III. pilier

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
rmaly
Platinum Member ***
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

capitalcapital napísal:
So 18 09, 2021 11:27 pm
Takéto uvažovanie má aj Juraj Karpiš, spomínal ho v minimálne dvoch podcastoch. Hovoril tam že 2. pilier má schválne nastavený konzervatívne (čiže nie index) lebo akcie si nakupuje sám cez brokera. Konkrétne alokácie dlhopisy : akcie : zlato : crypto ale nespomínal.
to som pri nom nezachytil... a teda v tom by som s nim asi nesuhlasil, ved to "nie su moje peniaze" (aj tak by mi ich zobral stat a dal do 1. piliera ako pisal Juggler ak by som ich nedal do 2. piliera...
Tak radsej s nimi "gamblujem", nech daju potencialny vynos co to da... :) :)

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rmaly napísal:
So 18 09, 2021 11:30 pm
Tak radsej s nimi "gamblujem", nech daju potencialny vynos co to da... :) :)
Súhlas ! Väčšina ľudí nie je dosť bohatá na to, aby kupovala zlato ! ( alebo niečo iné ako akcie ).

Pri dlhodobej investícii bežný človek nemá čo stratiť. Potrebuje maximalizovať výnos a to investovaním každého centu do najvýnosnejších aktív - akcií.
Ak je niekto taký bohatý, že potrebuje ochrániť svoje bohatstvo, ten by okrem akcií mal diverzifikovať aj do niečoho iného: nehnuteľností, zlata, dlhopisov, starožitností, umenia atd.

Bežný človek na Slovensku navyše už vlastní, alebo spláca nejakú nehnuteľnosť. To je dostatočná diverzifikácia.

Samozrejme, každý nech si dopraje aj niečo extra, trebárs aj cryptomeny. Ale nemalo by sa v tom riskovať viac ako 3-5% majetku.

Ja som zato, aby ľudia mali II, III i IV pilier v indexovom ETF. Diverzifikáciu by som urobil nanajvýš takú, že by som nemal všetko v jednom ETF.

Dlhopisy sme preberali, že do 20% sa pekne vyvažujú s akciami. Výnos neutrpí. Takže to by bolo maximum, čo by som pripustil. Ale tu už treba rebalansing, takže by som hladal kombinované ETF 80% index + 20% bondy.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

nesta
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm

Príspevok od používateľa nesta »

Fund napísal:
So 18 09, 2021 9:42 pm
..budme radi,ze si vobec mozme vybrat index,nech uz je akykolvek,vzdy lepsie ako "hranolove" garantovane fondy :-)
To teda ano, minule som niekde postrehol taky hruby odhad, ze o kolko tym globalnym presunom do garantovanych fondov slovakov obral, priebezne to boli uz miliardy.

martinpa
Active Member
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Príspevok od používateľa martinpa »

JUGGLER napísal:
Ne 19 09, 2021 2:15 am
Ja som zato, aby ľudia mali II, III i IV pilier v indexovom ETF. Diverzifikáciu by som urobil nanajvýš takú, že by som nemal všetko v jednom ETF.

Dlhopisy sme preberali, že do 20% sa pekne vyvažujú s akciami. Výnos neutrpí. Takže to by bolo maximum, čo by som pripustil. Ale tu už treba rebalansing, takže by som hladal kombinované ETF 80% index + 20% bondy.
Vanguard ma na toto dobre fondy LifeStrategy, ale ich velkost je zatial dost mala, tak je otazne, ci sa uchytia.

pokus
Platinum Member ***
Dátum registrácie: St 06 01, 2016 6:11 pm

Príspevok od používateľa pokus »

No pozor, II pilier mozno (obmedzene) manazovat. Viem ist kedykolvek podla situacie na trhu jednym klikom do indexu, alebo dlhopisov. Viem zmenit DSS, ak maju v konkurencnej portfolio, ktore mi viac vyhovuje. Samozrejme su vsetky velmi podobne.
Ale urcite to nie je len o tom, ze mi tam tecu peniaze a ja kaslem na to. Tak to berie vacsina slovakov a preto su v garantovanych fondoch a de facto tym len davaju za pravdu bolsevikom, ktori by chceli dochodkove sporenie zrusit a peniaze rozkradnut.

wladas
Silver Member *
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm

Príspevok od používateľa wladas »

nesta napísal:
Ne 19 09, 2021 8:27 am
To teda ano, minule som niekde postrehol taky hruby odhad, ze o kolko tym globalnym presunom do garantovanych fondov slovakov obral, priebezne to boli uz miliardy.
3 miliardy co je az 1/3 uspor
https://e.dennikn.sk/2457632/v-druhom-p ... avO-Iojf5c

pokus - ale manazovat konkretne indexove portfolio si uz nemozes (US, SVET, EU)

Peter222
Active Member
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm

Príspevok od používateľa Peter222 »

Je tu aj samostatné vlákno k IV. pilieru? Aby sa to nemiešalo s III. a nech nezakladám zbytočne topic, ktorý tu už je.

m4tu5h
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2020 10:27 pm

Príspevok od používateľa m4tu5h »

Zdravim, na fore som vela infa nenasiel a novu temu zatial zakladat nechcem, tak sa skusam spytat tu

mate niekto skusenosti so spolocnostou Swiss Life Select ?

Zamestnavatel ponukol mojej mame ako benefit ze jej budu prispievat do tretieho piliera prave do Swiss Life Select, s tym ze ak to chce vyuzit je tam kontakt cez koho to riesit a vraj nemusi prispievat ziaden dobrovolny prispevok ona sama, cize by prispieval len zamestnavatel.
Ma sa rozhodnut do konca roka.
Kedze som tuto spolocnost medzi DDS-skami nevidel a ziadne info nenasiel tak skusam tu.

Aj ked sa mi to velmi nepozdava, z toho co mi povedala tam nevidim ziadnu nevyhodu na ktoru by mohla nejako doplatit :idea:

wladas
Silver Member *
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm

Príspevok od používateľa wladas »

Nikde na ich stranke nevidno ziadne konkretne info III. piliera. Len ze ho poskytuju, lol.
Predavam tricka, ked mas zaujem vypln tento formular: ...
:)
Kazdopadne je to celkom znama eu spolocnost posobiaca na celom svete. Kedze mame ponukaju peniaze navyse a este ktomu nie je podmienka davat vlastne prispevky tak nie je ocom. Keby to mala v 0% p.a. fondoch tak sa to aj tak oplati.

Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Silver Member *
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahoj m4tu5h.

Píšeš: "Zamestnavatel ponukol mojej mame ako benefit ze jej budu prispievat do tretieho piliera prave do Swiss Life Select"

Opravím Ťa nie "do" ale "cez". Táto spoločnosť nie je DDS a licencovaná na III. pilier. Je to sprostredkovateľ. Táto spoločnosť teda bude robiť pre zamestnávateľa Tvojej mamy len sprostredkovateľa pre niektorú z DDS.

Nebude tam žiaden problém. Táto firma má podľa web stránky zmluvu o sprostredkovaní s DDS -
AXA d.d.s., a.s. (zabudli si na webe aktualizovať na Uniqua), Doplnková dôchodková spoločnosť Tatra banky, a.s., NN Tatry - Sympatia, d.d.s., a.s.

Tvoja mama bude v prípade záujmu vypĺňať nejaké papiere k III. P práve s nejakým človekom z tejto spoločnosti pre niektorú z uvedených DDS - ich papiere s ich značkou. V tom jej pomôž, aby si vybrala správne fond. Niečo podobné som zažil už aj ja so svojim otcom, zamestnávateľ si "najal" sprostredkovateľskú firmu, ktorá porobila pre zamestnancov zmluvy pre DDS, v "našom" prípade išlo o NN. Nebudem sa diviť keď to bude rovnaká DDS.
Support a podpora pre užívateľov diskusného fóra http://ako-investovat.sk/diskusia - info@ako-investovat.sk

m4tu5h
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2020 10:27 pm

Príspevok od používateľa m4tu5h »

super, dakujem za info! :palec_hore:

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Možno mama bude mať šťastie a narazí na RZ. Ten je agentom Swiss Life select. :)
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

rmaly
Platinum Member ***

Inac ak bude mat mama na vyber, ja osobne by som ju "dotalcil" asi do Axa /Uniqa indexoveho piliera. I ked predpokladam, ze teda bude mat uz viac rokov (kedze ma dospele dieta), ale zase tak "nebudu to jej peniaze"...
Mimochodom, som si skoro isty, ze jej to budu zdanovat / zodvodovavat... takze urcity naklad s tym bude mat aj ona... (nevravim, ze je to zle)

mgulka
Active Member
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Príspevok od používateľa mgulka »

Ahojte, prosím vás len tak zo zvedavosti...keď si niekedy budem vyberať III. pilier, tak tam sa platí daň z príjmu z výnosov? A pri II. pilieri tiež?

Ďakujem.

rmaly
Platinum Member ***

Zaujimava otazka... nikdy som to nejak nezachytil, ze by sa malo. Respektive zda sa mi, ze jedine ak ides podla tych novsich zmluv a odpocitavas si z dane, tak pri predcasnom vybere by mohlo byt nejake dodanenie... ale tiez ma to zaujima (hlavne asi 2. pilier, tam ide o dost vacsie peniaze

tomáš virdzek
Silver Member *

Ahojte.

V II. pilieri - NIČ, teda majetok sporiteľov v druhom pilieri nepodlieha zdaneniu. Výnosy sú teda od dane oslobodené.

V III. pilieri - ÁNO, teda dávky vyplácané z DDS podliehajú zdaneniu, považujú sa za príjmy z kapitálového majetku a daň z nich vyberá zrážkou vyplácajúci subjekt. Netreba teda podávať DP, teda je to rovnaké ako pri podielových fondoch.
Support a podpora pre užívateľov diskusného fóra http://ako-investovat.sk/diskusia - info@ako-investovat.sk

rmaly
Platinum Member ***

tomáš virdzek napísal:
Št 09 12, 2021 5:26 pm
Ahojte.

V II. pilieri - NIČ, teda majetok sporiteľov v druhom pilieri nepodlieha zdaneniu. Výnosy sú teda od dane oslobodené.

V III. pilieri - ÁNO, teda dávky vyplácané z DDS podliehajú zdaneniu, považujú sa za príjmy z kapitálového majetku a daň z nich vyberá zrážkou vyplácajúci subjekt. Netreba teda podávať DP, teda je to rovnaké ako pri podielových fondoch.
Super, dik. Teda vyplata z 3. piliera sa rovna (zostatok - vklady)*0.81

mgulka
Active Member

Ďakujeme Tomáš. Ak by sme sa bavili v rovine zákona, tak oslobodenie toho II. piliera je § 5 ods. 7, písm e) Zákona o dani z príjmov?

Inak škoda toho III. piliera...dúfal som, že výnosy z neho budú oslobodené :( aspoň keby za predpokladu, že si ich sporiteľ nevyberie predčasne

tomáš virdzek
Silver Member *

§ 9

Príjmy oslobodené od dane

(2) Od dane sú oslobodené aj

a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia,20) individuálneho zdravotného poistenia,20) sociálneho poistenia,21a) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia,40) plnenia zo starobného dôchodkového sporenia,40a) okrem sumy vyplatenej podľa osobitného predpisu,40c) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu

§ 43

Daň vyberaná zrážkou

(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

e) dávku z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu35) [§ 7 ods. 1 písm. d)],

mgulka
Active Member

Díky Tomáš, teraz je to už jasné úplne :)

Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"