Investicia 300k na 2 roky

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
bobor1
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 26 10, 2021 7:25 pm

Investicia 300k na 2 roky

Príspevok od používateľa bobor1 »

Ahojte, pravdepodobne sa dostanem do situacie kedy predame byt a kupime developersky projekt, ktory bude dokonceny o 2 roky. Po zaplateni zalohy mi ostane "visiet" cca 300k EUR na ucte. Je mozne ich nejako rozumne investovat na 2r nech investicia pokyje aspon inflaciu ? Forum som celkom presiel, ale konkretnejsiu odpoved pre takuto velku sumu som nenasiel. Dakujem za mozne odpovede.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Investicia 300k na 2 roky

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nič 100% bezrizikové neexistuje. Treba vylúčiť aspoň riziko poklesu. Načrtli sme 2 možnosti. Dlhopisy Penty v Privatbanke cca 2% pa. po zrážkovej dani 15%, alebo zero-bonds od JT kde je po 1 roku oslobodenie od daní.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Investicia 300k na 2 roky

Príspevok od používateľa rmaly »

Alebo podla moznosti pockaj s predajom bytu tie 2 roky :) :)
bobor1
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 26 10, 2021 7:25 pm

Re: Investicia 300k na 2 roky

Príspevok od používateľa bobor1 »

JUGGLER napísal: Ut 26 10, 2021 7:47 pm Nič 100% bezrizikové neexistuje. Treba vylúčiť aspoň riziko poklesu. Načrtli sme 2 možnosti. Dlhopisy Penty v Privatbanke cca 2% pa. po zrážkovej dani 15%, alebo zero-bonds od JT kde je po 1 roku oslobodenie od daní.
Konkretne ktore zero-bond od J&T mas na mysli? Urcite sa mi paci viac alternativa oslobodenia od dane po 1 roku. Nejaky odkaz na produkt - nech si ho mozem prestudovat. :like:
rmaly napísal: St 27 10, 2021 8:36 am Alebo podla moznosti pockaj s predajom bytu tie 2 roky :) :)
Momentalne je uz predaj rozbehnuty. Ale samozrejme, aj tuto moznost sme pred predajom zvazovali, citili sme to tak, ze mame predat dnes, nakolko nikto netusi, kde budu ceny nehnutelnosti o 2 roky. Nepredpokladam, ze by klesli. Ale zaroven aj nehnutelnost, ktoru kupujeme dnes naberie na hodnote rovnako (ak nie viac) ako povodna. Len o 2 roky uz nebude na trhu - zaujimave byty v BA v novostavbach sa predaju este off-market resp. este ked nie je vykopana jama.
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: Investicia 300k na 2 roky

Príspevok od používateľa samuel »

bobor1 napísal: St 27 10, 2021 4:01 pm Konkretne ktore zero-bond od J&T mas na mysli?
nemyslim, ze myslel nejake konkretne, ale tu maju ponuku: https://www.jtbanka.sk/produkty/dlhopisy.html
bezkuponove dlhopisy su tie, kde zvacsa nie je cislo v nazve (okrem roka), alebo je tam 0, napriklad:
https://www.jtbanka.sk/produkty/dlhopis ... -2026.html
https://www.jtbanka.sk/produkty/dlhopis ... -2021.html
https://www.jtbanka.sk/produkty/dlhopis ... -2022.html
https://www.jtbanka.sk/produkty/dlhopis ... -2024.html
https://www.jtbanka.sk/produkty/dlhopis ... -3-sk.html
a dalsie

btw: kde kupujete, projekt nesto?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Investicia 300k na 2 roky

Príspevok od používateľa JUGGLER »

bobor1 napísal: St 27 10, 2021 4:01 pm citili sme to tak, ze mame predat dnes, nakolko nikto netusi, kde budu ceny nehnutelnosti o 2 roky. Nepredpokladam, ze by klesli.
Dobre robíte. Predávať treba vtedy, ked sú ceny vysoko. Nikdo nepredpokladá, že by ceny klesli..ale tak to bolo aj v Amerike pred najväčšou finančnou krízou v 2008/2009. A potom ceny klesli...

Sleduje niekto ceny nehnutelnosti vyjadrené v pomere k priemernému ročnému príjmu? Ja nie. Len si myslím, že ten dopyt po nehnuteľnostiach je tak trochu výsledkom extrémne lacných hypoték a nutkaním ľudí vraziť svoje úspory do nehnuteľností..kedže v bankách nie sú žiadne úroky a zároveň stúpajú ceny.

Riziká, že ceny nehnutelnosti nemusia rásť donekonečna:

Krátkodobé: vyššie dane z nehnuteľnosti

- u nás to stúpa o desiatky %, ale stále sú nízke. Pripravuje sa hromada daní ktorými bude treba platiť do rozpočtu EU a obávam sa , že jediná rezerva ako nezvyšovať dane z príjmu a spotrebné dane je zaviesť daň z nehnuteľnosti vo výške 0,5% až 1% z ceny nehnuteľnosti. Politici by to ľahko zdôvodnili, že platiť viac budú tí bohatší.

Takže pri 0,5% by pri 300k byte v Blave išlo o 1500€ ročne, čo je 125 € mesačne. Pri dome za 500k by šlo o 2500 ročne, čo je 208€ mesačne. A to už začínajú byť položky, ktoré sú pri súčasných príjmoch odrádzajúce. Možno len pre tých čo majú viac bytov, alebo iné ,,investičné,, nehnutelnosti..ale mohlo by to schladiť trh s nehnuteľnosťami.

Dlhodobé: demografická kríza..stárnutie a vymieranie populácie bude uvoľňovať nehnutelnosti na bývanie...zároveň desaťtisíce panelákových bytov, ktoré majú už teraz 50-70 rokov bude podľa mňa strácať na hodnote, aj pre nízku kvalitu a štandard. To hraje v prospech novostavieb v meste, ktorých je málo a zrejme aj bude málo.

Počkajme si na daňovú reformu ktorá bude čoskoro...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Investicia 300k na 2 roky

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

rmaly napísal: St 27 10, 2021 8:36 am Alebo podla moznosti pockaj s predajom bytu tie 2 roky :) :)
Tak na takejto rade sa môže pekne popáliť. Za posledné 2 roky narástli ceny nehnuteľností o viac ako 30%, čo je veľmi nezdravé, a každý vie, že takmer vždy príde po prudkom raste čohokoľvek(akcie, nehnuteľnosti, komodity) taký istý prudký pád. Je dosť možné, že za 2 roky bude mať jeho nehnuteľnosť hodnotu -20%

Prikladám graf s krivkami cien nehnuteľností a priemerných platov, podľa mňa sa história z roku 2008 zopakuje a padne to znovu o 15 - 20% v najbižších 2 rokoch
Obrázok
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Investicia 300k na 2 roky

Príspevok od používateľa rmaly »

jaroslav81 napísal: St 09 11, 2022 9:29 am
rmaly napísal: St 27 10, 2021 8:36 am Alebo podla moznosti pockaj s predajom bytu tie 2 roky :) :)
Tak na takejto rade sa môže pekne popáliť. Za posledné 2 roky narástli ceny nehnuteľností o viac ako 30%, čo je veľmi nezdravé, a každý vie, že takmer vždy príde po prudkom raste čohokoľvek(akcie, nehnuteľnosti, komodity) taký istý prudký pád. Je dosť možné, že za 2 roky bude mať jeho nehnuteľnosť hodnotu -20%

Prikladám graf s krivkami cien nehnuteľností a priemerných platov, podľa mňa sa história z roku 2008 zopakuje a padne to znovu o 15 - 20% v najbižších 2 rokoch
Obrázok
Tak pozri, ak za posledne roky to stuplo omnoho (omnoho omnoho) viac ako o 20%, tak to zase taka tragedia nie je... ak s tymi 300k nic nespravi, tak inflacia mu kludne moze zozrat viac...
Nazvat tu radu nebezpecnou by som bral, keby mali nehnutelnosti klesnut o 80% alebo aspon o 50%.
Ale ako pozeram, byt sa predava, tak je to cisto akademicka otazka :) :)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Investicia 300k na 2 roky

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

jaroslav81 napísal: St 09 11, 2022 9:29 am Prikladám graf s krivkami cien nehnuteľností a priemerných platov, podľa mňa sa história z roku 2008 zopakuje a padne to znovu o 15 - 20% v najbižších 2 rokoch
@jaroslav81: aktualizoval som Ti ten graf o najnovšie dáta + tieto nie sú ročné, ale kvartálne.

sr priemerna mzda versus ceny nehnutelnosti.jpg
rozdiel priemernej mzdy a ceny nehnutelnosti v sr.jpg
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Investicia 300k na 2 roky

Príspevok od používateľa Rokosák »

Mala strata je ziadanejsia ako velka strata. V urcitychn stuaciach je znizovanie prijatelnej straty tou najlepsou cestou. Snaha o obidenie straty zvysenim rizika je ... riskantne. Moze to vyjst, alebo nemusi'.

Zaujimave, ze obcas beru ludia stratu osobne. Pritom strata moze byt casto kvoli faktorom, na ktore nemame vplyv, do buducnosti nevidime a takisto nevidime vplyvy, ktore ovplyvnuju ceny. U nehnutelnosti nevieme predpokladat domace a celosvetove financne tlaky, nepozname ich vplyv na domaci trh s nehnutelnostami, nepozname faktory dopytu a ponuky jednotlivcov, dokonca nevieme ani presne odhadnut vplyv vojny v Ukrajine na nehnutelnosti u nas. Niektore vplyvy vojny su pozitivne k rastu cien a ine negativne.

Ja by som bral Jugglerove odporucenia, ktore limituju stratu vyskou inflacie, ktora vsak na druhej strane podpori cenu kupy novej nehnutelnosti. Netreba vsak zabudat, ze kupit nejestvujucu nehnutelnost na papieri je samo o sebe bez rizika.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Investicia 300k na 2 roky

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@jaroslav81: tu sú aktualizované grafy aj za SR aj za všetky kraje - ročne aj kvartálne: https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 97#p174497
solc
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 77 times
Been thanked: 26 times

Re: Investicia 300k na 2 roky

Príspevok od používateľa solc »

Za 2r nepokryješ 15+% infláciu. Buď to hodiť na termiňák ( 24 mesiacov 3% p.a) alebo tie dlhopisy. Vymýšlať čokolvek iné je príliš veľké riziko( niekto by povedal, že teraz po krachu burzy je btc celkom lacný :twisted: .)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Investicia 300k na 2 roky

Príspevok od používateľa Rokosák »

Rokosák napísal: Št 10 11, 2022 2:59 am Mala strata je ziadanejsia ako velka strata. V urcitychn stuaciach je znizovanie prijatelnej straty tou najlepsou cestou. Snaha o obidenie straty zvysenim rizika je ... riskantne. Moze to vyjst, alebo nemusi'.

Zaujimave, ze obcas beru ludia stratu osobne. Pritom strata moze byt casto kvoli faktorom, na ktore nemame vplyv, do buducnosti nevidime a takisto nevidime vplyvy, ktore ovplyvnuju ceny. U nehnutelnosti nevieme predpokladat domace a celosvetove financne tlaky, nepozname ich vplyv na domaci trh s nehnutelnostami, nepozname faktory dopytu a ponuky jednotlivcov, dokonca nevieme ani presne odhadnut vplyv vojny v Ukrajine na nehnutelnosti u nas. Niektore vplyvy vojny su pozitivne k rastu cien a ine negativne.

Ja by som bral Jugglerove odporucenia, ktore limituju stratu vyskou inflacie, ktora vsak na druhej strane podpori cenu kupy novej nehnutelnosti. Netreba vsak zabudat, ze kupit nejestvujucu nehnutelnost na papieri je samo o sebe (toto musim opravit) riskantne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"