II. pilier - DSS

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

iceberg8 napísal:A to tam mate dobrovolne, ci zo zakona ?
Ved SP500 za rovnaky usek, od 2006 (cize kriza zapocitana) urobil 8% p.a. :D
To je sranda, ze je legalne takto okradat miliony dane a odvody platiacich ludi.
Ved hento od TB neporazilo ani infalciu... Pricom maju tretinu v akciach. Tak potom mi matematicky vychadza, ze tie dlhopisy musia byt minusove, alebo maju velmi velmi zle akcie nakupene.
Dal som to do zleho vlakna holt mi treba nove okuliare videl som tam III. pilier :D
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Yco
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Po 12 01, 2009 11:50 am
Has thanked: 1 time

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Yco »

Ahojte,

viete, ako zistiť, v ktorej DSS -ke si sporíte? Viem, že táto otázka vyznie trochu zvláštne, ale aj keď ja osobne to viem, stretávam sa s ňou často. A napadá mi jedine kontaktovať Sociálnu poisťovňu:

Kód: Vybrať všetko

https://esluzby.socpoist.sk/portal/#/contact
Máte lepší tip? (Kontaktovať svojho poradcu asi nie, keď ani neviem, kde je sever? ;))

Dík.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

No tak to je fakt koko..ka otazka. Najprv musí dôjsť k uzavretiu zmluvy medzi sporitelom a spravcovskou spolocnostou. Pokiaľ nemaju uzavretú zmluvu tak si určite nesporia v II. pilieri.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Yco
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Po 12 01, 2009 11:50 am
Has thanked: 1 time

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Yco »

Mna zaujima situacia, ked si sporitel spori uz niekolko rokov, ale nezaujimal sa a teraz nevie, kde vlastne?
Yco
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Po 12 01, 2009 11:50 am
Has thanked: 1 time

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Yco »

pokus napísal:Ale zmluvu si predsa musel podpísať, takže ak si s ňou v zime nezakúril, tak ju máš niekde v skrini...


Súhlasím a ďakujem, ale asi aj tá Sociálna poisťovňa je v hre, ak to chceš urobiť "od stola", že? (Nemáš zmluvu a práve nie si zamestnaný, napr.)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

inac uz sa to nepise na vyplatnej paske? Sa mi zdalo, ze sa to jeden cas objavovalo na vyplatnej paske... (aha, tak pise iba ze prispevok, nepisu kam)...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pokus napísal:Ale zmluvu si predsa musel podpísať, takže ak si s ňou v zime nezakúril, tak ju máš niekde v skrini. Tým by som začal. Pokračoval by som u zamestnávateľa s otázkou, ktorej DSSke odvádza časť mojich odvodov. No a samozrejme sa môžeš opýtať aj samotných DSSiek, či máš u nich sporenie.
zamestnavatel odvadza vsetky odvody stale do Socialnej poistovne a SP preposiela zodpovedajucu cast do DSS. Zamestnavatel ani nemusi vediet, ze zamestnanec ma II. pilier. Takze jedine zavolat do SP a spytat sa ci je sporitelom alebo nie
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nie je
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa embe »

iceberg8 napísal:...Pricom maju tretinu v akciach. Tak potom mi matematicky vychadza, ze tie dlhopisy musia byt minusove, alebo maju velmi velmi zle akcie nakupene.
Zaujimalo by ma, kde najdem informacie, kde maju kolko % investovane v comfort life 2030. Dnes som to hladal ale nenasiel som nic, iba to, ze kde to moze byt spravidla investovane: https://www.ddstatrabanky.sk/att/73682/ ... cl2030.pdf
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

@embe, ja som nasiel (komfort 2040, co je dobra sracka inac) v internetbankingu v "informacie o fonde"... su tam grafy, zoznamy a vykonnost...
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa embe »

rmaly napísal:@embe, ja som nasiel (komfort 2040, co je dobra sracka inac) v internetbankingu v "informacie o fonde"... su tam grafy, zoznamy a vykonnost...
jj to som nasiel aj ja ale to ze kde su presne tie prachy investovane, tak ako je v 2, pilieri, to som nenasiel...je tam len vseob info ze kde to moze byt....akcie, dhopisy, penazne poukazky atd.

Ano suhlasim ze je to shit....ale stale lepsie ako CF2030, to je uplny brak (zmiesany fond)
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Ja sa pochvalim. Vstupil som do akcioveho fondu s mojim a zeninim uctom april 2015. NIe zrovna v najlepsom case. U mna som zabudol heslo som neprestupoval. Mam 5 % to bolo k 9.januaru. Zenin ucet - koncom leta som jej to presunul do garantovaneho urobil som to 4 krat dvadsat percent , uz som jejto na 4krat aj nakupil(akcie). Dnes je hodnota na tretej najhorsej co som nakupoval. Ona mala patnast percent. Tri krat viac. Chytil som s tych 4 pokusov skoro aj top hore aj dole.

Teda zhodnotenie u zeny,co ma dnes - je polovica prispevkov co tam za tri a polroka poslala(ja som to presne spocital, ona tam pa tri prispevky za mesiac,ja som si myslel ze to bude jednoduchsie,tiez som mal niekedy dva(zamestnanec,zivnostnik) teda boloto dost cisel - nie velkych - ale som chcel vediet ako to je). Ak to vyleti na uroven z leta to bude mozno aj 1:1,vtedy jej akcie aj svoje budem predavat.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Vcera som tridsat percent akcii predal. Na ucet prislo z vyplaty za tri a pol roka 1800 eur, navyse zhodnotenie tisic euro. Keby som nerobil zmeny bolo by tam mozno tristo padesiat(vstupoval som v aprili dvetisic patnast(vtedy to bolo uz drahe) na akcie preslo tritisic tristo eur). Podpriemerny plat - ucitela.

Co som chcel povedat. Treba sa zaujimat o svoje peniaze(aj aktivne). Nieco sa mi podarilo. Ucitelka je moja zena. Uvedomujem si, ze niekedy mozem aj prerobit. Ale nechcem to. Nato ako reagovat hladam inspiracie aj na tomto fore.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Viete niekto, aké reálne ponuky alebo dôchodky dostávajú od poisťovní dôchodcovia sporiaci v 2 pilieri pri odchode do dôchodku? Na webe som našiel len všeobecné kecy a žiadne reálne údaje o veľkosti týchto dôchodkov.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa andre »

nejake najdes tu:
https://www.onlineinvest.sk/249=kalkula ... -2-piliera" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.cas.sk/clanok/304991/prvi-p ... ekvapenie/" onclick="window.open(this.href);return false;
Yco
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Po 12 01, 2009 11:50 am
Has thanked: 1 time

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Yco »

jogo napísal:... aké reálne ponuky alebo dôchodky dostávajú od poisťovní dôchodcovia sporiaci v 2 pilieri?...
Ja by som to skúsil aj tu:

Kód: Vybrať všetko

https://www.financnykompas.sk/dochodok-2-pilier
, aj keď to nie je ponuka reálnej poisťovne.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

andre napísal:nejake najdes tu:
https://www.onlineinvest.sk/249=kalkula ... -2-piliera" onclick="window.open(this.href);return false;
Dobra kalkulačka, dík.
Najvyšši doživotný dôchodok je 5% ročne z nasporenej sumy v 2 pilieri, ak si dôchodca zoberie dôchodok bez pozostalostného krytia a valorizácie.

Do dôchodku ideme v 62.xxx rokoch, čiže ak sa dožijeme 82.xxx rokov, tak nám poisťovňa len vráti nami vložené peniaze do nej a kde sú úroky z nami vložených peňazí? Navyše priemerný vek dožitia je iba 77 rokov...podľa mňa je to dosť drahý dôchodok. :)

Dúfam, že v budúcnosti vláda zavedie možnosť programového výberu aj pre nízke dôchodky.
Potom navrhujem dôchodcom vybrať všetky peniaze z 2 piliera pri odchode do dôchodku, dať ich na termiňák alebo dlhopisový fond, každý rok vybrať 5% sumy podobne ako to robí poisťovňa a v 82.xxx rokoch si za úroky,ktoré nabehnú, kúpiť doživotný dôchodok prípadne dožiť život len z prvým pilierom a úrokmi z 2 piliera, ktoré si môžu postupne vyberať. :)
Dobre, že mám len prvý pilier, pretože by som sa len rozčuľoval, ako je ten druhý pilier šklbaný z každej strany. :)
-Ficov zásah v 2008 roku
-poplatok za zhodnotenie v indexovom fonde
-doživotný dôchodok od poisťovni, ktorý radšej ani nekomentujem
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Yco
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Po 12 01, 2009 11:50 am
Has thanked: 1 time

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Yco »

jogo napísal:... Dobre, že mám len prvý pilier, pretože by som sa len rozčuľoval, ako je ten druhý pilier šklbaný z každej strany.
Hmm, takže radšej necháš všetko sociálnej poisťovni... Aj tak sa dá... ;)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Yco napísal: Hmm, takže radšej necháš všetko sociálnej poisťovni... Aj tak sa dá... ;)

Nedávam to sociálnej poisťovni ale terajším dôchodcom, lebo sociálna poisťovňa netvorí žiadné rezervy a všetko vyplatí dôchodcom. Povedzme, že im takto splácam dlh, lebo za ich dane som vyštudoval skoro zadarmo a mojim rodičom z ich odvodov boli dlhé roky vyplácané celkom slušné dôchodky.
A ako živnostník aj tak platím len minimálne odvody, zbytok na dôchodok si sporím vo svojom súkromnom dôchodkovom fonde. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa aviceN »

Ozivim trosku mrtvu temu, vsimli ste si vykonnost akcioveho 2. piliera postovej banky?

Kazdy odporuca indexy, ano ja viem... no bavime sa hlavne u mladych o velmi dlhom "investicnom horizonte", podla portfolia by som povedal, ze za tym zhodnotenim moze byt prave ARK Innovation ETF, aj ked je zastupene len z 2,52%, nevsadzaju len cisto na MSCI World ako to maju zvysne indexove fondy, ale miesaju tam viac ETF fondov, konecne sa nieco zaujimave deje aj s 2. pilierom, aky mate na to nazor?
Prílohy
prosperita.PNG
prosperita.PNG (66.11 KiB) 13641 zobrazenia
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rokosák »

Čo znamená slovo: najvýznamnejšie? Kto určuje čo je významné? Chápal by som keby sa uvádzali najväčšie. Možno to tak to mysleli.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa aviceN »

Ocividne je to asi len z ich strany hra so slovickami, spolu podla tohto je to 44,4% portfolia.

Rozpisane to maju takto:
Prílohy
prosperita1.PNG
Naposledy upravil/-a aviceN v Ne 07 02, 2021 3:59 pm, upravené celkom 1 krát.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Rokosák napísal: Ne 07 02, 2021 3:53 pm Čo znamená slovo: najvýznamnejšie? Kto určuje čo je významné? Chápal by som keby sa uvádzali najväčšie. Možno to tak to mysleli.
Áno Rokosák, myslia to ako najväčšie akciové pozície = akciové pozície s najväčším percentuálnym zastúpením v portfóliu.

Čo sa tam presne stalo treba hľadať tu: https://www.dsspabk.sk/media/1942182/prosperita2020.pdf Teda v mesačných správach za rok 2020. Vidno, že sa im pekne podarilo vyhnúť COVID prepadom, pretože mali vtedy väčšinu portfólia mimo akcií (takmer celé portfólio), vďaka čomu "zarezali" aj najmenší DD (viď. obrázok).


Porovnanie akciových dôchodkových fondov (DSS Poštovky je fialová krivka) viac na http://www.manazeruspor.sk/druhy-pilier ... ov/akciovy:

akciove dochodkove fondy.png

Z mesačných správ potom vidno, že do akcií (akciových fondov) začali investovať až v júli 2020 ak dobre pozerám a odpredali z portfólia všetky dlhopisy...

akciovy dochodkovy fond DSS PB.png

ARK Innovation ETF sa im prvý krát ukazuje v portfóliu až v mesačnej správe z októbra 2020, je to navyše príliš malý % podiel na celom majetku fondu na to, aby ich takto výrazne sám potiahol nahor. Dôležitejší bol ten ich aktívny timing zmeny štruktúry portfólia z dlhopisov na akciové investície. K poslednej mesačnej správe z 2020, majú v portfóliu navyše vykázane až cez 80% akciových investícií. Od júla 2020 teda podiel akciových investícií stále narastal.

Týmto spôsobom sa stali v roku 2020 v II. pilieri najviac úspešným fondom, pokiaľ pozerám správne a prekonali aj indexové fondy...
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa aviceN »

Dakujem za objasnenie, klobuk dolu ak to dali :) Uvidime ako sa im bude darit v dalsich rokoch.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa andre »

nedavno k tomu bol PR clanok v sme: https://index.sme.sk/c/22581990/sef-dss ... mysel.html

Tomas: nejak Vam prestalo fungovat prihlasovanie cez FB na manazeruspor.sk vypise "Feature Unavailable: Facebook Login is currently unavailable for this app."
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@andre: tam už žiaľ nefunguje veľa vecí.. je to ale dlhá história, ak to niekto opraví, budem za a stačí sa mi ozvať :)

PS1: ak to niekto spraví, dám to pre tento web navždy úplne zadara.
PS2: problémom je nájsť programátora, ktorý by chcel ísť do toho, postaral sa o ten systém aspoň z času načas, aktualizoval to atď., sú tam už staré technológie navyše a asi bude teda jedinou záchranou komplet to preprogramovať / zhodiť dole celé :)
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Webinář o II. pilieri: https://youtu.be/xAm6BmeXTQ8
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

No ja tu prispejem s mojim pohladom na 2. pilier. Nie som jeho zastancom pokial bude v tej podobe v akej je teraz. Hlavny problem je ten, ze peniaze v nom NEBUDU NIKDY VASE. Uz ked sa zakladal, tak nebolo jasne akym sposobom sa bude tvorit dochodok. Peniaze z neho su vase iba pokial zomriete pred dochodkom (dedictvo pre vase deti a manzelku) alebo dozijete sa tolko aby ste z neho dostali co ste nasetrili (verim ze malokto sa takeho veku dozije a tak je nastavena renta). Ak sa dozijete dochodku a zacnete si ho vyplacat tak aj po vadom umrti dostane rodina v dedictve smiesne susne (opat nastavenie renty). Celkovo aj po 15tich rokoch su tie dochodky smiesne, teda vlastne smutne. Keby sa dali peniaze vybrat naraz alebo programovym vyberom tak OK. Preto sa neoplati davat do 2. piliera peniaze ale namiesto toho investovat do ETF priamo. 2. pilier je vyhodny iba pre DSS (poplatky) a poistovne (nastavenie renty).

Celkovo je to pekny podvod a sposob ako sa mozu niektore subjekty nacucnut na tok penazi.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

@xerces... Pokial viem, stale plati, ze cez programovy vyber mozes vybrat nieco (zalezi kolko tam budes mat nasetrene, samozrejme cim bohatsi clovek, tym bude mat asi viac nasetrene a tym si viac moze vybrat... ostat tam musi tusim tolko, aby ti ostalo na 0.75 zvotneho minima alebo take nieco...)... Samozrejme vsetko vybrat ti nikdy nikto nedovoli, lebo by im nefungovala poistna matematika (kto zomrie skor, musi dotovat tych, co sa doziju 100vky)... Nehovoriac o tom, ze 90% ludi su minimalne financne negramotni a nezodpovedni ludia (na formalnom vzdelani ci statuse nezalezi) a keby vsetci rozflakali svoj dochodok, tak by stat opat prisiel za strednou vrstvou pytat peniaze na zachranu tychto nezodpovednych ludi...
Samozrejme by bolo idealne, ak by stat podporoval este extra sporenie "4 pilier" dalsimi ulavami...
Inac 2. pilier je fajn aj v tom, ze sluzi ako/ namiesto zivotnej poistky (kedze ako si spravne poznamenal, rodina moze dedit, dokonca teda mozes urcit "benefiaciary" a ten to dostane mimo dedicstva... za mne dobry (lepsie ako prstom do oka a zdaleka jedna z veci, co este je ako tak dobra).
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

Ano ale... malo kto si naspori tolko aby sa dostal cez tu sumu a hodnota dochodku cez poistovnu bude velmi vysoka. Ako spravne pises ide tu o poistnu matematiku a poistovne budu chciet byt ziskove teda participovat na mojich usporach a uspechu. Aj keby som si setril dost nebude to staci a programovy vyber zostane nizky. Skor sa malo pristupit na programovy vyber s min. dobou vyberu vypocitanou ako stredna doba dozitia + par rokov. Jedinu dobru vec co ma 2. pilier je v tom, ze si ho nemusim dat vyplatit ale vyplacalo by sa iba zhodnotenie. Nakoniec to asi tak aj budem robit. Dozivotnej rente by som sa vyhybal lebo clovek na nej preplati. Naviac DSS su poplatkovo blizke Finaxu, ktory mi pride drahy na to, ze az tak nic specialne nerobi (teraz porovnavam indexove fondy). Suma sumarum 2. pilier je urobeny pre DSS a poistovnie a nie pre dochodcov. Sam som schopny investovat lacnejsie a mozno aj efektivnejsie pricom nemam obmedzenie na peniaze. Naviac treba si uvedomit jednu vec. Ako dochodca budem potrebovat zdravotnu/socialnu starostlivost, ktora bude velmi velmi draha a to ze su moje peniaze v poistovni mi velmi nepomoze, resp. dochodok mi nemusi stacit.

Moj pohlad na riesenie dochodkov bol iny. Stat by mal vyplacat iba min. dochodok a vsetkym rovnako (solidarita). Dalsie piliere mali byt plne dobrovolne mozno s danovim zvyhodnenim. Poplatok v DSS by nemal presahovat 0.5%. Treba si totiz uvedomit, ze DSS vedia, ze si tie peniaze vybrat nemozem a to velmi velmi dlhu dobu, takze zisk by mali viac nez dostatocny.

Pokial ide o ludi s nedostatkom gramotnosti, tak tam je skor problem v skolstve. Pokial o ludi s nedostatkom zodpovednosti, tak nebudu mat vysoky dochodok a budu iba prezivat (co sa deje aj tak).

Ale je to iba moj pohlad na vec. V podstate vyplyva z toho, ze rozne organizacie si napr. cez podielove fondy zobrali od ludi nechutne vysoke zisky a az portali ako je tento ludi edukuju aby na toto nenaleteli. Teda cim menej prizivnikov na ceste k peniazom tym lepsie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rado »

xerces napísal: Ne 20 06, 2021 1:13 am No ja tu prispejem s mojim pohladom na 2. pilier. Nie som jeho zastancom pokial bude v tej podobe v akej je teraz. Hlavny problem je ten, ze peniaze v nom NEBUDU NIKDY VASE. Uz ked sa zakladal, tak nebolo jasne akym sposobom sa bude tvorit dochodok. Peniaze z neho su vase iba pokial zomriete pred dochodkom (dedictvo pre vase deti a manzelku) alebo dozijete sa tolko aby ste z neho dostali co ste nasetrili (verim ze malokto sa takeho veku dozije a tak je nastavena renta). Ak sa dozijete dochodku a zacnete si ho vyplacat tak aj po vadom umrti dostane rodina v dedictve smiesne susne (opat nastavenie renty). Celkovo aj po 15tich rokoch su tie dochodky smiesne, teda vlastne smutne. Keby sa dali peniaze vybrat naraz alebo programovym vyberom tak OK. Preto sa neoplati davat do 2. piliera peniaze ale namiesto toho investovat do ETF priamo. 2. pilier je vyhodny iba pre DSS (poplatky) a poistovne (nastavenie renty).

Celkovo je to pekny podvod a sposob ako sa mozu niektore subjekty nacucnut na tok penazi.
Takže podvod. A odporúčaš čo? Zostať v 1. pilieri, kde peniaze budú tvoje? Ak by truhlík Fico nekradol a nepotrebovali vykryť schodky, tak mohli byť príspevky vyššie a tiež dedila by sa celá výška úspor v 2. pilieri ako bolo nastavené na začiatku. Bohužiaľ sme tu mali zlodeja a jeho bandu.

Ja odporúčam 2. pilier lebo odovdy do sociálky máš tak, či tak, ale aspoň časť je tvoja aj keď len do čerpania. (môže sa to zmeniť tak ako sa podmienky zmenili od jeho vzniku)
xerces napísal: Ne 20 06, 2021 1:13 am Preto sa neoplati davat do 2. piliera peniaze ale namiesto toho investovat do ETF priamo. 2. pilier je vyhodny iba pre DSS (poplatky) a poistovne (nastavenie renty).
Neviem, píšeš o finančnej gramotnosti, tak by si ma mohol poučiť a vysvetliť mi ako sa dostanem k príspevkom, ktoré posielam do 2. piliera. Ja si ich zhodnotím sám lepšie. Zatiaľ som na to neprišiel.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: St 23 06, 2021 2:22 pm Neviem, píšeš o finančnej gramotnosti, tak by si ma mohol poučiť a vysvetliť mi ako sa dostanem k príspevkom, ktoré posielam do 2. piliera. Ja si ich zhodnotím sám lepšie. Zatiaľ som na to neprišiel.
Pracuj na živnosť alebo s.r.o., odvody plať z minimálnej mzdy len do 1. piliera a zbytok si zhodnocuj sám na burze. Ale ak ti to na burze nevyjde, nenadávaj na štát, že máš nízky dôchodok.:)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rado »

jogo napísal: St 23 06, 2021 7:47 pm Pracuj na živnosť alebo s.r.o., odvody plať z minimálnej mzdy len do 1. piliera a zbytok si zhodnocuj sám na burze. Ale ak ti to na burze nevyjde, nenadávaj na štát, že máš nízky dôchodok.:)
V s.r.o. môžeš platiť z menej ako z minimálnej mzdy. (napr. z 20€) A čo tí ostatní, ktorí nemôžu pracovať inak ako v zamestnaneckom pomere? Pre tých je 2. pilier blud? Blud je prvý pilier.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: St 23 06, 2021 7:58 pm V s.r.o. môžeš platiť z menej ako z minimálnej mzdy. (napr. z 20€) A čo tí ostatní, ktorí nemôžu pracovať inak ako v zamestnaneckom pomere? Pre tých je 2. pilier blud? Blud je prvý pilier.
Pre mňa je vyplácanie dôchodku od poisťovne z druhého piliera v dnešnom nastavení blud. Preto mám len 1. pilier z minimálnej mzdy...zbytok dôchodkových úspor si spravujem sám.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rado »

Áno, keď máš dôchodok za chvíľu ako ty, tak je lepší prvý pilier, ale prečo by mal niekto 25 ročný odvádzať všetko "tebe" do prvého piliera, keď si môže časť odkladať na svoj účet? Bude čakať, že sa nájde o 45-50 rokov rovnaký blázon?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: St 23 06, 2021 9:23 pm ale prečo by mal niekto 25 ročný odvádzať všetko "tebe" do prvého piliera,
Lebo ja som mu doteraz platil štúdium, zdravotné poistenie, prídavky, materskú jeho matke z mojich daní. Pozri si rozprávku o troch grošoch.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rado »

Tak len dúfam, že študoval dobre a hlavne matematiku. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: St 23 06, 2021 10:32 pm Lebo ja som mu doteraz platil štúdium, zdravotné poistenie, prídavky, materskú jeho matke z mojich daní. Pozri si rozprávku o troch grošoch.
Nie celkom tak. Štátny systém je zle nastavený a vždy bola veľká hlúposť liať do neho peniaze. Bavím sa teraz o 1 pilieri a len starobný dôchodok.
Nie o daniach. Z tých peňazí nemáš nič, len garantovaný minimálny dôchodok po odpracovaní 30 rokov. Ako si vravel z min. mzdy je to cca 330€ mesačne po odpracovaných 30 rokoch až do 440 € po odpracovaní 50 rokov.

Priemerný vek dožitia muža je 74 rokov..takže ísť do dôchodku v 64 je pre štát závezok vyplatiť ti cca 120 x 350 = 42 000 €. Samozrejme, môžeš sa dožiť 84 čo bude 2 x viac..s valorizáciou dajme tomu 100 000 €.

Ako SZČO platíš minimálne starobné poistenie 181 €. A kurva, od štátu dostaneš zhruba 2 x tolko. Ak nemáš nič iné, si na štáte plne závislý.

Ak by si sporil tých 180€ mesačne 30 rokov do indexových ETFs, tak vložíš spolu 65 000 a po 30 rokoch máš 375 000 €. Ak si to rozdelíš na 10 rokov, (priemerný vek dožitia), to je dôchodok 3125 € mesačne. 10 x viac ako ti dá štát. A si nezáviský na štáte.

Samozrejme zaokrúhlime, že treba rezervu a valorizáciu...budeš si vyplácať 1000 - 1500 € mesačne...aj tak si na tom 3 x lepšie ako tí, čo platili celý život do bezodnej diery zvanej štátne sociálne poistenie.

U nás platíme 18% z VZ ....kdesi sme preberali, že úplne by stačilo 8%, keby štát vedel tie peniaze zhodnocovať. A čo je najdôležitejšie: tých 10% by som ľudí motivoval investovať do indexových fondov, pričom by to boli čisto ich peniaze...nikto by im nemohol na to siahnuť. Dal by som to do ústavy.
To by bol 1+2 pilier. Povinný. Na to by som dal 3 pilier, nech je trebárs taký ako teraz. Ale 4 pilier by som ľudí ešte motivoval, že ak sporia do akcií, tak to môžu robiť z nezdaniteľnej čiastky, alebo podnikatelia že si to môžu dať do nákladov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rado »

Ja to ešte trochu vylepším. Ako konateľ s.r.o. budem platiť komplet všetky odvody 20€ mesačne. Nedám si druhý pilier lebo je to pre mňa totálna hlúposť. Nechám si vyplácať minimálny garantovaný dôchodok 330€. Neexistuje lepšie zhodnotenie peňazí ako tento systém. Kam sa hrabú ETF. :lol:

Potom môžem vykrikovať mladším ľuďom, že študovali za moje, tak nech sa mi teraz poskladajú na dôchodok. Nie je to úžasný systém? Čudujem sa všetkým, ktorí podnikajú ako FOP a platia minimálne odvody. Toto je rozprávka o troch grošoch, ale...všetky pre mňa. Jogo tým, že platil minimálne odvody si vlastne znížil výnos. Stačilo, aby živnosť zmenil na s.r.o.

(Do doby, kým sa neuzákonil min. dôchodok to až také super nebolo, ale vždy sa dal komplet rozdiel posielať do 2. piliera, alebo investovať sám do ETF. Zamestnanci takú možnosť nemajú, živnostníci si aspoň môžu upraviť výšku na minimum.)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Rado napísal: Št 24 06, 2021 12:42 am Ja to ešte trochu vylepším. Ako konateľ s.r.o. budem platiť komplet všetky odvody 20€ mesačne. Nedám si druhý pilier lebo je to pre mňa totálna hlúposť. Nechám si vyplácať minimálny garantovaný dôchodok 330€. Neexistuje lepšie zhodnotenie peňazí ako tento systém. Kam sa hrabú ETF. :lol:
hmmmm

hmmmmmmmmmmmm :D

tak teraz si mi dal chrobaka do hlavy :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"