Začiatky v investovaní

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
katka.01
Príspevky: 11
Dátum registrácie: So 30 01, 2021 8:33 pm

Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa katka.01 »

Dobrý deň, rada by som poznala názor skúsenejších na moje plány.
V prvom rade uvediem, že som mala donedávna absolútne nulové znalosti o tom, ako funguje ekonomika a financie. Dlhšie som však mala pocit, že asi nie je úplne OK sporiť peniaze doma v kasičke. S parnterom sme si povedali, že na výške sme sa predsa naučili desiatky odborných kníh, tak predsa sa do toho pustíme a niečo si naštudujeme. Vypočula som si množstvo podcastov, prečítala veľa článkov na internete a čítam teraz knihu o investovaní, ale priznám sa že v polovici som sa stratila :(.
Mám 25 rokov, pracujem ako lekárka. Momentálne šetríme na dom, chceli by sme však s partnerom pravidelne investovať nejakú nižšiu sumu peňazí, rozhodne nejde o tisícky eur.
Po dôkladnom rozhodovaní (broker/roboporadca,...) sa nám javí ako najlepšia možnosť pre nás založiť si účet vo Finaxe. Sú tam síce vyššie poplatky než keby sme sa do toho pustili sami, ale popravde máme veľmi málo voľného času na sledovanie aktuálneho diania, a asi pre nás nie je prioritou čo najväčší výnos.
Okrem toho by som sa chcela naďalej v tejto oblasti vzdelávať, skúsiť demo účet u IB, jednoducho ešte pár rokov študovať a v budúcnosti by som možno skúsila účet u brokera (IB/Lynx).
Chcela by som sa opýtať, či je naše konanie rozumné alebo by ste odporúčali iný postup.
Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

no ono to asi spolu nepojde aj setrit na dom aj odkladat nejake relevantne sumy do investovania.
Ja by som na vasom mieste poriesil najprv to byvanie, zatial sa mozte ekonomicky vzdelavat a sami neskor uvidite ktorym smerom sa v investovani chcete pustit. Demo ucet u IB/Lynx je urcite fajn a clovek sa nieco nove nauci.
katka.01
Príspevky: 11
Dátum registrácie: So 30 01, 2021 8:33 pm

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa katka.01 »

tak na domček si budeme brať hypotéku, ale určite chcem sporiť aj na dôchodok/vyšší vek a to som doteraz odkladala do obálky. O chvíľu sa pridá aj sporenie pre deti a bankové produkty sa javia nevýhodné.
Plus bývanie budeme riešiť za 4-5 rokov, čiže aj tieto peniaze je myslím rozumnejšie nejako konzervatívne investovať, alebo nie?
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahoj Katka, určite by som volil na začiatok niečo jednoduché, čomu budeš rozumieť. Pokiaľ sa necítiš komfortne pri myšlienke, žeby si si to mala "spravovať" a investovať sama, nerob to a radšej to nechaj na druhých. Čas ktorý získaš, využi na samoštúdium. ETF sú dnes určite najlepšia voľba, to je dobrý výber.

Píšeš: "Plus bývanie budeme riešiť za 4-5 rokov, čiže aj tieto peniaze je myslím rozumnejšie nejako konzervatívne investovať, alebo nie?" ... V tomto prípade odporúčam dať pozor na to, aby ste sa držali toho slova "konzervatívne" a všetko nedali do akcií.

Ešte ma napadla jedna vec, to vyskúšanie dema je podľa mňa výborný krok. Ľahko zistíš, že také pasívne investovanie (teda len kúpiť a držať / každý mesiac nakúpiť a držať) nie je žiadna veda. Podľa mňa je náročnejšie nastaviť trvalý príkaz v internet bankingu ako spraviť pokyn na nákup :)
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa aviceN »

Rovnako sa pripajam, ak ide o bezstarostne investovanie do akcii, nazvyme to pasivnym investovanim, kludne aj "bezpecnym" investovanim ak mame dostatocny casovy horizont, 10+ rokov, teda kludne tie uspory na dochodok, urcite ist smerom ETF fondov, ktore vo velkom diverzifikuju, tam clovek neurobi chybu. Finax nakupuje prave tieto ETFka, cize volba Finaxu je jeden z lepsich nastrojov na nasom trhu, ide to samozrejme aj lacnejsie, ale krok vedla to vobec nie je, takze aj za mna mate zelenu :) Co sa tyka sporenia pre deti, tam neviem o akom horizonte uvazujete, ale ja osobne by som nejaky vacsi peniaz na 18ku dostat nechcel, lebo ja som este nemal priority ake som mal ked som mal 25... cize ked sa jedna o investovanie pre deti, ja vidim ako inteligentny vek kedy clovek uz zacne riesit dolezite veci ako byvanie napr. je prave vek 25... cize ak sa jedna o 25 rocny investicny horizont, aj v tomto pripade by som urcite siel smerom 100% akcioveho portfolia
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
katka.01
Príspevky: 11
Dátum registrácie: So 30 01, 2021 8:33 pm

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa katka.01 »

Ďakujem za odpovede. Čo sa týka detí, tak jednoznačne investičný horizont 25 rokov (mňa tiež ešte len čaká nejaký príspevok od rodičov na vlastné bývanie:) ). Čiže v pláne pre nich 100% akciove portfolio, rovnako aj sporenie na dochodok.
Na to naše bývanie za 4-5 r. ak by sme peniaze niekam dávali, tak určite vysoké zastúpenie dlhopisov. Skôr ide o to, že sa necítime dostatočne orientovaní na to, aby sme si vyberali konkrétne akcie/ETF, ale verím že to časom príde.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa Rokosák »

Katka, investovanie sa nedá naučiť. Je to horšie ako medicína, kde sa štúdiom, skúsenosťami a časom zlepšuješ. I keď v medicíne nevieš či pacient sleduje Tvoje príkazy a či vôbec berie lieky a udržuje dobru životosprávu. Pri investovaní môžeš mať správnu analýzu, ale ak je trh iracionálny tak stratíš peniaze. Inými slovami nespoliehaj sa na znalosti investovania. Na fóre mame lekárov, ktorí môžu prispieť do témy.

Podla mňa stačí dobre poznať ako kúpiť a ako predať. Ostatne vyžaduje skúsenosti a šťastie. Individuálny investor potrebuje šťastie.

Na druhej strane ako v medicíne tak v investovaní prevažuje štatistika teda nie exaktné vedy.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Kos3
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 5:52 pm

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa Kos3 »

Katka, u mna mas zelenu. Ludom, ktori nemaju zaujem alebo cas riesit otvaranie brokerskych uctov podobne odporucam Finax, aj ked najradsej by som bol keby Finax uplne vypustil tych 1,2% za vklady do 1000e. In the long run su samozrejme najviac dolezite p.a. poplatky a lepsi ako Finax by bol mozno napr taky ETFmatic ale to je uz o trochu viac komplikovane. Jednoducho povedane, radsej 6% rocne (po odpocitani feecok, v porovnani s odhadom 7-8% rocne) ako to drzat na ucte a Finax je vcelku transparentny a jednoduchy.
katka.01
Príspevky: 11
Dátum registrácie: So 30 01, 2021 8:33 pm

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa katka.01 »

Ďakujem všetkým za odpovede :)
Vktr
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Št 18 03, 2021 10:53 am

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa Vktr »

Kos3 napísal: Po 01 02, 2021 2:46 pm Katka, u mna mas zelenu. Ludom, ktori nemaju zaujem alebo cas riesit otvaranie brokerskych uctov podobne odporucam Finax, aj ked najradsej by som bol keby Finax uplne vypustil tych 1,2% za vklady do 1000e. In the long run su samozrejme najviac dolezite p.a. poplatky a lepsi ako Finax by bol mozno napr taky ETFmatic ale to je uz o trochu viac komplikovane. Jednoducho povedane, radsej 6% rocne (po odpocitani feecok, v porovnani s odhadom 7-8% rocne) ako to drzat na ucte a Finax je vcelku transparentny a jednoduchy.
Zdravím, zaujala ma táto téma, lebo momentalne riešim podobnú dilemu. Minulý rok som sa nechala "ukecat" na svetový fond v ČSOB, kedy som o investovaní nemala žiadnu knowledge. Teraz viem síce len o trochu viac, preto aj rozmýšľam aktívne nad zmenou do ETF. Podobne ako Katka, myslím, že by bolo pre mna momentálne vhodnejši roboporadca než broker.

Vidím, že na tomto fóre sa dosť odporúča Finax, odradzaju má len vyššie poplatky.

Chcem sa opýtať, prečo je ETFmatic zložitejší? :) Viem, že majú minimálny vklad 1000 eur, ale inak sú poplatky nižšie.

Myslíte, že by sa mi zároveň oplatilo otvoriť demo účet v IB/lynx? Aj keď tiež neviem presne čo to obnáša 😕

Ďakujem pekne za radu. :)
Viktória
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa Paly »

Vktr napísal: Št 18 03, 2021 11:03 am Vidím, že na tomto fóre sa dosť odporúča Finax, odradzaju má len vyššie poplatky.
Finax je pre úplne nemohúcich, neznalých, lenivých, je to topka pre niekoho ktorý mal doteaz šporenie, stavebko, alebo nejaký podielový fond. Ale poplatkovo je lepšie Portu. Pridaná hodnota portu je ešte to že si vieš sám nastaviť váhu rozloženia investície, kdežto vo finaxe ti to roboporadca nastaví sám podľa vyplneného odtazníka..
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa Paly »

BTW vo februári som založil účet vo Finaxe aj v Portu 100% akcie. Zatiaľ to je takto:
Prílohy
portu 100.PNG
finax 100.PNG
Kasmen
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Ne 15 11, 2020 9:48 pm
Has thanked: 1 time

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa Kasmen »

Tiez som si zalozil Purtu. A mam tam investovanie pre dieta kde su poplatky iba 0.25%.
Takze pokial chcete len posielat nejaku fixnu sumu a viete to napisat na dieta, tak je to ovela vyhodnejsie ako Finax.
Avsak trba si pozriet poriadne tie podmienky pre 0.25% poplatky v portu, ci ste schopny to dodrzat. /drzat inesticiu do 18 roku dietata/
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa capitalcapital »

ETFmatic je už AION Bank
https://www.aion.be/en/asset-management

Majú tam Aion Bank Robo-advisor s Yearly fees: 0%
Ale viac detailov o tom som nenašiel.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa andre »

Kasmen: Ked je ucet vedeny v mene dieta tie peniaze podla Obcianskeho zakonika patria jemu.

Uz sme tu mali sudy, ked neplnolete aj dieta zalovalo rodicov, ze mu minulli "jeho" peniaze a sud samozrejme dieta vyhadalo.

Takze investovat v mene dietata je rozumne len ak su tie peniaze urcene pre to dieta, nie napr. na tvoj dochodok.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa Lex »

Tak tak, ešte pripomeniem, že pri serióznych finančných inštitúciách (či už broker alebo banka) budú od teba pri nakladaní s prostriedkami dieťaťa nad rámec bežných vecí (čo je vágny pojem, ktorý si každý vykladá po svojom) chcieť súhlas súdu, takže aj keby si ich potreboval pre dieťa kým nie je plnoleté, likvidita týchto zdrojov môže byť silne poznačená potrebným súdnym konaním.
Kasmen
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Ne 15 11, 2020 9:48 pm
Has thanked: 1 time

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa Kasmen »

Dakujem za info andre a Lex. O tom som nevedel. Ale teda v mojom pripade toto je cisto urcene pre dceru. Aspon ma to nebude do buducna palit. Taktiez tam posielam mensie sumy penazi. Na moje sporenie som si uz zalozil ucet v EIC.
Broker mozno niekedy v buducnosti.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Dovolil jsem si přenést jeden úsek zdejší diskuse (Portu vs. Finax) do svého diskusního fóra https://www.facebook.com/groups/zlatami ... 6129432036 Aktuálně se tam o tom mluví.

P.S. Docela by se mi do budoucna líbilo, kdyby se diskuse mezi Ako-investovať a Fórum Zlatá minca propojovaly častěji. Vědět o sobě může být prospěšné pro obě strany. Mé fórum je veřejné, takže do něj vidíte i když nejste na FB.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa Fund »

Paly napísal: Št 18 03, 2021 12:53 pm Finax je pre úplne nemohúcich, neznalých, lenivých, je to topka pre niekoho ktorý mal doteaz šporenie, stavebko, alebo nejaký podielový fond. Ale poplatkovo je lepšie Portu. Pridaná hodnota portu je ešte to že si vieš sám nastaviť váhu rozloženia investície, kdežto vo finaxe ti to roboporadca nastaví sám podľa vyplneného odtazníka..
..neviem preco podcenujete,urazate ludi,ktori investuju vo finaxe a nazyvate ich "úplne nemohúcich, neznalých, lenivých"je to dost urazlive a dehonestujuce.finax robi zasluznu pracu vo vzdelavani ludi (blogy,videa,poradna,atd...) ako nikto iny na Slovensku,rozhybal ludi zacat investovat.Ano portu je poplatkovo lepsie a tam to konci,to je cely benefit portu,vzdelavanie,osveta klientov/ludi ziadna.Pre vzdelavanie si finax zasluzi respekt.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa Paly »

Fund napísal: Pi 26 03, 2021 11:06 am ..neviem preco podcenujete,urazate ludi,ktori investuju vo finaxe a nazyvate ich "úplne nemohúcich, neznalých, lenivých"je to dost urazlive a dehonestujuce.finax robi zasluznu pracu vo vzdelavani ludi (blogy,videa,poradna,atd...) ako nikto iny na Slovensku,rozhybal ludi zacat investovat.Ano portu je poplatkovo lepsie a tam to konci,to je cely benefit portu,vzdelavanie,osveta klientov/ludi ziadna.Pre vzdelavanie si finax zasluzi respekt.
Asi to tak vyznie, máš pravdu, ale myslené to bolo v zmysle, že je to topka pre ľudí, ktorý sa nechcú vzdelávať, peniaze každý mesiac posielajú na spomínané produkty so zhodnotením 0. Lebo človek, ktorý sa vzdeláva, skôr či neskôr príde na to že finax je fajn, ale dá sa to aj lepšie, lacnejšie, s vyšším zhodnotením.
A, nebavíme sa tu o firme ako takej, ale o produkte ktorý ponúka, ktorý porovnávame s konkurenciou. Sám mám účty vo finaxe a vytvoril som účet v portu aby som si to vedel porovnať.
Fund napísal: Pi 26 03, 2021 11:06 am Ano portu je poplatkovo lepsie a tam to konci,to je cely benefit portu,..
Benefitom u portu je ako som už písal vyššie rozloženie investovaných peňazí podľa svojho uváženia, a to je výrazný benefit z pohľadu výkonnosti portfólia.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa Rokosák »

Odborník z finančnej organizácie má obyčajne vyššie finančné znalosti ako bežný investor. Nie však vždy lepšie výsledky. Znalosti nie sú však rozhodujúce, lebo mnohé fakty nie sú verejne známe, je mnoho dezinformačného šumu, trhy sú neracionálne a preto šťastie hra pomerne veľkú úlohu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa Rado »

Šťastie s tým nemá nič. Môžeš ho mať raz, dvakrát, ale dlhodobo nie. Najdôležitejšie je nabrať odvahu a začať. Môžeš byť najšťastnejší človek na svete a nezarobíš nič, keď sa budeš na trhy len kukať. K tomu pripájam tri citáty, ktoré sú celkom k veci.

„When people succeed, it’s thanks to hard work. Luck has nothing to do with success.“ -Diego Maradona

“The fishermen know that the sea is dangerous and the storm terrible, but they have never found these dangers sufficient reason for remaining ashore.” ― Vincent Van Gogh

"Luck is what happens when preparation meets opportunity." -Seneca
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa glengoolie »

tl;dr zaloz ucet fo fiu a kup s&p500. nic lahsie a bezpecnejsie uz nie je. 10% rocny vynos. moc z toho nebude ale ako pises, chces investovat pravidelne v malom, takze asi ides na dlhodobu zalezitost a nie rychlost a risk. za 10 rokov budes mat z 1000€ cca 2600€. ked do thoho budes pridavat tak to bude rast viac a viac. na dochodok staci.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

Katka ahoj (ak smiem tykať)
Je skvelé, že sa v 25-ke zaujímaš o investovanie.

To že šetríš na dom alebo máš hypotéku ešte neprotirečí snahe aj investovať.
Pri investovaní maj vždy mysli na časový horizont ... teda ako dlho peniaze nebudeš potrebovať.
V Tvojom prípade môže byť časových horizontov viacero: dôchodok - 40 rokov, mimoriadna splátka hypo napr o 10-15 rokov, alebo len dočasné uloženie peňazí, krátkodobo (do troch rokov) aby ich nežrala inflácia.
Mám k tomu podrobný článok ak chceš, kuk tu: https://www.pepp.sk/ako-investovat-v-roku-2021/
Investičný horizont je to v čom by mal mať investor jasno a je to viac menej jediné o čom potrebuješ rozhodnúť sama. Výber "do čoho investovať" spraví živý poradca alebo jeho "robo" klon :) .. alebo ak veľa čítaš, tak časom aj sama.
... a tak prihodím ešte jeden článok: https://www.pepp.sk/ako-vybrat-etf/
IB je profi riešenie, Lynx je jeho lokálny klon. Oba sú fajn, ale nie úplne pre začiatočníkov. FInax je skvelý ako fintech technológia, no 1 plus 1,2% poplatky sú hodne.
Pozri sa na EIC. Lepší výber a variabilita investičných nástrojov a nižšie poplatky.
Ak máš bližšie podrobnejšie otázky .. píš :) :D :like:
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
katka.01
Príspevky: 11
Dátum registrácie: So 30 01, 2021 8:33 pm

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa katka.01 »

Vďaka za ďalšie rady a tipy :) ja som si nakoniec založila účet u XTB, síce sa tu moc nespomína ale od konca min.roku majú nákup a predaj akcií a ETF bez poplatku. Tam som si nakúpila ETF, ešte však budem pracovať na %rozložení jednotlivých etf. Okrem toho mám účet aj vo Finaxe kde mám od začiatku nejakú sumu, pretože sa mi páči ich vzdelávanie.
Ja mám v investičnom horizonte jasno - minimálne 25 rokov, skôr 30 až nekonečno (výnosy pomôžu k lepšiemu dôchodku a zvyšok ostane deťom).
Predstava je však jedna vec, uvidíme aká bude realita 😃
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Vďaka za ďalšie rady a tipy :) ja som si nakoniec založila účet u XTB, síce sa tu moc nespomína ale od konca min.roku majú nákup a predaj akcií a ETF bez poplatku.
Hmm. Po vsetkych tych radach podla mna asi najhorsie rozhodnutie v tvojom pripade. Zapamataj si: Nikdy to nie je zadarmo. Bud si kupujes produkt, alebo si ty produktom pre niekoho ineho.
Najskor skoncis tak, ze ta vtiahnu do biznsu kopirovat niekho ineho strategie alebo ta nalakaju gamblovat forex a crypto.
katka.01
Príspevky: 11
Dátum registrácie: So 30 01, 2021 8:33 pm

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa katka.01 »

Rozhodne žiadny forex ani crypto, viem čo chcem. A mala som vybratý Lynx, ale po tom čo zdvihli prvý vklad na 8000€ pre mňa na nejakú dobu vypadli z hry
katka.01
Príspevky: 11
Dátum registrácie: So 30 01, 2021 8:33 pm

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa katka.01 »

A teda schválne som nenapisala zadarmo, ale bez poplatku. Je mi jasné že nič nie je zadarmo, ale rada si nechám vysvetlit prečo XTB nie, po tom čo minulý rok zmenili “politiku”. Zdôrazňujem že nejde o nákup CFD produktov ale reálne akcie/ETF
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa MartinPillar »

O úprimnosti tvojho záujmu začínam mať pochybnosti a preto ti nič viac písať nebudem.
Juggler pozri či nemá IP z XTB pls.
katka.01
Príspevky: 11
Dátum registrácie: So 30 01, 2021 8:33 pm

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa katka.01 »

Nie som z XTB 😒
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa jogo »

katka.01 napísal: Št 15 04, 2021 10:36 am Je mi jasné že nič nie je zadarmo, ale rada si nechám vysvetlit prečo XTB nie, po tom čo minulý rok zmenili “politiku”. Zdôrazňujem že nejde o nákup CFD produktov ale reálne akcie/ETF
To si aj ja rád nechám vysvetliť, kde je problém, ak investor kupuje akumulačné ETF za Eurá, nepoužíva SL a na účte ma majetok menší ako 20 000€. :)

p.s: Katka, ako mladej lekárky sa ťa opýtam, ako Vás učili v škole ohľadom vakcinácie. Vytvorí vakcinácia lepšiu imunitu voči infekčnej chorobe, ako prekonanie tej istej choroby neočkovaným človekom, bez použitia antibiotik, antivirotík a podobných liekov?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
katka.01
Príspevky: 11
Dátum registrácie: So 30 01, 2021 8:33 pm

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa katka.01 »

práveže som zvolila akumulačné (lebo 30% dan z divid.), ETF v EUR (lebo konverzia) a peniaze neposielam kartou ale bankový prevod/paypal. Výber ETF je síce menší, ale taký ten základ tam je.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa jogo »

katka.01 napísal: Št 15 04, 2021 9:45 pm práveže som zvolila akumulačné (lebo 30% dan z divid.), ETF v EUR (lebo konverzia) a peniaze neposielam kartou ale bankový prevod/paypal. Výber ETF je síce menší, ale taký ten základ tam je.
ETF-ka si vyberaj s full replication, lebo tie sú bezpečnejšie ako derivátové ETF-ka.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
katka.01
Príspevky: 11
Dátum registrácie: So 30 01, 2021 8:33 pm

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa katka.01 »

áno fyzická replikácia (SXR8, ...)
jogo napísal: Št 15 04, 2021 9:36 pm p.s: Katka, ako mladej lekárky sa ťa opýtam, ako Vás učili v škole ohľadom vakcinácie. Vytvorí vakcinácia lepšiu imunitu voči infekčnej chorobe, ako prekonanie tej istej choroby neočkovaným človekom, bez použitia antibiotik, antivirotík a podobných liekov?
p.s.: síce mimo moju odbornosť, v oboch prípadoch budem predpokladať podobnú imunitu, v prípade očkovania však očakávam regulovaný proces, v prípade ochorenia riskujem ťažký priebeh s oveľa vyšším rizikom neželaných následkov, závisiac od ochorenia.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa rmaly »

katka.01 napísal: Št 15 04, 2021 10:38 pm p.s.: síce mimo moju odbornosť, v oboch prípadoch budem predpokladať podobnú imunitu, v prípade očkovania však očakávam regulovaný proces, v prípade ochorenia riskujem ťažký priebeh s oveľa vyšším rizikom neželaných následkov, závisiac od ochorenia.
Tak laicky by som si tipol, ze je asi vyssia pravdepodobnost ziskat imunitu na viacero kmenov ockovanim ako prekonanim jedneho kmena, ci nie?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa Rado »

Nie. Chýba v tom logika. Po očkovaní tiež nezískaš imunitu na dlhšie ako pri samotnom prekonaní choroby. Keď po chorobe máš protilátky ešte počas troch mesiacov, tak to isté bude po očkovaní. Niekto dlhšie, niekto kratšie. Tí ktorí ho dostali začiatkom roka už by sa mali asi preočkovať. Zatiaľ nikto nevie ako dlho protilátky vydržia.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa osamely chodec »

mozete drzat jeden instrument v xtb viac ako rok? bez toho ze vam ho po roku broker zavrie? lebo pred par rokmi bolo toto obmedzenie
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Pi 16 04, 2021 11:01 am mozete drzat jeden instrument v xtb viac ako rok? bez toho ze vam ho po roku broker zavrie? lebo pred par rokmi bolo toto obmedzenie
To platí len pre CFD. XTB sa však postupne transformovalo z čisto CFD brokera na bežného brokera, ktorý sprostredkuje aj nákup akcii a ETF na reálnej burze.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: Pi 16 04, 2021 10:55 am Zatiaľ nikto nevie ako dlho protilátky vydržia.
Snáď nie je taký problém otestovať protilátky u ľudí, ktorí prekonali covid v apríli minulého roka a zistiť, či aj po roku ich majú dostatočne vysoké...
Mňa hnevá, že zaočkovanému človekovi ani netestujú, či získal po zaočkovaní protilátky a nemusí chodiť na antigénne testy. Ja som po prekonaní covidu bol na test protilátok, mal som ich dostatočne vysoké a musím chodiť na antigénne testy. Das ist blud... :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Začiatky v investovaní

Príspevok od používateľa Adammd »

Mal som Covid v decembri, lahky priebeh. Dal som si spravit protilatky prednedavnom a mam ich vyssie ako mnohi zaockovani Pfizerom, ockovat sa teda nedam, zatial, na jesen si dam spravit opat...ale to neznamena, ze to tak bude u vsetkych...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"