Začínam investovať do ETF, akcií - pár otázok, ktoré ma trápia :)

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Mart1n
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 17 01, 2022 6:29 pm

Začínam investovať do ETF, akcií - pár otázok, ktoré ma trápia :)

Príspevok od používateľa Mart1n »

Ahojte všetci,

som tu nový, avšak som si za posledné dni, týždne prečítal skoro celé fórum a musím povedať, že je super, že takého niečo existuje a ďakujem všetkým za cenné rady a názory. Moja situácia je taká, že mám 39, niečo mám v nehnuteľnostiach, niečo mám v krypte, mám 2.piliér, 3.piliér a investovanie do ETF, prípadne akcií beriem ako 4.pilier.

1, Môj plán je na začiatok vraziť väčšiu sumu do nasledovných ETF (nejaké zvyšné peniaze mesačne/kvartálne rozložiť na cca rok, plus potom každý mesiac/kvartál investovať cca 25 rokov )
- Vanguard S&P 500 UCITS ETF USD Acc (VUAA)
- Vanguard FTSE All-World UCITS ETF USD Acc (VWCE) (to isté od ishare je viac orientované na USA, čo mi nedávalo zmysel, keďže mám S&P500)
- Amundi NASDAQ-100 UCITS ETF - EUR (C) (6AQQ)
A rozmýšľal som pridať ešte Russel 2000, pripadne ešte niečo, nejaký tip? Mesačne mám na tie tri ETF plus možno nejaké dve ďalšie vyčlenených cca 800-1000€.

2, Má zmysel niečo tu a tam hodiť do akcií Microsoft, Apple, Samsung, Google, Medtronic, J&J, Visa atď? Síce mám ETF, ale zase hento sú také stálice z hľadiska akcií. Páči sa mi inak Markel corporation, drží to niekto?

3, Aktuálny príklad, vlastním akcie Activision Blizzard, kúpil ich Microsoft, čo nastáva? Zmenia sa mi akcie Blizzard na Microsoft v rovnakej sume?

4, Jednu myšlienku som našiel tu na fóre: „Nakupovať kvartálne nie je ideálne. Znižuješ tým výkonnosť.“
Tomuto rozumiem v krypte, keďže je brutálne volatilné a teda DCA ma zmysel, ale pri ETF a akciách tomu nerozumiem. Aký je rozdiel či dávam mesačne 300euro do ETF jedného alebo do neho dám za kvartál 900euro? Lebo chcem jednorazovo investovať viac, ale všade čítam, že najlepšie je mesačne investovať, rozumiem DCA stratégii, ale ak vložím 5000 do jednej akcie alebo ETF a prikupovať budem len keď klesne pod môj nákup, tak je to okej nie? (samozrejme ak neklesne dlšie tak tu a tam prikúpim aj tak, ale ak klesne tak prikúpim výraznejšie)

5, Sú akcie, ETF atď. predmetom dedičského konania? Resp. ide spraviť to, čo u krypta, že stačí mať prístup do účtu a "presype" si to človek do iného účtu, na iné meno.

6, Nikto mi nevie odpovedať na nasledovnú otázku, chcem mať akcie Samsung, ale, nikto mi nevie vysvetliť, prečo všetci kupujú SMSN
https://www.londonstockexchange.com/sto ... mpany-page
a nie SMSD
https://www.londonstockexchange.com/sto ... mpany-page
SMSD je reffered, to som si prečítal čo je, ale prečo to ľudia viac nekupujú, keď SMSD ref je výkonnejší a má nižšiu cenu. Z môjho pohľadu si radšej kúpim za 1480 SMSD ref ako SMSN za 1600 common. Nerozumiem prečo všetci kupujú common keď je drahší a menej výkonnejší.

Ďakujem za rady, postrehy a prajem nech sa všetkým darí.
Verím, že do budúcna budem platným členom a na oplátku aj ja poradím, prípadne sa podelím o skúsenosti.
Martin
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Začínam investovať do ETF, akcií - pár otázok, ktoré ma trápia :)

Príspevok od používateľa Rokosák »

Activision kupil MSFT za cash. Tak to vyzera, ze by si mal dostat hotovost na ucet. To je vsak iba moj nazor, treba si to presne zistit u brokera.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 40 times
Been thanked: 51 times

Re: Začínam investovať do ETF, akcií - pár otázok, ktoré ma trápia :)

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Mart1n napísal: St 19 01, 2022 11:05 am 5, Sú akcie, ETF atď. predmetom dedičského konania? Resp. ide spraviť to, čo u krypta, že stačí mať prístup do účtu a "presype" si to človek do iného účtu, na iné meno.
Peniaze broker zasiela spravidla na účet alebo kartu z ktorého si ich tam vložil. Pri registrácii spravidla vyžadujú aj nejakú formu potvrdenia že je to tvoj účet.
Na základe tohto nie je moc reálne len tak "presypať" peniaze na účet niekoho iného. Ak by mal niekto prístupové údaje do tvojho brokerského účtu vedel by maximálne odpredať tvoje pozície a peniaze poslať na tvoj účet. Právne to ale určite nie je čisté riešenie.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Začínam investovať do ETF, akcií - pár otázok, ktoré ma trápia :)

Príspevok od používateľa pedrito »

capitalcapital napísal: St 19 01, 2022 4:35 pm Na základe tohto nie je moc reálne len tak "presypať" peniaze na účet niekoho iného. Ak by mal niekto prístupové údaje do tvojho brokerského účtu vedel by maximálne odpredať tvoje pozície a peniaze poslať na tvoj účet. Právne to ale určite nie je čisté riešenie.
Ten ucet v banke by bol samozrejme medzitym zablokovany a sucastou dedicskeho konania.

Pokial viem, brokeri to obvykle robia tak, ze v pripade dedicskeho konania si dedici potrebuju zriadit vlastny ucet u daneho brokera, a nan budu prevedene cenne papiere. Je mozne, ze niektori umoznuju poziadat aj o odpredaj a vyplatenie (ak dedici nemaju zaujem / schopnost riesit vlastny ucet), ale nie som si isty.
Toto je podla mna o jeden dovod viac nekumulovat velke ciastky u roznych drobnych novovzniknutych brokerov, ale pouzivat len renomovanych, so zabehanymi procesmi a lahkou komunikacnou dostupnostou.
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Začínam investovať do ETF, akcií - pár otázok, ktoré ma trápia :)

Príspevok od používateľa Filip26 »

Mart1n napísal: St 19 01, 2022 11:05 am 1, Môj plán je na začiatok vraziť väčšiu sumu do nasledovných ETF (nejaké zvyšné peniaze mesačne/kvartálne rozložiť na cca rok, plus potom každý mesiac/kvartál investovať cca 25 rokov )
- Vanguard S&P 500 UCITS ETF USD Acc (VUAA)
- Vanguard FTSE All-World UCITS ETF USD Acc (VWCE) (to isté od ishare je viac orientované na USA, čo mi nedávalo zmysel, keďže mám S&P500)
- Amundi NASDAQ-100 UCITS ETF - EUR (C) (6AQQ)
A rozmýšľal som pridať ešte Russel 2000, pripadne ešte niečo, nejaký tip? Mesačne mám na tie tri ETF plus možno nejaké dve ďalšie vyčlenených cca 800-1000€.
FTSE All world je na 60% z US large a mid cap. Takže obsahuje väčšinu z SP500 a ten zase obsahuje väčšinu z NASDAQ. Niektoré spoločnosti by si mal teda kúpené 3x.
Áno USA je Porsche medzi akciovými trhmi, ale naozaj chceš mať tak silnú koncentráciu na USA? Radšej by som pridal nejaké globálne small cap ETF (napr MSCI World Small Cap) namiesto SP500 a/alebo NASDAQ. Alebo si nechať SP500 a k nemu pridať nejaký európsky index (STOXX600, MSCI EU), emerging markets (MSCI EM IMI) a možno aj pacific.
ako MSCI a FTSE delia indexy a v čom sa líšia:
https://www.bankeronwheels.com/best-international-etfs/
Mart1n napísal: St 19 01, 2022 11:05 am 2, Má zmysel niečo tu a tam hodiť do akcií Microsoft, Apple, Samsung, Google, Medtronic, J&J, Visa atď? Síce mám ETF, ale zase hento sú také stálice z hľadiska akcií. Páči sa mi inak Markel corporation, drží to niekto?
Ono tie spoločnosti sú lákavé keď spravili za posledné roky taký výnos aký spravili. Ale vieš si urobiť fundamentálnu analýzu a občas ju aktualizovať novými údajmi aby ti si sa mal na základe čoho rozhodnúť či tá spol. ešte stále spĺňa tvoje očakávania? Ak by sa začalo diať niečo vážnejšie kedy by si potom predával, alebo ich chceš držať navždy?
Nechcem ťa odhovárať, ale s tým stockpickingom opatrne. Taký indexový fond má samočistiacu funkciu, takže sa dá teoreticky držať trvale.
Mart1n napísal: St 19 01, 2022 11:05 am 5, Sú akcie, ETF atď. predmetom dedičského konania? Resp. ide spraviť to, čo u krypta, že stačí mať prístup do účtu a "presype" si to človek do iného účtu, na iné meno.
Dá sa u IB aj u Lynx zriadiť joint account, kde sú dvaja majitelia a v prípade úmrtia jedného by mal celý účet prejsť na druhého majitela.
Ešte sa dá zriadiť niečo ako disponent, ktorému nastavíš oprávnenia. To by pomohlo ak by si mu mohol vytvoriť aj bankové spojenie na výber (treba si to overiť).
jimmy85
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 20 01, 2022 5:49 pm

Re: Začínam investovať do ETF, akcií - pár otázok, ktoré ma trápia :)

Príspevok od používateľa jimmy85 »

ja by som radsej investoval na pevny garantovany vynos
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 928
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 113 times

Re: Začínam investovať do ETF, akcií - pár otázok, ktoré ma trápia :)

Príspevok od používateľa wladas »

investovanie na garantovany vynos je oxymoron
Stoky
Príspevky: 4
Dátum registrácie: So 15 01, 2022 11:31 pm
Has thanked: 1 time

Re: Začínam investovať do ETF, akcií - pár otázok, ktoré ma trápia :)

Príspevok od používateľa Stoky »

Ahoj, po dlhšom skúmaní som sa rozhodol popri finaxe si otvoriť IB. Pomerne rýchlo všetko schválili a vložil som aj prostriredky. Zvažoval som investovať do max 3 ETF. Zvažujem medzi:
Varianta 1 je: VWCE- 85% podchytené large, a mid cap vrátane EM a doplnil by som to IUSN kvôli podchyteniu SMALL capov
Varianta 2 je: EUNL- 75% podchytené large a mid cap mimo EM a doplnil by som 10% IS3N pre podchytenie celého EM (large, mid, small) a 15% znovu IUSN pre podchytenie small capov.
Cieľ je predčasný dôchodok, môžeme to nazvať aj moderne FIRE :-), a horizont cca 15 rokov. Momentálne postupné vkladanie a v prípade poklesov trhov väčšie vklady. Alebo skopírovať portfolio- ETFka od Finaxu, len si to riešiť separátne a ušetriť nejaké % na poplatkoch.
Ďakujem
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"