vyplatenie dlhopisu - princip a dane

Garantované fondy, zaistené vklady, investičné certifikáty, dlhopisy a obligácie

vyplatenie dlhopisu - princip a dane

Poslaťod Melisko » Ned 11 03, 2019 1:13 am

Ahojte

Vlastnim dlhopisy EPH s urocenim 3.5% rocne a so splatnostou 9.6.2020.
Oplati sa drzat tieto dlhopisy do splatnosti alebo je vyhodnejsie si ich vyplatit predcasne?
Aktualne je na nich vynos 0,72%
Ziska/Strata v % 6,84%
Cena nakup 100,5%
Cena predaj 102,5%
Rocny vynos do splatnosti 0,42%
Moc tym cislam nerozumiem ale chapem spravne ze ak by som predal teraz tak za cenu 102,5% a teda by som ziskal naviac 2,5% z objemu investicie?
Ak by som cakal do splatnosti dostanem 100% povodneho vkladu ale este posledny urok 3,5%?
Je nejaky rozdiel v danovych povinnostiach medzi tymito dvoma pripadmi?
Melisko
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Uto 03 21, 2017 2:00 am

Re: vyplatenie dlhopisu - princip a dane

Poslaťod JUGGLER » Ned 11 03, 2019 11:17 pm

EPH je Energetický prumyslový holding?

Ak áno, tak môžeš mať české alebo slovenské a tým pádom zahraničné alebo tuzemské.

Ak máš slovenské ( od slovenskej dcéry EPH ) cez JT banku, tak úroky by ti mali zdaňovať zrážkovou daňou. Odvody sa neplatia.Je to dlhopis kótovaný na burze, takže aj výnos z predaja pri držaní nad 1 rok by mal byť oslobodený od daní a odvodov.

Keď máš zahraničný (český ) dlhopis, tak úroky zdaňuješ individuálne. Odvody sa neplatia.
Ak je dlhopis kótovaný na burze, výnos z predaja pri držaní nad 1 rok je oslobodený od dane a odvodov.

Problém je ak dlhopis nie je kótovaný na regulovanej burze, alebo je kotovaný, ale ho držíš menej ako 1 rok.

Vtedy platíš daň 19% (25% nad sumu cca 36 tisíc ) a ešte ti vyrúbia 14% odvody (nahlási to daňový ).
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER
 
Príspevky: 8070
Registrovaný: Štv 04 17, 2008 8:39 pm

Re: vyplatenie dlhopisu - princip a dane

Poslaťod Melisko » Pon 11 04, 2019 12:48 am

Ano jedna sa o J&T dlhopis EPH - energeticky a prumyslovy holding - cesky nominovany v ceskych korunach. Vyplata uroku chodi 2krat rocne a vzdy musim dokladovat danovy domicil aby mi to nezdanili v cechach. Dlhopis drzim dako tretim rokom ale vzdy som z toho platil dan (na slovensku) a nedivil by som sa keby aj odvody fakt neviem to si uz robi ZP z DP a ja len poslusne zaplatim co si vypytaju ale DP mi spravila danova poradkyna. Tu asi vela vody nenamutim ale jedna sa mi hlavne o to ci to predat skor alebo to ponechat az do splatnosti dlhopisu.
Len upravim cisla lebo som to predtym zle odpisal:-/
nakup 99,5%
predaj 101,5%
rocny vynos 0,96%
Melisko
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Uto 03 21, 2017 2:00 am

Re: vyplatenie dlhopisu - princip a dane

Poslaťod Airmike » Pon 11 04, 2019 1:01 am

myslim ze to, ci dlhopis je alebo nieje kotovany na burze nieje rozdiel. pokial ide o casovy test.
Airmike
 
Príspevky: 2122
Registrovaný: Uto 05 18, 2010 10:17 am

Re: vyplatenie dlhopisu - princip a dane

Poslaťod JUGGLER » Pon 11 04, 2019 1:24 am

Airmike píše:myslim ze to, ci dlhopis je alebo nieje kotovany na burze nieje rozdiel. pokial ide o casovy test.


Na Slovensku sú oslobodené iba tie cenné papiere ( akcie, etf, etc a dlhopisy ) ktoré sú na regulovanej burze. Logiku to má, lebo každá akciovka by mohla robiť daňové čachre s vlastnými cennými papiermi.

FINANČNA SPRÁVA SR:

Podľa znenia § 9 ods. 1 písm. k) zákona o dani z príjmov je oslobodený od dane z príjmov fyzickej osoby príjem z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) zákona o dani z príjmov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu podľa § 3 zákona o burze cenných papierov alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok; od dane z príjmov fyzickej osoby nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, ktoré boli obchodným majetkom daňovníka.

V súlade s ust. § 3 ods. 1 zákona č. 429/2002 Z. z. o burze cenných papierov v znení neskorších predpisov regulovaným trhom je mnohostranný systém organizovaný organizátorom regulovaného trhu na účely spájania alebo umožnenia spájania záujmov viacerých osôb nakupovať a predávať finančné nástroje v rámci systému a v súlade s pevne určenými pravidlami spôsobom, ktorého výsledkom je uzavretie obchodu s finančnými nástrojmi prijatými na obchodovanie podľa pravidiel tohto systému a ktorý funguje pravidelne a v súlade s týmto zákonom.
V nadväznosti na uvedené, oslobodenie od dane fyzickej osoby podľa predmetného ustanovenia je možné uplatniť len na príjem z predaja takých cenných papierov, pri ktorých sú súčasne splnené nasledovné tri podmienky:
daňovník predáva cenné papiere prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, pričom ZDP neustanovuje, počas akej doby pred predajom sú predmetné cenné papiere takto obchodované [v danej súvislosti však dávame do pozornosti ust. § 3 ods. 6 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov] a
predávajúci takéto cenné papiere vlastnil viac ako jeden rok pred ich predajom a
cenné papiere neboli obchodným majetkom daňovníka.

Záverom podotýkame, že oslobodenie od dane fyzickej osoby podľa predmetného ustanovenia je po splnení aj ďalších ustanovených podmienok možné uplatniť len na príjem z predaja cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu alebo obdobnom zahraničnom regulovanom trhu. Znamená to, že ak spoločnosť okrem akcií prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu emitovala aj akcie, ktoré takto obchodované nie sú, na príjem z predaja takýchto akcií nie je možné uplatniť ust. § 9 ods. 1 písm. k) ZDP.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER
 
Príspevky: 8070
Registrovaný: Štv 04 17, 2008 8:39 pm

Re: vyplatenie dlhopisu - princip a dane

Poslaťod Airmike » Pon 11 04, 2019 3:12 am

no neviem, mne to velky zmysel nedava. ale je celkom mozne, ze som si poplietol nejaky paragraf v zakone. ja som mal na mysli casovy test, ktory je v cechach 3 resp 5 rokov. a vstahuje sa na cenne papiere. akcie, opcie, certifikaty. konvertibilne dlhopisy. ale ako vravim, je to skoro isto moja chyba. vychadzam z tohto

https://www.patria.cz/pravo/3478073/jak ... osoba.html

to co viem celkom iste je, ze u nas sa nerozlisuje ci su cenne papiere zalistovane na burze alebo OTC.
nedava to totiz vobec logiku. zabilo by to financovanie velkeho mnozstva malych a strednych firiem.

chcelo by to experta na slovenske dane, ja sa u nas v tejto oblasti vzdy radim s advokatskou kancelariou, ktora je specialista na kapitalovy trh. takze mozem zodpovedne povedat ze v cechach ti advisor dokaze urobit skoro akykolvek cenny papier na mieru. vela firiem to vyuziva hlavne v startupovom svete, kde vsetci ficia na konvertibilnom dlhu. na burzu idu len velke emisie radovo stovkach milionov. ale pravidla platia pre vsetkych rovnake. ci mas emisiu malu alebo velku. zalistovanu alebo OTC.
Airmike
 
Príspevky: 2122
Registrovaný: Uto 05 18, 2010 10:17 am

Re: vyplatenie dlhopisu - princip a dane

Poslaťod JUGGLER » Pon 11 04, 2019 4:28 pm

Airmike píše:mozem zodpovedne povedat ze v cechach ti advisor dokaze urobit skoro akykolvek cenny papier na mieru. vela firiem to vyuziva hlavne v startupovom svete, kde vsetci ficia na konvertibilnom dlhu. na burzu idu len velke emisie radovo stovkach milionov. ale pravidla platia pre vsetkych rovnake. ci mas emisiu malu alebo velku. zalistovanu alebo OTC.Hej. Z toho článku čo si dal vyplýva, že v ČR je časový test 3 roky a cenné papiere nemusia byť na regulovanej burze.

S tými malými emisiami v Čechách to má rub a líce. Je to síce fajn pre startupy, ale dosť rizikové pre ľudí. Nevidím dôvod aby takouto formou štát podporoval sporenie na dôchodok oslobodením od daní.

V Čechách prudko narástol počet firiem ktoré sa dostali do problémov a prestali vyplácať dlhopisy. Finanční šmejdi klamú ľudí, že ide o investície bez rizika, s vysokými výnosmi a zneužívajú, že ČNB emisie schvaluje ( ale nič negarantuje ! ).

Dlhopisy za miliardy vydávajú aj firmy ktoré sú insolventné a boli na nich podané návrhy na konkurz. Raz to praskne, hlavne ked sa zhorší ekonomická situácia. Ľudia prídu o miliardy, tak ako prišli pri nebankovkách. A nejde o malé peniaze - ročne sú nové emisie v ČR zhruba za 400-500 mld. czk.

Easy money neexistujú. Ani pri dlhopisoch, ani pri konvertibilných dlhopisoch. Stačí sa zamyslieť nad faktom, prečo by mali firmy vyplácať lukratívne úroky 7-10% za svoj dlh, ked si môžu požičať v bankách za polovicu. Pri konvertibilných je zase úročenie zhruba polovičné a je to podobné akoby si zvyšné peniaze investoval do call opcí na rast ceny akcií.

Navyše dnes máš kopu fondov ktoré sa zaoberajú investíciami do konvertibilných dlhopisov a to do oveľa lukratívnejších small caps ako sú české startupy. Pozrel som zo dve: napriek diverzifikácii rizika nedosahujú žiadny zaujímavý výnos. Takisto určite môžeš kúpiť rovno ETFká čo sa nato špecializujú a mať časť portfólia práve v tomto segmente. Som však presvedčený, že ani tie etfká nemajú taký lukratívny výnos, ináč by som už o tom počul. Ja akurát viem, že ked junk dlhopisy, tak aspoň takých firiem ako sú v zahraničí AMD, Good Year a pod...a u nás vybraní finanční žraloci. Ale neinvestoval by som do kadečoho. Startupy prežívajú zhruba len 1: 10....
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER
 
Príspevky: 8070
Registrovaný: Štv 04 17, 2008 8:39 pm

Re: vyplatenie dlhopisu - princip a dane

Poslaťod Airmike » Pon 11 04, 2019 6:16 pm

mal som tak dlhy post napisany a ten drbnuty timeout co je na stranke mi ten prispevok zmazal. asi napisem radsej blog.
Airmike
 
Príspevky: 2122
Registrovaný: Uto 05 18, 2010 10:17 am

Re: vyplatenie dlhopisu - princip a dane

Poslaťod JUGGLER » Pon 11 04, 2019 6:25 pm

skopíruj si do cache prv než daš odoslať. A ked na to zabudneš čo sa aj mne stáva, tak mne pomáha šípka ,,späť,, a vráti mi to do polohy ked som to písal.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER
 
Príspevky: 8070
Registrovaný: Štv 04 17, 2008 8:39 pm


Späť na Garantované vklady, investičné certifikáty, dlhopisy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia