Preco firmy predavaju dlhopisy?

Garantované fondy, zaistené vklady, investičné certifikáty, dlhopisy a obligácie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
TK1991
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 12 12, 2018 7:34 pm

Preco firmy predavaju dlhopisy?

Príspevok od používateľa TK1991 »

Zdravim, viete mi odovodnit preco firmy ako microsoft ktore maju miliardove zisky cize maju svoj vlastny kapital predavaju dlhopisy? Ved nepotrebuju poziciavat peniaze, maju dost svojich, naco je to dobre? Nemozem na tuto otazku dohladat nikde odpoved. Dakujem
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Preco firmy predavaju dlhopisy?

Príspevok od používateľa Tilbur »

Mna to tiez zaujimalo. Aj som sa pytal znamych. Tusim mi odpovedali, ze cudzi kapital je vzdy lacnejsi ako vlastny. Ak chces investovat vlastny kapital, mas interne urcenu vyssiu navratnost, ktoru musis dosiahnut ako s pozicanym kapitalom.
Je to absurdne. Mozno niekto ma aj ine a lepsie vysvetlenie.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Preco firmy predavaju dlhopisy?

Príspevok od používateľa Rado »

Nie na všetky investície stačí vlastný kapitál a tiež potrebujú mať rezervy. Dlhopisy predstavujú v porovnaní s požičaním si od banky určitú slobodu. Pri skutočne veľkých obchodoch to väčšinou nefinancuje jedna banka, aby nepodstupovala nadmerné riziko vzhľadom na svoj vlastný kapitál. Podmienky, ktoré treba splniť pri takých obchodoch sú dosť zaväzujúce. V podmienkach okrem zabezpečenia cez nejaký kolaterál býva aj zákaz brať ďalšie úvery, aby sa nezvyšoval dlh. Zakladanie majetku voči tretím stranám. Predkladanie výkazov každý kvartál. Dodržiavanie parametrov ako je DSCR, EBIDA, Net debt. vs. EBIDA, Current ratio a pod. V prípade, že má spoločnosť dobré meno a rating AAA, tak si na trhu požičia možno lacnejšie a všetky spomenuté podmienky, ktorých môže byť ďaleko viac im odpadnú. Toto je okrem iného jeden z dôvodov. Banky samotné posudzujú financovaný projekt a často ich hodnotenie nezodpovedá realite a pri nejakých futuristických predstavách sa možno ani financovanie nedá získať. Investori cez dlhopisy také veci neposudzujú a dlhopisy kupujú na základe aktuálnych výsledkov emitenta. Emitent vie získať aj "dôchodkové" peniaze, keďže pre investorov sú daňové výhody, ak majú dlhopisy na svojich IRA účtoch.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
TK1991
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 12 12, 2018 7:34 pm

Re: Preco firmy predavaju dlhopisy?

Príspevok od používateľa TK1991 »

Lenze taky microsoft ma vlastny kapital, ma vlastne rezervy, vykazuje miliardove zisky.
Cize vydat dlhopis za ktory bude platit este aj uroky mi pride nezmysel a stratovy krok.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Preco firmy predavaju dlhopisy?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ak Microsoft dokaze predat trebars 5-rocne dlhopisy s 5% p.a. urocenim a predpoklada ze projekt ktory tymi peniazmi bude financovat bude vynasat po rozpocitani 5 rokov povedzme 20% p.a. tak nejaku logiku by to malo.

A male firmicky sa predsa vzdy snazia riskovat cudzi kapital a majitelia tam maju minimum zakladneho imania. Co tiez ma urcitu logiku, aj ked zrejme sebecku a moralne dost pokrivenu.
TK1991
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 12 12, 2018 7:34 pm

Re: Preco firmy predavaju dlhopisy?

Príspevok od používateľa TK1991 »

Pri malych firmach rozumiem kedze nemusia mat nato kapital. Ale microsoft kapital ma. Stale mi nedava zmysel sa zadlzovat a platit uroky ked nemusim.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Preco firmy predavaju dlhopisy?

Príspevok od používateľa Rado »

TK1991 napísal:Lenze taky microsoft ma vlastny kapital, ma vlastne rezervy, vykazuje miliardove zisky.
Cize vydat dlhopis za ktory bude platit este aj uroky mi pride nezmysel a stratovy krok.
Tak už ti ostáva iba jediné. Choď na "EDGARa" stiahni si účtovnú závierku s prílohami a preštuduj si dôvody emitovania dlhopisov. Každý chce radšej rybu ako by sa ju mal naučiť chytiť. Skús byť trochu kreatívny a daj nám vedieť dôvod prečo do toho išli.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
TK1991
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 12 12, 2018 7:34 pm

Re: Preco firmy predavaju dlhopisy?

Príspevok od používateľa TK1991 »

Ten edgar je pre mna zatial dost zlozita anglictina ale napadla mi este jedna vec tak skusim ze preco to robia:

Ide o to ze vsetky prijmy firmy vykazuju spolocnici ako svoj vlastny zisk. Cize tym padom tieto peniaze uz niesu imanie firmy. Firmy vydaju dlhopisy na projekty ktore planuju. Investor im da peniaze a tym padom ak bude projekt neuspesny pripadne podnik skrachuje tak vlastne prichadza o peniaze investor a spolocnik firmy je na svojom. Blbost?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Preco firmy predavaju dlhopisy?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Mas 15 tisic na ucte a chces si kupit auto za 15 tisic. Ak vrazis vsetkych 15 tisic do auta stracas rezervu na neocakavane vydavky a takisto nemas na pripadne mozne investicie. To iste plati pre firmy.

Okrem toho ak si firma pozicia na vyplatenie dividend ci zachovanie vysky dividendy podporujes kurz firemnej akcie a tym aj vysku aktiv podielnikov.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Preco firmy predavaju dlhopisy?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Microsoft musí platiť 130 000 zamestnancov, zabezpečiť vývoj, výrobu, distribúciu, marketing...na to aby boli akcionári spokojní musí firma rásť v tržbách a ziskoch na akciu...Rast zabezpečí, že cena akcií stúpa a k tomu potrebujú robiť miliardové akvizície, skupovať vlastné akcie (niekolko % ročne z kapitalizácie 900 miliárd ) a ešte k tomu vyplácať dividendy. Povedal by som, že firma je tu na to, aby akcionári zarábali, ale financovať sa musí sama. A lepšie cez vlastné dlhopisy, ako cez cudzie (bankové) úvery.

ked sa pozrieš aj na naších podnikateľov, tak ťažko nájdeš takých, ktorí vedia financovať podnikanie z vlastného vrecka. Čím úspešnejší - tým viac peňazí potrebujú na investície... Bez dlhu to môže ísť malým firmám, alebo možno takým ako je Eset.

Príbeh Microsoftu, alebo Applu - to je obrovský rast z malej firmy na celosvetového giganta.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Preco firmy predavaju dlhopisy?

Príspevok od používateľa Aurelio »

mna fundamentalna analyza bavi, takze tu su moje postrehy :-) skusim tu otazku trochu pozmenit. predstav si, ze si majitel - jediny majitel - Microsoftu. mas na svojom konte vsetky vsetkych takmer 8 miliard kusov akcii tejto firmy, cize si daleko najbohatsim clovekom na svete s hodnotou majetku presahujucu 830 mld USD. druhy za tebou je bezos, ktory ti strasne zavidi so svojimi trapnymi 100 mld :-D

za akych okolnosti by si sa rozhodol vypisovat dlhopisy?

1. prijimas platby z celeho sveta, vo vsetkych menach sveta. chora danova politika USA ti ZAKAZUJE pod hrozbou sialenej dane tieto peniaze preliat do USA a pouzit ich ... zaplatil by si SIALENU dan myslim 35%. ale ty potrebujes zafinancovat novy Windows. vezmes prachy zo zahranicia a zacalujes 35% alebo vypises 5r dlhopis a zaplatis 5% kupon?

2. zisk nerovna sa cash, ktory mas k dispozicii na ucte. dole pripajam prilohu. zisk je v kazdom sledovanom obdobi vyssi ako cash na ucte. lebo zisk pozostava z rozdielu medzi trzbami a nakladmi. trzba je ked vystavis fakturu, ale cash je az ked ju mas zaplatenu. naklad je ked mas budovu a odpisujes odpisy /naklad/, ale cash nevyteka. takto sa de facto umelo navysuju trzby i naklady, zatial co stav tvojho konta sa nezmeni ani o cent. zisk narastol, ucet nie.

3. si najchytrejsi biznisman na svete, inak by si nemal 830+ mld net worth. ako najchytrejsi vies, ze ta zaujima ROE - return on equity. tu chces maximalizovat. mas na ucte podla posledneho vykazu 12 mld cashu, ale napadov na projekty za 30 mld. tieto projekty budu vynasat aj 20% ROI (return on investment), kupon na dlhopis je stale blbych 5%. zafinancujes iba projekty za 12 mld alebo za 30 mld? branim dlhu /rozumneho/ vytvaras laverage na svoju balance sheet. z kazdej equity ktoru si do biznisu zainvestoval vytrieskavas vyssiu vykonnost. kazdy tvoj zainvestovany dollar rastie viac, pretoze vyuzivas paku /cudzie peniaze/.

4. teraz to trochu zmenme. nie si sam majitel, ale este mas tam dalsich dvoch kamosov, kt. vlastnia po 10%. kedze sme si ujasnili v bode 3, ze by si bol blby nebrat externy kapital, tak teraz su dalsie dve rozhodnutia: brat ho cez dlhopisy alebo upis novych akcii? upisom novych akcii si zmensujes podiel vo svojej vlastnej firme (mas 80% a po upise budes mat len 75%). musis ponuknut nizsiu cenu ako je trhova. neskutocne nasieras svojich spolocnikov. oni nechcu, aby si im znizoval podiel vo firme a uz duplom nechcu, aby si im znizoval cenu akcii. takze najlepsie co mozes spravit je vypisat dlhopis.

najdolezitejsi je bod c. 3
Prílohy
Untitled.png
Untitled.png (5.75 KiB) 6156 zobrazenia
Power of Knowledge
Napísať odpoveď

Návrat na "Garantované vklady, investičné certifikáty, dlhopisy"