Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
pepo123
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 22 10, 2014 6:49 pm

Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa pepo123 »

Dobrý deň, chcem Vás požiadať o radu, kam vložiť 1500 eur, ktoré mám momentálne nasporené a chcem ich dať synovi na 18-tku. Dnes má 12 rokov, takže ich chcem zhodnocovať cca. 6 rokov. Rozmýšľam o fondoch napr. v TATRA BANKE. Vstupné a výstupné poplatky (po 3. rokoch) nemajú a tak mi ako jediný náklad vychádza ročný poplatok za správu fondu (cca. 1,5 - 2,2%) z investície, podľa zvoleného fondu. Samozrejme, že to niesú jediné fondy dostupné na Slovensku, ale s takouto poplatkovou štruktúrou som iné nenašiel. Poznáte nejaké rozumnejšie riešenia. Budem Vám vďačný za každú rozumnú radu. Ďakujem.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa slimak »

Na 18 nastku? Ho pripravujes na burzu ako hore vyssie sa pise? Ze s akym kapitalom na burzu? Ze najmenej 2000.

Ja sporim aj "detom" su este male na stavebnom sporeni - chalan ma do 5000 eur dcera 2000. Ja to neodporucam(hlavne dnes to aspon zakladat-aj ked neviem ake su dnes poplatky). Ale nikdy ma nenapadlo ,ze ich im dam priklad na 18-tku. Ked si to vyhodnotim ze to je dobra investicia - nutna - prospesna ano.

Teda - som chcel len povedat - tie svoje peniaze len zuroc co najlepsie - a niekedy to moze byt ci potreba ajtych penazi v 18 neskoro. Teda niekedy je mozne a prospesnejsie ich do toho dieta investovat aj dnes. A nielen peniaze. Cas.

Inak ste sa docitali - ci viete - ze na vyber penazi so stavebneho v Cechach potrebujete suhlas sudcu?
pepo123
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 22 10, 2014 6:49 pm

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa pepo123 »

Ďakujem za dobre mienenú radu, ale predsa by som radšej peniaze niekde zainvestoval a nechal ich "niečo zarobiť" vo fondoch, otázka však je: v akých a kde?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2830
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ktory fond vynesie najviac po siestich rokoch nevie nikto. Kazdy vsak vie, ze ten isty hruby vynos s nizsimi poplatkami je vyhodnejsi. Najdi si fond s najnizsimi poplatkami.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
pepo123
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 22 10, 2014 6:49 pm

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa pepo123 »

O.K, takže nulové poplatky (vstup-výstup) v TB sú v poriadku, už len vybrať fond.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2830
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa Rokosák »

A priebezne poplatky nie su takisto?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
pepo123
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 22 10, 2014 6:49 pm

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa pepo123 »

Ak chápeme priebežné poplatky ako poplatky vyjadrené v KID fondov TB ako ročný poplatok za správu fondu, tak tie samozrejme sú. Podľa druhu fondu: dlhopisové okolo 1-1,4% a zmiešané/akciové okolo 1,5-3%. Myslel si tieto poplatky? Tak tieto sú a myslím, že sú rovnaké ako v ktorejkoľvek inej banke. Tá výhoda vo fondoch TB podľa mňa je, že niesú vstupné poplatky a výstupné pri jednorazovej investícii po troch rokoch taktiž niesú. Alebo si tie priebežné poplatky zle vysvetlujem?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2830
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa Rokosák »

Fond je v podstate samostatna firma. Teda ma aktiva, vydavky a ostatne uctovne crty ako napriklad automobilky ci banky.
Priklad: Fond ma 1000 v portfoliu investicii a 1000 podielovych jednotiek. Okrem toho povedzme ma tranaskcne naklady v suvislosti s trejdovanim 100, reklama 50, odmena portfoliovemu managerovi 500 a reziu vratane platov zamestnancov 350. Cize aktiva 1000 minus vydavky 100 znamena, ze jednotkova cena je 0.9. Teda cast investicie ide na naklady. Mnohe fondy koncia svoju uctovnu uzavierku v tomto stadiu.
Okrem toho vsak su fondy, ktore vyzaduju od podielnika, aby popri vydavkoch zaplatil aj dalsie poplatky. Ci uz vstupne, vystupne, alebo priebezne, teda poplatky pocas vlastnictva jednotiek.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
pepo123
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 22 10, 2014 6:49 pm

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa pepo123 »

Díky za podrobné vysvetlenie poplatkov. Z tvojho vysvetlenia mi vychádza, že by som mal zistiť ešte niečo viac o poplatkoch ako samotná banka uvádza vo svojich oficiálnych "KID"och. Odtiaľ čerpám výšku poplatkov za predchádzajúci účtovný rok. Ale ak existujú ešte nejaké iné čísla, tak bežný človek sa k nim nemá ako dostať. A keďže banky "musia" zo zákona pravdivo informovať investorov, tak z toho usudzujem, že výška priebežných poplatkov je zverejnená už so všetkými položkami, medzi ktoré patria aj náklady tebou vymenované (réžia, reklama, manažér atď.) Či?
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa incognito »

To pepo123: cisla co si nasiel su pravdive, zo zakona musia byt. Ak si nasiel tzv. TER (celkove naklady fondu), su to vsetky naklady fondu. Vstupne a vystupne poplatky su na poslednom mieste hodnotenia investicie a nie su v TER zaratane, lebo su zavisle od toho, cez koho fond nakupujes. Ak sa o to viac zaujimas, skus toto:
http://www.finez.cz/odborne-clanky/fond ... ove-fondy/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ja osobne by som sa fondom od bankovych spravcov vyhol (AM SLSP, TAM, VUBAM). Pravdepodobnost, ze najdes medzi nimi vhodny fond je limita smerujuca k nule.
Skor sa pozri na tieto 2 moznosti:
1) http://www.pioneerinvestments.sk/Rytmus/Uvod.asp" onclick="window.open(this.href);return false;
2) http://eic.eu/produkty" onclick="window.open(this.href);return false;

Prve je pravidelne sporenie od spolocnosti Pioneer, druha moznost je podobna ako ta prva, na vyber je vsak z viacerych spolocnosti a teda aj fondov. S tou druhou je viac prace a je lepsie ked fondy vybera niekto, kto tomu naozaj rozumie (zatial som nestretol klient, ktory by tomu naozaj rozumel, tych fondov je tam cez 300).

POPLATKY
V sucasnosti su vstupne ALEBO vystupne (oboje maju len fondy, co za to nestoja...). Chap ich ako poplatok za sprostredkovanie - bud za to dostanes kvalitne poradenstvo alebo nic :) ak su nulove, bud je s tym spojeny dalsi biznis alebo to tak dostnes z banky a poradenstvo tomu zodpoveda...
Priebezne poplatky ma KAZDY fond, vola sa to spravcovsky poplatok (management fee). Niektore si uctuju este vykonnostnu odmenu (za novo dosiahnuty zisk), najcastejsie okolo 15%.

Rokosak, su temy, ktorym rozumies urcite viac - fond nesmie hradit vydavky na reklamu (zakon) z majetku fondu a vsetky fondy maju priebezne poplatky. A tie poplatky sa rataju inak.
pepo123
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 22 10, 2014 6:49 pm

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa pepo123 »

Už sa mi vyjasňuje. Pozriem tie odkazy a postupne sa asi pohnem z miesta. Ďakujem.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa incognito »

Za malo :) tema je to narocna, chce to cas...

V pripade otazok kludne piste.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15791
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Náročná téma? Ja to vidím jednoducho: podľa mňa sa neoplatí vrážať 1500 € do fondov na 6 rokov.

Celé investovanie do fondov je o tom, aby sa vlk nažral i ovca ostala celá. Finančný poradca odrádza od bankových fondov, lebo tie nechcú províziu, ale zarábajú priamo na poplatkoch (ako Pepo správne zistil: dlhopisové okolo 1-1,4% a zmiešané/akciové okolo 1,5-3%). Poradca vraví, že nájde lepšie fondy, ale bude to s províziou za kvalitnú radu a s poplatkami fondu. A Rokosák správne podotýka: nikto nevie, ktorý fond kolko vynesie za 6 rokov.

Tak či onak , isté je, že tá ,,investícia,, stratí v priemere každý rok cca 2%. To vlka nasýti, ale otázka je, či aj ovcu? Ovca asi nevie, že za šesť rokov môže taká investícia skončiť na nule, alebo aj v hlbokom mínuse. Podľa toho aké riziko na seba vezme... O tom však táto náročná téma asi nie je.

Čierny graf ukazuje vývoj akciových trhov bez vplyvu inflácie. Do ktorých 6 rokov sa chce ovca trafiť?
Modrý grafík zahŕňa infláciu. Tá je teraz len 1-2%, takže hodil by sa ešte tretí grafík..napríklad ružový, ktorý by zahrnul ešte tých 2% ročne na poplatkoch...
Prílohy
Akciový trh upravený o infláciu.jpg
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa jogo »

incognito napísal: Ja osobne by som sa fondom od bankovych spravcov vyhol (AM SLSP, TAM, VUBAM). Pravdepodobnost, ze najdes medzi nimi vhodny fond je limita smerujuca k nule.
Este pred padom dvojiciek som mal peniaze zainvestovane v americkom akciovom fonde spravcu TAM.
Po par rokoch som tieto peniaze vybral a presiel na priame investovanie na burze.
Pred par mesiacmi som si zo zvedavosti pozrel, ako vy sa moja investicia vyvijala, keby som tam peniaze nechal doteraz.
A ostal som sokovany, lebo ich vynos bol vysi ako SPY. Tak som ho porovnal s indexom SP500 total return(so zaratanim dividend) a ich vynosnost je skoro identicka s tymto indexom.
Hladal som pricinu takej dobrej vynosnosti a zistil som zhruba toto:
-investuju do 100 vybranych akcii z indexu SP500
-investuj rovnomerne, cize kazda akcia cini zhruba 1% portfolia fondu

S takymto pristupom k investovaniu by som ich kludne nazval indexovym fondom a ak nezmenia strategiu, tak je to dobra alternativa etf-ka SPY pre tych, ktori nechcu ist na burzu alebo maju maly kapital.
Naposledy upravil/-a jogo v So 25 10, 2014 11:18 am, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa jogo »

incognito napísal: S tou druhou je viac prace a je lepsie ked fondy vybera niekto, kto tomu naozaj rozumie (zatial som nestretol klient, ktory by tomu naozaj rozumel, tych fondov je tam cez 300).
A stretol si uz poradcu, ktory tomu rozumie tak, aby dokazal namiesat portfolio, ktore v najblizsich rokoch zarobi viac ako trh ak bude ozivenie ekonomiky a v krize prerobi menej ako trh?

Lebo ja si myslim, ze je to z principu bez aktivnej spravy nemozne. Lebo nikto nevie co bude...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
pepo123
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 22 10, 2014 6:49 pm

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa pepo123 »

No vidím, že sa tu nájdu zástancovia investovania aj cez fondy bánk, aj ich oponenti. U mňa je dôležité niečo s tým obnosom urobiť. Vychádzam z toho, že ak peniaze nechám v banke na účte, prerobia za 6 rokov min.8% kvôli inflácii,( ak sa o pár rokov výrazne nezdvihne, o čo sa ECB veľmi snaží). Cez fondy bánk to môže byť pridrahé kvôli poplatkom a na burzu nemám dosť kapitálu (a dostatok času). Takže čo teraz? Termiňák v Poštovej banke na 4 roky (2,8% p.a.) a potom ešte na ďalšie 2 roky? Tam by to aspom porazilo súčastnú infláciu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa filip glasa »

ludia chcú poraziť infláciu - investujú do vecí ktorým nerozumejú - a potom prerobia viac než by im stratila tá inflácia.

Nechaj to v banke na nejakom vyššie úročenom vklade. Dlhá viazanosť však nie je úplne najlepšia. Na prvý pohľad to vyzerá dobre, ale radšej skús nájsť niečo s kratšou dobou viazanosti.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15791
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

pepo123 napísal:No vidím, že sa tu nájdu zástancovia investovania aj cez fondy bánk, aj ich oponenti. U mňa je dôležité niečo s tým obnosom urobiť. Vychádzam z toho, že ak peniaze nechám v banke na účte, prerobia za 6 rokov min.8% kvôli inflácii,( ak sa o pár rokov výrazne nezdvihne, o čo sa ECB veľmi snaží). Cez fondy bánk to môže byť pridrahé kvôli poplatkom a na burzu nemám dosť kapitálu (a dostatok času). Takže čo teraz? Termiňák v Poštovej banke na 4 roky (2,8% p.a.) a potom ešte na ďalšie 2 roky? Tam by to aspom porazilo súčastnú infláciu.
Fondy sú dlhodobá, riziková a nákladna záležitosť. Najlepším riešením je termiňák. Neprerobíš na ňom, pretože najvýhodnejšie termiňáky dávajú vždy viac ako ti zožerie inflácia. A nejde tak ani o výnos, ako o to, že nepodstupuješ žiadne riziko straty. O 6 rokov máš peniaze pre syna garantované.

Nie som finančný poradca len ma rozčuluje systém ako sa dnes prezentujú a predávajú investičné produkty. Mnoho z nich sú nákladovo veľmi nevýhodné a sprostredkovatelia krajne nekompetentní. Nikto ti nepovie takú možnosť, že môžeš pre syna založiť účet u nízkonákladového brokera a investovať do akcií cez akciové fondy obchodované na burze (ETF)...a to všetko za ročné náklady 10 x nižšie ako cez banky a sprostredkovateľov. Nikto ti neporadí produkty, ktoré sa kupujú bez provízii za sprostredkovanie. A nikto ta neupozorní na riziko straty a reálne výnosy očistené o infláciu.

Medzi nami ženami, nie som ani zástanca filozofie, že deťom treba dávať peniaze k 18. Za prvé, vek 18 je dnes viacmenej len vrchol puberty...za druhé deti nepotrebujú až tak samotné peniaze ako skôr radu, motiváciu, alebo usmernenie ako naštartovať ich vlastnú kariéru. Velmi sa mi páči napr. prístup Radovana, ktorí učí syna obchodovať opcie, alebo detstvo niektorých finančníkov z Wall Streetu, ktorí od rodičov nedostali ani cent, zato ich však rodičia motivovali tak, že im založili investičný účet, alebo im vytvorili podmienky na podnikanie. Viac svojmu synovi pomôžeš, ked mu po strednej škole zafinancuješ nejaký pobyt, stáž, alebo brigádu na Západe.

Drž sa.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
pepo123
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 22 10, 2014 6:49 pm

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa pepo123 »

To teda nemám veľmi na výber. Max 2% v Sberbank na 12 mesiacov. A čo tak dlhopisový fond v Pioneerinvestments. Korporátny: http://www.pioneerinvestments.sk/Fond/S ... icBond.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;.
Nebolo by to riešenie? Aj keď je pravda, že tomu moc nerozumiem, ale z čísiel ktoré uvádzajú: mod.durácia 3,15 a výnos do splatnosti 4,78% (emitenti: korporátny 217, štátny 3) je pri priemernom ratingu BB+ akceptovateľné riziko.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

najhodnotnejsie prispevky napisali jednoznacne Juggler a Filip. Toto je tak pravdive, ze si to asi niekedy poziciam :)
ludia chcú poraziť infláciu - investujú do vecí ktorým nerozumejú - a potom prerobia viac než by im stratila tá inflácia
Na 6 rokov by som volil tiez terminak. TB ma 2 mozno 3 naozaj dobre fondy a potom ma aj fondy, do ktorych by som nedal ani euro. Bud su prilis drahe alebo su to fondy fondov, takze nie je celkom jasne ake su celkove naklady. Dobry fond, minimalne jeden, ma uz aj AM SLSP. Ale nemyslim si, ze by niektory z tychto fondov vyhovoval tvojmu rizikovemu profilu. Ked uz chces velmi fond, tak mozno nieco ako ma BNP Pariba: Parvest Equity World Low Volatility. Vybera akcie s historicky nizkou volatilitou. Ale najskor by si mal prehodnotit investicny horiziont, lebo 6 rokov je dost malo.

Ak mas vstupny poplatok 0% a TER 3%, tak je to ovela horsie ako keby si mal vstupny poplatok 5% a TER iba 1%. Nezameriavaj sa na vstupne poplatky. Cisla su vymyslene, podielovy fond s TER 1% nenajdes. Edit: akciovy fond s TER 1% u nas nenajdes :)
Naposledy upravil/-a peter.cmorej v So 25 10, 2014 7:29 pm, upravené celkom 1 krát.
pepo123
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 22 10, 2014 6:49 pm

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa pepo123 »

Práve TER fondov som hľadal v "KIDoch" jedotlivých fondov TAM, AM SLSP, CSOB atď. , ale toto označenie sa tam nikde nenachádza a tak ako smerodajné beriem "priebežné poplatky počas roka" vyjadrené v%. Konkrétne u TAM fondov sú od 1,4 do 2,2%, bez iných poplatkov (pri zmiešaných fondoch).
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa davoo »

JUGGLER napísal:deti nepotrebujú až tak samotné peniaze ako skôr radu, motiváciu, alebo usmernenie ako naštartovať ich vlastnú kariéru. Velmi sa mi páči napr. prístup Radovana, ktorí učí syna obchodovať opcie, alebo detstvo niektorých finančníkov z Wall Streetu, ktorí od rodičov nedostali ani cent, zato ich však rodičia motivovali tak, že im založili investičný účet, alebo im vytvorili podmienky na podnikanie.
Ja by som peniaze od rodičov/rodiny ani neprijal, by som sa cítil ako neschopný manták... a nebola by to už žiadna success story. Každý chlap si rád pomasíruje ego, tým kde to dotiahol osamote pri poháriku. Či to len ja som tu taký alfa samec? :lol:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pepo123 napísal:Práve TER fondov som hľadal v "KIDoch" jedotlivých fondov TAM, AM SLSP, CSOB atď. , ale toto označenie sa tam nikde nenachádza a tak ako smerodajné beriem "priebežné poplatky počas roka" vyjadrené v%. Konkrétne u TAM fondov sú od 1,4 do 2,2%, bez iných poplatkov (pri zmiešaných fondoch).
ano, TER je stare oznacenie, po novom je "ongoing charges", co sa u nas preklada ako priebezne poplatky. Pisalo sa tu o TER, tak som to nechcel opravovat, je to v podstate to iste.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa filip glasa »

by som sa cítil ako neschopný manták...
ja by som prijal a pri pohariku by som sa pochvalil, ze som ich zohnal vlastnou hlavou :-)
pepo123
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 22 10, 2014 6:49 pm

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa pepo123 »

Viete páni čo je na tejto diskusii najveselšie ???? Že sa vraciam na začiatok a rozmýšľam čo s 1500 eurami na 6 rokov. :D
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa Vladimir J »

aspoň vidíte, aké dávate ťažké otázky :wink:

ide hlavne o to, čo vlastne chcete dosiahnuť - ak je vašim cieľom skutočne "iba" dať mu 1.500EUR, odporúčam termínový vklad s najvyšším úrokom, aký nájdete. Dlhodobo najvyššie výnosy síce poskytujú akcie, ale váš časový horizont 6 rokov je na hrane, a pri súčasných cenách akcií by som to asi neriskoval.

Ale čo si myslíte, že s tými 1.500EUR, ktoré mu dáte, urobí? Vychádzajúc z mojich skúseností, tak ich čo najrýchlejšie minie (ale nechcem ho podceňovať). Stojí to za to?

Ak však máte vyššie ambície (ako napríklad zabezpečiť, aby z vášho syna vyrástol finančne inteligentný mladý muž, ktorý vie narábať s peniazmi), mám pre vás iný návrh - otvorte si majetkový účet u lacného on-line brokera (napr. brokerjet) preveďte peniaze tam a zainvestujte ich do lacného total market fondu (ETF), napr iShares Core MSCI World UCITS ETF. V porovnaní s poplatkami aktívnych fondov ponúkaných na Slovensku vás toto bude stáť násobne menej (cca 0.55% p.a.) vs. ongoing charges 1-3% p.a., žiadne vstupné/výstupné poplatky, žiadne "výkonnostné" príplatky (ak si myslíte, že sú to zanedbateľné rozdiely, hlboko sa mýlite), a je to veľmi likvidná investícia, ktorá v dlhodobom horizonte dosiahne lepšie výsledky ako drvivá väčšina fondov prístupných na Slovensku. Najbližších 6 rokov potom využite na to, aby ste vysvetlili svojmu synovi, že ak chce niekedy byť finančne zaistený, musí míňať menej ako zarobí, nekupovať sprostosti pomocou splátkových nákupov, spotrebných úverov a kreditných kariet, a aspoň 20% zo svojho príjmu pravidelne investovať do akcií a vy mu ukážete ako (online broker, total market akciový ETF) :=).

Všetko dobré
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3767
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa Ladis »

To vypadá, že Pepo123 se neptá vůbec na radu pro sebe,
ale spolupracuje s Tatrabankou a dělá zde reklamu na její fondy.
Jinak by s tim hnojem od Tatrabanky dávno přestal a spokojil by se s ETF na DAX a ETF na Dow Jones.
Peníze však neni vhodné vybírat přesně za 6 let, ale v době nesnesitelného předražení akcií.

Největší radost však udělá Pepo123 svému synovi, když za jeho 1.500 euro koupí 3 levné blue chips akcie s dobrou dividendou (každou akcii za 500 euro) a každý měsíc už ode dneška bude mít jeho syn radost z dividend chodících na konto.
:idea: Neni žádná investice na světě lepší pro 12-leté dítě, než když dostává každý měsíc na konto dividendy ze západních blue chips akcií a pokud chce, může ty dividendy z bankovního automatu vybírat. :idea:
Na výběr dnes jsou levné dividendové akcie:
AT&T, Banco Santander, Telefonica, BHP Billiton, Royal Dutch Shell, BMW.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
mirodzurovcin
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 24 10, 2014 11:18 am

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa mirodzurovcin »

ked som spravne pochopil tak sa jedna o jednorazovy vklad na 6 rokov, s nizkou volatilitou.

co takto nieco take:
http://www.iad.sk/sk/podielove-fondy-a- ... litny-fond" onclick="window.open(this.href);return false;

da sa tam vstupit aj za vstupny poplatok 0,5% z vkladu
pepo123
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 22 10, 2014 6:49 pm

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa pepo123 »

Ďakujem za typ. Pozeral som info o tom fonde a vychádza mi toto: vstupný popl. 0,5-3% + priebežné poplatky počas roka: 2,35% = min. 2,85% na poplatkoch + 1% inflácia a fond dosahuje okolo 3,8% zhodnotenia p.a. za posledné 3 roky. V minulosti mal hlavne na začiatku vysoké nadvýnosy, ale roky 2006-2007 sú už dávno za nami. Takže dnes je to síce málo volatilný fond, ale neposkytuje ani nejaký vyšší nadvýnos. Chcelo by to ešte 2% navyše. Ale aj tak vďaka.
mirodzurovcin
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 24 10, 2014 11:18 am

Re: Investícia pre dieťa na obdobie 6 rokov.

Príspevok od používateľa mirodzurovcin »

fondy (vseobecne) v tabulkach ukazuju vynos v cistom, tj. 3,8% vam ostane po odratani priebeznych poplatkov...jedine co si treba odratat je vstupny poplatok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"