Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
thrston
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 11 01, 2022 4:46 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa thrston »

Ahojte,

po niekoľko mesačnom čítaní vašich príspevkov tu na fóre a ročnej skúsenosti s investovaním cez Finax, sa s vami rád poradím ohľadom môjho ďalšieho smerovania.

Mám 34 rokov, som živnostník, pôsobím v umení a väčšinu času nemám pravidelné príjmy - raz sa mi darí lepšie, raz horšie. Plánujem však začať investovať na dôchodok. Rád by som na tento účel investoval 5 000€ jednorazovo a následne 100€ mesačne, ak to situácia dovolí. S Finaxom som spokojný, sporím si tam na kúpu nehnuteľnosti, no po čítaní fóra som pochopil, že pri tak dlhom horizonte (30+ rokov) ma ich poplatky pripravia o pomerne slušnú čiastku z potenciálneho výnosu, preto namiesto otvorením účtu na dôchodok u nich uvažujem nad otvorením účtu u brokera. Táto oblasť ma aj prostredníctvom vás začala baviť, aj keď je ďaleko od môjho smerovania.

Zatiaľ som otvoril demo účet v XTB a platforma mi je sympatická. Skúšal som aj demo Interactive Brokers, no z nejakého dôvodu sa v ňom neviem dostať k simulovanému nákupu ETF a platforma na mňa pôsobí sprvu neprehľadne. Rozmýšľal som aj nad majetkovým účtom v SLSP, kde spokojne bankujem, no odrádzajú ma poplatky.

Mám záujem o acc ETF na SP500 - SXR8.DE. Keďže sa v XTB nedajú nakupovať zlomky kvôli cene zvažujem nakupovať kvartálne, resp. po nasporení aktuálnej kúpnej ceny jednotky. Ak tomu dobre rozumiem, v XTB sa z nákupu sa platí spread 0,1% a pokiaľ nakúpim aspoň raz za 12 mesiacov do hodnoty portfólia 250 000 nič viac. Nemám aktuálne záujem o akcie (možno časom), a určite žiadne CFD a pod. Chcem jednorazovo investovať väčšiu čiastku a potom pravidelne dokupovať, bez ohľadu na to či trhy rastú, alebo padajú. Ak budem mať voľné prostriedky v prípade väčšej korekcie, dokúpim.

Zvažujem aj predsa len otvoriť účet v IB, ktorý sa tu odporúča najviac a tam kupovať spomínané SXR8.DE. alebo VUAA, ktorý XTB v ponuke nemá. Výhodou VUAA je pre mňa nižšia nákupná cena a teda možnosť investovať pravidelnejšie po menších čiastkach. Chcem nakupovať v EUR bez konverzie. Rád by som začal v januári.

Zvažujem aj možnosť pridať do portfólia aj ETF na MSCI World, napríklad EUNL.DE kvôli širšej diverzifikácii.
Prípadne pridať ETF na NASDAQ 100 s cieľom posilniť tech.

Moje otázky sú:

Uvažujem dobre?

Má zmysel zamýšľaných 5 000 investovať jednorazovo, alebo ich radšej rozložiť na 5 nákupov?

Má zmysel investovať do SP500 a súčasne aj do MSCI World (prípadne do iného indexu, ktorý by ste odporučili) napríklad v pomere 70:30, alebo keep it simple, stupid a ostať len v SP500? Horizont je 30+ rokov a trochu sa bojím, že v Amerike sa časom dostane k moci ešte čosi horšie ako Trump a preto mi príde zameranie sa aj na svet o niečo bezpečnejšie, aj keď menej výnosné.

Šli by ste do IB, alebo XTB?

Aké riziká a nástrahy na mňa čakajú?

Uvedomujem si, že broker môže kedykoľvek zmeniť poplatky, pridať poplatok za vedenie účtu, prípadne zvýšiť hranicu minimálneho nákupu. V takom prípade, ak by som to prestal považovať za únosné by som dodržal časový test a presunul investíciu inam.

Za akýkoľvek feedback a radu budem vďačný. :wink: Už teraz som rád, že som narazil na toto miesto :potlesk:
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa wladas »

Nakupovat kvartalne nie je idealne. Znizujes tym vykonnost. Hlavne v pripade SXR8 a 100€ mesacne odlozenych penazi by si neskor nakupoval raz za pol roka. Uz by sa totizto nedalo povedat o tejto s trategii ako DCA.

MSCI World je dobre na take istejsie portfolio (co sa pri dochodku hodi) ale pri beznom investovani to podla mojho nazoru nema moc zmysel. Stara znama poucka, ked padne USA tak padne cely svet.

Este skus porozmyslat nad EIC. Tam je moznost investovat aj zlomky.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa Peter222 »

thrston napísal: So 15 01, 2022 7:44 pm Mám záujem o acc ETF na SP500 - SXR8.DE. Keďže sa v XTB nedajú nakupovať zlomky kvôli cene zvažujem nakupovať kvartálne, resp. po nasporení aktuálnej kúpnej ceny jednotky. Ak tomu dobre rozumiem, v XTB sa z nákupu sa platí spread 0,1% a pokiaľ nakúpim aspoň raz za 12 mesiacov do hodnoty portfólia 250 000 nič viac. Nemám aktuálne záujem o akcie (možno časom), a určite žiadne CFD a pod. Chcem jednorazovo investovať väčšiu čiastku a potom pravidelne dokupovať, bez ohľadu na to či trhy rastú, alebo padajú. Ak budem mať voľné prostriedky v prípade väčšej korekcie, dokúpim.
Ja mám XTB. Ten spread 0,1% sa tu nejak nesprávne začal pri XTB uvádzať - nie je tu žiaden fixny spread v takejto výške. Spread záleží od finančného inštrumentu, ktorý kupuješ. Poviem ti v skratke čo robím ja - každý mesiac kupujem EUNL.DE za fixný objem peňazí, resp. rovnaký počet ks a v prípade korekcie >5% od cyklického maxima volím agresívnejšie dokupovanie (čím väčšia korekcia tým agresívnejší prístup). Spread pri tomto ETF bol pri poslednej close cene vo výške 0,028%, čiže zanedbateľný.

Ako asi vieš, ak nakúpiš v XTB ETF/akciu aspoň za 100€ tak neplatíš žiadnu komisiu za nákup (do 100 000€ mesačne). Musíš spraviť aspoň 1 transakciu za rok, aby si neplatil poplatok za neaktivitu.

To ktoré ETF zvolíš je na tebe a na tom čo ti viac vyhovuje a čomu si viac naklonený - práve z niektorých dôvodov, ktoré si tu uviedol volím ETF na MSCI World a nie čisto SP 500. Nakupovať obe je podľa mňa blbosť - aj v MSCI World máš cca 65% expozíciu na US aktíva, takže mi nedáva zmysel kombinovať to.

Tých prvých 5000€ by som rozdelil pri súčasných valuáciách na 2-3 časti - ak chceš následne dokupovať malé sumy (cca 100€ mesačne) tak IB/Lynx pre teba asi zmysel nemá, lebo zaplatíš na poplatku za každý nákup cca 10€ - toto si ešte presne zisti, aký majú poplatok za nákup, ale určite to nie je 0% ako v prípade XTB. Platiť pri týchto malých sumách 10% ako vstupný poplatok to je úplná samovražda :D
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa funky »

Suhlasim v podstate so vsetkym co bolo napisane predomnou, ale doplnim dalsi pohlad a par info.

Skus sa zamysliet, aky mas realny/teoreticky potencial na zvysenie prijmov (a/alebo znizenie zivotnych nakladov) a zvysenie investovanej sumy. Ak vidis realne, ze sa dostanes v dohladnej dobe aspon na niekolko stoviek (napr. 300), tak sa ti uplne v pohode oplati IB. Ak nie, tak radsej aspon uvazuj nad EIC. To ta moze trochu ochranit aj pred robenim "hluposti" a zmenou investicneho planu. Tie najvyhodnejsie ponuky tu na fore su velmi fajn.

K poplatkom IB, moje realne skusenosti (nastavenie tiered - velmi dolezite) aj pri malych transakciach za €200 - €300€ su tie poplatky taketo: €1.25 - €1.43 - €1.88 - €2.1 (rozne UCITS ETF v EUR). Takze aj pri tych €100 to nie je uplne katastrova. Predstav si to ako vstupny poplatok 1-2%.

DCA nemusi nutne byt len na mesacnej baze. Je to len najpouzivanejsi priklad. Da sa nakupovat aj denne. Ale prave ten mesiac je "tak akurat". Stvrtrocne je este akceptovatelne, ale radsej by som nakupoval castejsie po mensich sumach (ak su poplatky OK).
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
tom13
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 10 12, 2021 5:29 pm
Has thanked: 8 times

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa tom13 »

Ja tiez toto aktualne riesim, mam tiez Finax ale po "studiu" fora a ostatnych zdrojov som dospel k zaveru, ze jestvujuce sporenie na dochodok presuniem do XTB a budem tam pokracovat v nakupovani MSCI World za cca 150 € mesacne.
Sporim aj pre dieta 50 € mesačne, to asi necham vo Finaxe (vstup 1,2% + správa 1,2%/p.a.), alebo vyskusam Portu "Vlastná stratégia" (vstup 0% + správa 0,89%), kde si mozes vybrat jeden ETF fond a oni Ti potom nakúpia frakcie, takže pre malé sumy je to OK. Potom raz za rok/dva to po časovom teste presuniem niekde k brokerovi (napr. na poducet XTB).
Pri EIC mi nechuti ten vstupny poplatok z konecnej sumy, myslim, ze za par rokov mozu byt k dispozcii o dost lepsie investicne produkty ako teraz, tak by som chcel byt flexibilny.
Kasmen
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Ne 15 11, 2020 9:48 pm
Has thanked: 1 time

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa Kasmen »

Tom13 v portu mozes zalozit detsky ucet a mas to 0.25% p.a.
Pohladaj Portu vlakno alebo pozri stranku.
tom13
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 10 12, 2021 5:29 pm
Has thanked: 8 times

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa tom13 »

Dik, viem o tom detskom ucte, len tych 0,25 p.a. dostanes iba ak ich tam budes mat do plnoletosti dietata (ak to vyberies skor, tak ti zauctuju spatne standardny poplatok 1,0% p.a.) co je strasne daleko. Druha vec je, ze podla ich FAQ sa "Vložené peniaze stávajú majetkom dieťaťa, avšak v prípade potreby k nim môže mať zákonný zástupca prístup", čo sa mi tiež nezdá úplne ideálne.
Stoky
Príspevky: 4
Dátum registrácie: So 15 01, 2022 11:31 pm
Has thanked: 1 time

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa Stoky »

Zdravim, tak isto riesim podobnu situaciu. Uz niekolko tyzdnov studujem forum a uvazujem co s volnou hotovostou. Finax je za mna Ok a po poslednych 2 rokoch a spravnom stasti pri nacasovani zainvestovania sme sa dostali do VIP, takze poplatok uz je 0.85%+DPH a za vklad pod 1000€ ziaden poplatok. Mna skor znepokojuje to ze tento rok vstupil do Finaxu dalsou vacsou investiciou p.Chrenko ale cez nejaku Cypersku nadaciu. Preto uvazujem co dalej. Zatial mi tiez najlepsie vychadza XTB a dokupovani ETF SXR8. Na akcie sa necitim aspon zatial a hlavne nemam cas to studovat, respektive nasledovne riesit uctovnikov, dane atd... Byty na investiciu pri tychto cenach mi nedavaju velky potencial a podielove fondy bank nic moc. Teda zatial mi momentalne dava zmysel investovat pasivne cez ETF. Ale ak mate dake odporucania sem s nimi :-)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tom13 napísal: So 15 01, 2022 11:06 pm "Vložené peniaze stávajú majetkom dieťaťa, avšak v prípade potreby k nim môže mať zákonný zástupca prístup", čo sa mi tiež nezdá úplne ideálne.
Tým sa oháňajú aj naše banky a poisťovne, ked rodičia chcú zrušiť produkt ( lebo napr. úroky padli na 0,1% p.a. ).
Ale nemajú pravdu...Súd by prehrali. Kým nie je dieťa právne spôsobilé o všetkom rozhoduje zákonný zastupca - rodič. Zvlášť ked rodič založil účet a vkladá tam peniaze.

Nebudú sa s vami súdiť...stálo by ich to peniaze. Navyše vedia, že prestanete vkladať peniaze a stratia aj klienta. A nakoniec by súd aj tak vydal rozhodnutie, že musia účet zrušiť. Takže v praxi stačí povedať, že právo je na vašej strane, že podáte žalobu ...a vybavené.

Blbé je, že dieťa dovŕšením dospelosti v 18 rokoch môže robiť čo chce a teda aj bez súhlasu, či upovedomenia rodičov účet zrušiť a peniaze vybrať. Nezrušia mu to ihned, je tam nejaká čakacia doba 2-3 mesiace, ale rodičov o tom neupovedomí nikto.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
thrston
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 11 01, 2022 4:46 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa thrston »

Ďakujem všetkým za podnetné odpovede.
funky napísal: So 15 01, 2022 10:17 pm Skus sa zamysliet, aky mas realny/teoreticky potencial na zvysenie prijmov (a/alebo znizenie zivotnych nakladov) a zvysenie investovanej sumy. Ak vidis realne, ze sa dostanes v dohladnej dobe aspon na niekolko stoviek (napr. 300), tak sa ti uplne v pohode oplati IB. Ak nie, tak radsej aspon uvazuj nad EIC. To ta moze trochu ochranit aj pred robenim "hluposti" a zmenou investicneho planu. Tie najvyhodnejsie ponuky tu na fore su velmi fajn.
funky, práve nepravidelnosť príjmov je u mňa problém. Mám veľmi dobré mesiace, kedy som schopný investovať aj tých 300, no nezriedka aj horšie, kedy fungujem zo zásob. Mám vytvorenú rezervu, no nerád by som do nej siahal pre účely investovania. Neviem do budúcnosti odhadnúť rast, dokonca ani stabilitu príjmov. Okrem toho si ešte stále navyšujem rezervu a sporím na nehnuteľnosť. Po dosiahnutí plnej rezervy viem objem investície trochu zvýšiť, no uprednostnil by som nehnuteľnosť a na pravidelných 300/m to v dohľadnej dobe nevidím.

Nad EIC som uvažoval, no presne ako píše tom13, odrádza ma vstupný poplatok a zároveň ma láka skúsiť si priamo ten kontakt s trhom, aj za cenu, že môžem spraviť hlúposť. No rozumiem, možno je zo začiatku lepšie si na to nájsť iné prostriedky a tak dôležitý cieľ ako je dôchodok budovať na istotu.
tom13 napísal: So 15 01, 2022 10:33 pm Ja tiez toto aktualne riesim, mam tiez Finax ale po "studiu" fora a ostatnych zdrojov som dospel k zaveru, ze jestvujuce sporenie na dochodok presuniem do XTB a budem tam pokracovat v nakupovani MSCI World za cca 150 € mesacne.
Tom, prečo si sa rozhodol pre MSCI World a nie SP500? Širšia geografická diverzifikácia?
wladas napísal: So 15 01, 2022 8:54 pm MSCI World je dobre na take istejsie portfolio (co sa pri dochodku hodi) ale pri beznom investovani to podla mojho nazoru nema moc zmysel. Stara znama poucka, ked padne USA tak padne cely svet.
Wladas, rozumiem dobre, že pre dôchodok by si uprednostnil World pred SP500?
Peter222 napísal: So 15 01, 2022 8:57 pm Tých prvých 5000€ by som rozdelil pri súčasných valuáciách na 2-3 časti
Peter, ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. K tomu rozdeleniu - myslíš do troch mesiacov po sebe, prípadne na začiatok 2 a 3 kvartálu, alebo by si sledoval trh a s druhou a treťou časťou čakal na výhodný timing?
tom13
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 10 12, 2021 5:29 pm
Has thanked: 8 times

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa tom13 »

MSCI World EUNL.DE hlavne kvoli tomu, ze jedna jednotka stoji menej ako SXR8.DE, takze sa da nakupit aj za cca 150 €, co planujem pravidelne mesacne sporit na dochodok. Uvazujem vsak, ze za jestvujucu sumu co presuniem do XTB nakupim prave SXR8.DE, na dlhodobe sporenie na dochodok mi to pride OK.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa wladas »

thrston napísal: Ne 16 01, 2022 11:19 amWladas, rozumiem dobre, že pre dôchodok by si uprednostnil World pred SP500?
Ja osobne nie. Mne vyhovuje vacsie riziko (SP500, Nasdaq) a zhodnotenie bude vacsie. Ale bezne by som odporucil aj MSCI World
thrston
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 11 01, 2022 4:46 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa thrston »

tom13 napísal: Ne 16 01, 2022 2:13 pm MSCI World EUNL.DE hlavne kvoli tomu, ze jedna jednotka stoji menej ako SXR8.DE, takze sa da nakupit aj za cca 150 €, co planujem pravidelne mesacne sporit na dochodok. Uvazujem vsak, ze za jestvujucu sumu co presuniem do XTB nakupim prave SXR8.DE, na dlhodobe sporenie na dochodok mi to pride OK.
Chápem. Mňa tam taktiež láka nižšia cena jednotky, ale aj tá geo šírka. O kombinácii týchto dvoch ETF už vyššie písal Peter, ale aj inde na fóre som viackrát narazil na názor, že to nemá veľmi zmysel. Osobne aj preto teraz uvažujem iba nad jedným buď SXR8.DE na SP500, alebo niečo na World.

Tam som okrem EUNL.DE narazil ešte na jednu zaujímavú možnosť: SUSW - iShares MSCI World SRI UCITS ETF. Je to "udržateľná" social responsible variácia na EUNL. Obsahuje o dosť nižší počet firiem 444 vs 1582, z košíka vynecháva dokonca aj Apple, Amazon, Alphabet a Facebook (čo mi je okrem Apple sympatické). Neviem či ho porovnávam správne, ale má aj zaujímavé výsledky:

Obrázok

viac na https://www.blackrock.com/americas-offs ... ts/290846/

Zaujalo ma, že by som svoju trochu investoval do zodpovedných firiem, kľudne aj za cenu trochu nižšieho zisku - je to silne v súlade s mojim životným nastavením. Našiel a prečítal som tu k tomu aj zaujímavé Funkiho vlákno, no názorov na túto tému tu zatiaľ nie je až tak veľa.

Preto neviem, možno už úplne zbytočne špekulujem, kľudne nech skúsenejší poradia...
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Ahojte,
keď sme pri výbere ETF, keď už sa bavíme o Msci World - prečo potom už nie rovno MSCI ACWI - https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 9#overview

Prípadne podobne celosvetový od Vanguard FTSE All-World - https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00BK5BQT80
thrston
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 11 01, 2022 4:46 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa thrston »

michalhornicheck napísal: Ne 16 01, 2022 6:42 pm Ahojte,
keď sme pri výbere ETF, keď už sa bavíme o Msci World - prečo potom už nie rovno MSCI ACWI - https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 9#overview

Prípadne podobne celosvetový od Vanguard FTSE All-World - https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00BK5BQT80
Ďakujem za tip. Aká je výhoda zahrnúť aj emerging markets? Nie je tam vyššie riziko nižších výnosov?
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa Peter222 »

thrston napísal: Ne 16 01, 2022 11:19 am Peter, ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. K tomu rozdeleniu - myslíš do troch mesiacov po sebe, prípadne na začiatok 2 a 3 kvartálu, alebo by si sledoval trh a s druhou a treťou časťou čakal na výhodný timing?
Nejak moc by som to nekomplikoval, rozdelil by som tých 5k na 3 časti s predom stanovenými termínmi, kedy budeš nakupovať - v rámci 2 nasledujúcich kvartálov napríklad. Ono, je kľudne možné, že keby si to dal naraz tak chytíš "najlepšiu" cenu v rámci toho obdobia kedy plánuješ rozkladať, len vtip je v tom, že to budeš vedieť vždy až spätne - celá táto myšlienka spočíva na rozložení rizika v čase a vyhnutiu sa prípadnému vrcholu v prípade jednorázovej investície. Okrem toho by som pravidelne mesačne kupoval menšie objemy, pokiaľ ti to situácia dovolí.
thrston napísal: Ne 16 01, 2022 6:31 pm Zaujalo ma, že by som svoju trochu investoval do zodpovedných firiem, kľudne aj za cenu trochu nižšieho zisku - je to silne v súlade s mojim životným nastavením. Našiel a prečítal som tu k tomu aj zaujímavé Funkiho vlákno, no názorov na túto tému tu zatiaľ nie je až tak veľa.
S tým ESG ti nechcem kaziť ilúzie, ale nie je všetko zlato čo sa blyští. Pozri si napríklad tento článok, zaujímavý pohľad na najväčší ESG fond na svete: https://finance.yahoo.com/news/blackroc ... 2dLb--JIge
thrston
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 11 01, 2022 4:46 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa thrston »

Peter222 napísal: Ne 16 01, 2022 7:10 pm S tým ESG ti nechcem kaziť ilúzie, ale nie je všetko zlato čo sa blyští. Pozri si napríklad tento článok, zaujímavý pohľad na najväčší ESG fond na svete: https://finance.yahoo.com/news/blackroc ... 00860.html
Ďakujem, prečítal som. Ako najväčšie výhrady teda chápem to, že ESG certifikácia sa z rôznych dôvodov udeľuje miestami až príliš benevolentne aj firmám, ktoré IRL nie sú až tak green a responsible. Koniec koncov však už záleží na konkrétnom vydavateľovi aký filter si nastaví a či tak do konkrétneho fondu pustí napríklad Nestlé, alebo Amazon. Taktiež tam spomínali pochybné čachre cez poradcov, ktoré spôsobili, že do nich začalo investovať veľa ľudí. Sú to škvrny, no nezdá sa mi, že by to malo diskvalifikovať samotnú ideu. Budúcnosť je jednoznačne v udržateľnosti / opustení fosílnych palív, to hádam už nikto nerozporuje.

Práve preto sa mi ten SUSW dosť pozdáva, okrem toho ten "filter" je MSCI SRI, teda najprísnejší. Momentálne je v ňom málo holdingov - 456, no v budúcnosti by ich malo pribúdať s tým ako budú firmy meniť svoje politiky a spĺňať tak kritéria indexu.

Tu som k tomu našiel viac: https://www.justetf.com/en/how-to/inves ... world.html
Taktiež zaujímavé reddit vlákno: https://www.reddit.com/r/eupersonalfina ... _sri_etfs/
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa Joki »

thrston napísal: Po 17 01, 2022 10:24 pm Ďakujem, prečítal som. Ako najväčšie výhrady teda chápem to, že ESG certifikácia sa z rôznych dôvodov udeľuje miestami až príliš benevolentne aj firmám, ktoré IRL nie sú až tak green a responsible. Koniec koncov však už záleží na konkrétnom vydavateľovi aký filter si nastaví a či tak do konkrétneho fondu pustí napríklad Nestlé, alebo Amazon. Taktiež tam spomínali pochybné čachre cez poradcov, ktoré spôsobili, že do nich začalo investovať veľa ľudí. Sú to škvrny, no nezdá sa mi, že by to malo diskvalifikovať samotnú ideu. Budúcnosť je jednoznačne v udržateľnosti / opustení fosílnych palív, to hádam už nikto nerozporuje.

Práve preto sa mi ten SUSW dosť pozdáva, okrem toho ten "filter" je MSCI SRI, teda najprísnejší. Momentálne je v ňom málo holdingov - 456, no v budúcnosti by ich malo pribúdať s tým ako budú firmy meniť svoje politiky a spĺňať tak kritéria indexu.

Tu som k tomu našiel viac: https://www.justetf.com/en/how-to/inves ... world.html
Taktiež zaujímavé reddit vlákno: https://www.reddit.com/r/eupersonalfina ... _sri_etfs/
Aj tu na fore je vlákno k esg/sri viewtopic.php?p=157244#p157244
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Investovanie na dôchodok - XTB, IB, alebo FINAX?

Príspevok od používateľa Lex »

JUGGLER napísal: Ne 16 01, 2022 1:17 am Tým sa oháňajú aj naše banky a poisťovne, ked rodičia chcú zrušiť produkt ( lebo napr. úroky padli na 0,1% p.a. ).
Ale nemajú pravdu...Súd by prehrali. Kým nie je dieťa právne spôsobilé o všetkom rozhoduje zákonný zastupca - rodič. Zvlášť ked rodič založil účet a vkladá tam peniaze.

Nebudú sa s vami súdiť...stálo by ich to peniaze. Navyše vedia, že prestanete vkladať peniaze a stratia aj klienta. A nakoniec by súd aj tak vydal rozhodnutie, že musia účet zrušiť. Takže v praxi stačí povedať, že právo je na vašej strane, že podáte žalobu ...a vybavené.

Blbé je, že dieťa dovŕšením dospelosti v 18 rokoch môže robiť čo chce a teda aj bez súhlasu, či upovedomenia rodičov účet zrušiť a peniaze vybrať. Nezrušia mu to ihned, je tam nejaká čakacia doba 2-3 mesiace, ale rodičov o tom neupovedomí nikto.
Musím ťa opraviť JUGGLER, rodič je zákonný zástupca, to je pravda, ale zastupuje dieťa v "bežných" veciach. Pokiaľ vec nie je bežná, musí rozhodnúť súd, ktorý ustanoví dokonca kolízneho opatrovníka, aby zastupoval záujem dieťaťa a predišlo sa konfliktu záujmov.
Čo je bežná vec je veľmi individuálne. Pre dieťa z milionárskej rodiny môže byť účet so 100k bežná vec, pre dieťa z chudobných pomerov môže aj 5k predstavovať vybočenie z rámca bežnej veci.

Prakticky môžeš mať pravdu v tom, že banka pri skutočne bežných veciach ustúpi, ale mám skúsenosť aj so súdom, keď sa banka zaťala a schvaľoval úkon súd. Vzhľadom na literu zákona, ktorá je skutočne otvorená interpretácii je riziko spôsobenia škody bankou voči rodičom minimálne/nulové, ale škoda dieťaťu, keď rodič vybieli účet lebo rozvod/alkoholik/gambler atď pomerne reálne, čiže banky naozaj chránia klienta.
Nastavenie, že kvôli tečúcim vkladom banka ustúpi nie je správne. Likvidita je dnes na príťaž, hlavne veľké banky naporušia zákon kvôli pár tisícom eur. Minimálne preto, že pokuta NBS bude určite vyššia.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"