Pouzivat menovy hedge?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Pouzivat menovy hedge?

Príspevok od používateľa jan7925 »

Zdravim,

Ako dlhodoby investor som sa nikdy velmi nezaoberal alebo nebral ohlad na menovy risk . Moje investicie su v USD .
Pred par dnami tu vsak v inom tread niekto zacal trochu rozoberat aj menovy risk .
Zacal som trochu nad tym rozmyslat ci je potrebne mat nejaky hedge na EUR. Do EU akcii by som som velmi nechcel ist , mozno tak 5% max.

Rozmyslal som nad tym, ze keby mi trebalo peniaze (povedzme 50,000EUR) v urcitej dobe v buducnosti a tie su dnes v USD , tak by som mohol otvorit FOREX poziciu u brokera . Povedzme ze budem potrebovat 50,000 eur o 2 roky ale bojim sa menoveho risku a chcem si zamknut dnesny EUR/USD kurz.
Tak by som otvoril forex poziciu EUR.USD - BUY vo vyske 50,000 EUR. Tym padom by som si zamkol vymenny kurz,ked tomu dobre romumiem. To ma asi tak isto bude stat nejake % na urokoch (margin ) v pripade ze pojde pozicia do minusu.

Dalsia moznost ktoru tu niekto spominal bola kupa EUR hedged ETF's. Kedze mam asi 20% pozicii v sp500 acc USD based ETF, rozmyslam ci by nebolo rozumne mat radsej tych 20% v EUR hedged ETF.

Robi niekto hedge na cele portfolio? Tym padom bby som musel povedzme 2x do roka zvysovat alebo znizovat forex poziciu.

Poradte ako to robite vy.
Dakujem .
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Pouzivat menovy hedge?

Príspevok od používateľa jogo »

Menový hedge nepoužívam, lebo verím tomu, že ak USD oslabí, tak rast SP 500 bude ešte vyšší ako to oslabenie USD, takže nič na oslabení USD nestratím. Oslabenie meny totižto napomáha vývozu a zisky firiem rastú.
Cash držím v Euro.
Ale raz som sa "popálil" na držaní USD dlhopisového fondu v rokoch 2000-2005, kde tento fond na oslabovaní USD a posilovaní Skk stratil skoro 50% svojej hodnoty. Takže ak by som investoval do dlhopisov, tak už by som sa hedgeoval pravdepodobne forexovou protipozíciou, len či by mi potom aj ostal nejaký zisk z tých USD dlhopisov, keby som odrátal swapy.
Preto do zahraničných dlhopisov, kvôl menovému riziku neplánujem investovať.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Pouzivat menovy hedge?

Príspevok od používateľa jan7925 »

vdaka, tak to potom asi necham aj ja tak a vsadim na co hovoris ohladom slabeho dolara a vacsich vynosov.
Co sa tyka dlhopisov, alebo dlhopisovych fondov ked budem v dochodku tak to asi budem riesit cez eurove fondy .
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pouzivat menovy hedge?

Príspevok od používateľa Rado »

Menový hedge nevyužívam, ale zaujala ma konštrukcia oslabovania USD a tým rast ziskov podnikov. To znie logicky, ale aký má súvis rast ziskov s rastom cien akcií na burze a aj S&P 500? Ja tam priamu úmeru nevidím. Tesla rástla výrazne, ale v zisku ešte nebola. Medziročne klesla strata, ale nie dosť na to, aby cena akcie spravila taký rast. Podobne INTC a AMD. Ziskovo a obratovo neporovnateľné spoločnosti. Ceny akcií tiež neporovnateľné. Na burze by som logiku nehľadal.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Pouzivat menovy hedge?

Príspevok od používateľa jogo »

Už je to tu. :D
Teraz sa tu zbehnú všetci moji "obľúbení" oponenti pasívneho investovania do indexových ETF a začnú dokazovať svoju pravdu. :)
A chudák Jan bude z toho, čo tu popíšeme, úplne mimo...podobne ako x ľudí v minulosti, čo sa tu opýtali podobnú otázku a my sme sa tu potom 3 dni hádali, kto ma pravdu. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pouzivat menovy hedge?

Príspevok od používateľa Rado »

Trochu provokatívna otázka, ale neber to prosím osobne. Tak ako píšeš to má logiku...len to podľa mňa nefunguje. Inak by sa tak rýchlo akciový trh v minulom roku nespamätal. Minulý rok podľa logiky a odhadov, ktoré tu boli mal dopadnúť veľmi zle. Zisky, tržby klesali a klesajú a trh rastie...
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Pouzivat menovy hedge?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Logiku to má, ale môže to byť presne naopak :lol:

Ceny akcií nevyhnal hore slabý dolár, nie je tu úmera, len súbeh... zrejme sa tu spojilo viac faktorov dokopy.

1. FED a masívne QE ( 8 x väčší objem ako v matke kríz 2008/2009....peniaze sú kyslík skapíňajúcej ekonomiky )

2. nulové úrokové sadzby...ľudia sa snažia investovať úspory...najprirodzenejšia cesta je vraziť to do akcií a nehnuteľností...strach z rizika strát si ľudia ospravedlnia tým, že akcie budem držať, neponáhľam sa...veď raz tie akcie doženú straty...Toto je motorom new high...ked my sa čudujeme, že tak vysoko to ešte niekto kupuje...

3. zmena vlády...kráľ zomrel, nech žije kráľ !
a/ pôsobí pozitívne v tom zmysle, že nebudú obchodné vojny, vyhrážanie sa, protekcionizmus...bude návrat k diplomacii a globalizmu
b/pôsobí negatívne z hľadiska toho, že demokrati sú viac ľavicovo/sociálne orientovaní..majú tendenciu viac míňať a zadlžovať sa

4. Vyhliadky oživenia ekonomiky: peniaze z QE + návrat do normálu = oživenie...očakávaná konjuktúra a vysoká spotreba obyvateľstva v roku 2022

Ceny akcií hľadia dopredu...ďaleko dopredu. Nikdy sme to nevedeli pochopiť, ale vždy to tak bolo. Jeden extrém strieda druhý ( extrémny pesimizmus vystriedal extrémny optimizmus )

1 + 2 + 3b oslabuje dolár
1 + 2 + 3a + 4 + oslabený USD pôsobia ako katalyzátory rastu a optimizmu

20 rokov sa snažím robiť predikcie a 20 rokov ma trh prekvapuje tým, že vôbec nejde podľa mojej logiky.
Preto si vždy vravím, nesnaž sa predikovať tak, aby si zarobil...snaž sa predikovať tak, aby si na tom neprerobil.

Najväčšie straty som utrpel, keď som hral na pokles. Najväčšie zisky mi ušli, keď som nehral na rast.
Najväčšie prekvapenia som nezažil, keď ceny padli...najväčšie prekvapenia som zažil, keď ceny stúpali a stúpali, až do výšin, ktoré sa mi videli neuveriteľné.

Ja si myslím, že ceny sú tak vysoko preto, lebo zahŕňajú v sebe ten najlepší scénar: návrat k normálu v 2021 a silné oživenie v 2022.
Teda logika medzi vysokými cenami a vysokými ziskami tu je ( a vždy bola ), len očakávania predbiehajú realitu (ako sme zvyknutí pri mnohých techno akciách).

Zároveň pozor. Táto kríza posunula ekonomiku smerom k digitalizácii...investori si uvedomili silu internetu a nových technológii.

Nasdaq zažíva silnú konjuktúru..rok 2019 nad +40%..rok 2020 nad +40%...za 5 rokov je to takmer +200%.
Možno tá bublina praskne a možno nie. Možno to, čo sme zažili pri mnohých technologických lídroch ako Google, Amazon, Microsoft, Apple, facebook...že silne rástli..že boli silne nadhodnotené...ale ich ceny nepadli, lebo očakávania tržieb a ziskov sa NAPLNILI.
A to možno bude štandard v 21 storočí....Giganty ako CocaCola, mcDonald, Philip Morris atd...dobýjali svet 100 rokov...Dnešní technologickí lídri ako Apple, Tesla, Google..berú zisky z celého sveta už po 10 rokoch...a tento vývoj sa môže skrátiť na pár rokov pri disruptívnych technológiách ako 5G, autonómne riadenie, umelá inteligencia, geneticky modifikované vakcíny a pod.

Okrem toho, čím viac svet bohatne, tým viac investícii ide ľahko a rýchlo cez internet do akcií, digitálneho zlata, krypta...Nízke úroky spravili úspory, bankové vklady a dlhopisy neatraktívnymi. Ked sa veľa peňazí vleje do akciových trhov, môžno sa laťka valuácie posunie smerom nahor a tak ostane dlhodobo. Môže byť že P/E 15, čo je štandard pri SP500 sa posunie na P/E 25...a o dalších 20 rokov to bude P/E 35.
Amazon mal voľakedy 3000, Tesla má teraz 1400 a AMD má 130...trh si zvyká na vysoké ocenenia...proste za dobré akcie platíme prémium.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Pouzivat menovy hedge?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

kym nezacne inflacia je vsetko ok, pri naznakoch inflacie nastanu problemy, lebo lieky dosli...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"