III. pilier

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

capitalcapital napísal: So 18 09, 2021 11:27 pm Takéto uvažovanie má aj Juraj Karpiš, spomínal ho v minimálne dvoch podcastoch. Hovoril tam že 2. pilier má schválne nastavený konzervatívne (čiže nie index) lebo akcie si nakupuje sám cez brokera. Konkrétne alokácie dlhopisy : akcie : zlato : crypto ale nespomínal.
to som pri nom nezachytil... a teda v tom by som s nim asi nesuhlasil, ved to "nie su moje peniaze" (aj tak by mi ich zobral stat a dal do 1. piliera ako pisal Juggler ak by som ich nedal do 2. piliera...
Tak radsej s nimi "gamblujem", nech daju potencialny vynos co to da... :) :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rmaly napísal: So 18 09, 2021 11:30 pm Tak radsej s nimi "gamblujem", nech daju potencialny vynos co to da... :) :)
Súhlas ! Väčšina ľudí nie je dosť bohatá na to, aby kupovala zlato ! ( alebo niečo iné ako akcie ).

Pri dlhodobej investícii bežný človek nemá čo stratiť. Potrebuje maximalizovať výnos a to investovaním každého centu do najvýnosnejších aktív - akcií.
Ak je niekto taký bohatý, že potrebuje ochrániť svoje bohatstvo, ten by okrem akcií mal diverzifikovať aj do niečoho iného: nehnuteľností, zlata, dlhopisov, starožitností, umenia atd.

Bežný človek na Slovensku navyše už vlastní, alebo spláca nejakú nehnuteľnosť. To je dostatočná diverzifikácia.

Samozrejme, každý nech si dopraje aj niečo extra, trebárs aj cryptomeny. Ale nemalo by sa v tom riskovať viac ako 3-5% majetku.

Ja som zato, aby ľudia mali II, III i IV pilier v indexovom ETF. Diverzifikáciu by som urobil nanajvýš takú, že by som nemal všetko v jednom ETF.

Dlhopisy sme preberali, že do 20% sa pekne vyvažujú s akciami. Výnos neutrpí. Takže to by bolo maximum, čo by som pripustil. Ale tu už treba rebalansing, takže by som hladal kombinované ETF 80% index + 20% bondy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa nesta »

Fund napísal: So 18 09, 2021 9:42 pm ..budme radi,ze si vobec mozme vybrat index,nech uz je akykolvek,vzdy lepsie ako "hranolove" garantovane fondy :-)
To teda ano, minule som niekde postrehol taky hruby odhad, ze o kolko tym globalnym presunom do garantovanych fondov slovakov obral, priebezne to boli uz miliardy.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa martinpa »

JUGGLER napísal: Ne 19 09, 2021 2:15 am Ja som zato, aby ľudia mali II, III i IV pilier v indexovom ETF. Diverzifikáciu by som urobil nanajvýš takú, že by som nemal všetko v jednom ETF.

Dlhopisy sme preberali, že do 20% sa pekne vyvažujú s akciami. Výnos neutrpí. Takže to by bolo maximum, čo by som pripustil. Ale tu už treba rebalansing, takže by som hladal kombinované ETF 80% index + 20% bondy.
Vanguard ma na toto dobre fondy LifeStrategy, ale ich velkost je zatial dost mala, tak je otazne, ci sa uchytia.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa wladas »

nesta napísal: Ne 19 09, 2021 8:27 am To teda ano, minule som niekde postrehol taky hruby odhad, ze o kolko tym globalnym presunom do garantovanych fondov slovakov obral, priebezne to boli uz miliardy.
3 miliardy co je az 1/3 uspor
https://e.dennikn.sk/2457632/v-druhom-p ... avO-Iojf5c

pokus - ale manazovat konkretne indexove portfolio si uz nemozes (US, SVET, EU)
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa Peter222 »

Je tu aj samostatné vlákno k IV. pilieru? Aby sa to nemiešalo s III. a nech nezakladám zbytočne topic, ktorý tu už je.
m4tu5h
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2020 10:27 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa m4tu5h »

Zdravim, na fore som vela infa nenasiel a novu temu zatial zakladat nechcem, tak sa skusam spytat tu

mate niekto skusenosti so spolocnostou Swiss Life Select ?

Zamestnavatel ponukol mojej mame ako benefit ze jej budu prispievat do tretieho piliera prave do Swiss Life Select, s tym ze ak to chce vyuzit je tam kontakt cez koho to riesit a vraj nemusi prispievat ziaden dobrovolny prispevok ona sama, cize by prispieval len zamestnavatel.
Ma sa rozhodnut do konca roka.
Kedze som tuto spolocnost medzi DDS-skami nevidel a ziadne info nenasiel tak skusam tu.

Aj ked sa mi to velmi nepozdava, z toho co mi povedala tam nevidim ziadnu nevyhodu na ktoru by mohla nejako doplatit :idea:
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Nikde na ich stranke nevidno ziadne konkretne info III. piliera. Len ze ho poskytuju, lol.
Predavam tricka, ked mas zaujem vypln tento formular: ...
:)
Kazdopadne je to celkom znama eu spolocnost posobiaca na celom svete. Kedze mame ponukaju peniaze navyse a este ktomu nie je podmienka davat vlastne prispevky tak nie je ocom. Keby to mala v 0% p.a. fondoch tak sa to aj tak oplati.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahoj m4tu5h.

Píšeš: "Zamestnavatel ponukol mojej mame ako benefit ze jej budu prispievat do tretieho piliera prave do Swiss Life Select"

Opravím Ťa nie "do" ale "cez". Táto spoločnosť nie je DDS a licencovaná na III. pilier. Je to sprostredkovateľ. Táto spoločnosť teda bude robiť pre zamestnávateľa Tvojej mamy len sprostredkovateľa pre niektorú z DDS.

Nebude tam žiaden problém. Táto firma má podľa web stránky zmluvu o sprostredkovaní s DDS -
AXA d.d.s., a.s. (zabudli si na webe aktualizovať na Uniqua), Doplnková dôchodková spoločnosť Tatra banky, a.s., NN Tatry - Sympatia, d.d.s., a.s.

Tvoja mama bude v prípade záujmu vypĺňať nejaké papiere k III. P práve s nejakým človekom z tejto spoločnosti pre niektorú z uvedených DDS - ich papiere s ich značkou. V tom jej pomôž, aby si vybrala správne fond. Niečo podobné som zažil už aj ja so svojim otcom, zamestnávateľ si "najal" sprostredkovateľskú firmu, ktorá porobila pre zamestnancov zmluvy pre DDS, v "našom" prípade išlo o NN. Nebudem sa diviť keď to bude rovnaká DDS.
m4tu5h
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2020 10:27 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa m4tu5h »

super, dakujem za info! :palec_hore:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Možno mama bude mať šťastie a narazí na RZ. Ten je agentom Swiss Life select. :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

Inac ak bude mat mama na vyber, ja osobne by som ju "dotalcil" asi do Axa /Uniqa indexoveho piliera. I ked predpokladam, ze teda bude mat uz viac rokov (kedze ma dospele dieta), ale zase tak "nebudu to jej peniaze"...
Mimochodom, som si skoro isty, ze jej to budu zdanovat / zodvodovavat... takze urcity naklad s tym bude mat aj ona... (nevravim, ze je to zle)
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa mgulka »

Ahojte, prosím vás len tak zo zvedavosti...keď si niekedy budem vyberať III. pilier, tak tam sa platí daň z príjmu z výnosov? A pri II. pilieri tiež?

Ďakujem.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

Zaujimava otazka... nikdy som to nejak nezachytil, ze by sa malo. Respektive zda sa mi, ze jedine ak ides podla tych novsich zmluv a odpocitavas si z dane, tak pri predcasnom vybere by mohlo byt nejake dodanenie... ale tiez ma to zaujima (hlavne asi 2. pilier, tam ide o dost vacsie peniaze
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahojte.

V II. pilieri - NIČ, teda majetok sporiteľov v druhom pilieri nepodlieha zdaneniu. Výnosy sú teda od dane oslobodené.

V III. pilieri - ÁNO, teda dávky vyplácané z DDS podliehajú zdaneniu, považujú sa za príjmy z kapitálového majetku a daň z nich vyberá zrážkou vyplácajúci subjekt. Netreba teda podávať DP, teda je to rovnaké ako pri podielových fondoch.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

tomáš virdzek napísal: Št 09 12, 2021 5:26 pm Ahojte.

V II. pilieri - NIČ, teda majetok sporiteľov v druhom pilieri nepodlieha zdaneniu. Výnosy sú teda od dane oslobodené.

V III. pilieri - ÁNO, teda dávky vyplácané z DDS podliehajú zdaneniu, považujú sa za príjmy z kapitálového majetku a daň z nich vyberá zrážkou vyplácajúci subjekt. Netreba teda podávať DP, teda je to rovnaké ako pri podielových fondoch.
Super, dik. Teda vyplata z 3. piliera sa rovna (zostatok - vklady)*0.81
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa mgulka »

Ďakujeme Tomáš. Ak by sme sa bavili v rovine zákona, tak oslobodenie toho II. piliera je § 5 ods. 7, písm e) Zákona o dani z príjmov?

Inak škoda toho III. piliera...dúfal som, že výnosy z neho budú oslobodené :( aspoň keby za predpokladu, že si ich sporiteľ nevyberie predčasne
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

§ 9

Príjmy oslobodené od dane


(2) Od dane sú oslobodené aj

a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia,20) individuálneho zdravotného poistenia,20) sociálneho poistenia,21a) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia,40) plnenia zo starobného dôchodkového sporenia,40a) okrem sumy vyplatenej podľa osobitného predpisu,40c) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu


§ 43

Daň vyberaná zrážkou


(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

e) dávku z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu35) [§ 7 ods. 1 písm. d)],
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa mgulka »

Díky Tomáš, teraz je to už jasné úplne :)
oko
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Po 18 03, 2013 9:25 pm
Has thanked: 2 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa oko »

Ahojte, ktora DDSka sa momentalne oplati? Teda zhodnotenie vs. poplatok. Resp. mozno ani nie samotne zhodnotenie ale ci to portfolio je nejake rozumne kopirujuce niektory index. Na prvy pohlad sa zda celkom dobre AXA, 365 a Uniqa.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa Rokosák »

Tradicny nazor je, ze v starobe sa ma investovat konzervativne a bezrizikovo. Nova myslienka je, ze hlavne v dochodku sa da riskovat viac. Preco? Pretoze dochodok je viacmenej zaruceny, zatial co robotu mozno stratit. Podobne podnikanie ci zivnostnictvo je rizikove. Samozrejme vyska dochodku musi byt dostatocna.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa wladas »

oko napísal: St 16 03, 2022 10:48 am Ahojte, ktora DDSka sa momentalne oplati? Teda zhodnotenie vs. poplatok. Resp. mozno ani nie samotne zhodnotenie ale ci to portfolio je nejake rozumne kopirujuce niektory index. Na prvy pohlad sa zda celkom dobre AXA, 365 a Uniqa.
Uniqa (byvala AXA), VUB Generali, 365, NN
vsetko indexove
https://druhypilier.datalizer.sk/moje-fondy
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa aviceN »

wladas napísal: St 16 03, 2022 2:07 pm
oko napísal: St 16 03, 2022 10:48 am Ahojte, ktora DDSka sa momentalne oplati? Teda zhodnotenie vs. poplatok. Resp. mozno ani nie samotne zhodnotenie ale ci to portfolio je nejake rozumne kopirujuce niektory index. Na prvy pohlad sa zda celkom dobre AXA, 365 a Uniqa.
Uniqa (byvala AXA), VUB Generali, 365, NN
vsetko indexove
https://druhypilier.datalizer.sk/moje-fondy
Wladas
Sme v teme 3. piliera (DDS), takze tu to nevieme generalizovat jednoducho ako pri 2. pilieri ze vsetky indexove su rovnake.

Indexove fondy v 3. pilieri sa od seba dost odlisuju co sa tyka portfolia, UNIQA jedina sa drzi MSCI World portfolia tak, ako to maju v podobe 2. piliere indexove fondy.

Urcite sa indexovych fondov treba drzat aj pri 3. pilieri, v skratke:

Stabilita - Primarne vaha na MSCI World (cca 50% portfolia), doplna to SP500 etf, MSCI ACWI (Cize MSCI World + Emerging Markety) a poslednym je Emerging markets Asia ETF, cize relativne schopne diverzifikovane, nebal by som sa tejto volby

NN Tatry Sympatia - extremna diverzifikacia, cca 30% SP500, doplna to 9% Nikkei 2000, 9% MSCI USA, MSCI USA ESG 9% (cize pomaly 50% je alokacia do USA trhov), daky DAX, dake emergingy, sektorove World Energy, World Material, World Financial.... tu by som mozno neriskoval, niekedy ta diverzifikacia prilisna nie je az tak vyhodna

Uniqa - neriesia, 5x MSCI World ETF + 1x MSCI ACWI... overena klasika asi :D

Tatra banka - nie.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
oko
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Po 18 03, 2013 9:25 pm
Has thanked: 2 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa oko »

Vyborne dakujem. Tiez sa mi pacilo jednoduche kombo s MSCI world. Tatru som mal doteraz ale neprispieval som si sukromne a zamestnavatel to doteraz nemal tak to bolo jedno ale teraz to nevyzeralo ruzovo. Dam tu Uniqu teda, este raz dakujem.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa incognito »

oko napísal: St 16 03, 2022 6:27 pm Vyborne dakujem. Tiez sa mi pacilo jednoduche kombo s MSCI world. Tatru som mal doteraz ale neprispieval som si sukromne a zamestnavatel to doteraz nemal tak to bolo jedno ale teraz to nevyzeralo ruzovo. Dam tu Uniqu teda, este raz dakujem.
NN ma indexovy fond vyskladany tak, aby relativne kopiroval MSCI World, cast (cca 10-15%) je viacej selektovana podla sektorov, v podstate nic zasadne. Co uz podstatne je, ze ma nizsi spravcovsky poplatok a teda nizsie naklady. Plus mas k tomu dodatocne benefity.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa wladas »

aviceN napísal: St 16 03, 2022 4:49 pmWladas
Sme v teme 3. piliera (DDS), takze tu to nevieme generalizovat jednoducho ako pri 2. pilieri ze vsetky indexove su rovnake
Ano, moja chyba. Narychlo som vyguuulal provnania 3.piliera a nevsimol si ze som otvoril 2.
Kazdopadne aspon viem ze tieto fondy niesu uplne rovnake.
Timo
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 15 01, 2021 4:54 pm

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa Timo »

AviceN..preco hovoris ze fondy Tatry nie? Ake mas s nimi skusenksti?
Naposledy upravil/-a Timo v Št 17 03, 2022 10:03 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Netreba skusenosti. Staci si pozriet graf vykonnosti za posledne roky a porovnat ich s ostatnymi. Je to bieda. Sam mam u nich 3.pilier (zamestnavatel neponuka inu alternativu)
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa Fund »

...staci si pozriet vykonnost Tatry a skusenosti s nimi nepotrebujes :-)
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa aviceN »

Neriadil by som sa historickou vykonnostou, ide mi skor zlozenie ich portfolia, ktore je v roku 2022 na smiech, kopec "vlastnych TAM fondov"...
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

@Fund @Avicen... podla mna su to oba faktory... TB ma na vsetkych produktoch podla mna podpriemerne (v porovnani s inymi instituciami a produktami) vykonnost + su vzdy skor drahsi, plus tlacia len svoje produkty (ako skoro kazda banka)...proste nic moc...
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa michael89 »

Bavíte sa o Tatra Banke alebo o fonde NN Tatry Sympatia?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

michael89 napísal: Pi 18 03, 2022 7:08 pm Bavíte sa o Tatra Banke alebo o fonde NN Tatry Sympatia?
Ja som to chapal ako Tatra banku... ta ma snad najhorsi 3. pilier
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa aviceN »

michael89 napísal: Pi 18 03, 2022 7:08 pm Bavíte sa o Tatra Banke alebo o fonde NN Tatry Sympatia?
Tatra Banka samozrejme, tam nie je o com veru.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
dexterko
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 23 03, 2022 9:28 pm

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa dexterko »

Dobrý deň, ako by ste mi odporučili nastaviť fondy v NN Tatry? Mám 34 rokov, zamestnaný. Môj vklad 15e/mes. + zamestnávateľ.
3.pilier založený 2009. Momentálne 80% indexový - 20% rastový.
Je lepšie posielať príspevok do 2. alebo do 3. piliera? Zatiaľ posielam iba do 3.
Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Ak nemas 5-10r pred dochodkom tak vsetko dod indexov.
Dobrovolne prispevky nad ramec nema moc zmysel posielat, zbytocne blokovane peniaze. Ale ked uz tak urcite III.pilier z ktoreho ich vies po 10r vybrat.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa aviceN »

dexterko napísal: Pi 25 03, 2022 8:26 am Dobrý deň, ako by ste mi odporučili nastaviť fondy v NN Tatry? Mám 34 rokov, zamestnaný. Môj vklad 15e/mes. + zamestnávateľ.
3.pilier založený 2009. Momentálne 80% indexový - 20% rastový.
Je lepšie posielať príspevok do 2. alebo do 3. piliera? Zatiaľ posielam iba do 3.
Ďakujem
Ako povedal wladas, urcite indexove, do 2. pilier sa urcite neoplati vkladat vlastne prostriedky, zbytocne poplatky a samozrejme blokovane prostriedky, to uz radsej investovat na priamo tie peniaze, 3. pilier vkladat rovnako len do "minima" co ti splni "maximum" prispevku od zamestnavatela.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa hifron »

V Amerike si spravujú ľudia svoje dôchodkové účty sami, obvykle nepotrebujú vodiť za ručičku. Pravda však aj je, že obvykle majú svoje peniaze investované do dôchodkových fondov svojho zamestnávateľa a niektorí si nemôžu dovoliť odchod do dôchodku...

Niečo podobné je aj v Poľsku, kde minimálny dôchodok nie je vôbec a niektorým ľuďom dôchodok vyšiel menej ako je jeden obed, pretože neodvádzali peniaze vôbec...
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Len teraz som si vsimol ako vyrazne sa lisia fondy v 3. piliery oproti 2.
NN, Uniqa, VUB G. pri indexovom fonde 2. piliera v podstate kopiruju MSCI World. Ziadna veda.
Ale ked si pozriem fondy v 3. piliery tak je tam rozdiel o cca tretinu mensi vynos.
Nevie niekto preco to tak je? Nedava mi to logiku.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa aviceN »

wladas napísal: So 11 02, 2023 11:45 am Len teraz som si vsimol ako vyrazne sa lisia fondy v 3. piliery oproti 2.
NN, Uniqa, VUB G. pri indexovom fonde 2. piliera v podstate kopiruju MSCI World. Ziadna veda.
Ale ked si pozriem fondy v 3. piliery tak je tam rozdiel o cca tretinu mensi vynos.
Nevie niekto preco to tak je? Nedava mi to logiku.
Zrejme sú tam inak zmýšľajúci portfolio manageri :D UNIQA ako jediná ma 3. pilier najbližšie tomu 2.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"