II. pilier - DSS

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

v X statoch funguju kapitalizacne piliere vratane vyplatnej fazy uplne normalne. Ak chces vediet ako by to mohlo fungovat, precitaj si moje posledne blogy o druhom pilieri.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa osamely chodec »

mne sa najviac paci ako vsetci riesia druhy pilier ale nikto sa nezaujima ake budu o 10 rokov a viac podmienky v prvom pilieri, dnes ma priemerny dochodca z prveho piliera 50% priemernej hrubej mzdy , ale ma to v cistom . Osobne neverim , ze tento pomer sa do buducna udrzi.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

presne tak
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

peter.cmorej napísal:v X statoch funguju kapitalizacne piliere vratane vyplatnej fazy uplne normalne. Ak chces vediet ako by to mohlo fungovat, precitaj si moje posledne blogy o druhom pilieri.
Precital som si tento clanokhttp://cmorej.blog.sme.sk/c/358957/prec ... hodky.html
ale nenasiel som v nom konkretne dochodky tych zahranicnych poistovni s velkym poistnym kmenom.
Mas niekde uvedene konkretne dochodky z konkretnych usporenych sum u zahranicnych poistovni?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nie, nemam, ale pointou je aby si si nemusel za vsetko kupit anuitu. Ak chces hladat, tak hladaj anuity v USA, Holandsku, Velkej Britanii, Australii, na Novom Zelande, vo Svedsku ... asi sa aj ine najdu
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

peter.cmorej napísal:nie, nemam, ale pointou je aby si si nemusel za vsetko kupit anuitu.
90% ludi tu bude mat problem dostat slusny dochodok a nie aby si este vyberali cash z druheho piliera.To problem neriesi.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

no a v com je teda problem? V tom, ze ludia budu jednoducho musiet zit z vlastnych uspor ..druhopilierovych, tretopilierovych, zasitych pod matracom .. a budu z toho musiet nejako vyzit? Niekto sa rozhodne kupit si dochodok, iny radsej postupi trhove riziko a bude zit z programoveho vyberu
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Suhlasim.
Ludia si budu musiet v buducnosti doplnit prijem z 1.piliera nejakym sposobom zo svojich uspor.(2.pilier, 3.pilier,uspory v bankach, nehnutelnosti ktore vlastnia, dobre vychovane a vdacne deti).
Neni vsak mozne ludom vyplatit ich usporene peniaze v druhom pilieri naraz, lebo drtiva vacsina z nich ich bud do roka minie alebo ich zasije do vankusa a nikdy neminie alebo ich rozda detom a dochodok si za nich kupi tipujem tak 5% ludi.
Mne len ide o to, aby dozivotny dochodok vyplacany z poistovne bol percentualne porovnatelny so zapadnymi dochodkami z podobnych dochodkovych schem.
Zatial vsak ani netusim, kolko to na zapade je a po anglicky viem slabo, aby som sa takeho udaja dopatral.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dochodcom z druheho piliera sa vyplaca anuita. Sposob vypoctu je znamy a verejne dostupny. Rozdiel medzi nasimi a "zapadnymi" vypoctami je v koncepte. Na jednej strane existuje konkurencia, ktora tlaci na ferovost vypoctov, i ked netreba zabudnut na kartelove chovanie a regulaciu. V nasom druhom pilieri je klient zaviazany ci zajaty (po anglicky captive) s neucinnou kontrolou co stazuje moznost trhoveho vypoctu anuity.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jogo napísal:Neni vsak mozne ludom vyplatit ich usporene peniaze v druhom pilieri naraz, lebo drtiva vacsina z nich ich bud do roka minie alebo ich zasije do vankusa a nikdy neminie alebo ich rozda detom a dochodok si za nich kupi tipujem tak 5% ludi.
programovy vyber sa s touto obavou nevylucuje. Ak stat povie, ze programovy vyber musi byt rozpocitany na 15 rokov, tak bude rozpocitany na 15 rokov a nic take sa nestane. Btw. skusenosti zo zahranicia tvoju obavu velmi nepodporuju. V Britanii idu prave teraz zavadzat moznost vybrat si vsetko naraz.
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa qwerty »

Prosím vás, rozumiem správne, že z II. piliera si ja ako sporiteľ budem môcť vybrať peniaze len vtedy, ak súčet dôchodku z I. a z II. piiera bude aspoň rovný čiastke, ktorú by som dostal, ak by som počas svojho života zostal iba v I. pilieri?

Ale nie je to hlúposť? Však dnes môžeme vidieť, že tie anuity z komerčných poisťovní sú tak na figu nastavené, že vlastne takmer nikomu nevychádza ten súčet I. a II. piliera vyšší ako teoretický dôchodok z I. piliera, nie?

Podľa mňa lepší návrh bol s tým životným minimom. Ale zas nie 4-násobok pre Boha, ale 1,5-násobok, alebo max. dvojnásobok. No nie?

Chcel teda len povedať, že ak komerčné poisťovne neupravia ten svoj výpočet anuít, tak vždy (aj o 20,30 rokov) bude skoro každému vychádzať, že súčet dôchodku z I. a z II. piliera bude menší ako teoretický dôchodok z I. piliera a teda programovým výberom si budú môcť vybrať peniaze z II. piliera len pár jednotiek % dôchodcov.

Je tak?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Jeden jednoduchy vypocet na porovnanie prveho a druheho piliera.

Povedzme, ze som zarabal priemernu mesacnu mzdu v 2013 roku 824 Euro a idem do dochodku 1.1.2014.
Dochodkovy koeficient som mal tym padom rovny 1 a dostal by som za tento 2013 rok 10 Euro mesacne dochodok(aktualna dochodkova hodnota bola v roku 2013 10 Euro).


Povedzme, ze som zarabal priemernu mesacnu mzdu v 2013 roku 824 Euro tj.9888 Euro rocne a idem do dochodku 1.1.2014.
Pre lahkost porovnania nech celu cast poistenia, ktora ide na starobny dochodok odvediem do druheho piliera.
18% z 9888 Euro je 1780 Euro.
Zivotna poistovna mi z tejto sumy ponukne vyplacat 0.37% tj. 6.58 Euro mesacne. (vychadzal som z informacie, ze poistovna ponukla dochodok 74 Eur mesacne z 20000 Euro nasporenych)

Aktualna dochodkova hodnota toho casu rastie takym tempom ako priemerna mzda.
Zhodnotenie z druheho piliera v idealnom pripade rastie ako celosvetovy index MSCI, ak sporitel investuje do indexoveho fondu.
Co bude vyhodnejsie o par desiatok rokov ukaze cas. Ale dochodcovia, ktori teraz idu do dochodku dostanu z druheho piliera menej penazi,ako by dostali z prveho piliera.

p.s: Vladou navrhovanych 115 Euro z 20 000Euro je 0.575%,tj. 10.23 Euro. Aspon vieme, ako zhruba robili vypocet na ministerstve. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

qwerty napísal:Prosím vás, rozumiem správne, že z II. piliera si ja ako sporiteľ budem môcť vybrať peniaze len vtedy, ak súčet dôchodku z I. a z II. piiera bude aspoň rovný čiastke, ktorú by som dostal, ak by som počas svojho života zostal iba v I. pilieri?
ano, teraz to je tak. Ale zrejme to tak neostane
qwerty napísal:Podľa mňa lepší návrh bol s tým životným minimom. Ale zas nie 4-násobok pre Boha, ale 1,5-násobok, alebo max. dvojnásobok. No nie?
ano, bol. Tak sme to aj navrhovali. Ale pri kormidle su zial ini.
qwerty napísal:Chcel teda len povedať, že ak komerčné poisťovne neupravia ten svoj výpočet anuít, tak vždy (aj o 20,30 rokov) bude skoro každému vychádzať, že súčet dôchodku z I. a z II. piliera bude menší ako teoretický dôchodok z I. piliera a teda programovým výberom si budú môcť vybrať peniaze z II. piliera len pár jednotiek % dôchodcov.
Nie, vychadzas zo zleho predpokladu, ze aj za 20-30 rokov sa budu vyplacat z prveho piliera rovnako stedre dochodky ako teraz. A to nie je mozne. Takze aj keby zostali vypocty poistovni a ich ponuka anuit takato katastrofalna ako je teraz, tak na programovy vyber by rokmi dosiahlo coraz viac ludi.

Jogo, tvoje vypocty su silne zavadzajuce prave z toho isteho dovodu. Terajsi dochodok z prveho piliera je hodnota, ktora nevypoveda vobec o nicom. Pokial je I.pilier dotovany zo statneho rozpoctu a z ostatnych fondov soc. poistovne, tak je nezmysel nim argumentovat.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

peter.cmorej napísal:Jogo, tvoje vypocty su silne zavadzajuce prave z toho isteho dovodu. Terajsi dochodok z prveho piliera je hodnota, ktora nevypoveda vobec o nicom. Pokial je I.pilier dotovany zo statneho rozpoctu a z ostatnych fondov soc. poistovne, tak je nezmysel nim argumentovat.
Peto, ja som trader a reagujem na aktualnu situaciu. A pre teraz odchadzajucich do dochodku je vyhodnejsi prvy pilier, to nemozes popriet.Ci je dotovany alebo nie, to je pre dochodcu vedlajsie. V tomto state je dotovanych tolko nezmyslov, tak preco by sa tym mali zaoberat aktualne odchadzajuci do dochodku. Beru, co je vyhodnejsie.
O tom, co bude potom sa budeme bavit az potom. :)
Az bude 2.pilier vyhodnejsi, tak budem prvy, kto to tu napise.
Naposledy upravil/-a jogo v So 07 02, 2015 3:57 pm, upravené celkom 2 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tak pis pre tych, ktory odchadzaju do dochodku teraz a nie pre 20 rocnych chlapcov
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

peter.cmorej napísal:tak pis pre tych, ktory odchadzaju do dochodku teraz a nie pre 20 rocnych chlapcov
Ako vies, ze to tu necitaju aj dochodcovia?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Ked uz som zacal pocitat, tak pocitam dalej:

Teraz som sa zameral na deficit 1. piliera starobneho poistenia v roku 2013.Ide o priblizny vypocet, lebo neuvazujem zivnostnikov a podnikatelov(366 000) ani predcasnych starobnych dochodcov ani vdovske dochodky.

Pocet zamestnancov v roku 2013 bol 1 959 000 http://openiazoch.zoznam.sk/cl/142912/Z ... -nezmenila
Pocet starobnych dochodcov k 31.12.2013 bol 988 277 http://www.socpoist.sk/pocet-vyplacanyc ... och-/3150s
Priemerny starobny dochodok k 31.12.2013 bol 390 Euro http://www.socpoist.sk/646/1614s
Priemerna mzda v roku 2013 bola 824 Euro http://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/ ... erna-mzda/

Tak podme na to:

Prijem starobneho poistenia je 1 959 000 x 824 x 12 x 0.18 = 3.486 mld Euro
Vydavok starobneho poistenia je 988 277 x 390 x 12 = 4.625 mld Euro

Deficit je 1.139 mld Euro, cize skoro 30% :?

Ak odhadnem, ze minimalnymi odvodmi zivnostnikov sa uhradia +/- vdovske dochodky , tak deficit vychadza zhruba na 1mld Eur a bude sa to s dalsimi rokmi zhorsovat s prichodom demografickej krizy.
Pri tomto pohlade na vec je tu opravneny predpoklad, ze do buducna sa 2.pilier bude zlepsovat a 1.pilier zhorsovat.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal:
Deficit je 1.139 mld Euro, cize skoro 30% :?
Hmmm...ked tak na to pozeram, tak dochodok 6.58 Euro od zivotnej poistovne versus 10 Euro z 1.dotovaneho piliera sa po odpocitani dotacie 30% skoro rovnaju. :?
Zaujimave.... :roll:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa mgulka »

Teraz keď sa otvoril II. pilier a robí sa veľké haló z toho, čo by bolo podla vás zlé na tom, keby bol II. pilier (pre tých, čo chcú vystúpiť) otvorený stále? Ak vystúpenie z II. piliera nie je nejako extra administratívne náročné, ja v tom vidím pozitívum. Takú flexibilitu pre určitú zložku sporiteľov.

Si predstavte, že taký priemerný Slovák (s platom 500-600€ mesačne) príde v 50tke o prácu a X rokov sa nebude vedieť zamestnať, alebo sa bude musieť starať o člena rodiny a opäť X rokov nebude môcť pracovať a teda nič nebude odvádzať do II. piliera, síce ani do I., ale myslím si, že ak v takejto situácií zotrvá veľa rokov, jeho dôchodok čisto z I. piliera by bol vyšší ako kombinovaný (aspoň dnes by to tak platilo).Pre takéhoto človeka by potom možnosť vystúpenia z II. piliera bolo akýmsi vykúpením. Alebo vidíte niečo zlé na tom, aby bol II. pilier otvorený (pre tých, čo chcú vystúpiť) "non-stop"?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Tazko povedat, ale ludia by potom uvazovali asi sposobom: "Idem vyskusat 2 pilier a ked zistim, ze v nom dostanem mensi dochodok ako z dotovaneho 1 piliera, tak prestupim do dotovaneho 1 piliera a dostanem dochodok, ako keby som nikdy v 2 pilieri nebol.Tak preco to nevyskusat."
Mozno by to bolo dobre, lebo viac ludi by "vyskusalo" 2 pilier.

Mna vsak hneva najviac ten 4.5% dochodok z 2. piliera(75 Eur mesacne z usporenych 20000 Eur, ak si dobre pamatam).
Ved keby som tie peniaze vrazil do USA-indexov, tak tam je dlhodoby rast tychto indexov vratane dividend 8%, co by mi robilo dochodok 133 Euro mesacne a tych 20000Eur by po mne mohli este zdedit.(presne tak mam naplanovany moj sukromny dochodkovy pilier :) )
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jogo napísal:Tazko povedat, ale ludia by potom uvazovali asi sposobom: "Idem vyskusat 2 pilier a ked zistim, ze v nom dostanem mensi dochodok ako z dotovaneho 1 piliera, tak prestupim do dotovaneho 1 piliera a dostanem dochodok, ako keby som nikdy v 2 pilieri nebol.Tak preco to nevyskusat."
presne to je problem. II. pilier nema byt loteria len s moznostou vyhry. II.pilier musi do buducna odbremenit naroky na stat
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa mgulka »

Mna vsak hneva najviac ten 4.5% dochodok z 2. piliera(75 Eur mesacne z usporenych 20000 Eur, ak si dobre pamatam).
Však uvidíme ako sa to bude vyvíjať. Možno že by tie komerčné poisťovne ani nemuseli vôbec do II. piliera byť zapojené. Peniaze by sa čerpali priamo z dôchodkového účtu s tým, že čerpanie by bolo samozrejme nejak regulované - aby si nemohol všetko minúť behom napr. piatich rokov.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

mgulka napísal:Možno že by tie komerčné poisťovne ani nemuseli vôbec do II. piliera byť zapojené. Peniaze by sa čerpali priamo z dôchodkového účtu s tým, že čerpanie by bolo samozrejme nejak regulované - aby si nemohol všetko minúť behom napr. piatich rokov.
:idea: Vyborny napad.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

presne o tom som pisal napriklad tu:
http://cmorej.blog.sme.sk/c/355717/ii-p ... vyber.html" onclick="window.open(this.href);return false;
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Peter, Ty mas vyborne napady, aj podla reakcii ludi tuna z fora, co Ta osobne poznaju, si cestny clovek. Aj by som Ta normalne volil do parlamentu, keby si bol ako nezavisly kandidat na kandidatke OLANO...ale dnes som cital tento tvoj blog: http://cmorej.blog.sme.sk/c/375667/refe ... viacbloger" onclick="window.open(this.href);return false;
a uz by som Ta nevolil.

-Pochadzam a byvam v jednej z tych 590 obci, ktore spominas v tom blogu, a som na svojich spoluobcanov patricne hrdy za ich ucast v referende
-Farar nam skoro vobec nespominal referendum, az som sa preto v mysli na neho hneval
-Priroda sa sama postara a ukaze(ukazala) nam, kto ma pravdu v tejto otazke. Lebo v prirode sa rozmnozuje a rastie dlhodobo len to, co sa najlepsie prisposobuje danemu prostrediu. Ak vznikne mutacia, ktora je nezivotaschopna, nakoniec vymrie pripadne jej pocetnost je minimalna.
Prepac, ale LGBTI-komunita nesplna zakladnu podmienku na prezitie, lebo v principe sa spravaju tak, ze sa nechcu rozmnozovat.
A prepac, ale aby niekto ucil nase deti, ze to ma byt vzor nasho spravania, tak to teda nie.
A este si odpovedz na tieto dve otazky:
-preco tzv. vyspela zapadna civilizacia s ich liberalnymi nazormi ma problem s demografiou?
-preco sa vo vazeniach a na lodiach(v starych casoch, ked muzi boli cele mesiace bez zenskej spolocnosti) vela ludi stane obetami homosexualneho nasilia, pripadne sa zacnu homosexualne spravat(teda aspon podla knih a filmov-vo vazeni ani na lodi som nikdy nebol), ak udajne prostredie nema vplyv na to, ze sa clovek stane homosexualom

p.s: Sorry za off topic, nikde som sa na diskusiach verejne nevyjadril k tejto teme, ale Petra si natolko vazim, ze mi stoji za to, aby som si s nim "vymenill nazor" aj na tuto temu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jogo napísal: -Farar nam skoro vobec nespominal referendum, az som sa preto v mysli na neho hneval
palec hore pre pana farara
jogo napísal:Prepac, ale LGBTI-komunita nesplna zakladnu podmienku na prezitie, lebo v principe sa spravaju tak, ze sa nechcu rozmnozovat.
A prepac, ale aby niekto ucil nase deti, ze to ma byt vzor nasho spravania, tak to teda nie.
ja s tebou suhlasim. A co malo referendum spolocne s tym co pises? 3XANO v referende by znamenalo, ze LGBTI ludia prestanu byt LGBTI? Kto preboha uci deti, ze je to spravny vzor spravania? Referendum o nicom takom nebolo a len sa chcelo starat nejakej skupine ludi do zivota, to je cele.
jogo napísal:-preco tzv. vyspela zapadna civilizacia s ich liberalnymi nazormi ma problem s demografiou?
a to je problem tych niekolko % LGBTI? nebude to skor nizkou porodnostou v celej populacii?

Jogo, si inteligentny clovek, nemal by si nezmysli vydavat za argumenty. Este si o tebe pokazim nazor. To ze ty osobne si s tymi troma otazkami suhlasil nic nemeni na fakte, ze to referendum bola ptakovina.

Mimochodom neviem co vsetci proaliancnici s tym blogom maju. Spravali sa obce s ucastou nad 40% vyrazne inak ako vacsina spolocnosti? Spravali. Ma cirkev na dedinach velky vplyv a podporuje stadovite konanie? Ano. Ale ked to niekto napise nahlas, tak je za zleho.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

peter.cmorej napísal: Kto preboha uci deti, ze je to spravny vzor spravania?
Minimalne ich uci, ze homosexualne vztahy su uplne rovnocenne heterosexualnymi vztahmi.
peter.cmorej napísal:a to je problem tych niekolko % LGBTI? nebude to skor nizkou porodnostou v celej populacii?
" vyspela zapadna civilizacia s ich liberalnymi nazormi"


Vsimni si, ze zamerne som napisal liberalnymi nazormi namiesto LGBTI nazormi, lebo samozrejme nie je to len problem LGBTI komunity.Keby som zacal tu demografiu podrobne rozoberat, tak tu budeme debatovat mesiac.Ale kedze si clenom liberalnej strany, tak som Ta upozornil na dosledky "liberalizmu" (napr. prava na potrat)
peter.cmorej napísal:Mimochodom neviem co vsetci proaliancnici s tym blogom maju. Spravali sa obce s ucastou nad 40% vyrazne inak ako vacsina spolocnosti?
Nechapem, ako sme sa spravali inak ako vacsina spolocnosti.
peter.cmorej napísal:Spravali. Ma cirkev na dedinach velky vplyv a podporuje stadovite konanie? Ano. Ale ked to niekto napise nahlas, tak je za zleho.
Ak sme sa podla teba spravali inak ako "vacsina spolocnosti" nie je prave to argument, ze vacsina spolocnosti bolo to stado a my sme boli ludia s jasnym usudkom?

Nepovedal si mi svoj nazor na vazenia a namornikov za starych cias. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nie som namornik ani som nebol vo vazani, ale prirovnavat vychovavanie deti dvoma homosexualmi k prostrediu kedy nedochadza k ziademu styku s druhym pohlavym povazujem za scestne. Mimochodom, proti tvojmu subjektivnemu (!) nazoru stoja studie, ktore hovoria, ze to nema ziaden vplyv. A po druhe, nikto tu nejde davat deti homosexualom, ani uprednostnovat homosexualne pary. Na adopcie deti LGBTI parmi sme na Slovensku este nedospeli. Osobne si myslim, ze vsetko je lepsie ako detsky domov.
jogo napísal:Ak sme sa podla teba spravali inak ako "vacsina spolocnosti" nie je prave to argument, ze vacsina spolocnosti bolo to stado a my sme boli ludia s jasnym usudkom?

ak "my" pouzivaju argumentaciu ako ty, tak urcite nie. Celkovo, to referendum bola taka spektakularna a hanebna sprostost, ze normalnu argumentaciu som ani nepocul a ani si ju neviem predstavit. Same predsudky, vyfabulovane ohrozenia, no proste fuj
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

peter.cmorej napísal:A po druhe, nikto tu nejde davat deti homosexualom, ani uprednostnovat homosexualne pary. Na adopcie deti LGBTI parmi sme na Slovensku este nedospeli.
Lenze sa snazia, aby boli uzakonnene "registrovane partnerstva" a potom uz zasiahne Europske pravo, lebo nemozme diskriminovat "registrovane partnerstva" a musime im umoznit adopcie deti.

peter.cmorej napísal:Celkovo, to referendum bola taka spektakularna a hanebna sprostost, ze normalnu argumentaciu som ani nepocul a ani si ju neviem predstavit. Same predsudky, vyfabulovane ohrozenia, no proste fuj
Ked Ty, taky inteligentny clovek v pisomnej komunikacii pouzivas na nas taketo vyrazy, tak zacinam verit studentom od nas, ktori studuju v Blave, ze tam bola agresivna kampan zo strany LGBTI a nie aliancie za rodinu.

Pozri si moje prispevky k tejto teme. Nepouzil som ani jedno slovo typu "hanebna sprostost", "fuj" atd. voci LGBTI-komunite. :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Istiach »

To je furt o tom istom a o nicom.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Ja sa chcem opytat - ma vyznam hrat sa s II.pilierom - preskakovat medzi dvomi fondami? Som v Allianzi ma len dve.

Ja som vstupil 6.3 do akcii - som tam poslal nejaku navratku aby som to vedel robit online(zenu som tam poslal 7.4a zarobila za tyzden 4 percenta).
Mal som pocit ze akcie prestanu rast - cakam korekciu - v podnelok som vybral 50 percent utorok dalsich 30 a teraz poslednych 20 percent - ocakavam ze bude nejaka korekcia. Aspon 2-4 percenta a vtedy tam opat vstupim.

Neviem kedy a ako sa to bude vyvijat.

Casu sledovanie len jedneho grafu mi nezaberie vela - mna to aj bavi- ci taketo vykyvy nebudu, ci sa to snazia regulovat - ti co sa staraju o akciovy fond v alianzi.

Ako to hodnotim vstup bol dobry - vstupil som ked mohol- vystup sa mi zda dobry len nech pride korekcia. Ocakavam takychto vykyvov co by som realizoval do roka 4-5 keby som do toho isiel.
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Marcos »

ako dlho trvalo kym ta prehodili? je to ihned - online alebo to nejaky cas trva? Ja zatial cakam a prehodim to ked budem ocakavat korekciu, dovtedy to ale necham, QE rally zatial celkom uspesne pokracuje.
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jpeg »

neviem ako je to v iných DSS ale v axa: " Za deň prestupu sa považuje 3. kalendárny deň odo dňa doručenia žiadosti. Ak deň prestupu sporiteľa pripadne na sobotu alebo deň pracovného pokoja, za deň prestupu sa považuje nasledujúci prvý pracovný deň."

poznámka: podľa časopisu ISaI 3/2014 počítajú:

"Realizácia prestupu o T+3 dni. Obmedzenie je reakciou na realitu presúvania úspor medzi fondmi. Ak zadáte pokyn dnes, neviete aký je kurz AHDJ za dnešný deň. Preto dnes môžete urobiť rozhodnutie len na základe kurzu AHDJ, ktorý je známy. V realite máte k dnešnému dňu známu AHDJ, ktorá je spred dvoch dní. Jeden deň navyše dodávame preto, že väčšina prestupov je realizovaná až na druhý deň po zadaní pokynu, pričom sa berie do úvahy AHDJ zo dňa zadania pokynu na presun úspor.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Prikaz som daval v pondelok o 21:00 a a vdlhopisoch som bol v utorok. Utorok som daval a bol tam v stredu- videl som to realne aj presunute dnes - ale vecer vidis aka je hodnota. Aj ked sa to pripisu dalsi den(pripisu - myslim - ze realne vidis prestup). Dnes bola posledna zmena - bude to zo zajtajsou hodnotou? Asi ano zo zajtrajsou hodnotou a tu vecer uvidim.Teda v tomto problem nevidim.

Este raz - ak dnes dam prikaz na prestup bude to v zajtrajsej hodnote.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Chlapi, sak vy sa na tom 2.pilieri vyskolite na pozicnych traderov. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Istiach »

Podla mna to nema zmysel preskakovat kedze tam clovek bude v podstate az do dochodku. Ja skor volim taky pristup ze to necham zatial v akciach, a prestup budem riesit az tak o 20-30 rokov. V pripade ze budu vtedy este akcie :D

Ale co sa alianzu tyka, ze teta v poistovni mi hovorila ze tie fondy sa daju menit cez elektronicky pristup aj kazdy den.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

menit sa daju aj kazdy den, ale kurz ktorym ti zamenia je fakt nejake T+, ale nikdy som to blizsie neskumal

existuje hafo paperov, ze ludia nedokazu casovat trhy. Mozno si znizis max drawdown, ale skoro isto zmeskas aj najrastovejsie dni. Obzvlast ked mas nastroj ktory menis na timeframe den+. Vsetci ste tu traderi alebo odchovany na tomto fore, tak sa fakt cudujem, ze sa do toho pustate. Samozrejme nehovorim o semiaktivnom pristupe, ze ked vidim pohromu aka 2008, tak switchnem, ale ze tu prehodim 20% uctu lebo trhy su vysoko a mne uz ostava iba 25 rokov investovania, tak to je podla mna riadna capina.
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Marcos »

trading je samozrejme uplny nezmysel, ani nejake pokusy o balansovanie portfolia mne v mojom veku nedavaju zmysel. mne ide len o to ze ked budem cakat gap a'la 2008 tak si to komplet prehodim na bezpecnejsi variant, a potom, ked budem mat pocit ze sme sa odrazili od dna pojdem spat do akcii. Myslim ze nemozem dopadnut horsie ako keby som len cakal a drzal, prinajhorsom pridem o rast za urcite obdobie, pokym ten bude mensi ako gap tak som stale vyhral, nie?
beriem to len ako risk manazment.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa osamely chodec »

no mne ostava nieco viac ako 10 rokov a teraz som to prehodil do konzervy, radsej vyckam na velku korekciu ako sa strachovat , ze to zhuci desiatky % , predsa taky byci trh ako tu mame od 2009 sa tak lahko nevidi a nic netrva vecne.No stale si myslim, ze bolsevik mi to zoberie aj ked odolavam jeho x tej otvaracej kampani :) Predsa vidiet take peniaze ako lezia ladom a nemoct ich rozdelovat poddanym, je pre neho zly sen.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Ja uvidim ako to vypali, dnes bol pokles o 0,3 percenta - potrebujem ci cakam aspon kym to budu 2 percenta. CI ako sa to bude vyvijat.


Ale co ma pobavilo - dnes mi prisla postou akceptacia na zmenu pomeru z 5.3 ked som vstupil do akcii, tohto tyzdna som vystupoval u seba na tri krat, u zeny dvakrat. Teda ak ma Allianz nahneva budeme mat kazdodennu korespodenciu, neviete ci ma to aj nejako poplatkovo stoji - tie prestupy? Mozno im navrhnem nech mi to neposielaju, ani na meil to nepotrebujem.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"