české štátne dlhopisy

Garantované fondy, zaistené vklady, investičné certifikáty, dlhopisy a obligácie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ako sa oplatia nové české štátne dlhopisy pre občanov:

http://infip.cz/clanek/389/statni-spori ... c-neuspori" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázok
pešiak
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ne 26 05, 2013 10:02 am

Re: české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa pešiak »

Chcel by som sa niečo spýtaŤ, čo sa týka štátnych dlhopisov všeobecne (nie len českých). Také školácke otázky - načo najčastejšie použije štát prostriedky, ktoré získa emisiou dlhopisov ? A ako a kde ich vlastne zhodnotí, aby dokázal vyplatiť istinu + úrok ?? Ďakujem
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ceska vlada si koruny moze tlacit sama, tak vyplatit istinu vlastnych dlhopisov moze kedy sa jej zachce :D Za cenu znehodnotenia ceskej koruny. A kedze vacsina mien sa znehodnocuje (mozno vsetky), tak to nie je az taky problem. Problem je aby si menu v porovnani s inymi neznehodnocovali prilis.
pešiak
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ne 26 05, 2013 10:02 am

Re: české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa pešiak »

to viem, že sa nedá večne tlačit peniaze...A kam vlastne smerujú prostriedky získané emisiou dlhopisov ?? Na opravu ciest asi nie...

A ako je u nás ? Odkiaľ SR zoberie € na výplatu všetkých tých úrokov ? Z daní ? alebo ECB nám pošle tie peniaze alebo čo ? :D Alebo to je tak, že v 2011 emitujem, príde rok 2012 - čas výplaty kúponov, tak emitujem zasa a prostriedky z emisie použijem na výplatú úrokov ? Takto asi fungovalo Grécko, či ?
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa kiikino »

funguje to priblizne tak ako pises aj ked kvoli samotnym urokom sa nemusi vzdy vydavat nova emisia, na riadenie dlhu mame statnu agenturu ARDAL - ked napriklad stat ma malo penazi kvoli slabemu vyberu dani tak na vyplatu napriklad dochodkov poskytne tato agentura "likviditu", ide samozrejme o peniaze z dlhopisov ak napriklad ma vyplatit nejake uroky, musi nejake peniaze stiahnut spat o com pochybujem pretoze si myslim ze uroky a hlavne stare emisie sa splacaju novymi emisiami, uz len ide o to ze ARDAL ma stale nejaku rezervu takze sa nemusi trapit ci stiahne peniaze od statu ked stat aj tak na to nema tak proste vyplati uroky z uz pozicanych penazi
ak stat ma nejake vacsie vydavky napriklad nejaky projekt tak ten sa vacsinou uz priamo plati z tychto pozicanych penazi
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa filip glasa »

načo najčastejšie použije štát prostriedky, ktoré získa emisiou dlhopisov ? A ako a kde ich vlastne zhodnotí, aby dokázal vyplatiť istinu + úrok ??
Statny rozpoct je v minuse - ten minus sa financuje prave z dlhopisov. Zo statneho rozpoctu sa plati vsetko mozne - od sovialnych davok, cez dotacie Poorovi, az po stadiony.

Stat penieze nezhodnocuje - len stale navysuje dlh. Na to, aby splatil ten stary dlh emituje nove dlhopisy. Z dani nikdy nemoze svoj dlh splatit. To ani nikto necaka. Stat ani svoj dlh nema zaujem znizovat - splacat co raz viac istiny. Neoplati sa to v dobe, ked si poziciavas v podstate zadarmo a este sa o tie dlhopisy idu invetori potrhat.

Ked pridu horsie casy, tak to bude horsie ...
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa ATHena »

Ahoj,
dovolím si oživiť tento thread, nakoľko sa české dlhopisy, konkrétne dlhopis "republika" začal tešiť veľkej obľube.
Dlhopis je v dvoch variantách:
a) fixný
b) protiinflačný

Viac ma zaujal ten fixný, investícia do dlhopisu by nemala byť špekulácia.
Úrok na fixnom dlhopise vychádza nejako pod 2% ročne (tú matiku si radšej overte :lol: ) ak ho držíte celých 6 rokov.

Každopádne mi to príde ako zaujímavá investícia pre tých čo zvažujú služby ako finax peňaženku.
Osobne by som do toho nešiel, som mladý a mám vysoký risk apetite, skorej by ma zaujímalo či to môžem s čistým svedomím odporučiť známym namiesto tej finax peňaženky, alebo celkovo uloženie short term peňazí, kamarát chce kupovať v najbližších rokoch auto, má naň odložené peniaze tak by to mohol byť vhodný spôsob ich zaparkovania.

Jediný pitfall vidím pomerne zlú likviditu, dajú sa nechať predčasne vyplatiť aj so zarobeným úrokom ale len raz ročne.

Nejaké hotlinks:
Zoznam emisii: https://www.sporicidluhopisycr.cz/cs/o- ... -republiky
Aktuálna emisia: https://www.sporicidluhopisycr.cz/cs/o- ... -2022-1376

Neviem či už sa niekde spomínali skúšal som hľadať na fóre toto bolo najbližšie čo som našiel.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa jaja »

Naopak, všem zájemcům o konzervativní investici doporučuji ten protiinflační. Taky v nich mám veškerý nerizikový kapitál a co čtvrt roku tam dosypávám. Dá se z něj průběžně bez sankcí při výročí vybírat (max 500k CZK+50% zbytku na emisi a rok). Nic srovnatelného na trhu není. Fixní není zajímavý.
Ale nevím, zda to není jen pro občany ČR.
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa ATHena »

Tam je ten výnos dosť neistý, ale asi máš pravdu že sa dá očakávať, že inflácia bude v priemere vyššia ako 2% ročne ďalších 6 rokov.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa jaja »

Záleží na úhlu pohledu. Není důležité, kolik tam na konci bude peněz, ale co si za ty peníze mohu koupit. A v tomhle ohledu to je investice s nejjistějším výsledkem na trhu (v CZK).
gama
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 07 11, 2021 11:15 am

Re: české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa gama »

Dajú sa tieto Dlhopisy, kúpiť aj občanom zo Slovenska?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa andre »

Dlhopisy by som teraz uz velmi nekupoval, kedze sa ocakava zvysovanie urokov. Podla mna to ovplyvni aj inflacne dlhopisy, aj ked nie az tak ako klasicke.
Cena dlhopisu sa mení nepriamo úmerne k výnosom. Keď výnosy stúpajú, ceny dlhopisov klesajú, aby sa tak mohli vyrovnať úrok dlhopisu s aktuálnymi úrokmi a naopak.

Ďalší spôsob ako znázorniť tento koncept je, zvážiť aká bude výnosnosť dlhopisu pri zmene ceny a nie ako sa zmenia úroky. Napríklad, ak by cena dlhopisu mala klesnúť z 1000 dolárov na 800, potom výnosnosť dlhopisu stúpne na 12,5%. Stane sa tak preto, že stále dostávate garantovaných 100 dolárov za dlhopis, ktorý má hodnotu iba 800 dolárov (100 dolárov/ 800 dolárov). Naopak ak sa cena dlhopisu zvýši na 1200 dolárov, výnos sa zmenší na 8,33% (100 dolárov/1200 dolárov).
Urcite nie ceske, kedze oni to so zvysovanim urokov uz rozbehli. Na 2. stranu je mozne s nimi hrat na posilenie koruny. Ale na to by som sa nespoliehal. Nemyslim, ze dokaze dorovnat pokles ceny dlhopisov v CZK.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa andre »

Tu je to popisane presne pre tie Ceske dlhopisy: https://www.e15.cz/nazory/martin-kujal- ... si-1384839
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa jaja »

Tady pletete dvě věci. Klasické dluhopisy, kde to výše psané platí, a Státní (např. protiinflační) dluhopisy. Ty jsou postavené tak, že je možné co rok vybrat jejich nominální hodnotu+výnos. Tedy do výše 500k CZK a 50% z hodnoty nad. Tedy jejich hodnota nekolísá s úrokovými sazbami, protože jejich hodnota a výnos je daný a uplatnitelný před expirací. Navíc tyhle dluhopisy se upisují co čtvrt roku, takže se dá nastoupit každé 3 měsíce a vystoupit každý rok za předem daných podmínek. Celkem i pochybuju, že by existoval sekundární trh těchto dluhopisů.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa andre »

ok, tie ceske dhopisy nermam nastudovane. Ale v principe je to jedno, neklesne ich cena ale realna hodnota. Nedava zmysel dnes kupovat dlhopis s vynosom povedzme 1,75%, ked tie vydane o pol roka budu mat vyssi vynos povedzme 3%. Potom jedine, ze ich po tom roku prerolujes do novych..

Pri inflacnych je potom dolezite aky nadvynos davaju oproti inflacii a ci sa aj to meni pri stupajucich sadzbach.. Pokial davaju len inflaciu a/alebo nadvinos je zanedbatelny, tak by sa nad nimi dalo uvazovat aj teraz.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa jaja »

Jo, zajímavé jsou jen ty protiinflační. Dřív měly +0.5%, ale danily se. Aktuální dávají přesně inflaci, ale nedaní se (píšu o občanech ČR - jak to mají cizinci nevím a nepotřebuji zjišťovat). Jsem trader, živím se extrémně rizikovým způsobem a jako protiváhu mám poměrně výraznou část majetku v téhle velmi konzervativní investici. A s ohledem na bezrizikovost je zrovna teď ten výnos velmi slušný.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: české štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa andre »

Pre slovaka je dolezite, ci sa kupuju sa na burze, alebo to ide mimo? Predpokladam, ze nie. V takomto pripade by ich sk danovy rezident musel zdanit, cize 19/25% + 14% zdravotne..

Z tohoto pohladu by pre slovaka bolo vyhodnejsie kupit ETF inflacnych dlhopisov na burze, co bude mat po 1 roku oslobodene od dane. Ja mam v portfoliu europske FRC4 a americke TIP.
Napísať odpoveď

Návrat na "Garantované vklady, investičné certifikáty, dlhopisy"