Across Wealth Management FIX

Garantované fondy, zaistené vklady, investičné certifikáty, dlhopisy a obligácie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Martinn
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ut 03 07, 2012 8:44 pm

Across Wealth Management FIX

Príspevok od používateľa Martinn »

Zdravim, uvazujem o investovani do produktu Fix. Je tam zaujimave urocenie na zmenkach. Aky je vas nazor?
Investovali by ste tam aj vyssiu sumu, resp. ma niekto s tymto produktom aj realne skusenosti?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Across Wealth Management FIX

Príspevok od používateľa filip glasa »

Veľmi konkrétne informácie nájdeš tu:
http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... lut-a-fix-" onclick="window.open(this.href);return false;
ďalšie informácie nájdeš aj tu:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 366#p62315" onclick="window.open(this.href);return false;

Čo sa týka investovania do dlhu (dlhopisy, pôžičky, zmenky), tak hlavné pravidlo je diverzifikácia. To jednej zmenky, pôžičky, dlhopisu atď. daj maximálne 10% portfólia. To znamená, že by si si mal nájsť dlhové investície ešte u 9 rôznych subjektov a investovať aj do nich, aby si mal rozumnú diverzifikáciu.

Trochu viac o investovaní do podnikového dlhu je tu:
http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... d-dlhopisy" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ako-investovat.sk/clanok/257/inv ... -dlhopisov" onclick="window.open(this.href);return false;

Čo sa týka konkrétne Acrossu, tak tie výnosy nie sú nejako zázračne vysoké. Skôr bežné v tom segmente retailovo dostupných podnikových dlhových investícií. Pri vyššej sume peňazí sa však dá investovať do kvalitnejších dlhopisov veľkých európskych a svetových spoločností. S podobným výnosom. Alebo naopak, do dlhopisov s vyšším výnosom ako sú zmenky Sk firiem. S trošku horšou finančnou silou spoločnosti, ale väčšinou sú silnejšou ako tieto slovenské firmy.

Pre porovnanie si pozri ČEZ eurobondy (bez menového rizika):
http://ako-investovat.sk/dlhopisy" onclick="window.open(this.href);return false;
Čez je finančne veľmi silná spoločnosť, neporovnateľná s malými firmičkami. A emituje dlhopisy v eurách s kupónom aj 4%-6%. Oproti zmenkám maličkej firmičky založenej len za účelom financovania o trošku väčšej matky so zmenkami 5-7%.
Martinn
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ut 03 07, 2012 8:44 pm

Re: Across Wealth Management FIX

Príspevok od používateľa Martinn »

Takze diverzifikovat... :-)

Chapem, lenze cim viac zainvestujes, tym vyssi mas urok... chapem, ze diverzifikacia je vhodne rozlozenie rizika, no su tu firmy, ktore uz existuju zopar rokov
a stale pocuvame ake su rizikove a ja neviem co este...a predsa tu stale su a funguju...ja viem, ze riziko tu stale je no zhodnotenie na terminovom vklade 2,6 % je zalostne malo...
Pri vyssich sumach sa dotahujes 8,5 % a vyssie p.a., myslis teda, ze nie su ludia, co takuto sumu penazi takto vyuziju? Alebo su to uz ludia so zopar milionmi eur?
Da sa pripravit zhondotenie na urovni aspon 7 % p.a. napr. pri zmenkach pri spominanej diverzifikacii na obdobie 1 roka...?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Across Wealth Management FIX

Príspevok od používateľa filip glasa »

Raz za cas niektory dlhopis defaultne (zmenka, pozicka tiez). Nevies presne ktora to bude. Vies len zhruba mieru defaultov (dajme tomu 20%). Teda ak urobis 100 dlhovych investicii, tak 20% z nich zlyha (zavisi od toho v akom kavlitativnom pasme investujes). Ze zlyhaju neznamena, ze prides o 20% uspor. Lebo vacsina dlhopisov co zlyha nieco predsa len vyplati. Ale nie 100% nominalu, ale menej. Dajme tomu, ze v priemere 40% v nejakom horsom az strednom investicnom pasme (schvalne nepisem rating).

Ak diverzifikujes, tak tieto rizika minimalizujes. Cim viac bondov, zmeniek, poziciek mas, tym je to bezpecnejsie.
Ak kupis za vsetky prachy jednu zmenku, tak hras rusku ruletu. Vies ze jeden krat to nevyjde, ale nevies kedy.

Co sa tyka konkretne toho Acrossu, tak myslim ze sa daju najst dlhopisy obdobnym vynosom, ale u bezpecnejsieho emitenta. Tym nehovorim, ze Across padne. Len ze ma financne ukazovatele horsie, ako nejaka nadnarodna europska firma.
Meria sa to roznymi ukazovatelmi, napriklad ako rychlo dokaze splatit svoj dlh: Cisty dlh / EBITDA. Ukazovatelov je kopec.

Mimochodom, dlhopisy s podobnym vynosom emituju rozne dcerske firmy J&T, Penta a podobne. Ale ani tie sa podla mojho nazoru neoplatia. Lebo takyto vynos dosiahnem aj na obycajnom High Yiedl dlhopisovom fonde, ktory je velmi dobre diverzifikovany.
Tieto zmenky aj dlhopisy od slovenskych firmiciek maju dve vyhody. Nemaju volatilitu, lebo sa neobchoduju (na likvidnom) trhu. Amozes ich drzat do splatnosti.

Dlhopisovy fond ma volatilitu a ked mu skonci splatnost dlhopisu, tak preroluje na dalsi. Cize furt je volatilny. Ked fond predavas, tak ho mozes predat teoreticky za cenu nizsiu ako si kupil. Aj ked dovtedy si dostaval yield.

Dlhopis obchodovany na likvidnom trhu (eurobond) ma volatilitu, ale oproti fondu ma jednu vyhodu. Ty ho drzis do splatnosti a na konci splatnosti dostanes nominal. Teda je ti jedno ci sa pocas doby do splatnosti cena hybe hore dole. Takze furt vies pri konci splatnosi dlhopisov vystupit von za "plnu cenu".
Martinn
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ut 03 07, 2012 8:44 pm

Re: Across Wealth Management FIX

Príspevok od používateľa Martinn »

Ok dakujem filip, chapem...

Ako sa vsak da dostat k tym eurobondom na likvidnom trhu... pytam sa lebo nemam predstavu ako...
No len ked som spravne pochopil tak niektory dlhopis ma nominalnu hodnotu 50tis...., teda tam musis nakupit za tych 50tis....
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Across Wealth Management FIX

Príspevok od používateľa kiikino »

najjednoduchsie je nakupit high yield ETF, problemom je volatilita ako pisal filip a v pripade paniky mozu vyrazne klesnut kludne aj o 50 %
najznamejsim spravcom dlhopisovych fondov je pimco ale su aj ini (vanguard, ishares, DB x-trackers...)
za vsetky
http://www.google.com/finance?q=NYSE%3A ... 4GOwAPG_QE

to iste len na inej stranke
http://www.allianzinvestors.com/Products/pages/13.aspx

tu mas co vlastne drzia - takze je to diverzifikovane, 25% bankovy sektor a 9% poistovne co nie je moc dobra diverzifikacia ale co uz
http://www.allianzinvestors.com/Shareho ... _cefph.pdf
ako vidis je tam vynos 12% zrejme pred zdanenim, pointou tohto ETF je ze dostavas vynos mesacne a v podstate ho uz nikdy nemusis predat
takychto ETF je strasna kopa a mas teda na vyber a mozes diverzifikovat aj medzi nimi (mal by si), ich cena je mala takze to moze kupit v podstate ktokolvek, kupuju sa cez brokera rovnako ako akcie


nominal na eurobondoch a roznych korporatnych dlhopisoch moze byt kludne aj 100 000 EUR, co pre bezneho cloveka predstavuje problem
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Across Wealth Management FIX

Príspevok od používateľa filip glasa »

Nominál na eurobondoch môže byť 1000 EUR. Ale kto ti predá jeden kus? Dajme tomu, že nájdeš obchodníka, ktorý ti predá v objeme od 20 000 EUR. Na to aby si mal 5 rôznych bondov potom potrebuješ 100 000. V tom je problém.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Across Wealth Management FIX

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

prave PHK ani nic podobneho by som teraz nekupoval, lebo napr. prave PHK sa obchoduje skoro 50% nad NAV
http://etfs.morningstar.com/quote?t=PHK" onclick="window.open(this.href);return false;
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Across Wealth Management FIX

Príspevok od používateľa kiikino »

takychto fondov je stovky mozno tisice, takze nemusi kupit zrovna PHK
okrem toho moze pouzit metodu priemerovania ceny a nakupovat najblizsich niekolko rokov pri vyraznych poklesoch
ale v podstate s tebou suhlasim aj som si to vsimol uz predtym, no nejak ma to netankovalo, beriem to skor ako dlhodobu investiciu
kvoli menovemu riziku by bolo lepsie zvolit europske ETF, pripadne sa hedzovat na FX, co by vsak zhltlo nejake to percento zo zisku

mne v podstate islo o to aby namiesto vlastnej diverzifikacie skusil popremyslat nad ETF ktore uz diverzifikovane su
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Across Wealth Management FIX

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tie etfká nie sú dnes dobrá investícia. Cena dlhopisov ako triedy aktív zrejme klesne a dlhopisové fondy spolu s tým.
Dlhopis má význam držať ak ho máš do splatnosti (a kupovať s relatívne krátkymi splatnosťami) - potom ti na kolísaní ceny nezáleží.

Tie dlhopisové ETFká sú +- to isté ako dividendové akcie (čo sa týka volatility a yieldu). A určite by som si vsadil dnes skôr na akcie ako na dlhopisy - ako na triedu aktív.

Dlhopisy mali rok 2011 vynikajúci. 2012 slušný. 2013 zrejme nie.
Palo
Príspevky: 57
Dátum registrácie: Po 11 02, 2013 1:35 pm
Been thanked: 7 times

Re: Across Wealth Management FIX

Príspevok od používateľa Palo »

filip glasa napísal: Pre porovnanie si pozri ČEZ eurobondy (bez menového rizika):
http://ako-investovat.sk/dlhopisy" onclick="window.open(this.href);return false;
Čez je finančne veľmi silná spoločnosť, neporovnateľná s malými firmičkami. A emituje dlhopisy v eurách s kupónom aj 4%-6%. Oproti zmenkám maličkej firmičky založenej len za účelom financovania o trošku väčšej matky so zmenkami 5-7%.
Pokial ide o dlhopisy CEZ-u emitovane v euro, tak kupony pri eurovych emisiach sice su 4,0-6,0%, ale vynos do splatnosti je vyrazne nizsi. Maturita 04/25 sa aktualne obchoduje za cca 3,0/2,9% a kratsie splatnosti napr. 05/15 za 1,1/1,0%. Tym vsak nehovorim, ze Across je super...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Across Wealth Management FIX

Príspevok od používateľa filip glasa »

Suhlasim. Len v dobe ked tie dlhopisy CEZ emitoval, tak u nas sa emitovali dlhopisy malych firmiciek a zmenky s podobnym urokom.

Narychlo som nic lepsie na porovnanie ako ten CEZ nenasiel. NIe je to dokonale porovnanie. Aj tak myslim ze tych 6-8% na dlhopisy a zmenky na tie rozne dcery financnych skupin je malo.

Na druhu stranu ide aj o pomerne male objemy - nominal dajme tomu 1000 eur. A skutocne ti to aj za tych 1000 eur predaju. Ked maju este vyplatit proviziu privatnemu bankarovi, alebo sprostredkovatelovi, tak je to tak akurat co si mozu dovolit zaplatit, vzhladom na to, ze sa distribuju v malych objemoch a retailovym sposobom.

Ak to niekto kupuje, tak by mal tych slovenskych zmeniek a dlhopisov nakupit viac - od viacero emitentov, od viacero financnych skupin. Proste diverzifikovat ako keby kupoval normalne klasicke dlhopisy "vo velkom".
Napísať odpoveď

Návrat na "Garantované vklady, investičné certifikáty, dlhopisy"