Corona v druhom pilieri :)

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
maro.sk
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 10 05, 2013 12:17 am
Bydlisko: Bratislava

Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa maro.sk »

Tu si na mne väčšina investorských guru zgustne ako sa nemá panikáriť :D , ale popíšem vývoj v mojom druhom pilieri za posledné cca 3 týždne.
18.2.2020 Index 93.000 €
23.2.2020 Index 89.000 €
25.2.2020 Index 87.600 €
To už som na základe správ nevydržal a zadal som príkaz na zmenu fondu z indexového na dlhopisový. A to teda Generali celkom trvalo (v podmienkach majú uvedené 3 pracovné dni)..
26.2.2020 Index 87.300 €
3.3.2020 Dlhopis 87.000 €
9.3.2020 Dlhopis 86.460 €

Pre zaujímavosť som si spravil prepočet, koľko by som mal v indexe 9.3.2020 a vyšlo mi že 73.130 €.
Prepočet som robil vynásobením stavu DJ ktoré som mal v indexe 26.2. a hodnoty DJ v indexe k 9.3.
miroslav12
Silver Member *
Príspevky: 167
Dátum registrácie: Št 13 09, 2012 3:39 pm

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa miroslav12 »

Gratuluji, právě jsi spláchl část svých investic do záchodu.
Jakmile se situace uklidní, tak trh se bude vzpamatovávat ale už bez tebe.

Přesná ukázka jak se to dělat nemá.

Druhý pilíř má být systém: vlož peníze a zapomeň.
jordi
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 14 11, 2014 10:03 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa jordi »

mam Allianz dlhopisovy teraz, rad by som presiel do AXA indexovy.... kedy je podla Vas vhodne ? este pockat alebo radsej prejst hned do AXA dlhopis, kedze nejaku dobu trva zmena DSS a potom si to uz riadit podla aktual situacie ?
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa Tilbur »

jordi napísal:mam Allianz dlhopisovy teraz, rad by som presiel do AXA indexovy.... kedy je podla Vas vhodne ? este pockat alebo radsej prejst hned do AXA dlhopis, kedze nejaku dobu trva zmena DSS a potom si to uz riadit podla aktual situacie ?
To iste aj u mna. Ale uz som v AXA bol. Prevod trva cca jeden mesiac. Cize nemozes to nejako flexibilne teraz casovat.
Mozes si zvolit v AXA pomer medzi dlhopismi a indexovym fondom.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa Coudy »

Ja som pár dní dozadu prešiel v NN v druhom pilieri z dlhopisového na index akciový (MSCI), prevod 3 dni.
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa Marcos »

Coudy napísal:Ja som pár dní dozadu prešiel v NN v druhom pilieri z dlhopisového na index akciový (MSCI), prevod 3 dni.
preco si prechadzal teraz? ja chcem spravit podobny krok, ale este cakam...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nikto do buducnosti nevidi. Nevidia do buducnosti ani odbornici. Su vsak radsej, ked si vecne zainvestovany, bez ohladu na vynos.

Predavat pri poklese nie je panikarenie. Hlavne pri zpravach, ktore lomcuju trhom. Prikladom je koronavirus.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

maro.sk napísal:Tu si na mne väčšina investorských guru zgustne ako sa nemá panikáriť :D , ale popíšem vývoj v mojom druhom pilieri za posledné cca 3 týždne.
18.2.2020 Index 93.000 €
23.2.2020 Index 89.000 €
25.2.2020 Index 87.600 €
To už som na základe správ nevydržal a zadal som príkaz na zmenu fondu z indexového na dlhopisový. A to teda Generali celkom trvalo (v podmienkach majú uvedené 3 pracovné dni)..

...Pre zaujímavosť som si spravil prepočet, koľko by som mal v indexe 9.3.2020 a vyšlo mi že 73.130 €.
Nepanikáriš. Urobil si dobre. Z môjho pohľadu Ti môžem akurát zagratulovať.

Vysvetlím môj pohľad, ale najprv fakty:

Druhý pilier funguje 15 rokov.
Teraz možno vstúpiť do veku do 35 rokov. Volakedy mohli aj starší.

V indexovom negarantovanom fonde možno sporiť do veku 50 rokov.

Potom sa dá sporiť v zmiešanom fonde do veku 55 rokov a od 55 rokov iba v dlhopisovom fonde.

Predpokladaný odchod do dôchodku dajme vek 64 rokov.

Z uvedeného vyplýva, že zhruba 10 rokov pred dôchodkom treba eliminovať riziko straty. Krátky horizont = vysoké riziko.


Z nasporenej sumy, ktorú si dal dedukujem, že zarábaš veľmi dobre, ale si aj v pokročilom veku.

Teoreticky, keby si začal sporiť vo veku 25 rokov, tak máš dnes 40 rokov. Tipujem, že máš medzi 40 a 50 rokov, stavím na stred: 45 rokov

Od 2020 platí v SR tzv minimálny dôchodok. Je to okolo 350 € mesačne, ale len pre tých, čo majú odpracovaných minimálne 30 rokov.

Priemerný vek dožitia muža je teraz v SR cca 79 rokov.

Ked zoberieme odchod do dôchodku v 64 a vyplácanie minimálneho dôchodku do veku 79, štát by platil 350 € mesačne po dobu 15 rokov a potreboval by na to 15x12x350 = 63 000 €

Ak máš teda v 2 pilieri našetrených 87 000 €, máš už teraz zaručený svoj vlastný doplnkový dôchodok, vyšší ako minimálny štátny a to vo výške okolo 400 €.

Sú to tvoje peniaze, nikto Ti na nich nesiahne a je len na Tebe ako ich zmanažuješ do dôchodku.

Akokolvek by si to zbabral, od veku 50 rokov môžeš mať v 2 pilieri v akciách iba časť úspor a od veku 55 môžeš sporiť iba v dlhopisoch.

Podľa mňa si urobil velmi dobre z týchto dôvodov:

1. máš našetrenú relatívne veľkú sumu, ktorú nechceš vystaviť riziku

2. tvoj investičný horizont je krátky.
Ak by došlo k najhoršiemu scénaru, môže trvať 5-10 rokov kým akcie dobehnú straty.

3. toto je mimoriadna situácia, z mimoriadnym rizikom.

Mimoriadna je v tom, že svet také niečo nezažil 100 rokov ( od Španielskej chrípky ). Riziko je v tom, že nevieme kedy to skončí a aké dôsledky to bude mať. Tu nejde o to, že môže zomrieť 10x viac ľudí ako pri chrípke...Tu ide o možné veľké výpadky výroby, služieb, pokles spotreby a riziko následnej celosvetovej recesie s prepúšťaním ľudí a bankrotmi firiem.

Každý verí, že to tak neskončí, ale dávam jednoduchú sedliacku otázku do pléna:

NIE JE JEDNODUCHŠIE NERISKOVAŤ A POČKAŤ ?

Ja myslím, že tým, že maro NERISKUJE, tak celkom logicky NIČ NESTRATÍ .
Môže stratiť iba vtedy, keby špekuloval pri normálnom poklese a trhy by šli ďalej. Aj to nie je skutočná STRATA, je to iba potencionálny zisk, premárnená príležitosť....Človek za svoj život premárni spústu príležitosti, ale najhoršie je urobiť fatálnu chybu. Maro nepredal pri poklese 2018...takže má kredit, že neide o paniku, ale o racionálne rozhodnutie

Maro riskuje jedine to, že v svojom investičnom horizonte by mohol na akciách zarobiť viac. Lenže zároveň sa vyhýba riziku najhoršieho scénara: že akcie padnú o 30-50%, svet sa ponorí do recesie a v nej zotrvá viac rokov.

Ja teraz nestraším, že to tak bude...ja verím, že NIE...Ale veriť nestačí...treba priznať, že RIZIKO najhoršieho scénara tu je. Denno-denne sledujeme ako sa situácia zhoršuje a naozaj NIKTO NEVIE, čo bude.

Najhorší scénar pre mňa je ten JAPONSKÝ...tam akcie raz padli a celé desaťročia sa nedokázali vrátiť na pôvodné ceny.
A to je už čo povedať, lebo bojujeme nielen proti stratám z poklesu cien, ale aj proti INFLÁCII. Aj čas žerie peniaze.

Ak by mal Maro na účte menaj ako 10 000 a bolo by jasné, že je to mladý človek z investičným horizontom aspoň 20 rokov, tak mu poradím NEPANIKÁR, NERIEŠ NIČ, LEN ĎALEJ SPOR DO AKCÍÍ.

Maro teraz podstupuje len ,,fiktívne riziko,, že môže o niečo prísť.

Možno príde, ak sa naplní najlepší scénar, že vírus rýchlo vymizne a trhy sa vrátia na svoje maximá. Ale predpokladám, že maro nie je hlúpy a bude vidieť, že sa to zlepšuje. Následne podľa toho aký horizont má pred sebou, môže znova zainvestovať do akcií.

Ak sa však naplní najhorší scénar, maro môže kľudne spať, že neriskuje nič. Ak urobil dobré rozhodnutie, nielenže sa vyhne sa stratám, ale bude mať ešte možnosť zarobiť na raste.

P.S. Teórie o tom, že nikdy netreba predávať nemožno paušalizovať. Každý z nás žije len jeden život a žijeme ho v určitom období. Štatisticky platí, že v dlhodobom horizonte AKCIE RASTÚ a riziko straty je minimálne. So skracovaním investičného horizontu však riziko stúpa a je velmi dôležité, aby ste pritom nemali smolu, že chytíte krízu a následnú recesiu. Ak sa vám to stane pred dôchodkom, môžete toho ľutovať.

Ja som na akciovom trhu 20 rokov. Každému mladému radím : daj všetky úspory do akcií, nerieš riziko a investuj až do dôchodku.

Počas prvej polovice investičného horizontu sa teda vôbec netreba otravovať tým, čo sa na trhu deje. Bez problémov možno riskovať a agresívne dokupovať do poklesov.

Lenže v druhej polovici investičného horizontu sa musíte správať ako rozumný podnikateľ. Videl som mnoho neúspešných, ktorí padli len na tom, že rátali s najlepším scénarom. Keď pozorujem tých úspešných, tak jedno môžem garantovať: sú bohatí preto, že vo svojích rozhodnutiach vždy rátajú s najhorším scénarom.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa andre »

Tiez povazujem za dobry napad sa o 2. pilier aktivne starat. Ved ide "len o dochodok". JUGGLER opat pekne rozpisal dovody.

Netreba zabudat na to, ze investovat aj robit presuny v 2. pilieri sa da aj postupne. Ja mam aktualne 2. pilier 90/10 (D/I).

Pre info AXA vykona prevod nasledujuci pracovny den po zadani. A sms o zmene posle az v dalsi pracovny den..
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa rmaly »

andre napísal:Tiez povazujem za dobry napad sa o 2. pilier aktivne starat. Ved ide "len o dochodok". JUGGLER opat pekne rozpisal dovody.

Netreba zabudat na to, ze investovat aj robit presuny v 2. pilieri sa da aj postupne. Ja mam aktualne 2. pilier 90/10 (D/I).

Pre info AXA vykona prevod nasledujuci pracovny den po zadani. A sms o zmene posle az v dalsi pracovny den..
aj ja mam 90/10, otazka je, ci teraz tych 10 preklopit na Index (staci nasporenu sumu, netreba hned aj prispevky)...
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa andre »

ja mam 90% v dlhopisoch uz niekolko mesiacov, postupne som to presuval z Indexu. Zatial cakam, vyzera to riadny masaker. Uvidime kam to padne kym zacne klesat v EU a US pocet nakazenych potom zvazim presunut aspon cast spat do Indexu.
maro.sk
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 10 05, 2013 12:17 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa maro.sk »

Ďakujem JUGGLERovi za pekný príspevok. Vekovo som bližšie k 50 ako 45 :wink:
Ešte jeden z dôvodov na presun do dlhopisového fondu bola úvaha, že je lepšie ak dediči dostanú z môjho druhého piliera viac ako menej, ak to tu ten vírus náhodou začne kosiť.. :mrgreen: Následný prepočet mi správnosť úvahy potvrdil. Otázne je, či by si manželka mohla potom pripojiť môj druhý pilier k svojmu..

Čo sa týka prípadného čerpania dôchodku z 2. piliera ešte nikde som nenarazil na nejaké zmysluplné simulácie. Všetky rátajú s priebežným sporením, ale ja som si otváral 2. pilier pred 5 rokmi (bolo vtedy na to také okno) a prevádzal tam zahraničné dôchodkové úspory.

Pokiaľ ide o "ozajstné" investovanie, mám nejaké voľné prostriedky ktoré zvažujem použiť na otvorenie účtu vo Finax. Vyzerá to, že sa na to blíži vhodná chvíľa :?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa rmaly »

maro.sk napísal:Ďakujem JUGGLERovi za pekný príspevok. Vekovo som bližšie k 50 ako 45 :wink:
Ešte jeden z dôvodov na presun do dlhopisového fondu bola úvaha, že je lepšie ak dediči dostanú z môjho druhého piliera viac ako menej, ak to tu ten vírus náhodou začne kosiť.. :mrgreen: Následný prepočet mi správnosť úvahy potvrdil. Otázne je, či by si manželka mohla potom pripojiť môj druhý pilier k svojmu..

Čo sa týka prípadného čerpania dôchodku z 2. piliera ešte nikde som nenarazil na nejaké zmysluplné simulácie. Všetky rátajú s priebežným sporením, ale ja som si otváral 2. pilier pred 5 rokmi (bolo vtedy na to také okno) a prevádzal tam zahraničné dôchodkové úspory.

Pokiaľ ide o "ozajstné" investovanie, mám nejaké voľné prostriedky ktoré zvažujem použiť na otvorenie účtu vo Finax. Vyzerá to, že sa na to blíži vhodná chvíľa :?
Ahoj,
ja som v tom, ze dedici dostanu z "tvojho" 2. piliera cash... teda ak su uvedeni ako "beneficial"... A ked dostanu cash, tak teoreticky si to mozu dat ako dobrovolny prispevok (ale preco by to robili)...
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa hokaido »

maro.sk napísal:Pokiaľ ide o "ozajstné" investovanie, mám nejaké voľné prostriedky ktoré zvažujem použiť na otvorenie účtu vo Finax. Vyzerá to, že sa na to blíži vhodná chvíľa
Finax sa podla mna oplati iba do urcitej sumy. Odporucam tom mojim znamym, ktori nechcu riesit brokera su ochotni si sa to zaplatit.
Napr ak by si vlozil do Finaxu 20.000€, rocne ta to stoji 240€ + poplatok z vkladov mensich ako 1000e vo vyske 1,2%. Garancny fond do vysky 50k
Pri poplatku 240€/rocne mozes mat ucet priamo u IB za $120, s tym ze v tom mas aj "kredit" $10 mesacne na poplatky. Po zaplateni za konverziu cca $2 mozes urobit este 8 obchodov na us burze kazdy mesiac, alebo ked chces investovat v eurach, tak vacsinou je okolo 5€ poplatok na eu burzach, co su vlastne 2 obchody z toho kreditu. Garancny fond u IB je $500k. Ovladanie anglictiny je podmienkou. Ak je anglictina problem, tak potom Lynx.
Takze skutocne odporucam FINAX len tym, co su mentalne slabsie vybaveny pre financie, resp chcu investovat max do 10k €.
rmaly napísal:ja som v tom, ze dedici dostanu z "tvojho" 2. piliera cash... teda ak su uvedeni ako "beneficial"... A ked dostanu cash, tak teoreticky si to mozu dat ako dobrovolny prispevok (ale preco by to robili)...
Dedenie z II. piliera som tiez pochopil tak, ze sa dedi cash. Su tam ale iste vynimky. Pokial zosnuly este nezacal cerpat dochodok z II. piliera, dedici ziskaju vsetky jeho uspory z neho. Ak uz zacal cerpat, tak max do 7 roka.
https://www.employment.gov.sk/sk/social ... dedit.html" onclick="window.open(this.href);return false;

V praxi to potom funguje tak(povedzme ze vam bude poistovna vyplacat kazdy mesiac 100€), ze ak zomriete v prvy rok, vasi dedici dostanu len dochodky za zvysnych 6 rokov, tj 6x12x100=7200€. Ak zomriete siesty rok, tak dedici dostanu 1200e. Ak zomriete desiaty rok, dedici nedostanu nic, vsetky zostavajuce nasetrene peniaze zostavaju poistovni. Neviem ako to je s dobrovolnymi prispevkami, ale predpokladal by som, ze tie sa dedia vsetky nevyplatene aj pri umrti po 7 roku.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa rmaly »

@hokaido ano, presne tak to chapem aj ja...
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa andre »

K finaxu:
1. tie poplatky nieco zozeru, ale podla ich simulacii (teda hlavne backtestov) ma ich alokacia nejake to 1% p.a. nadvynos nad MSCI world. Co by to malo dorovnat, uvidime ci aj naozaj.
2. ked si ucet otvaral cez "spriazneneho poradcu" mas to bez vstupneho poplatku, neviem ci to este plati.

Ked chcete nieco podobne ale s nizsimi poplatkami je napr. etfmatic.com
maro.sk
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 10 05, 2013 12:17 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa maro.sk »

Tým že mám "voľné prostriedky" som nemyslel 20.000€ :lol: Skôr som zvažoval založiť účet pre dieťa a tam pravidelne niečo prihadzovať. Otvorím taký základný a budem pomaličky sporiť. Vzhľadom na aktuálnu situáciu si radšej momentálne ponechám väčšinu úspor ako cash (ako sa hovorí "cash is king"). Aby som vedel aspoň pol roka/rok vykryť prípadné problémy s rodinným príjmom.

Skôr teraz špekulujem (čo je asi presný výraz), či sa k 2. pilieru správať ako k investícii a pomaly začať presúvať napr. 10% mesačne z dlhopisov do indexu.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa Glogol »

maro.sk napísal: či sa k 2. pilieru správať ako k investícii a pomaly začať presúvať napr. 10% mesačne z dlhopisov do indexu.
Osobne som tak robil a 26.03 ( lokalne najnevhodnejsi cas ) som 5% presunul do akcii z dlhopisov.
Zial v dlhopisovom fonde som uz od zvolenia Trumpa a vela som prepasol. p.s. Allianzu to trvalo 1 den. 25 som poziadal a zmena bola k 26.... co uz.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa Glogol »

Len doplnam ze Allianz ma pre 2.pilier len dva fondy akciovy a dlhopisovy a samozrejme padol aj dlhopisovy len menej. Chcem tym len povedat ze neznamena ze dlhopisovy je bezrizikovy. Ked pride armagedon tak pojdu oba do.rdele. Len jeden viac a druhy menej.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa slimak »

Maro .sk Predal si asi velmi dobre. Ze si nenakupil,ked to bolo dole,bolo tam velmi kratku dobu ,ci dneska? Ja som v allianzi a ja nemam index - teda mne to mozu manazovat aj odbornici z allianzu. Tiez som predal aj skor na vrchole ako ty, ale som cast kupil 15-20% na uplnom dne a predvcerom 30% Teraz mam v akciach 50% a 50% v dlhopisoch.

Nechapem naco sa tesic,davas tie smajliky. Ak si nenakupil si nic nezarobil.

A kludne aj potom ako si dobre predal si prerobil.
Naposledy upravil/-a slimak v Št 09 04, 2020 9:58 pm, upravené celkom 1 krát.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa Glogol »

slimak napísal:Teraz mam v akciach 50% a 50% v dlhopisoch.
Idem sa nad svojim pomerom 95:5 hlboko zamysliet. :? ci nie som privelmi bojazlivy.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa slimak »

Ja sa tomu nerozumiem. Ja som mal pred 4 mesiacmi vstko v akciach a pred dvoma tyzdnami vsetko v dlhopsoch a dnes to mam pol na pol. Citam vase vlakna. Ale prehadzujem to v allianzi ,zene a je ucitelka nasporila si asi 5000 - 2000( 5000 si nasporila a o 2000 ma viac,za 2,3 roky, 5000 sporila odzaciatku prve dieta sme mali 2007,odvtedy jej tam stat prispieval)) som prehadzovanim zarobil.Za dva roky prehadzovania. Z dlhopisov do akcii a spat.

Nikdy som nekupil za vacsiu cenu ako predal. Najvacsia cena bola pred dvomi dnami.
Naposledy upravil/-a slimak v Št 09 04, 2020 10:27 pm, upravené celkom 2 krát.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa Glogol »

slimak napísal: ...som prehadzovanim zarobil.Za dva roky prehadzovania. Z dlhopisov do akcii a spat.

Gratulujem. Tak by sa to malo nejako robit. A menej katastrofickych clankov asi citat ako to robim ja.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa slimak »

Ja ako laik, vrchol sa da stihnut dno nie. Akto robis postupne vypredavas. Na vrchole,alesi myslis ze to tam je to sa da chytit. Dno je tazie. Ale aj to sa mi podarilo aj teraz ale len z 20% a Dvaroky dozadu co bolo po vianociach. Tiez asi len s 20%
bakiba
Príspevky: 18
Dátum registrácie: So 23 05, 2009 4:35 pm

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa bakiba »

Ja som v 100% v idexovom fonde od jeho zaciatku, pri tejto krize mi hodnota najviac zatial klesla 27%. Ale aj tak mam tam o 30% viac ako som vlozil aj ked p.a. je to dost mizerne okolo 1.8%
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa slimak »

Ma glogol,upozornil aby som tu nezverejnoval take screene(ze tam podla prispevku od soc - uvidite ake mam prijmy - ved sa pozrite - a to dnes uz je v celku dobre, aj tie prispevky do II.piliera ,to ked nastupila do skolstva 2012 to bol pruser.Deti sme si spravili predtym teda 2007 a 2009,vtedy mala vacsie prispevky od statu do II.piliera), ze uvidia aky je plat(moze to byt cast prispevku do tohto fondu). Ucet je zenin. Je ucitelka. A to tam ste videli,to je asi za nejaky kruzok. Ja tie screene chcem ukazat ,ze da sa zarobit na prehadzovani(teda jej rocny prispevok bol 600 a 600 som jej urobil navyse). A toto je obdobie ked sa mi ani nedarilo,ale ked som to dal,za co som predaval,teda aj by tam bolo zaco som nakupoval.

Lebo sa chcem pochvalit. Aj to ale ze da sa natom zarobit. Ani zaboha neviem teraz tu dat tie screene ako sa mi to vcera podarilo? Prilohy,ako som ich vcera vedel najst tak nevsimatelne. Ale vedel som,ze to muselo byt lahke.

A to najdolezitejsie. Ja nepoznam cenu aka bude,ja sa ju dozviem o dva tri dni. Ale naucil som sa stym zit. Spekulujem co bude o dva tri dopredu. Toto forum mi pomaha.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa slimak »

A ze som chytil aj dno. Tento moj ucet - je na pomoc rodine(ked tu nebudem). Chcel som na nom riskovat aby som najviac tu zarobil. Je tam menej penazi. 25eur prispevok so soc.pois. to je z minimalnych odvodov SZCO.

Na tom to ucte sa mi prave nepodarilo to o co som sa snazil, so zeninim uctom byt konzervativnejsi a na tomto zarabat. Ani nie zeby som urobil stratove obchody,ani tu neboli, tam je asi 2500 euro. Ma nezaujimal, velku cast ked som mohol robit obchody a vymeny ani som nepoznal heslo k tomu uctu.

Hram sa stym uctami a chcem na nich zarabat. Priklad dnes neviem. Tak pockam dva tyzdne ci mesiac. Hlavne ja ak to tak prehadzujem. Ja neviem co bude,teda ani sa neviem ze hram konzervativnejsieho,ci aktivnejsieho. A kazdy jeden obchod - vymena je rovnaka. Teda budem posuvat po 20% teda cez 2000 euro.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa slimak »

Vo stvrtok som to vsetko predal(vymenil) a som len v dlhopisovom. Cena by mala byt za piatkove ceny.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 471
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 109 times

Re: Corona v druhom pilieri :)

Príspevok od používateľa duves »

maro.sk napísal: Ut 10 03, 2020 9:43 pm Tu si na mne väčšina investorských guru zgustne ako sa nemá panikáriť :D , ale popíšem vývoj v mojom druhom pilieri za posledné cca 3 týždne.
18.2.2020 Index 93.000 €
23.2.2020 Index 89.000 €
25.2.2020 Index 87.600 €
To už som na základe správ nevydržal a zadal som príkaz na zmenu fondu z indexového na dlhopisový. A to teda Generali celkom trvalo (v podmienkach majú uvedené 3 pracovné dni)..
26.2.2020 Index 87.300 €
3.3.2020 Dlhopis 87.000 €
9.3.2020 Dlhopis 86.460 €

Pre zaujímavosť som si spravil prepočet, koľko by som mal v indexe 9.3.2020 a vyšlo mi že 73.130 €.
Prepočet som robil vynásobením stavu DJ ktoré som mal v indexe 26.2. a hodnoty DJ v indexe k 9.3.
Tiež mam tu istu spoločnosť a netrva to tak dlho. 3 dni z pohladu zaevidovania zmeny, to ano. Dnes vykona sporitel zmenu strategie a menia to zajtra. Na konte to vidno pozajtra. Su spoločnosti, ktore nemajú apku.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"