čo s príjmom v dolároch?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mungo
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 08 04, 2011 7:59 am

čo s príjmom v dolároch?

Príspevok od používateľa mungo »

Zdravím, potreboval by som radu.

Som grafik a veľkú časť môjho celkového príjmu dostávam v dolároch. Momentálne to prebieha tak, že Americká firma odošle doláre na Moneybookers.com, tam sa následne prevedú na eurá a odtiaľ si ich môžem poslať na účet. Trápi ma dlhodobý vývoj kurzu $ voči €, skrátka dostávam stále menej a menej.

Je nejaká možnosť tie peniaze ochrániť? Napadlo ma napr. zriadiť dolárový účet a za tie doláre nakúpiť niečo, čo sa oplatí, ale neviem, moc sa nevyznám...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: čo s príjmom v dolároch?

Príspevok od používateľa filip glasa »

1. Môžeš zvýšiť dolárové sadzby tak, aby si mal trošku priestor na pokles USD voči EUR.
2. Môžeš skúsiť odhadnúť aký objem zákaziek v USD budeš mať tento a ďalší rok. Následne sa na takúto sumu pokúsiť menovo zaistiť. Pri tom však riskuješ, že ak by náhodou USD posilnil, tak z toho participovať nebudeš.
3. To čo si už naznačil - toľko peňazí koľko zarobíš v USD, toľko skús minúť v USA (prípadne Číne). Tie dolárové príjmy použi na dolárové výdavky (knihy, hosting, sw, fonty, a iné služby). Ak by si celú sumu vedel takto minúť v USD, tak by ten pokles pre teba vôbec nebol problematický, lebo výdavky by si mal v tej istej mene a teda by si nakupoval lacnejšie. POzor akurát na tovary, ktoré by mohli mať problém so zárukou.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: čo s príjmom v dolároch?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ak zijes v Europe tak minas EUR a tak jedine ostava sledovat vyvoj menoveho paru eur/usd a ked je dolar drahy teda par eur/usd poklesne na nejake dlhodobe mininum tak si zmenis sumu ktoru vies ze potrebujes na dlhsie obdobie.Alebo ako hovori Filip minat usd.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
tradermiso
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Po 31 05, 2010 10:09 am

Re: čo s príjmom v dolároch?

Príspevok od používateľa tradermiso »

Jedina skutocna moznost ako sa ochranit by bola prestahovat sa do USA ;) ale inak uz len ako pise filip v bode 3 - riesit vsetky mozne nakupy v US. Ja dostavam seky v USD poslednych 10 rokov, cize som zazil dolar od 48 SKK po 23, ale vzdy som vsetko automaticky prevadzal na lokalnu menu. Proti oslabovaniu dolara sa mozes branit jedine zvysovanim dolarovych cien za svoje sluzby, co sa ale tazko realizuje v praxi. Prilis slaby dolar pre vela ludi znamenal aj koniec prace pre US firmy, lebo sa im to uz neoplatilo...
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: čo s príjmom v dolároch?

Príspevok od používateľa Tibor »

mungo napísal:Americká firma odošle doláre na Moneybookers.com, tam sa následne prevedú na eurá
Ja by som sa ako prvé snažil dosiahnuť, aby som termín prevodu USD - EUR mohol riadiť ja. T.j. aby mi na účet chodili doláre a až vtedy, kedy by som ja uznal za vhodné, až vtedy by som si ich previedol na euro. Toto by samozrejme pomohlo len vtedy, ak by si veril, že sa kurz niekedy vráti späť (dolár posilní).
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15817
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1403 times

Re: čo s príjmom v dolároch?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

mungo napísal: Trápi ma dlhodobý vývoj kurzu $ voči €, skrátka dostávam stále menej a menej.

Také strašné to nie je. :)
Kurz sa za 5 rokov sa velmi nezmenil. Trápenie bolo, keď bola SKK.
mungo napísal:.. tam sa následne prevedú na eurá ...
V akom kurze? Aký je spread (rozdiel medzi nákupom a predajom)?
Neholí Ťa zmenáreň?

Kedy sa prevedú?
Automaticky, alebo keď to chceš ty? Ak automaticky ( že máš účet v €), tak môžeš uvažovať o zriadení aj USD účtu. A prevedieš si to na EUR účet, keď sa ti bude kurz
páčiť.

Čo sa týka tej paniky s posilňovania €. Klídek.... :wink:

Príde na psa mráz. Teda na Eurozónu.
ECB nebude donekonečna kupovať dlhy svojích členov. Dôjde na Španielsko a bude všetko vyriešené. Prestanú sa kupovať dlhopisy a začnú sa tlačiť peniaze.
Chvílu bude pomáhať Čína, ale tá to dlho neutiahne.
Keď EUR a USD budú rovnakom svrabe, dolár bude mať navrch. Európa sa totiž musí dohodnúť, ale amíci tí si robia, čo len chcú. Sú sami sebe pánmi a dokážu utajiť, koľko tlačia...

Nezabudni na nákupy v USA. Keď je € silné, Amerika je lacná. Autá, elektronika, šperky, dovolenky...všetko je za babku.
Prílohy
Eurodolár 5 rokov.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: čo s príjmom v dolároch?

Príspevok od používateľa Coudy »

Juggler má pravdu, netreba podliehať panike.
Nemci už marky netlačia, ale v niektorých štátoch USA pre zmenu prijali zlato ako oficiálne platidlo.
Niečo na osvieženie pamäti. :-)

kedysi napísal:Pamätáte si, keď stálo €=1,6 $ a modelky nechceli prijímať americké doláre? :D
Každý analytik videl $ pred krachom. Všetko bolo zlé. Teraz je to podobné, len na druhej strane.
€ je pred krachom, Nemci tlačia potajomky v garážach marky, každý analytik vidí € za 1,0-1,15 $.

Neviem ako to skončí, ale nejaký výhodný short eura momentálne nevidím, možno ešte klesne viac, ale najlepšia príležitosť si myslím,
že už je za nami.

€ je extrémne prepredané pod všetkými moving averagami.

Ak by chcel niekto uvažovať o shorte eura, tak až keby bounclo niekde ku 1,3-1,35 $.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"