Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

duves napísal: Po 03 01, 2022 5:20 pm Nie je to spoplatnene a pre projekciu z I.piliera treba mat registráciu do Soc.po.
Čísla do roku 2003 (to sa týka starších) tam treba zadať ručne. Údaje od roku 2004 tam natečú z konta v Socialnej poistovni po registrácii v nej.
https://dochodkovy.blogspot.com/2020/10 ... balku.html
OK dík, tak to skúsim, čo za hlody mi tam vyjde.

cryptotrader napísal: Ut 04 01, 2022 9:44 am Nemoze to tak byt. Mozes mat 100%. Ja mam index 100%, resp. ak ti to neumoznuju tak zmen DSS.
Už mi to prešlo, minule ma asi zmýlilo, že vtedy som skúšal skombinovať akcie a indexy, tak keď som zadal nejaké číslo menšie ako 100 do akciového alebo indexového fondu, tak zvyšok umožňovalo dať už len do dlhopisov.

tomáš virdzek napísal: Ut 04 01, 2022 9:03 pm 4P = 1,2% AuM, 2P = 1% Entry, 0,3% AuM, 10% HWM. Pri investícii 1000 eur, 8% vynose, pri 10 rokoch, pri 40 rokoch.
Najväčšou položkou je jednoznačne poplatok za správu, nie entry fee. II. pilier je teda pri takýchto číslach lacnejší.[/size]
Môže byť, ako sledujem stav investícií, mám pocit, že v 2. pilieri mi stav konta narastá rýchlejšie ako vo Finaxe. Nevýhodu 2. piliera vidím už len v tom, že ak by som potreboval peniaze, tak skôr ako za nejakých ~25 rokov ich nevyberiem. Navyše keď si pozriem výpis, tak vidím len pripísané čiastky, ale nič, čo by si účtovali za správu.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 107 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Roz napísal: St 05 01, 2022 11:21 am OK dík, tak to skúsim, čo za hlody mi tam vyjde.
Kedysi bolo treba navštivit pobočku SP za účelom získania GRID karty. Už s tym skončili. Najnovšie pomocou aplikácie v smartfone.
https://www.podnikajte.sk/socialne-a-zd ... o-esluzieb

Len neviem, či sa novemu uživatelovi musí zriadit účet v SP navštevou v SP, alebo sa to da elektronicky.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

Mám GRID ale už sa prihlasujem cez EID.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 928
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 113 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

Roz napísal: St 05 01, 2022 11:21 amNavyše keď si pozriem výpis, tak vidím len pripísané čiastky, ale nič, čo by si účtovali za správu.
V rocnej sprave je uvedene vsetko. Teda malo by byt (mam uniqu)
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

Hej hej, postupne všetko dávam dokopy, teraz si zo SocPo kopírujem odvody do Excelu, aby som mal pokope papierové aj elektronické výpisy.
tom13
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 10 12, 2021 5:29 pm
Has thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa tom13 »

Roz napísal: St 05 01, 2022 8:10 pm Mám GRID ale už sa prihlasujem cez EID.
Pls musel si ist so SP osobne pre zriadenie pristupu cez EID alebo sa to da vybavit aj elektronicky? dik
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

Prihlás sa do SocPo cez GRID a tam v nastaveniach máš možnosť sa prihlásiť cez EID, to si daj aktivovať, následne ti vygeneruje kód. Ten si skopíruj a odhlás sa. Potom sa daj prihlásiť cez EID a ono si vypýta ten kód. Kódom si to spáruj a budeš sa už môcť prihlasovať cez EID.
tom13
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 10 12, 2021 5:29 pm
Has thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa tom13 »

Dik za navod, ale ja nemam ani GRID kartu, nic som doteraz so SP neriesil.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

Zavolaj im alebo napíš, lebo inak neviem, asi budeš musieť navštíviť pobočku.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 107 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Podla tohoto: https://www.socpoist.sk/aktuality-grid- ... 411s70027c
a navodu tu: https://www.socpoist.sk/ext_dok-navod1/69753c
Stačí vytvorenie užívatela a aktivácia z domu.
Osobne používam apku FreeOTP, aspon tej som porozumel
https://play.google.com/store/apps/deta ... l=sk&gl=SK
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

Ono celkovo tie eslužby SocPo sú jedna veľká adventúra a keď k tomu pridáme prihlasovanie cez EID tak to je niekedy hotové pokračovanie Tomb Raidera, pokým sa k niečomu dopracujem.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 107 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pred rokom mal priemerny sporitel v druhom pilieri 6356 Eur. Keby sa presunuly dlhopisove fondy do indexovych by to bolo zhruba 7600 EUR. Priemerny cas do dochodku mi vychadza na 22 rokov. Priemerny cas sporenia odhadujem na 9 rokov. Ak odhadujeme rast indexov 5 percent bez inflacie tak tych 7600 plus vklady budu mat hodnotu pri vstupe do dochodku zhruba 18600 Eur.

To vsetko ak som sa nepomyli pri vypocte a moje odhady su realne i ked do buducnosti nevidim. Niekto s lepsimi datami a viac casu by to mohol spocitat.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Po 17 01, 2022 11:07 am Šebo tam mal dobré návrhy, presmerovať nové platby priamo do indexového fondu,aby si ľudia zvykli, a k tomu nejaké to DCA v závislosti na veku a išlo by to. Len by to chcelo štátny indexový fond trakujúci svetovú ekonomiku, do ktorého by sa "nútene" presúvali prostriedky z dlhopisových fondov. Pretože niektoré správcovské spoločnosti urobili z indexového fondu, fond sledujúci akýkoľvek index a to nie je ono.
Ešte je tu otázka, či všetko presúvať do indexov, alebo nechať určitú časť v dlhopisoch, prípadne zlate, kvôli drawdownom, ako to ukazujú Andrého backtesty...
Ten štátny indexový fond by všetko vyriešil.

Spravovať by ho spočiatku mohli aj debili: nič iné by nemohli robiť len investovať do ETF SVET - iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)
Od 2015, čo vyhodnocujem hitparádu má ETF SVET v EUR výnos 13,17% p.a., za 10 R okolo 13% p.a.

V čom by bola podstata: jeden veľký fond má menšie náklady....ten štátny by nepotreboval byť ziskový, len pokryť náklady.
Poplatky by boli minimálne, alebo nulové ( hradil by ich štát - ved je to najlepšia investícia, lebo dôchodkový systém raz skolabuje )

Čiže zoberte si, že ľudia by si mohli vybrať medzi súkromnými dôchodkovými a štátnym indexovým.
Ten štátny indexový by mal však najlepšiu performance, lebo z nízkymi poplatkami by trackoval ETF SVET.
Najlepšie indexové súkromné majú priemer za 5R okolo 11% p.a....ETF SVET malo cez 13% p.a.

Minule som písal, že v kanade existuje taký štátny penzijný fond. Má výnos za posledných 10 rokov 10,8% p.a.

Tu to máte čierne na bielom:
https://www.newswire.ca/news-releases/c ... 39839.html

P.S. teraz hneď by som zakázal 10% podiel na zisku v indexových fondoch ( nedáva zmysel brať odmenu za kopírovanie pasívneho indexu )
teraz hned by som prehodnotil licencovanie: v dôchodkových fondoch nesmú robiť gambling
v Poštovej banke mali -10% voči indexom ktoré dali +30%. To je šialenstvo, ktoré vo verejnom kolektívnom dôchodkovom investovaní nemá čo hľadať. Veď to sa podobá na trestný čin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku s obrovskou škodou pre verejnosť..
Nesrandujem..na gambling sú určené hedžové fondy, resp. fondy kvalifikovaných investorov ( na čo je vlastne európska legislatíva PRIIPS, ktorá nám zakazuje kúpiť americké indexové ETFs , ale v dôchodkovom akciovom fonde môžu gamblovať ako chcú? )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 928
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 113 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa wladas »

10% je sice vela ale keby sa zakazal tak co by motivovalo pokracovat spravcovskym spol. starat sa o tie ucty?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

wladas napísal: Po 17 01, 2022 9:57 pm 10% je sice vela ale keby sa zakazal tak co by motivovalo pokracovat spravcovskym spol. starat sa o tie ucty?
Majú 0,3% p.a. a 1% z vkladov. Čím viac peňazí tam bude, tým je to lukratívnejšie. takže nielen o čas ide, ale aby ľudom rástli účty...lebo ked nerastú, tak ani 1% p.a. babrákom nestačí. Neviem to posúdiť ekonomicky, ale priestor je k 0,4% p.a...0,5% p.a. Ale nie plus 1/10 z výnosu.

Teraz ich je ako hadov. Veľa hráčov s menšími podielmi. Len tri z nich stoja za niečo. Nerozdával by som licencie hocikomu.
Pri vyššom podieli na trhu (keby ich bolo menej ) by sa našiel kompromis...ved EIC to robí za menej, niektoré banky: 0,1% - 0,3%.
Pri pasívnej správe nie je o čom diskutovať. Dalo by sa diskutovať aj o tom, že z 2 piliera by som aktívnu správu úplne vylúčil.
Treba si naliať čistého vína: aktívna správa v SR je kamufláž..zbytočná vec.

Povolené by boli dajme tomu 3 indexové ETFs (SVET, USA, EU ), tri dlhopisové a zlato max. 10%. Hotovo.
Nevidím nijaký problém. Ked FED skupoval dlhopisy cez ETFs, tak hádam nejaký štandard spĺňajú..Väčší ako v slovenskom správcovi, ktorý si tam napchá kadejaké dlhopisy

1. pilier je nula. Poistenie s garanciou min. dôchodku 330 € po odpracovaní 30 rokov
2. pilier by bolo sporenie do kapitálových trhov bez aktívnej správy. Štát by mal garantovať pravidlá. Zlaté pravidlo ohladom akcií máme od Buffetta v mojom podpise.
3. pilier by bola aktívna správa. To čo je teraz v 2 pilieri, ale nech si správcov vyberajú zamestnávatelia. Každý zamestnávateľ má ekonómov, tak by hádam vybrali lepšie fondy ako bežní ľudia...
4.. pilier by bolo individuálne investovanie s daňovými úlavami...tu netreba nič len osvetu.

Minule som vypočítal, že s tým, čo človek za 30 rokov napchá do sociálky by v indexovom fonde dosiahol 10 x väčší dôchodok ako mu dá štát.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa jogo »

Par poznámok:
JUGGLER napísal: Po 17 01, 2022 8:55 pm Ten štátny indexový fond by všetko vyriešil.

Spravovať by ho spočiatku mohli aj debili: nič iné by nemohli robiť len investovať do ETF SVET - iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)
Od 2015, čo vyhodnocujem hitparádu má ETF SVET v EUR výnos 13,17% p.a., za 10 R okolo 13% p.a.
iShares MSCI World vynecháva čínske akcie, preto by som išiel do Vanguard world VT alebo VWCE, kde majú zastúpenie aj čínske akcie. Za 30 rokov môže byť Čína svetový líder a politické zriadenie sa môže zmeniť. Aj teraz sú čínske indexy výkonnejšie ako európske. Neťahal by som politiku do biznisu.
JUGGLER napísal: Ut 18 01, 2022 1:32 am 1. pilier je nula. Poistenie s garanciou min. dôchodku 330 € po odpracovaní 30 rokov
Ešte že toľko, pred pár rokmi mi dôchodková kalkulačka socialnej poisľovne vypočítala dôchodok na úrovni 240€. :?
Minule som vypočítal, že s tým, čo človek za 30 rokov napchá do sociálky by v indexovom fonde dosiahol 10 x väčší dôchodok ako mu dá štát.
Bude v tom výpočte nejaká chyba.
Priemerný dôchodok je 500€, to by znamenalo mať usporené v 2 pilieri pri nevalorizovanom dôchodku 6000/0.045=133 333€*10=1.3mil €
To by si musel mesačne dávať do 2 piliera 900€ pri zhodnotení 8% p.a.
https://www.financnykompas.sk/investova ... a#vysledok
Na starobný dôchodok ide 18% priemernej mzdy, to je teraz nejakých 220€
Naposledy upravil/-a jogo v Ut 18 01, 2022 6:12 am, upravené celkom 3 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 209
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 47 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Murosik »

jogo napísal: Ut 18 01, 2022 6:07 am Bude v tom výpočte nejaká chyba.
Priemerný dôchodok je 500€, to by znamenalo mať usporené v 2 pilieri pri nevalorizovanom dôchodku 6000/0.045=133 333€*10=1.3mil €
To by si musel mesačne dávať do 2 piliera 900€ pri zhodnotení 8% p.a.
https://www.financnykompas.sk/investova ... a#vysledok
Na starobný dôchodok ide 18% priemernej mzdy, to je teraz nejakých 220€
Mne to vychádza zasa trochu inak. Ja teda beriem do úvahy priemerný plat a tam ide spolu na starobný dôchodok mesačne cca tých 230-240€ (ja rátam 230€). Uvažujem s priemerným úročením 9%, pretože toľko sa dá rátať cca v S&P500 pri reinvestovaných dividendách. Po 30 rokoch mi vychádza, že by osoba mala našetrených 379.260,-EUR. Ak uvažujeme o tom, že na to, aby človek nikdy peniaze neminul, tak by z nich nemal minúť ročne viac ako 4%, tak mi z toho vychádza, že by nemal minúť viac, ako 15 160,-EUR ročne (cca 1263,-EUR mesačne). Čo je viac ako raz taký dôchodok ako ponúka štát. A teda s tým, že po tom, čo zomrieš, tak po tebe ostane dosť peňazí na to, aby aj tvoje deti mali o dosť prilepšené na dôchodok. A teda, to by človek, čo začína pracovať v 20ke, mohol ísť na dôchodok v 50ke, čo si dnes isto dovoliť nemôžeš.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Murosik napísal: Ut 18 01, 2022 9:18 pm Mne to vychádza zasa trochu inak. Ja teda beriem do úvahy priemerný plat a tam ide spolu na starobný dôchodok mesačne cca tých 230-240€ (ja rátam 230€). Uvažujem s priemerným úročením 9%, pretože toľko sa dá rátať cca v S&P500 pri reinvestovaných dividendách. Po 30 rokoch mi vychádza, že by osoba mala našetrených 379.260,-EUR.
Ďakujem, že si to takto vypočítal. :like:

Ja si už nepametám ako som dospel k 10 násobnej sume, ale skúsim trochu potrápiť Joga a lepších matematikov

Tak skúsme či tú 10 x väčšiu sumu dostaneme.

Tebe vyšlo 380 000 €. Priemerný vek dožitia muža v SR je 79 rokov. Teda štát vypláca dôchodok u muža v priemere 15 rokov.

Minimálny dôchodok po 30 odpracovaných rokoch je 330 €.
Štát teda v priemere potrebuje 59 400 € na jedného muža z minimálnym dôchodkom.

Priemerný dôchodok v SR je myslím 515 €. Štát teda na priemerného muža minie cca 92 700 €.

Tak zoberme tých 380 000 € a vyplácajme si rentu 10 x vyššiu ako minimálny dôchodok: 3300 € mesačne.

Nezabudnime, že čas pracuje v náš prospech. My si vyplácame rentu, ale zbytok peňazí sa ďalej zhodnocuje o 9% p.a.

Viete niekdo vypočítať ako dlho by nám to vydržalo, keby sme zo sumy 380 000 € vyplácali 3300 mesačne, pričom zbytok by sa ďalej zhodnocoval o 9% p.a.?

P.S. bez zhodnocovania zvyšnej sumy by sme vydržali cca 10 rokov. Ak s 9% p.a. vyjde viac ako 15 rokov, skúste prosím nahodiť vyplácanie 5150 € mesačne, čo by bolo 10 x viac ako priemerný dôchodok v SR.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa jogo »

Murosik napísal: Ut 18 01, 2022 9:18 pm Mne to vychádza zasa trochu inak. Ja teda beriem do úvahy priemerný plat a tam ide spolu na starobný dôchodok mesačne cca tých 230-240€ (ja rátam 230€). Uvažujem s priemerným úročením 9%, pretože toľko sa dá rátať cca v S&P500 pri reinvestovaných dividendách. Po 30 rokoch mi vychádza, že by osoba mala našetrených 379.260,-EUR. Ak uvažujeme o tom, že na to, aby človek nikdy peniaze neminul, tak by z nich nemal minúť ročne viac ako 4%, tak mi z toho vychádza, že by nemal minúť viac, ako 15 160,-EUR ročne (cca 1263,-EUR mesačne). Čo je viac ako raz taký dôchodok ako ponúka štát. A teda s tým, že po tom, čo zomrieš, tak po tebe ostane dosť peňazí na to, aby aj tvoje deti mali o dosť prilepšené na dôchodok. A teda, to by človek, čo začína pracovať v 20ke, mohol ísť na dôchodok v 50ke, čo si dnes isto dovoliť nemôžeš.
Tých 4% ročne je myslených tak, že ti peniaze vydržia až do smrti a nie, že z tých peňazí nič neminieš.
Ja som rozoberal terajšie reálne parametre 2 piliera vrátane anuity a nie programového výberu. A to som ešte nezapočítal poplatok za správu, poplatok za zhodnotenie a vstupný poplatok, ktoré znížia výnos asi o 1% p.a. Navyše to simulujeme na SP500, ktorý ma vyšší výnos ako MSCI World o 1- 2% p.a. Navyše sme nezapočítali do porovnania rast dôchodkovej hodnoty 1.piliera, ktorý sa rovná rastu priemernej mzdy a prejavuje sa na dôchodku hneď tzn. že posledný rok odrobený pred dôchodkom sa na výslednom dôchodku prejaví rovnako, ako rok odrobený pred 30 rokmi, čo u 2. piliera neplatí. Nedávajme si ružové okuliare pre 2 pilier a čierne pre 1.pilier.
Naposledy upravil/-a jogo v St 19 01, 2022 8:51 am, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: St 19 01, 2022 12:17 am Ďakujem, že si to takto vypočítal. :like:

Ja si už nepametám ako som dospel k 10 násobnej sume, ale skúsim trochu potrápiť Joga a lepších matematikov

Tak skúsme či tú 10 x väčšiu sumu dostaneme.

Tebe vyšlo 380 000 €. Priemerný vek dožitia muža v SR je 79 rokov. Teda štát vypláca dôchodok u muža v priemere 15 rokov.

Minimálny dôchodok po 30 odpracovaných rokoch je 330 €.
Štát teda v priemere potrebuje 59 400 € na jedného muža z minimálnym dôchodkom.

Priemerný dôchodok v SR je myslím 515 €. Štát teda na priemerného muža minie cca 92 700 €.

Tak zoberme tých 380 000 € a vyplácajme si rentu 10 x vyššiu ako minimálny dôchodok: 3300 € mesačne.

Nezabudnime, že čas pracuje v náš prospech. My si vyplácame rentu, ale zbytok peňazí sa ďalej zhodnocuje o 9% p.a.

Viete niekdo vypočítať ako dlho by nám to vydržalo, keby sme zo sumy 380 000 € vyplácali 3300 mesačne, pričom zbytok by sa ďalej zhodnocoval o 9% p.a.?

P.S. bez zhodnocovania zvyšnej sumy by sme vydržali cca 10 rokov. Ak s 9% p.a. vyjde viac ako 15 rokov, skúste prosím nahodiť vyplácanie 5150 € mesačne, čo by bolo 10 x viac ako priemerný dôchodok v SR.
To je to, čo sa mi nepáči na anuite 4.5%, lebo keby poisťovne len rozdelili tie peniaze, čo tam dôchodcovia dajú, tak môžu vyplácať nevalorizovaný dôchodok 100/4.5=22 rokov. A oni ho vyplácajú 13,5 roka a tvária sa, ako keby tie peniaze vôbec nezhodnocovali na kapitálových trhoch. Vek dožitia muža je 74 rokov, ženy 81 rokov a priemer je 77,5.
BRATISLAVA. Priemerný vek dožitia Slovákov sa za poslednú dekádu zvýšil o 2,5 roka, keď sa muži dožívajú 73,8 roka a ženy o sedem rokov viac.

Čítajte viac: https://ekonomika.sme.sk/c/22175237/pri ... ysuje.html
Viete niekdo vypočítať ako dlho by nám to vydržalo, keby sme zo sumy 380 000 € vyplácali 3300 mesačne, pričom zbytok by sa ďalej zhodnocoval o 9% p.a.?
Aby som toto vypočítal, tak na to musím urobiť jednoduchý program, ale dnes je pekný čas, tak inokedy.
Ale hrubý odhad:
3300*12=39 600€
39 600/0.09=440 000€
Ak by bola nasporená suma 440 000€, tak pri pravidelnom ročnom zhodnotení 9% p.a. by suma vydržala navždy.
Ale pri reálnom trhu, kde sme mali poklesy cez 50%, by sa na dne krízy nevyberalo 9% ročne, ale 18% ročne (roky 2002,2003,2008,2009) a to by výrazne znížilo kapitál a následovný rast už by nepokryl straty z týchto výberov. Roky 1929-1933 by dôchodok samozrejme neprežil. Preto na presnú simuláciu už treba nie celkom jednoduchý program, ale možno André to dokáže nasimulovať na reálnych dátach.
Koniec koncov, podobnú simuláciu už robím 2 rok v JSDF, ale s tým, že tam počítam s navyšovaním dôchodku aspoň o infláciu, tak preto vyberám len 5% ročne.
Naposledy upravil/-a jogo v St 19 01, 2022 9:44 am, upravené celkom 2 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 209
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 47 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Murosik »

jogo napísal: St 19 01, 2022 8:39 am Tých 4% ročne je myslených tak, že ti peniaze vydržia až do smrti a nie, že z tých peňazí nič neminieš.
Ja som rozoberal terajšie reálne parametre 2 piliera vrátane anuity a nie programového výberu. A to som ešte nezapočítal poplatok za správu, poplatok za zhodnotenie a vstupný poplatok, ktoré znížia výnos asi o 1% p.a. Navyše to simulujeme na SP500, ktorý ma vyšší výnos ako MSCI World o 1- 2% p.a. Navyše sme nezapočítali do porovnania rast dôchodkovej hodnoty 1.piliera, ktorý sa rovná rastu priemernej mzdy a prejavuje sa na dôchodku hneď tzn. že posledný rok odrobený pred dôchodkom sa na výslednom dôchodku prejaví rovnako, ako rok odrobený pred 30 rokmi, čo u 2. piliera neplatí. Nedávajme si ružové okuliare pre 2 pilier a čierne pre 1.pilier.
Áno to máš pravdu. Dokonca aj pri 4% sa môže v horších scenároch stať, že ich nakoniec minieš úplne. Ale pravdepodobnosť je väčšia v tom, že ti skôr niečo ostane s ohľadom na dĺžku dožitia a na to, že do dôchodku dnes ideš po 64 rokoch.
S tým, že tam nie sú zarátané poplatky za správu atď. to máš zasa pravdu, ale pre mňa osobne to podstatné nie je. Pre mňa je podstatné, čo štátu dávam a čo za to dostanem. Čiže štát si sám pourčoval rôzne poplatky atď. aby podľa seba vedel dobre zabezpečiť dôchodky. A ja za to následne očakávam určitý štandard, ktorý oprávnene môžem očakávať vzhľadom na reálny vývoj trhu. Veď ostatne sám štát legislatívne upravil ako budú vyzerať dôchodkové piliere a ako sa môžu zhodnocovať. Čiže to, že štát si ukrajuje rôzne poplatky ešte aj z toho, čo si už raz zobral, to mňa, ako konečného "spotrebiteľa" nezaujíma. Pre mňa je podstatné len to, že ak by som si peniaze na dôchodok spravoval sám, tak si zabezpečím oveľa lepší dôchodok, než mi zabezpečí štát a hlavne mám väčšiu istotu, že nejaký dôchodok budem mať. Čo si myslím, že je zrejmé, že každý človek by si pri troche snahy lepší dôchodok, než ten od štátu, vedel zabezpečiť a na to som chcel poukázať.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 107 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Fund
Gold Member **
Príspevky: 406
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 59 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Fund »

@duves prave som to dopozeral,preco nemozme mat normalneho,rozumneho cloveka za ministra,ale len amaterov?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Pre mňa je podstatné len to, že ak by som si peniaze na dôchodok spravoval sám, tak si zabezpečím oveľa lepší dôchodok, než mi zabezpečí štát a hlavne mám väčšiu istotu, že nejaký dôchodok budem mať. Čo si myslím, že je zrejmé, že každý človek by si pri troche snahy lepší dôchodok, než ten od štátu, vedel zabezpečiť a na to som chcel poukázať.

Ak by to, co si napisal vyssie platilo, tak stat moze zrusit dochodky a nestarat sa o tuto problematiku. Zial nemas pravdu. Zavedene to bolo prave z toho dovodu, ze ako to popisujes tak to nefungovalo.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2217
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 625 times
Been thanked: 369 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Juggler: vychádza mi to takto.

Pri tvojich parametroch 380 000, 3300 mesačne je to pri 0% jednoduché. Minie sa to za 380 000 / 3300 = 115,15 mesiaca = 9,6 roka.
Pri rovnakých parametroch ale 9% zhodnotení p.a. je to zložitejšie (rátal som preto v exceli), ale vychádza to 241 mesiacov = 20,08 roka. Potom bude z tej sumy 0.

zostatok.jpg

Zaujímavým je, že keď zmením tú sumu len na 2719 Eur (znížim takmer o 600 Eur), nakoniec ti ešte tá suma ostane aj celá + nejaké všimné navyše (115 Eur). Je to tými 9%. Akákoľvek suma nižšia ako 2719, teda napr. 2600, 2500 atď. spôsobí, že ten zostatok bude oveľa vyšší = rásť. Ak bude tá suma vyššia ako 2719, teda napr. 2720, 2800 atď. krivka sa otočí smerom nadol a zostatok bude stále nižší a nižší ako 380k, aj keď logicky niečo ostane. Dá sa s tým hrať aj ďalej = koľko by to muselo byť, aby to vyšlo na 30, 40 rokov atď...

zostatok 2.jpg
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 107 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa duves »

Mna vytača aktuálny minister práce. Na FB som mu napísal k tomu pripravovanemu rodičovskému bonusu komentar. I ked chápem, že myšlienka je v poriadku, ale nie riešenie. Lebo cely natešený tam zalinkoval ten jeho šalamunsky nápad z postoj.sk. Mám silný pocit, že niekomu tie "nasporene" miliardy v 2.pilieri oči kolú.
Najnovšie zasa vymyslel, že koli rastúcim cenám zvyšiť čo naskor rodičovský príspevok. To asi preto, aby to potom tie deti až vyrastú o 20 či 30 rokov až budu platit dane zaplatili. Toto nevymyslíš. A pardon, že tu píšem aj o I.pilieri.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík Tomáš. :beer:

20 rokov je dosť. Pričom som sa pomýlil, že muži sa u nás v priemere dožívajú 79 rokov:

Priemerný vek dožitia Slovákov sa za poslednú dekádu zvýšil o 2,5 roka, keď sa muži dožívajú 73,8 roka a ženy o sedem rokov viac. Priemerný vek dožitia rómov je o 15 rokov menej.

Svetový priemer je na úrovni 73 rokov. Najvyššieho priemerného veku sa dožívajú Japonci (84,3), na opačnom konci sú s priemerným vekom dožitia obyvatelia Stredoafrickej republiky (53,1 rokov).

Teda štát vypláca v priemere dôchodok mužom len niečo cez 10 rokov...na minimálny 330 € mu stačí 40 000 €. Na priemerný 500 € to je 60 000 €.

Ak by sme sa investovaním dopracovali k 380 000 ( 230 € mesačne 30 R pri 9% p.a ) s rentou/dôchodkom 2700€ a menej môžeme žiť donekonečna.
Samozrejme, v horšom scénari , keby trhy nedávali tých 9% p.a. tá suma pôjde dole, ale podstata je totálna nezávislosť na štáte.

Ľudia s VŠ vzdelaním dnes živoria na dôchodku s 500€. Najvyššie dôchodky o ktorých viem sú okolo 1000 € - to sú už vysokoškolskí profesori a docenti. Vo vyššom veku pritom ľuďom stačí menej. Ale 330€ ,čo je minimálny dôchodok po 30 rokoch - z toho vyžiť musí byť riadny problém. :roll:

Zaujímavá téma, ktorú niekde presuniem, aby sme tu Jirkovi nezahltili vlákno.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa osamely chodec »

inak ani tych 330 e po 30 rokoch nie je istych, je tam este jedna podmienka a to vyska prispevku, musi byt rocne na urcitej hodnote, inak sa ti ten rok do tych 30 nepocita.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

Na konci sa píše:
Na záver osobná poznámka. Autor komentára si za rok 2021 pripísal v druhom pilieri zisk tritisíc eur.
Neviem či to počítal len čistý zisk alebo aj vrátane vkladov (odvodov), ale mne to celkovo vzrástlo o 3800€. Tak neviem či je to veľa alebo málo, ale bol to dobrý rok.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa rmaly »

Roz napísal: St 19 01, 2022 7:59 pm Na konci sa píše:



Neviem či to počítal len čistý zisk alebo aj vrátane vkladov (odvodov), ale mne to celkovo vzrástlo o 3800€. Tak neviem či je to veľa alebo málo, ale bol to dobrý rok.
mne vzrastol ucet o necelych 20.000... pisu, ze ciste zhodnotenie 17240 eur... Uniqa index. prispevky k tomu nejakych 2200 eur
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2217
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 625 times
Been thanked: 369 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Jugglerovo perpetuum mobile :pivko:

Dal som ti to Juggler rovno do jedného grafu, lepšie to vyzerá a lepšie sa to chápe, čo chceš povedať. Iba opravím, že na mesačnej báze to vychádza trošku menej ako 230 eur.


jugglerovo perpetuum mobile.jpg


Samozrejme treba povedať, že všetko je to zjednodušené rátanie s iba 9% p.a. a ako tu už niekto písal, trh je volatilný a preto to "načasovanie" voči trhu vie u každého individuálne spraviť veľa (rozdiely vo výsledkoch), podľa toho kedy človek začne a skončí sporiacu fázu.

PS: Jj, ak budeš mať chvíľu čas, skús to presunúť. Vďaka :)
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 209
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 47 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Murosik »

osamely chodec napísal: St 19 01, 2022 5:53 pm Pre mňa je podstatné len to, že ak by som si peniaze na dôchodok spravoval sám, tak si zabezpečím oveľa lepší dôchodok, než mi zabezpečí štát a hlavne mám väčšiu istotu, že nejaký dôchodok budem mať. Čo si myslím, že je zrejmé, že každý človek by si pri troche snahy lepší dôchodok, než ten od štátu, vedel zabezpečiť a na to som chcel poukázať.

Ak by to, co si napisal vyssie platilo, tak stat moze zrusit dochodky a nestarat sa o tuto problematiku. Zial nemas pravdu. Zavedene to bolo prave z toho dovodu, ze ako to popisujes tak to nefungovalo.
Jasné nefunguje to. Ale nie preto, že by to ľudia nevedeli, ak by chceli. O dôchodok sa nezaujímajú, lebo väčšina ľudí neuvažuje do budúcnosti, ale chú si užiť tu a hneď. To vidíš napríklad u živnostníkov. Odvádzajú si minimálne odvody a teda hrozí im minimálny dôchodok (ktorý je dnes teda oveľa vyšší než by mali dostať po zohľadnení toho, koľko do systému odovzdali). Sami tušia, že im štát nebude dávať dôchodok, ale povedia, že nemajú peniaze na to, aby si na dôchodok odkladali. Čo je blbosť, lebo často zarobia viac ako bežný zamestnanec, čiže problém je v tom, že riešenie dôchodku pre nich nie je prioritou. Ale ak by chceli, tak by túto otázku riešiť rozhodne vedeli. Len nechcú, lebo im je ľahostajná. Veď keď príde na lámanie chleba, tak štát povie, že tí, čo si užívali život a neriešili budúcnosť, tak tým je treba pomôcť, aby mali dôstojnú starobu. A ľudia čo odvádali do SP odvody a aj si šetrili, tak tým povedia, že sú bohatí a mala by sa zaviesť nejaká daň z majetku aby sa pomohlo tým, čo ignorovali potrebu riešenia svojho dôchodku.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Roz »

Hej, teraz pozerám výpis a porovnávam odhady s Oranžovou obálkou. Ale to je taký brutálny rozdiel oproti odhadu Uniqy, že ani neviem, či má zmysel to porovnávať a riadiť sa nejako podľa toho.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 928
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 113 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa wladas »

Fund napísal: St 19 01, 2022 1:09 pmpreco nemozme mat normalneho,rozumneho cloveka za ministra,ale len amaterov?
Lebo ludia tam chcu mat amaterov (zvolili si ich)

rmaly napísal: St 19 01, 2022 8:24 pmpisu, ze ciste zhodnotenie 17240 eur... Uniqa index. prispevky k tomu nejakych 2200 eur
Tak to uz si asi stary chumaj ked ta mas uz 6 ciferne cislo :D

Ja mam cca 26% zhodnotenie a dalsich 3,12% poplatky (zasluzene!!, lol)
Dnes som zachytil v Ekonomickom newslettri ze poplatky mame skoro najnizsie v EU, divne.

Roz napísal: St 19 01, 2022 10:02 pm Hej, teraz pozerám výpis a porovnávam odhady s Oranžovou obálkou. Ale to je taký brutálny rozdiel oproti odhadu Uniqy, že ani neviem, či má zmysel to porovnávať a riadiť sa nejako podľa toho.
Oranzova obalka zle pocita celkovu nasporenu sumu podla mna. Samotna vyska dochodku je ako tak OK. Kazdy pocita inu buducu inflaciu
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Murosik napísal: St 19 01, 2022 10:01 pm Jasné nefunguje to. Ale nie preto, že by to ľudia nevedeli, ak by chceli. O dôchodok sa nezaujímajú, lebo väčšina ľudí neuvažuje do budúcnosti, ale chú si užiť tu a hneď. To vidíš napríklad u živnostníkov. Odvádzajú si minimálne odvody a teda hrozí im minimálny dôchodok (ktorý je dnes teda oveľa vyšší než by mali dostať po zohľadnení toho, koľko do systému odovzdali). Sami tušia, že im štát nebude dávať dôchodok, ale povedia, že nemajú peniaze na to, aby si na dôchodok odkladali. Čo je blbosť, lebo často zarobia viac ako bežný zamestnanec, čiže problém je v tom, že riešenie dôchodku pre nich nie je prioritou. Ale ak by chceli, tak by túto otázku riešiť rozhodne vedeli. Len nechcú, lebo im je ľahostajná. Veď keď príde na lámanie chleba, tak štát povie, že tí, čo si užívali život a neriešili budúcnosť, tak tým je treba pomôcť, aby mali dôstojnú starobu. A ľudia čo odvádali do SP odvody a aj si šetrili, tak tým povedia, že sú bohatí a mala by sa zaviesť nejaká daň z majetku aby sa pomohlo tým, čo ignorovali potrebu riešenia svojho dôchodku.
Nefunguje to, lebo stará generácia bola vždy zvyknutá, že štát sa postará. Štát za komunizmu držal ľudí nakrátko, ale zabezpečil bývanie a prácu.
Ľudia sa teda nemuseli o nič starať. len držať hubu a krok.

Mladé generácie sú investične negramotné. Nenaučili ich rodičia, nemáme v tom tradície, nikto nerobí osvetu. Politici robia ľúbivú sociálnu politiku a je im jedno, čo bude za 10-20-30 rokov. Za 20-30 rokov systém sociálneho zabezpečenia padne, lebo nebude dosť pracujúcich na obrovskú hordu dôchodcov.

K tej majetkovej dani: prídu vysoké dane z nehnutelností. Inú možnosť nemajú. Budeme v pasci, lebo sme zvyknutí bývať vo svojom.
Až potom pochopíme prečo je na Západe tak rozšírený systém nájomného bývania. Ale to už budeme platiť dane z nehnutelností vyššie ako bežné náklady na bývanie...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 209
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 47 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa Murosik »

JUGGLER napísal: Št 20 01, 2022 12:34 am Nefunguje to, lebo stará generácia bola vždy zvyknutá, že štát sa postará. Štát za komunizmu držal ľudí nakrátko, ale zabezpečil bývanie a prácu.
Ľudia sa teda nemuseli o nič starať. len držať hubu a krok.

Mladé generácie sú investične negramotné. Nenaučili ich rodičia, nemáme v tom tradície, nikto nerobí osvetu. Politici robia ľúbivú sociálnu politiku a je im jedno, čo bude za 10-20-30 rokov. Za 20-30 rokov systém sociálneho zabezpečenia padne, lebo nebude dosť pracujúcich na obrovskú hordu dôchodcov.

K tej majetkovej dani: prídu vysoké dane z nehnutelností. Inú možnosť nemajú. Budeme v pasci, lebo sme zvyknutí bývať vo svojom.
Až potom pochopíme prečo je na Západe tak rozšírený systém nájomného bývania. Ale to už budeme platiť dane z nehnutelností vyššie ako bežné náklady na bývanie...
Na mladých (za ktorého sa považujem aj ja) sa informácie o tom, že sa treba starať o svoj dôchodok valia z každej strany. Dokonca aj informácie o tom, ako to spraviť. Skutočne si myslím, že mladí túto otázku neriešia, lebo im vyhovuje ju neriešiť a spoliehajú sa na to, že sa to nejako vyrieši. Tento prípstup je vidieť aj pri iných veciach.
Napríklad aj na tých živnostníkoch. Na jednu stranu tvrdia, že si nebudú platiť odvody, lebo aj tak sa o nich štát nepostará (súhlasím), ale aj tak nekonajú kroky k tomu, aby sa o seba budúcnosti o seba postarali. Čiže je zrejmé, že o probléme vedia, lebo sa táto informácia nedala nepočuť. Ale riešenie nie je pohodlné riešiť teraz, keď môžem mať novšie auto, väčší dom a podobne, lebo to je abstraktný problém, ktorý bude len možno o 30 rokov a kto vie čo vtedy bude.

Ak by sa zdaňovali len nehnuteľnosti, tak to by som bol prekvapený. Ale ja predpokladám, štáty budú koketovať aj s daňou z majetku ak budeš mať väčší majetok v hotovosti, akciách atď. Už teraz sú štátom hlásené informácie o účtoch ich občanov v bankách, u brokerov atď.. Treba len správneho socialistu, ktorí ti povie, že to, že si si neužil každé euro čo si zarobil a myslel si na svoju budúcnosť, poškodzuje iných obyvateľov štátu a preto musíš prispieť na jeho nový sociálny balíček.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: St 19 01, 2022 7:34 pm Ak by sme sa investovaním dopracovali k 380 000 ( 230 € mesačne 30 R pri 9% p.a ) s rentou/dôchodkom 2700€ a menej môžeme žiť donekonečna.
Samozrejme, v horšom scénari , keby trhy nedávali tých 9% p.a. tá suma pôjde dole, ale podstata je totálna nezávislosť na štáte.
Nerobil by som také ďalekosiahle závery, lebo to fakt treba nasimulovať na reálnych dátach, pretože tie DD na indexoch sú smrtelné pre výber peňazí. Treba držať časť peňazí v dlhopisoch alebo hotovosti(zlate). Tomáš ma dobrý nápad simulovať to v exceli. Veď aj Finančníci.cz učili ľudí simulovať stratégie v exceli. Síce excel moc neovládam, ani ho nemám kúpený, ale skúsim sa na to pozrieť na webovej werzii, či sa to dá.
A druhá vec, my to simulujeme spätne v grafe, keď už vieme, že USA ekonomika vyhrala a Japonsko a EU sa dostali do deflačnej pasce. Ale pred 30 rokmi to nikto nevedel, že USA predbehnú celý svet takto brutálne. Japonci im vtedy tvrdo šliapali na päty,..

Ľudia s VŠ vzdelaním dnes živoria na dôchodku s 500€. Najvyššie dôchodky o ktorých viem sú okolo 1000 € - to sú už vysokoškolskí profesori a docenti. Vo vyššom veku pritom ľuďom stačí menej. Ale 330€ ,čo je minimálny dôchodok po 30 rokoch - z toho vyžiť musí byť riadny problém. :roll:
Zabudol si na špecialnu kastu ľudí: colníci, vojaci a policajti. Známy colník ma výsluhový dôchodok 900€ a to ešte ma ďaleko do starobného dôchodku. :)
Známa ma dôchodok 330€ mesačne a nesťažuje si. Dôležité je nežiť sám(ma manžela), "ve dvou se to lépe táhne", lebo náklady na byt, auto atď sa pokrývajú z dvoch dôchodkov a nie jedného.
Naposledy upravil/-a jogo v Št 20 01, 2022 9:26 am, upravené celkom 3 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa jogo »

Ten Šebo nemá chybu, škoda ho je na tej škole. Mal by ísť reformovať 2. pilier na ministerstvo.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 406
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 59 times

Re: Koľko by malo byť v druhom pilieri?

Príspevok od používateľa Fund »

@jogo...skoda veru,ze tam nie je,ale asi nema potrebu sa tam ist hadat s amatermi,"blbci sa lepsie ovladaju"...
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"