Stránka 1 z 3

zlty melon

PoslaťNapísal: Uto 10 02, 2012 8:01 pm
od gogo956
Ahojte, co na to hovorite? https://www.zltymelon.sk/ rozmyslam ze by som do toho vstupil ako investor-co vy na to?

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 10 03, 2012 7:57 am
od jaroslav80
Celkom pekne.
Ale poplatok pre zlty melon 4,5% z vysky pozicky - to nie je nahodou trochu privela? A 1% p.a. poplatok investora.

Ak som to spravne pochopil, pri jednorocnej bezproblemovo splacanej pozicke ma zltymelon zisk 5,5% p.a., zvysok investor. Navyse zisk investora treba asi este aj dodanit. Tak pri obideni zlteho melona by si niekomu mohol poskytnut podmienky o 5,5% p.a. vyhodnejsie.

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 10 03, 2012 9:56 am
od gogo956
ano, zda sa ze zisk sa musi normalne este zdanit

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Sob 10 06, 2012 9:46 pm
od Biosko
som raz nieco podobne videl na zahranicnom webe, ked si spomeniem tak dam odkaz, inac dost vysoke poplatky za sprostredkovanie

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Pon 12 03, 2012 11:52 am
od filip glasa
takuto tlacovku som dostal:

Kolektívne požičiavanie zaznamenáva vo svete obrovský úspech

Bratislava, 3.12.2012 - Kolektívne požičiavanie sa stáva celosvetovým trendom. Dôkazom je fakt, že americký poskytovateľ kolektívnych pôžičiek Lending Club, prekonal v posledných dňoch magickú hranicu 1 miliardy dolárov v objeme vytvorených pôžičiek. The Wall Street Journal zároveň predstavil rebríček 50 najlepšie hodnotených začínajúcich firiem, tzv. startupov v USA, kde sa na 4. mieste umiestnil poskytovateľ kolektívnych pôžičiek medzi ľuďmi, spoločnosť Prosper Marketplace Inc.
Od svojho vzniku v roku 2007 poskytla spoločnosť Lending Club viac ako 80 – tisíc pôžičiek, ktoré až v dvoch tretinách slúžili na splatenie starých pôžičiek dlžníkov. Ľudia tak ušetrili tisícky dolárov, o ktoré si týmto spôsobom znížili splátky svojich starých úverov a kreditných kariet. S viac ako 100 % medziročným rastom predstavujú kolektívne pôžičky vo svete jedno z najrýchlejšie rastúcich odvetví. Kolektívne požičiavanie medzi ľuďmi vynecháva tradičné finančné inštitúcie a prenecháva ich maržu ľuďom. Pri tomto modeli požičiavania zabezpečuje pre žiadateľov pôžičky výhodnejšie podmienky a pre investorov výraznejšie zhodnotenie ich investícií.
Vo Veľkej Británii, kde pôsobí úspešný portál Zopa, dosiahli kolektívne pôžičky výšku 250 miliónov libier. Anglická vláda dokonca plánuje uvoľniť až 100 miliónov libier pre alternatívnych poskytovateľov pôžičiek, vrátane poskytovateľov kolektívnych pôžičiek cez internet. Táto suma je súčasťou balíka 500 miliónov libier, ktorý vláda uvoľňuje pre podporu malých a stredných podnikov v rámci programu Business Finance Partnership. Ako uviedol štátny námestník Vince Cable: „Podnikateľské prostredie má stále ťažkosti získať úvery od tradičných bánk, rozvoj alternatívnych kanálov pre poskytovanie pôžičiek je preto nevyhnutnosťou, aby sa ekonomika stala od bánk menej závislá. Náš cieľ je vytvoriť viac diverzifikovanú infraštruktúru, ktorá lepšie poslúži ekonomike a rozvoju malých a stredných firiem.“
Koneční dlžníci a investori sa takto môžu spájať priamo bez bankového subjektu a profitovať z lepších podmienok, ktoré im portál kolektívneho požičiavania ponúka. Na Slovensku začala táto služba fungovať v septembri tohto roka prostredníctvom portálu Žltý melón (www.zltymelon.sk).___________________________________________________________________________________________O spoločnosti Žltý melón
Portál Žltý melón vznikol v roku 2012 a umožňuje ľuďom ako prvý a zatiaľ jediný subjekt na Slovensku priame investovanie a požičiavanie medzi sebou. Tento model vynecháva banky alebo prostredníkov, preto má oveľa menšie náklady a umožňuje tak získať pôžičky za lepších podmienok a investovať s vyššími výnosmi. Za vznikom Žltého melónu a jeho prevádzkou stojí tím ľudí s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti financií a investičného manažmentu spojený so spoločnosťou GRADIAL INVESTMENT MAMAGEMENT, a.s.. Tím Žltého melónu dopĺňajú skúsení úveroví analytici, ktorí sa starajú o bezpečnosť všetkých investícií a pôžičiek. Viac informácií nájdete na www.zltymelon.sk.

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Uto 12 04, 2012 11:33 pm
od filip glasa
idem na rozhovor do toho melonu. Napiste co by ste cheli vediet o tych pozickach a o par dni to budete mat v clanku v rozhovore :D

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 12 05, 2012 2:11 am
od Biosko
Mna by zaujimalo co sa stane ak ten co si pozicia nebude schopny zaplatit, alebo ujde alebo take nieco.

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 12 05, 2012 9:42 am
od rmaly
Biosko píše:Mna by zaujimalo co sa stane ak ten co si pozicia nebude schopny zaplatit, alebo ujde alebo take nieco.


Dobra otazka - asi najpodstatnejsia (alebo jedna z najpodstatnejsich)...

Fabulujem - mozno maju sestersku firmu ZltyNaboj, ktory neplatic dostane do kolena :)

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 12 05, 2012 10:10 am
od antibankar
ja chcem založiť bezúročnú ekonomiku ale to by o to asi nikto nemal záujem :/

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 12 05, 2012 10:49 am
od Kontrast
antibankar píše:ja chcem založiť bezúročnú ekonomiku ale to by o to asi nikto nemal záujem :/

mam zaujem, kolko mi pozicias penazi za 0% urok?

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 12 05, 2012 12:16 pm
od filip glasa
tiez by som di rad pozical za 0%. kde sa mame hlasit?

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 12 05, 2012 12:34 pm
od Biosko
antibankar, tak zaloz spolocnost s Vendelinom Pohlym :D on je znamy tym ze poziciava za 0%. "Viete kolko krat som ludom bezurocne pozical". "Tu su vsetko zmluvy". " Hned Vam ich ukazem" "Pan Pohly rozdal 1/3 svojho majetku". Vsetko su citacie toho chlapa :D, trpi trosku narcistickou poruchou osobnosti a castokrat sa nazyva v 3tej osobe. No ved ho poznate.

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 12 05, 2012 12:37 pm
od filip glasa
Naspat k teme:
celkom dobre zlteho melona spracoal Trend:
http://financie.etrend.sk/osobne-financ ... ov-in.html

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 12 05, 2012 12:54 pm
od antibankar
typickí slováci, srandičky, myslíte, že dokedy bude fungovat dlhová ekonomika a rast? jedine čo bude rást bude inflácia a chudoba, istoty dane a koniec :(
v predchádzajúcej teme niekto chcel 10% zisk, tak nech ide na žltý banan či melon či čo to je tam mu dajú tých 10%

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 12 05, 2012 1:23 pm
od Biosko
urcite najblizsich 80 rokov este ano :)

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 12 05, 2012 1:33 pm
od petok
filip glasa píše:Napiste co by ste cheli vediet o tych pozickach a o par dni to budete mat v clanku v rozhovore :D

- percento uspesnosti splacania,
- priemerny pocet investorov pri jednej pozicke,
- priemerna vyska poskytnutej ciastky jedneho investora v jednej pozicke,
- akym sposobom je chraneny investor, ze v pripade konkurzu/restrukturalizacie je pohladavka prihlasena vcas a spravne do konania? (pravdepodobne to musi sledovat sam),
- maju spolocnosti iService, a.s. a iSale, s.r.o. vypracovany a schvaleny bezpecnostny projekt na ochranu osobnych udajov?

Všeobecné zmluvné podmienky požívania Internetového portálu http://www.zltymelon.sk (ďalej len „VZP“)
VZP 5.9. "Výsledná úroková sadzba pôžičky poskytnutej Dlžníkovi sa určí ako vážený priemer úrokových sadzieb stanovených jednotlivými Investormi podieľajúcimi sa na pôžičke tomuto Dlžníkovi."
- Znamena to, ze ako investor budem musiet akceptovat aj nizsie urocenie poskytnutej ciastky ako som ponukol v aukcii?

VZP 9.4 "V prípade, ak všetky formy upomienky spoločnosti iService, a. s. podľa predchádzajúceho bodu týchto VZP ostanú neúspešné, spoločnosť iService, a. s. je oprávnená oznámiť Investorovi totožnosť a ďalšie identifikačné údaje Dlžníka, pričom spoločnosť iService, a. s. následne zverí pohľadávku tohto Investora vyplývajúcu zo Zmluvy o pôžičke do mandátnej správy tretiemu subjektu podľa výberu spoločnosti iService, a. s., a to za účelom jej vymáhania prostredníctvom všeobecných alebo rozhodcovských súdov, ako i jej následného vymáhania prostredníctvom exekučného konania. Náklady na vymáhanie záväzku Dlžníka v ich skutočnej výške v súlade s týmto bodom VZP znáša v celom rozsahu Investor."

VZP 11.4 "Investor berie na vedomie, že v poplatkoch uvedených v Sadzobníku poplatkov (bod 11.1 VZP) nie sú zahrnuté poplatky a iné náklady spojené s vymáhaním „hard-collection“ (bod 9.4 VZP), ktoré v ich skutočnej výške a v plnej miere znáša Investor. O výške týchto nákladov bude spoločnosť iService, a. s. informovať Investora osobitne a bude ich aj osobitne Investorovi účtovať, s čím Investor podpisom Rámcovej zmluvy o spolupráci a týchto VZP vrátane Sadzobníka poplatkov vyjadruje svoj súhlas."
- Vymahanie zabezpeci treti subjekt, ktoreho vyberie iService, a.s. a Investor nema moznost samostatneho vyberu, pritom naklady musi uhradit investor.
- Ake su tie poplatky a naklady? Investor ma suhlasit s poplatkami a nakladmi, aj ked este nevie ich vysku, pripadne sposob vypoctu?

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 12 05, 2012 1:42 pm
od Kontrast
antibankar píše:typickí slováci, srandičky, myslíte, že dokedy bude fungovat dlhová ekonomika a rast? jedine čo bude rást bude inflácia a chudoba, istoty dane a koniec :(
v predchádzajúcej teme niekto chcel 10% zisk, tak nech ide na žltý banan či melon či čo to je tam mu dajú tých 10%

som to myslel smrtelne vazne, ak ponukas za 0% urok, tak beriem kolko sa len da. Dohodneme sa? Nechces k tomu zalozit vlastnu temu? Aby sme nemuseli pisat sem. Mohlo by to byt zaujimave, co ty na to?

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Uto 01 08, 2013 7:27 pm
od filip glasa
Rozhovor s Romanom Ferancom o Žltom Melóne:
http://ako-investovat.sk/clanky/1/filip ... vat-bankam
Aké sú miery zlyhania pri kolektívnom požičiavaní?

Anglická Zopa, ktorá je pionier v tomto biznise, má mieru zlyhania na úrovni 0,9 %. Banky v Anglicku ju majú niekde okolo 2,5 %. Americký Lending Club má 1,2 %, naproti tomu americké banky až okolo 3 – 4 %.

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 01 09, 2013 11:45 am
od Biosko
Diky za clanok, objasnili sa mi niektore nezodpovedane otazky. Momentalne nechapem vsak 1 veci. Nie je to este stale trochu predrazene voci napr pozicke od Zuna? Ked napr Zuno pozicia za cca 9% pa aj priemerne bonitnym? Potom mi z toho vyplyva ze o zlty melon ziadaju len ludia kt. v banke nejakym sposobom zlyhali alebo toho uz maju vela na krku z toho dovodu to moze byt dost rizikove. Alebo sa mylim?

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 01 09, 2013 3:17 pm
od filip glasa
Ja osobne sa v tých spotrebákoch nevyznám. Ale hovorili mi, že to Zuno za 9% nedostane len tak každý. Okrem toho, pri A ratingu su odporucane uroky okolo 9%. V aukcii mozu byt dosiahnute aj lepsie. Zavisi od toho, ako sa investori pobiju.

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 01 09, 2013 5:46 pm
od skyci
..cize ake je zaverne hodnotenie zlteho melonu ?

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 01 09, 2013 6:13 pm
od Rado
Ja by som do toho nešiel. Porovnávať delikvenciu úverov v zahraničí a u nás je scestné. Vymožiteľnosť práva je iná, povaha ľudí je iná. Ak by fungovali ako banka, tak ich položia opravné pložky, Basel, tier 1,2. Všetko elegantne obišli, ale myslím, že ich klientov zloží slovenská nátura. Väčšinou si bude požičiavať retaíl a ten je veľmi dobre chránený a Brusel ešte pritvrdí lebo ide o voličov. Uvidíme.

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 01 09, 2013 8:28 pm
od filip glasa
Ja osobne by som sa nebal nesplacania. Miera defaultov tam moze byt ako u obdobne rizikovych dlhopisov. Nie kazdy uver ti zlyha a ak diverzifikujes, tak ti nemusi vadit ak by aj jeden z 20 zlyhal.
Skor je problem v tom, ze ty musis aktivne davat ponuky do aukcie a snazit sa prebit ostatnych. A furt to sledovat. Pri relativne nizkych sumach s tym mas kopec roboty.
Ale otestujeme to a uvidime ako to vyzera v realite.

Porovnávať delikvenciu úverov v zahraničí a u nás je scestné. Vymožiteľnosť práva je iná, povaha ľudí je iná.

Práve naopak - Slováci platia úvery disciplinovanejšie ako v mnohých štátoch na západe.

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 01 09, 2013 9:22 pm
od Biosko
No neviem, moj znamy dostal teraz nedavno v zune spotrebak na 20 000eur na 6 rokov, okolo 7% aj nieco pa.

Inac dalsi problem toho zlteho melonu ze pre nas ako vacsich investorov sa to zatial neoplati. Fakt sa tam nemam chut natahovat s ludmi po 25e. Na vacsinu poziciek co si tam teraz pytaju by som vystacil aj sam. Mozno este pockat rok nech sa im to rozbehne, nech si tam viac ludi poziciava.

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Štv 01 10, 2013 7:26 am
od jaroslav80
filip glasa píše:Práve naopak - Slováci platia úvery disciplinovanejšie ako v mnohých štátoch na západe.


Suhlasim s Filipom. Pozical som (bezurocne) pred par rokmi len na dobre slovo (ziadny papier) dvom robotnikom peniaze (cca.500e a 2000e), obaja v rozbitych rodinach, obcas odpojeni od elektrarni, exekutor na krku. O jednom som casom pochopil ze je automatovy hrac, druhy asi tiez, no casom za neho prebrala splacanie mama. Nevsadil by si na poctivost a hrdost tych ludi ani 5 korun. A oba pripady uz splatili skoro polku sumy. Sice nepravidelne splatky a vo vyske 20-50 EUR, lebo ked sa s nimi dohodnem ze sa zastavim radsej za 3 mesiace a nech ma 100e, tak ma zase 20 alebo nic. Ale proste nadalej splacaju a aj uznavaju zvysny dlh.

Na zapade by si v takomto pravne nepodchytenom pripade nasiel asi len dvere na klopanie.

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Štv 01 10, 2013 11:35 am
od filip glasa
v zune spotrebak na 20 000eur na 6 rokov, okolo 7% aj nieco pa.

co na to muel splnit? Musel tam mat sporenie, alebo si len staci otvorit ucet a poziadat o uver?

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Štv 01 10, 2013 11:45 am
od Biosko
Filip, nic ale chodi mu tam aj vyplata.

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Štv 01 10, 2013 11:47 am
od filip glasa
aha, tak z toho vidia ake ma prijmy a rovno mu daju uver. Cize je asi dost bonitny. V tom zltom melone nieco podobne nenajdes, lebo tam najnizsi urok dostal niekto, kto checel refinancovat uver z kreditky. Cize skor horsie bonity ako potrebujes na 7% sadzbu.

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Štv 01 10, 2013 12:11 pm
od Biosko
Tiez si myslim ze lepsie bonitny, preto som spominal ze menej bonitny dostanu okolo 9, moji rodicia tak dostali a dokonca to bolo v SLSP a ich bonita je priemerna.

Co sa tyka refinancovania kreditky. Tiez mi nejde do hlavy, preco si niekto kupi na kreditku na co potom nema a potom si berie uver to splatit. OK chapem ze na kreditke ma vysoke poplatky za omeskanie, okolo 20%pa. Ale aj tak, to uz nemohol vydrzat bez tej veci za 1500e dokial by na nu dostal uver respektive na to nasporil?
Ked uz je raz niekto zadlzeny na kreditke tak urcite nedostane potom v banke ziaden iny uver. Uz len preto by som to nerobil.

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Štv 01 10, 2013 12:16 pm
od filip glasa
Ked uz je raz niekto zadlzeny na kreditke tak urcite nedostane potom v banke ziaden iny uver. Uz len preto by som to nerobil.

To by neexistovali žiadne nebankové požičovne a vôbec ten sektor spotrebných pôžičiek a splátkových nákupov. Ľudia sú proste takí..

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Štv 01 10, 2013 1:03 pm
od jaroslav80
filip glasa píše:To by neexistovali žiadne nebankové požičovne a vôbec ten sektor spotrebných pôžičiek a splátkových nákupov. Ľudia sú proste takí..


Suhlasim s Filipom, nie je to racionalne ale mnohi ludia su taki. A ked to vyhovuje im, vyhovuje to obchodnikom, vyhovuje bankam, vyhovuje to nebankovym pozicovniam, ..., tak asi nie je problem.

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Štv 01 10, 2013 1:09 pm
od Biosko
Suhlasim s tym ze to vsetci robia dobrovolne, to by som si nedovolil spochybnit, skor ci by ja som veril takemu clovekovi ktory by odo mna chcel pozicku na splatenie dlhu :).

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Štv 01 10, 2013 1:30 pm
od filip glasa
skor ci by ja som veril takemu clovekovi ktory by odo mna chcel pozicku na splatenie dlhu

ved ak existuju a aspon ako tak prosperuju splatkove, pozickove a lizingove firmy, tak ochota a schopnost dlznikov splacat je dobra. Inak by ti nedali na splatky "len za obciansky" preukaz.
Provident, alebo nejaka podobna firma dokoca hovorila, ze Slovaci splacaju lepsie nez anglicania. A to su tieto cashovky drahe ako svina (50% p.a. az nekonecno).

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Štv 01 10, 2013 1:36 pm
od Biosko
No za 50%pa by som pozical aj rizikovemu, z 10% pa vsak nemam nic.
Neviem ci v tych vysokych percentach nepocitaju aj prave s tym ze niekto nezaplati a ze budu problemy.

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Štv 01 10, 2013 2:15 pm
od filip glasa
Tak rizikovych, aby to bolo na 50% p.a. do melonu ni neberu. Najhorsia D-ckova trieda ma rating okolo 15%:
https://www.zltymelon.sk/kalkulacka

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Štv 01 10, 2013 2:43 pm
od Biosko
Ano to viem, akym systemom ziskavaju informacie o ludoch ich dlhoch v bankach a pod?

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Štv 01 10, 2013 2:56 pm
od filip glasa
Dlznik o sebe posle vsetky informacie aj vypis z registra dlznikov. Oni to len preveruju. Ak napriklad neposlel vypis z registra, tak asi dostanes horsi rating. Zhananie papierov je na dlznikovi. Oni to len overia. Ale presny proces samozrejme nepoznam. Treba sa ich tam opytat. Resp. mozem skusit poziadat o pozicku :D

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 01 16, 2013 2:48 pm
od filip glasa
Prvá časť recenzie Žltého Melónu od Martina Gulku:
http://ako-investovat.sk/clanok/235/zlty-melon-recenzia

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 01 16, 2013 3:23 pm
od kiikino
mna by zaujimalo ci by sa v pripade nesplacania nedala pohladavka predat napriklad za 50% z ceny

Re: zltymelon

PoslaťNapísal: Str 01 16, 2013 4:14 pm
od filip glasa
predat ju mozes, zmluvu mas priamo s dlznikom. Problem je v tom, ze kto by od teba taku malu pohladaku kupoval.