Investovanie do zlata (AMK)

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Brani
Silver Member *
Príspevky: 248
Dátum registrácie: So 13 06, 2009 11:47 am

Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa Brani »

Hľadám nejak alternatívu "ochrany" peňazí a keďže ostatné veci (nehnutelnosti, Dubaj je už plný špekulantov a podvodníkov, akcie, komodity ako také) nie sú už to, čo bývali, tak sa nejak čoraz viac upieram na zlato. Dostal som ponuku riešiť to cez spoločnosť AMK. Niečo som si o tejto agentúre zisťoval, ale moc sa mi zistiť nepodarilo. Údajne povolenie od NBS vykonávať činnosť na kapitálovom trhu majú, ale to má napríklad aj Colosseum a moc chvál som teda na nich nepočul (skôr naopak, drvivá väčšina tam vraj prerobila aj gate. Tieto dve spoločnosti síce fungujú na úplne odlišnom princípe, ale mi to napadlo ako príklad.) Takže nejaké skúsenosti s AMK páni? Ďakujem.
(Ak som to umiestnil do zlej sekcie, tak admin nech prípadne vykoná nápravu, ďakujem)
This makes me homesick: http://www.youtube.com/watch?v=aBNu8ahM ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tu máš nejaký článok na úvod...a ináč už tu máme pár vlákien o zlate.:


http://cmorej.blog.sme.sk/c/275831/Ako- ... zlata.html" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Brani
Silver Member *
Príspevky: 248
Dátum registrácie: So 13 06, 2009 11:47 am

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa Brani »

Článok dobrý (díky za link), v podstate je tam napísané to, čo sa mi v hlave odohráva. Problém mám ale len s tým, že či nastane taká hyperinflácia, alebo nenastane. Pretože ak kúpim teraz za gram zlata (strielam cifry od pása) 5 litrov mlieka, tak aj v čase hyperinflácie kúpim za gram zlata 5 litrov mlieka. Druhá stránka veci je, že zlato samo o sebe síce úspory ochráni (práve v čase hlbokej krízky), ale nezarába.
This makes me homesick: http://www.youtube.com/watch?v=aBNu8ahM ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nenastame zo dňa na deň. Ale je lepšie byť na to pripravený. Nemyslím si ale, že zrovna fyzické zlato je to pravé. Do zlata by som skôr investoval cez burzu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa filip glasa »

fyzické zlato si kúp tam kde je najnižšia prirážka k trhovej cene. Napríklad v rakúskych bankách.
Brani
Silver Member *
Príspevky: 248
Dátum registrácie: So 13 06, 2009 11:47 am

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa Brani »

No veď to, že práve táto spoločnosť AMK sa odvoláva na rakúsku Partnerbank, ktorá údajne celý projekt zastrešuje. Nájsť však viac info o celom tomto produkte v réžii AMK je dosť problém. (Teda čo sa týka klientských skúseností. Oficiálne propagačné materiály a info o povolení NBS je len omáčka okolo)
This makes me homesick: http://www.youtube.com/watch?v=aBNu8ahM ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa filip glasa »

priamo v banke v Rakúsku si kúp fyzické zlato z rakúskej mincovne. Bezkonkurečne najlacnejšie. Títo sprostredkovatelia, čo predávajú "zalté účty" nepredávajú fyzické zlato. Ale taký sporiaci účet v zahraničnej banke, kde by ti teoreticky mali držať zalo za tie tvoje nasporené peniaze.
Zž len podľa výšky provízie každý vidí, že je to drahé jak šľak.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa jogo »

Predajna cena zlata 1811CZK/gram, vykupna cena zlata 980CZK/gram. http://www.safina.cz/produkty-pro-konco ... niho-zlata" onclick="window.open(this.href);return false;
Normalne "neodolatelna ponuka". :)

Myslim, ze na svoje investicne zlato budu mat urcite lepsiu vykupnu cenu...otazka je, ze ak pride ta strasna kriza(ved kvoli tomu kazdy zlato nakupuje,vsak) a staty obmedzia obchodovanie zo zlatom, aka bude potom vykupna cena a cena u "vekslakov", ked uz teraz sa ciste 24 karatove zlato vykupuje o 50% lacnejsie ako sa predava investicne zlato...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Brani
Silver Member *
Príspevky: 248
Dátum registrácie: So 13 06, 2009 11:47 am

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa Brani »

Mno Jogo ma dostatočne zamotal :lol: . Ale ako si to tak preberám zo všetkých strán, tak najrozumnejšie mi príde to, čo píše Filip Glasa. Pretože síce presnú prirážku na zlato od AMK neviem, ale ak je AMK iba prostredník (čo určite je), tak počítam, že celá investícia bude zaťažená ešte ich maržou. No a ak cena zlata nimi ponúkaná je ešte vyššie ako by sa slušilo (to ale neviem, aká je, aby som nikomu nekrivdil), tak sa to už neoplatí vôbec. (Oplatilo by sa jedine v prípade, keby viem, že musím konať rýchlo, lebo o 5 dní vypukne hyperinflácia). Čiže aby som sa vrátil ku pointe, tak ak do zlata, tak potom asi najrozumnejší spôsob je priamo cez Rakúsku banku, ako píše Filip. Dostal som už aj kontakt na istého týpka vo VÚB, ktorý má pod palcom práve takéto formy investovania, ale na slovenské banky (a vôbec slovenské firmy) som si nejako vypracoval nechuť. (Firma s ktoru som spolupracoval skoro 3 roky mne predáva produkt za 3,20€/kus a teraz mi to chce zvýšiť na 3,70€/kus, pritom podľa mojich najnovších zistení to isté predáva do Maďarska za 2€/kus. So spomínanou slovenskou firmou som preto práve zrušil spoluprácu, lebo paradoxne maďarská firma mi to isté vie dodať za 3€/kus. A keďže také množstá, aké som ja od nich brával, brával na Slovensku len málokto, mesačne mi táto zmena ušetrí niekolko stovák eur. Nebudem už viac podporovať sprostého kapitalistu, ktorý chce za dva týždne najnovšie BMW pre seba a svojho synáčika. Slováka by najradšej zodral, ale Maďarovi to dá skoro za polovicu). To len na margo toho, že plne verím tomu, že v rakúsku bude zlato určite lacnejšie, ako zo slovenských bánk
This makes me homesick: http://www.youtube.com/watch?v=aBNu8ahM ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa filip glasa »

Dalo by sa aj z rakúskych/nemeckých firiem kuriérom, ale vzhľadom na poštovné sa to oplatí asi až od tisícov:
http://www.proaurum.at/home.html" onclick="window.open(this.href);return false;
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa marco »

urcite sa oplati za fyz. kovmi vycestovat do rakuska, resp. nemecka.

je tu tema o zlate, ale ja osobne som rozmyslal nad striebornymi mincami. takze mozno sa vyberiem za nejaky cas.
ceny pro aurum - 1 Unze Philharmoniker 29,48 EUR, resp. 38.7 EUR ! jeden znamy slovensky sprostredkovatel.

nakolko na striebro sa vztahuje DPH - na proaurum je uvedena sadzba 7 percent. tyka sa to rakuska, alebo nemecka ?
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Amos
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2010 9:57 pm

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa Amos »

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =36&t=3359" onclick="window.open(this.href);return false;

tu o tom, ako a preco som kupoval striebro.
Ta dph 7% je v nemecku, preto si davaj pozor, ktoru stranku firmy Proaurum pozeras, lebo rozdiel je: proaurum.de (tam su strieborne mince s dph 7%) a proaurum.at (tam az 20%)
"Neverte všetkému, čo sa vám k vereniu predkladá" - Jan Amos Komenský
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa marco »

dakujem Amos,- toto som potreboval vediet. tvoju temu som sledoval davnejsie, aj som tam prispieval.

takze v pripade potreby budem pokracovat tam a toto nechame zlatu ;)
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa rmaly »

nahodou neviete, ci sa da v rakuskych bankach (napriklad v Sparkasse v Hainburgu alebo Kitsee) za zlate / strieborne odliatky / mince platit kartou alebo vzdy len cash?
Dik
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rmaly napísal:nahodou neviete, ci sa da v rakuskych bankach (napriklad v Sparkasse v Hainburgu alebo Kitsee) za zlate / strieborne odliatky / mince platit kartou alebo vzdy len cash? Dik
Privesieš na náklaďáku cash a odvezieš zlato. :D

Som na 99% presvedčený, že sa platí elektronicky. Podľa mňa sa dá urobiť aj objednávka a prevod vopred. Veď si to pozri na stránkach tých bánk.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa marco »

do urcitej hodnoty sa bude dat aj cash ..

tiez by som raz chcel mat aspon 10-15 percent portfolia vo fyzickych kovoch. striebro by som fyzicky kupoval v objemoch 500-1000g tehly, zlato opatrnejsie po mensich castiach.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Peter Soldan
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 18 12, 2012 12:56 pm

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa Peter Soldan »

Brani, obchodovanie so zlatom má svoje špecifiká a žiaľ niekoľko "rád" čo sa tu píšu sú zavádzajúce. Obchodník so zlatom má svojich distribučných partnerov ako napríklad Partnerbank predáva cez AMK, ZEPTER, Ertrag... Ty priamo u Partnerbank zlato nekúpiš. To isté platí aj cez iné kanály. Ty proste vždy nakúpiš len za "maloobchodnú cenu", aj keby si to rovno kupoval v rakúskej, slovenskej, nemeckej banke. Cez zdanlivých sprostredkovateľov to môžeš mať dokonca v niektorých prípadoch lacnejšie ako keď pôjdeš nakupovať do rakúskej banky, pretože je tiež len sprostredkovateľom. Takže ak si chceš kúpiť zlato porovnaj si nákupnú cenu, zmluvnú garanciu % marže spätného odkupu, depozitné poplatky, alebo dopravu (vlastnú, alebo kuriér). Nie je to jednoduché počítanie. Na kúpu zlata na burze zabudni. Cetrifikátov na zlato je asi 10x viac ako zlata, takže to žiadne bezpečné investovanie nie je.
Moje odporúčanie: Ak chceš túto investíciu vyslovene ako ochranu svojich peňazí, nemalo by tvoriť viac ako 10% tvojho portfólia, ak sa bavíme o investícii 2-4 tisíc EUR, kúp si ho fyzicky domov v malých gramážach pod 1 uncu. Investičný horizont si nastav do smrti (do stavu krajnej núdze, nie na kšeft). Pri nákupe v malom množstve ti ho doprava zbytočne predraží, kúp si ho v Auparku v Pražskej mincovni, predávajú za celkom slušné ceny.. Ak sa bavíme o investícii za väčšie peniaze odporúčam ZEPTER, alebo Ertrag sprostredkovateľa a obchodníka Partnerbank. Majú super predajné ceny, znesiteľné depozitné poplatky a dobrú maržu garantovaného spätného odkupu. O AMK nemám osobné referencie a diskusné portály beriem s rezervou.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa Biosko »

Silu diskusnych portalov by som nepodcenoval.
Casto sa na nich odzvies omnoho hodnotnejsie informacie ako ti sprostredkuje dealer ci predajca ktoremu ide o biznis.
Na diskusnych forach si ludia vymienaju skusenosti a zvacsa mozu povedat o nejakom produkte ci sluzbe uplnu pravdu na zaklade ich vlastnej skusenosti, kedze im nejde o biznis ani nie su viaz. ziadnou spolocnostou.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa filip glasa »

Peter Soldan - a to vám na školení ešte nepovedali, že môžem ísť do hocakej rakúskej banky kde mi rpedajú fyzické zlato s prirážkou iba 4% k trhovej cene? Hociktorá banka v Hainburgu ti predá zlato za takúto výhodnú cenu a aj v malom množstve. A nemusíš riešiť žiadne sporenie, ani sprostredkovateľa ani nič podobné.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Peter je z Ertrag & Sicherheit. Tam sa toho vela na skoleni nehovori :)
http://petersoldan.blog.sme.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Investovanie do zlata (AMK)

Príspevok od používateľa Biosko »

Precital som si ten blog a nasiel som tam len kopu informacii ktore ma nezaujimaju.
V podstate ak by som investoval cez nejaku spolocnost, ako investora laika ma zaujima 1 vec a to "kolko z toho kapne".
Uvediem priklad:
10% pa. Vtom pripade by mi takato firma vystavila zmluvu kde by som im dal trebars 100 000eur a o 12 mesiacov by mi vyplatili 110 000eur. A je mi uplne jedno ci tie fondy riadi Janko Mrkvicka z Vysnych Hagoch alebo Buffet. Absolutne ma nezaujima kolko krat oceneni ludia im pracuju vo firme, co s tymi peniazmi robia, kde ich davaju. To je ich vec, preto som investoval cez investicnu spolocnost aby mi tieto starosti odpadli. Jedine co ma zaujima je kolko zcashujem za rok.
Predpokladam ale ze to tak nefunguje a v tom pripade investovat cez nejaku investicnu spolocnost povazujem za zbytocne lebo investovat mozem aj sam a nepotrebujem sa delit o zisk a na starostiach mi neusetria.
Používateľov profilový obrázok
14u24me
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: Ut 25 09, 2012 10:45 am

Re: Investovanie do zlata

Príspevok od používateľa 14u24me »

Záleží asi na tom proč chci investovat do zlata.

Pokud chci jen spekulovat na cenu zlata a zajistit se třeba proti inflaci nebo proti další politicko-hospodářské krizi a nestabilitě, tak není nic lepšího než nějaký burzovní produkt (GOLD a podobné ETF nebo certifikáty).

Pokud chci zlato vlastnit jako ochranu proti totální apokalypse tak je musím fyzicky vlastnit. A pak je otázka jak je nakoupím (maloobchod je drahý) a kde je budu skladovat (doma? v bankovním sejfu?). Když je uložím do bankovního sejfu v Praze a bude totální apokalypsa (=válka, totální finanční a hospodářský krach nebo třeba moje banka zkrachuje), tak se možná ke svému zlatu stejně nedostanu a přijdu o ně. Jedna z možností jak se tomuto vyhnout je nákup hlídaného zlata ("vaulted gold") v alokované podobě (allocated, fully reserved - NEBRAT unallocated, pooled) třeba přes rothschildovský Bullion Vault (London/Zurich/NY). Už v něm mají skoro 1 milion uncí zlata a přes 300 tun stříbra. Nákup a prodej je za spotovou cenu se spreadem pár dollarů a s poplatkem 0.5% (do 75k$ a pak 0.1%), uskladnění a pojištění je v průměru 0.32% ročně. Podle mě se tohle dá použít pro ukládání peněz do zlata s minimálními náklady a s cílem ochránit se proti totálnímu konci světa. Navíc se to zlato dá kupovat a prodávat v různých měnách $/£/€ bez měnové konverze.
Používateľov profilový obrázok
14u24me
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: Ut 25 09, 2012 10:45 am

Investovanie do zlata

Príspevok od používateľa 14u24me »

Omylem jsem to dal do jiného vlákna...

Něco málo o zlatě
===============
Historie zlata: http://www.visualcapitalist.com/portfol ... old-part-i" onclick="window.open(this.href);return false;
Těžba a zásoby: http://www.visualcapitalist.com/portfol ... ply-part-2" onclick="window.open(this.href);return false;
Použití a poptávka: http://www.visualcapitalist.com/portfol ... and-part-3" onclick="window.open(this.href);return false;
Zlato jako investice: http://www.visualcapitalist.com/portfol ... ent-part-4" onclick="window.open(this.href);return false;
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"