Byt na prenájom vs ETF

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Misoo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ne 14 07, 2013 10:54 am

Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa Misoo »

Zdravím,
momentálne po dobu cca 5 rokov investujem pravidelným nakupovaním ETF MSCI World. Takto zainvestovaných mám momentálne v ETF 24000 EUR. Mám 26 rokov, mesačne ušetrím okolo 1000 EUR. Okrem ETF mám na účte rezervu cca 5000 EUR.
Pri momentálnych maximálnych historických cenách akcií uvažujem nad ďalšou investíciou a to do bytu (pravdepodobne 1-izbový) na následny prenájom, pričom financovanie by som riešil cez 90% hypotéku, lokalita je Brno. Vlastné bývanie plánujem riešiť až o cca 5 rokov.
Napadajú ma tieto varianty možnej stratégie:
a) nič nemeniť, byt nekupovať a ďalej pravidelne investovať do spomínaného ETF
b) kúpiť byt na prenájom a to z od teraz našetrených prostriedkov (samozrejme na hypotéku)
c) využiť momentálnych vysokých cien akcií, predať časť z nich a použiť na financovanie kúpy bytu (nechať v ETF napr. 10000 EUR)
d) šetriť si peniaze v hotovosti a v prípade poklesu akciového trhu dokúpiť akcie, v prípadne našetrenia dostatočnej sumy bez poklesu na akciovom trhu kúpiť byt
e) šetriť si hotovosť na využitie v prípade poklesu akciového trhu
Z dlhodobého hľadiska by som po kúpe bytu investoval ďalej do ETF. Byt by mal primárne slúžiť ako dodatočný príjem (k príjmu z ETF) na dôchodok. Myslíte, že takýto plán dáva zmysel ? Ktorú variantu by ste vybrali, prípadne napadá Vás nejaká úplne iná? Prípadne máte nejaké tipy, podnety, vlastné skúsenosti? Budem rád za každý názor.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

za mna a/
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pokial ta zaujima prenajimanie a s tym suvisiace casove a ine vydavky tak by som skusil alternativu c. Prenajimanie je v podstate praca na ciastocny uvazok.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

za mňa a/

- nepovedal si, či byt v BA a či novostavba...všade inde sa môže stať, že úbytkom populácie nehnuteľnosti nebudú rásť tak ako sme boli zvyknutí...
- v tvojom veku sa vôbec nezamýšlaj či sú ceny akcií vysoko...mne sa SP500 videl vysoko pri 1000..zlato sa mi videlo vysoko po 400...
- stanov si pravidlo, že z akcií peniaze nesmieš vyberať pred určitým horizontom...čokolvek sa bude diať.
- jedinú špekuláciu, čo si môžeš dovoliť je mať cash rezervu a vraziť to do akcií ked poklesnú...menšie poklesy máš zhruba 2 x ročne, väčšie zhruba každé 2 roky a výplachy zhruba každých 7 rokov
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa Rado »

za mňa c)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Misoo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ne 14 07, 2013 10:54 am

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa Misoo »

Ďakujem všetkým za konštruktívne postrehy a názory :-) téma sa rozbehla, za čo som moc rád.
JUGGLER napísal: So 09 01, 2021 11:30 pm za mňa a/

- nepovedal si, či byt v BA a či novostavba...všade inde sa môže stať, že úbytkom populácie nehnuteľnosti nebudú rásť tak ako sme boli zvyknutí...
- v tvojom veku sa vôbec nezamýšlaj či sú ceny akcií vysoko...mne sa SP500 videl vysoko pri 1000..zlato sa mi videlo vysoko po 400...
- stanov si pravidlo, že z akcií peniaze nesmieš vyberať pred určitým horizontom...čokolvek sa bude diať.
- jedinú špekuláciu, čo si môžeš dovoliť je mať cash rezervu a vraziť to do akcií ked poklesnú...menšie poklesy máš zhruba 2 x ročne, väčšie zhruba každé 2 roky a výplachy zhruba každých 7 rokov
Byt by bol v Brne (čo je zrejme podobná situácia ako BA), či novostavba momentálne povedať neviem, asi by záležalo na konkrétnej ponuke.
S tým, čo si uviedol súhlasím, nie je v mojich silách sa snažiť časovať trh, a dlhodobo chcem určite pokračovať pravidelným investovaním do ETF, nutkanie predať časť ETF som doteraz za tých 5 rokov nemal, Covid pokles som strávil celkom v pohode (dokupovaním). S tým bytom to vnímam skôr tak, že pri aktuálnom P/E ETF na úrovni 28 je pomerne vysoká pravdepodobnosť, že človek o moc v krátkom období (povedzme rok,dva) nepríde z hľadiska dlhodobých výnosov, pokiaľ či už časť portfólia predá alebo na nejakú chvíľu nebude ETF dokupovať, pričom následne bude s nakupovaním pokračovať. Ale môžem byť samozrejme úplne mimo.

pokus napísal: Ne 10 01, 2021 7:50 am V tvojom veku mi iba msci world pride zbytocne konzervativne. Ak nechces nieco vyslovene spekulativne typu vodik alebo kybernetika, nehovoriac krypto, tak by som pridal aspon nejake green energy a next gen tech etf.
Zaujímavý postreh, zhruba aký podiel z akciového portfólia by si smeroval takým smerom? 10, 20% ? Máš nejaké obľúbené ETF z oblasti green energy, či next gen tech ?
cryptotrader napísal: Ne 10 01, 2021 10:27 am Aj ked je s bytom troska viacej roboty, urcite sa oplati viac, hlavne ked ides donho s 90% hypotekou. Tie urokove sadzby su neskutocne nizke. Ak chces porovnavat pasivny vynos akcii, etfka a neviem coho vs prenajom na hypo. Tak musis to porovnavat tak, ze pojdes do fondov na margin s pakou 1:10.
S dodatočnou robotou počítam, momentálne práve v ČR zrušili daň z nadobudnutia nehnuteľnosti, ktorá predstavovala 4% ceny a práve sa znovu sprístupnili hypotéky na 90% (pôvodne boli max 80%). Vzhľadom k tomu, že vlastné bývanie plánujem riešiť až o 5 rokov, tak aj keď to teraz vyznie možno hlúpo (keďtak ma prosím uveďte do reality), tak mi príde trochu škoda prísť o možnosť tak lacného úveru (hypotéku by som zafixoval na čo najdlhšiu dobu), to je vlastne ten dôvod prečo práve premýšľam nad krátkodobým prechodom z ETF práve na byt. Prakticky z hľadiska výnosnosti čo sa týka ceny bytu počítam v dlhodobom hľadisku (20-30rokov) skôr so skeptickým scenárom a to, že pokryje zhruba hodnotu inflácie.
brassy
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Št 12 11, 2020 12:07 pm

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa brassy »

Pri predpokladanom 8% rocnom vynose ti etf v hodnote 24k zarobi za 5 rokov nieco cez 11k. End balance po piatich rokoch 35k

Ak pises ze by si 14k pouzil ako 10% nakupnej ceny na byt tak predpokladam ze byt bude v hodnote 140k. za 5 rokov pri 2,2% urokovej sadzbe (cr) klesne povodny dlh 126k na cca 110k (s tym ze dlh ti plati najomca - ratame ze najom mozes pytat rocne na urovni cca 4-5% z hodnoty nehnutelnosti a to by malo hypoteku pokryt)

Teda,ak by aj byt neziskal na hodnote ani percento, mas byt v hodnote 140 000 a dlh 110 000. Ked chces po 5 rokoch riesit vlastne byvanie, mozes byt predat a mas 10% (30k) na nakup noveho bytu a este mozes celych tych 5 rokov investovat do etf (a aj keby si neinvestoval tak mas 14k pri predpokladanom vynose 8%).

Vo finale mas minimalne 30k zisk z predaja bytu plus cca 14k z etf (a to ratame s tym ze byt nestupne na hodnote co vidim v pripade brna ako velmi nepravdepodobne - skor bude tak o 20% vyssie nez je teraz) - end balance teda vyssi o cca 10k nez len pri investovani do etf.
Ja osobne by som to riesil takto ak by som nechcel riesit vlastne byvanie hned. Pride mi skoda tu paku nevyuzit.
Samozrejme to je len teoria, v praxi to moze vyzerat uplne inak a treba ratat ze jednotlive moznosti maju svoje rizika...to si uz musi kazdy zvazit aky druh rizika chce podstupit...ja by som do toho ale isiel takto.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa Rado »

pokus napísal: Po 11 01, 2021 3:38 pm Pri tych bytoch ale nikto nezaratava polozky ako zariadenie, opravy, investovany cas a starosti. Vie sa to nakopit a nemusi to byt uplne prijemne a urcite nie tak jednoduche ako dva kliky pri kupe a predaji na burze
ETF nie je žiadne terno. Pri nehnuteľnosti na prenájom využije leverage. (banku a nájomcov) ROI bude vyššie.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Osobne, keby som bol mladší a dostal hypotéku, tak peniaze sporím v prenájme nehnuteľnosti. Je tam však riziko nájomníka - špekulanta, ktorého z bytu nevyženieš tak ľahko a neplatí ti. Druhé riziko je, kto sa nasťahuje do vedľajšieho bytu/nehnuteľnosti.
Názor som zmenil aj pod vplyvom dobrého obchodu, keď som predal ornú pôdu za 10 násobok trhovej ceny. Neviem, čo ten špekulant špekuluje tam stavať, ale je to 2 km od dediny, tak nech sa mu darí. Ja si môžem za tie peniaze kúpiť 10 násobne väčšiiu ornú pôdu. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Misoo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ne 14 07, 2013 10:54 am

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa Misoo »

pokus napísal: Ne 10 01, 2021 4:00 pm Akeho mas brokera? Su tu aj na fore spomenute ARK fondy ktore sa mne uz pred casom pacili, ale degiro ich neponuka. Potom BUG, IHAK, ICLN, CLOU, IRBO, OGIG, TAN
Pomer na aky sa citis, u mna je to asi 50% dlhodobe siroke etf a zbytok jednotlive akcie a trading.
Tie ARK fondy vyzerajú dost dobre, ako ale píšeš, mám degiro. Zo spomínaných fondov sa mi celkom páči napr. ten IRBO, díky za tip !


brassy napísal: Po 11 01, 2021 1:48 pm Pri predpokladanom 8% rocnom vynose ti etf v hodnote 24k zarobi za 5 rokov nieco cez 11k. End balance po piatich rokoch 35k

Ak pises ze by si 14k pouzil ako 10% nakupnej ceny na byt tak predpokladam ze byt bude v hodnote 140k. za 5 rokov pri 2,2% urokovej sadzbe (cr) klesne povodny dlh 126k na cca 110k (s tym ze dlh ti plati najomca - ratame ze najom mozes pytat rocne na urovni cca 4-5% z hodnoty nehnutelnosti a to by malo hypoteku pokryt)

Teda,ak by aj byt neziskal na hodnote ani percento, mas byt v hodnote 140 000 a dlh 110 000. Ked chces po 5 rokoch riesit vlastne byvanie, mozes byt predat a mas 10% (30k) na nakup noveho bytu a este mozes celych tych 5 rokov investovat do etf (a aj keby si neinvestoval tak mas 14k pri predpokladanom vynose 8%).

Vo finale mas minimalne 30k zisk z predaja bytu plus cca 14k z etf (a to ratame s tym ze byt nestupne na hodnote co vidim v pripade brna ako velmi nepravdepodobne - skor bude tak o 20% vyssie nez je teraz) - end balance teda vyssi o cca 10k nez len pri investovani do etf.
Ja osobne by som to riesil takto ak by som nechcel riesit vlastne byvanie hned. Pride mi skoda tu paku nevyuzit.
Samozrejme to je len teoria, v praxi to moze vyzerat uplne inak a treba ratat ze jednotlive moznosti maju svoje rizika...to si uz musi kazdy zvazit aky druh rizika chce podstupit...ja by som do toho ale isiel takto.
To, čo popisuješ s tou možnosťou predaja bytu po 5 rokov na riešenie vlastného bývania ma vôbec nenapadlo, pozeral som a predčasné splatenie hypotéky nie je vôbec nejaký veľký problém, takže to je veľmi zaujímavá možnosť, keďže pokiaľ človek nekúpi byt úplne zle, tak to bude cenovo kopírovať situáciu na trhu nehnuteľností, čiže sa tým tak nejak poisťuje pred tým, že by ceny rástli rýchlejšie ako je schopný šetriť vôbec na to, aby sa dala zobrať hypotéka. Pozeral som údaje a 2,2% úroková sadzba býva zväčša iba pri 80% hypotékach, pri 90% sa to pohybuje medzi 2,7 a 2,8%. Ďalej bude v Brne s veľkou pravdepodobnosťou nutné zaplatiť ešte províziu realitnej kancelárii, ktorá sa pohybuje okolo 4% ceny nehnuteľnosti (platí kupujúci). Pozeral som ceny nájmov a vyplýva mi z toho, že za daných podmienok nájom pravdepodobne nepokryje celú splátku hypotéky (počítam, že pokryje cca 90%), ceny nájmov sú z nejakého dôvodu v Brne oproti cenám nehnuteľností trochu nepružné, do budúcna sa ale asi dá počítať, že sa to dvihne, viacmenej ten rast nájmov začal pomerne nedávno, pričom ceny nehnuteľností rastú už pomerne dlhú dobu.
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa user27 »

trosku offtopic, preco tie ETF idu kupovat cez Fio ale cez take Degiro nie ? Fio nemusi dodrziavat tie iste nariadenia ?
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa user27 »

trosku offtopic, preco tie ETF idu kupovat cez Fio ale cez take Degiro nie ? Fio nemusi dodrziavat tie iste nariadenia ?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

neviem,ci si spravne pamatam ten vyklad ale v style, ze preklad KIID musi robit predajca co FIO nie je (je sprostredkovatel)... takze na to hadzu bobek... a asi ked nie je zalobcu, nie je sudcu... tfuj tfuj, zlate ceske rucicky v tomto pripade... :) :)
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa pedro.v »

k tejto teme moja skusenost.
mam 2i byt, ktory som prenajimal ale uz neprenajimam. Pokial nechces aby ti ten byt niekto "vybyval do sucha" tak najdes najomnikov na dlhsiu dobu tazko. Mladi ludia su jedina cielovka a tym sa meni zivot stale a Ja som 3x za rok menil najomnikov=3x provizia realitke.
V byte v ktorom nebyvas stale nieco riesis. Ci uz ide o problemy s najomnikom a jeho uzivanim bytu (kazdy jeho problem sa stava tvojim) alebo ti vo vchode odhlasuju investiciu do zateplenia alebo oprav vytahu alebo balkonov ktory mozno a ni nemas a platis zrazu aj to co si nechcel alebo neuzivas. Mne osobne ten 2i byt zarobil 1000EUR rocne ked odratam hypoteku a vsetky poplatky. Pricom cena bytu bola 80k takze je to uplne onicom vynos v tomto smere. Hovorim o zariadenom byte takze ked prdne umyvacka alebo chladnicka tak si -500 takze na pasivny prijem to vobec nie je. Bez hypoteky mozno ano (pod 2% mam hypo) by to mozno robilo 4500-5000 rocne co mas priblizne 6%
Dalej chces byt poisteny, kvoli hypoteke musis + platis poistku celeho domu + poistku domacnosti.
Len pre zaujimavost, u nas v bytovke napr horelo. Moj brat co byva na uplne inom mieste, vedlajsi byt vyhorel. To su potom tvoje naklady vsetko na opravy. Povies si ze aka je sanca, mala. No mala ale vidis stane sa aj 2x v tej istej rodine behom 3 rokov.
Byt je normalne podnikanie o ktore sa musis starat takze necakaj pasivny prijem len tak za nic, hlavne pri tak malom byte budes muset byt extra efektivny.
Ako obrovsku nevyhodu vidim limity takejto investicie, pretoze ty od zaciatku vies ze nezarobis viac ako tych 6% a pritom nevies ci zarobis aspon 1% vzhladom na situaciu. Kludne mozes ist aj do straty ked nebudes mat najomnika 9 mesiacov.
Oproti tomu investiciu do akcii/ETF si vies aktivne menezovat tak, ze ti nikdy nevyrobi stratu s tym ze vysledny vynos je teoreticky neobmedzeny vid TSLA 800% vynos a podobne. Ale v zivote nic nie je zadarmo, hocijako investujes budes tomu musiet venovat cas, ked to budes chcet mat efektivne. K bytu s hypotekou potrebujes aj jednoduche uctovnictvo co je ale cca par hodin roboty raz za rok.
Ale u mna radsej hocico ine len ne byt. Ten sa u mna ako investicia neosvecil a teda diskvalifikoval. Btw byt predavam keby nekdo chcel investovat v Trnave :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa jogo »

pedro.v napísal: Po 18 01, 2021 10:14 am Mne osobne ten 2i byt zarobil 1000EUR rocne ked odratam hypoteku a vsetky poplatky. Pricom cena bytu bola 80k takze je to uplne onicom vynos v tomto smere.
Byt je normalne podnikanie o ktore sa musis starat takze necakaj pasivny prijem len tak za nic, hlavne pri tak malom byte budes muset byt extra efektivny.
Súhlasim, že prenájom bytu je podnikanie "popri zamestnaní", preto ťažko pri ňom hovoriť o pasívnom príjme. Vlastním rodinný dom, v ktorom bývam a o ktorý sa starám od svojich 18 rokov a poviem ti, že v poslednej dobe už nestíham robiť jeho bežnú údržbu a vylepšovanie. Najväčšia hrôza by bola vlastniť ešte chatu a aj tam robiť bežnú údržbu. To už by som musel pracovať aj v nedeľu. Preto sa divím, že niektorí stíhajú popri zamestnaní prenajímať 3-4 byty, ja by som to nedal, jedine ako podnikanie na plný úväzok.
Na druhej strane, ak sa na prenájom toho tvojho bytu pozrieš ako na sporenie, tak je to veľmi výhodné sporenie. Mesačný vklad máš nulový, za tvoju prácu okolo toho bytu a prenajímania dokonca ročne zarobíš 1000€. A po 30 rokoch budeš mať byt v hodnote dajme tomu 150 000€. Nič si nevložil, len svoju prácu vo voľnom čase, a máš nasporené 150 000€, ak byt predáš. Nebudem tu počítať percentuálny výnos takéhoto sporenia, lebo by to bolo zavádzajúce. Poviel len toľko: Aby si 150 000€ usporil v banke, tak by si pri dnešných úrokoch musel vkladať ročne skoro 5000€ tj. 400€ mesačne.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

to si inac skor myslim, ze cim viac bytov, tym sa da (oplati) viac veci zaplatit... Ze s 1 bytom je nejaka starost, s 2 je iba o trosku vacsia (nie 2x) atd atd... Ja napriklad na drobne prace pouzivam "outsourcing"... samozrejme to znizuje vynos, co je ale viac easy pri 3-4, 5 bytoch (rozlozi sa to)...
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa Rado »

pedro.v napísal: Po 18 01, 2021 10:14 am Pricom cena bytu bola 80k takze je to uplne onicom vynos v tomto smere.
Výnos počítaj k vloženým prostriedkom, nie k OC. Na obstaranie si využil banku. Na investovanie do ETF ti nepožičia.
pedro.v napísal: Po 18 01, 2021 10:14 am Oproti tomu investiciu do akcii/ETF si vies aktivne menezovat tak, ze ti nikdy nevyrobi stratu s tym ze vysledny vynos je teoreticky neobmedzeny vid TSLA 800% vynos a podobne.
ETF nie je investícia, ale sporenie. TSLA 800% pri ETF na niečo také zabudni. ETF je ako skočiť do dravej rieky bez pádla. Niekam sa za nejaký čas dostaneš. Ak skočíš s pádlom a vieš čo máš robiť, tak sa za rovnaký čas dostaneš ďalej.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ked si clovek zoberie bezucelovu pozicku tak banku nebude zaujimat co s nimi dotycny urobi, kludne aj investuje do ETF. Otazka je ci, sa to az tak oplati- myslim ze ani nie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

co poznam ludi co v Ba prenajimali dlhodobo byty, tak nakoniec kazdy s tym skor ci neskor skoncil. Takze asi az tak vyhodne to nie je.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

stazovali sa hlavne na to, ze im nicia zariadenie viac ako cakali a tiez ze mavali niektori pomerne dlhe obdobia medzi najomnikmi pokym sa prestriedali. Su to rozni ludia, od lacnych 2izbakov v Ruzinove po luxusne byty v Starom meste. Jedna rodina prenajima aj nadalej.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa Lex »

Je to veru veľmi individuálne - kamarátovi prvý nájomca prakticky vybýval byt za tri mesiace, mohol kupovať všetko vrátane dverí aj vymalovať, človeka môže drbnúť. Základom je zariaďovať lacno ale vkusne (ikea) a mať minimálne dvojmesačnú zálohu a pri prvom omeškaní to veľmi rázne riešiť.

na druhú stranu druhý kamarát, z opačnej pozície - nájomcu, býva vo svojom prenajatom byte už cca 5 rokov, nič nezničil, platí načas a stará sa o to ako o svoje, byt sa mu páči a vníma to tak, že nechce riskovať, že by ho odtiaľ vyhodili. Čiže sú aj rozumní ľudia, len sa o nich samozrejme menej hovorí ako o tých čo byt vybývajú na prvú šupu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ja som prenajimal byt roky. Pokial islo dat pausalne 40% do nakladov to zarabalo pekne. Potom uz menej, tak som predal byt inemu investorovi.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Byt na prenájom vs ETF

Príspevok od používateľa SomPanko »

Mojej kamarátky rodičia takto už dlho prenajímajú asi 4 byty a 1 dom v Bratislave. Spomínala len, že vždy si potočia veľmi veľa ľudí, kým to niekomu dajú, no potom im podnájomníci ostanú niekoľko rokov. A zatiaľ nemali žiaden problém s "vybývaním bytu". Asi naozaj záleží len od toho, či hľadaniu podnájomníkov človek venuje dosť času, aby našiel dostatočne dôveryhodných ľudí.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"