% na mojich 70k a to neurobim opatrnostou, to je fakt no.
Tomáš tu má pod každým svojim príspevkom toto:
Rastúci počet trejdov = rast množstva nesprávnych rozhodnutí = zubatá s kosou. A s tou sa dá vysporiadať len dvomi spôsobmi. Burzu si odžiť, alebo ísť cestou pasívneho investovania. Otázku šťastia v tom nikdy nehľadajte, zubatá si rýchlo poradí aj s ním.

Ja s tým nesúhlasím. To je rovnaké ako povedať malému decku, že prvý krok stačí lebo bol správny. Každý ďalší len zvyšuje šancu, že bude chybný a spadne. Keď sa chceš naučiť chodiť, hrať na husle, byť dobrý vo futbale, vedieť kresliť, tak sa to musíš naučiť a k tomu patria aj chyby. Inak sa to nedá. Ak si rozhodnutý do toho ísť venovať tomu čas a energiu lebo toho bude viac ako peňazí, tak začni a nepozeraj sa späť. Ak sa bojíš, tak užívaj život.

“The fishermen know that the sea is dangerous and the storm terrible, but they have never found these dangers sufficient reason for remaining ashore.” ― Vincent Van Goghc
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

vega: neuvažuj o stockpickingu..to je najhoršia cesta. Ak chceš niečo dať do akcií - tak jednoznačne diverzifikované indexové etf, alebo také niečo ako ETF MOAT, ETF Momentum, či BRK.

Ak sa necítiš konfortne lebo trhy sú vysoko: áno sú svinsky vysoko. Pri sporo investovaní to nevadí, ale pri jednorazovej investícii máš vyššie riziko ( ak nemáš dlhý investičný horizont ). Ak sa chceš vyhnúť tomu riziku, môžeš počkať na ďalší pokles. Nič sa v tvojom živote nezmení , nemôžeš nič stratiť...môžeš len zvýšiť svoje šance , že investuješ pri menšom riziku.

Ja viem, že to nie je ľahké...všetci sme boli posratí ked prišiel covid a trhy leteli dole akoby bol koniec sveta. Ale videl si, veľa z nás aspoň niečo nakúpila, prípadne dokúpila, niektorí rýchle pozakladali účty a zainvestovali aspoň pár tisíc. Pokles bol na jar v 2020, bol na konci 2018, bol v 2016...čiže stále sú nejaké príležitosti a naďalej aj budú. Ja osobne tipujem ďalší 20-30% pokles...možno začne už v decembri...a možno až v 2021.

Žijem na burze už dosť dlho, aby som vedel, že MR.MARKET si urobí po svojom. Mám na to obľúbenú frázu: MOŽE TO BYŤ TAK, ALEBO NAOPAK :lol:
V každom prípade, ked počkáš a vymákneš pokles, zvýšiš svoju šancu na zisk. Treba ti držať aspoň 1 rok, aby si nemusel zdaňovať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@rado:
Ja s tým nesúhlasím. To je rovnaké ako povedať malému decku, že prvý krok stačí lebo bol správny. Každý ďalší len zvyšuje šancu, že bude chybný a spadne. Keď sa chceš naučiť chodiť, hrať na husle, byť dobrý vo futbale, vedieť kresliť, tak sa to musíš naučiť a k tomu patria aj chyby. Inak sa to nedá. Ak si rozhodnutý do toho ísť venovať tomu čas a energiu lebo toho bude viac ako peňazí, tak začni a nepozeraj sa späť. Ak sa bojíš, tak užívaj život.
Ahoj, zjavne je to iba nesprávne pochopené :) Ja som tým práve myslel to, čo tvrdíš aj ty, že človek si musí prejsť kadejakými prekážkami a zlyhaniami a vydržať, teda si to odžiť...

PS: keďže to bolo nepochopené, nahradil som to radšej niečím užitočnejším...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

vega

neviem ci som to spravne precital, ale ocakavas ze z investicie 70K budes mat pri pasivnom investovani pravidelny cisty prijem cca 20K rocne? lebo ak ano, tak to je mimo realitu. Ale mozno som to iba nespravne pochopil.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa Rado »

Myslím, že to vysvetlil dostatočne. :wink:
vega napísal: Pi 04 12, 2020 2:33 pm Moj ciel som nedostatocne definoval,moj ciel je mat rentu, bez minima namahy, tak od 20k rocne. Aby som svoj cas mohol dat na veci,ktore kapitalizmus nepreplaca,ako napr, charita a podobne. A 20k rocne po zdaneni by pri 300k bolo mozno mozne, ale to najskor musi urobit 500% na mojich 70k a to neurobim opatrnostou, to je fakt no.
BTW ROI 100% pri 5,95% p.a. trvá 12 rokov a ROI 328% (300 k) 25 rokov pri 5,99% p.a.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rado

moja chyba necital som to cele.

Ale mal by som jednu pripomienku: tych 20K o 12 ci nebodaj 25rokov bude mat uplne inu realnu hodnotu ako dnes ale vyrazne mensiu. Nejde len o oficialnu inflaciu ale hlavne o skrytu, zijeme v ere extremne rastucich dlhov ktore budu len dalej rast so vsetkymi dosledkami na meny.
vega
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 03 12, 2020 10:36 pm

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa vega »

Trochu som sa zamotal.Ano, 300k a vynos rocne 20k z toho o 25r bude bieda, mozno ako 5-6k dnes rocne.. Takze toho casu by tam malo byt asi 1M, za tych 25r. Ale to uz budem mat 60, co je dost, no budem musiet ist asi do vysokeho rizka, ak chcem take nieco dosiahnut.Sporenim asi tazko :)
vega
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 03 12, 2020 10:36 pm

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa vega »

Lynx by bol vhodny broker s kym ist, alebo odporucate niekoho ineho? Pokial by som chcel tie ETF s divi reinvestovanymi napr..
Inak celkom zaujimave, tie iShares MSCI World ETF a Vanguard Total World Stock ETF . v porovnani s iShares Core S&P 500 UCITS ETF
MSCI isiel takmer na polovicu, ale celkovy graf vyzera ako keby sa ho nikto nedotkol
Vanguard je o nieco miernejsi vo volatilite
a SP500 je zaujimavy v tom, ze IT giganti to tahaju dopredu, a "vyciciavaju" svet, aspon do dnes..
Osobne sa mi zatial najviac paci SP500, myslite si, ze je rizikovejsi dobuducna napr 10r horizont?
No ten dip v marci musel byt famozny.. ten kto ho vystihol urobil to za 3/4 roka co bezne za 3 roky, podla toho grafu.
Pochybnosti o akciovych trhoch mam z toho dovodu, ze tie cisla YTD +15% a podobne mi pridu uletene, too good to be true, alebo aby to bolo udrzatelne. (nie kazdy rok +15% ale nebyt 30rokov pri -1%/p.a. nasledne),ked ale vidim objemy tlacenych penazi, a to len zacali, tak niekam tie peniaze ist musia, kedze palit ich nepali nikto zatial.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa Glogol »

ci kupis to alebo ono urcite si cast odloz. Vchadas na trh na extremnych historickych maximach, 85 percentny vynos za poslednych 5 rokov, vyse 140 percent za poslednych 13 rokov od maxima v roku 2007. Clovek by povedal ze sa neoplati chodit do prace. Staci zalozit byt a vrazit do indexov. Urcite QE to este potlaci nahor, ale ja osobne tipujem ze SP pod sucasnymi urovniami este sa nakupit bude dat. Samozrejme neviem kedy. Na upokojenie pocitu ze ti neuteka vlak a ze vsetci zarabaju len ty nie - staci investovat momentalne cca 10-20 percent volneho cashu.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
vega
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 03 12, 2020 10:36 pm

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa vega »

Vdaka za tip ohladom lynx.
Urcite tam dam max 10% z cashu, cize okolo 7k eur, a nakupim to postupne, podla toho, ake naklady to bude obnasat. Mozno 2-3K "hned" a potom bud pravidelne, alebo ked bude dip, len to budem musiet sledovat, a odhadnut kedy ten dip moze nastat. Resp, nejak si stanovit ciel dipu, aby som nepozeral na grafy hodinu denne a cakal na nepredvidatelne. Tych +85% je nieco,comuby sa vysmial hadam takmer kazdy ekonom pred 10rokmi.. No kde je dopyt, tam to ide.. Je ale zaujimave, ako sa otvaraju noznice prerozdelenia bohatstva. Potom asi mozeme ocakavat slusne ups and downs..
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kam dat hotovost ?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

pokus

pokial si ludia sporia na dochodky, tak to stupa. Ale v Europe aj v Amerika stale viacej ludi, silne rocniky, odchadzaju do dochodku a vtedy si nasporene peniaze stahuju.

---

"10/12/2020 Governing Council of the ECB: monetary policy meeting in Frankfurt"

- je vysoko pravdepodobne, že bude schválené ďalšie kolo velkych menových stimulov
--
Apropo zaujimala by ma jedna vec, nikdy som nad tym predtym nerozmyslal, je to banalita:

Povedzme ze spolocnost A kupi spolocnost B.
Bude to mat nejaký priamy vplyv na cenu akcii spolocnosti A alebo B ?
Nemyslim teraz sekundárne reakcie investorov, ale myslim ci z toho automaticky vyplyvaju nejake vplyvy.
V akviziciach a podobnych veciach sa vobec nevyznam. dakujem
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"