III. pilier

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

III. pilier

Príspevok od používateľa filip glasa »

Su produkty III. piliera len ucelovo vyuzivane kvoli danovym a odvodovym vyhodam, alebo by mali realny vyznam aj bez tychto vyhod? Kto by si sporil na dochodok v DDP, ak by mu amestnavatel neprispieval, ked vynosy v nich su nizke a portfolia nezodpovedaju 15- az 30-rocnych investicnym horizontom?
Co zivotne poistky? Preco by som radsej nemal sporit priamo do fondov? Len kvoli vlastnej nezvladnutej psychike, ked by som po 5 rokoch sporenia peniaze vo fonde davno vybral kvoli prudkym vykyvom ceny podielu, ale v zivotke to urobit nemozem (nevyplati sa to)?
o.i.mfc
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 04 12, 2006 11:28 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa o.i.mfc »

Trochu to s tým znevýhodnením III. piliera ozaj vláda pokafrala a je to trochu krátkozraký pohľad na dva tri roky dopredu. Podpora III. piliera vychádza z demografickej krízy. Pravdepodobne Fico nepočíta s dlhodobou životnosťou svojej vlády, ináč neviem pochopiť, prečo nemyslí na to, ako nedostatok peňazí na dôchodok bude musieť vláda riešiť o 20 rokov. Slovenská ekonomika rastie najrýchlejšie za posledné roky a aj najrýchlejšie v eurozóne. Popri tom sociálna politika Ficovlády začína cez mzdy uvoľňovať veľké množstvo peňazí do ekonomiky, čo skutočne znásobuje inflačné tlaky. Miesto toho, aby na druhej strane sťahoval peniaze z obehu tým, že ich ľudia odkladajú, znechutí ľudí sporiť si peniaze, čím sa bude viac peňazí prežierať. Óóóó Bože, slovač jedna, čo ste to zvolili?????
o.i.mfc
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 04 12, 2006 11:28 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa o.i.mfc »

Určite pomer konzervatívnych a dynamických nástrojov DSS nezodpovedá dobe sporenia 30 rokov. Jednoznačne by sa mal pomer konzervatívnych a dynamických nástrojov v sporení na dôchodok meniť v závislosti od konca sporenia. Zatiaľ sporiacim programom, ktorý automaticky mení portfólio v priebehu sporenia je zatiaľ FPS http://www.mfc.sk/?podielove-fondy-sporenie a tým aj spĺňa moje predstavy o sporení.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Celkom dobrý produkt. Zaujímalo by ma, či si sporiteľ na začiatku vyberie fondy z doporučených, alebo dostane už namiešané profily. Potom ako sa počas rokov sporenia menia. Či každoročne kontaktujú klienta, alebo sami rozhodnú ako zmeniť portfólio a podobne. To, že sa dá sporiť od 1000 Skk/ mesiac je vynikajúce. Ako to je s poplatkami? Nadruhú stranu sporiteľ/investor musí mať naozaj pevnú vôľu zotrvať v programe a nezrušiť ho predčasne. V tomto sú pre určitý typ ľudí lepšie životné poistky a DDP.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Hodne lidi jednou prokoukne a zjisti , ze na duchodove pripojisteni musi davat pravidelne kazdy mesic spoustu penez a to jim cely zivot moc skodi a kdyz se toho duchodu doziji , stejne jim to dava moc malo duchodu mesicne.
Tedy mnoho lidi za pár let prokoukne a duchodove pripojisteni predcasne ukonci a zrusi a musi si vziti na to advokata , aby dostali splacene penize beze ztraty od pojistovny zase zpatky a investuji do fondu nebo akcii.
Ty fondy jim davaji ale jen nepatrne vice nez pojisteni a pri vyplaceni duchodu z fondu ten kapital ubyva , az nezbyde nic.
Daleko nejvyhodnejsi je prokouknouti hned za mlada , mezi 20. a 30. rokem a investovat zcela nepravidelne , tak jak zbyvaji penize do kvalitnich a vetsinou levnych akcii s dividendou prumerne stale 4% az 3% a tyto akcie jsou vetsinou jen akcie bank Britanie a USA a snad i bank akcie Spanelska nebo Francie , ( nebo ceska Komercni banka ) a ty se vyplati drzeti nonstop cely zivot a pak je nechat deti dedit. Ten kapital v techto bank akciich roste prumerne aspon 10% rocne a i ty dividendy rostou prumerne 10% rocne. Sice prvni 2 roky kazde dekady mohou tyto akci spadnout na 2/3 nebo na 1/2 sveho maxima , ale dividendy nespadnou a kurzy budou vzdy v puli kazde dekady zase zpatky. Nikdo nemusi litovat , kdyz pocatkem kazde dekady pada ten kapital v bank akcii temer na polovinu , protoze clovek ten kapital napotrebuje nikde pouzivat , jen ty dividendy jsou nutne pro duchod a ty nepadaji a ten kapital celkove koncem kazde dekady aspon 200% vyroste. Z dividend Britanie se nestrhne dan. Z dividend USA -15%. A z dividend Spanelska a Francie strhnou -25% , takze clovek s pomoci banky , kde ma akcie ulozeny , nebo s pomoci konzulatu Spanelska a Francie , musi posilat na danovy urad Spanelska a Francie zadost , aby v tech zemich strzenou dan poslali zcasti zase zpatky , aby odpovidala dani z dividend v nasi vlasti. A kdo nedostava zadny duchod , protoze prestal pracovat zamlada a nema zadne zamestnani , ten ma pravo na dividendy v nekterych zemich vysky asi 1000 euro mesicne BEZ DANE a ten by musel zadati v USA i Spanelsku a Francii a jinde , aby mu vratili cele dane z dividend zpatky , protoze se mu nezdanuji az do vysse 1000 euro mesicne , snad v Nemecku.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Podľa mňa nie je vhodné ľuďom čo nemajú na to psychiku ponúkať akcie. Iní zas trošku financiám rozumejú a riziko akcií tolerujú, ale nemajú chuť a čas sa venovať výberu a skúmaniu akcií. Už len ich nákup je zložitejší. Tak sa spoľahnú na spoločnosti, čo im za určitú cenu ponúknu pohodlne investovať do akcií. Potrom nakúpia celé indexy, alebo akcie podľa chuti a stratégie manažéra fondu.
Problém s dôchodkami na Slovensku je skôr v tom, že v povinnom poistení (štátom predpísané odvody) správcovské spoločnosti z opatrnosti nenaplňujú stratégiu pre dynamické fondy s horizontom 10-30 rokov a ani nemajú zákonom stanovený max. objem akcií v najagresívnejšom fonde.
Tieto správcovské spoločnosti žijú len z toho, že je tu možnosť polovičku povinného poistenia na dôchodok odložiť na svoj súkromný účet (nasporené peniaze je možné napr. zdediť čo pri klasickom dôchodku nie je možné). Tú ľudia radi využijú. S takouto stratégiou by dôchodkové právcovské spoločnosti v trhovom nie povinnom systéme veľa vody nenamútili. Pritom ako som spomenul ani nevyužívajú to, čo im regulácia dovoľuje.
Druhá vec sú doplnkové dôchodkové poisťovne dobrovoľné, ktoré rovnako nezohľadňujú veľmi dlhý investičný horizont. Oproti podielovým a iným fondom majú len tú výhodu, že ak zamestnávateľ prispieva zamestnancovi na takéto poistenie, môže si niečo odpočítať z odvodov platených za zamestnanca. Bez daňových a iných úľav by takto dobrovoľné doplnkové dôchodkové poisťovne nemohli fungovať. Paradoxne sa mi zdá, že zo všetkých týchto štátom zvýhodňovaných sporiacich produktov sú najvhodnejšie životné poistky, kde časť poistenia určená na zhodnotenie často ide do akciových fondov. Teda závisí od produktu, ale bez problému sa nájdu také, kde aj celá sporiaca časť poistky ide do akcií.
Existuje ešte daňová výhoda na priame sporenie do podielových fondov pri 10 ročnom sporení a držaní, ale sporiteľ môže bezproblému toto sporenie zrušiť a kúpiť si motorku. U poiťovní či už životných, alebo dôchodkových to nie je také ľahké.
Takže akcie, fondy, sporiace schémy na dôchodok len pre rozumných investorov/sporiteľov, čo sa vedia držať na uzde.
katkariinka
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Po 18 12, 2006 9:19 am

Príspevok od používateľa katkariinka »

Pokial viem, tak DSS nechceli hned od zaciatku zacat investovat plne do akcii , lebo to by spociatku mohlo znamenta znizenie ceny dochodkovej jednotky. A kedze este do polovice tohto roka prebiehal masivny nabor poistencov a potom zas masivna turistika medzi jednotlivymi spolocnostami, tak nechceli odradit potencialnych klientov od vyberu ich spolocnosti.
Myslim, ze ked bude lehota na prestup 2 roky, tak sa aj DSS odhodlaju viac investovat do akcii, teda najma v rastovych fondoch.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

No to bude asi pravda. Lenže práve na toto existujú tri druhy zadefinovaných fondov. A práve tie najagresívnejšie majú málo akcií. Mali školiť fin. poradcov tak, aby usmernili klientov radsej do vyváženého a tým neznehodnotili rastový fond.
caesar
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 11:45 am
Bydlisko: TN
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa caesar »

DDP by som príliš nezatracoval, lebo prešli reorganizáciou na DDS a tým sa im otvorili aj nové možnosti ako sú rastové fondy a pod. Zatiaľ je to v plienkach ale postupom času sa to prejavy.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ani DSS zatiaľ nenapĺňajú danú stratégiu v rastových fondoch a majú príliš málo akcií. Uvidíme či sa v tom DDS čiže nepovinné III pilierové fondy nejako pohnú.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

O DSS a výkonoch vo fondoch v roku 2006:

http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=93086
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Tibor »

filip glasa napísal:O DSS a výkonoch vo fondoch v roku 2006:

http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=93086
No zrovna tento článok by som ako vzor nedával. Používajú mätúci pojem rastu hodnoty dôchodkovej jednotky, v ktorom ale nie je započítaný poplatok za správu (cca 0,8-0,9% ročne). Ak si teda pre svoj DSS fond nájdete údaj o ročnom zhodnotení napríklad 5%, reálne sú to skôr 4%. A to ešte treba počítať s ďalším 1% vstupný poplatok, ktorý teraz na začiatku investovania zaváži dosť, uznávam, že postupom času (ide o dôchodkové sporenie) jeho vplyv na znehodnotenie investície klesá.

Ja mám tabuľku v exceli s mojimi príspevkami a s ich terajšou hodnotou. Výpočet mám od januára 2006 a zhodnotenie do 1.3.2007 je 2,76% p.a. ročne. T.j. približne na úrovni peňažného korunového fondu.

Ak by ma štát nenútil investovať "moju" polovicu dôchodkového poistenia cez DSS, slobodne by som si takýto produkt nevybral ani náhodou.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tibor, ak by ťa štát nenútil, tak by si sa isto nenachádzal v Európe :wink:
Tak to si bol ty, ten Tibor, čo tam pána redaktora v diskusii tak zotrel.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Poznať pravdu je dôležité

Príspevok od používateľa Tibor »

filip glasa napísal: Tak to si bol ty, ten Tibor, čo tam pána redaktora v diskusii tak zotrel.
Podľa mňa je poznať pravdu o "zhodnocovaní" úspor v DSS dôležité. Pretože tu oveľa viac, ako inde, ide o časovú hodnotu peňazí. A tu sme štátom klamaní celkom zásadne:
http://pospisil.blog.sme.sk/c/80955/
A aby to nebolo tak, že to píše nejaký Pospíšil, tak aj tebou (inde na tomto fóre) citovaný článok od finančného odborníka v podstate hovorí to isté:
http://www.investujeme.cz/?object=topte ... sekce=0070

Treba si tiež všimnúť, že keď Fico začal hovoriť o "rizikovosti" DSS, hneď sa ozval (spolu)tvorca dôchodkovej reformy, že sa nič zásadné nedeje:
http://chren.blog.sme.sk/c/78688/

Ale ono sa deje. Miera z(ne)hodnotenia úspor v DSS je kľúčová vec. V podstate je jedno z akých príčin, ale ak miera zhodnotenia nedosiahne určitej hodnoty (rádovo vyššej, ako oficiálne priznávaná inflácia), tak je na mieste otázka, či si takýmto spôsobom na dôchodok sporiť. Pretože zástancovia 2.piliera nás budú presviedčať, že sa v ňom prostriedky naozaj zhodnotia. Ľudia zadobudnú dojem, že už sa až v takej miere netreba vyhýbať plateniu dôchodkového poistenia, pretože časť z neho pracuje v ich prospech. A to nemusí byť pravda. "privátna" časť dôchodkového sporenia pracuje oveľa viac pre štát (via štátne dlhopisy) a pre DSS-ky (via poplatky) ako pre občana. Stále je podľa mňa rozumné sa plateniu dôchodkového poistenia vyhnúť, ako sa len dá. A nedať na reči, že potom nebudem dostávať dôchodok. Ak čo i len 60-70% z nezaplateného poistenia skutočne ivestujem, budem skutočne zhodnocovať, dostanem podľa mňa oveľa lepší výsledok, ako cez povinný 2.pilier.
Nakoniec predsa nie je tajomstvom, že odvody platia len chudobní a nešikovní:
http://sulik.blog.hnonline.sk/2-2040875 ... _detail-ce
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Daňové výhody III. piliera

Príspevok od používateľa Tibor »

Mohol by mi niekto vysvetliť, akú daňovú výhodu má 3.pilier. Veď predsa (nezdanené) príspevky do 3.piliera budú zdanené pri výstupe, t.j. keď začnem z 3.piliera čerpať. A z hľadiska matematiky je úplne jedno, či je daň na začiatku, alebo na konci výpočtu. A to nehovorím o tom, že dnes som oslobodený od 19% dane, ale pri čerpaní to už môže byť daň aj o dosť vyššia.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

III. pilier má výhodu hlavne pre poisťovne DDSky. Ak by nelákali ľidí na daňový bonus či príspevok zamestnávateľa, tak III. pilier v tomto štýle vôbec nemá význam. Radšej si každý môže sporiť peniaze v banke, fondoch, akciách.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Inak Tibor ja s tebou súhlasím, len ty si taký nekompromisník. Ja jednoducho od trendu nič moc nečakám. A do štátu už vôbec nič :-)

Tie čísla ma až tak nezaujímajú, skôr nejaký celkový prehľad.
Ale je jasné, že trend by mal dávať pozor na to čo píše.

Tvoje články o inflácii som čítal a súhlasím s týmto názorom.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

o deformácii vďaka štátnej podpre, vysokých poplatkoch a nízkych výnosoch v III. pilieri :
http://firmy.etrend.sk/94296/financny-s ... -nevykonny
Faidron
Silver Member *
Príspevky: 161
Dátum registrácie: Po 19 03, 2007 2:23 pm

Príspevok od používateľa Faidron »

Ja som nedavno podpisal zmluvu so spolocnostou Winterthur, teraz Axa. Cize jedna sa o najvacsiu poistovnu v europe, Neielnze si sporim na dochodok, ale aj s nimi spolupracujem. Jedna sa o produkt investicne sporenie. cO MA K TOMU KROKU VIEDLO.

iDE O TO ZE SA JEDNA o naozaj silneho partnera s dlhodobou tradiciou. Cize na 25 rokov si je mozne peniaze nechat vyplatit. Aj po 10 rokoch je to vyhodne lebo ak si to date vyplatit na 5 krat nemusite platit dane.
Tiez je mozne s touto zmluvou kryt uver, v neskorsom case.

Dalej vynos Davam 2000 Sk mesacne. Minuleho roku bol pri 1000 sk vynos 19% z navratnosti danoveho zakladu, + 13.5 vynos rastoveho fondu. Cize 32.5%-cca 1% = 31.5% ciste peniaze. Z tohoto vynosu nie je potrebne platit dan 19%. Ale cela ciastka sa reinvestuje. Ak sa spori 2000 Sk, je to o nieco menej, lebo 19% (navysenie danoveho zakladu) je statom nastaveny na max 1000 Sk mesacne cize je dobre ak by sa to zmenilo na vyssiu ciastku ?
Inac tento rok som si dal 100% do akcii ziaden rastovy fond.
Ak by niekto chcel taketo investicne sporenie napiste mne na email.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Tibor »

Faidron napísal:Minuleho roku bol pri 1000 sk vynos 19% z navratnosti danoveho zakladu
To je len optická výhoda, pretože pri výplate z tohto produktu tú daň zaplatíš. Budeš platiť daň nielen z výnosu, ale z celej čiastky. A ja osobne neverím, že o tých 10-15 rokov to bude len 19%. Podľa mňa minimálne 30%. Takže z daňového hľadiska sa mi zdá lepšie nechať si peniaze zdaniť teraz, ako v budúcnosti.
Faidron
Silver Member *
Príspevky: 161
Dátum registrácie: Po 19 03, 2007 2:23 pm

Príspevok od používateľa Faidron »

tak tomu ncelkom nerozumiem. pokial viem tak dan sa z tycho penazi platit nemusi. podmienka je ta ze sa misi sporit do 55 roku zivota, alebo po 10 rokoch si tieto peniaze vyplatit ako dochodok. To znamena ze ak si to dam vyplatit do min. 5 splatok, tak vsetko bude ok. To plati teraz. A preco hovorite o dani 30% vsak to je abnormalna vec??? A myslite si ze by som mal tak vyhodne sporenie zrusit?
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Faidron napísal:pokial viem tak dan sa z tycho penazi platit nemusi. podmienka je ta ze sa misi sporit do 55 roku zivota, alebo po 10 rokoch si tieto peniaze vyplatit ako dochodok.
Podmienka sporenia minimálne 10rokov a súčastne (nie alebo) vyplatenie sumy po 55roku života sa vzťahuje na možnosť daňovej úľavy z daňového základu. Ak nemáš daňový základ, je táto výhoda nanič. Po uplatnení daňovej úľavy zostávajú peniaze na fonde DDS nezdanené. Zdaňujú sa pri výplate daňou z príjmu (momentálne 19%) ako príjmy z kapitálového majetku podľa §7 ods1. pís.d.

Kedysi neboli žiadne dane, alebo maximálne 10%, pretože všetko nad toto percento je "nekresťansky" vysoké. Vývojom spoločnosti, politiky, byrokracie a vznikom triedy štátnych "parazitov" a "darmožráčov" sa dane zvyšovali až na absurdnú úroveň v niektorých severských štátoch okolo 50%. Vrcholom by bol komunizmus, kde sú dane 100% a občania dostávajú sociálnu dávku od štátu ako jediný príjem. Naštastie sa u nás od tohoto "ideálu" vzďaľujeme, ale nikde nie je napísané, hlavne pri popularite súčasnej vlády, že sa u nás dane hlavne z kapitálového majetku, výnosov, úrokov a podobných pôžitkov investorov nebudú zvyšovať. Preto treba pozerať aj na tieto hľadiská a riziká investovania.

Dobrý investor nikdy nepresviedča sám seba o "výhodnosti[" investície, ale je o nej presvedčený. Každá investícia je výhodná. Jedna pre investora, jedna pre emitenta, jedna pre sprostredkovateľa a málokedy to nie je jedno na úkor druhého. Možno nemusíš rušiť, iba skús prehodnotiť a neustále hľadaj lepšie riešenia. Nikdy sa neuspokoj s daným stavom. Ak si minulý rok dosiahol 10%-tný výnos svojho portfólia, chci dosiahnuť tento rok 12%. Potom sa nemusíš starať o výhodnosť jednotlivých investícií.
Faidron
Silver Member *
Príspevky: 161
Dátum registrácie: Po 19 03, 2007 2:23 pm

Príspevok od používateľa Faidron »

Ano, ale mi rozpravame o dvoch veciach DDS je somarina, vynosnost neprekonava inflaciu Pozrite si IDS. Exluzivne ponukam produktu AXA.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Hmm, zaujimava debatka. Kazdopadne treti pilier ma vyznam aj bez odpocitatelnej polozky, otazne je ale, ci za treti pilier povazujeme len DDP. Ja osobne DDP preferujem u klienta iba takeho, ktoremu prispieva zamestnavatel. Nie u vsetkych je tomu teraz tak. Kdezto naopak, myslim ze uplatnenie danoveho bonusu je idealnejsie pri investicnom zivotnom poisteni. DDP sa pri neuplatneni danoveho bonusu da o par rokov zrusit a peniaze preinvestovat.
Obrázok
renatka117
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 15 08, 2007 3:20 pm

Re: Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa renatka117 »

najlepsia forma sporenia je podla mojho nazoru v sucasnosti investicne zivotne poistenie. Kde som zaroven poisteny a tiez sa mi peniaze zhodnocuju, pricom vynosnost je vyssia ako keby som ich drzala v banke. V nasej spolocnosti je moznost vyberu strategie v zavislosti od toho ake riziko je ochotny klient podstupit. existuje zaisteny fond co je konzervativny Rotschild s vynosnostou 7 %. a tiez fidelity basket to je cely kos, alebo da sa namiesat strategia aj podla poziadaviek klienta. okrem toho klient moze urobit aj mimoriadny vklad na dva tri mesiace a potom si peniaze aj vynosmi vybrat a pritom byt aj poisteny. Plati sa minimalne 1OOO sk mesacne. z toho sa odratavaju este nejake vstupne poplatky do fondu a tak a plus este ak klient dojedna nejake pripoistenia.
vyhodou je ze na poistku nemoze siahnut exekutor, tiez ze zmluva je na dobu neurcitu, takze aj pocas trvania zmluvy moze klient vybrat peniaze aj s vynosmi tak ze tam necha minimalny zostatok. :-D
mm
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 05 07, 2007 11:54 am
Bydlisko: Košice

Re: Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa mm »

Urcite ma III.pilier vyznam, aj bez danovej odpocitatelnosti.
Vo vseobecnosti tam mozeme zaradit 1.DDP/DDS, 2. zivotne poistenie, 3. ucelove sporenie.
DDP/DDS sa velmi podoba DSS, aj investovanie je dost konzervativne vzhladom na dlhodobost. Tiez vychadza dost draho. DDS nepozna dochodkovu jednotku.
Navyse je zriadenie osobitnym zakonom, do ktoreho je mozne stale "kafrat".
Zivotne poistenie - klasika podla mna nie je velka vyhra, je to pre tych, co chcu vediet, kolko dostanu. A co sa tyka investicneho poistenia - to je na tom lepsie, ale pozor. U niektorych poistovni je rozdiel medzi nakupnou a predajnou cenou 5%. Ak poistku zrusite skor, ako ste povodne zamyslali, mate poistku, dostane odkupnu hodnotu, a ta sa nerovna hodnote fondu a tiez sa nerovna vlozenym prostriedkom.
Ucelove sporenie vyuziva podielove fondy (rovnako ako DSS, DDS a investicne poistenie). Vychadza zo zakona o kolektivnom investovani, nie je upravene samostanym zakonom ako DDS.
Jedno z najlepsich osobne povazujem spominane sporenie od Across a ucelove sporenie od CSOB. Mam ucelove sporenie od CSOB, prispievam si sama, mam moznost vyberu 3 profilovych fondov. Min. 200 Sk mesacne. Ako samoplatca dokonca nemusim robit zmeny, ked chcem platit viac, ked neviem zaplatit, tak nezaplatim, nemusim ziadat o prerusenie platenia ap. ako ju to u DDS.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa Bebe »

renatka117 napísal:najlepsia forma sporenia..
..konzervativny Rotschild s vynosnostou 7 %..
..z toho sa odratavaju este nejake vstupne poplatky do fondu a tak..
..:-D
Je mi ľúto renatka, ale nemôžem nechať tvoj príspevok bez komentára, ale ver, že s dobrou vierou a v Tvojom záujme, pretože nechcem, aby si sa tu naďalej znemožňovala. Dúfam, že to zoberieš v dobrom.

Neexistuje najlepšia forma sporenia pre všetkých. Existujú iba klienti a ich individuálne potreby a Tvoja snaha zabezpečiť im presne to, čo chcú, no ale to Ťa mali naučiť už na vstupnom školení. Aká škoda, že si mu nevenovala viac pozornosti.

Ak si preštuduješ toto fórum, takmer nikto z poradcov neuvádza akékoľvek lákavé percento, pretože vie, že by sa tu s istotou znemožnil. Toto fórum je síce amatérske, ale vysoko profesionálne.

Nejaké poplatky..a tak? Čo je to "a tak"? Žeby výnosy boli istejšie, ako poplatky? To si z nás Renatka vari robíš srandu?

Pre toto všetko posielam smajlíka, tentoraz však :cry:

PS:Bud si zmeň nik a začni odznovu, alebo buď statočná a hrdá aj na svoje prešľapy a dúfaj, že Ti to tvoji klienti odpusitia, ako začiatočnícku chybu. Ja by som Ti to určite odpustil. Želám Ti Renatka všetko dobré!
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Bebe, pekny prispevok...
Obrázok
cmota
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Ut 02 10, 2007 2:27 pm

Re: Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa cmota »

Poradte mi niekto prosim. Chcem si zalozit 3.pilier do konca roka:
Chcem co najnizsie vstupne poplatky - este lepsie by mozno bolo, keby to boli indexy a nie drahsie fondy. Rad by som sa vyhol predplatenym poplatkom na cele obdobie. Bolo by fajn, keby to bolo flexibilne = moznost vybrat fond, do ktoreho vlozim resp. prelievat medzi fondami. Poznate nieco take? Mozem si uplatnit investovanie priamo do konkretnych akcii ako 3.pilier? Vdaka.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa Bebe »

Ja teda neviem, ale podľa mňa sa tretí pilier ani neuplatňuje, ani nikam nezakladá lebo až ho raz niekam založíš, už ho nemusíš nájsť. :) Tretí pilier sa proste tvorí a môže to byť čokoľvek. Keďže III.pilier nazývame individuálne sporenie na dôchodok, najskôr je treba určiť, akú výšku úspor na mesačnej báze, bude treba odložiť na tento účel, teda nikdy až do dôchodku neminúť na nič iné. Táto výška závisí od Tvojich nárokov, resp. od rozdielu medzi hypotetickou výškou z I. príp. II. piliera a tvojou predstavou dôchodku. Tým dostaneš sumu, ktorú bude treba dosporiť v III. pilieri. Ak už máš túto sumu a vieš, kedy odídeš do dôchodku, potom vieš, koľko rokov máš na to, aby si sa dopracoval k tejto sume, upravenej samozrejme o infláciu. Ak môžeš odložiť flexibilnú sumu, tak si túto určíš podľa toho, aké predpokladané zhodnotenie tiektoré finančné nástroje majú, resp. naopak, vyberieš si finančné nástroje, ktoré chceš použiť a výjde Ti suma, ktorú musíš mesačne dať stranou. Ak Ti niektorý parameter nevychádza, pravdepodobne budeš musieť zľaviť zo svojich nárokov ako dôchodcu. Ak chceš iba poradiť nejaký produkt, tak oslov hociakého poradcu, či poisťováka a oni Ti nejaký produkt s radosťou predajú. Ak chceš prelievať, tak si daj pozor, aby si neprelial, lebo to môže skončiť krstinami :) čiže "back to start". Ak chceš použiť niečo flexibilné, potom Knauf Fliesenkleber, či Keraflex, alebo zájdi do VUB, tam majú aj flexipohreb. Zamálo.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa Bebe »

V rámci III. piliera sa dá použiť i stavebné sporenie. Aktuálne zaujímavý článok:
Nevýhodné bonusy stavebných sporiteľní
Bonusy, ponúkané stavebnými sporiteľňami, sú marketingový nástroj, klienti však získajú menej
http://financie.etrend.sk/121147/moje-i ... -ako-bonus
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa filip glasa »

Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa filip glasa »

Finviz
Príspevky: 5
Dátum registrácie: So 22 03, 2008 3:27 pm

Re: Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa Finviz »

Bebe napísal:Ja teda neviem, ale podľa mňa sa tretí pilier ani neuplatňuje, ani nikam nezakladá lebo až ho raz niekam založíš, už ho nemusíš nájsť. :) Tretí pilier sa proste tvorí a môže to byť čokoľvek. Keďže III.pilier nazývame individuálne sporenie na dôchodok, najskôr je treba určiť, akú výšku úspor na mesačnej báze, bude treba odložiť na tento účel, teda nikdy až do dôchodku neminúť na nič iné. Táto výška závisí od Tvojich nárokov, resp. od rozdielu medzi hypotetickou výškou z I. príp. II. piliera a tvojou predstavou dôchodku. Tým dostaneš sumu, ktorú bude treba dosporiť v III. pilieri. Ak už máš túto sumu a vieš, kedy odídeš do dôchodku, potom vieš, koľko rokov máš na to, aby si sa dopracoval k tejto sume, upravenej samozrejme o infláciu. Ak môžeš odložiť flexibilnú sumu, tak si túto určíš podľa toho, aké predpokladané zhodnotenie tiektoré finančné nástroje majú, resp. naopak, vyberieš si finančné nástroje, ktoré chceš použiť a výjde Ti suma, ktorú musíš mesačne dať stranou. Ak Ti niektorý parameter nevychádza, pravdepodobne budeš musieť zľaviť zo svojich nárokov ako dôchodcu. Ak chceš iba poradiť nejaký produkt, tak oslov hociakého poradcu, či poisťováka a oni Ti nejaký produkt s radosťou predajú. Ak chceš prelievať, tak si daj pozor, aby si neprelial, lebo to môže skončiť krstinami :) čiže "back to start". Ak chceš použiť niečo flexibilné, potom Knauf Fliesenkleber, či Keraflex, alebo zájdi do VUB, tam majú aj flexipohreb. Zamálo.
III.pilier,privatny,sa uplatnuje!Aj za 500sk mesacne sa da celkom slusne nasporit ale to musi mat clovek 18,najviac 23 rokov!Potom by uz ta sporiaca ciastka musela byt o nieco vyssia!Ale kazdy ma sposob ako na dochodok nasetrit a nepotrebuje "kecy" nejakeho financneho poradcu alebo nebodaj poistovaka a toboz uz nie rodinneho financneho poradcu,co je asi to iste ako poistovak :lol:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa filip glasa »

Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa Bebe »

Ale kazdy ma sposob ako na dochodok nasetrit a nepotrebuje "kecy" nejakeho financneho poradcu
Keď každý, prečo potom 66% ľudí v strednej a výchdnej európe nemá žiadne, ale vôbec žiadne úspory? http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 8345#p8345

Trúfam si odhadnúť, že zvyšných 33% má nedostatočné, a iba jedno jediné percento má dostatočné úspory na dôchodok a nespolieha sa v tomto na štát. Ó, keby si len vedel, koľko ľudí neprivedie k "rozumu" ani finančný poradca, snažiaci sa upozorniť, že "raz to príde". Ale súhlasím s Tebou, že kecy nikomu nepomôžu. Dokonca ani také ako že: "ja sa dôchodku nedožijem" "ešte o tom nerozmýšľam" "nejako bolo, nejako bude" a podobne. Myslím, že finančný poradcovia sú prví, kto s bežným klientom nastolia túto aj pre nich nevďačnú, ale pre klientov tak prepotrebnú tému. A ak už za nič iné, za toto by im mali ich klienti minimálne poďakovať, lebo prevažná väčšina aj tak nič neurobí, a tí, čo niečo urobia iba niektorí to urobia u poradcu, ktorí ich s touto témou oslovil. Za to im buď česť a sláva. A o tých, čo hovoria o dôchodku a vyťahujú poistnú zmluvu, nech im je toto konanie odpustené.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

no neviem ako presne si to myslel,ale pre mna to konanie velmi odpustitelne nie je.
Obrázok
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa Bebe »

Presne viem, ako si to myslel ty a čudoval by som sa, keby si mal iný názor.
Odo mňa to bolo myslené tak, že pochvalný článok na adresu fin.poradcov sa netýka tých, posledne menovaných. Častokrát je to nielen vinou ich samotných, ale mnoho z nich počúva na firemných školeniach, že dôchdok sa dá riešiť poistnou zmluvou.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa filip glasa »

jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Produkty III. piliera

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

chlapci, ked budete vediet o firme,ktora chce zariadit benefit pre svojich zamestnavatelom dajte mi vediet:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ja sa dokonca aj rad rozdelim:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

teraz vazne: Toto je jeden velky obchod, kde si viem velmi dobre predstavit, ze dojednanie tak velkych firiem sa uz odohrava aj v rovine tucnejsia obalka vyhrava.
Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"