IV. pilier

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Peter222
Active Member
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm

IV. pilier

Príspevok od používateľa Peter222 »

https://www.pepp.sk/portfolio-zivotneho ... -dochodku/

K tomuto zatiaľ 2 otázky:

1. V názve to má pepp, ale rozumiem tomu tak, že so samotným produktom PEPP to po formálnej a legislatívnej stránke nemá nič spoločné, je to iba odkaz na web pepp.sk. Tak je?

2. Aká je tu provízka pre finančného agenta za sprostredkovanie?

Potom sa dostanem aj k samotnému zloženiu produktu, resp. jeho podmienkam.

aviceN
Active Member
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am

Re: IV. pilier

Príspevok od používateľa aviceN »

Je to zapoplatkovana manazovana investicia do EIC v peknej krabicke, nic viac, nic menej.

Peter222
Active Member

K poplatkom som sa chcel dostať, sú uvedené tu: https://www.pepp.sk/portfolio-zivotneho ... odku/#fees

Vyzerá to ako by boli takmer všade 0 :lol: tak som chcel urobiť taký menší research, kde sú v skutočnosti tie feečka zakopané.

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Prosím ťa spýtaj sa, aký BENCHMARK má to hrozné portfólio. To 100% akciové s Afrikou a EU..

Koeficient pre určenie výšky odplaty za zhodnotenie: 0,1
Odplata za zhodnotenie je najspravodlivejší z poplatkov. Zaplatíte ho len v prípade, ak zarobíte viac ako benchmark. Inak, neplatíte nič. Nazýva sa aj "performance fee" alebo "odplata za úspech". Odplatu v rovnakej výške si účtujú aj Spoločnosti v 2. a 3. pilieri.

Odplata za úspech v pasívnom investovaní je zlodejina. To je presne to, čo treba zrušiť aj v pilieroch. Nechce sa mi veriť, že peniaze idú do indexového dôchodkového fondu, pričom fond si účtuje 0,3% p.a. za správu, 1% za vedenie účtu a ešte 10% performance fee. :shock:

1% za vedenie účtu...dúfam, že aspoň to je len z vkladov, nie 1% p.a. z celej sumy na účte.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

jcar
Dátum registrácie: Ut 03 08, 2021 11:42 pm

Príspevok od používateľa jcar »

Na stránke majú uvedené (po kliknutí na "Pre Upresnenie"):
Performance sa meria voči benchmarku, ktorým je super nízko volatilný iShares Euro Ultrashort Bond UCITS ETF.
To nie je veľmi ambiciózny benchmark.

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****

Koeficient pre určenie výšky odplaty za zhodnotenie: 0,1
Odplata za zhodnotenie je najspravodlivejší z poplatkov. Zaplatíte ho len v prípade, ak zarobíte viac ako benchmark. Inak, neplatíte nič. Nazýva sa aj "performance fee" alebo "odplata za úspech". Odplatu v rovnakej výške si účtujú aj Spoločnosti v 2. a 3. pilieri.
Dík. Parádny benchmark! Tak, aby klient zaplatil spravodlivú desatinu každý pozitívny rok. :lol: Oh my God!
Prílohy
Benchmark.png
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

jogo
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm

Príspevok od používateľa jogo »

Juggler, pozri si, koho doporučuješ ako agenta pre investíciu do EIC na svojej stránke. :)
PEPP.SK napísal: ↑6. Augusta 2021, 13:23

0,5% priebežne platený vstupný poplatok do vybraných manažovaných stratégií , alebo
0,8% jednorazovo platený vstupný poplatok do individuálnych stratégií (z akýchkoľvek ETF) + manažérsky poplatok p.a. podľa objemu investície

K tomu kvalifikovaná debata o výbere ETF, zostavení portfólia tak aby sedelo s cieľmi klienta ako samozrejmosť. :)
https://www.smartinvestor.sk/diskusia/v ... 9&p=37#p37
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným
účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
-Pravda je dcérou času.

andre
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm

Príspevok od používateľa andre »

Jo, dalsi financny smejd.

Mne vyskocila reklama na FB, ze dlhopisove portfolio s 5% vynosom.. len to mu tam uplne nahodou vyslo na nejakom timeframe, inak to je velmi slabe.

A grafy zakaznikom ukazuje taketo z dna v 3.2020 :roll: :

3r-perf[1].jpg

vid. https://www.pepp.sk/solidne-dlhopisove- ... oky-v-eur/

Inak benchamark ten isty: iShares Euro Ultrashort Bond UCITS ETF. Este to aj skryje. Treba hladat modre tlacitko "Pre upresnenie" a rozkliknut si to..
Performance sa meria voči benchmarku, ktorým je super nízko volatilný iShares Euro Ultrashort Bond UCITS ETF.
A este ma tu drzost tam napisat k tomu "Odplata za zhodnotenie je najspravodlivejší z poplatkov."
Odplata za zhodnotenie je najspravodlivejší z poplatkov. Zaplatíte ho len v prípade, ak zarobíte viac ako benchmark. Inak, neplatíte nič. Nazýva sa aj "performance fee" alebo "odplata za úspech". Odplatu v rovnakej výške si účtujú aj Spoločnosti v 2. a 3. pilieri. Uplatňuje sa princíp "high watermark". Ide o svetový štandard spravodlivého poplatku.
Co je klamstvo, lebo 2. a 3. pocitaju "high watermark" voci dosiahnutemu maximu, nie voci benchmarku, ktory ide kontinualne do straty.

Pre istotu to uvadza ako "koeficien 0,1" co vacsina ludi nepochopi, realne to je 10% zo zisku. Urcite vie, ze ten benchmark bude vzdy v strate, takze ten poplatok ma isty. Co je chore. :shock:

Ked bude portfolio v zisku napr 4% a benchamark bude na 99% v strate a on si vezme svojich 10%. Kedze ten benchmark bude drvivu vacsinu casu klesat nikdy neprekona svoje maximum, ktore sa berie do vypoctu HWM.

Peter222
Active Member

Práve k performance fee tohto produktu som sa chcel dostať. Aby sme mu úplne nekrivdili, HWM sa zrejme uplatňuje aj v tomto prípade: High Watermark - Ak hodnota vašej investície klesla, nielen že neplatíte odplatu za zhodnotenie, ale hodnota vašej investície musí najprv prekonať predchádzajúcu najvyššiu hodnotu, aby bolo možné zo strany manažéra portfólia (správcu stratégie) nárokovať si odplatu za zhodnotenie.

Nič to však nemení na fakte, ktorý tu už bol uvedený. Pri 100% akciovej investícii si zvoliť ako benchmark dlhopisový index, ktorého priemerné YTM je niekde okolo 0% tak to už naozaj by som si tam žiadny benchmark radšej ani nedal, lebo toto vyznieva neskutočne trápne a ešte to prezentovať ako niečo transparentné to je už silné caffe. Takýto benchmark by si kľudne mohli dať aj DSS a DDS, keďže v praxi to nemá vôbec žiadne opodstatnenie (porovnávate sa s dlhopisovou "výkonnosťou" okolo 0% a potom z toho rátate performance fee, keďže ste prekonali benchmark :beer: )

Druhá vec, keď už panko chcel vyznieť tak veľmi transparentne, nikde nevidím, že by boli klienti upozornení na to, že znášajú náklady podkladových fondov:

S&P 500 EUR Hedged Index...TER 0,20%
Stoxx Europe 600 index...TER 0,20%
MSCI Emerging Markets Index...TER 0,70%
MSCI EFM Africa Top 50 Capped TRN Index...TER 0,65%

Takže priemerné TER 0,44% p.a. Ok, v skutočnosti bude reálne TER asi nižšie, nakoľko ETF s nižším TER budú mať v portfóliu asi väčšiu váhu, ale nerozumiem, prečo nie je uvedený aj tento náklad spojený s daným portfóliom.

Celé to vyzerá ako ďalšia hra na transparentnosť, fuj fuj zlé DSS, DDS, podielové fondy a neviem čo a potom idem toto prezentovať ako niečo "lepšie".

aviceN
Active Member
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am

Príspevok od používateľa aviceN »

to TER je uz zapocitane vo vykonnosti EIC, preto ho zrejme neuvadzal.

Peter222
Active Member

Ok, toho som si nebol vedomý.

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****

Nemám čas to prepočitávať, ale na všetkých frontoch vidím straty:

Straty sú 3 x:
1. menej výnosné portfolio a vyššie ,,exotické,, náklady TER
2 straty z hedžovania, ktoré bude dlhodobo hra s nulovým výsledkom ( alebo prídete o kurzové zisky ked klesne EUR z problémov eurozony )
3. z poplatkov, ktoré sú absolútne zbytočné, lebo ETF len kopírujú výnos indexu ( absurdné aby sprostredkovateľ bral 10% performance fee :roll: )

Rokosák
Guru Member ****
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm

Príspevok od používateľa Rokosák »

Benchmark a High Water Mark (dalej HWM) su dve rozne veci.

Benchmark, co moze byt nejaky verejne znamy fond, ETF, skupina fondov ci ine aktivum proti comu jednotlivy fond ukazuje aky ma vynos. Je to iba ukazovatel a klient z toho nema ani zisk ani stratu.

HWM je porovnanie ceny s cenou ktoru zakaznik zaplatil. Na tom rozdieli sa zaklada vypocet vynosu a poplatku za vykonnost. Napriklad ak ste kupili fond za 100 potom klesol na 80 a tohto roku sa NAV vysvihlo na 99 - HWM je stale 0. Az ked NAV prekona 100 potom sa moze HWM uctovat.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.

Peter222
Active Member

Áno, veď snáď každý vie aký je rozdiel medzi benchmarkom a HWM.

Len je podstatné povedať že to aký benchmark si zvolíš pri performance fee je pre klienta vskutku dôležité - a aj pre teba ako manažéra investície :D Naschvál sem teraz nebudem miešať HWM.
Ak si berieš povedzme 10% z nadvýkonnosti, ktorý tvoja stratégie prinesie nad BENCHMARK tak napríklad ak dosiahneš výnos 20% a za benchmark si zvolíš dlhopisovú stratégiu s výnosom 0% tak tých 10% nadvýkonnosti si berieš z celej sumy, ktorú si zarobil (20%-0%). Ak si zvolíš benchmark akciový index, ktorý dajme tomu zarobil 15%, tak performance fee si budeš brať 10% nadvýkonnosti z 5% (20%-15%).

hokaido
Silver Member *
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am

Príspevok od používateľa hokaido »

Pozrite si podmienky II. piliery. HWM sa tam vyratava z max hodnoty len za posledne 3 roky. Poplatok 0.1% za vykonnost je aj pre indexove fondy. Je to priamo zadefinovane v zakone.

Peter222
Active Member

Teraz sme riešili ponúkané produkty v rámci akéhosi "IV. piliera". To čo píšeš o II. pilieri je pravda, je to však iný segment. V rámci fungovania sú DSS v podstate také "polo-súkromné" inštitúcie, ten zásah štátu do ich operatívy je zásadný. To sa potom samozrejme dotýka aj poplatkovej politiky. Mňa tiež štve, že si niekto účtuje 10% perf. fee v indexovom fonde, kde je nakúpené 1 ETF. Na druhej strane máš štátom obmedzené mng. fee na 0,30% (ok, ešte si berieš 1% z mesačných príspevkov). Bavil som sa s viacerými ľuďmi zo slovenských DSS, ono je to o tom, že bez toho perf. fee by tie firmy boli v zásade nefunkčné z pohľadu profitability, resp. ich akcionárom by sa zrejme neoplatilo držať takéto firmy pri chode :) V podstate DSS robia iba to čo im umožňujú zákony stanovené štátom, takže sa treba pozrieť na fungovanie systému ako takého a nie vždy iba kydať na "nenažrané" DSS.

Rokosák
Guru Member ****
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm

Príspevok od používateľa Rokosák »

Peter222 napísal:
Pi 10 12, 2021 12:13 pm
ten zásah štátu do ich operatívy je zásadný.
Ano stat zasahuje do DSSiek.Celu trzbu DSSiek v podstate vybera stat a zarucuje pravidla tak aby DSSky mohli existovat a zarabat. Tie zasahy su casto vyhodne pre DSSky, i ked z ich hladiska mozno nie idealne. Okrem toho maju moznost obvinit stat za nepopularne opatrenia. Majitelia vsak maju moznost investovat inde. Vsak mame slobodu investovania i neinvestovania.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****

Peter222 napísal:
Pi 10 12, 2021 12:13 pm
Bavil som sa s viacerými ľuďmi zo slovenských DSS, ono je to o tom, že bez toho perf. fee by tie firmy boli v zásade nefunkčné z pohľadu profitability, resp. ich akcionárom by sa zrejme neoplatilo držať takéto firmy pri chode :) V podstate DSS robia iba to čo im umožňujú zákony stanovené štátom, takže sa treba pozrieť na fungovanie systému ako takého a nie vždy iba kydať na "nenažrané" DSS.
Štát im umožňuje brať 1% vstup + 0,3% p.a. za správu + 10% podiel na zisku HWM. A oni plačú?
Povedz im, že sú neschopáci.

Prečo neburcujú ľudí, aby investovali do indexových fondov? Veď čím viac ľudí vyburcujú, tým väčší výnos by mali. Veď každá DSS má z výnosu 10%.

Ja chápem, že na začiatok to možno nie je lukratívne. Ale systém funguje už 15 rokov. Po 15 rokoch sú výnosy ETF USA 400%, ETF SVET okolo +300% a DSS majú podiel na zisku. Je kopa ľudí, čo sú v II pilieri v garantovaných fondoch, v nevýnosných dlhopisových fondoch, majú tam tisíce € a nikto ich na to neupozorní ! Ved kto by ich na to mal upozorniť, ked nie ten, čo im spravuje peniaze?

Ďalšia vec: agenti. 25 000 agentov funguje na Slovensku. Oni by túto prácu zvládli, keby im DSS dali nejakú odmenu. Neviem či dávajú, alebo nie, ale poznám ľudí, čo majú pekné platy, teda aj do II piliera odchádza pekná suma a divím sa, že sporia do hlúpych dlhopisov. Ked boli v minulosti chyby, že politici ako bolševik Fico hádzali brvná pod nohy II pileru, tak hádam teraz už to tak nie je. Do 3 rokov budú príspevky do II piliera 6% z výplaty, ale nevidím žiadne aktivity aby sa tie peniaze zhodnocovali v indexových fondoch. Bohatnú ľudia = bohatnú aj inštitúcie, táto šanca je teraz premárňovaná.

A kedže je táto šanca premárňová primárne vdaka DSS, lebo oni sú finančníci... ja , keby som bol politik, keby som bol ŠTÁT, tak 10% podiel na zisku DSS zoberiem a do II piliera vpustím šťuky ako Finax, alebo o.c.p ako EIC.

25 000 agentov by za vstupné poplatky 1% oslovilo 1,6 milióna slovákov v II pilieri. EIC, Finax a iní o.c.p by mali povolené za 0,3% až 0,5% p.a. spravovať odvody ľudí v dopredu schválených indexových ETFs. Aj Finax, aj EIC dokážu vyplácať renty, takže nejak by sa to dalo využiť aj pri výplate dôchodkov. Dôležitý je princíp.

Peter222
Active Member

JUGGLER napísal:
So 11 12, 2021 12:24 am
Štát im umožňuje brať 1% vstup + 0,3% p.a. za správu + 10% podiel na zisku HWM. A oni plačú?
Povedz im, že sú neschopáci.
Juggler, oni neplačú, iba hovoria, že bez performance fee sa viacmenej neoplatí, aby takéto firmy fungovali, nie na súkromnej báze, to je celé :)
JUGGLER napísal:
So 11 12, 2021 12:24 am
Prečo neburcujú ľudí, aby investovali do indexových fondov? Veď čím viac ľudí vyburcujú, tým väčší výnos by mali. Veď každá DSS má z výnosu 10%.

Ja chápem, že na začiatok to možno nie je lukratívne. Ale systém funguje už 15 rokov. Po 15 rokoch sú výnosy ETF USA 400%, ETF SVET okolo +300% a DSS majú podiel na zisku. Je kopa ľudí, čo sú v II pilieri v garantovaných fondoch, v nevýnosných dlhopisových fondoch, majú tam tisíce € a nikto ich na to neupozorní ! Ved kto by ich na to mal upozorniť, ked nie ten, čo im spravuje peniaze?
Opäť, takto to nefunguje v prostredí regulácie fin. trhu. DSS nemajú mandát na investičné poradenstvo, oni nemôže zavolať klientovi, že dobrý deň p. Jožko, máte 38 rokov, ale 100% v dlhopisovom fonde, čo tak si prehodiť 80% do indexového. Toto môže spraviť fin. subjekt, ktorý má licenciu na investičné poradenstvo (resp. Mifid licenciu), napr. banka/o.c.p.

Čiže potom teoreticky dáva logiku to čo píšeš s tým vstupom iných hráčov. Ja by som to však spravil úplne opačne keby som bol ŠTÁT. Úplne by som z II. piliera vylúčil súkromných hráčov - sú to zbytoční sprostredkovatelia, ktorí celý systém iba predražujú - od DSS až po tie "šťuky", ktoré uvádzaš nižšie. Kľudne by sa tie prachy mohli spravovať štátnou agentúrou (z pohľadu legislatívneho rámca niečo podobné ako napr. ARDAL). A nemusel by tam byť žiaden performance fee, žiaden entry fee, ale napr. fixná časť mng. fee, povedzme 0,5%, ktorá by pokryla náklady na fungovanie. Ponuka produktov by ostala viacmenej rovnaká, možno o 1-2 fondy navyše, keďže by týmto krokom zanikla "súkromná" konkurencia v podobe DSS. Nákladovo by to celé vyšlo omnoho efektívnejšie :)

Chápem, že ma tu zrejme označíš za nejakého štátneho etatistu, ale ja tam nevidím žiadne väčšie riziká v porovnaní so súčasným stavom. Zmeny v II. pilieri sú aj tak svojvoľne vykonávané podľa toho, kto je práve pri moci a aj čo sa týka možného znárodnenia, je naozaj úplne jedno či tie prachy spravuje tzv. "súkromný" subjekt v podobe DSS alebo štátna agentúra. To že znárodniť prostriedky v II. pilieri ,aj keď sú akože súkromné, je úplná brnkačka predsa vidíme v okolitých krajinách.

rmaly
Platinum Member ***
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Príspevok od používateľa rmaly »

@Peter222 lenze tym by si odstranil aj tu drobnu zanedbatelnu konkurenciu ktora sa napriklad snazi aspon prinasat dobre fondy. Nejaky uradnik by rozhodol (bez postihu ako casto vidime), ze tam drbne nejaky J&T fond a ty by si nemal na vyber uz vobec.
Takto aspon mame indexove fondy, z ktorych vacsina je dost dobra (okrem tusim 1 dssky, ktora ma nejaky divny index). Ale to je presne o tom... Allianz na to uplne prdi, ti ani nemaju index, jeden divny a 2 ci kolko dobrych indexov... Kazdy si vyberie.
Vacsinou s tvojimi prispevkami suhlasim, tentokrat nie.
Ked uz chcu rusit nieco, tak potom nech povedia, ze ok, s tymi 6.25% ci kolko je to momentalne mozes dat "kam chces" pokial je to na nejaku formu dlhodobeho sporenia... teda sa liberalizuje trh o nejaky finax, eic a kto ja viem co este. Napriklad vtedy by som mozno rozdelil tie peniaze (moje) medzi viac spolocnosti, nie len medzi dajme tomu 2 fondy vramci jednej dssky...

wladas
Silver Member *
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm

Príspevok od používateľa wladas »

Peter222 napísal:
So 11 12, 2021 9:55 am
Kľudne by sa tie prachy mohli spravovať štátnou agentúrou
Len toto nie pre boha. Neverim statnej efektivite a fungovaniu.

Peter222
Active Member

rmaly napísal:
So 11 12, 2021 10:09 am
@Peter222 lenze tym by si odstranil aj tu drobnu zanedbatelnu konkurenciu ktora sa napriklad snazi aspon prinasat dobre fondy. Nejaky uradnik by rozhodol (bez postihu ako casto vidime), ze tam drbne nejaky J&T fond a ty by si nemal na vyber uz vobec.
Takto aspon mame indexove fondy, z ktorych vacsina je dost dobra (okrem tusim 1 dssky, ktora ma nejaky divny index). Ale to je presne o tom... Allianz na to uplne prdi, ti ani nemaju index, jeden divny a 2 ci kolko dobrych indexov... Kazdy si vyberie.
Vacsinou s tvojimi prispevkami suhlasim, tentokrat nie.
Ked uz chcu rusit nieco, tak potom nech povedia, ze ok, s tymi 6.25% ci kolko je to momentalne mozes dat "kam chces" pokial je to na nejaku formu dlhodobeho sporenia... teda sa liberalizuje trh o nejaky finax, eic a kto ja viem co este. Napriklad vtedy by som mozno rozdelil tie peniaze (moje) medzi viac spolocnosti, nie len medzi dajme tomu 2 fondy vramci jednej dssky...
@rmaly, myslíš tú konkurenciu oligopolného trhu? :)
Ale v poriadku, bol som si vedomý, že keď sa tu spomenie slovo ŠTÁT tak asi všetkým začnú blikať kontrolky :lol: v princípe je to vcelku jednoduché, úplne by postačovalo mať na výber 2 indexové fondy kopirujúce MSCI World (na výber hedgovaná a nehedgovaná verzia), dlhopisový fond a potom jeden zmiešaný a jeden akciový "aktívne" riadený - tam nech si kľudne dajú hocičo čo len chcú, každý kto aspoň trocha kráčal okolo investovania a dôchodkových schém by aj tak používal indexový a dlhopisový a akurát tak menil pomer medzi nimi. Chápem, že toto by si vyžadovalo aspoň minimálnu efektivitu na strane fungovania štátu, ktorú momentálne nemáme (a nie som v tomto veľký optimista), ale zas momentálne systém II. piliera tiež nefunguje bohvieako.
Zas nakúpiť indexové ETF a manažovať duráciu v dlhopisovom fonde si myslím, že dokážu riadiť portfólio manažéri aj keby boli zaplatení štátnou agentúrou - na toto stačia 3 ľudia nahajrovaní z privátneho sektora. Suma sumarum, máš 5 fondov, z ktorých vyskladáš bez problémov dlhodobý produkt na penzijné investovanie, odstrániš sprostredkovateľské pijavice a výsledok sú nižšie poplatky pre koncového spotrebiteľa - investora/penzistu.
Zopakujem, je to iba myšlienka, som si vedomý, že pri súčasnom politickom zoskupení (či už sa bavíme o ktorejkoľvek strane v koalícii/opozícii) je takéto niečo nemožné, resp. finálny výsledok by mohol dopadnúť nie úplne priaznivo. Je to ale škoda, bolo by to jednoduché, efektívne a lacnejšie pre nás v porovnaní so súčasným stavom.

wladas
Silver Member *

Moc pesimisticky to vidis. Budme radi ze vobec mame nejaky II. pilier :D

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****

V tom II pilieri by stačilo, aby sa inšpirovali v zahraničí. Nie som odborník, ale u brokera vidím, že amíci tam môžu mať IRA účty: An individual retirement account (IRA) s daňovými úľavami a takisto môžu mať 401(k) zamestnávateľom sponzorované dôchodkové účty.

Čiže by stačilo zákonom špecifikovať taký typ účtu, nazvime ho,, účet pre II pilier,, a nemusel by to byť účet u DSS , ale mohli by ste to mať aj vo Finaxe, v EIC, alebo u domáceho brokera ( o.c.p.). A tých 6% ( teraz 5,25% ) z výplaty by Vám tam posielala Sociálna poisťovňa.

Keďže II pilier je pre budúcnosť starobného dôchodku kľúčový, štát by mal predovšetkým stanoviť pravidlá ako v ňom môžu byť zhodnocované peniaze. Verejnosť je investične negramotná a finančné inštitúcie sú nespoľahlivé.

Preto by malo byť uzákonené, že to musia byť diverzifikované indexové ETFs, ktoré musia byť do určitého veku 100% akciové . V II pilieri už je zákonom stanovený automatizovaný presun do konzervatívnych portfólii od veku 52 rokov. To by som ponechal. Eventuálne by klient mohol podpísať ,,reverz,, že na vlastnú zodpovednosť si praje zostať v akciách.

To že II pilier je kľúčový, potvrdzuje stav na Západe, že skoro nikde nie sú dôchodci závislí len na štátnom dôchodku. Podiel štátom vyplácaného dôchodku vo vyspelých krajinách býva nízky. Kto si myslí, že u nás to bude ináč, tomu predkladám 2 fakty:

Pred 20 rokmi prispievali na jedného dôchodcu 6 pracujúci. Za 30 rokov to nebudú ani dvaja.
Dnes je priemerný mesačný dôchodok z 1 piliera v SR 505 €. Za 30 rokov sa odhaduje v súčasných cenách na 340 € !

Ďalej som napísal, že finančné inštitúcie sú nespoľahlivé. Nechcem tým nikoho uraziť, ale aktívnu správu v II pilieri na báze individuálneho ,,stockpickingu,, by som zakázal. Príkladom je hazardovanie DSS Poštovej banky s úsporami obyvateľstva, ked si dovolili ,,zameranie dôchodkového fondu na disruptívne technologické spoločnosti,, . Výsledok je, že 365.LIFE - akciový negarantovaný dôchodkový fond je toho roku v strate -9,3%. Diverzifikované ETF USA v eurách má výnos +38% a ETF SVET v eurách +30%. Takéto bačovanie by nemalo mať licenciu od štátu.
Za 16 rokov dosiahli výnos len 2,16% p.a. a ľudia majú v tomto fonde 77 miliónov €.

Aj tie indexové fondy by mal štát vymedziť len na svetovo uznávané a spoľahlivé indexy. Aj tu si manažéri DSS Poštovej banky dovolili vybrať nejaký exotický Goldman Sachs Equity Factor Index World. Zrejme len preto, že v GS si myslia, že prekonajú tradičné indexy.

Vďaka subjektívnemu výberu má dlhodobo 365.LIFE - INDEXOVÝ FOND v porovnaní s ETF USA len tretinové výnosy a voči ETF SVET polovičné výnosy . Aj v tomto fonde majú ľudia 76 mil. €.

U nás II pilier ponecháva investičné rozhodnutia na sporiteľov. To je obrovská chyba. Do toho narobili škodu aj politici, keď Fico zakázal investovanie do akcií, alebo ked sa II pilier otváral, či sa znižovali do neho príspevky. Toto by som uzákonil v takej podobe, že investovanie v II pilieri by malo jasné pravidlá a vymedzenia.

Čiže prvá možnosť by bola mať jasné pravidlá a sporiteľ by sa mohol rozhodnúť cez koho a do akých indexových ETFs.

Druhá možnosť by mohla byť aj taká, že pre II pilier by bol zriadený jeden veľký štátny fond, ktorý by investoval centralizovane a nízkonákladovo.
Vo veľkom, s najnižšími poplatkami, pravidlá by boli dopredu stanovené, bolo by to pod dohľadom NBS a odbornej verejnosti. Prečo nie?
Vo svete existujú také fondy. Investície do indexových ETFs by v takom fonde mohli mať nekonečný investičný horizont a štát by len spravoval individiuálne účty tak, aby sa každému nad 52 rokov realizoval postupný presun do konzervatívnych fondov.

Dokonca by sa dalo eliminovať riziko kríz a období slabých akciových výnosov cez pripisovanie určitej minimálnej renty, tak ako som písal v téme
o ,,nekonečnom investičnom horizonte a rente po 15 rokoch,,. To už by bol v podstate garantovaný akciový výnos na báze nízkeho dlhodobého rizika ( štát si môže dovoliť mať nekonečný horizont, jednotlivci ale žijú limitovane ).

Na záver citujem z jednej štúdie NBS ako to funguje v Kanade:

V tejto štúdii sa sústredíme na druhý pilier kanadského systému, konkrétne na CPP.42 CPP je príspevkový systém, do ktorého prispievajú zamestnanci a zamestnávatelia časť z mesačnej mzdy. Tieto príspevky sú následne prevedené do centralizovaného fondu, ktorý je spravovaný Canada Pension Plan Investments. CPP vypláca mesačné dôchodky a cieľom tohto piliera je zhruba 25 percentná miera náhrady mzdy. Dôchodky sú naviazané na infláciu.CPP Investments investuje tieto príspevky do akcií, dlhopisov, a iných finančných aktív.

Referenčné portfólio CPP Investments momentálne pozostáva z 85 percent globálne diverzifikovaných akcií a 15 percent kanadských štátnych dlhopisov. CPP Investments využíva aktívne investičné stratégie a okrem verejne obchodovateľných akcií a dlhopisov investuje do neobchodovateľných aktív ako private equity, realít, a infraštruktúrnych projektov. Aktívne stratégie, ktoré sú relatívne nákladné, prekonali benchmark vo forme referenčného portfólia o zhruba 80 bázických bodov ročne. CPP Investments je jeden z najväčších penzijných fondov na svete.
K 30. júnu2019 spravoval aktíva v hodnote 400 miliárd kanadských dolárov (275 miliárd eur). Tieto výsledky sa CPP Investments darí dosahovať aj vďaka veľkosti, ktorá umožňuje participovať na veľkých infraštruktúrnych, realitných a private equity transakciách, kde je konkurencia
menej intenzívna ako pri menších projektoch.

Druhý pilier v Kanade sa v sporiacej fáze od slovenského líši v dvoch dôležitých nastaveniach. Po prvé, pokiaľ druhý pilier na Slovensku prenecháva investičné rozhodnutia sporiteľovi, v Kanade tieto rozhodnutia za sporiteľov robia špecialisti v CPP Investments. Po druhé, s cieľom zrealizovať výnosy z rozsahu, sú príspevky centralizované v jednom fonde. Kombinácia týchto nastavení, spolu s prepracovanou „governance“ štruktúrou, prináša hmatateľné výsledky vo forme výnosov. Vďaka štruktúre a výsledkom sa CPP Investments stal vzorom pre iné dôchodkové fondy vo vyspelom svete.

jogo
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm

Príspevok od používateľa jogo »

Ano, súhlasím, sporiteľ v 2 pilieri by nemal mať možnosť vyberať si, kde bude investovať. Musel by investovať 100% do celosvetových akcii. Veď kopec ľudí v 2 pilieri ma peniaze v dlhopisoch a preto dôchodky bude mať nižšie ako z 1 piliera.
A investovať by takýto 2. pilier mohol len do 1000 až 5000 najväčších akcii na svete podľa market kapitalizácie pomerove, podľa trhovej kapitalizácie. A napriamo do akcii, nie cez ETF, aby sme odbúrali riziko a poplatky plynúce z držania ETF. Týmto spôsobom by sme odbúrali politiku a chybné rozhodnutia z riadenia fondu. Napríklad neúčasť čínskych akcii v MSCI world alebo neskoré zaradenie TESLY do SP500, až keď bola 20 najväčšia firma v USA podľa trhovej kapitalizácie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným
účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
-Pravda je dcérou času.

wladas
Silver Member *

JUGGLER napísal:
So 11 12, 2021 11:35 pm
V II pilieri už je zákonom stanovený automatizovaný presun do konzervatívnych portfólii od veku 52 rokov. To by som ponechal.
Rozni analytici sa uz dlho vyjadruju ze toto je uplna blbost. A ja s nimi suhlasim. Pri odchode do dochodku predsa nemam mesiac cas na minutie a potom umrem. Priemerne dozitie muzov je cca 74r co nam za sucasnych podmienok robi presne 10r na dochodku. Ja mam ale zdedene silne geny tak tu budem otravovat na tomto svete ovela dlhsie :D Preto to bude dostatocny cas na dalsie zhodnocovanie.
Pre porovnanie som si spocital moju predikciu a oproti 100% indexom do dochodku budem pri preklapani do dlhopisov ukrateny o cca 32% z celkovej sumy. To je citelny rozdiel. Cize aj keby dosla silnejsia korekcia (nie kriza) tak stale by som bol v pluse oproti dlhopisom.
JUGGLER napísal:
So 11 12, 2021 11:35 pm
U nás II pilier ponecháva investičné rozhodnutia na sporiteľov. To je obrovská chyba. Do toho narobili škodu aj politici, keď Fico zakázal investovanie do akcií, alebo ked sa II pilier otváral, či sa znižovali do neho príspevky. Toto by som uzákonil v takej podobe, že investovanie v II pilieri by malo jasné pravidlá a vymedzenia.
Ale bolo by dobre ak by sa myslelo na ludi co chapu jednotlivym indexom a vedia si zvolit to co im vyhovuje.

rmaly
Platinum Member ***
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Príspevok od používateľa rmaly »

Problem vidim, ze rozumnych statov je na svete ako safranu. Aj v Europe to nie je zdaleka kazdy stat. Canada, Norsko, Svajc a pod su medzi tymi zopar, kde to mozes zverit statu. Inac momentalne su mnohi ludia o dost mudrejsi ako statni uradnici.
Preto v idealnom svete by to tak mohlo byt, v tom nasom si radsej tie peniaze budem spravovat co najviac sam.

Vo vseobecnosti musi nasa spolocnost (zapadneho typu) balancovat medzi slobodou jednotlivca a na druhej strane s faktom, ze vacsina ludi su tupela, ktore sa nevedia rozhodnut dobre / zodpovedne (opat celosvetovo). A v 21. storoci proste nemozme nechavat nezodpovednych umierat hufne na uliciach, preto je zial nejaka regulacia zo strany statnu nutna.
V idealnom pripade by sa nastavili nejake rozumne hranice a kazdy by isiel za seba, lebo by "tu zlatku na starobu" musel odkladat...

Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"