Jak rozumne rozložit portfólio?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
xpndx
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 07 12, 2020 11:04 am

Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa xpndx »

Zdravim

Prosim vas mal by som na vas taku otazku, pravdepodobne sa viac vyznate do financneho sveta ako ja (ktory bohuzial dal peniaze do partners grupy).
Chcel by som sa spytat ci sa tu nenajde dobra dusa ktora by mi trochu poradila kam a ako rozlozit portfolio?
Peniaze z partners stiahnem naspat aj ked teda za poplatok, s ktorym som uz zmiereny, planujem investovat dlhodobo do ETF.

Mesacne viem odlozit 1300e.
20% hotovost
30% portu.cz (riziko 8/10)
30% finax (riziko priblizne ako portu.cz cca 7,8/10)
20% degiro (tu je otazka do akych etf ist)
Vedel by mi niekto poradit "overene" etf ktore maju co najmensi poplatok popripade upravit mnou pripravene portfolio?
Dakujem
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa rmaly »

no, prve co ma napadlo, ze by si si mal zistit, do akych aktiv davas prachy vo Finaxe a kupil potom ine etf... lebo inac je to zbytocna diverzifikacia (ak kupis to iste)...
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa rmaly »

Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa Paly »

Prečo chceš vôbec ísť do finaxu, ak si chceš kupovať etf sám? Aký to má zmysel?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hlavne sa neplaš. Portfólio nie je ked peniaze investuješ na 4 miesta, ale všetko len do akcií.
Poštuduj v kľude. Urob si analýzu. Ty si neinvestoval do partners grupy, len cez nich ako sprostredkovateľov.
Nemusí to znamenať, že si zle investoval.
Podľa toho, čo ti sprostredkovali , keď máš vlastnú analýzu, vieš požiadať, aby urobili zmeny.
Ale na to Ti treba trochu poštudovať, pochopiť veci a hlavne vyspať sa na to.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
xpndx
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 07 12, 2020 11:04 am

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa xpndx »

@rmal : vo finaxe nemam este ziadne peniaze ale planoval som.

@Paly : to je velmi dobra otazka nad ktorou som sa nezamyslal, ale mas uplnu pravdu ak budem kupovat cez degiro, nema cenu drzat dalsie ETFka na porte a finaxe.

@pokus : Planujem ichako dlhodobu investiciu takze 10rokov a viac, kedze sa jedna o dlhodobu investiciu nebude ma trapit ak to bude chvilu v minuse a dufal som ze to zarobi aspon 8% (ak je to teda realne).

@JUGGLER : Studujem uz mesiac, bude treba este viac. Co sa tyka Partners, pozeral som a porovnaval som poplatky za spravu, vstupne poplatky a TER.
Z toho som vyvodil nazor ze su predrazeny a tym padom nie tak uplne vyhodny.

Aktualne k nim davam cca 260e mesacne.
113e do Classic Invest - akciové fond
90e do Classic Invest - dlhopisové fond
70e do Classic Invest - nemovitostny fond

Po Palyho otazke je moj rozpis uplne na prd, nema cenu kupovat ETF cez tri rozne weby a kazdemu platit poplatky.
Bolo by lepsie kupovat ETF cez degiro, popripade aby tam bola diverzifikacia kupovat akcie + (mozno P2P) alebo iny sposob investovania?
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa Paly »

Ak ešte nemáš účet v degiru, tak myslím že si ho už ani neotvoríš. Ak teda nie si rezidentom ČR. Na etf tu je viac krát spomínaný etfmatic, poplatkovo asi najlepší. Ber do úvahy, že ak si chceš kúpiť etf napriamo tak stále len kusovo, čo je zas výhoda Finaxu tak tam kupuješ čiastkovo.
xpndx
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 07 12, 2020 11:04 am

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa xpndx »

v CZ mam prechodne bydlisko a jakto ze si ho uz neotvorim?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa rmaly »

xpndx napísal: St 09 12, 2020 2:07 pm v CZ mam prechodne bydlisko a jakto ze si ho uz neotvorim?
Slovak si neotvori Degiro... volakedy to slo, teraz uz nie... Cesi mozu (tak to chapem ja, ze v tom je problem)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

xpndx napísal: St 09 12, 2020 2:07 pm v CZ mam prechodne bydlisko a jakto ze si ho uz neotvorim?
potrebujes trvale bydlisko
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

xpndx napísal: St 09 12, 2020 12:01 pm
@JUGGLER : Studujem uz mesiac, bude treba este viac. Co sa tyka Partners, pozeral som a porovnaval som poplatky za spravu, vstupne poplatky a TER.
Z toho som vyvodil nazor ze su predrazeny a tym padom nie tak uplne vyhodny.

Aktualne k nim davam cca 260e mesacne.
113e do Classic Invest - akciové fond
90e do Classic Invest - dlhopisové fond
70e do Classic Invest - nemovitostny fond
Máš pravdu. Je to hrôza.

Ty to máš cez českých Partners, oni využívajú produkty Conseq. Český Conseq je podobná inštitúcia ako u nás EIC.

Lenže slovenské EIC je oveľa lepšie a férovejšie voči investorom. Nemá obrovské poplatky a klientom dáva na výber z 200 lacných ETF fondov.
Keby si mal zainvestované cez slovenský Partners Group, tak by si to mal v EIC a stačilo by ti urobiť zmenu a prejsť do ETF fondov.

Český Conseq ETF fondy nemá v láske..pred rokom napísali článok: ETF fondy jsou problémem pro celý kapitálový trh.
https://www.conseq.sk/about-company/new ... ely-kapita

Smiešne, lebo ETF fondy sú problémom len pre nich a iné nenásytné inštitúcie. Pre drobných investorov sú požehnaním. Aj Gladiš kritizuje ETFs.., ale za 14 rokov je v strate a neprekonal ani infláciu.

Conseq píše, že ,,díky nákladové efektivitě ETF fondy klasické aktivně řízené fondy občas ve výkonnosti překonávají,,
To je klamstvo, lebo 98% iných fondov dlhodobo neprekonáva indexové ETF fondy ! Prekonávajú ich iba zriedkavo, väčšinou krátkodobo a za to obdobie si ešte berú výkonnostný poplatok.

Napríklad ten ich Conseq produkt Invest na akcie má vstup 5%, priebežne poplatky 2,5%p.a a ešte si berú 12% podiel na zisku pri prekonaní indexu !!!

Český Conseq teda vyzerá byť nevýhodný, drahý a zaostalý. Čudujem sa, že českí investori sa takto nechajú vykorisťovať. Conseq neponúka žiadne ETF !

Minulý mesiac ( 11/2020) s veľkou pompou spustili predaj prvého fondu, ktorý investuje do ETF:

Conseq spouští fond zaměřený na ETF

Ale je to len kamufláž, lebo to nie je ETF ( samotné ETF je fond obchodovaný na burze ), ale iba FOND investujúci do ETF ( =fond fondov = fond, čo nakupuje ETF ).

Takže kým pravý indexový ETF fond cez slovenské EIC alebo SLSP má nákladovosť 0,4% p.a...český Conseq ETF fond má: ...vzhledem k využití pasivních investičních nástrojů s velmi nízkými náklady je očekávaná nákladovost fondu pouze 1,7 %. ...

POUZE 1,7% p.a. ! :lol:

Pekná novinka !
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Damien
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 17 04, 2014 11:00 pm

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa Damien »

rmaly napísal: St 09 12, 2020 4:26 pm Slovak si neotvori Degiro... volakedy to slo, teraz uz nie... Cesi mozu (tak to chapem ja, ze v tom je problem)
Toto už neplatí ? Je to mail z roku 2017, vtedy som založil kvôli anglickej platforme Írske Degiro a fungujem doteraz...

"Citizens of the Slovak Republic can become clients. You can use your Slovak bank account to register on any of our platforms which are based on Euro. For example, if you want an English language platform, you can register via www.degiro.ie and if you want a German language platform, you can register via www.degiro.de"
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa martinpa »

Nie, nedostanes sa cez registraciu.

To use DEGIRO services, your primary residence address must be in one of our supported countries.
DEGIRO supported residencies:
Austria, Belgium, Czech Republic, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland, United Kingdom
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa jogo »

V dnešnej dobe, keď brokeri v EU budú mať ochranu účtov prevažne len do výšky 20 000€, bude rozumné mať veľké portfólio rozložené u viacerých brokerov.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa rmaly »

jogo napísal: Pi 11 12, 2020 12:57 am V dnešnej dobe, keď brokeri v EU budú mať ochranu účtov prevažne len do výšky 20 000€, bude rozumné mať veľké portfólio rozložené u viacerých brokerov.
Jogo alebo ostatni... viem, ze je to asi blba otazka (a uz som sa to tu niekde pytal)... ale tych 20.000 sa vztahuje na nakupene tituly alebo na volny cash u brokera? Lebo som myslel, ze tie zainvestovane prachy su "v mojom vlastnictve" a keby sa daco stalo, tak novy broker akurat preberie spravu...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Pi 11 12, 2020 12:57 am V dnešnej dobe, keď brokeri v EU budú mať ochranu účtov prevažne len do výšky 20 000€, bude rozumné mať veľké portfólio rozložené u viacerých brokerov.
Prevážne nemajú 20K. U nás je 50K, maďari majú 100K (krytie 90% ). Tabulku som dal do vlákna o migrácii.
A stále si neviem predstaviť ako môže vyzerať krach pobočky IB v Maďarsku, ked klienti budú mať účty v Citigroup a na nich nakúpené akcie z iných krajín. Dokonca eurové vklady a výbery idú cez Citigroup Nemecko, kde ich priradili na účet IB UK (účet v Nemecku! )

Wire Funds to
CITIBANK EUROPE PLC, GERMANY BRANCH
Reuterweg 16
Frankfurter Welle
Frankfurt 60038
Germany

IB systém nedovolí previesť peniaze z účtu klienta na iný účet ako s menom klienta. Človek v zahraničnej pobočke podľa mňa robí len support, schvalujú účty, odobrujú vklady/výbery, vybavujú reklamácie...

Druhá vec, že ked máš nakúpené ishares od Blackrocku, domicil fondu v Irsku, kupene na xetre...to sú assetts ktoré sú podla reálne kúpené a registrované v centrálnom systéme IB .
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Radosť vlastniť kryptomeny:

...nedostupným môže vklad spraviť aj nerozvážna investícia. Príkladom je eufória v súvislosti s kryptomenami, pri ktorých sa majetok vymaňuje spod ochrany. „Rád by som upozornil klientov investujúcich do kryptomien, aby postupovali obozretne a nepodceňovali odporučenia NBS, komerčných bánk a obchodníkov s cennými papiermi. Virtuálne meny nie sú totiž riadnymi národnými menami.

Ich používanie nie je regulované, ani dohliadané regulátormi a ani Európskou centrálnou bankou. Z tohto dôvodu nespadá akákoľvek nedostupnosť klientskeho majetku, ktorý obsahuje virtuálnu menu, pod kompenzačnú schému,“
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa jogo »

rmaly napísal: Pi 11 12, 2020 9:57 pm Jogo alebo ostatni... viem, ze je to asi blba otazka (a uz som sa to tu niekde pytal)... ale tych 20.000 sa vztahuje na nakupene tituly alebo na volny cash u brokera? Lebo som myslel, ze tie zainvestovane prachy su "v mojom vlastnictve" a keby sa daco stalo, tak novy broker akurat preberie spravu...
Keď som sa "natvrdo" opýtal svojich brokerov, ako to je s tou ochranou vkladov, tak mi nikto nevedel dať odkaz na bod zmluvných podmienok, kde je explicitne napísané, ako mám tu ochranu vkladov chápať. Tak pre istotu mam majetok rozložený u troch brokerov, lebo ústnym ani písomným ubezpečeniam zamestnancov brokera neverím, kým mi to neodcitujú čierne na bielom zo zmluvných podmienok.
Tých 20 000€, pre istotu, beriem ako maximálny limit na akcie aj cash dokopy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pi 11 12, 2020 11:40 pm Prevážne nemajú 20K. U nás je 50K, maďari majú 100K (krytie 90% ). Tabulku som dal do vlákna o migrácii.
A stále si neviem predstaviť ako môže vyzerať krach pobočky IB v Maďarsku, ked klienti budú mať účty v Citigroup a na nich nakúpené akcie z iných krajín. Dokonca eurové vklady a výbery idú cez Citigroup Nemecko, kde ich priradili na účet IB UK (účet v Nemecku! )
Jeden veľký USA broker už skrachoval, tak stať sa môže všetko. Ale USA je veľmoc a poistené vklady vyplatila.
Je otázne, ako to bude s ručením takých malých štátikov ako Luxembursko, Írsko alebo Maďarsko. V Kríze 2008 Island radšej vyhlásil krach, ako by mal ručiť za vklady zahraničných klientov vo svojich bankách.
Irsko by asi urobilo to isté ako Island, ale pomohla mu Veľká Británia, lebo sa bála o vklady svojich ľudí.

Maďarsko už siahlo v kríze na 2 dôchodkový pilier svojich ľudí, moc by som im nedôveroval a na Slovensku nemá žiaden väčší broker sídlo, tak nespadá pod naš systém ochrany vkladov.
Patria, FIO patria pod český fond ochrany, XTB patrí pod poľský fond ochrany a LYNX tiež nespadá pod náš systém ochrany vkladov, tak moc na výber nemáme, lebo mnoho brokerov neotvára účty pre Slovákov.
Navyše, vklad bude vyplatený v národnej mene, čiže CZK, PLZ, Forint, tak tieto meny môžu v prípade krízy riadne zdevalvovať, kým budú vklady vyplatené.

Tu je krátky popis, ako to funguje s garanciami na Slovensku:
https://www.garancnyfond.sk/

a tu podrobný:
https://www.garancnyfond.sk/files/docum ... ajetok.pdf
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa Jari »

JUGGLER napísal: Pi 11 12, 2020 11:58 pm Radosť vlastniť kryptomeny:
Ich používanie nie je regulované, ani dohliadané regulátormi a ani Európskou centrálnou bankou. Z tohto dôvodu nespadá akákoľvek nedostupnosť klientskeho majetku, ktorý obsahuje virtuálnu menu, pod kompenzačnú schému,“
JUGGLER, no ved prave v tom je jedna z vyhod vlastnit kryptomeny oproti akciam u brokera, ktory ma ochranu vkladov iba do urcitej vysky. Ak vlastnis kryptomenu a mas ty sam od nej PRIVATNY KLUC, ktory poznas iba ty, tak nikto nema na nu ziadny dosah, ci ma hodnotu 20tisic alebo miliony eur.
Time in the market beats timing the market…
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ja by som sa ani tak nebal krachu brokera ako toho ze moze prist k internemu fraudu
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Jak rozumne rozložit portfólio?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jari napísal: So 12 12, 2020 9:28 am JUGGLER, no ved prave v tom je jedna z vyhod vlastnit kryptomeny oproti akciam u brokera, ktory ma ochranu vkladov iba do urcitej vysky. Ak vlastnis kryptomenu a mas ty sam od nej PRIVATNY KLUC, ktory poznas iba ty, tak nikto nema na nu ziadny dosah, ci ma hodnotu 20tisic alebo miliony eur.
Bezpečnosť kryptomeny je otázka pre odborníkov. Ja osobne si myslím, že pokiaľ si menu sám vyťažíš a máš kľúč uložený na USB v ohňovzdornom a 1 tonu vážiacom trezore, tak OK. :wink: POkial si crypto niekde kúpiš, už je tam digitálna stopa..musel si zaplatiť normálnou menou, si kontrolovateľný.

Ale ináč si nemyslím, že manipulácia s kryptomenami je bezpečná. Stále vidím články o podvodoch, spreneverách, útokoch hackerov, malware a pod.

Nezaoberám sa tým, lebo nijakú kryptomenu nevlastním. Nevidím v tom žiadny úžitok. Každý digitálny obsah považujem za zraniteľný a nerobím si ilúzie že naše PC a telefóny sú bezpečné. Kryptomeny Bitcoin a Ethereum uznávam, ale beriem ich ako špekulatívne nástroje. Keby som chcel zahrať na rast,alebo na pokles tak cez regulárne futures, ETF, alebo CFD...Nepotrebujem priamo vlastniť menu.

Krypto sa prezentuje nezávislosťou, anonymitou a nízkymi nákladmi. Ja si myslím, že všetky tieto atribúty dostanú raz politici pod kontrolu. Čím viac miliárd sa presunie do kryptomien, tým viac budú chýbať v investíciách ako akcie, dlhopisy, nehnutelnosti..a včera dal linku Rado, že crypto spôsobí odliv peňazí aj zo zlata. Neviem ako to raz skončí. Môžem povedať akurát toľko, že za posledných 10 rokov dostali politici všetko pod kontrolu. Vietor fúka z USA a nakoniec sa vždy všetko presadí globálne. Američania nemusia nikoho nútiť, každému davajú ultimátum, buď berieš naše podmienky, alebo budeme daniť tvoje investície v USA. Tak presadili FATCA a GATCA. A treba povedať, že pri súčasnom zadlžovaní krajín iná možnosť ako naplniť štátnu pokladnicu ani nebude. Len na to musia mať všetko pod kontrolou. Z toho hľadiska neverím, že krypto nechajú len tak...že sa tam budú nadalej presúvať miliardy bez kontroly. Ja tipujem, že tí čo poťahujú nitky politickej moci sa na crypte nabalia a potom sa nabalia aj na jeho ovládnutí, alebo likvidácii. To je môj osobný názor, ked uvažujem nad vzdialenou budúcnosťou crypta.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"