III. pilier

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
rmaly
Platinum Member ***
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

capitalcapital napísal:
So 18 09, 2021 11:27 pm
Takéto uvažovanie má aj Juraj Karpiš, spomínal ho v minimálne dvoch podcastoch. Hovoril tam že 2. pilier má schválne nastavený konzervatívne (čiže nie index) lebo akcie si nakupuje sám cez brokera. Konkrétne alokácie dlhopisy : akcie : zlato : crypto ale nespomínal.
to som pri nom nezachytil... a teda v tom by som s nim asi nesuhlasil, ved to "nie su moje peniaze" (aj tak by mi ich zobral stat a dal do 1. piliera ako pisal Juggler ak by som ich nedal do 2. piliera...
Tak radsej s nimi "gamblujem", nech daju potencialny vynos co to da... :) :)

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rmaly napísal:
So 18 09, 2021 11:30 pm
Tak radsej s nimi "gamblujem", nech daju potencialny vynos co to da... :) :)
Súhlas ! Väčšina ľudí nie je dosť bohatá na to, aby kupovala zlato ! ( alebo niečo iné ako akcie ).

Pri dlhodobej investícii bežný človek nemá čo stratiť. Potrebuje maximalizovať výnos a to investovaním každého centu do najvýnosnejších aktív - akcií.
Ak je niekto taký bohatý, že potrebuje ochrániť svoje bohatstvo, ten by okrem akcií mal diverzifikovať aj do niečoho iného: nehnuteľností, zlata, dlhopisov, starožitností, umenia atd.

Bežný človek na Slovensku navyše už vlastní, alebo spláca nejakú nehnuteľnosť. To je dostatočná diverzifikácia.

Samozrejme, každý nech si dopraje aj niečo extra, trebárs aj cryptomeny. Ale nemalo by sa v tom riskovať viac ako 3-5% majetku.

Ja som zato, aby ľudia mali II, III i IV pilier v indexovom ETF. Diverzifikáciu by som urobil nanajvýš takú, že by som nemal všetko v jednom ETF.

Dlhopisy sme preberali, že do 20% sa pekne vyvažujú s akciami. Výnos neutrpí. Takže to by bolo maximum, čo by som pripustil. Ale tu už treba rebalansing, takže by som hladal kombinované ETF 80% index + 20% bondy.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

nesta
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm

Príspevok od používateľa nesta »

Fund napísal:
So 18 09, 2021 9:42 pm
..budme radi,ze si vobec mozme vybrat index,nech uz je akykolvek,vzdy lepsie ako "hranolove" garantovane fondy :-)
To teda ano, minule som niekde postrehol taky hruby odhad, ze o kolko tym globalnym presunom do garantovanych fondov slovakov obral, priebezne to boli uz miliardy.

martinpa
Active Member
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Príspevok od používateľa martinpa »

JUGGLER napísal:
Ne 19 09, 2021 2:15 am
Ja som zato, aby ľudia mali II, III i IV pilier v indexovom ETF. Diverzifikáciu by som urobil nanajvýš takú, že by som nemal všetko v jednom ETF.

Dlhopisy sme preberali, že do 20% sa pekne vyvažujú s akciami. Výnos neutrpí. Takže to by bolo maximum, čo by som pripustil. Ale tu už treba rebalansing, takže by som hladal kombinované ETF 80% index + 20% bondy.
Vanguard ma na toto dobre fondy LifeStrategy, ale ich velkost je zatial dost mala, tak je otazne, ci sa uchytia.

pokus
Gold Member **
Dátum registrácie: St 06 01, 2016 7:11 pm

Príspevok od používateľa pokus »

No pozor, II pilier mozno (obmedzene) manazovat. Viem ist kedykolvek podla situacie na trhu jednym klikom do indexu, alebo dlhopisov. Viem zmenit DSS, ak maju v konkurencnej portfolio, ktore mi viac vyhovuje. Samozrejme su vsetky velmi podobne.
Ale urcite to nie je len o tom, ze mi tam tecu peniaze a ja kaslem na to. Tak to berie vacsina slovakov a preto su v garantovanych fondoch a de facto tym len davaju za pravdu bolsevikom, ktori by chceli dochodkove sporenie zrusit a peniaze rozkradnut.

wladas
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm

Príspevok od používateľa wladas »

nesta napísal:
Ne 19 09, 2021 8:27 am
To teda ano, minule som niekde postrehol taky hruby odhad, ze o kolko tym globalnym presunom do garantovanych fondov slovakov obral, priebezne to boli uz miliardy.
3 miliardy co je az 1/3 uspor
https://e.dennikn.sk/2457632/v-druhom-p ... avO-Iojf5c

pokus - ale manazovat konkretne indexove portfolio si uz nemozes (US, SVET, EU)

Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"