Rady do života (25r Absolvent)

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
pressburger1
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Št 25 03, 2021 1:34 pm

Rady do života (25r Absolvent)

Príspevok od používateľa pressburger1 »

Ahojte!

Chcel by som sa spýtať na názory a nechať si poradiť ako postupovať ďalej v živote.

Pred pár dňami som dovŕšil 25 rokov, som čerstvý VŠ absolvent (IT sféra). Momentálne pracujem už druhý rok v IT spoločnosti (Dátove sklady a analýzy) v Bratislave. Výhodou v IT sfére je, že práca sa už da vykonávať na ďialku. Ako zarábam, tak sa pomaličky začínajú kopiť peniaze a teda premýšľam ako s nimi vynaložiť pre svoju perfektnú budúcnosť.

Moje vlastné financie vypadajú cca takto:
-mesačný absolventský príjem - cca 1850€ v hrubom (pravdepodobne bude tento plat zvýšený v najbližšej dobe)
-úspory mám uložené zatiaľ len na bežnom účte - momentálne cca 9000€
-investované do kryptomien - cca 1000€
-taktiež by som spomenul, že mám 2.pilier v akciovom negarantovanom indexe cez AXA
-mám vytvorený investičný účet, do ktorého rozmýšlam alokovať aspoň polovicu monetálnych úspor (akcie + ETF)
Celkovo z výplaty v čistom cca 1250€ viem ušteriť kľudne aj 700€ mesačne zatiaľ.

Bývam momentálne sám v podnájme v 2i garzónke na okraji Ružinova, kde platím mesačne cca 360€. Partnerku mám už druhý rok, no je to zatiaľ diaľkový vzťah s pravidelným vzájomným dochádzaním, keďže ona ešte študuje v Česku. Veľmi ťažkú otázku teraz riešime, teda, že kde sa usadiť. Milujem Bratislavu, no nechcem tu ostať pracovať (min. pracovať dištančne a bývať v BA). Ja celý život snívam o Viedni (najvyššia životná kvalita, vysoké zárobky, perfektná sociálna politika, top dôchodky, taktiež viem po nemecky a anglicky veľmi dobre, a aj veľmi blízko do BA, či na Moravu) a partnerka zas sníva o Prahe (vie perfektne po anglicky, no chce ísť silou mocou do Prahy, ajkeď sú tam finančné podmienky o mnoho nižšie než v Rakúsku, no argumentuje, že s jej sférou - Medzinárodne vzťahy, dostane prácu len v Prahe, pričom vo Viedni si myslím, že je oveľa viac možností a ako som spomínal, tak aj ohodnotenie je vyššie a o moc). No a Prahe sa stránim aj kvôli takej tej Pražskej náture ľudí a celkovo prostrediu a teda, že je to v podsate "o trošku lepšia, resp. rovnaká Bratislava". Taktiež som rozmýšlal nad USA, keďže mám aj ich občianstvo, no keď tak, tak ešte aspoň zopár rokov získať nejaké skúsenosti tu. Z toho plynú ďalšie otázky, nad ktorými som začal intenzívne premýšlať a teda týkajú sa hypotéky, (brať si ju sám na seba alebo radšej s partnerkou?ú)
,kúpy prvého jazdeného autá (pre nabratie vodičských skúseností), investíciami a pod.

Čo by ste mi poradili v mojej situácii, s milión otázkami, resp. ďalšimi vecami, ktoré som ani nespomenul a je potrebné sa nimi zaoberať?
Veľmi pekne ďakujem za každu radu a názor :)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Rady do života (25r Absolvent)

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

v Rakusku treba na dobrej pozicii mat slušnú nemcinu, co je asi pre priatelku trochu problem, preto tam nechce ist. Vieden je v kazdom pripade financne nepomerne lepsia ako Praha. Ja osobne na tvojom mieste by som do Prahy nesiel natrvalo zit a hypoteku by som bral sam na seba.
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Rady do života (25r Absolvent)

Príspevok od používateľa laty »

hypo ber na seba. ostatne je vec vkusu. za vyskusanie nic nedas a bez deti sa lepsie stahuje :-) byval som vo viedni, bolo to ok, studoval som v us, bolo to ok. teraz som v BA a je to ok, viacero kamaratov je v prahe a tiez su ok.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"