Zamestnanecke akcie - nazor

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mohy
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 1:26 pm

Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa mohy »

Zamestnavatel (velka medzinarodna spolocnost) nam dal moznost pravidelne mesacne investovat do akcii spolocnosti. Max vyska mesacnej investicie je 15% mzdy a zamestnavatel dolozi 12%. Akcie je mozne odpredat najskor po roku od zakupenia. Vysku investicie je mozne menit raz rocne. Akcie je mozne spatne odpredat najskor po roku od zakupenia.

Isli by ste do toho? Co by ste zistovali z pohladu vyvoja cien akcii?

Dik, MOhy
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa demorez »

nechapem celkom tym %, kolko to znamena v realnej zlave z burzovej ceny akcii? kalkuloval by som podla toho kolko ti zamestnavatel prispeje ku kupe akcie. ak takto vies prist napr. k 50 eur mesacne a akcie tvojej firmy su stabilne, vidis ze firme sa dari, rozvija sa, je tam schopny manazment tak by som do toho isiel. sazmorejme este treba zohladnit ci su tam nejake poplatky, napr. potreba otvorit ucet u nejakeho brokera a tak.
len pozor na veci okolo insider tradingu, ak napr. vo firme robis na nejakom projekte ktoreho vysledok moze ovplyvnit cenu akcii tak mas obmedzenia na zobchodovanie akcii
mohy
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 1:26 pm

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa mohy »

Ak ja investujem 100€, firma mi da 12€ a teda 112 investujem a nakupim akcie za cenu , ktore je normalne platna v den nakupu na burze - tj nie zlava z burzovej ceny. Insider trading presne tento program riesi - je to jedina legalna cesta, ako nakupit akcie firmy.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa demorez »

tak to nie je zly deal. v danom modely teda ak cena akcii sa nezmeni mas 12%-ne zhodnotenie, co ti dneska nikto len tak neda. otvorene otazky su iba toto:
- ake budes mat s tym spojene naklady
- ci veris firme dostatocne na to aby si predpokladal ze akcie budu skorej rast ako klesat o 12+%
- ci planujes ostat vo firme dlhodobo, resp. ci ta drzba akcii a nemoznost ich predat nebude obmedzovat pri prip. zmene pracoviska.

pockaj ale na tunajsich rezidentov, oni urcite k tomu budu vediet este nieco dodat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Podľa mňa je to dobrá ponuka. Ten možný predaj po roku nevadí, po novom je oslobodený od daní a odvodov.

Posúdiť treba tvoju medzinárodnú spoločnosť. Zamerať sa treba len na jedno, či neide dolu vodou.. Ked mi napíšeš ss, alebo zverejníš meno firmy, tak ti urobím letmú analýzu a poviem názor. Sú to verejne obchodované spoločnosti - info je dostupné, len to treba vedieť posúdiť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa Airmike »

neda sa povedat, ci je to dobra alebo zla ponuka pokial nepozname firmu. 12% discount nieje malo. ale v pripade, ze je firma v problemoch mozes stratit tvoju investiciu celu.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa demorez »

Neviem, je HP alebo Dell, prip. IBM v problemoch? Nikdy som to neskumal, ale imho ak su firmy too big to fail tak su to presne tieto
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

demorez napísal:Neviem, je HP alebo Dell, prip. IBM v problemoch? Nikdy som to neskumal, ale imho ak su firmy too big to fail tak su to presne tieto
Treba pozrieť. Každá firma môže krachnúť, nerobte si ilúzie, že všetky tu budú večne.. Zvlášť technológie sú rizikové, ale takisto na mekáč sa treba pozrieť...iba velké banky sú ,,too big to fail,,. A ani tými bankami sa netreba chlácholiť. Niektoré sú dodnes dole -99 až -95%. Láďo by nám vedel o tom vyprávať...

Napr. Dell bola firma v problémoch. Stratila svoju konkurenčnú výhodu, presne tak ako Nokia. Dell v 2008 mal cenu 24 USD a za 5 rokov bol sprivatizovaný vlastným majiteľom za polovičnú cenu. Stratil by si na nej 50%. Aj HP mala problémy a za 2 roky padla cena o 2/3. IBM detto...až kým nepredali výrobu notebookov Číňanom.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa Aurelio »

plny suhlas s Mikom. to ci sa jedna o atraktivny deal alebo nie zavisi iba na tom, o aku firmu ide. lebo ak je to nieco ako Ralph Lauren, Gamestop alebo Macy's, tak dovidenia. ak je to Procter & Gamble, Starbucks alebo MasterCard, tak by som sa len kvoli tomu tam hadam aj nechal zamestnat :D
Power of Knowledge
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa demorez »

kto robi na slovensku v srackach ako ralph lauren, gamestop a pod. ?
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa Aurelio »

autor pracuje v eurozone, nejak som z jeho prispevkov nevycital, ze je na slovensku. zaroven som to uvadzal len ako priklad nevhodnych spolocnosti na investovanie, je ich daleko viac.

adminov prosim o zmazanie otazky aj tejto mojej zbytocnej odpovede - off topic
Power of Knowledge
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nie je to off topic. Nevymazávajme diskusiu.. Je to zaujímavá téma, lebo zamestnanecké akcie sa stávajú dôležitou súčasťou života. Sú firmy kde zamestnanci na tom zbohatli, v ojedinelých prípadoch sa stali milionári..

Ináč Mohy sa mi ozval..pozrel som sa aspoň letmo..pracuje v dobrej firme...bohatej, stabilnej, s dobrým manažmentom...s kurzom akcií porážajúci benchmark dlhodobo. A vyplácajú dividendy, ktoré neustále zvyšujú.

Dnes som pozeral nejaké akcie a videl som príklad na firmu nevhodnú na zamestnanecké akcie. Je to sieť fastfoodov (ked už sme debatovali o mekáči..). The company owns and operates restaurants under the Hooters, American Burger Company, The Burger Joint, BT's Burger Joint, Little Big Burger, and Just Fresh...

Je to síce iba malá firma (62 prevádzok), ale som presvedčený, že robia lepšie burgre ako v mekáči...firma však musí zatvárať stratové prevádzky a ,, exit the Australia and Eastern Europe markets,,

V takej firme by som nechcel mať zamestnanecké akcie...
Prílohy
HOTR.png
HOTR.png (15.96 KiB) 7717 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa iceberg8 »

no podla mna toto dokazuje, ze dnes neprezije kvalita, ale marketing.. (mekac)
neviem ci je to dobre, alebo zle, ale je mi takych alternativnych-mekacov celkom aj luto. aj preto, ze dnes tazko najst kvalitnu siet restik.
uz len z dovodu, ze mekac vlastne ani nei je o jedle, ved je to humus, ale skor o posedeni a zabiti casu ked clovek caka medzi dvomi udalostami dna.
Odoslané z počítača
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa Airmike »

Ta tema je aj podla mna zaujimava. Ja som totiz vzdy vlastnil len zamestnanecke akcie resp opcie.

ked som prvy krat mal dostat akcie firmy v ktorej som pracoval, bol to celkom fail (cca 10 rokov dozadu). firma bola druhym najvacsim priemyselnym developerom na svete a bonusy boli pekne, vyplacane v akciach. jediny problem bol, ze firma mala brutalnu paku a bol rok 2007. asi nieje treba dlho analyzovat ako to skoncilo. firma sice nebola verejne obchodovana, ale to je v principe jedno. ide o kondiciu, a o to ci mozes akcie predat. ja som mal moznost predavat za uctovnu cenu. samozrejme po analyze som odmietol vyplatu bonusov v akciach. nepacilo sa mi hospodarenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa Rokosák »

iceberg8 napísal:no podla mna toto dokazuje, ze dnes neprezije kvalita, ale marketing.. (mekac)
neviem ci je to dobre, alebo zle, ale je mi takych alternativnych-mekacov celkom aj luto. aj preto, ze dnes tazko najst kvalitnu siet restik.
uz len z dovodu, ze mekac vlastne ani nei je o jedle, ved je to humus, ale skor o posedeni a zabiti casu ked clovek caka medzi dvomi udalostami dna.
Chces investovat, alebo zmenit svet?. Ak to druhe tak najuzitocnejsie je bojovat za svetovy mier. Pomoze to aj akciam. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No po pravde, je to podla mna to iste , Rokosak :D
vies preco?
jasne, ide mi o zisk, som hladny po ziskoch, to nei je hriech :D bez rozmsylania by som kupil mekac akcie, ak mam istotu a vieru v nich, a potom isel do veggie restauracii, preco nie... a pozeral sa ako ludia tlacia mekac, a ja na tom zarabam, este by som im aj kupony rozdaval :D
ale... potom sa zobudim a uveodmim si, ze okrem mekacu sa nemam kam ist najest.. ono to uz nie je daleko.. domaca strava vs mekac... resp restiky..
jaj ale nechcem offtopicovat.. len tak som sa nad tym zamyslel :D
ale tak, hadam vzdy sa najde nejaky dobrvolnik co otvori restuku v malom.. takze asi to take cierne nebude...
Odoslané z počítača
Bambus
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 12 06, 2017 10:10 am

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa Bambus »

demorez napísal:tak to nie je zly deal. v danom modely teda ak cena akcii sa nezmeni mas 12%-ne zhodnotenie, co ti dneska nikto len tak neda. otvorene otazky su iba toto:
- ake budes mat s tym spojene naklady
- ci veris firme dostatocne na to aby si predpokladal ze akcie budu skorej rast ako klesat o 12+%
- ci planujes ostat vo firme dlhodobo, resp. ci ta drzba akcii a nemoznost ich predat nebude obmedzovat pri prip. zmene pracoviska.

pockaj ale na tunajsich rezidentov, oni urcite k tomu budu vediet este nieco dodat
nejedna sa o 12% zhodnotenie, ale "len" o 12% zhodnotenie vkladu, to je rozdiel, suhlasim, ze dolezite su potencialne naklady (za nakup a pod) a samozrejme info o firme je klucove, ake je to solidna firma tak treba ist do toho (12% bonus je v tom pripade prijemny), ak firma solidna nie je tak to velmi nepomoze.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zamestnanecke akcie - nazor

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dolezite je zistit kedy su akcie Tvoje a ci si ich mozes vybrat hocikedy. Takisto co a stane pri ukonceni zamestnania.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"