Prosba o pomoc dlhopis Arca Capital

Garantované fondy, zaistené vklady, investičné certifikáty, dlhopisy a obligácie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Prosba o pomoc dlhopis Arca Capital

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Zdravim, potreboval by som poradit v jednej veci. Pracujem pre Salve finance (byvale AFS) kde sprostredkuvame klientom nakup dlhopisov Arca Capital. Momentalny stav je taky, ze emisia dlhopisov je vypredana a klienti co maju zaujem cakaju v poradovniku, kym nejaky klient bude chciet svoj dlhopis odpredat. Ja mam jednych klientov co chcu dlhopis predat a dalsich co chcu kupit, problem je v tom, ze standardne by sa obchod vysporiadal tak, ze ti co predavaju by predali dlhopis Salve Investments o.c.p. a to by predalo dlhopisy prvemu klientovi v poradovniku. Da sa takyto obchod vysporiadat aj napriamo? teda ze predavajuci a kupujuci sa dohodnu a cenny papier sa prevedie? Popripade, ak to nebude chciet spravit S.I. o.c.p., moze takyto obchod vysporiadat ine OCePecko?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosba o pomoc dlhopis Arca Capital

Príspevok od používateľa filip glasa »

Cenné papiere vôbec nemusia ísť cez o.c.p. Kľudne si ich môžu predať/kúpiť priamo medzi sebou záujemcovia bez sprostredkovateľa.
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Prosba o pomoc dlhopis Arca Capital

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

A ako by to fungovalo konkretne? Co vsetko by mala taka zmluva o nakupe a predaji cenneho papiera obsahovat? A kam sa potom oznamuje cislo uctu klienta kam sa ma kazdorocne vyplacat kupon, plus splatnost dlhopisu je 2012 december cize kde to ma klient nahlasit aby mu tu hodnotu vtedyvyplatili? Plus nemusi mat klient niekde ucet na vedenie tohoto dlhopisu kedze je v elektronickej podobe?
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prosba o pomoc dlhopis Arca Capital

Príspevok od používateľa Lobista »

Myslim, ze by sa to oznamovalo centralnemu depozitaru cennych papierov v SR. Ja by som to len pre istotu mozno este listom oznamil aj danej firme, ktora dlhopis vydala.
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Prosba o pomoc dlhopis Arca Capital

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Vdaka. Predpokladam ze je potrebne mat u centralneho depozitara zriadeny ucet na vedenie cennych papierov. Ako je mozne zriadit takyto ucet pre f.o.? A ake su poplatky? Plus ako by to fungovalo s vyplatou toho kuponu a nominalu? Vdaka
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Prosba o pomoc dlhopis Arca Capital

Príspevok od používateľa JUGGLER »

...pekná výpoveď o stave slovenského trhu cenných papierov.
...stretne sa dopyt a ponuka - dôvod na oslavu.


...keď už sa po tých rizikových dlhopisoch tak pekne zaprášilo, zaujímalo by ma, aký je váš názor na Arcu.

Investovali by ste do nich?
Ja teda nie.
Niežeby som naším žralokom neveril, ale do stratového fondu zo zameraním na real estate by som v dnešných časoch pre 8,5% neriskoval ani cent.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Prosba o pomoc dlhopis Arca Capital

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Moj osobny nazor je rovnaky ako Vas. Z vlastnych penazi by som do Arcy urcite neinvestoval, a preto nove dlhopisy uz davno neodporucam. V skutocnosti tu info zhanam pre jedneho kolegu. Na skoleniach sice boli vsetky info pred dvoma rokmi podane naozaj presvedcivo, dokonca aj predstavitelia arcy nam osobne prisli povedat aka to je bezrizikova investicia. Bohuzial ked sa clovek zacne samovzdelavat dojde na to, ze nieje vsetko tak. Uz ked si clovek pozrie prospekt emitenta, tak zisti ze zadlzenost firmy a pomer ziskov k urokovym platbam je velmi zly. Ale to je realita financneho poradenstva (predaja) vo vacsine firiem na Slovensku.

P.S. Hadajte ci sa tento junk dlhopis v roku 2009 predaval s diskontom alebo premiou? :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosba o pomoc dlhopis Arca Capital

Príspevok od používateľa filip glasa »

podľa mňa by ho nikto nechcel predať pod cenu za ktorú kúpil. Jedine emitent by predával z diskontom.
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Prosba o pomoc dlhopis Arca Capital

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

No, realita je taka ze aj dopredaj emisie od emitenta bol s premiou asi 2,5 percenta, plus vstupny poplatok 1 percento. Vzhladom na charakter dlhopisov aj na to, ze dlhopisy investicneho stupna pocas krizy logicky klesli na cene si myslim ze premia nieje na mieste. Na druhej strane ak je poradca nauceny ukazat klientovi ako prudko akcie klesli, ake male vynosy su na terminakoch a ze toto je uzasny sposob ako ziskat istych 8apol percenta tak to nieje problem predat aj s premiou.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Prosba o pomoc dlhopis Arca Capital

Príspevok od používateľa filip glasa »

hm, zaujímavé. nepovedal by som že to pôjde predať s prémiou.
JartyGulak
Gold Member **
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po 11 02, 2019 12:00 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Prosba o pomoc dlhopis Arca Capital

Príspevok od používateľa JartyGulak »

A je r. 2019 a stalo sa niečo s ARCOU Capital? Nestalo - pekne zhodnocuje klientom cez 17 rokov financie, aj keď Krúpa už nie je v Predstavenstve... . http://www.arcacapital.com" onclick="window.open(this.href);return false;
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Prosba o pomoc dlhopis Arca Capital

Príspevok od používateľa mm1809 »

Ako si to pisal v 2019, ze sa nic nestalo ?
:)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Prosba o pomoc dlhopis Arca Capital

Príspevok od používateľa jogo »

Bude zaujímavé sledovať, ako to dopadne s Arca Brokerage House. Je to obchodník s cennými papiermi, ktorý je poistený v Garančnom fonde investícii. Tak uvidíme, ako dopadnú klienti tohto brokera a ako to reálne funguje s tou ochranou investícii. Teda ak by sa stali vklady u Arca Brokerage House nedostupné....

Tu https://www.trend.sk/biznis/financni-sp ... coraz-viac som našiel jeden článok z Trendu, ale nemám predplatné, tak neviem, čo tam ďalej píšu. Zaujal ma posledný odsek:
U klienta neznalého legislatívy finančného trhu môže táto informácia vzbudiť dojem, že Garančný fond garantuje aj prípadný krach obchodníka s cennými papiermi, v tomto prípade Arca Brokerage House, či krach samotného emitenta dlhopisu, čo nie je pravda,“ vysvetľuje Róbert Kopál, šéf Asociácie obchodníkov s
Píše tam, že Garančný fond nechráni proti krachu brokera? Rozumiem tomu správne? Zbytok už nevidím, neviete sa niekto pozrieť, čo tam ďalej píšu?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Prosba o pomoc dlhopis Arca Capital

Príspevok od používateľa JUGGLER »

U klienta neznalého legislatívy finančného trhu môže táto informácia vzbudiť dojem, že Garančný fond garantuje aj prípadný krach obchodníka s cennými papiermi, v tomto prípade Arca Brokerage House, či krach samotného emitenta dlhopisu, čo nie je pravda,“ vysvetľuje Róbert Kopál, šéf...
jogo napísal: So 09 01, 2021 9:57 am Píše tam, že Garančný fond nechráni proti krachu brokera? Rozumiem tomu správne? Zbytok už nevidím, neviete sa niekto pozrieť, čo tam ďalej píšu?
Majetok klientov má byť podľa zákona oddelený od majetku brokera. Čiže ked broker ako inštitúcia zbankrotuje, garančný fond sa ním nebude zaoberať, nebude ho zachraňovať...Budú ho zaujímať len vklady klientov, ktoré sú nedostupné. Ja si to predstavujem tak, že veritelia brokera, ani exekútor nemá šancu siahnúť na účty klientov...tam by mali ostať cenné papiere i cash...malo by to byť na oddelených účtoch v banke.

V prípade, keď samotný broker siahol na peniaze klientov, predal im cenné papiere, alebo ich nevrátil ( ak boli požičané na short ), vybral im cash z účtov tak tieto škody kompenzuje garančný fond. Preto keď v Amerike MF Global použil peniaze klientov na krytie svojích záväzkov...bola to len časť peňazí. Ked MF Global vyhlásil insolvenciu...tá časť peňazí sa klientom vrátila skoro celá a len zbytok, myslím že 1% zaplatil SIPC . Klienti teda neprišli o nič.

Taký scénar v najhoršom prípade pripúšťam aj u IB...ale nezdá sa mi to nebezpečné. Keby hrozil krach maďarskej pobočky v dôsledku nejakej sprenevery to by ihneď zachránila materská firma...ide predsa o reputáciu IB a klienti za to nemôžu. Musel by nastať kolaps celého IB, aby jednotlivé pobočky padali. Aj tak vidím velký rozdiel medzi IB a MF Global...lebo MF Global bol derivátový broker. U IB je základ zainvestovaný v cenných papieroch.

Ešte sa vrátim k tej druhej časti vety, že klienti môžu mať dojem, že ich garančný fond chráni voči krachu samotného eminenta dlhopisu.
To je myslím že jasné. Ak klient Arca Brokerage má kúpený dlhopis Arca skupiny...má smolu. Lebo garančný fond nechráni voči poklesu ceny toho, čo máme kúpené na účte...len čisto náš účet. Ak na účte Arca Brokerage má klient dlhopis Arca..tak príde o peniaze aj bez insolventnosti brokera. Najnovšie som zachytil, že ked im súd v Prahe dovolí reštrukturalizáciu, tak klientiom by vyplatili 50% z ceny dlhopisov. Čiže strata je istá..ide len o to, či dlhopisy budú úplne bezcenné, alebo sa časť dlhu splatí.

Nuž a ked podpíšeš brokerovi, resp. o.c.p. že ti môže sám spravovať vklad, tak garančný fond ťa tiež nechráni voči stratám...jedine keby tvoj vklad spreneverili alebo minuli na niečo iné.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Garantované vklady, investičné certifikáty, dlhopisy"