Sporenie pre dieťa

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.

Sporenie pre dieťa

Poslaťod Barix » Štv 02 14, 2019 11:28 pm

Zdravím

Keďže sa mi v decembri narodil syn, uvažujem akú formu sporenia pre neho zvoliť. Mesačne sumu cca 50-100 €, investičný horizont min. 15 rokov. Financie by mali aspoň z časti pokryť prípadné štúdijné výdavky a pod...
Nerád by som to akokoľvek spájal s mojím "value/divi/dôchodkovým investovaním, čo sú v podstate prostriedky, ktoré aj tak raz zdedí.
Hľadám niečo, kde je efektívne a možné posielať prostriedky na mesačnej báze.
Ako klient Tatra Banky som zvažoval niečo z ich ponuky fondov, ale priebežný poplatok 2,75% sa mi javí dosť...
Barix

Re: Sporenie pre dieťa

Poslaťod pokus » Pia 02 15, 2019 6:32 am

Osobne to riesim cez free etfs ktore ponuka degiro, raz mesacne vklad akejkolvek sumy zadarmo. Jediny poplatok mas 2,5e rocne za pristup na burzu.
pokus

Poslaťod JUGGLER » Sob 02 16, 2019 1:12 am

Barix píše: Ako klient Tatra Banky som zvažoval niečo z ich ponuky fondov, ale priebežný poplatok 2,75% sa mi javí dosť...

Viac ako dosť. Nenápadné číslo, ale zožralo by skoro polovicu výnosov... Navyše akciový trh môže padnúť a doťahovať stratu celé roky, ale banka bude stále účtovať...

A čo tak ten ETFmatic? viewtopic.php?f=9&t=8686
Píše tam že Tí co maju deti 0% fee, posles len kopiu pasu tvojho dietata.

Viem..najlepšie je dať trvalý príkaz na 50-100 € mesačne a o nič sa nestarať. Ked to je len na ľuďoch, tak sa im nechce pravidelne investovať. Možnosťou je zriadiť si účet zadarmo v niektorej z online bánk a tam si to nechať posielať. A odtial to potom investovať...hoci nepravidelne. Ked je trh extrémne vysoko, tak možno pozastaviť investície...akumulovať hotovosť kým trh padne a potom tam poslať viac naraz.

Je to len myšlienka. Nie som poradca.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER

Poslaťod mapper » Sob 03 09, 2019 10:17 pm

nemam osobnu skusenost ale mozno by bol pre Teba Finax.sk ak nechces spominany ETFmatic
mapper

Poslaťod hokaido » Ned 03 10, 2019 9:38 am

Barix píše:Ako klient Tatra Banky som zvažoval niečo z ich ponuky fondov, ale priebežný poplatok 2,75% sa mi javí dosť...

Tych 2.75% som nenasiel. Pozeral som si americky akciovy tam pisu 1.75% ale ked pozriem KID tam je zrazu 2.4%. Zaujimave. Tiez nemas vstupny poplatok co je super, a vystupny neplatis po 3 rokoch. U inych fondov je to na vstupe cca 2.5% ale uz som videl aj 5% :twisted:
Dalsia dolezita vec je, ze spravca je slovenska firma, cize vynos podla aktualnych zakonov podlieha len zrazkovej dani a danove priznanie nemusis riesit. Pri zahranicnych spravcoch, si robis DP a okrem dane, platis aj zdravotne. Ale cert vie ako to bude o 18 rokov.

mapper píše:nemam osobnu skusenost ale mozno by bol pre Teba Finax.sk ak nechces spominany ETFmatic

Tiez mi to napadlo, ale pri pravidelnej investicii platis vstupny poplatok 1.2% a priebezny 1.4%. Z investicii starsich ako 1r neplatis dane ani ZP.

Este si zisti, ako prebieha presun tychto prostriedkov do inej investicie. Niekto to tu rozoberal, ze pre dieta vybral "neoptimalnu" spolocnost a chcel to presunut inam, ale kedze ucet patril dietatu, spravca odmietol poziadavku. Ze az so suhlasom sudu, moze vyplatit tie prostriedky. Tusim to bolo v CR, ale radsej by som si to zistil, minimalne aby som nebol potom prekvapeny :wink:
hokaido

Poslaťod roock » Ned 03 10, 2019 1:00 pm

Pán Staněk to trafil, o 20 -40 rokov dostaneš figu borovú... https://www.youtube.com/watch?v=XzjqguPmZoE
roock

Poslaťod cico29 » Pon 03 11, 2019 1:42 pm

Odporucam mam osobne pre deti zriadeny ETFmatic.

Cca 1 rok (predtym som o tom nevedel)
Sporim pre deti, jedneho dna ked budu trochu rozumiet financiam, to vyuzijem aj ako konkretny priklad.

nemas vstupny ani vystupny poplatok a v pripade potreby to vies zrusit viac menej ihned.
cico29

Späť na Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť