Kam investuje skeptik?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
notrader
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm

Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa notrader »

Ahojte,

Pisal sa rok 2015 som si nacital dost knih a blogov o akciach a indexoch, aby som vedel, ze chcem velke indexove fondy. To vsak este SP500 atakoval 2.000 bodov a ja som aj napriklad vzhladom na vysoke PE ratio cakal, kedy to spadne, aby som sa „obsluzil“ (predsa nebudem kupovat na vrchole, nie?). No, nespadlo a po case som sa sustredil na akutnejsie osobne priority a trhy som roky nesledoval.

Tak a dnes mame 2022 a zijeme v bizarnej dobe od menovych politik po COVID, kde standardne poucky a historicke skusenosti casto uz neplatia. Nevidim dovod teraz nakupovat indexy (ani formou DCA), toboz jednotlive akcie, kedze na to si netrufam. Podobne aj derivaty ci ine instrumenty na paku - mam celkom averziu voci nadmernemu riziku O nejakych alternativach (umenie a podobne) nic neviem a ani ma to nezaujima. Krypto? Neriesme - sem-tam to sledujem a vyhraneny nazor mam. Nehnutelnost na hypo a nasledny prenajom? Ani to ako investiciu uz nevidim (som v BA). Napadlo mi este zlato ci nebodaj ine komodity, ale podla dostupnych informacii/nazorov dlhodobo nic moc. Teda hlavne to zlato.

Takze co mi ostava na horizont 5-10 rokov? Shortovat indexy/kupit inverzne ETF, lebo ved co ide hore musi ist aj dole, ci? Is cash king, aspon momentalne?

- Uvery nemam.
- Mam naskreckovanu sumu, ktora by pri troche skromnosti pokryla par rokov zivobytia mojej mini rodinky.
- Jediny vacsi nakup, co ma v dohladnej dobe asi caka, je nove auto (25K - dnes sa sice neoplati, ale holt sucasne auto uz prestava vyhovovat).
- Neriesme, ze vsetko "hejtujem" alebo kto je coho fanusik. :) Ide mi o vecne podlozene nazory, sirsi kontext atd.

Dakujem.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa Nishin »

Tvoj príklad je priam učebnicový. Skeptik nič neinvestuje, takže nič nestratí... avšak ani nezíska.
Pri investičnom samoštúdiu je absolútnym vrcholom pochopenia uvedomenie si, že vlastne nič o investovaní nevieš a systém nikdy ani poraziť nemôžeš. Nikto nikdy nedokázal a ani nedokáže časovať investície.
Si na dobrej ceste, pochopil si, že index je správna cesta, avšak už si raz precenil svoje novozískané vedomosti a zlyhal. Medzitým ti utieklo 250% zhodnotenie SP500. Pouč sa a nesnaž sa "poraziť systém" hlúpymi nápadmi o shortovaní. Jediný zaručený spôsob je pravidelne mesačne prikupovať menšie čiastky nehľadiac na to či je index hore alebo dole. Ak vylúčime extrémne udalosti, tak index musí ísť zákonite hore, samozrejme s rôznymi výchylkami. Volá sa to DCA dollar cost averaging. Už len vďaka inflácii nemôže jeden dolár z roku 2021 byť rovnaký ako z roku 2041. Ak nepotrebujem na investíciu siahnuť 10-20 rokov, tak je mi jedno že sa na ceste k zhodnoteniu chvíľkovo prepadne o 40%.
Najlepšie ti celú teóriu vysvetlí JUGGLER, ktorý tu robí obrodu nám - 99% investorom sedliakom.

A odpoveď: Skeptik postupne rozkladá riziko na dlhé časové obdobie postupným pravidelným investovaním.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa Joki »

Skús sa poučiť z minulosti…
Mozno o dalšich 7-8 rokov bude SP500 o 2000-3000 bodov zasa vyššie.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3850
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 343 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Skús sa poučiť z minulosti…
Mozno o dalšich 7-8 rokov bude SP500 o 2000-3000 bodov zasa nizsie. :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa Joki »

osamely chodec napísal: Po 03 01, 2022 7:20 pm Skús sa poučiť z minulosti…
Mozno o dalšich 7-8 rokov bude SP500 o 2000-3000 bodov zasa nizsie. :)
Super výpredaje, ideme nakupovať :mesec: :D
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 212
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa Murosik »

Veru take iste to nie je. Posledných 10 rokov rástli indexy neskutočne, ale takych období, kedy to rástlo takto nie je až tak veľa. Stačí si pozrieť vývoj S&P500 od cca 1997-2010. Tam by clovek musel mohol najst dost vela obdobi, kedy ak by zainvestoval, tak by cakal aj viac ako 10 rokov, kým by bol aspoň na nule so zhodnotením
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

notrader napísal: Po 03 01, 2022 6:09 pm
Takze co mi ostava na horizont 5-10 rokov? Shortovat indexy/kupit inverzne ETF, lebo ved co ide hore musi ist aj dole, ci? Is cash king, aspon momentalne?
Shortovať indexy = rozum ti radí robiť hlúposti.

To isté radil rozum aj mne, ked som po 16 rokoch na burze videl apokalypsu s nástupom Trumpa k moci a shortoval indexy + kupoval opcie na volatilitu.

Reálne som skončil 2017 v strate -34% a to takmer znamenalo koniec mojej kariéry. Také straty totiž treba doťahovať a roky plynú.
Pozri si môj simulovaný trading...tu som urobil stratu -15% už v 2016 a potom dalších -50% v 2017. To všetko len kvôli tomu, že som hral na pokles( s tým súvisí a volatilita ).

Ak máš averziu k riziku a investičný horizont 5-10 rokov, tak neznásiľňuj svoju psychiku. Trápil by si sa pri longovaní a žil v strese pri shortovaní.

Ja osobne si myslím, že v indexovom ETF na 10 rokov nie je velké riziko straty. Ale ja mám na to povahu.
Proste nerieším čo bude a prijmem to, čo bude. V živote mám iné priority ako to či bude za 10 rokov zisk/strata. Ja to vidím tak, že za 10 rokov bude zisk 100% a viac a najhorší scénar strata -50% ktorú treba len vysedieť. Nie je to koniec sveta.

To čo sa deje teraz vyzerá ako bublina, ale pozrite sa na to, že:

1. Akcie v treťom tisícročí mali dekádu bez ziskov a dekádu z vyššími ziskami nad ktorými teraz híkame (okolo 17% p.a. )
Ale spolu za tie 2 dekády sme v dlhoročnom priemere okolo 10% p.a. ! Tak čoho sa bojíme? Že technologickí lídri ako Apple, Google, Microsoft, facebook, Tesla, Nvidia, AMD začnú upadať do strát? :lol:

2. Internetová bublina v 2000 (dotcom bublina ) nemala fundamentálny podklad. Podobala sa na dnešnú crypto mániu, kedy ceny všetkých technologických akcií leteli hore bez ohľadu na to, aby tie firmy mali reálne fundamenty a budúcnosť. Bolo to založené len na optimizme. Terajší rast cien technologických lídrov je podložený reálnymi fundamentami - miliardami tržieb a ziskov z celého sveta, teda globálne...to sa tak skoro nezmení.

3. Istota zásahov centrálnych bánk. Po kríze 2008/2009 sa naučili CB intervenovať. Táto covid kríza páni by pred 100 rokmi skončila horšie ako velká hospodárska kríza: bankrotmi, prepúšťaním, nezamestnanosťou, biedou, hladom. CB ju však s prstom v zadku zahnali a jediným negatívom bude pravdepodobne krátkodobá inflácia. Ani u tej nevieme, či ju spôsobili covid disrupcie , alebo prehnané množstvo peňazí v systéme.

Záver je však taký, že kedykolvek v budúcnosti dôjde k akejkolvek kríze, alebo recesii, CB budú intervenovať a pomáhať. Ja som na 100% presvedčený, že už nikdy nebude väčší pád cien SP500 ako v covid kríze, čo bolo -35%. V rokoch 2008/2009 to bolo -60%. FED proste urobí všetko a ked bude treba tak začne nakupovať indexové ETFs. Žiadna novinka: dlhopisové ETFs už FED nakupoval a akcie už dlhé roky nakupuje Bank of Japan.

Ale samozrejme, treba mať v hlave, že najhorší scénar pri akciách je ten, že môže byť strata aj -50%, ktorú bude treba dalšich 10 rokov vysedieť.
je to proste podnikanie. Také isté podnikanie aké robia milióny ľudí po svete. Aj im sa môže prestať dariť, či majú firmy, alebo sú živnostníkmi.

Verím že USA si minimálne dalsích 10-20 rokov udržia svetovú hegemóniu a to znamená že investori budú mať k americkým akciám najväčšiu dôveru, transparentnosť a teda nestane sa to čo v Číne, že akcie nerastú kvôli nedôvere. Pri USA dôvera znamená to, že americké akcie môžu byť navždy drahšie, proste tak, ako to vidíme už desaťročie u technologických lídrov.

Konkrétna odpoved notraderovi je velmi ťažká. Všade je nejaké riziko. Všetko môže padnúť, zlato, crypto, reality, dlhopisy... Čo už ostáva?

Možno dlhopisy do splatnosti naších žralokov Penta a JT s úrokmi 4-5%p.a.?. To pravdepodobne pokryje infláciu. Ja neverím, že tá inflácia vydrží dlhodobo. Svet má prebytok výrobných kapacít a táto inflácia nie je s konjuktúry (že dvíhame ceny lebo sa darí ). Je to inflácia s disrupcií, nedostatku komponentov, s nadmerného dopytu po určitých komoditách pri obmedzenej výrobnej kapacite v dôsledku covidu. Ale samozrejme, nemôžeme vylúčiť ani pretrvavajúcu stagfláciu - nemáme kryštálovú guľu, aby sme videli, čo sa bude diať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa andre »

Co tak nejake defenzivne portfolio napr. Permanent Portfolio http://www.lazyportfolioetf.com/allocat ... permanent/

Podla ich backtestov (pozor su len na mesacnych close datach) dava od roku 1978 vynos v priemere +8.38% p.a. a maximalny prepad bol -12.62%.
Mne na dennych datach vychadza podobny vynos a DD o nieco vacsi -18%. A to v 1980, ked zrovna klesali akcie, zlato aj dlhopisy sucasne.

Pre porovnanie ETF SP500 za tu dobu robilo vynos 9.34 % s max DD 56.78 %.

Ak sa jedna o vacsiu sumu treba vstupovat postupne, aby si zrovna netrafil vrchol trhu..


JUGGLER: co tak zaradit nieco taketo do hitparady? Kedze sa tu opakovanie v roznych vlaknach riesi do coho dat peniaze, ked je vsetko drahe. Mohol by to byt dobry benchmark, hlavne ak prijde vacsia korekcia. Este by som to zjednodusil len na 3 ETF. Nema zmysel davat do portfolia 2 dlhopisove ETF, tam bude velka korelacia. To testnem a nastavim spravne pomery jednotlivych zloziek.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zaujímavý nápad Andre. :like: Súhlasím.

Veľa ľudí teraz rieši nutnosť niekde investovať kvôli inflácii. Preto chcem dať dokopy všetky možnosti, čo teraz v 2022 máme.
Ja to rád dám do hitparády, ale potreboval by som pomoc vo vyhodnocovaní, alebo aspoň v spracovaní a nahodení do simulátora .

Máš pravdu, že môžeme škrtnúť jedno ETF. Ten BIL vyzerá hlúpo a zrejme ho žerú vyššie náklady ako výnos. V boji s infláciou asi nemá šancu.

Takže pozri prosím backtesty a navrhujem, aby sme VTI, TLT a GLD nahradili európskymi akumulačnými verziami v EUR.


ALL: potrebujeme sa zamerať na tri rôzne kategórie investorov, aby každý si vedel vybrať alternatívu. Ja to dám potom dokopy do jedného príspevku.

1. bežný človek s dlhodobým horizontom ( tomu podľa mňa treba argumenty, prečo investovať do indexového ETF )
2. bežný človek s balíkom úspor, alebo vyššou čiastkou, ktorý má averziu k riziku, alebo kratší investičný horizont
3. bohatý človek, ktorý potrebuje diverzifikovať. Max výnos pre neho nie je prioritou, skôr ochrana pred infláciou a stratami.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 757 times
Been thanked: 81 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa rmaly »

ja som cital, ze investuje "septik" :) :) (ze co sem tahate zumpu)... ale super vlakno ako vzdy
asteroid
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 10:11 am

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa asteroid »

pise ti dalsi skeptik :) kazdy by mal poznat ciel svojej investicie: potrebu growth, porazit inflaciu, fomo pocity, etc? vies, ake riziko straty si ochotny zniest?
ak by ta trapila iba inflacia, tak riesenie by mohlo byt dca na "consumer staples" etf (do neho sa nepriamo premietnu aj energie).

podla toho co si napisal tam skor vidim kricat "fomo". lenze vynos dlhodobych investicii, tak ako ich pozname, ocisteny o skutocnu inflaciu docasne zanikol s velkym prilevom penazi. vymenoval si rozne moznosti kam investovat, par ich este ostava, ale vsetky su uz aj tak presytene. rast indexov posledne dva roky odraza rast inflacie, hlavne tej nepriznanej casti. investicne si v sachu. a mozes v nom ostat dlhodobo, takze lakadlom by mohol byt swing trading, ale tam mas danove a ine issues (timing, riziko). v podstate je to o tom, comu veris a kedze dnes asi neveris ziadnej investicii, nikto ti rozumny argument nemoze dat. tak tu mas jeden nerozumny, specialne vymysleny pre taketo pripady, zalozeny iba na viere: investuj do klasickych etfs nejaku malu cast z tvojej lump sum (napr. 30%), zvysok rozdel cez dca na najblizsie 1-2 roky (70%) a potom uz len dokladaj mesacne co si bezne alokujes na investicie. argumentom nech je logika, ze investicia do indexov je ekvivalentom vieri v to, ze v US sa najblizsich 10 rokov nedockame zruteniu a) dochodzkoveho systemu ktory je zaveseny hlavne na indexoch a b) ekonomickeho ktory tie indexy tlaci dopredu. to by mohlo udrzat uroven etf v priemere aspon na 0% vynose, vratane inflacie a poplatkov. oplati sa to? nikto nevie, ale ak tomu veris tak aspon vyriesis inflaciu vs drzanie cashu.

otazka na teba - preco rastu s rocnou pravidelnostou ako hodinky, ceny energii? preco vlastne existuje inflacia (nie len teraz cez eru covid) a ake su prvotne priciny jej vzniku? rozhodne pricinou nie je len tlacenie penazi. odpovede ti mozno pomozu najst miesto, kam investovat.
notrader
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa notrader »

Dakujem vsetkym za reakcie.
Nishin napísal: Po 03 01, 2022 7:06 pm Tvoj príklad je priam učebnicový. Skeptik nič neinvestuje, takže nič nestratí... avšak ani nezíska.
Jj, to som celý ja, priposratý. :)
pokus napísal: Po 03 01, 2022 11:37 pm Vyhodit 25k za auto a mat averziu k riziku? :) Ved z neho moze byt v sekunde kopa srotu, alebo policajna zapisnica.
Chapem. Lenze to znie skoro ako uvazovanie o investicii, ci? Kazdopadne tiez by som ho radsej neriesil, keby netrebalo :)
JUGGLER napísal: Po 03 01, 2022 8:53 pm Shortovať indexy = rozum ti radí robiť hlúposti.

To isté radil rozum aj mne, ked som po 16 rokoch na burze videl apokalypsu s nástupom Trumpa k moci a shortoval indexy + kupoval opcie na volatilitu.

Reálne som skončil 2017 v strate -34% a to takmer znamenalo koniec mojej kariéry. Také straty totiž treba doťahovať a roky plynú.
Pozri si môj simulovaný trading...tu som urobil stratu -15% už v 2016 a potom dalších -50% v 2017. To všetko len kvôli tomu, že som hral na pokles( s tým súvisí a volatilita ).

Ak máš averziu k riziku a investičný horizont 5-10 rokov, tak neznásiľňuj svoju psychiku. Trápil by si sa pri longovaní a žil v strese pri shortovaní.

Ja osobne si myslím, že v indexovom ETF na 10 rokov nie je velké riziko straty. Ale ja mám na to povahu.
Proste nerieším čo bude a prijmem to, čo bude. V živote mám iné priority ako to či bude za 10 rokov zisk/strata. Ja to vidím tak, že za 10 rokov bude zisk 100% a viac a najhorší scénar strata -50% ktorú treba len vysedieť. Nie je to koniec sveta.

To čo sa deje teraz vyzerá ako bublina, ale pozrite sa na to, že:

1. Akcie v treťom tisícročí mali dekádu bez ziskov a dekádu z vyššími ziskami nad ktorými teraz híkame (okolo 17% p.a. )
Ale spolu za tie 2 dekády sme v dlhoročnom priemere okolo 10% p.a. ! Tak čoho sa bojíme? Že technologickí lídri ako Apple, Google, Microsoft, facebook, Tesla, Nvidia, AMD začnú upadať do strát? :lol:

2. Internetová bublina v 2000 (dotcom bublina ) nemala fundamentálny podklad. Podobala sa na dnešnú crypto mániu, kedy ceny všetkých technologických akcií leteli hore bez ohľadu na to, aby tie firmy mali reálne fundamenty a budúcnosť. Bolo to založené len na optimizme. Terajší rast cien technologických lídrov je podložený reálnymi fundamentami - miliardami tržieb a ziskov z celého sveta, teda globálne...to sa tak skoro nezmení.

3. Istota zásahov centrálnych bánk. Po kríze 2008/2009 sa naučili CB intervenovať. Táto covid kríza páni by pred 100 rokmi skončila horšie ako velká hospodárska kríza: bankrotmi, prepúšťaním, nezamestnanosťou, biedou, hladom. CB ju však s prstom v zadku zahnali a jediným negatívom bude pravdepodobne krátkodobá inflácia. Ani u tej nevieme, či ju spôsobili covid disrupcie , alebo prehnané množstvo peňazí v systéme.

Záver je však taký, že kedykolvek v budúcnosti dôjde k akejkolvek kríze, alebo recesii, CB budú intervenovať a pomáhať. Ja som na 100% presvedčený, že už nikdy nebude väčší pád cien SP500 ako v covid kríze, čo bolo -35%. V rokoch 2008/2009 to bolo -60%. FED proste urobí všetko a ked bude treba tak začne nakupovať indexové ETFs. Žiadna novinka: dlhopisové ETFs už FED nakupoval a akcie už dlhé roky nakupuje Bank of Japan.

Ale samozrejme, treba mať v hlave, že najhorší scénar pri akciách je ten, že môže byť strata aj -50%, ktorú bude treba dalšich 10 rokov vysedieť.
je to proste podnikanie. Také isté podnikanie aké robia milióny ľudí po svete. Aj im sa môže prestať dariť, či majú firmy, alebo sú živnostníkmi.

Verím že USA si minimálne dalsích 10-20 rokov udržia svetovú hegemóniu a to znamená že investori budú mať k americkým akciám najväčšiu dôveru, transparentnosť a teda nestane sa to čo v Číne, že akcie nerastú kvôli nedôvere. Pri USA dôvera znamená to, že americké akcie môžu byť navždy drahšie, proste tak, ako to vidíme už desaťročie u technologických lídrov.

Konkrétna odpoved notraderovi je velmi ťažká. Všade je nejaké riziko. Všetko môže padnúť, zlato, crypto, reality, dlhopisy... Čo už ostáva?

Možno dlhopisy do splatnosti naších žralokov Penta a JT s úrokmi 4-5%p.a.?. To pravdepodobne pokryje infláciu. Ja neverím, že tá inflácia vydrží dlhodobo. Svet má prebytok výrobných kapacít a táto inflácia nie je s konjuktúry (že dvíhame ceny lebo sa darí ). Je to inflácia s disrupcií, nedostatku komponentov, s nadmerného dopytu po určitých komoditách pri obmedzenej výrobnej kapacite v dôsledku covidu. Ale samozrejme, nemôžeme vylúčiť ani pretrvavajúcu stagfláciu - nemáme kryštálovú guľu, aby sme videli, čo sa bude diať.
Teba si pamatam ako miestnu ikonu este z 2015, ked som sa tu motal. :) Inak, zrovna pred par dnami som dokonca cital tvoje prispevky cca z 2017, kde si ocakaval apokalypsu. Vobec sa ti nevidim vlastne. Ak vsak tento svet ustal bez zasadnej ujmy nieco take nemyslitelne ako Trumpa a COVID (aj kazde osve by malo byt viac nez dost), tak uz neviem, co sa musi stat, aby to nieco niekym (a trhmi riadne) otriaslo. Tu 35-percentnu korekciu zo zaciatku pandemie neratam, tam tie straty boli cca do polroka zmazane. Kazdopadne stale sa neviem zbavit pocitu, ze toto vsetko, co sa deje, sa nejak absorbuje len s drobnymi ci kratkodobymi vykyvmi. Mozno bude stacit nejaka zdanliva blbost, ktora dnes malokomu pride ako zasadna, prip. dojde k black swan momentu, ktory ani CB nebudu schopne ci ochotne poriesit.
asteroid napísal: Ut 04 01, 2022 9:39 am pise ti dalsi skeptik :) kazdy by mal poznat ciel svojej investicie: potrebu growth, porazit inflaciu, fomo pocity, etc? vies, ake riziko straty si ochotny zniest?
ak by ta trapila iba inflacia, tak riesenie by mohlo byt dca na "consumer staples" etf (do neho sa nepriamo premietnu aj energie).

podla toho co si napisal tam skor vidim kricat "fomo". lenze vynos dlhodobych investicii, tak ako ich pozname, ocisteny o skutocnu inflaciu docasne zanikol s velkym prilevom penazi. vymenoval si rozne moznosti kam investovat, par ich este ostava, ale vsetky su uz aj tak presytene. rast indexov posledne dva roky odraza rast inflacie, hlavne tej nepriznanej casti. investicne si v sachu. a mozes v nom ostat dlhodobo, takze lakadlom by mohol byt swing trading, ale tam mas danove a ine issues (timing, riziko). v podstate je to o tom, comu veris a kedze dnes asi neveris ziadnej investicii, nikto ti rozumny argument nemoze dat. tak tu mas jeden nerozumny, specialne vymysleny pre taketo pripady, zalozeny iba na viere: investuj do klasickych etfs nejaku malu cast z tvojej lump sum (napr. 30%), zvysok rozdel cez dca na najblizsie 1-2 roky (70%) a potom uz len dokladaj mesacne co si bezne alokujes na investicie. argumentom nech je logika, ze investicia do indexov je ekvivalentom vieri v to, ze v US sa najblizsich 10 rokov nedockame zruteniu a) dochodzkoveho systemu ktory je zaveseny hlavne na indexoch a b) ekonomickeho ktory tie indexy tlaci dopredu. to by mohlo udrzat uroven etf v priemere aspon na 0% vynose, vratane inflacie a poplatkov. oplati sa to? nikto nevie, ale ak tomu veris tak aspon vyriesis inflaciu vs drzanie cashu.

otazka na teba - preco rastu s rocnou pravidelnostou ako hodinky, ceny energii? preco vlastne existuje inflacia (nie len teraz cez eru covid) a ake su prvotne priciny jej vzniku? rozhodne pricinou nie je len tlacenie penazi. odpovede ti mozno pomozu najst miesto, kam investovat.
Dakujem, toto je velmi podnetny koment, na ten asi ani neviem rozumne odpovedat z voleja. Moja potreba je nenechat to furt lezat, kedze to sa vraj nema. :) Inak, toto bude zniet od veci, ale pri energiach mi kazdopadne napada emisna politika EU a pomylene tlacenie do elektromobility, na ktoru nie je kopa krajin pripravena a kde pozitiva pre zivotne prostredie su na najblizsie desiatky rokov nanajvys otazne. Mozno ale elektrarne budu z toho casom a nasledne dlhu dobu profitovat...
tino8

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa tino8 »

tiez mam podobne pocity ako notrader, a velmi ma zaujala odpoved od andreho ohladom toho defenzivneho portfolia, to vyzera fajn aj s upravami ktore ste navrhli
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal: Po 03 01, 2022 11:21 pm 1. bežný človek s dlhodobým horizontom ( tomu podľa mňa treba argumenty, prečo investovať do indexového ETF )
2. bežný človek s balíkom úspor, alebo vyššou čiastkou, ktorý má averziu k riziku, alebo kratší investičný horizont
3. bohatý človek, ktorý potrebuje diverzifikovať. Max výnos pre neho nie je prioritou, skôr ochrana pred infláciou a stratami.
Mne z bactestov vychadza, ze indexove ETF sa opati pri DCA, pri jednorazovej investicii len po velkej korekcii.

Pri vsetkych inych scenaroch sa oplati zlozene portfolio, zlozky a ich pomery sa daju nastavit podla toho aky je ciel investicie a horizont. Ono zlozene portfolio bude stracat pri prudkom raste 1 zlozky napr. akcii teraz, ale ked prijde korekcia, prepad bude vyrazne nizsi.

V tomto som asi nestandard, ale nikdy som nemal cisto akciove portfolio. Asi preto, ze mi je ta matika za tym jasna.

Narychlo som to prebehol a mne to vyslo najlepsie s pomermi 25,20,55 SPY, GLD, TLT.

Europska akumulacna nahrada je problem akurat pre TLT, tam sice existuje SXRC ale ten sa obchoduje asi len na GETTEX, k tomu nemam data. Alternativoi je dividendove IS04.

Nahodis to do portfolia v yahoo? To sa ti bude asi jednoduchsie reportovat.

Este otazka ci to chcete rebalancovat alebo nie, ono to ma zmysel hlavne pri dlhych horizontoch, kde 1 zlozka typicky akcie casom naberu najvacsiu vahu a potom su tie korekcie vacsie. Ale vacsinou to vychadza tak, ze rebalancing znizuje celkovu vykonnost. Ja by osm dal kludne len pri 20% zmene podielov a kontrolovat to mesacne. Tym padom ich bude len par. Len neviem, ci to zvaldny tie simulovane portfolia.

Ked spravis k tomu info prihodom tam aj screenshoty k bactestom..
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2820
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Skeptik potrebuje diverzifikaciu. A to nie iba vlastnictvo, ale pridat aj schopnost zarabat ci mat ine prijmy napriklad z prenajmu ci podnikania.
Ja s manzelkou mame verejne obchodovane akcie, ktore ciastocne riadime sami, ale vacsinu uz riadia odbornici za poplatok. Viac mame v nehnutelnostiach. A takisto mame zainvestovane do firiem mimo burzy, ktorych podiel je casto odhadnut, pretoze teoreticky mozu skoncit totalnou stratou. V minulom roku vsak boli velmi vynosne a nehnutelnosti takisto. Ako to bude tohto roku nemam ponatia.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa Peter222 »

K tomu defenzívnemu portfóliu môže byť alternatíva aj "all-weather portfólio", samozrejme tiež s niektorými prípadnými úpravami....vo výsledku ale vcelku podobné riešenia.

https://finance.yahoo.com/news/understa ... 09669.html
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa andre »

Peter222 napísal: Ut 04 01, 2022 4:02 pm K tomu defenzívnemu portfóliu môže byť alternatíva aj "all-weather portfólio", samozrejme tiež s niektorými prípadnými úpravami....vo výsledku ale vcelku podobné riešenia.

https://finance.yahoo.com/news/understa ... 09669.html
Je to velmi podobne tomu mojmu vyberu:
Create an All-Weather Portfolio:
30% stocks
55% U.S. bonds
15% hard assets (gold and commodities)
Skus to backtestnut, a uvidime. Ani nemusim pozret grafy a uz viem, ze v 2020 to spravy vacsi DD, lebo vtedy zleteli aj komodity.


Bezi mi na 1 ucte aj nieco ako to permanentne portfolio, len ja tie stanovene vahy uplne nedodrziavam, kedze si myslim, ze "s mojou hlavou" dokazem dat nejaky nadvynos a zatial mi to celkm vychadza. Aktualne to mam cca. na tretiny.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Robím väčšinou z domu, tak nemám momentálne prístup na BBG terminal, tak aspoň takto:

https://www.portfoliovisualizer.com/bac ... ation5_1=5
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa Peter222 »

andre napísal: Ut 04 01, 2022 4:15 pm Skus to backtestnut, a uvidime. Ani nemusim pozret grafy a uz viem, ze v 2020 to spravy vacsi DD, lebo vtedy zleteli aj komodity.
Peter222 napísal: Ut 04 01, 2022 4:37 pm Robím väčšinou z domu, tak nemám momentálne prístup na BBG terminal, tak aspoň takto:

https://www.portfoliovisualizer.com/bac ... ation5_1=5
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa andre »

Aj ten PV aj u mna to dava mensi return a vacsi DD ako to moje portfolio. vid https://www.portfoliovisualizer.com/bac ... tion5_1=20

A to este tie komoditne data maju kratku historiu, cize backtest je len od 2006. Inak ten PV to ocividne robi len nad mesacnymi close datami, ani len DD nepocita korektne.

Ale tak vyskusat sa to moze. Minulost sa neopakuje, tak uvidme co prijde.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal: Ut 04 01, 2022 2:47 pm
Narychlo som to prebehol a mne to vyslo najlepsie s pomermi 25,20,55 SPY, GLD, TLT.

Europska akumulacna nahrada je problem akurat pre TLT, tam sice existuje SXRC ale ten sa obchoduje asi len na GETTEX, k tomu nemam data. Alternativoi je dividendove IS04.

Nahodis to do portfolia v yahoo? To sa ti bude asi jednoduchsie reportovat.

Este otazka ci to chcete rebalancovat alebo nie, ono to ma zmysel hlavne pri dlhych horizontoch, kde 1 zlozka typicky akcie casom naberu najvacsiu vahu a potom su tie korekcie vacsie. Ale vacsinou to vychadza tak, ze rebalancing znizuje celkovu vykonnost. Ja by osm dal kludne len pri 20% zmene podielov a kontrolovat to mesacne. Tym padom ich bude len par. Len neviem, ci to zvaldny tie simulovane portfolia.

Ked spravis k tomu info prihodom tam aj screenshoty k bactestom..
Skús ešte 30, 15, 55 (SPY,GOLD,TLT ) ..v PV vychádza vyšší výnos ( 9,77% p.a. z 10K na 605K od 1972 ) a nižší DD ( max 14,96%..najhorší rok -5,8% )

- to by sa úplne podobalo na All weather, s tým, že komodity tam netreba žiadne, len zlato. Komodity znižujú výnos, to už mám prezistené.


Do Yahoo by som nahodil SXR8, IS04 a XAD5 (zlato )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa Filip26 »

Velmi dobre spravené porovnania a backtesty rôznych známych portfólií ma Tyler na https://portfoliocharts.com/portfolios/
Jeho golden butterfly, čo je vlastne modifikované permanent portfolio, je podrobne analyzované tu https://portfoliocharts.com/portfolio/golden-butterfly/
Na PV to vychádza takto

Nerobí len backtest od konkrétneho jedného dátumu po druhý ale napr heat mapu všetkých možných kombinácií časových horizontov a začiatočných rokov investovania na dostupných dátach (od 1970) - https://portfoliocharts.com/portfolio/heat-map/
Z rovnakých dát má aj takýto graf rozptylu možných výsledkov https://portfoliocharts.com/portfolio/l ... m-returns/

Osobne ešte používam na porovnávanie na PV monte carlo simulation
Aký máte názor na tú monte carlo simuláciu?

Aj vďaka týmto nástrojom si viem odladiť portfólio na daný účel, napr keď chcem z neho na pravidelnej báze vyberať (odpredávaním) tak sledujem aj perpetual withrawal rate zo simulácie na PV alebo tu https://portfoliocharts.com/portfolio/withdrawal-rates/

Ak hladáte dáta tak napr tu sú pre európske ETF https://backtest.curvo.eu/funds
Po rozkliknutí konkrétneho indexu je možné pri grafe stiahnuť .csv historických mesačných cien.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4030
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

@Notrader:
Uvahy o aute za 25K a o shortovani indexov hovoria, ze do kategorie "skeptik" by som ta nezaradoval. Ak by som mal nejako rozhodnut, tak zrejme by som zobral tretinu naskreckovanej sumy a behom roka ju supol do nejakeho toho defenzivneho portfolia a do dlhopisov. A zase by som sa na uvahy o investovani aspon na 3 roky vykaslal, aby som neurobil nejaku blbost.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal: Ut 04 01, 2022 11:58 pm Skús ešte 30, 15, 55 (SPY,GOLD,TLT ) ..v PV vychádza vyšší výnos ( 9,77% p.a. z 10K na 605K od 1972 ) a nižší DD ( max 14,96%..najhorší rok -5,8% )

- to by sa úplne podobalo na All weather, s tým, že komodity tam netreba žiadne, len zlato. Komodity znižujú výnos, to už mám prezistené.


Do Yahoo by som nahodil SXR8, IS04 a XAD5 (zlato )
Vychadza to podobne zalezi na timeframoch a datach, ktore pouzijes na backtest. A ci a ako to rebalancujes. Ale rozdiely nie su velke, takze kludne mozme aj to tvoje. Bude to o nieco lepsie, ked akcie rastu ako teraz. Uvidime co nam v portfoliu spravia bondy, kedze uz teraz klesaju a to sa este nezacali zdihat uroky.

SXR8 stoji >430EUR, radsej by som tam dal nieco lacnejsie. Ked to niekto bude kopirovat s mensou sumou moze mat problem s trafenim pomerov a rebalancingom. napr. VUAA.

Filip26 napísal: St 05 01, 2022 12:55 am Velmi dobre spravené porovnania a backtesty rôznych známych portfólií ma Tyler na https://portfoliocharts.com/portfolios/
Jeho golden butterfly, čo je vlastne modifikované permanent portfolio, je podrobne analyzované tu https://portfoliocharts.com/portfolio/golden-butterfly/
Na PV to vychádza takto

Osobne ešte používam na porovnávanie na PV monte carlo simulation
Aký máte názor na tú monte carlo simuláciu?
Golden butterfly - to je problem tych backtestov nad mesacnymi close datami vyzera fajn. Ale ked sto spravis nad dennymi datami, tak zistis ze tie vysledky su horsie. Ako som pisal vyssie "ten PV to ocividne robi len nad mesacnymi close datami, ani len DD nepocita korektne."

Este dalsia komplikacia je, ze nakupovat a rebalancovat 3 a 5 zloziek je rozdiel. Prave preto som chcel to permenentne portfolio zjednodusit na 3 zlozky, aby sa to lahsie managovalo beznemu cloveku.

Monte Carlo ti da nejaku predstavu co cakat, hlavne ked "nevies co robis". ;-) V praxi v tom nejaky extra prinos nevidim.
notrader
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Po 17 02, 2014 2:51 pm

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa notrader »

jaroslav80 napísal: St 05 01, 2022 8:50 am @Notrader:
Uvahy o aute za 25K a o shortovani indexov hovoria, ze do kategorie "skeptik" by som ta nezaradoval. Ak by som mal nejako rozhodnut, tak zrejme by som zobral tretinu naskreckovanej sumy a behom roka ju supol do nejakeho toho defenzivneho portfolia a do dlhopisov. A zase by som sa na uvahy o investovani aspon na 3 roky vykaslal, aby som neurobil nejaku blbost.
Ono "skeptik" bolo myslene v tom, ze nicomu z toho, do coho dnes investuje velka vacsina ludi, neverim, kedze vidim same bubliny. S tym suvisi ah ta myslienka shortovat (tu som si ale medzitym rozmyslel). Na druhej strane beriem, ze to vsetko je len taky "divny pocit", co moze byt dost malo.

Pokial ide o auto, urcite mozeme polemizovat, ale co uz ked pod 25K sa za nove auto aspon v nizsej strednej triede ani v podstate nedostanes, pricom tie ceny budu len stupat a blizit sa PHEV. Kupa jazdeneho (a lacnejsieho) len tak random na inzerat, aj ked so servisnou historiou atd., je na moj vkus prilis rizikova vec. Ja tusim nikomu a nicomu neverim a preto chcem riadnu zaruku. :) Ale to uz som dost mimo povodnu temu.

Kazdopadne na to defenzivne/all-weather portfolio sa dost mozno pozriem, hoci napr. dlhopisov mam nanestastie uz plny druhy pilier. :(
disc
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ne 05 12, 2021 7:44 pm
Been thanked: 2 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa disc »

andre napísal: St 05 01, 2022 9:24 am
SXR8 stoji >430EUR, radsej by som tam dal nieco lacnejsie. Ked to niekto bude kopirovat s mensou sumou moze mat problem s trafenim pomerov a rebalancingom. napr. VUAA.
aj na zlato podla justetf su s lacnejsou jednotkou (Xetra Gold - 4GLD ~52 EUR, popripade iShares Physical Gold ETC - EGLN ~31.42

na bondy som nasiel akumulacne - iShares USD Treasury Bond 20+yr UCITS ETF USD (Acc) --- DTLA --- akurat sa neda nakupit v EUR
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 8#overview

co vy na to?
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Xetra gold inak rata poplatky - neni tam klasicky ter, ale spostredkovane cez brokera pytaju 0,4%p.a. custody fee. Spominal to juggler v Interactive Brokers vlakne (viewtopic.php?f=9&t=61&start=1200).
JUGGLER napísal: St 27 10, 2021 6:51 pm Ja som to predal včera (držal som 2-3 mes? ..nepametám) a pozerám že fee bolo dosť velké (25,43). Možno je to v tom.
Ale skôr si myslím, že tých 25 je len commission, ktoré ako vieme v EU sú vysoké a pomernú čiastku s custody fee 0,36% p.a. broker stiahne ako broker fee.
EDIT: Doplnene - nie som si uplne isty, ci pytaju pravidelne alebo pri predaji ako spomina JUGGLER.
Naposledy upravil/-a michalhornicheck v St 05 01, 2022 4:58 pm, upravené celkom 1 krát.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa andre »

disc napísal: St 05 01, 2022 2:56 pm aj na zlato podla justetf su s lacnejsou jednotkou (Xetra Gold - 4GLD ~52 EUR, popripade iShares Physical Gold ETC - EGLN ~31.42

na bondy som nasiel akumulacne - iShares USD Treasury Bond 20+yr UCITS ETF USD (Acc) --- DTLA --- akurat sa neda nakupit v EUR
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 8#overview

co vy na to?
Pre "bezneho" cloveka zbytocna komplikacia riesit este zmenu EUR na USD. NA 2. stranu komplikaciou su aj vyplatene dividendy, ktore treba uvadzat v danovom priznani a zdanit ich este raz aj ked uz boli zdanene v US.. Dalsia vec je problem s reportingom portfolia, kedze bude v 2 menach. Neviem ako to zvladaju tie simulovane portfolia.

Pozeral som aj ETF EU bondov ale tie nemaju taku dobry negativnyu korelaciu s akciami.

Ja by som to potom uz dal cele v USD, ale necham na jugglera, nech sa rozhodne.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal: St 05 01, 2022 9:24 am Vychadza to podobne zalezi na timeframoch a datach, ktore pouzijes na backtest. A ci a ako to rebalancujes. Ale rozdiely nie su velke, takze kludne mozme aj to tvoje. Bude to o nieco lepsie, ked akcie rastu ako teraz. Uvidime co nam v portfoliu spravia bondy, kedze uz teraz klesaju a to sa este nezacali zdihat uroky.
SXR8 stoji >430EUR, radsej by som tam dal nieco lacnejsie. Ked to niekto bude kopirovat s mensou sumou moze mat problem s trafenim pomerov a rebalancingom. napr. VUAA.
OK. Ono sa pri tom zlate aj všeobecne odporúča 10-15%..takže 15% vidím ideálne. Pri akciách sa mi tých 30% páči viac ako 25%. Ide mi o to, aby to portfólio bolo vhodné na dlhodobé držanie pre bohatších ľudí, ktorým viac záleží na ochrane majetku ako na maximálnom výnose.

Nebohatým ľuďom nikdy nebudem radiť zlato, ani dlhopisy. Budem im radiť 100% akcie, aby dlhodobo dosiahli maximálny výnos. Pridať dlhopisy jedine až ked budú starí a bude nutnosť znižovať riziko, pretože ich dôchodok bude závisieť len na úsporách. Ked sa však dopracujú k vysokej sume a bude im stačiť aj renta, budem radiť NIH (nekonečný investičný horizont 100% AKCIE a rentu nech navždy poberajú aj ich potomkovia ).

Do yahoo musím nahodiť také ETFs, ktoré nám budú replikovať reálny investičný výnos. Ľuďom však vypíšeme rôzne alternatívy, aby sa každý mohol rozhodnúť podľa vlastných kritérii.

Napríklad ja som naposledy kupoval Xetra Gold. Je to ETC, ktoré sa mi veľmi páči. Je nemecké, replikuje presnú cenu 1 gramu zlata v EUR a nemá manažment fee, ktorý by znižoval NAV cenu. Keby som to nahodil do Yahoo, mali by sme vernú replikáciu ceny zlata, ale vo výnose by neboli custody fee, ktoré sú 0,3%. Preto miesto Xetra Gold vyberiem iné ETC, nech je vo výnose aj TER.

Dal som info o Xetra Gold do jedného príspevku: https://smartinvestor.sk/diskusia/viewt ... p=390#p390


andre napísal: St 05 01, 2022 9:24 am vacsinou to vychadza tak, ze rebalancing znizuje celkovu vykonnost
Toto tvrdím aj ja. Zaujímavé, že Finax tvrdí opak a ešte to vraj aj backtestovali. Ved predsa ked akcie rastú ako divé, tak predčasným rebalansingom (znížením ich podielu ) len znížim ich výnos. Je však možné a logické, že sa neoplatí robiť pravidelný rebalansing, ale určitý smart rebalansing.

My budeme hodnotiť jednorazovú investíciu. Ale pri sporo-investovaní máš možnosť nasmerovať nové platby podľa potrieb rebalancingu.
Napríklad pri poklese cien akcií priebežne dokupovať len akciovú zložku. Ked akcie rastú, tak ich nechám rásť a nebudem znižovať akciovú zložku.
Upravím ju až ked budú trhy velmi vysoko a podiel sa zvýši ako si vravel o dalších 20%. Aj to by som pri sporo-investovaní robil tak, že radšej začnem dokupovať dlhopisovú zložku, príp. zlato. Ja si myslím, že Finax dospel k nejakej, takej logike a na tom postavili vlastný model rebalansingu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal: St 05 01, 2022 5:59 pm
Nebohatým ľuďom nikdy nebudem radiť zlato, ani dlhopisy. Budem im radiť 100% akcie, aby dlhodobo dosiahli maximálny výnos. Pridať dlhopisy jedine až ked budú starí a bude nutnosť znižovať riziko, pretože ich dôchodok bude závisieť len na úsporách. Ked sa však dopracujú k vysokej sume a bude im stačiť aj renta, budem radiť NIH (nekonečný investičný horizont 100% AKCIE a rentu nech navždy poberajú aj ich potomkovia ).
Podla mna nema logiku davat 100% do akcii pri sucasnom oceneni pre nikoho. Pisal som vyssie " Mne z bactestov vychadza, ze indexove ETF sa opati pri DCA, pri jednorazovej investicii len po velkej korekcii."

Ked tak teraz defenzivne portfolio a preklopit ho do 100% akcii pri korekcii. Ale ani 50/50 nevyjde zle, drvivu vacsinu casu je nad 100% akciovym portfoliom. https://www.portfoliovisualizer.com/bac ... tion2_1=50


Co sa tyke rebalancingu kludne im to z backtestov tak mohlo vyjst. Zalezi na portfoliu a timeframe. V tom PV si to vies jednoducho zmenit v nastaveni na zaciatku.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal: St 05 01, 2022 6:38 pm Podla mna nema logiku davat 100% do akcii pri sucasnom oceneni pre nikoho. Pisal som vyssie " Mne z bactestov vychadza, ze indexove ETF sa oplati pri DCA, pri jednorazovej investicii len po velkej korekcii."
Súhlasím, že jednorazovú vyššiu čiastku treba rozložiť. V tom sme sa už zhodli. Dajme tomu, že nebohatý zdedí 100K, alebo niečo predá, alebo panikuje nad celoživotnými úsporami 100K, ktoré mal doteraz v banke. Fajn. Investujem postupne, v priebehu 1-2 rokov..ked sa vyskytne väčšia korekcia, dokončím vstup skôr. Teraz je SP500 4750...možno sa mi cena spriemeruje na 4500...možno po 2R bude priemer 5000. Za 10 rokov mi to bude jedno pri 10 000 (7,8% p.a ), v horšom scénari menej. Samozrejme závisi od dlhodobosti horizontu a povahy. Poznám také konzervatívne povahy, ktoré neznesú žiadne riziko. Radšej budú večnými dobrovoľnými sponzormi pani Inflácie... :wink:

Nebohatý človek je u mňa priemerný človek, ktorý žije s výplaty a dokáže mesačne ušetriť od 50 do 500 €. Po týchto ľuďoch ide 8000 agentov a väčšina z nich platí nejaké životné poistenie, IŽP, či detské sporenie, venové atd..., alebo platia do nejakých iných sporo produktov kde ich o výnos oberajú cez poplatky. Takisto títo ľudia majú náchylnosť naletieť na také voloviny ako sporo-investovanie do zlatých tehličiek, kde ich každý gram zlata stojí o 30% až 100% drahšie.

andre napísal: St 05 01, 2022 6:38 pm Ked tak teraz defenzivne portfolio a preklopit ho do 100% akcii pri korekcii. Ale ani 50/50 nevyjde zle, drvivu vacsinu casu je nad 100% akciovym
Ked som long-term Treasury zamenil za Intermediate ( 5-10R ), dostal som historiu od 1972, kde je výnos nižší len o 1,5% p.a. ako 100% akcie, ale max DD iba 22%. To skús pretestovať na denných dátach, ak sa nejak dá. Nevyznám sa v dlhopisoch a neviem posúdiť rozdiel medzi 5-10Y a 20+Y.

https://www.portfoliovisualizer.com/bac ... sisResults
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa Filip26 »

JUGGLER napísal: St 05 01, 2022 5:59 pm Dal som info o Xetra Gold do jedného príspevku: https://smartinvestor.sk/diskusia/viewt ... p=390#p390
je super že tam zhrnieš takéto info
JUGGLER napísal: St 05 01, 2022 5:59 pm ... Je však možné a logické, že sa neoplatí robiť pravidelný rebalansing, ale určitý smart rebalansing.

My budeme hodnotiť jednorazovú investíciu. Ale pri sporo-investovaní máš možnosť nasmerovať nové platby podľa potrieb rebalancingu.
Napríklad pri poklese cien akcií priebežne dokupovať len akciovú zložku. Ked akcie rastú, tak ich nechám rásť a nebudem znižovať akciovú zložku.
Upravím ju až ked budú trhy velmi vysoko a podiel sa zvýši ako si vravel o dalších 20%. ...
Myslíš relatívnu odchýlku o 20% od stanoveného pomeru v portfóliu? Napr je pomer 50/50 tak 50*20% = 10% absolútna odchýlka.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To je skôr otázka na Andreho. Ja nemám nejaké pevné pravidlá ..pozrel by som sa na to z času na čas, napr. po skončení kalendárneho roka.
andre napísal: Ut 04 01, 2022 2:47 pm Este otazka ci to chcete rebalancovat alebo nie, ono to ma zmysel hlavne pri dlhych horizontoch, kde 1 zlozka typicky akcie casom naberu najvacsiu vahu a potom su tie korekcie vacsie. Ale vacsinou to vychadza tak, ze rebalancing znizuje celkovu vykonnost. Ja by som dal kludne len pri 20% zmene podielov a kontrolovat to mesacne. Tym padom ich bude len par. Len neviem, ci to zvládni tie simulovane portfolia.
Ked nad tým rozmýšlam, napadajú ma 2 veci:

1.Rebalancovať by som možno mal aj simulácie v yahoo, kde mám nahodené Finax 100 a Portu 100. Ale nechcem tomu nejak venovať čas..
2. to backtestovanie nemusí zahrňať také neštandardné situácie aké sa vytvárajú teraz..ceny dlhopisov klesajú..úročenie nestúpa a všetko môže byť deformované tým, že inflácia stúpa, ale úrokové sadzby centrálne banky držia pri nule. No nevyznám sa v dlhopisoch..nikdy som nesledoval ich ceny a úročenie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal: St 05 01, 2022 8:09 pm Ked som long-term Treasury zamenil za Intermediate ( 5-10R ), dostal som historiu od 1972, kde je výnos nižší len o 1,5% p.a. ako 100% akcie, ale max DD iba 22%. To skús pretestovať na denných dátach, ak sa nejak dá. Nevyznám sa v dlhopisoch a neviem posúdiť rozdiel medzi 5-10Y a 20+Y.

https://www.portfoliovisualizer.com/bac ... sisResults
Ten link nefunguje. Ked chces skopirovat link musis najst "Portfolio Analysis Results " a vedla toho je odkaz na Link a ten skopirovat, alebo nan kliknut as potom skopirovat adresu z browseru.

Ale myslel si to asi takto, spravil som tam porovnanie 3 portfolii: https://www.portfoliovisualizer.com/bac ... tion3_2=50

Ja to mam prejdene, len ono 1% rocne navyse ti spravy dlhodobo strasne vela, vidis to na "Final Balance".

Realne ETF si vies porovnat TLT (20+) vs. IEF (7-10): https://finance.yahoo.com/chart/TLT#eyJ ... QifX19fQ--

Ked pozres nejake korekcie napr. v 3.2020 TLT lepsie kompenzuje DD na akciach.

Ako som pisal vyssie ono sa s tym da pohrat na zaklade toho ake mas poziadavky, ci minimalnu volatilitu, maximalny vynos. To permenentne portfolio je niekde medzi tym, target bol podla Sharpe a Sortino ratio. Teda maximalny vynos pri primeranej volatilite.

Ked chces maximalny vynos spravis nieco ako QQQ/TLT alebo "sialenosti" ako http://www.lazyportfolioetf.com/allocat ... leveraged/ alebo TQQQ/UPRO co sme rozoberali tu viewtopic.php?p=152475#p152475

Ked chces znizit volatilitu das menej akcii a kratsie bondy, tu mas 3 take portfolia https://www.portfoliovisualizer.com/bac ... teTreasury

A vynos p.a. neni ziadna tragedia. Preto som ja dost skepticky pri tych 100% akciovych portfoliach. Hlavne aby to ludia v pohode dali tie DD a nepredali to na dne.

Inak aspon nejake taketo rozlozenie odporucam pre skeptikov aj do 2. piliera. Ked pojdu uroky hore, tie dlhopise fondy budu stratove..

notrader napísal: St 05 01, 2022 2:50 pm Kazdopadne na to defenzivne/all-weather portfolio sa dost mozno pozriem, hoci napr. dlhopisov mam nanestastie uz plny druhy pilier. :(
Filip26 napísal: St 05 01, 2022 8:11 pm Myslíš relatívnu odchýlku o 20% od stanoveného pomeru v portfóliu? Napr je pomer 50/50 tak 50*20% = 10% absolútna odchýlka.

Co sa tyka toho rebalancingu kvoli casovemu testu a jednoduchosti bude najjednoduchsie to robit 1x za rok. Aby nebolo treba sledovat nejake pomery..
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa Filip26 »

andre napísal: St 05 01, 2022 6:38 pm
Andre, ak by si chcel vyskladať globálne portfólio, aké indexy by si zvolil?

Mne celkom dobre vyšla kombinácia MSCI USA + MSCI EU + MSCI EM IMI v pomere 50+25+25 alebo SP500 + STOXX600 + MSCI EM IMI v rovnakom pomere. Je to o niečo lepšie ako MSCI World + MSCI EM IMI v pomere 75+25.

Samozrejme k tomu potom treba pridať dlhopisy a prípadne zlato.

Je to vrátane TER fondov.

backtest by curvo od 1994
backtest by curvo od 2000
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2820
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Backtesting sa zaklada na principe, ze minulost sa opakuje. Treba dodat, ze s vynimkou ked sa neopakuje. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa andre »

Filip26 napísal: St 05 01, 2022 11:33 pm Andre, ak by si chcel vyskladať globálne portfólio, aké indexy by si zvolil?

Mne celkom dobre vyšla kombinácia MSCI USA + MSCI EU + MSCI EM IMI v pomere 50+25+25 alebo SP500 + STOXX600 + MSCI EM IMI v rovnakom pomere. Je to o niečo lepšie ako MSCI World + MSCI EM IMI v pomere 75+25.

Samozrejme k tomu potom treba pridať dlhopisy a prípadne zlato.

Je to vrátane TER fondov.

backtest by curvo od 1994
backtest by curvo od 2000


Ako som pisal, ide to co tym chces dosiahnut? Ja v tom zmysel nevidim, kedze tie zlozky su silne korelovane a zaostavaju za US indexami. Skus si spocitat ich korelacie, standardne odchylky a uvidis sam.

Ked uz by som chcel vykonejsie portfolio dam tam ETF nasdaq-u, alebo ho pridam aspon v nejakom percente.

Realne drvivu vacsinu penazi mam v US akciach – SP500 a Nasdaq.

V poslednej dobe s novymi a novymi ATH sa mi najviac pacia strategie, ktore dynamicky upravuju pomery akcie/bondy. Postupne som sa dostal k strategiam ako risk parity https://quantpedia.com/risk-parity-asset-allocation/

Funguje to tak, ze ked je zvysena volatilita znizi sa vaha akcii.


pokus napísal: Št 06 01, 2022 12:40 am Nie je viac ako percentualny dd dolezity ten casovy? Teda za aky cas sa dostanem spat na povodnu uroven?
Pri dlhom casovom horizonte je cas dolezity hlavne pre psychicku pohodu, realne mozes mat aj vacsie a dlhsie DD ale na celkovom vynose tym ziskas. Napr. ked porovnas vyvoj SP500 a NASDAQu. Len malo kto v pohode rozchodi DD >80%, co bol po roku 2000 na NQ.

Nedavno som to riesil a udajne statisticky je to menej ako 1% ludi co pri DD panikari a predava, Len je ine, ked vacsina ludi nesleduje investovane peniaze a ine, ked to pravidelne sledujete a uplne ine, ked sa zivite tradingom/investovanim.

Nedavno som posielal tento backtest, kde je aj casovy priebeh DD: viewtopic.php?p=156421#p156421
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal: St 05 01, 2022 4:47 pm Ja by som to potom uz dal cele v USD, ale necham na jugglera, nech sa rozhodne.
Co sa tyka toho rebalancingu kvoli casovemu testu a jednoduchosti bude najjednoduchsie to robit 1x za rok. Aby nebolo treba sledovat nejake pomery..
OK. Tak som to všetko prešiel a urobil aj zoznam ETFs.

Nazvem to DEFENZIVNE PORTFÓLIO
Zloženie: AKCIE, long-term DLHOPISY a ZLATO v pomere 30-55-15%
Rebalansing 1 x ročne, mena USD

Rozhodol som sa pre USD aj preto, lebo v tých dlhopisoch neexistuje žiadny akumulačný fond v eurách. Pri simulácii by sme museli vyplatené úroky ručne dopočitávať.

Do simulácie nahodím všetky tri zložky v akumulačnej verzii v USD. Čiže na akcie a dlhopisy europske akumulačné fondy v mene USD, pričom zlato môže byť europske ETF, alebo americké GLD, či dokonca americké , ktoré vie kúpiť retail: PHYS ( to má však TER 0,42%p.a. )

Každý si už môže zvoliť spôsob investovania aký chce. Napríklad mať všetko v EUR, ale dlhopisové ETF nebude mať akumulačné. Je teraz však otázne, kedže nejde o výplatu dividend, či tie vyplatené úroky netreba potom zdaňovať. Asi treba, nie?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa lepka »

Na kombinacie dlhopisy akcie su uz v EU dostupne tieto life strategy fondu od Vanguardu s roznym pomerom akcie/dlhopisy.

https://investor.vanguard.com/investmen ... tegy-funds
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investuje skeptik?

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal: Št 06 01, 2022 7:56 pm Rozhodol som sa pre USD aj preto, lebo v tých dlhopisoch neexistuje žiadny akumulačný fond v eurách. Pri simulácii by sme museli vyplatené úroky ručne dopočitávať.

Každý si už môže zvoliť spôsob investovania aký chce. Napríklad mať všetko v EUR, ale dlhopisové ETF nebude mať akumulačné. Je teraz však otázne, kedže nejde o výplatu dividend, či tie vyplatené úroky netreba potom zdaňovať. Asi treba, nie?
Uz som pisal to akumulacne ETF 20+ US bondov existuje aj v EUR a da sa kupit aj u IB. ticker: SXRC ISIN: IE00BFM6TC58 Len sa obchoduje len na GETTEXe, takze k nemu nie su historicke data v yahoo.. Ale, kto chce si ho moze kupit. Ale ako vacsina EU ETF nie su moc likvidne, treba vzdy zadavat limitny prikaz a radsej pockat dlhsie na vyplnenie ako kupovat za zlu cenu.

Co sa tyka dividend pri EU ETF to je pre FO tragedia. US firma zrazi 15% dan z dividend pri vyplate do EU ETF, a FO taketo dividendy dostane nezdanene (napr. s domicilom v IE) a musime ich este raz zdanit - daňou z príjmu 19% z tej časti príjmov, ktorá nepresiahne sumu 37 981,94 Eur a 25% z tej časti príjmov, ktorá presiahne sumu 37 981,94 Eur. vid. https://ako-investovat.sk/ako-zdanit-dividendy-z-etf/

Alebo zdanene s domicilom napr. v DE, potom je mozne uplatnit zaplatenu dan. Pri bondovych EU ETF som si neni celkom isty, ako to je.

Inak pri adjclose, ktoru udava yahoo v historickych datach su uz uroky a splity zaratane v cene. Len neviem ako funguje ten simulator, ale pravdepodobne pocita aj s dividendami.


lepka napísal: Št 06 01, 2022 7:59 pm Na kombinacie dlhopisy akcie su uz v EU dostupne tieto life strategy fondu od Vanguardu s roznym pomerom akcie/dlhopisy.

https://investor.vanguard.com/investmen ... tegy-funds
Pozeral si aj to tie fondy drzia? Ono to ani nie su ETF, ale klasicke podielove fondy. To su fondy fondov, zaplatis poplatky 2x.. Navyse su to US fondy cize EU retail ich nevie kupit.

A zhodnotenie uplna tragedia, ovela mensi vynos a ovela vacsie DD napr. https://www.portfoliovisualizer.com/bac ... tion3_2=60
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"