Kam najlepšie investovať 2018?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
tomas.richter
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 09 09, 2018 4:45 pm

Kam najlepšie investovať 2018?

Príspevok od používateľa tomas.richter »

Ahojte.

Chcel by som sa opýtať na Váš názor, kam najlepšie v dnešnej dobe pravidelne alebo jednorázovo investovať. Už pravidelne investujem 137€ mesačne do akcií cez Amundi a AXA, ale stále mi ostáva každý mesiac 500-1000€, ktoré sa len pripisujú na sporiaci účet k ostatným 7000€ na úroku 0%.

V tomto roku ma zaujalo odvetvie software, IT, energetika, robotika, farmaceutický priemysel, ale nemám ani tušenie, ako sa k niečomu takému dostať. Preto sa chcem opýtať Vás, starších, skúsenejších.

Plus mám tu jeden často riešený príklad z praxe. Uvažoval som o kúpe 1-izbového bytu za 45000€ pričom by som 20% dofinancoval hotovosťou a 80% zobral úver s úrokom 1,29% a fixáciou na 5 rokov z VÚB banky. Splátka by bola 120€ a maximálne 80€ energie. Danú lokalitu dobre poznám a som si istý, že za 250€, možno aj 270€ by sa mi ho podarilo prenajať. Je kompletne zrekonštruovaný o výmere 40m2. Avšak cena 1125€/m2 sa mi zdá predražená. Už dlhšie ho sledujem na portály byty.sk a stále sa nepredal. Avšak aj o tomto začínam čím ďalej pochybovať. Čo sa týka poplatkov tak minimálne 3% si zoberie realitka, ďalej sú to náklady za znalca, notára, kataster, daň z prenájmu nehnuteľnosti a určite som ešte na niečo zabudol. Tiež kalkulujem s predpokladom že by tam celých 60 mesiacov bol nájomca, čo je málo pravdepodobné a nemusel by som do ničoho dodatočne investovať čo sa týka rekonštrukcie. 60 mesiacov by mi ešte banka vracala štátny príspevok pre mladých (mám 22 rokov) a po tejto dobe by som nemusel platiť daň zo získu pri kúpe a predaji. Určite by som ako 27 ročný neostal v 1-izbáku. Otázne je, či by tam nejaký zisk bol, pretože som čítal, že ceny nehnuteľností za posledné roky rastú cca 1%p.a. tak ako inflácia.

Nepovedal by som o sebe, že som konzervatívny investor, skôr naopak. Skúšal som aj obchodovanie na burze. Najskôr som na deme urobil za 3 mesiace 23% z čoho som bol natoľko sebavedomý, že keď sa začiatkom februáru prepadol americký SP500 o cca 10% som ho kúpil na skúšku za 500 dolárov s veľkou pákou a za 5 minút bolo vymaľované skrz stop loss :D

Niekto je šťastný za 5% ročne, ja by som chcel najradšej 5% mesačne. Viem, že je to naivná predstava, ale za opýtanie nič nedám.

Ďakujem.
Tomáš
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Kam najlepšie investovať 2018?

Príspevok od používateľa Rado »

Myslím, že si na dobrej ceste. Máš 22 a uvažuješ ako investovať, čo väčšina ľudí v tvojom veku nerobí. Moja odpoveď bude trochu štandardná, ale investuj do seba. Hlavne čas. Toto nie je beh na krátke trate a neexistujú žiadne skratky. Bude ťa to stáť veľa času a peňazí, ale len chyby ťa posunú ďalej. Je to podobné ako sa učiť chodiť. Kde sa učiť v čase internetu a prístupu k informáciám asi nemá zmysel sa baviť. Už teraz máš náskok, že o tom rozmýšľaš, tak len ďalej pokračuj.

Držím ti palce.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
tomas.richter
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 09 09, 2018 4:45 pm

Re: Kam najlepšie investovať 2018?

Príspevok od používateľa tomas.richter »

Ďakujem. S kúpou toho bytu tu je teraz aj tak málo pravdepodobné, nakoľko som živnostník tak musím čakať do marca budúceho roku na daňové priznanie... zhodnotil som že dám na kopu cash aspoň 10k a pokúsim sa to otočiť na Brexite.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"