III. pilier

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa huslista »

K dovodu preco rastie druhy pilier rychlejsie ako ine kolektivne investicie som sa nevyjadroval. Tvrdim iba to, ze druhy pilier je medzi sponzormi popularnejsi, dlhodobo vynosnejsi a preto su ochotni treti pilier sabotovat.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tvrdim iba to, ze druhy pilier je medzi sponzormi popularnejsi, dlhodobo vynosnejsi a preto su ochotni treti pilier sabotovat.
pán huslista tu už nieje, ale aj tak nejaké fakty:

Z obrázku je jasne vidieť, že najziskovejší finančný sektor je III. pilier. II. pilier je stratový. Čo sa týka lobbingu, tak v III. pilieri je určite silnejší a celkovo je III: pilier nezmyselnejší.
Prílohy
ROE-financneho-sektora.png
ROE-financneho-sektora.png (22.07 KiB) 18524 zobrazenia
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa slimak »

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-5183732 ... om-preraba" onclick="window.open(this.href);return false;
Úspory státisícov ľudí v treťom pilieri zatiaľ prerábajú. Dôvodom je aj slabšia výkonnosť fondov.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

1. 2. 3. 4. 5. pilier důchodu

Príspevok od používateľa Ladis »

5 pilířů důchodu - zařiďte si taky!

Já budu dostávat za 5 až 7 let důchod z pěti zdrojů, to znamená pět pilířů důchodu. Měsíčně 1) Několik desítek euro důchod z Čech. 2) Několik stovek euro důchod z Německa. 3) Několik desítek euro příjem z reklam Google Ad Sense na mojí webstránce. 4) Několik stovek euro dividendy z mých 20 až 23 akcií držených navždy. A měsíčně 5) Několik stovek euro příjem z prodeje mojí knihy „Akcie a burza“ anglicky, německy, španělsky a česky po celém světě, od Aljašky až po Austrálii. Každá část toho mého příjmu je malá se srovnání s důchodem pracovníka z BMW v Mnichově, ale všech 5 mých příjmů dohromady se tomu důchodu pracovníka BMW může vyrovnat.

2) Taky byste měli jít na 10 let nebo víc pracovat na západ a zajistit si ten druhý pilíř = zahraniční důchod.
3) Taky byste měli mít několik stovek lidí na vaší webstránce každý den a reklamy od Google, ta webstránka může stát maximálně 60 euro za rok, ale reklama od Google může vynést více než 1.000 euro za rok, tak jako u mne.
4) S prvním rokem důchodu by neměl nikdo prodávat všechny akcie, ale naopak s prvním rokem důchodu už by měl mít každý 100% peněz v akciích. To pro ty dividendy. A velkým nepravidelným výdajům se člověk vyhne, když nebude mít v důchodu žádné auto ani žádný domek, ale bydlet ve vlastním bytě ve velkém domě. A auto pro dalekou zahraniční dovolenou u přehrady Lipno si může člověk vzít z půjčovny. A letenku na Havaj si člověk může koupit, až budou zrovna akcie na kopci a za 1.000 euro se jich malá část prodá.
5) Až se budete zabývat akciemi déle než 15 let a pokud možno, až vám bude víc než 55 let, nezapomeňte se pokusit napsat druhou nejlepší knihu o investování na světě. A vedle vaší řeči to vydejte i anglicky, německy a španělsky v nakladatelství a tiskárně Book on Demand = http://www.bod.de" onclick="window.open(this.href);return false; :idea: Hamburg - Norderstedt, která tiskne třeba jen jeden kus knihy, až když se objedná, digitálně rovnou z PDF a dodá tu knihu do USA, Japonska i Španělska a celému světu. Členství u BoD stojí jednorázový poplatek 49 euro na 5 let a 2 euro měsíčně. A BoD vytiskne všechno, nic neodmítne neznámým autorům, pokud to neni rasistické. Přičemž můžete mít 17% profit z prodejní ceny, kterou si sami určíte. Náklady za výrobu knihy nebo knih platí jen ten, kdo tu knihu nebo knihy koupí. A velice rychle bez vaší starosti budou vaší knihu nabízet všechny Amazony světa a jiné obchody v USA, Evropě i Japonsku a Austrálii. Jaké kapitoly by měla mít vaše vlastni kniha, to můžete převzít z mojí knihy, nějakou kapitolu přidat nebo ubrat.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

Dobry den. Mam otazku.
Znamy ide do (riadneho) dochodku - ma 55 r. (tazky priemysel). Ma nasetrene v nejakej treto pilierovej spolocnosti (ak sa nemylim, tak ING). Ake ma moznosti "vyberu" penazi? Teta po telefone tvrdi, ze iba 30% na ruku a 5 rokov "renta". Ak je to tak, tak preco (kvoli -malej- nasporenej sume)?
dik
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

este doplnenie...
cital som na nete sposoby ako cerpat peniaze z 3. piliera, ale aj tak mi to nie je velmi jasne. Z uvedeneho na nete vyplyva, ze nie je mozne za normalnych okolnosti vybrat 100%. Keby to niekto vedel vysvetlit ludsky (nieco medzi 40% volicom a pravicovou inteligenciou :) )
Dik
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa filip glasa »

Klasika je, že vyberieš všetko aj pred 55 rokmi, ale s pokutou 20% :D
Poznám dosť ľudí čo to tak po zmene zamestnávateľa riešilo.

Pri 55 rokov je to myslím nasledovné:
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default. ... =2&aid=948" onclick="window.open(this.href);return false;

1. jednorázovo môže dostať 25% sumy
2. zbytok si nechá vyplácať ako rentu na dobu 5 rokov

To je asi najrozumnejší spôsob ako sa k tým peniazom čo najskôr dostať.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

Dik. V jeho pripade asi skor odporucim vybrat vsetko so stratou 20%, lebo ako on sam vravi, bud ich vynasaju von z fabriky, alebo su do roka od nastupu na dochodok na cintorine - tak nech si ich uzije radsej on ako niekto iny...
janula
Silver Member *
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa janula »

a to plati aj ked mam starsi davkovy plan?? V mojom plane bolo uvedene, ze si mozem vybrat po dosiahnuti 50 rokov vsetky peniaze. Kolegyne to tak aj spravili, tusim dva roky dozadu. Mna sa to sice netyka, ale aj tak, zmenilo sa to u vsetkych alebo len u tych, kde to davkovy plan nemenil?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pokial ja viem, tak podmienky zavisia od davkoveho planu, ktory mas. A tych mala kazda DDS niekolko. Takze gulas maximalny. Videl som aj take, ze pri predcasnom vybere bola zmluvna pokuta definovana ako vsetky prispevky zamestnavatela.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

No ved to. Su kadejake "rumors" a polozarucene spravy. Vacsinou kazdy sposob sa odvolava na kadejake ine veci (davkove plany a pod), co je fakt gulas, lebo pokial viem, tak davkove plany sa menili, zakony sa menili. Nieco clovek mohol podpisat za Tomanovej (a potom sa bral ako keby mal novsi davkovy plan), alebo nemusel podpisat a bralo sa to ako keby mal svoj stary davkovy plan okrem veci exaktne vypisanych v zakone - proste hruza.
Sam so zvedavy, ako dopadne. Problem je, ze sa to tazko kontroluje (teda to, co tetuska za prepazkou povie) :(
hublot
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 12 11, 2012 6:26 pm

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa hublot »

dakujem prispievatelom, otvorili sa mi oci pri citani o III. pilieri, som tiež ucastnik, po skoro 3 rokoch vkladania je tam strata asi 4,2 %, a podla toho co som cital tu tak ta strata moze iba narastat.... tak moj prvy prispevok na tomto fore, a otazka, da sa z toho von nejakym sposobom a neprist o 20% hodnoty? niekto tu pisal ze sa to dalo nejakym prestupom do inej dds-ky, dik
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa Rokosák »

Strata 4.2% v danom obdobi nie je ziadnou tragediou. Podla mna pokracuj v sporeni.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa filip glasa »

Podla mna pokracuj v sporeni.
ked mu neprispieva zamestnavatel, tak sa to kvoli poplatkom absolutne neoplati. Cez 2% poplatok v konzervativnom fonde ti zhltne v podstate cely vynos.

Treti pilier je cista zlodejina.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

Treti pilier je cista zlodejina.[/quote]


Ano, 3. pilier je len na prelievanie penazi od zamestnavatela k zamestnancovi (v obmedzenom mnozstve). Bez prispevku zamestnavatela sa ho urcite neoplati mat - vyhodene prachy odkedy sa neda znizit zaklad dane.
S prispevkom od zamestnavatela je to taka naplast.

Iste su len poplatky
alongo007
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 26 05, 2010 9:25 pm

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa alongo007 »

Ahojte mam otazku ohladom III. piliera bavil som sa zo znamym vravi mi ze ho ma uzavrete a ze zamestanavatel mu prispieva, ale ze ho rusi pravidelne kazde 3-4 roky vyberie peniaze zaplati pokutu tych 20% a znovu zalozi. Vravi ze je stale v zisku lebo vybera aj peniaze ktore mu prispel zamestnavatel. Je to v poriadku?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa filip glasa »

co zaplati 20% z malej sumy, alebo 20% z velkej sumy, je jedno. Ak to tam neplanuje drzat az do dochodku, tak nech si to vybera postupne, alebo naraz, tak pokuta je rovnako vysoka kedze je percentualna.
alongo007
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 26 05, 2010 9:25 pm

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa alongo007 »

To mi jasne s percentami. Ja som sa skor pytal na peniaze od zamestnavatela. Lebo ak mu vyplacaju aj peniaze ktorymi prispel zamestnavatel samozrejme s 20% pokutou s celej nasporenej ciastky tak je to potom celkom fajn biznis.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa filip glasa »

jasne ze mu vyplacaju aj tie od zamestnavatela. Dobry biznis je to pre kazdeho okrem statu, ktory to podporuje.
alongo007
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 26 05, 2010 9:25 pm

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa alongo007 »

Ok dik za info :-)
BK_One
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Po 26 08, 2013 6:25 pm

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa BK_One »

Zdravym.Chcem sa spytat na zmeny od 1.1.2014.Doteraz sa dali vybrat peniaze az po dovrseni 55 rokov alebo s pokutov 20 percent...predcasne.Po novom sa daju vybrat vlastne peniaze ktore su stahovane z platu..3 percenta..kazdych 10 rokov.Mna zaujima kedy sa vobec dostanem k peniazom od zamestnavatela lebo vek zvysili na 65 rokov.A to asi nebude konecne zvysenie.Kolega mi vravel ze peniaze od zamestnavatela sa daju vybrat uz v predcasnom dochodku.Je to tak ako pisem alebo je to uplne inak.Dakujem
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zmeny od 1.1.2014 popísané od Mihála:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/zmeny-v ... 12014.html" onclick="window.open(this.href);return false;
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

filip glasa napísal:Zmeny od 1.1.2014 popísané od Mihála:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/zmeny-v ... 12014.html" onclick="window.open(this.href);return false;

vynikajuco popisane... hlavne ta cast ako je to teraz, lebo v tom bolo velmi nejasno aj u samotnych pracovnikov (vzdy odkazali na davkovy plan, ale nikdy nepovedali, ze ake su moznosti vobec)
palpal
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 21 08, 2013 2:14 pm

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa palpal »

Ja to teraz tiez riesim. Mam stabilitu a ta robi obstrukcie len aby mi nemusela vyplatit peniaze z dôvodu ze mam jednu z prvých zmluv, bez moznosti predcasneho vyberu. Tak som tuto zmluvu ukoncil a zalozil hned novu, kde mi aj nadalej bude prispievat zamestnavatel. Zaroven som zalozil este jednu zmluvu v inej dds kde uz je moznost vyberu samozrejme s 20% pokutou. Tam po novom roku prevediem peniaze z ukoncenej zmluvy.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Webinář o III. pilieri:
https://youtu.be/_j-rXIT8ySc

❧ Obsah:
01:28 - Čo je III. pilier?
02:38 - Porovnanie I., II. a III. pilier.
06:08 - Poznámka: Doplnkové dôchodkové sporenie (DDS) sa v minulosti nazývalo doplnkové dôchodkové poistenie.
06:50 - Koľko ľudí je v jednotlivých pilieroch?
08:02 - Aké má III. pilier výhody? Zamestnávateľ zvyčajne prispieva do 6 % hrubej mzdy.
10:50 - Podrobnejšie: Daňové výhody DDS.
13:58 - Pri niektorých povolaniach sú zamestnávatelia povinní zamestnancom do III. piliera prispievať.
15:20 - Podrobnejšie: Ako funguje doplnkové dôchodkové sporenie?
20:35 - Má zmysel sporiť si v III. pilieri, keď zamestnávateľ neprispieva?
22:30 - Dôležité: II. a III. pilier sú bezpečné systémy na uloženie peňazí.
24:59 - Ohodnoťte význam III. piliera v dôchodkovom systéme na Slovensku (škála od 1 do 10).
27:50 - Význam daňovej výhody v III. pilieri (škála od 1 do 10).
29:46 - Aké sú dôchodkové dávky v DDS? Dá sa z III. piliera vybrať peniaze pred dôchodkom? Urobiť predčasný výber?
36:52 - Nevýhody.
38:44 - Sú nejaké poplatky zbytočné?
39:12 - Sú výnosy v III. pilieri dobré?
40:00 - Pohľad na III. pilier zo strany zamestnávateľa. Pohľad zo strany zamestnanca. Výhoda je, že sa III. pilier (aj II.) nedá zrušiť. Peniaze sú chránené pred chybnými rozhodnutiami ľudí, ktorí "nevedia ako".
44:16 - Čo si všímať pri výbere správcovskej spoločnosti?
47:03 - Ako ľahko sa dá zmeniť správcovská spoločnosť alebo fond? Kedy sa to dá bez poplatku 5 %?
48:16 - Akú váhu prikladáte "minulým výnosom"? (škála od 1 do 10)
52:22 - Príspevkové fondy a výplatné fondy. Aký je medzi nimi rozdiel? V čo môžeme dúfať pri konzervatívnom investovaní?
55:01 - Aký spôsob vyplácania peňazí z III. piliera aktuálne odporúčate?
58:02 - Záverom: Dúfame v kvalitnú reformu dôchodkového systému.

✅ Hostia: Peter Šimko, Miron Zelina, Róbert Ďurec, moderuje: Jiří Ščobák
✅ Webinár sa realizoval vo FB skupine Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch):
https://facebook.com/groups/zlataminca
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa Zdravym »

Tak mozno sa pohnu lady....uz len uvidime ako a kam :D

https://e.dennikn.sk/2526421/dalsia-zme ... at-aj-stat
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

Zdravym napísal: Ut 07 09, 2021 8:56 am Tak mozno sa pohnu lady....uz len uvidime ako a kam :D

https://e.dennikn.sk/2526421/dalsia-zme ... at-aj-stat
ano, zachytil som tie spravy, len mam trosku strach, kedze to bude z dielne Sme Rodina... ale tak dufajme, dufajme :)
palpal
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 21 08, 2013 2:14 pm

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa palpal »

rmaly napísal: Ut 07 09, 2021 10:19 am ano, zachytil som tie spravy, len mam trosku strach, kedze to bude z dielne Sme Rodina... ale tak dufajme, dufajme :)
Aj ja som to videl a v duchu som videl ako si DDS mädlia ruky, že štát bude do nich nalievať peniaze, ktoré vyberú na poplatkoch. Pritom by stačilo aby im štát zakázal tie nehorázne poplatky a hneď by bol dôchodok väčší. To sa týka aj II. piliera.
Preto som proti nalievaniu štátnych peňazí, ale tlačiť na POPLATKY.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa Zdravym »

Tiez si viem predstavit inu stranu z tejto koalicie, pri ktorej by som bol trochu pokojnejsi :)

Kazdopadne sa tam spominaju aj nizsie poplatky a otvorenost celeho systemu, tzn. ak si DDS necha vysoke poplatky, nadejny dochodca odide ku konkurencii.

Ale uvidime :D mozno nahodou zalozi kollarovej zeny sesternice brat ocp, ktory bude mat exkluzivne prava poskytovat III. pilier ;)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

Zdravym napísal: Ut 07 09, 2021 1:10 pm Tiez si viem predstavit inu stranu z tejto koalicie, pri ktorej by som bol trochu pokojnejsi :)

Kazdopadne sa tam spominaju aj nizsie poplatky a otvorenost celeho systemu, tzn. ak si DDS necha vysoke poplatky, nadejny dochodca odide ku konkurencii.

Ale uvidime :D mozno nahodou zalozi kollarovej zeny sesternice brat ocp, ktory bude mat exkluzivne prava poskytovat III. pilier ;)
:) :) :)
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa Fund »

...v pozadi teraz urcite prebieha poriadny lobing,konecne sa aspon nieco deje a mozno sa III.pilier rozhybe
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

Tak zase je pravda, ze 3. pilier je naozaj totalny zombie. Prakticky je to len prelievacka prachov od zamestnavatela ku sporitelovi... Inac ciste zlo... Aj tie indexy zaviedli az teraz niekedy... Tak uvidime...
Len ten "statny prispevok" je zase take... no... ako stavanie najomnych bytov...
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa nesta »

Zaujimalo by ma, ci zohladnujete pri budovani portfolia investicie skrz II. a III. pilier. Napr. ked ma clovek nastaveny aj II. aj III. pilier do indexovych ETF, realne nakupuje kazdy mesiac prevazne S&P, MSCI, atd, mimo toho vo "vlastnej" rezii nakupuje to iste na mesacnej baze skrz Finax. Brali by ste tu cast z pilierov do uvahy pri dalsich investiciach mimo pilierov a Finaxu?

Osobne sa na dochodok z pilierov do buducna moc nespolieham, vzhladom na faktory ako demograficky vyvoj na slovensku a udrzatelnost verejnych financii a tiez neustale zasahy zo strany neschopnych politikov. Takze skor sa priklanam k tomu povazovat tie peniaze v pilieroch za stratene, ako to mate vy?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

nesta

moze to byt dobry napad to co pises. Ja to ale nerobim, investicie do akcii vobec nedavam do nejakeho vztahu s mojim II. pilierom. Je to preto, ze aj ked uz nie som najmladsi, tak aj tak si myslim ze tych povedzme 25-30rokov do dochodku bude svet o dost iny ako je tomu dnes. Za druhe, investicie/trejdovanie musi u mna splnat najprv podmienku, ze poskytuju urcity stupen zabavy, slobodneho rozhodnutia a nechcem sa zvazovat nicim dalsim, az potom je pre mna dolezity výnos. Tým pádom som bez psych problemov prezil aj DD celeho portfolia o 60percent, neviazem sa na peniaze viac ako je nutne, je to take cvicenie Zenovej nepriputanosti.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

II pilier je, ked nedávaš všetky peniaze do bezodnej diery zvanej I pilier.
I pilier(Sociálna poisťovňa ) z tvojích peňazí vypláca terajších dôchodcov a ty z toho nemáš nič.
V II pilieri aspoň časť peňazí zachrániš a investuješ na TVOJOM účte. Ten účet a majetok ti štát nezoberie, porušil by ústavu..aj ked boli snahy o znárodnenie, vždy to bol len psychický nátlak, presviedčanie a otváranie piliera...odsúhlasiť by si to však musel ty.
Pre mladých ľudí je hlúposť nemať II pilier. V indexovom fonde sa tie peniaze zhodnotia násobne a nakoniec, keby aj po 30 rokoch prišla k moci vláda ktorá by ti dala nôž na krk, že vzdaj sa II piliera, lebo nedostaneš dôchodok s 1 piliera...aj tak by sa ti oplatilo poslať ich do teplých krajín a neodsúhlasiť to. Tak to urobili v Maďarsku, ale tí čo odišli z II piliera, odišli len preto, aby mali istotu 1 piliera. My máme zatial istotu I, II i III piliera a pochybujem, že v EU kde je právo EU nadradené našemu niekedy dôjde k tomu, že by sa rušil II pilier. Nátlaky budú, ale vlastníctvo chráni ústava SR.

Treba si uvedomiť, že II pilierom človek nemôže stratiť nič. Len získať! Aj keby ľudí raz znásilnili, že by sa II piliera vzdali za vyšší dôchodok v 1 pilieri, aj tak ľudia môžu stratiť len to, čo by dovtedy platili do sociálky.

III pilier je výhodný v tom, že ti časť peňazí platí zamestnávateľ, nie? Tiež je to tvoj majetok, tak prečo to nevyužiť?
IV pilier to sme my, čo investujeme z vlastnými, ušetrenými a zdanenými peniazmi. Nikto nám nedá nič zadarmo.

Zvláštna kategória sú podnikatelia, konatelia, svetobežníci atd, ktorí neplatia žiadne poistenie a nemajú ani II a III pilier.
U tých sa oplatí len IV pilier, proste vrážať všetky úspory do sporo-investovania.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa nesta »

Otazky ohladom zriadenia si II. a III. piliera su v mojom pripade davno vysporiadane bez akychkolvek pochyb, otazkou som skor smeroval, aky mate nazor zohladnovat tieto pilierove akciove alokacie pri dalsom budovani investicneho portfolia s dlhodobym horizontom. Dajme tomu, ze si rozhodnem cielovat portfolio v nasledovnom pomere(ozaj len ilustrativne): 60% akcie (tu mozno este dalej rozdelovat na ETF, sektory, stockpicking,...), 30% crypto, 10% zlato. V zavislosti od toho, ci budem do akciovej zlozky ratat aj alokacie cez II. a III. pilier sa mi meni skladba portfolia mimo pilierov.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Sranda, že považuješ II a III pilier za stratené, ale 30% v crypto nie. Ja to vidím naopak.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

nesta napísal: So 18 09, 2021 5:59 pm Otazky ohladom zriadenia si II. a III. piliera su v mojom pripade davno vysporiadane bez akychkolvek pochyb, otazkou som skor smeroval, aky mate nazor zohladnovat tieto pilierove akciove alokacie pri dalsom budovani investicneho portfolia s dlhodobym horizontom. Dajme tomu, ze si rozhodnem cielovat portfolio v nasledovnom pomere(ozaj len ilustrativne): 60% akcie (tu mozno este dalej rozdelovat na ETF, sektory, stockpicking,...), 30% crypto, 10% zlato. V zavislosti od toho, ci budem do akciovej zlozky ratat aj alokacie cez II. a III. pilier sa mi meni skladba portfolia mimo pilierov.
Kedze si vlastne v 2. a 3. pilieri nemozem vybrat (mozem si akurat vybrat ci chcem alebo nie index, ale tam uz moje rozhodovanie konci... a ked sa raz spravca rozhodne, ze msci world uz nie a da nieco ine, tak s tym nic nespravim...) tak to ingorujem a beriem to iba ako peniaze.
Prakticky neskumam, co je za tym. Viem ze v Axe (Uniqe) mam v 2. pilieri ten msci world a v 3. mam v uniqe tiez index, ale uz netusim, co tam kupuju. Naco aj. Neovplyvnim to.
Zato moje domace porftolio riesim pre seba a manazujem si ho podla seba. Zhodou okolnosti nemam MSCI world, mam US ETF (prevazne). Potom mam aj nejake europske etf, ale to je take ako cela EU... spomalene a tazkopadne i ked "vacsia istota" :).
Takze som si nie isty, ci sharujem nejaky fond z 3. piliera, ale z 2 kde mam seriozne peniaze uz, tak voci tomu vlastne diverzifikujem (i ked nie "vedome").

Rozhodne ale odporucam kazdemu znamemu, kto je schopny vyklikat nieco v nejakom internet bankingu, aby zvazil investovanie cez brokera napriamo (vs kadejake schemy a fondy) a ak nevie / nechce studovat, tak vzdy vravim, ze tym ze kupia to co je v 2. pilieri, tak nic nepokazia (teda ten MSCI, nie to co ma Postova banka)...

Co sa tyka triedy aktiv, opat to nezohladnujem, a moje osobne portfolio je 100% bez 2 a 3 piliera... To je bonus :)
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa Fund »

..budme radi,ze si vobec mozme vybrat index,nech uz je akykolvek,vzdy lepsie ako "hranolove" garantovane fondy :-)
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: III. pilier

Príspevok od používateľa capitalcapital »

nesta napísal: So 18 09, 2021 5:59 pm ..., otazkou som skor smeroval, aky mate nazor zohladnovat tieto pilierove akciove alokacie pri dalsom budovani investicneho portfolia s dlhodobym horizontom. ...
Takéto uvažovanie má aj Juraj Karpiš, spomínal ho v minimálne dvoch podcastoch. Hovoril tam že 2. pilier má schválne nastavený konzervatívne (čiže nie index) lebo akcie si nakupuje sám cez brokera. Konkrétne alokácie dlhopisy : akcie : zlato : crypto ale nespomínal.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"