350€ mesačne do ETF

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
IWishIWasAMeme
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2019 3:40 pm

350€ mesačne do ETF

Príspevok od používateľa IWishIWasAMeme »

Zdravím, plánujem si dlhodobo odkladať zatiaľ 350€ mesačne a chcel by som ich teda investovať do ETF. Využitie finanicií bude rôzne - 20% na hypo, dôchodok, deti - všetko v dostatočnom časovom horizonte na investovanie a nie len na sporenie, aspoň v mojom prípade. Chcem sa ale spýtať že cez koho to robiť? Zatiaľ mám troch kandidátov

1. Finax - Tu mi príde fajn že pracujú s tým aké máme zákony, takže znižujú dane na minimum. No ale 1,20% poplatok (rátam už s tým že budú platci DPH) za správu a zároveň aj pri nákupe mi príde docela dosť...

2. ETFmatic - Nižšie poplatky, viac ETF fondov ale fungujú medzinárodne, takže sa bojím toho že rebalancing, dividendy a predaje nebudú robiť s tým že po roku neplatí človek nič a stratím na daniach a odvodoch.

3. Degiro (mám u nich už 2 roky nevyužívaný účet) - Ak to chápem správne, v prípade že si nevyberiem nejaké ich Free ETF, platím € 2.00 + 0.038% za nákup ETF, či mi pri 350€ pride lacnejšie ako Finax ale drahšie ako ETFmatic. Portfolio už tak nejak mám (3 ETF max). No sa samozrejme, ja by som len raz mesačne nakúpil a držal, žiadne fancy stuff ako rebalancing by som nerobil, na tom som lenivý.

Čo by ste mi odporučili? Ide mi koniec koncov o maximálny zisk, takže čo najmenšie poplatky, dane, odvody (a chápem že pri Degiro záleží na tom aké mám ETFka). Povedzme ale ak by každá z možností mala ten istý mix ETF, takže rovnaké zhodnotenie, čo by bolo najlacnejšie? Diky.
IWishIWasAMeme
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2019 3:40 pm

Re: 350€ mesačne do ETF

Príspevok od používateľa IWishIWasAMeme »

pokus napísal:Ja to riesim cez degiro. Vsetky podstatne etf mas zdarma, neviem co za specialitky by si chcel, aby si musel platit. A lepsi mix ako msci world asi tiez nenamiesas.
Lacnejsiu alternativu nepoznam.
Napríklad https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00BKM4GZ66" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: 350€ mesačne do ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Medzi tymi dvoma je jedna z nákladmi 0,68% (starší a väčší fond ) a druhá 0,18% ( 5 ročný, zatial menší a menej likvidný fond ).
Čo je blbé, že volíš 2800 akcií a máš len rozvíjajúce sa krajiny, hlavne Čína, Kórea, India, Brazília... Možno prinesú väčší výnos, ale zatial ten výnos je biedny a riziko straty veľké ( za 10 rokov zhruba 3,5% p.a. ).

Čiže ja by som volil už rovno MSCI celý svet nech tam máš aj vyspelé ekonomiky. Načo skladať viaceré etfká z tisícami akcií, ked ti stačí jedno. Môže sa stať, že americké globálne monopoly ako napr. pán internetu Mr.Google budú dlhodobo vysávať peniaze z celého sveta a bola by škoda, aby si z toho neprofitoval. Lebo teraz máš v tom etf 30% Čínu, ale pozor....cena práce v Číne rastie, vládnu tam komunisti, profitujú na kopírovaní Západu a v ekonomickej vojne by ich clá položili na kolená... To si nikto neželá, ale mohlo by to znamenať prudké straty v tvojom etf a možno celé desaťročia stagnácie...ako sme to videli v Japonsku.

Osobne by som k celému svetu volil ešte jednu akciu: BRK. Je to investícia do najlepšieho investora sveta Buffetta...žiadne starosti s dividendami a stále (už viac ako 50 rokov )prekonáva indexy.

ALL: vsimnite si v letáku, že podľa domicilu už upozorňujú na tax reporting, každá jedna krajina. heh..v tom letáku to tiež dobre skryli...Všetky fondy sú reportované príslušným daniarom a tí potom posúvajú info do krajiny klienta. Robí sa tak od 2017, takže žiadna sranda - treba využiť časový test = držať nad 1 rok a vôbec sa nemusíte starať o dane. Časový test 1 rok pre fondy obchodované na burze je obrovská výhoda oproti podielovým fondom, ktoré sa tým pádom stali nevýhodné. Investori do podielových fondov to zistia až vtedy, ked svoje podiely predajú (teda vyberú zisk ). Zažijú šoky a ked náhodou vedia, že v etfkách, Finaxe, Acrosse...všade kde sa dá investovať cez etf a cez akcie na burze je výnos oslobodený od dane , naštvú sa na poradcov + banky, že ich zlákali do fondov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
majciak1
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Št 31 05, 2018 7:10 pm

Re: 350€ mesačne do ETF

Príspevok od používateľa majciak1 »

Brk je duplicitou/ podmnozinou msci world, navyse ovela menej diverzifikovanou a WB uz tiez nie je najmladsi... Tak preco by si ju kupoval k MSCI world ?
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: 350€ mesačne do ETF

Príspevok od používateľa Chris »

Same "smakovice" sa tu pridavaju :-D
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"