Kam s 10 000 eurami?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Plutonium
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 24 09, 2021 4:11 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa Plutonium »

Čaute,
akú investíciu by ste odporučili človeku ,ktorý zarába cca 1000 eur mesačne ,má 14 rokov do dôchodku ,je bez hypotéky vo vlastnom bývaní a má momentálne voľných (nepotrebných) cca 10 000 eur na účte ,kde sa mu nezhodnocujú. Kúpiť zopár uncí zlata alebo investovať do ETF alebo dlhopisov prípadne kúpiť garáž v BA kraji na prenájom? Kedy, v akých sumách a pomere investovať na trh vzhľadom na momentálne vysoké ceny.
Zatiaľ to vyzerá na investovanie cez FINAX prípadne viete odporučiť iného sprostredkovateľa?

EDIT: 10 000 eur myslím ako voľných na investovanie, (mimo finančnej rezervy 6 -12 mesačných výdavkov). Investičný horizont je prilepšenie k dôchodku. Na začiatok je možné začať aj s menšou sumou napríklad 2000 eur vklad a mesačne po 50 až 100 eur. S nákupom a spravovaním účtu u brokera daná osoba skúsenosť nemá preto radšej pasívne investovanie cez sprostrekovateľa aj za cenu správcovského poplatku napríklad vo FINAXE tuším 1,2 percenta.

Ďakujem za odpovede
Naposledy upravil/-a Plutonium v Pi 22 10, 2021 10:16 pm, upravené celkom 9 krát.
Korelácia nieje kauzalita.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ja som este len menej ako zaciatocnik, ale opytal by som sa sam seba, aka je pravdepodobnost, ze tych 10 tisic budem potrebovat. (pokazena pracka, auto, rezerva pre uraz, chorobu, stratu prace). To len aby sa nestalo, ze sa tie peniaze daju niekam, kde to bude skoda vybrat. Napr fyzicke zlato sanepohodlne predava (premium, poplatky, fyzicka cesta niekam). Garaz v BA do 10 tisic, no neviem, neverim ze take su, ale nepozeral som, "statie" mozno ano (aj v spolocnej garazi). Mimo BA, kedze sa pise o kraji, to uz mozno ano niekde. Len aby rec nestala, niekto poradi urcite viac..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa Skrblík »

Iceberg8 měl správnou připomínku s tím, jaká je pravděpodobnost že ty peníze budeš muset vybrat nebo si je můžeš dovolit nechat investované za každých okolností. Jinak k dalším radám bys měl poskytnout více info. Kolik měsíčně bereš je celkem jedno, důležité je říct kolik jsi schopný a ochotný měsičně investovat, neznáme tvé životní náklady. Další věc, co má být cílem. Za 14 let peníze vybrat a odjet na cestu kolem světa? Mít přilepšení k důchodu? Mít co odkázat dětem? Musí to být zprostředkovatel nebo jsi ochotný si i nakupovat přímo sám (třeba etf)?

Jinak garáž bych nekupoval, měl bys všechny peníze vázané na jednu věc, to i to samotné etf je rozložení rizika do mnoha firem.
finlib.cz, informace ze světa investic
Plutonium
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 24 09, 2021 4:11 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa Plutonium »

iceberg8 napísal: Pi 22 10, 2021 9:26 pm Ja som este len menej ako zaciatocnik, ale opytal by som sa sam seba, aka je pravdepodobnost, ze tych 10 tisic budem potrebovat. (pokazena pracka, auto, rezerva pre uraz, chorobu, stratu prace). To len aby sa nestalo, ze sa tie peniaze daju niekam, kde to bude skoda vybrat. Napr fyzicke zlato sanepohodlne predava (premium, poplatky, fyzicka cesta niekam). Garaz v BA do 10 tisic, no neviem, neverim ze take su, ale nepozeral som, "statie" mozno ano (aj v spolocnej garazi). Mimo BA, kedze sa pise o kraji, to uz mozno ano niekde. Len aby rec nestala, niekto poradi urcite viac..
Dik za odpoveď, tych cca 10 000 pisem ako volnych (na investiciu) ,cize nie su ratane do financnej rezervy. Je pravda ze garaz stoji trochu viac ,ale to je len alternativa, preto tu radsej podiskutujem a poprosim o radu skusenych co je najvyhodnejsiena investiciu.
Korelácia nieje kauzalita.
Plutonium
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 24 09, 2021 4:11 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa Plutonium »

Skrblík napísal: Pi 22 10, 2021 9:43 pm Iceberg8 měl správnou připomínku s tím, jaká je pravděpodobnost že ty peníze budeš muset vybrat nebo si je můžeš dovolit nechat investované za každých okolností. Jinak k dalším radám bys měl poskytnout více info. Kolik měsíčně bereš je celkem jedno, důležité je říct kolik jsi schopný a ochotný měsičně investovat, neznáme tvé životní náklady. Další věc, co má být cílem. Za 14 let peníze vybrat a odjet na cestu kolem světa? Mít přilepšení k důchodu? Mít co odkázat dětem? Musí to být zprostředkovatel nebo jsi ochotný si i nakupovat přímo sám (třeba etf)?

Jinak garáž bych nekupoval, měl bys všechny peníze vázané na jednu věc, to i to samotné etf je rozložení rizika do mnoha firem.
Jedná sa o rodinného člena ktory sa v brokeroch a inesticiach moc nevyzna preto radsej cez sprostrekovatela , ide o prilepšenie k dôchodku,a nemusí to byť investovanie naraz celých 10 000 ,ale aj postupne mesačné investovanie, povedzme na zaciatok 1500 eur vklad a mesacne 50 -100 eur.
Korelácia nieje kauzalita.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa Joki »

Ak to máš takto “ Jedná sa o rodinného člena ktory sa v brokeroch a inesticiach moc nevyzna” ten Finax by si mal najlepší. Jednoduché investovanie a fajn zhodnotenie, majú tam aj super podporu, ak niečomu nerozumieš. Predpokladám, že časom budú musieť isť s poplatkom nižšie.
Potom tu je viewtopic.php?t=24417 ale tam ideš cez sprostredkovateľa…
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa Roz »

Tiež by som to dal v tomto prípade do Finaxu, 14 rokov je dosť a kľudne to tam môže byť aj dlhšie, nič tomu nebráni.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa glengoolie »

jednoznacne do akcii. cim menej penazi, tym lepsi potencial rastu. paradoxne ked ma clovek uz vela penazi tak ma problem najst investicne prilezitosti(v akciach). aj buffet o tomto hovoril. 10k je ideal na zaciatok.
for the best of times
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa aviceN »

Siel by som do EIC a vyhol sa akemukolvek management fee vid. Finax, rovnake portfolio si vies zlozit aj tam... aj ked mi to pride zbytocne az taka sialena diverzifikacia do 8 ETF pre laika.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
ZuggyZips
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 09 12, 2021 3:00 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa ZuggyZips »

Niekto niečo nové a zaujímavé k téme? som v rovnakej situácií. Ako si to nakoniec poriešil? Vďaka za feedback.
"Life’s barely long enough to get good at one thing. So be careful what you get good at."
-Rust Cohle.
https://ibkr.com/referral/andrej866
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa Joki »

Moja skúsenosť; začal som vo Finaxe, aby som sa trocha zorientoval, následne som prešiel do akcii na Revolut, kde som sa tiež zorientoval a vzdelával a potom som prešiel do IBKR. Finax som si ešte nechal, inak všetko ostatné presúvam už do IBKR.
Moja “rada”, dôležité je začať čo najjednoduchšie, tam odporúčam Finax s EIC skúsenosť nemám.
Potom po roku, dvoch.., ak sa dovzdelávate, budete sledovať vývoj trhu, ako to celé funguje, kludne to môžte preniesť do akcii.
Pripadne nechať nastálo vo Finaxe alebo EIC, tam to je bez starostí. Investovaniu do akcii treba venovať čas a energiu.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa wladas »

Ak si ochotny si daco o tom zistit tak IBKR/LYNX ale nie je to intuitivne ako spravit trvaly prikaz v banke.
Ak to chces mat jednoduchsie tak EIC, navyse ta to bude stat len vsetupny jednorazovy poplatok.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ked sme tu mali ,,kam s 20 tisíc ,, a riešili sme pasívne investovanie s dlhodobým horizontom, spravil som nákladové porovnanie 4 možností:

https://www.smartinvestor.sk/diskusia/v ... ?f=13&t=57

U EIC/SLSP sa mi páči, že sa dá vybrať kde človek chce investovať. Nikto Vám nevnucuje svoje portfólio ( napr. s exotickými ETFs z Afriky a pod. ).
Preferujem jednoduchú voľbu a výber jediného indexového ETF: SP500, alebo MSCI World, alebo Nasdaq
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Michael
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 11:21 am

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa Michael »

Ahojte, nebudem zakladať podobnú tému a opýtam sa tu.
Chcem aj ja investovať 10000€, ktoré som teraz vybral zo stavebného sporenia, nie je to rezerva. Investujem mesačne okolo 300€ cez EIC (ISHEMIMI,ISHEUS50,ISHNAQ1,ISHSP5,ISHWSC).
Rozdeliť vklad tu na viac mesiacov alebo vložiť na 1krát?
Testoval som aj demo účet XTB, ale ten sa mi zdal príliš komplikovaný.

Peniaze by som využil v budúcnosti možno na pozemok, chatu alebo byt.
tom13
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 10 12, 2021 5:29 pm
Has thanked: 8 times

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa tom13 »

Mam podobny "problem" s kratkodobymi peniazmi (cca 3 az 5 rokov), rozmyslam to dat do jedneho LifeStaretegy Vanguard ETFiek, napr. https://www.justetf.com/en/find-etf.htm ... ield=index. Na XTB sa daju kupit 3 verzie, so 40%, 60% a 80% akcii. Dava to zmysel?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa wladas »

Michael napísal: Ne 06 02, 2022 11:44 amPeniaze by som využil v budúcnosti možno na pozemok, chatu alebo byt.
Definuj buducnost. Celkom dolezita premenna.
Michael
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 11:21 am

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa Michael »

Byt napr. do 10 rokov, chatu som chcel skôr ale vzhľadom na súčasný stav cien a ponuku, som to odložil na neurčito.
Ide mi aj o to nedržať takú sumu na bežnom účte.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa wladas »

Do 10r znamena ze to moze byt za rok, dva. A na taku kratku dobu nema zmysel investovat.
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: Kam s 10 000 eurami?

Príspevok od používateľa michael89 »

Ja tiež práve riešim, ako investovať 10 000€ a keďže som s investovaním začal iba nedávno, zatiaľ to robím štýlom pokus-omyl, keďže najviac sa človek naučí praxou.
Samozrejme som si už čo-to naštudoval, momentálne sa "zaúčam" na eToro, kde som sa pri pár veciach popálil, preto plánujem v najbližšom čase prejsť na IB a investície z eTora pri prvej vhodnej konštelácii predať. Portfólio mám zatiaľ rozdelené na cca 40/60 medzi ETF a akcie (s väčšou časťou akcií).

Keďže tých 10 000€ sú aj pre mňa peniaze, ktoré nepotrebujem, nemám ani stanovený čas, kedy ich chcem vybrať - bude to určite dlhodobé investovanie, či 10 alebo 30 rokov, to sa asi uvidí aj podľa situácie a potreby.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"