Ako zhodnotiť 20k € zo stavebného sporenia?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Ako zhodnotiť 20k € zo stavebného sporenia?

Príspevok od používateľa Roz »

Zdravím,

mám odloženú nie príliš veľkú sumu, ktorá počíta zhruba 20 000€, prakticky všetko je na troch zmluvách stavebného sporenia. Jedna zmluva je stará, na nej spĺňam všetky podmienky na to, aby mi bol udelený stavebný úver vo výške okolo 7000€ (možno 8000), zvyšné dve by som musel predčasne ukončiť. Ako všetci iste viete, stavebné sporenie po štátnych zásahoch už nie je to, čo bývalo, navyše prudké zdražovanie bytov z mojich úspor spravilo to, že mám akurát tak na garáž :D

Preto potrebujem radu od ľudí, ktorí majú podobné skúsenosti. Môj pôvodný zámer bol za nasporené peniaze kúpiť -nejaký- byt a ten zveľadiť, predať za lepšie alebo prenajať, čo momentálne nepripadá do úvahy, keďže byty sú predražené a preto radšej by som počkal. Ale čo ďalej? Ponechávať peniaze na stavebnom sporení sa mi moc nechce, to zhodnotenie už nie je nejako extra veľké.

V rýchlosti som gúglil, pozeral som možnosti investovania do nehnuteľností, vraj sú aj také možnosti, že kúpiť podiel v nejakom apartmáne a tým pádom dostávať zisk z prenájmu a pod., ale neviem, na tomto poli sa pohybujem len veľmi krátko.

Stavebné sporenie som spomenul zámerne, síce sa mi zdá, že pre staré zmluvy platí, že sporenie je bezúčelové, teda nasporené peniaze môžem použiť ako chcem, ale v prípade tých zvyšných dvoch zmlúv, kde ešte nespĺňam podmienky, to asi nebude platiť. Ale v zásade je to jedno, primárne by som sa chcel sústrediť na investovanie do -nejakej- nehnuteľnosti, aj keď suma, ktorou disponujem, nie je žiadne terno (aj keď napr. v takých Sobranciach by som hravo kúpil 2 izbový byt, ale kto by tam investoval), ale fakt by sa žiadalo tie peniaze zúročiť nejako efektívnejšie. Tak čo by ste mi poradili? Ďakujem.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Ako zhodnotiť 20k € zo stavebného sporenia?

Príspevok od používateľa hokaido »

Roz napísal:Stavebné sporenie som spomenul zámerne, síce sa mi zdá, že pre staré zmluvy platí, že sporenie je bezúčelové, teda nasporené peniaze môžem použiť ako chcem, ale v prípade tých zvyšných dvoch zmlúv, kde ešte nespĺňam podmienky, to asi nebude platiť.
Mozem ti povedat, ze na tych 2 prides o vsetky premie a tiez budes musiet platit pokutu za predcasne vypovedanie. Jedine, ze by si to pouzil na kupu alebo rekonstrukciu. Pokuta zavisi od zmluvy, sporitelni aj ako dlho to mas. S tymto rataj.

Ako investovat tych 20k pozri napr https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... =51&t=5915" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Ako zhodnotiť 20k € zo stavebného sporenia?

Príspevok od používateľa Roz »

Ano, to mi je jasné, že s tými dvoma zmluvami by tam mohol byť problém, počul som aj o nejakej možnosti "spájania zmlúv", ale to by som riešil až priamo v sporiteľni.

Tie peniaze chcem použiť prakticky len na investíciu do nehnuteľnosti, keďže sú to peniaze zo stavebka, tak tam veľký priestor na manévrovanie nebude, ale to nevadí, vždy som plánoval takto. Len nemám predstavu, ako to zúročiť, na byt by som si musel zobrať hypotéku, kúpiť byt a prenajať ho. To by šlo. Otázne je ako sa vypláca prenajímať napr. garsónky alebo 1 izbové byty. Nad 2 izbovým zatiaľ neuvažujem, aj keď si osobne myslím, že by sa na prenájom vyplatili asi viac. Ale to by som musel zobrať väčšiu hypotéku. Alebo kúpiť nejakú garáž alebo dve a tie prenajímať? Neviem, proste chcem to do niečoho vraziť, ale na realitnom trhu som zatiaľ bažant.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Ako zhodnotiť 20k € zo stavebného sporenia?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

tie garaze su podla mna lepsi napad, nie je s nimi prakticky ziaden servis, co pri bytoch je. Ale to si musis sam spocitat na konkretnych moznostiach ci sa ti to oplati, v kazdom pripade s nejakymi vecsimi prijmami z toho nerataj.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Ako zhodnotiť 20k € zo stavebného sporenia?

Príspevok od používateľa Roz »

Čaute, takže aktuálny stav, nechám tie sporenia dobehnúť, pokým nebudem mať na ne nárok, že mi ich vyplatia bez sankcií. Takže aktuálne to bude až za nejaké 3 roky a potom by som to možno videl na tie garáže. Je mi jasné, že veľa na tom nezarobím, ale ak by to dalo nejakú tú stovku mesačne, možno dve, tak to by bolo dosť fajn.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Ako zhodnotiť 20k € zo stavebného sporenia?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

zatial este pockaj, o pol roka- rok asi pride kriza a klesnu ceny nehnutelnosti aj akcii- bude z coho vyberat.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Ako zhodnotiť 20k € zo stavebného sporenia?

Príspevok od používateľa Roz »

Viem, sledujem trhy a zdá sa, že koniec rastového cyklu je na konci. Ale myslím, že tie ceny až tak veľmi neklesnú. Nehnuteľností je málo a dopyt stále vysoký. Situácia by sa mohla otočiť, keby banky začali zvyšovať úroky, ale silne o tom pochybujem, že sa k tomu odvážia.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Ako zhodnotiť 20k € zo stavebného sporenia?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Tiez si myslim ze reality prilis neklesnu, ale mozno bude vecsi vyber lebo kupcov bude menej.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"