Tretí pilier ako investícia cez indexové fondy

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Tretí pilier ako investícia cez indexové fondy

Príspevok od používateľa martinpa »

Zdravím, pozeral sa niekto na indexové fondy v treťom piliéri ako možnosť investície do indexových fondov na obdobie 10-15 rokov a nie ako dôchodkové sporenie? Aktuálne podmienky III. piliera sú, že všetky vlastné peniaze (a výnosy) je možné vybrať raz za 10 rokov. Poplatky sú síce o niečo vyššie, ale výhoda je, že nič neriešim. Má to význam, ak by som mesačne sporil napr. 150-200 eur?
Bonus je daňová úľava a príspevky zamestnávateľa na dôchodok, ale o to mi primárne nejde.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Tretí pilier ako investícia cez indexové fondy

Príspevok od používateľa rmaly »

Si si isty/a, ze je to mozne vybrat - a vseobecne tymi podmienkami? Respektive, asi mozes vybrat to, co si tam dal(a) ty. 3. Pilier sa najviac oplati (jedine?), ked ti prispieva zamestnavatel, lebo inac je drahy.
Do indexu mozes investovat bez spravcovskej spolocnosti a mat pristup k peniazom rovno. danovy odpis je prd... zopar eur rocne. A este ak ti vezmu 20% pri zruseni / vybere penazi...

Inac samozrejme v 3. piliery mam index...
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Tretí pilier ako investícia cez indexové fondy

Príspevok od používateľa martinpa »

rmaly napísal:Si si isty/a, ze je to mozne vybrat - a vseobecne tymi podmienkami? Respektive, asi mozes vybrat to, co si tam dal(a) ty. 3. Pilier sa najviac oplati (jedine?), ked ti prispieva zamestnavatel, lebo inac je drahy.
Do indexu mozes investovat bez spravcovskej spolocnosti a mat pristup k peniazom rovno. danovy odpis je prd... zopar eur rocne. A este ak ti vezmu 20% pri zruseni / vybere penazi...

Inac samozrejme v 3. piliery mam index...
Áno, výber je možný a úplne mi stačí to, čo si tam dám sám. Tých 20 % je myslím práve iba pri výbere podľa starej zmluvy, čo bolo možné kedykoľvek. A to je pre mňa už neaktuálne.
Čoho sa možno najviac bojím je nejaký aktívny zásah štátu ako pri II. pilieri, kde presunuli sporiteľov vrámci fondov. Alebo niečo podobné. Otázka je, či pri tak malých mojich príspevkoch a nízkej inflácii to má momentálne význam.
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Tretí pilier ako investícia cez indexové fondy

Príspevok od používateľa zea »

Nemohol som odolať a urobil som si taký modelový príklad na porovnanie poplatkov v exceli, nie celkom presný ale taký odhadovaco porovnávací skôr

150E mesačne x 15 rokov
3 pilier
poplatok za správu 1%, poplatok za zhodnotenie 10%, poplatok za vklad 0

finax
poplatok za správu 1%, poplatok za vklad 1%

Jeden môj broker , služba pravidelné investovanie (žial majú len málo ETF na výber)
poplatok za správu 0,12%, poplatok za zhodnotenie 0%, poplatok za vklad 0,8%

A tak optimisticky som si povedal že zhodnotenie bude 7% ročne

A vyšlo mi, vložená suma je 27000
3 pilier
Na konci suma 39700 (po poplatkoch)
poplatky za správu 2400, za zhodnotenie 1600

finax
Na konci suma 41400 (po poplatkoch)
poplatky za správu 2450, za vklad 270

Broker
Na konci suma 44400 (po poplatkoch)
poplatky za správu 308, za vklad 216



Takže záver len tak heslovite 8)
- Tretí pilier sa veľmi neoplatí , ani keby si to človek odpisoval z daní
- Poplatok za zhodnotenie pri indexových fondoch podľa mňa hraničí s dobrými mravmi (=zderstvo)
- Poplatky za správu dosť zabíjajú, oveľa viacej ako poplatky za vklad

Ideálny by bol nejaký broker čo umožnuje nakupovať EFT zadarmo, ale neviem monentálne o žiadnom, zase som ale veľmi nehľadal. Prípadne iná služba čo ma malý poplatok za správu, žiadny sa zhodnotenie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Tretí pilier ako investícia cez indexové fondy

Príspevok od používateľa rmaly »

martinpa napísal: Áno, výber je možný a úplne mi stačí to, čo si tam dám sám. Tých 20 % je myslím práve iba pri výbere podľa starej zmluvy, čo bolo možné kedykoľvek. A to je pre mňa už neaktuálne.
Čoho sa možno najviac bojím je nejaký aktívny zásah štátu ako pri II. pilieri, kde presunuli sporiteľov vrámci fondov. Alebo niečo podobné. Otázka je, či pri tak malých mojich príspevkoch a nízkej inflácii to má momentálne význam.

Ok, uz som si to nasiel... Takze vpodstate ty by si len vkladala (svoje) prachy do spravcovskej spolocnosti, mala ich tam za dost mizernych podmienok (vyber iba raz za 10 rokov) a vysoke spravcovske poplatky... som si skoro 100% isty, ze vrazit rovnake peniaze do normalnych etf bude lacnejsie (a prachy mas k dispozicii kedykolvek)...

Podla vsetkeho co som cital sa 3 pilier oplati prakticky len ked ti prispieva zamestnavatel. Inac je to bezodna studna kam hadzes prachy a vyberat mozes len s tazkostami...
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Tretí pilier ako investícia cez indexové fondy

Príspevok od používateľa martinpa »

Dakujem vsetkym, tak sa poobzeram po inej moznosti investovania.
gardenerr
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 9:41 pm
Has thanked: 2 times

Re: Tretí pilier ako investícia cez indexové fondy

Príspevok od používateľa gardenerr »

V prípade, že zamestnávateľ prispieva zásadným spôsobom, ktorý fond by ste si vybrali? (viac ako 20 rokov do dôchodku).
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Tretí pilier ako investícia cez indexové fondy

Príspevok od používateľa aviceN »

V prípade, že zamestnávateľ prispieva, tak zložením portfólia najskôr UNIQA, majú "najčistejšie" portfóliu najbližšie k MSCI World.

Kľudne nahliadni sem, tu je "najčerstvejšia" téma o 3. pilieri https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... &start=120
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
gardenerr
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 9:41 pm
Has thanked: 2 times

Re: Tretí pilier ako investícia cez indexové fondy

Príspevok od používateľa gardenerr »

aviceN napísal: Št 13 04, 2023 9:44 am V prípade, že zamestnávateľ prispieva, tak zložením portfólia najskôr UNIQA, majú "najčistejšie" portfóliu najbližšie k MSCI World.

Kľudne nahliadni sem, tu je "najčerstvejšia" téma o 3. pilieri https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... &start=120
super, dik, pozriem
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"