české štátne dlhopisy

Garantované fondy, zaistené vklady, investičné certifikáty, dlhopisy a obligácie

české štátne dlhopisy

Poslaťod filip glasa » Pon 05 13, 2013 9:00 am

Ako sa oplatia nové české štátne dlhopisy pre občanov:

http://infip.cz/clanek/389/statni-spori ... c-neuspori

Obrázok
Obrázok užívateľa
filip glasa
admin

Re: české štátne dlhopisy

Poslaťod pešiak » Pon 05 27, 2013 9:20 pm

Chcel by som sa niečo spýtaŤ, čo sa týka štátnych dlhopisov všeobecne (nie len českých). Také školácke otázky - načo najčastejšie použije štát prostriedky, ktoré získa emisiou dlhopisov ? A ako a kde ich vlastne zhodnotí, aby dokázal vyplatiť istinu + úrok ?? Ďakujem
pešiak

Poslaťod jaroslav80 » Pon 05 27, 2013 9:28 pm

Ceska vlada si koruny moze tlacit sama, tak vyplatit istinu vlastnych dlhopisov moze kedy sa jej zachce :D Za cenu znehodnotenia ceskej koruny. A kedze vacsina mien sa znehodnocuje (mozno vsetky), tak to nie je az taky problem. Problem je aby si menu v porovnani s inymi neznehodnocovali prilis.
jaroslav80

Poslaťod pešiak » Pon 05 27, 2013 10:28 pm

to viem, že sa nedá večne tlačit peniaze...A kam vlastne smerujú prostriedky získané emisiou dlhopisov ?? Na opravu ciest asi nie...

A ako je u nás ? Odkiaľ SR zoberie € na výplatu všetkých tých úrokov ? Z daní ? alebo ECB nám pošle tie peniaze alebo čo ? :D Alebo to je tak, že v 2011 emitujem, príde rok 2012 - čas výplaty kúponov, tak emitujem zasa a prostriedky z emisie použijem na výplatú úrokov ? Takto asi fungovalo Grécko, či ?
pešiak

Poslaťod kiikino » Pon 05 27, 2013 11:29 pm

funguje to priblizne tak ako pises aj ked kvoli samotnym urokom sa nemusi vzdy vydavat nova emisia, na riadenie dlhu mame statnu agenturu ARDAL - ked napriklad stat ma malo penazi kvoli slabemu vyberu dani tak na vyplatu napriklad dochodkov poskytne tato agentura "likviditu", ide samozrejme o peniaze z dlhopisov ak napriklad ma vyplatit nejake uroky, musi nejake peniaze stiahnut spat o com pochybujem pretoze si myslim ze uroky a hlavne stare emisie sa splacaju novymi emisiami, uz len ide o to ze ARDAL ma stale nejaku rezervu takze sa nemusi trapit ci stiahne peniaze od statu ked stat aj tak na to nema tak proste vyplati uroky z uz pozicanych penazi
ak stat ma nejake vacsie vydavky napriklad nejaky projekt tak ten sa vacsinou uz priamo plati z tychto pozicanych penazi
kiikino

Poslaťod filip glasa » Uto 05 28, 2013 7:58 am

načo najčastejšie použije štát prostriedky, ktoré získa emisiou dlhopisov ? A ako a kde ich vlastne zhodnotí, aby dokázal vyplatiť istinu + úrok ??

Statny rozpoct je v minuse - ten minus sa financuje prave z dlhopisov. Zo statneho rozpoctu sa plati vsetko mozne - od sovialnych davok, cez dotacie Poorovi, az po stadiony.

Stat penieze nezhodnocuje - len stale navysuje dlh. Na to, aby splatil ten stary dlh emituje nove dlhopisy. Z dani nikdy nemoze svoj dlh splatit. To ani nikto necaka. Stat ani svoj dlh nema zaujem znizovat - splacat co raz viac istiny. Neoplati sa to v dobe, ked si poziciavas v podstate zadarmo a este sa o tie dlhopisy idu invetori potrhat.

Ked pridu horsie casy, tak to bude horsie ...
Obrázok užívateľa
filip glasa
admin

Späť na Garantované vklady, investičné certifikáty, dlhopisy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť