Poriadok vo financiach - 2 x rada ?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Jozki
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 29 10, 2010 3:49 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Poriadok vo financiach - 2 x rada ?

Príspevok od používateľa Jozki »

Robim si uz nejaky cas poriadok vo financiach - stavebko zrusene, 2 pilier zmeneny na indexovy, z 3 piliera vybrate maximum a zvysok zmeneny na indexovy, podielove fondy a terminovany ucet zrusene a v LYNXe (par akcii, vacsinou ETF - SP500, EU, svet, rozvojove krajiny, ...). LYNX/IB bude mat krytie len do 20k a mam tam 3x tolko tak spekulujem nad druhym brokerom, je tu na tuto temu diskusia ale nie som na zakladne nej isty ci a kam ist - rada c. 1 - oplati sa to riesit a a ak ano tak kto je "druhy najlepsi" broker pre dlhodobeho investora ? XTB mi x krat volali, ETF a akcie za 0€. Rada 2 - mam este 2x stare zivotne poistenie/IZP (Wustenrot a Aegon/NN), je jasne ze IZP sa neoplati lebo poplatok na zaciatku (mam ich uz dlho - zakladali este rodicia) ale vynos tych fondov je 7,8 a 12% p.a. za poslednych 5-10 rokov, co nie je zle a poistenie sa zide. € odtial sa daju aj z casu na cas vybrat. Zrusit alebo nechat ? Pripadne v ktorej poistovni sa oplati urobit len poistenie - zivot/uraz, dobre skusenosti prip. je tu niekto kto sa fakt vyzna v poistovniach a vie dobre poradit ? Vdaka za rady.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Poriadok vo financiach - 2 x rada ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jozki napísal: Ne 13 12, 2020 7:33 pm ... je jasne ze IZP sa neoplati lebo poplatok na zaciatku (mam ich uz dlho - zakladali este rodicia) ale vynos tych fondov je 7,8 a 12% p.a. za poslednych 5-10 rokov, co nie je zle
...nie je to len ,,poplatok na začiatku,, = provízia sprostredkovatelom vo výške vkladov za celé 2 roky

To je len začiatok! Ak poisťovňa niekomu vyplatí 20% z toho čo tam vložíš za 10 rokov, jej korisť musí byť väčšia...priam potrava pre upíra :lol:

To si píš, že ťa to bude stáť aspoň polovicu tvojích celoživotných výnosov....

https://cmorej.blog.sme.sk/c/250668/Pre ... tenie.html
https://cmorej.blog.sme.sk/c/278292/Vse ... z-IZP.html

,, Poplatok zaplatený dopredu bolí viac, ako dvojnásobný skrytý,, Peter Cmorej

rada1: s brokerom treba počkať

P.S. Som sa začítal do blogov Peťa Cmoreja a hneď mám na perách úsmev:

___________________________________
Na všetky poistné produkty spojené so sporením by som dal povinný nápis: „Sporenie nebezpečné pre Vašu finančnú budúcnosť". :lol:
___________________________________
Je síce pekné, že poisťovňa Vášmu potomkovi „nasporí" peniažky na školu alebo na svadbu, ale keby ste tento ušľachtilý cieľ nerealizovali cez poisťovňu, nasporíte svojmu dieťaťu minimálne o polovicu viac, ak nie rovno dvojnásobok. :lol:
__________________________________
Nechoďte si po rady do svojej banky. Keď vidím pri návšteve kamennej pobočky mamičky, ako si pýtajú radu a teta za okienkom vyťahuje produkt spriaznenej poisťovne, otvára sa mi nožík vo vrecku. :lol:
_________________________________
Posledný januárový deň sa stala nevídaná vec. Landes –direktor jednej obrovskej poradenskej siete (OVB) na súde obhajoval, prečo klientom viac ako desaťročie predávali ako sporenie na dôchodok produkt, v ktorom klient nemal šancu dosiahnuť zhodnotenie peňazí. :lol:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Kasmen
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Ne 15 11, 2020 9:48 pm
Has thanked: 1 time

Re: Poriadok vo financiach - 2 x rada ?

Príspevok od používateľa Kasmen »

Ohľadom porovnania IŽP skús pozrieť Mutumutu - https://www.mutumutu.cz/
O nich som počul sa dopočul ako o novodobej poisťovni. Dokonca maju zniženie poplatku pokiaľ športuješ.
Avšak nemam žiadnu skúsenosť a je to česká poisťovňa. Ale na porovnanie snaď postačí.
Jozki
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 29 10, 2010 3:49 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Poriadok vo financiach - 2 x rada ?

Príspevok od používateľa Jozki »

Podla blogov Petra Cmoreja je teda jasne ze zrusit. :-) Mutumutu.cz : dost odporuca aj Juraj Hrbaty z FINAXu (niezeby to automaticky znamenalo ze su najlepsi a treba na to hned skocit) ale vraj sa slovaci tam poistit nemozu a navyse : MUTUMUTU pojištění, včetně všech souvisejících procesů
a vlastností, šlape a jede v souladu s českým právem, občanským zákoníkem, dohodou o pojištění a touto Příručkou. Psát si a mluvit spolu budeme česky. Pokud mezi námi vznikne nějaký spor, rozhodovat o něm budou české soudy. Co moze byt trochu komplikacia ak sa nieco stane + platenie v CZK. Vie a odporuci niekto kto sa naozaj vyzna dobru poistovnu s dobrym produktom - len riziko ?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Poriadok vo financiach - 2 x rada ?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

nerad by som zovseobecnoval, ale nakolko som v minulosti pracoval s niektorymi druhmi poistenia tak si dovolim jedno doporucenie: zivotne poistenie sa oplati pre poistovnu, ale skoro nikdy nie pre jej klientov. A keď už, tak si dopredu zobrat poistne podmienky a doma poctivo prestudovat, este lepsie ked to urobi za vas dobry pravnik.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Poriadok vo financiach - 2 x rada ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlas.

Ja by som sa v tvojom prípade možno aj poradil s niekým čo sa v ponukách poistenia vyzná, ale okrem Petra Cmoreja nepoznám nikoho nestranného.

Preto ako vždy za posledných 20 rokov, by som si to radšej z pohodlia domova naštudoval sám za pomoci pána Gúgla.

IŽP je jasné. To už aj sama NBS potvrdila, že to je nevýhodné:
https://cmorej.blog.sme.sk/c/401627/nbs ... reniu.html

Pri poistení samostatne: v niektorých blogoch o poistení písal Peter aj o tom, čo sa oplatí poistiť. Len som tomu nevenoval veľkú pozornosť, lebo ja už žiadne poistenie nechcem:

https://www.petercmorej.sk/tag/poistenie/page/2/

Dá sa to vyčítať aj z toho mutumutu... pracovná neschopnosť - invalidita - smrť. Dôležité je uvedomiť si svoju osobnú situáciu...či žijeme z ruky do úst a neočakávaná udalosť by mala pre nás resp. našu rodinu katastrofálne následky.....Alebo máme taký majetok, že sa nám poistenie neoplatí. Keď zistíš, čo ti treba, daj si vypracovať ponuky vo viacerých poisťovniach. Súhlasím s filozofiou mutumutu, že mať poistené voloviny sa neoplatí.

Ja som dlhé roky platil kadejaké pripoistenia...ale som leňoch a neznášam byrokraciu, takže som si nikdy v živote nijakú práceneschopnosť, alebo odškodnenia pri drobných úrazoch nenárokoval . Napokon som to všetko zrušil a mám poistený len majetok.

P.S. jedna vec ma napadla. Pre tých čo žijú v bytoch. Že nestačí mať poistenie domácnosti ( = vnútorného zariadenia ), ale aj bytu ako stavby. Neviem aká je situácia teraz, ale voľakedy to ľudia nemávali..Takisto čo prišli ľudia o byty v poškodenom paneláku v Prešove..nejak som nepočul, že by im poisťovňa preplatila byty ako súčasť celej stavby. Ale asi to už bude teraz poriešené, lebo veľa ľudí má hypotéky a pri nich banka vyžaduje poistenie celej stavby...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Poriadok vo financiach - 2 x rada ?

Príspevok od používateľa laty »

Pri poisteni bytov je to celkom hard-core. Napr. ak by v pripade presovskeho panelaka nezasiahol stat, ludia im neposlali dalsie peniaze a poistovne nezlavnili zo svojich narokov kvoli medialnemu tlaku, tak su majitelia bez bytov a s dlhmi. Naklady na zburanie, odstranenie sutin, nahrada skody na zaparkovanych autach, okolitych barakoch, ... daleko presiahla poistne krytie. Naviac vacsina bytoviek na slovensku je podpoistena (ich znalecka cena je nasobne vyssia ako poistna suma) a tym padom poistovna pri vzniku udalosti preplaca len dany podiel. Napr. bytovy dom ma hodnotu 6M, poistenie je na 2M, takze pri udalosti je krytie max. 1/3 z 2M = 666K.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"