Ako zachovat hodnotu?Resp. ju vycislit.

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Ako zachovat hodnotu?Resp. ju vycislit.

Príspevok od používateľa slimak »

Mam nejake peniaze a bojim sa inflacie(nerieste to - primarne). Boli urcene na nieco a mozno to padlo a napadli ma dalsie riesenia. Mam novy primarny postavim si dom.
Ale nedavno ma trapilo a dnes som sa bavil s kamaratom ekonomom ako ja a to absolutne nechapal(je slabsi). Co ma zaujima.
Peniaze by som pozical v ramci rodiny ludom,ktorym by som chcel verit. To je vramci akcie, ze mame pestovat lepsie vztahy. Komunita bude to najdolezitejsie. Ako ja tomu verim, mozno pozicka ,ci peniaze rozbije aj najpevnejsi vztah. Ich ciel je normalnejsi alebo naliehavejsi,potrebnejsi ako moj(aj ekonomicky)Ale.

Pozical by som bratovi ci svagrovi. Verim im, ze mi to aj vratia. Ide o to ze ja nechcem urok, ale zeby mi to o 15-20 rokov vratili, vhodnote ako maju dnes, ako to zariadit? resp. aky najlepsi sposob ocenenia hodnoty na taku dlhu dobu? Resp neurcitu.

Ja som vymyslel, ze pr. poziciam 10 000 euro - co je dnes pr. 1 rocny plat u nas na SK a to ak by mi chcel vratit o 20 rokov vratil by mi 1 rocny plat. Priemerny, na to su statistiky. Keby to chcel na viac krat vzdy tie statistiky su. Keby Miklos este dlhodobo sarapatil ,nech je to cisty plat. Je to nezmysel, mate lepsi napad?
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: Ako zachovat hodnotu?Resp. ju vycislit.

Príspevok od používateľa calculator »

No ja si myslím, že najlepšie by to bolo cez infláciu. Proste požičiaš 10000€, a každý rok tú sumu z predošlého roka vynásobiš tým % inflácie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zachovat hodnotu?Resp. ju vycislit.

Príspevok od používateľa filip glasa »

môžeš stanoviť do zmluvy základný úrok + inflácia na Slovensku alebo v Eurozóne ako ju vykazuje šatistický úrad, alebo ECB. Prípadne ak na tom nechceš zarobiť, tak stačí dať do zmluvy, že úrok sa každý rok bude meniť a bude presne rovnaký ako vykazovaná inflácia. Treba si samozrejme dať pozor na to, ktorý presný názov sa použije. Inflácií je viac. A zároveň sme členom eurozóny, ale máme infláciu aj samostatne na SLovensku. Toto si treba ujasniť.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15800
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1395 times

Re: Ako zachovat hodnotu?Resp. ju vycislit.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Žiješ na Slovensku, tak inflácia na Slovensku. Rast platov nemusí kopírovať rast inflácie.
Celé mi to však pripadá ako volovina. Nie je jednoduché vrátiť celú sumu po 20 rokoch a všeličo sa môže dovtedy stať. Ručenie? Vymáhanie? Spoludlžníci? Vzťahy? ... Ľudia sa menia...švagrovi drbne..začne piť, gamblovať, mlátiť Ti sestru..rozvedie sa. Z idylických vzťahov je zrazu horor. Brat detto. Nebuď utopista. Pôžičky v rodinách, pokiaľ neide o vzťah rodičia-deti môžu nakoniec pôsobiť kontraproduktívne ( rozvrátiť vzťahy).
Ak máš OK rodinu a chceš im požičať, tak jedine krátkodobo, v núdzi. To je v poriadku.
Na dlhodobé úvery máme BANKY.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Ako zachovat hodnotu?Resp. ju vycislit.

Príspevok od používateľa jogo »

Slimak: Naviazat hodnotu dlhodobej pozicky na priemerny rocny plat sa mi vidi ako najspravodlivejsie riesenie, lepsie ako naviazanie na inflaciu. (neriesim vhodnost pozicky rodine)
My mame na dedine cosi podobne, ale je to cisty bartel, ktory fungoval aj za komunizmu - proste ja tebe odrobim na stavbe domu 5 dni zadarmo a ty mne kedykolvek v buducnosti tak isto prides zadarmo odrobit 5 dni zadarmo pri stavbe domu. Ma to vsak aj chyby: Ak chcem, aby sa mi odrobene dni zadarmo vratili, musim postavit dom, ak dlznik zomrie, vecsinou uz dedici zabudnu na jeho dlh, kazdu sobotu ma clovek pracovnu, lebo furt dakto nieco v rodine stavia. :D
K tym pozickam mam jeden pribeh: Stryko v 50-tych rokoch sporil peniaze na kupu domu. Kedze bol dobra dusa, tak ich rozpozical ludom(bezurocne). Ku kupe domu mu uz chybalo asi 20 000 Kcs(mesacny plat mal vtedy okolo 1200-1500 Kcs). Tesne pred zmenkou penazi prisla suskanda, ze bude zmenka penazi. A ludia mu tesne pred zmenkou vratili peniaze. On zmenke neveril a smial sa tomu. Na druhy den po zmenke prisiel o svoje uspory...dufam, ze s Eurom(a celym menovym systemom) sa nestane nieco podobne.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako zachovat hodnotu?Resp. ju vycislit.

Príspevok od používateľa Lobista »

Tu hodnotu je dnes dost tazke zafixovat, pretoze vsetky inflacne indexy - CPI, PPI, HICP a pod. - nezohladnuju hodnotu potravin, energii a komodit vseobecne, lebo tie su prilis volatilne. Cize skutocna realna inflacia je ina ako hovoria tieto indexy. Ale lepsie proxy na to asi neexistuje...
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Ako zachovat hodnotu?Resp. ju vycislit.

Príspevok od používateľa slimak »

Žiješ na Slovensku, tak inflácia na Slovensku. Rast platov nemusí kopírovať rast inflácie.
Nedal by som to na inflaciu. Kvoli tomu ze platy mozno porastu menej. Ze na uvery su banky? Asi ano, v normalnej dobe. Resp. ak by fungovali ako druzstevne banky, resp. ako idealne by mali fungovat stavebne sporitelne. Tam by som cez nich kludne sporil a "poziciaval" aj nerodine. Ale ak mas nejaku hodnotu, na ktoru si sporil niekolko rokov kvoli tomu - proste mali nejaky ucel a ten sa zrusil. Musim sa o ne postarat ,alebo najst zmysluplny ciel.
Platy porastu menej, tak ten dlznik to aj potom mozno splati. Aj ked to mozno bude mat tazsie ,ze okrem platu mu vsetko ine podrazie mozno viac.
Z jedneho pohladu radsej byt "oje..ny" bratom ci svagrom ako bankou. Na druhej mozno tu rodinu rozbije. Neunesiem to ak uvidim, ze nebolo to kvoli objektivnym pricinam(iste veci by som kludne akceptoval),ale subjektivnym hlupostiam,ako pise Jugler. Aj ked ludom co by som to ponukol uz maju okolo 40. Vlastne poslednu sancu.

Ale napokon som sa opytal zeny co by ona robila s peniazmi(akceptovala by vsetky predosle moje riesenia, aj drazbu a kupu bytu mimo,ale naco nam to je) a povedala ze by chcela vlastny domcek(na zelenej luke, samozrejme tie ekologicke). Ale pre mna a u nas to bude mozno vacsi problem ako keby som mal investovat do akcii. Mozno by som zvladol,jedno aj druhe. Len nemam ziadne skusenosti.

Inak zena ma co do toho hovorit,lebo polovica penazi je jej, nadobudli sme to pocas manzelstva. A nieje v takom bloku ako ja. Jeden ciel a urcita suma. Ciel moze byt iny aj suma.

Som rad ze ma aspon jogobela pochopil.
Amos
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2010 9:57 pm

Re: Ako zachovat hodnotu?Resp. ju vycislit.

Príspevok od používateľa Amos »

Slimak, podobnu dilemu ako mas ty som riesil aj ja (vo svojej hlave).
Pises, ze chces ochranit peniaze pred inflaciou. No, tak logicky, by ti mali (svagor a brat) platit uroky (z dlznej ciastky) minimalne vo vyske inflacie. Ale nielen to. Inflacia by mala byt len jeden z kritérií na vypocet "urokoveho vzorca". Predstav si ze bude 10 rokov deflacia - to im akoze budes este ty platit za to, ze si im pozical ? :-).
Ja by som ako druhe kriterium dal (povedzme) maximalny dostupny terminak - napr. (ako teraz) Privatbanka na 5 rokov - 4,5 % p.a. (a ak si ty, tvoja manzelka a aspon jedno tvoje dieta poistení v zdrav. poistovni Dovera - potom by to bolo 4,7% p.a.).
Takze to zhrniem - vypocet urokov jednoduchy: Buď inflacia alebo 4,7% (co by v danom roku vyslo vyssie - t.j. logicky, pod 4,7% by si nesiel). Tolko teoria...

Ale co sa tyka praxe, plne suhlasim s Jugglerom. Taketo poziciavanie rodine moze sposobit len problemy. Lebo ja by som do toho nesiel, pokial by nebola "nepriestrelna zmluva o pozicke" (ktoru by vypracoval moj pravnik) a pokial by mi tí dlznici niecim nerucili (aby ich to mrzelo, keby nesplacali :-) ).

Poviem to otvorene na svojom priklade: Pred 10 rokmi ma moja najblizsia "biologicka" rodina (doslova) psychicky dohnala do stavu, ze som sa musel (a chcel) od nich odstahovat. Vzniklo to tak, ze sa mi zacalo darit, zarobil som prve vacsie peniaze a oni si robili na ne narok (..ze: "pokial s nimi zijem pod jednou strechou, tak aj oni budu rozhodovat o mojich peniazoch"... ). Nehorazna drzost. Ked som nesuhlasil, urobili mi doma peklo. Tak som sa odstahoval, ukoncil s nimi kontakty... A zarobil som za ten cas 10x viac ako mi dovtedy zavideli... A cuduj sa svete, po case "docupitali" za mnou s "velkou slzou v oku", ze ako ich to mrzí a ze ma prosia o odpustenie... Aj som im odpustil (ale nezabudol!) a znova sme "jedna velka stastna rodina".
No a básnická otazka: Zmenili sa za ten cas? Vobec nie. Som si isty, ze by to urobili znovu (keby som im dal prilezitost). Zavidia mi aj nos medzi ocami. Avsak jedno si uvedomujú: ze financne ich k svojmu zivotu nepotrebujem. No a zbytocne ich neprovokujem, ani netusia, kolko mam penazi.

No podobne ako ty, mam take "pohnutky" im pozicat. Avsak (mozno v mojej osobnej tragedii) som si isty, ze ludia (pokial to sami pracne nechcu) sa nemenia.

Preto rada na zaver: "V ziadnom pripade nehovor nikomu inemu (okrem svojej manzelky - a tohto fóra :) ) o svojich financiach". Pretoze najprirodzenejsie ludske vlastnosti su: strach (napr. z toho, ze budem mat "menej ako ostatní") - z neho vznika: zavist - a z nej vznika: nenavist (..to som uz ale zabrdol do psychologie... )
"Neverte všetkému, čo sa vám k vereniu predkladá" - Jan Amos Komenský
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"