Zrušiť stratové IŽP ?

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.

Zrušiť stratové IŽP ?

Poslaťod Betruger » Str 03 07, 2018 12:53 pm

Zdravím,

mám uzatvorené Investičné životné poistenie v Allianz poisťovni. Zmluvu som neuzatváral ja, ale bola uzatvorená mojimi rodičmi pred desiatimi rokmi, o čom som, pokiaľ mi nebolo povedané, aby som si to financoval už sám, ani netušil. Viem, že to mysleli dobre, ale tiež zjavne nemali prehľad o tom, čo zakladajú, to je už ale na inú debatu.

Každopádne ja sám si tam prispievam od doby, čo som doštudoval a našiel si prácu, čiže asi 4 roky. Teraz po desiatich rokoch som sa rozhodol nasporené peniaze odtiaľ vybrať (že vraj to je ideálny čas). Tak som teda šiel do poisťovne, aby som zistil aká je situácia. Na moje nemilé prekvapenie mi bolo povedané, že peniaze, ktoré tam boli za toto obdobie navkladané - cca 2000 EURO - sa "zhodnotili" na 1300 EURO. Fond, do ktorého sa investovalo, vykazoval dlhodobo straty, čo som zistil, až keď bolo neskoro. Uznávam, mal som sa o to zaujímať už oveľa skôr. Minimálne tie štyri roky, počas ktorých som to mal vo vlastných rukách. Avšak stupidne som veril, že keď mi poisťováčka povedala, že po desiatich rokoch by tam malo byť kladné zhodnotenie, tak to tak aj reálne bude. Tak by to možno aj bolo, ak by sa fondy priebežne sledovali a v prípade dlhodobého poklesu zmenili. V skratke, otázky ohľadom zhodnotenia financií som neriešil, nezaujímal sa o to. Ja viem, bol som sprostý, ale poučil som sa a nad svojimi financiami som sa rozhodol prevziať plnú kontrolu (Už nejakú dobu sa snažím vzdelávať v oblasti financií a investovania).

Moja otázka teraz znie, čo s tým? Za prvé, zrušiť celé IŽP a investovať peniaze inam alebo za druhé, ešte nejakú dobu v tom pokračovať, nastaviť nejaký poriadny fond a čakať nech sa straty vykompenzujú. Ja by som volil zrejme, aj po vykalkulovaní, koľko by táto kompenzácia trvala, prvú cestu a peniaze začal investovať inam. Po preštudovaní veľkého množstva materiálov sa mi asi najviac vo veci zhodnotenia vlastných financií pozdávajú ETF fondy (uvažoval som aj nad priamym nákupom akcií technologických firiem).

Súčasťou IŽP zmluvy je aj úrazové poistenie v sume asi 6 EURO, ktoré však asi ani nepotrebujem, vzhľadom na to, že pracujem ako softvérový vývojár. Resp. v prípade potreby by som si ho radšej založil ako samsotatný produkt.

Zaujímal by ma názor niekoho fundovaného do danej problematiky. Bol by som za to veľmi vďačný.
Betruger
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Str 03 07, 2018 11:50 am

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Poslaťod JUGGLER » Str 03 07, 2018 1:49 pm

Čo k tomu dodať. Už sme to preberali x krát:
https://cmorej.blog.sme.sk/c/250668/Pre ... tenie.html

Ja by som to hneď zrušil. Poštuduj u nás ako sa dá investovať bez vyciciavania a nákladov (cez indexové ETF ), počkaj na pád akciových trhov , potom tam vraz našetrené maximum a potom si tam vkladaj pravidelne. Ak sa vyhovárajú, že ti investovali do zlých fondov, tak to je klamstvo, lebo prakticky všetky fondy by mali byť v zisku. Celý problém je len v tom, že tá miera vyciciavania bola taká neúnosná, že ani zisky fondov nevykryli tú zlodejinu ( hned napríklad províziu za sprostredkovanie vo výške 2 rokov platieb a pod. ). Moje skúsenosti sú také, že zhruba po 10 rokoch by každé IŽP malo byť aspoň na NULE ( = máš tam tolko, čo si vložil ). Kedže ťa budú vyciciavať dalej, neoplatí sa čakať, ale treba to zrušiť ihned. Stiahni si z webu výpoved a pošli im to z číslom účtu kde ti majú poslať zostatok.
Prílohy
SP500 vývoj akciových trhov.png
In the stock market, timing is everything...
“Bull markets are born on pessimism, grow on skepticism, mature on optimism, and die on euphoria.” Templeton
"be fearful when others are greedy, and be greedy when others are fearful," Buffett
JUGGLER
 
Príspevky: 6919
Registrovaný: Štv 04 17, 2008 8:39 pm

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Poslaťod iceberg8 » Str 03 07, 2018 2:46 pm

tiez som v rovnakej situacii rusil, strata 70%
ak stretnem toho, kto zlanaril mojich rodicov, poviem mu svoje
tieto produkty stoja za - skoda ze tu nie je ikona hnedej zmrzliny.
"Neviem, aky dopad bude mat nasledujuca hosporadska kriza, ale v tej po nej pojde len o drobne." - iceberg8
Poslanci majú pre sneh stále problém s dochádzkou, hlasovanie odsunuli
Food for fuel, fck yeah
Odoslané z počítača
iceberg8
 
Príspevky: 657
Registrovaný: Pia 07 29, 2016 6:18 am

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Poslaťod iGz » Str 03 07, 2018 3:02 pm

U mna velmi podobne, akurat som si ho zakladal sam v dobe davnej minulosti ked som nemal taky prehlad a nastastie mozem vinit len a len seba. Nuz, za chyby sa plati...
Kazdopadne, poucenie je take, ze zrusit co najskor a poisti sa cez klasicke rizikove poistenie. A to malo co Ti poslu pouzi podla toho ako napisal Juggler.
iGz
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Štv 12 15, 2016 2:20 pm

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Poslaťod Betruger » Štv 03 08, 2018 12:53 pm

Veľká vďaka za odpovede a utvrdenie, že to ozaj radšej len zrušiť. Takže dnes sa ide do Allianzu, nech to stihnem ešte pred výročným dátumom a neošmeknú ma ešte o ďalšie peniaze.

Ako som však písal v prvej správe, poisťovák mi vravel, že aktuálna hodnota investície je nejakých 1300 EURO pri vložených 2000, ale že pri vypovedaní zmluvy sa táto čiastka ešte bude upravovať. Zrejme milión ďalších poplatkov, ktoré zrazia aktuálnu hodnotu ešte nižšie. Tak som sa pozrel do sadzobníka poplatkov a našiel som tam toto:

Poplatok za nesplatené počiatočné náklady
- Výška tohto poplatku, vyjadrená ako % z hodnoty PPJ, závisí od vstupného veku poisteného a od roku trvania IŽP, v ktorom dôjde k zániku IŽP s výplatou odbytného, k zániku IŽP odstúpením od poistnej zmluvy alebo k prevedeniu IŽP do splateného stavu.
- Splatnosť poplatku je v deň účinnosti zániku IŽP, v deň odstúpenia od poistnej zmluvy alebo ku dňu prevedenia IŽP do splateného stavu.
- Uhradený jednorazovo znížením počtu PPJ na účte poistníka

Tuší niekto, čo presne to znamená ? Celý zadzobník k mojej zmluvy je možné nájsť tu, ak by to pomohlo: https://www.allianzsp.sk/sadzobnik-popl ... -strategie

Čo sa týka výkonnosti samotného fondu, tak počas zmluvy nastala taká vec, že fond do ktorého sa investovalo (nejaký Money Market, neviem si spomenúť celý názov) asi prestal existovať alebo sa "preklopil" do iného fondu. Nie je totiž vôbec k dohľadaniu na ich stránke, ani na nete som nič plodné k nemu nenašiel. Rovnako ani poisťovák v Allianze nevedel povedať, čo sa s tým fondom vlastne stalo. Ale nejak sme sa dopracovali k tomu, že jeho pokračovaním je asi tento fond: Protected Equity 2 o.p.f. (Možné pozrieť na stránke https://www.allianzsp.sk/zhodnotenie-vs ... flprot_eq2) a ten je skutočne dlhodobo v strate.

Ešte reakcia na JUGGLERa a na "počkaj na pád akciových trhov": kedy sa dá očakávať pád akciových trhov ? Nedeje sa tak práve teraz alebo aspoň vo veľmi blízkej minulosti ?
Betruger
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Str 03 07, 2018 11:50 am

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Poslaťod Alo Bunda » Štv 03 08, 2018 7:02 pm

Kedy nastane pád? Už čoskoro :) . Ja mám tiež pripravenú cash ak k tomu dôjde.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Obrázok užívateľa
Alo Bunda
 
Príspevky: 360
Registrovaný: Ned 07 27, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Poslaťod Meissa » Štv 03 08, 2018 10:11 pm

Asi je nas tu viac s takym poistenim. Tiez vraj dostanem spat len polovicu. Ale radsej to zrusim teraz ako platit dalsich 30 rokov. A pockam si na pad akcii :D
Meissa
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Štv 03 08, 2018 10:07 pm

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Poslaťod Rokosák » Štv 03 08, 2018 10:58 pm

Bol si poisteny 10 rokov za zhruba 700 Eur. Je to dostacujuce?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
 
Príspevky: 1330
Registrovaný: Str 08 03, 2011 11:43 pm

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Poslaťod pokus » Pia 03 09, 2018 6:58 am

Ja som sa stretol s argumentom, ze dotycny si IZP nezrusi kvoli poistnej casti. Ze dnes ma o nieco horsi zdravotny stav a poistovne by ho nechceli poistit, pripadne len draho a ze preto sa mu vlastne oplati IZP.
Ako to rozumne overit - prepocitat? Najlepsie online a nie stracat cas na kavickach s poistovakmi...
pokus
 
Príspevky: 153
Registrovaný: Str 01 06, 2016 7:11 pm

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Poslaťod Betruger » Pia 03 09, 2018 3:52 pm

Takže IŽP zrušené. Čiže už len čakať, koľko peňazí reálne pošlú. A potom počkať na pád akcií :D

Keď už sa bavíme o páde akcií, hovoríme o niečom takomto:

https://ekonomika.sme.sk/c/20754044/ame ... bodov.html

alebo o ďalšej ekonomickej kríze ?
Betruger
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Str 03 07, 2018 11:50 am

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Poslaťod JUGGLER » Pia 03 09, 2018 4:56 pm

Betruger píše:Ešte reakcia na JUGGLERa a na "počkaj na pád akciových trhov": kedy sa dá očakávať pád akciových trhov ? Nedeje sa tak práve teraz alebo aspoň vo veľmi blízkej minulosti ?


Nedá sa predpovedať, kedy príde pád akciových trhov. Nevieme ani to ako sa bude vyvíjať inflácia. Vieme len toľko, že keď sú akciové trhy extrémne vysoko, alebo po extrémne dlhom raste, tak s vysokou pravdepodobnosťou dôjde k poklesu.

Ja nevravím, že je nevyhnutné počkať. Je to len vec posúdenia rizika: to je vyššie, ked kúpiš niečo po extrémnom raste a nižšie, ked kúpiš po poklese. S tým súvisí aj miera zhodnotenia. Keby si investoval do indexov v roku 2000, ked boli akcie po podobnom extrémnom raste, tak by si najbližších 15 rokov nemal žiadne zisky ( aj dividendy by ti akurát nahradili len to, čo by ti zožrala inflácia...ale to by ti nahradili aj úroky na termínovanom vklade ). Keby si však investoval po páde v rokoch 2001-2003, alebo po páde v rokoch 2008-2009, mal by si v roku 2015 +200% a dnes +300%.

Z hladiska pravidelného investovania ten vstup nemá velký význam. Ceny sa ti budú priemerovať, keby si začal hoci aj dnes a dokupoval v poklese. Ale ked začínaš s väčšou sumou, napr. s takou ktorá sa rovná 2-3 ročným úsporam, tak sa možno oplatí počkať na pokles cca 30%. Kým čakáš, neriskuješ nič...infláciu môžeš pokryť cez úrok na termínovanom vklade. Riskuješ len ušlý zisk, keby trhy šli dalej hore dajme tomu ešte 2 roky. Ale ked sa to podarí a trhy do 2 rokov padnú o 30%, tak budeš v lepšej pozícii do budúcich ziskov a nebudeš musieť najprv dobiehať straty.
In the stock market, timing is everything...
“Bull markets are born on pessimism, grow on skepticism, mature on optimism, and die on euphoria.” Templeton
"be fearful when others are greedy, and be greedy when others are fearful," Buffett
JUGGLER
 
Príspevky: 6919
Registrovaný: Štv 04 17, 2008 8:39 pm

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Poslaťod investor0002017 » Pia 03 09, 2018 7:56 pm

Tyhle teorie maji v realu spoustu problematickych mist. Teorie pracuje napr. s poklesem o 20% (a tak jsou i pocitany teoreticky vynosy a ztraty). Jenze, kdo tohle dno trefi?? Takze meanem jsou nakonec investori, kteri jeste si jeste pockaji, a ti, kteri koupili za -10% . Atd. Back se da delat s cisly cokoliv. Nedavno byl pokles, nakupoval by tento investor? Asi ne...z hlediska dneska. Ale kdyby pokles pokracoval? Byla to chyba. Jenze kdy nakupovat pri poklesu? Chytrolini vedi ( tedy az back nadatech), ale bezni investori netusi. A tak ruzne nakupji, aby se dovedeli, ze mohli mit i 300%... atd atd
----------------------------------------------------------------------------------------
„Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.“ Václav Havel
investor0002017
 
Príspevky: 301
Registrovaný: Uto 11 08, 2016 5:42 pm

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Poslaťod Betruger » Pon 03 12, 2018 12:16 pm

JUGGLER: vďaka za zrozumiteľné vysvetlenie.

U mňa je situácia momentálne taká, že do ETFiek by som investoval iba to, čo získam z IŽP. V skratke iba chcem, aby boli tieto peniaze na nejakom "lepšom" mieste, než sa degradovali v IŽP a mať ich uložené niekde na sporiacom účte tiež nie je veľmi výhra, nakoľko úroky mi nevykryjú ani infláciu. Samozrejme viem, že z krátkodobého hľadiska sa môžu tieto prostriedky znehodnotiť aj v ETF fondoch, ale to už je riziko investovania do akcií a neplánujem ich vyberať po pol roku.

V blízkej budúcnosti chcem potom začať investovať do ETFiek pravidelne. Je to kvôli tomu, že sa v pomerne krátkom časovom horizonte chystám kupovať nehnuteľnosť a snažím sa dávať dokopy nejaký vstupný kapitál. Keď toto poriešim, potom prídu na rad ETF fondy.
Betruger
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Str 03 07, 2018 11:50 am

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Poslaťod peter.cmorej » Str 07 11, 2018 9:36 pm

vlakno som nasiel az teraz, tak reakcia iba pre buducich citatelov:
Vyplaca sa vzdy iba hodnota APJ (akumulacnych podielovych jednotiek). PPJ (pociatocne podielove jednotky) su len take "virtualne" peniaze, ktore tam v skutocnosti nie su, lebo uz boli davno pouzite na vyplatu provizie sprostredkovatelom.

Ak ma IZP nejaku vyznamnejsiu poistnu cast (nie urazove poistenie za 6 eur ako pripad vyssie), tak vtedy sa moze stat to co pise pokus, ze je lepsie poistku si nechat aj ked je draha, lebo cloveka uz kvoli horsiemu zdravotnemu stavu ina poistovna nepoisti (za rozumnu cenu). Ale samozrejme treba si nechat v poistovniach ocenit zdravotny stav a cele to prepocitat
peter.cmorej
admin
 
Príspevky: 3164
Registrovaný: Pon 10 08, 2007 12:35 pm


Späť na Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť