Dôchodkové portfólio

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
babelam
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 20 02, 2018 12:37 am

Dôchodkové portfólio

Príspevok od používateľa babelam »

Ahojte,
mám 26 rokov a chcem si začať samostatne šetriť na dôchodok, cca 150€ mesačne. Rozhodol som sa pre kumulatívne ETF, pričom som si už otvoril účet na nemeckom Degiro. Aby som čo najviac znížil náklady vyberám z ETF, ktoré sú bez poplatkov. Zatiaľ mám 2 alternatívy pre utvorenie môjho dôchodkového portfólia:

Názov Fondu - ISIN - Fees - Výkonnosť za posledné 3 roky
1.
iShares Core MSCI World UCITS ETF - IE00B4L5Y983 - 0,20% - 17,62%
Amundi ETF MSCI Emerging Markets UCITS ETF EUR - FR0010959676 - 0,20% - 28,72%

2.
Amundi ETF S&P 500 UCITS ETF EUR - FR0010892224 - 0,15% - 50,55%
Amundi ETF MSCI Europe UCITS ETF - FR0010655696 - 0,15% - 23,95%
Amundi ETF MSCI Emerging Markets UCITS ETF EUR - FR0010959676 - 0,20% - 28,72%

Prvá alternatíva je jednoduchá, v jednom ETF budem mať svet a v druhom Emerging v pomere 80 World / 20 Emerging.
Druhá alternatíva, že si vyskladám sám World, pričom niečo ušetrím na poplatkoch, avšak napr. na Japonsko alebo Kanadu som kumulatívne ETF s poplatkami do 0,40 nenašiel :/ Tú výkonnosť beriem s rezervou, nikde nie je napisané že takto budú tieto ETF pokračovať, ale aj podľa tohto a aj nižších poplatkoch mi vychádza lepšie druhá alternatíva. Pomer by som zvolil 50 S&P / 30 Euro / 20 Emerging. Je rozumné, aby celé moje portfólio bolo tvorené Amundi ETF?
Rád privítam rady ako vylepšiť a ktoré portfólio vybrať, vďaka :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dôchodkové portfólio

Príspevok od používateľa Rokosák »

V oboch pripadoch mas 50% v USA akciach a zhruba 10% v Cinskych.
Mne sa viac pozdava druha alternativa.
Zlozenie portfolia mozes v buducnosti menit.
Najdolezitejsie je sporit. Do dochodku pojdes asi za 50 rokov. V prvom rade sa staraj o to, aby si sa ho dozil.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dôchodkové portfólio

Príspevok od používateľa demorez »

ak by si isiel druhou variantou tak namiesto Amundi odporucam pozriet VUSA / IE00B3XXRP09 - poplatky iba 0,07%, taktiez zadarmo na degiro
babelam
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 20 02, 2018 12:37 am

Re: Dôchodkové portfólio

Príspevok od používateľa babelam »

Rokosák napísal:V oboch pripadoch mas 50% v USA akciach a zhruba 10% v Cinskych.
Tých 50% je fakt veľa (celkom nechápem prečo napr. do MSCI World dávajú až 60% USA, príde mi to riadny nepomer), takže to znížim na 40% a tých 10% rozdelím do EU prípadne 5% DAX (iShares Core DAX UCITS ETF (DE)).
Časom dokúpim ešte Pacific, lebo ten mi úplne v portfóliu chýba.
demorez napísal:ak by si isiel druhou variantou tak namiesto Amundi odporucam pozriet VUSA / IE00B3XXRP09 - poplatky iba 0,07%, taktiez zadarmo na degiro
Super alternatíva, len ja som sa zameral na kumulatívne ETF, aby som nemusel riešiť dane pri dividendách.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"