Zmeny v II. piliery

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

"Dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) bude musieť dopredu zverejniť, aké indexy bude kopírovať," vysvetlil v utorok (7. júna) pre médiá Mihál. Fond by mal byť zložený z ľubovoľného počtu indexov a na ich základe budú DSSky nakupovať cenné papiere. Keďže teda pôjde o pasívnu stratégiu investovania, poplatok pre DSSky bude najnižší spomedzi všetkých fondov, 0,2 % ročne.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5928127/zmeny ... z1OgctS7JA" onclick="window.open(this.href);return false;
Ak to ešte prejde parlamentom, tak je to dosť pozitívna zmena.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zmeny v II. piliery prešli parlamentom:
Vznikne nový indexový fond
pasívne riadený fond, bude kopírovať vývoj akciových indexov
bude bez garancií
poplatok za správu: bude vo výške 0,2 % ročne z čistej hodnoty majetku (je možné ho znížiť na 0,1 %)
výnosový poplatok: bude nulový


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6055519/posla ... z1Xw0j3XJR" onclick="window.open(this.href);return false;
pozitívne sú ja ďalšie úpravy
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Môj blog na túto tému:
http://glasa.blog.sme.sk/c/275514/Zbohom-garanciam.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 101 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa Rokosák »

Este by sa zisli pozitivne vynosy.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

zavedenie indexového fondy , možnosť držať peniaze v dvoch fondoch naraz a meniť ich podľa situácie na trhu a nízke poplatky dáva celkom slušné predpoklady na pozitívne výnosy.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 101 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa Rokosák »

K pozitivnemu vynosu potrebujes zrucneho portfolioveho menezera. Automaticky to nepojde. Doterajsie skusenosti s menezermi dochodkovych fondov nie su dovodom k optimizmu. Spociatku nezvladli alokaciu do akcii, potom im usiel pad akcii a naposledy nezachytili rast akcii. Samozrejme pri celosvetovom raste akcii, portfolio ukociruje aj simpanz. Zial, mometalne je zlozitejsia situacia.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Manažované fondy v II. pilieri ako také nebudú mať nejaké zázračné výnosy. +- to bude rovnako na nič ako doteraz. Ale tým že pribudol lacnejší indexový fond (nemanažovaný), tak máš ty sám možnosť meniť pomer plne akciového indexového fondu vs. hotovosti (garantovaný fond). Čiže to už nezostáva na manažmente fondov, ale po tejto Mihálovej zmene si môžeš pomer aktív (minimálne akcií vs. hotovosť) riadiť sám.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

Filip, skusim cisla na tie poplatky.
SP na dochodky prerozdeli rocne 4 miliardy berie si z toho 3%. Naklady na system su 120 milionov eur.
II.pilier teda DSS si beru 0,3% z majetku. Dnes maju 4,2 miliardy (zatial je 1/7 obdobia kedy nabehnu na "plne obratky" 6 rokov/42 pracovnej veku - sporenia/investovania)4,2*7=29,4 miliardy takze DSS si beru za spravu 88 milionov a 5,6% z vynosu. Aby mal II.pilier zmysel, mal by uchovavat hodnotu, teda vynos by mal byt na urovni inflacii. Pocitaj s inflaciou(vynosom) 3%, teda vynos by mal mat 882 milionov. A z toho si beru 5,6% teda 49,392 miliona eur.
Takze len DSS si vyberie 137,4 milionov eur, teda viac ako SP.
Ci sa mylim? Mozte dat aj presnejsie cisla. Sef SP sa minule chvalil ako setri, mozno neminu ani 120 milionov.

Nedaval som cisla mozno uplne presne,ale ani nie uplne z brucha. Ale budu poplatky aj za dozivotnu rentu?

Este jedna poznamka ohladne 4,2 miliardy. treba si uvedomit, ze v II.pilieri este zdaleka nieje 100% zamestnancov, a mozno 1/3 tam je ludi co ani klientmi SP nebudu. Vlastne chcem povedat, ze maju cca len 50% ludi, teda 4,2 miliardy si kludne mozte prenasobit 2. Teda DSS su o 100% drahsie ako SP.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Teda DSS su o 100% drahsie ako SP.
zabúdaš na jednu vec. Soc. poist. nijako nespravuje majetok - iba prerozdeľuje. To čo tento rok vyzbiera na odvodoch, to v ten rok rozdelí dôchodcom. A za to si berie 3%. Len za to prerozdelenie.
DSS spravuje majetok a bude ho zhodnocovať v garantovaných fondoch s výnosom povedzme 1-3%. A za to si berie 0,3% za správu čo je neuveriteľne málo. Prečo je to málo? Lebo sú to bezkonkurenčne najnižšie poplatky za správu na finančnom trhu vôbec. Každý klasický komerčný produkt (zahraničné nevynímajúc) majú poplatky za správu majetku vyššie. Len indexové fondy sa zmestia do tych 0,2% ročne. Inak máš podielové fondy 1-2%, DDS 2-3%, hedge fondy 2 + 20% zo zisku, životné poistky 3-6% ročne, atď., atď. A toto všetko platia ľudia dobrovoľne.

Čo sa týka 5,6% z výnosu, tak to sa týka iba akciového a zmiešaného fondu. Garantovaný ani indexový fond v II. pilieri tento poplatok nemajú. A doporučil som využiť práve tieto dva.

Čo sa týka inflácie, tak to tiež neobstojí v porovnaní so Soc. poist. Tá si predsa berie 3% a nijako nič nezhodnocuje. Ani o infláciu ani o pod infláciu. Robí proste nulu.

Keď si niekto myslí, že 0,3% za správu je nejaký super výhodný biznis a že na tom DSSky zarobia neskutočné peniaze, tak by sa mal poobzerať okolo seba a porozmýšľať prečo všade inde platí niekoľko násobne viac a nevadí mu to. Napríklad v stavebnej sporiteľni.

Čo sa týka kritiky II. piliera, tak má význam kritizovať to prvotné nastavenie a neriešenie deficitu I. piliera tak ako to písal Čižmárik:
http://blog.etrend.sk/pavol-cizmarik/20 ... forma-iii/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ale nadávať na "vysoké poplatky", "zrušenie garancií", "prečo tam vôbec máme nejaké akcie", že je to "podvod ako BMG", a tak ďalej môže po Mihálových zmenách naozaj len človek, ktorý sa vôbec nevyzná vo finančných trhoch. A hneď ako príde do banky, tak mu predajú takú chujovinu, že je to na zaplakanie. Hlavne že nadáva na nenažrané DSSky. Ak je tu nieko nenažraný, tak sú do DDSky (tretí pilier), stavebné sporiteľne a spol. A ešte to štát podporuje. Aj klasické banky majú marže vyššie ako má DSS z tých 0,3% za správu.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa Pette »

Filip, suhlasim do bodky.

Zakladny problem, za ktory ale DSSky nemozu, su proste male sumy v absolutnych sumach. Teda to, na Slovensku su nizke platy a teda aj percenta do SP a druheho piliera robia rocne len relativne malu sumu v EUR.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ešte takto - DSSkám je dobré nadávať za to že sú neschopné a že nezhodnocujú úspory. Ale veľa nadávok (poplatky, podvod,garancie) sú totálne nezmysly. A po Mihálových zmenách už netreba ani nadávať na to nízke zhodnotenie. Človek si to môže zobrať sám do rúk ak má chuť - namiešavať si garantovaný a indexový fond podľa situácie.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

Som velmi rad ze si sa zapojil. Zrejme mi to vysvetlis. Pisem on line, precital som si prvu vetu a po kazdej comu nerozumiem a nesuhlasim budem reagovat. Som teraz presvedceny ,ze som sa vo vypoctoch nepomylil. Na konci prispevku mozno sa opravim(po docitani tvojich prispevkov).
zabúdaš na jednu vec. Soc. poist. nijako nespravuje majetok - iba prerozdeľuje. To čo tento rok vyzbiera na odvodoch, to v ten rok rozdelí dôchodcom. A za to si berie 3%. Len za to prerozdelenie.
Nechapem co to ma spolocne. jeden byznis plan druhy byznis plan. Jeden to ma prepocitane a druhy to ma prepocitane.
Teba trapili poplatky. Co to stoji klienta. Mozme sa bavit neskor aj co za to klient dostane. Tam mozes mat mozno pravdu.
Poplatky vo fondoch II. piliera na úrovni 0,2-0,3% ročne za správu a 5,6% zo zisku sú pri porovnaní s bežnými produktami lacné. Bolo by zaujímavé pozrieť sa s akými nákladmi pracuje Sociálna poisťovňa. Ak by sa zmestila do 0,3% ročne zo "spravovaných" peňazí, tak by to bol obrovský úspech.
Dalej to uz skoncilo. Skoncila debata k porovnavaniu nakladovosti pre klienta DSS a SP. Proste tema.
Keď si niekto myslí, že 0,3% za správu je nejaký super výhodný biznis a že na tom DSSky zarobia neskutočné peniaze, tak by sa mal poobzerať okolo seba a porozmýšľať prečo všade inde platí niekoľko násobne viac a nevadí mu to. Napríklad v stavebnej sporiteľni.
Ja som PSS spokojny, mam cisty vynos 3 - 5%. Plus nieco navyse.Nieco podstatne, kde by ma to stalo daleko,daleko viac - odvody.

Takze si skoncil ako v diskusii s panacikom. Aspon mi podakuj, ze som ti to pomohol vypocitat. nabuduce sa nemusis blamovat. ja som tomu neveril a chcel si to overit. Preto tie cisla. Aj keby som to nevedel presne dopocitat(nieco by mi chybalo) aj tak by som si spravil nazor.Na zaklade vypoctou.
toto bol hlúpy výpočet. Ale za tým, že soc. poist. s jej nákladmi je väčšia ***** ako DSSky si stojím.
Inak mna to nastarovalo si hodit aspon nejake cisla.

Pette je tiez v obraze. Ano mame nizke platy. Preto aj tie smiesne sumy. Tohto roku som sa rozhodol ist na druhu dovolenku. Zaplatim za obe(23 dni) to co ma priemerny sporitel nasporene za 6 rokov. Mam priemerny prijem. Moje dovolenky su lacne.
Ešte takto - DSSkám je dobré nadávať za to že sú neschopné a že nezhodnocujú úspory. Ale veľa nadávok (poplatky, podvod,garancie) sú totálne nezmysly. A po Mihálových zmenách už netreba ani nadávať na to nízke zhodnotenie. Človek si to môže zobrať sám do rúk ak má chuť - namiešavať si garantovaný a indexový fond podľa situácie.
Grgo z trendu. Casto s nim nesuhlasim. Ale ho obdivujem, ze mu to mysli a vie pisat. na forum som sa to nejakou obdobou snazil podat,ale toto je pre mna neprekonatelne. jadnoduche
Dôchodkové schémy sú iba redistribúciou. Toto je základný fakt na ktorý treba myslieť a toto platí pre všetky dchodkové systémy. Redistribúcia spočíva v tom, že zamestnanci sa vzdávajú časti zo svojej spotreby a dávajú ju dôchodcom. Celá debata o I a II pilieri je iba technická, o tom ako sa títo zamestnanci motivujú.
.
I pilier je vlastne prísľub vlády súčasným zamestnancom, že ak odovzdáte viac na odvodoch a menej skonzumujete, že prinúti ešte nenarodené deti aby tiež odviedli časť svojej produkcie vám, keď budete starý a bezvládny.
.
II pilier je vlastne prísľub manažérov fondov, že ak menej skonzumujete a dáte im do správy peniaze. Oni vám zabezpečia vlastnícke práva na kapitál (stroje a zariadenia) ktoré budú používať ešte nenarodené deti na výrobu tovaru a služieb. A že použijú silu tohto kapitálu aby vzali časť produkcie vyprodukovanej tou generáciou na uspokojenie vašich potrieb keď budete bezvládny.
.
Nedajte sa však pomýliť, obidva systémy sú pyramídové. Stoja iba na prísľube (vlády, fondov), že prinútia budúce generácie odovzdať vám časť ich produkcie (vo forme daní, alebo zisku). Demografický problém však nerieši. Lebo menej ľudí v budúcnosti znamená buď nižšie dane, alebo nižší zisk. Nižší zisk bude preto, lebo sa bude zvyšovať pomer voľného kapitálu (ušetreného v dôchodkových fondoch silnou generáciou terajších zamestnancov) na jedného pracujúceho. Keď bude kapitál menej vzácny, budú aj zisky a teda aj vaše dôchodky nižšie.
Aby si ma chapal. Skusim tou dovolenkou. Moje(mnozstvo penazi) dovolenky na moj prijem su vela, vravim priemerny prijem, hodnota ako 6 rokov sporenia priemerneho sporitela.
Pojdem do spanielska na 12 dni(spoznavaci zajazd) ,kde ma to bude stat polovicu na osobu ako u BUBA to mas za 7 dni. Tiez je na trhu. A ovela slobodnejsom. U Buba, nemas zahrnute v cene vstupenky, (okrem ranajok jedlo) a cestu po Slovensku na letisku(u mna 100 euro, Bratislavcan mono 2 eura).
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

slimak - niekedy mám dojem, že to píšeš opitý. Nerozumiem úplne čo vlastne píšeš.

Sociálna poisťovňa - aký biznis plán pre boha? Je to štátna inštitúcia. Biznis je to akurát tak pre dodávateľov informačných systémov pre Soc. poist.Tebe vôbec nevadí, že z každých odvodov zožerie 3%? Ona tie peniaze nespravuje, ani ich nedrží a ani ich nezhodnocuje. Jej úlohou je iba ich vyzbierať a poslať dôchodcom. Za to si berie tie 3%. Zdá sa ti to málo?

DSSka berie 0,3% ročne z čistej hodnoty aktív. Hodnota aktív narastá spolu s pribúdaním odvodov do II. piliera. O celý tento majetok sa stará, spravuje ho a zhodnocuje. Jediné čo k tomu poplatku viem povedať je to, že sú to jedny z najnižších poplatkov vo finančnej sfére vôbec. Príkladov som uviedol dosť (životné poisťovne, DDSky, podielové fondy, atď.)

So soc. poist. sa to porvnávať nedá. U oboch by sa museli akumulovať tie peniaze, aby sa ten poplatok dal porovnať. Alebo v oboch by sa museli rozdistribuovať. Takto sa môžeme len dohadovať čo sa komu zdá byť efektívne/neefektívne. Ale to je všetko. Obe inštitúcie majú úplne odlišnú činnosť a preto to nejde nejako ľahko porovnať.

Stavebná sporiteľňa: v DSSke ti vadí, že platíš 0,3% ročne. V Stavebnej sporiteľni ti nevadí, že platíš za vedenie účtu vyšší poplatok.A ešte ti to štát dotuje. Prečo je stavebná sporiteľňa fajn a DSSka nie? Ak by ti štát v stavebnej sporiteľni nič nedotoval, tak by si im aj tak platil poplatok 18 EUR ročne a províziu 1% z cieľovej sumy sprostredkovateľovi? Mne tie stavebné sporiteľne prídu ako o dosť horšie pijavice ako DSSky. Ale sporiteľom to nevadí - dostávali štátnu dotáciu. Sporitelniam tiež nie - dosť na tom ryžujú.

Neviem čo si kde vypočítal a ani za čo ti mám ďakovať. Keď budeš triezvy, tak sa ozvi.


Tomu o dovolenke nerozumiem. Skús sa vyjadrovať k veci.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

toto bol hlúpy výpočet. Ale za tým, že soc. poist. s jej nákladmi je väčšia ***** ako DSSky si stojím.
Toto je tvoja veta tak ju obhaj. Kludne tam strel aj vynosy a porovnavaj produkt - vysku dochodku.
Na co som narazal su poplatky.

Co si nepochopil moju dovolenku? Aj ked je to uplne slobodne podnikanie viem si to spravit o polovicu ci dve tretiny lacnejsie.
slimak - niekedy mám dojem, že to píšeš opitý. Nerozumiem úplne čo vlastne píšeš.
Sa uz vyjadri k poplatkom SP a DSS alebo aspon mlc. Co mna zaujima co DSS znehodnocuju. Ci zhodnocuju? A kto je triezvy.
Sociálna poisťovňa - aký biznis plán pre boha? Je to štátna inštitúcia. Biznis je to akurát tak pre dodávateľov informačných systémov pre Soc. poist.Tebe vôbec nevadí, že z každých odvodov zožerie 3%? Ona tie peniaze nespravuje, ani ich nedrží a ani ich nezhodnocuje. Jej úlohou je iba ich vyzbierať a poslať dôchodcom. Za to si berie tie 3%. Zdá sa ti to málo?
Toto ma netrapi, tvoj II.piler na tom lepsie nikdy nebude. trapi ma ze by 0,1%(mohli usetrit, mozno mozu aj robia) mohli davat na davky. V SP, resp. v zakonoch je vela dier na zneuzivanie.

Obe institucie maju odlisnu cinnost? Ozaj odkedy? Maju rozne nastroje, ale ich vysledok - produkt je rovnaky - cim vyssi dochodok - dlhodobo udrzatelny.

Najdi si nejaku radu u kolegu,resp. popros nech ta z toho vytiahne.
Stavebná sporiteľňa: v DSSke ti vadí, že platíš 0,3% ročne. V Stavebnej sporiteľni ti nevadí, že platíš za vedenie účtu vyšší poplatok.A ešte ti to štát dotuje. Prečo je stavebná sporiteľňa fajn a DSSka nie? Ak by ti štát v stavebnej sporiteľni nič nedotoval, tak by si im aj tak platil poplatok 18 EUR ročne a províziu 1% z cieľovej sumy sprostredkovateľovi? Mne tie stavebné sporiteľne prídu ako o dosť horšie pijavice ako DSSky. Ale sporiteľom to nevadí - dostávali štátnu dotáciu. Sporitelniam tiež nie - dosť na tom ryžujú.
Naklady moje za stav. minuly rok. 9(inkaso)*4 eura. Z dvoch zmluv som ziadnu proviziu neplatil. Na tych mam 5% cistych, tam kde som platil a to dost 150 eur(1%) na deti, som to bral v ramci troch rokov ako poistenie,keby som umrel. Ale aj tam to je 3% v cistom. Mam este jednu zmluvu - gro mojich penazi, kde platim statu 60-100 euro na dani z urokov. to je ista poistka, a len ju predlzujem(dohadzujem sumy z inych zmluv) a mam tie peniaze do troch mesiacov iste. Daj si na axu ci kde to chces mat ak chces mat vynos tie peniaze tam musis nechat. Kolko rokov, ja cakam tri mesiace. Vies si Ich vobec vybrat? Ak ano je to divny system. ked viazanost tak viazanost.
Moj produkt nerobi krizi a straty, tvoj ano.
http://reality.etrend.sk/byvanie/irsko- ... potek.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Nevidel si ci co ti branilo sa ozvat?

A trhni si nohou.
Neviem čo si kde vypočítal a ani za čo ti mám ďakovať. Keď budeš triezvy, tak sa ozvi.
Ta posledna veta platila na toto a na tvoj pristup. Nevies co som kde som ked vypocital a pozrite sa na vystup Filipa Glasu tvoj vypocet je hlupy...
Spamataj sa. Stojis si za niecim, co som ti nabural,len si stoj.

byznis plan SP. Nepoznam cisla. Nepoznam do detailov oba systemy. Tomu co napisal Grgo verim. Kludne by som sa postavil na stranu SP. II. pilier je len odrb.
Si si nevsimol ani na Miklosov odrb dvojiteho,trojiteho zdanenia. Ake ma pravo zdanovat nieco z coho nemas ziaden osoh. On ti zdani aj to co si nikdy nemal a mat nebudes. Kym to boli odvody zamestnavatela(jehodan na zamestnanca) to zdanit nemohol. Nemal komu. zamestnavatelov to bol naklad. Teraz zamestnanec to bude mat prijem. A kludne to zdani. Zdani aj dvochodky, ale nie teraz v 2013. Marcincin to v stv povedal ze stym pocitaju. dam link aj cas kedy to povedal.a Miklos na to nereagoval bol v studiu.

Aby si rozumel. Miklos zdanuje to co by mal zdanovat minister financii o 20 rokov. Ale Miklos je iny chytrak on to zdanuje teraz,inak kopiroval som prispevok z trendu kde to presne popisoval skorodochodca. Miklos nie len kradne buducemu ministrovi, ale
zdanuje to dnes a dnesny vymeriavaci zakladdnesna nezdanitelna suma) a dnesne sadzba. V buducnosti to moze byt mozno inak.

A ty chudak do 16:00 som triezvy.
Naposledy upravil/-a slimak v So 17 09, 2011 12:33 am, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Toto je tvoja veta tak ju obhaj. Kludne tam strel aj vynosy a porovnavaj produkt - vysku dochodku.
Na co som narazal su poplatky.
už som ti to písal 2x. Celkové poplatky za 20 rokov budú v SP nižšie. Ale mysli na to, že SP nespravuje tvoje úspory. Len zoberie odvody a posiela ich ďalej. Vzhľadom na toto si myslím, že 3% náklady na túto činnosť sú väčšia chujovina ako 0,3% za správu majetku. Ak tejto vete nerozumieš, tak to kľudne vynechaj a čítaj ďalej.
Co si nepochopil moju dovolenku? Aj ked je to uplne slobodne podnikanie viem si to spravit o polovicu ci dve tretiny lacnejsie.
nepochopil som súvislosť s touto témou a myslím si, že okrem teba to nepochopil nikto.
Sa uz vyjadri k poplatkom SP a DSS alebo aspon mlc. Co mna zaujima co DSS znehodnocuju. Ci zhodnocuju? A kto je triezvy.
áno vyjadril som sa. DSS zhodnocujú SP iba prerozdeľuje. SP nijako nezhodnocuje a ani nemá taký cieľ.
be institucie maju odlisnu cinnost? Ozaj odkedy? Maju rozne nastroje, ale ich vysledok - produkt je rovnaky - cim vyssi dochodok - dlhodobo udrzatelny.
Áno majú odlišnú činnosť a prekvapuje ma, že si to ešte nezistil. DSS má za úlohu spravovať naakumulovaný majetok - zhodnocovať ho. SPP má za úlohy vyzbierať odvody a v tom istom čase ich prerozdeliť na dôchodky. Ona nič nezhodnucuje a ani nemá nijaký produkt a ani nemá z aúlohu vyplatiť čím vyšší dôchodok.
Naklady moje za stav. minuly rok. 9(inkaso)*4 eura.
to nič nemení na tom, že tam tie poplatky sú. A a ni na tom, že ti ten tvoj skvelý výnos dotuje štát. Áno máš pravu že v zákonoch je veľa dier a že ich veľa ľudí zneužíva.
Moj produkt nerobi krizi a straty, tvoj ano.
Prosím? O čom konkrétne hovoríš? Možno máš problém pochopiť písaný text. Možno máš problémy s vyjadrovaním. Málokto rozumie tomu čo vlastne chceš povedať.
Stojis si za niecim, co som ti nabural,len si stoj.
Čo konkrétne si nabúral? Ten výpočet? Už som sám napísal že som to vypočítal na rýchlo zle. A to bolo hneď potom ako som to napísal. Takže čo si mi asi tak ty mohol nabúrať. Stojím si za tým, že Soc. poist. je neefektívna a že je to chujovina brať si 3% len za výber dávok a posielanie dôchodcom. Pritom je X prípadov keď Soc. poist. ani nevedela vypočítať dôchodok a ani nevedela vo svojom systéme nájsť koľko si vlastne platil odvody, koľko si zarábal. A ak si chcel dôchodok, tak si si musel zháňať potvrdenia o príjme desiatky rokov dozadu od inštitúcií, ktoré dnes neexistujú.

0,3% za správu majetku vo fonde DSS, je vo finále viac ako tých 3% z dávok. Ale to už som písal X krát. A to mi naoazaj nemusíš nabúravať. Ale narážam na to, kde je ten poplatok na mieste a kde je vzhľadom na činnosť inštitúcie príliš vysoký.

Ďalej sa k tomu nemám záujem vyjadrovať. Všetko čo sa dalo som už napísal. Svoju chybu som si priznal ihneď a nemám sa tu s tebou o čom dohadovať. Tvoje názory o tom čo si myslíš, že si ja myslím ma veľmi nezaujímajú. Nemá zmysel sa vyjadrovať k tomu, čo som vlastne ani nepísal, ale ty na to reaguješ.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

už som ti to písal 2x. Celkové poplatky za 20 rokov budú v SP nižšie. Ale mysli na to, že SP nespravuje tvoje úspory. Len zoberie odvody a posiela ich ďalej. Vzhľadom na toto si myslím, že 3% náklady na túto činnosť sú väčšia chujovina ako 0,3% za správu majetku. Ak tejto vete nerozumieš, tak to kľudne vynechaj a čítaj ďalej.
Berem,nerozumiem ale berem.
Áno majú odlišnú činnosť a prekvapuje ma, že si to ešte nezistil. DSS má za úlohu spravovať naakumulovaný majetok - zhodnocovať ho. SPP má za úlohy vyzbierať odvody a v tom istom čase ich prerozdeliť na dôchodky. Ona nič nezhodnucuje a ani nemá nijaký produkt a ani nemá z aúlohu vyplatiť čím vyšší dôchodok.
Ok tiez berem, len nerozumiem aky maju zmysel? Nie vyssi dochodok, len odoberat cash z ekonomiky? Komu je to na prospech? Terajsim dochodcom nie? Buducim? Nie. Tak komu?
Prosím? O čom konkrétne hovoríš? Možno máš problém pochopiť písaný text. Možno máš problémy s vyjadrovaním. Málokto rozumie tomu čo vlastne chceš povedať.
Myslim som dal pod text link, kde iri chcu sanovat hypotekarov a to nie 66 eurami,ale 66 000. A nie 600 000 sporitelov ako na Slovensku ale 90 000 hypotekarov v Irsku(neschopnych splacat). Ostatni sa im maju na to poskladat. Ak je to hlupost a sa nezrealizuje, vzdy sa to nejakym spobom zaplati. Vzdy na to niekto doplati. To je tvoj system.

Čo konkrétne si nabúral? Ten výpočet? Už som sám napísal že som to vypočítal na rýchlo zle. A to bolo hneď potom ako som to napísal. Takže čo si mi asi tak ty mohol nabúrať. Stojím si za tým, že Soc. poist. je neefektívna a že je to chujovina brať si 3% len za výber dávok a posielanie dôchodcom. Pritom je X prípadov keď Soc. poist. ani nevedela vypočítať dôchodok a ani nevedela vo svojom systéme nájsť koľko si vlastne platil odvody, koľko si zarábal. A ak si chcel dôchodok, tak si si musel zháňať potvrdenia o príjme desiatky rokov dozadu od inštitúcií, ktoré dnes neexistujú.
Ako som nabural? Len som ti vypocital ze DSS vo faze sporenia su dvakrat drahsie ako Socialna poistovna. Teda ak SP berie 3% tak DSS beru 6%. Ze socialna poistovna by to mohla robit aj za 1,5%, nemam proti tomu nic. Ona to robi aj za menej ako 3%. saskarsky sef. Ale ak chces tvrdit ,ze naklady SP su vyssie a nenormalne(lebo by si bol rad aby sa aspon DSS vyrovnali) tak si trochu mimo. Ja budem len rad kto ma z omylu vytrhne,viem ze ty to nebudes.

Svoju chybu si si nepriznal(nevsimol ani moj prvy prispevok dnes na ktory reagoval) ani nepriznavas a tiez ma uz tvoje nazory nezaujimaju.

Ver ci never nemam voci tebe nic. Ja ti fandim, ale preco ta nechavat v omyle? Nie si prvy. Ani prvy krat.Ked sa mi nieco nezda napisem.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Len som ti vypocital ze DSS vo faze sporenia su dvakrat drahsie ako Socialna poistovna. Teda ak SP berie 3% tak DSS beru 6%.
áno to viem a napísal som už pre pár dňami na blogu, že ten môj výpočet bol hlúposť. Preto som nehovoril neskôr nikde, že je SP drahšia. NIe je. Len sa mi zdá príliš veľa na to, že len posúva peniaze ďalej.
A naopak, viem porovnať poplatky v komerčných produktoch, tak si dovolím tvrdiť, že DSSky sú v porovnaní s nimi veľmi lacné. Za čo vďačíme samozrejme minulej a tejto vláde a nie DSSkám.
len nerozumiem aky maju zmysel?
DSSka má zmysel v tom, že by mala zhodnocovať úspory. Ale SP žiadny takýto cieľ nemá a ani to nemôže robiť. Preto sa tie dve inštitúcie nedajú ľahko porovnať. SP iba vyzbiera odvody a pošle ďalej. Nemá ako vytvárať výnos na odvodoch či dôchodkoch.

Hypotéky - neviem aký majú súvis s dôchodkami. A neviem prečo by to mal byť môj systém a môj produkt. Ak si narážal na realitné bubliny, tak to čo okrem iného vytvára realitné bubliny je všetko to, čo nejakým spôsobom stimuluje nákup nehnuteľností. Od lacných hypoték, cez podporu bývania v akejkoľvek forme.

PS - nie som jasnovidec a nemôžem vedieť, že ty si ten panacik ak si to bol ty.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

OK, hypoteky, som spomenul az po tvojej narazke na stavebne sporitelne(ja niesom ich propagator, nezijem z ich produktov,nijak,len konzument a sympatizant). Kde asi tiez nemame rovnaky nazor. A myslim sa tiez mylis. Ale OK, si ma prekvapil.

Panacik ja nie som(ja som vzdy slimak). Keby ano hned ti to obucham o hlavu. Ja som to len dnes prepocital. Cital vcera, naobed dal cisla.Vrtalo mi to v hlave. Nikdy mi nesiel ten argument ze SP je ovela nakladovejsia ako DSS. Nema preco. Kvoli listom to nemoze byt.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Panacik ja nie som(ja som vzdy slimak).
tak potom neviem kde si čo počítal, nevšimol som si. Ale to že som porovnával dva rôzne typy poplatkov a že to nebolo správne som už napísal. A vychádzal som z toho, že poznám situáciu v bežných fin. produktoch, ktoré sú oveľa drahšie ako DSSky. A potom z toho, že sa 20 rokov píše, ako dodávatelia tunelujú sociálnu poisťovňu. A to môžu len z tých peňazí čo má na správu odvodov. POtvrdil to aj aktuálny šéf poisťovne, že sa tak dialo.
Celková nákladovosť SP je oproti DSS nižšia, ale ako som písal porovnávať to nie je veľmi ľahké. Každá robí niečo iné.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa incognito »

slimak, ty vole, ja som to cital od zaciatku, ale polovicu toho co si pisal nechapem...

DSSky maju zrejme najnizsie poplatky v ramci porovnatelnych produktov (fondy, "sporenie" cez ZP, atd). Poplatok 0,3%p.a. za spravu je podobne ako u ETF s tym, ze o par rokov ked bude v systeme viac penazi tak mozno na tom DSSky aj nieco zacnu zarabat.

SP funguje ako prietokovy ohrievac, ako pisal p. Glasa. Len zbiera peniaze, nezhodnocuje ich. Vsak tie peniaze na to ani "nemaju cas", len tadial tecu. Za to si brat 3% mi pride ako strasny luxus. Navyse ako bolo pisane, priestor pre predrazene dodavky IT a dalsie veci je obrovsky a tunelovanie SP (asi kazdou vladou) je verejne tajomstvo.

II. pilier nie je nic svetoborne, ale lepsie ako SP. Samozrejme, ludia tomu musia trosku viacej chapat a Fico&Company by do toho mali menej vrtat. DSSky maju kopu nedostatkov, ale sucasny system je NEUDRZATELNY. Porovnavat SP a DSS je nemozne, to co si skusal Ty bolo riadna volovina. Jedny len prerozdeluju, druhy akumuluju a zhodnocuju.

Vies slimak, s p. Galsom sme sa parkrat "posekali", ale to co ti vycitata ohladne PSS je "donebavolajuce". Ja budem tiez vyuzivat statnu premiu a stavebne sporenie kym sa bude dat, ale ak by som sa mohol zucastnit na hlasovani, bol by som zasadne proti statnej premii (a samozrejme aj poplatkom...). A bol by som pravdepodobne aj proti hypo pre mladych... pretoze to su podpory, ktore stoja za bublinami.

To ako si ty riadis financie, ako si to tam opisoval s tymi svojimi zmluvami, bolo riadne komplikovane a viaceri mi asi daju za pravdu ze aj mimo. Mat takto riesene financie je riadna kravina... nerozumies financnym produktom (ZP, sporiace ucty, podielove fondy), ale neochvejne tvrdis ze PSS je super.

K tej tvojej dovolenke sa uz ani radsej vyjadrovat nebudem, neviem ci sa to dalo vobec chapat...

Slimak, prepac za niektore silnejsie vyrazy, ale trefnejsie som nenasiel. Je mi uz teraz jasne, ze vytiahnes nieco agresivne ofenzivne, ale neviem ci by sa tu nasiel niekto, kto by s tebou suhlasil.

Pekny den vsetkym
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

II. pilier nie je nic svetoborne, ale lepsie ako SP. Samozrejme, ludia tomu musia trosku viacej chapat a Fico&Company by do toho mali menej vrtat. DSSky maju kopu nedostatkov, ale sucasny system je NEUDRZATELNY. Porovnavat SP a DSS je nemozne, to co si skusal Ty bolo riadna volovina. Jedny len prerozdeluju, druhy akumuluju a zhodnocuju.
to zase ja si naopak myslím, že kapitalizačný pilier nerieši problémy priebežného piliera. V tomto dávam za pravdu Čižmárikovi:
http://blog.etrend.sk/pavol-cizmarik/20 ... forma-iii/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ale keď už ten II. pilier máme, tak je treba uvažovať ako s úsporami vo fondoch v II. pilieri:
1. vieme že finančné inštitúcie (DSSky zvlášť) nedokážu nejako zázračne zhodnocovať peniaze a darí sa im iba vtedy, keď je rastový trend na akciovom trhu
2. vieme že dva fondy v II. pilieri majú poplatky aj za správu aj za výkonnosť. Treba sa im vyhnúť, lebo ich manažujú zrovna tie nevýkonné DSSky
3. máme indexový fond, ktorý je pasívny a iba kopíruje nejaký akciový index. A máme garantovaný (money market) "dlhopisový" fond.
4. môžem mať peniaze v dvoch fondoch naraz - čiže si urobím "portfólio" zložené z indexového fondu a hotovosti (garantovaný "dlhopisový" fond). A to podľa vlastného uváženia. Ak by som mal nejaké silné nutkanie mať aj plnokrvné dlhopisy, tak si podľa potreby vymením garantovaný fond za zmiešaný, ktorý bude mať väčšinu dlhopisov (ale aj vyššie poplatky).
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Zdravim.
Zaujimalo by ma ak si zvolim konzervativny a indexovany fond - ako casto budem moct menit pomer medzi nimi + ci su nejake poplatky za to ked si zmenim pomer?

Diki
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

ešte neviem, práve si čítam ten vládny návrh zákona. Právo toto tam hľadám.

Ešte jedna vec v súvislosti s poplatkami ma napadla: že ani za Tomanovej, ale ani za Mihala nikto neriešil poplatok za vedenie účtu. Znížili poplatky za správu, ale toto nechali na 1% zo sumy príspevku. To ma celkom prekvapuje.

§ 63b
Odplata za vedenie osobného dôchodkového účtu

Odplata za vedenie osobného dôchodkového účtu nesmie presiahnuť 1 % zo sumy príspevku pripísaného na účet nepriradených platieb pred pripísaním dôchodkových jednotiek na osobný dôchodkový účet sporiteľa.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Čo sa týka prestupu do iného fondu, alebo prevedenie časti peňazí do druhého fondu, tak je to bezplatné. Zásada je tá, že môžeš mať len dva fondy a jeden z nich musí byť dlhopisový (garantovaný). Treba na to poslať žiadosť o zmenu.
Akurát je otázne ako tie indexové fondy budú vyzerať a čo budú kopírovať.


preklápanie do konzervatívnejších fondov pred dôchodkom je po novom nastavené postupne:
㤠92
(1) Sporiteľ musí mať
a) v prvý deň kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕši 50 rokov veku, v dlhopisovom dôchodkovom fonde najmenej 10 % čistej hodnoty svojho majetku,
b) v prvý deň kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕši 51 rokov veku, v dlhopisovom dôchodkovom fonde najmenej 20 % čistej hodnoty svojho majetku,
c) v prvý deň kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕši 52 rokov veku, v dlhopisovom dôchodkovom fonde najmenej 30 % čistej hodnoty svojho majetku,
d) v prvý deň kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕši 53 rokov veku, v dlhopisovom dôchodkovom fonde najmenej 40 % čistej hodnoty svojho majetku,
e) v prvý deň kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕši 54 rokov veku, v dlhopisovom dôchodkovom fonde najmenej 50 % čistej hodnoty svojho majetku,
f) v prvý deň kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕši 55 rokov veku, v dlhopisovom dôchodkovom fonde najmenej 60 % čistej hodnoty svojho majetku,
g) v prvý deň kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕši 56 rokov veku, v dlhopisovom dôchodkovom fonde najmenej 70 % čistej hodnoty svojho majetku,
h) v prvý deň kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕši 57 rokov veku, v dlhopisovom dôchodkovom fonde najmenej 80 % čistej hodnoty svojho majetku,
i) v prvý deň kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕši 58 rokov veku, v dlhopisovom dôchodkovom fonde najmenej 90 % čistej hodnoty svojho majetku,
j) v prvý deň kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕši 59 rokov veku, v dlhopisovom dôchodkovom fonde 100 % čistej hodnoty svojho majetku.
čiže 10 rokov pred odchodom do dôchodku sa každý rok presunie do dlhopisového fondu 10% z hodnoty majetku.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

cele zle tato debata

Filip, normalne sem daj anketu, ze kto slimakovi rozumie. Ja mu tiez nerozumiem.

najvacsi problem, ktory vidim je ten, ze ludia nechapu preco je tu nejaky druhy pilier potrebny. Nechapu, ze ak je prevazna cast dochodku vyplacana statom, tak cely dochodkovy system zakonite speje do krachu, resp. k nizkym nahradovym pomerom a k vnutornej nestabilite. Preto potom vypisuju a rataju s prepacenim pikachoviny o poplatkoch, Kouriloch a podobne dristy. Vsak to sa neda citat co niektori v diskusiach produkuju. Nema to ani hlavu, ani patu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Nechapu, ze ak je prevazna cast dochodku vyplacana statom, tak cely dochodkovy system zakonite speje do krachu, resp. k nizkym nahradovym pomerom a k vnutornej nestabilite.
pravda, ale kapitalizačný pilier ho z toho nevytrhne. Všetky tie negatíva priebežného systému zostanú aj pri zavedení druhého kapitalizačného piliera.

Ak máš odvody 18% a dôchodky plne z priebežného systému, tak je to to isté, ako keď máš odvody 9% a len polovicu dôchodku z priebežného systému. Oddelenie II. piliera mimo to nijako nerieši. Dôchodky I. piliera bude musieť štát musieť platiť tak či tak. A II. pilier mu v tom neuľahčí. Akurát že ten priebežný nebude financovaný čisto z odvodov, ale sa bude musieť zobrať z rozpočtu.

Druhá vec je to, že priebežný systém iba odzrkadľuje to, čo sme si sami vyrobili. Demografický pokles nie je prírodný živel. Je to výsledok nášho ne/chcenia mať deti. A keď si tie deti nevyrobíme, tak na nás nebude mať kto na dôchodku robiť. Logické a spravodlivé. Dnes si chceš žiť pohodlnejšie, tak si to v starobe "užiješ".
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

Peter vidim,ze si doma. Naco sa aj vyjadrujes. Ostatni tiez, ste sa mohli vyjadrit k mojmu prvemu prispevku. To ma zaujima ci som niekde spravil chybu(ci aritmeticku,alebo nepochopenia poplatkom zakonu, stale mi to nieje jasne).
Filip, skusim cisla na tie poplatky.
SP na dochodky prerozdeli rocne 4 miliardy berie si z toho 3%. Naklady na system su 120 milionov eur.
II.pilier teda DSS si beru 0,3% z majetku. Dnes maju 4,2 miliardy (zatial je 1/7 obdobia kedy nabehnu na "plne obratky" 6 rokov/42 pracovnej veku - sporenia/investovania)4,2*7=29,4 miliardy takze DSS si beru za spravu 88 milionov a 5,6% z vynosu. Aby mal II.pilier zmysel, mal by uchovavat hodnotu, teda vynos by mal byt na urovni inflacii. Pocitaj s inflaciou(vynosom) 3%, teda vynos by mal mat 882 milionov. A z toho si beru 5,6% teda 49,392 miliona eur.
Takze len DSS si vyberie 137,4 milionov eur, teda viac ako SP.
Ci sa mylim? Mozte dat aj presnejsie cisla. Sef SP sa minule chvalil ako setri, mozno neminu ani 120 milionov.

Nedaval som cisla mozno uplne presne,ale ani nie uplne z brucha. Ale budu poplatky aj za dozivotnu rentu?

Este jedna poznamka ohladne 4,2 miliardy. treba si uvedomit, ze v II.pilieri este zdaleka nieje 100% zamestnancov, a mozno 1/3 tam je ludi co ani klientmi SP nebudu. Vlastne chcem povedat, ze maju cca len 50% ludi, teda 4,2 miliardy si kludne mozte prenasobit 2. Teda DSS su o 100% drahsie ako SP.
Prispevok som adresoval Filipovi,ktory tvrdil , ze by bol rad keby naklady(3%) I. piliera sa len trosku priblizili II.pilieru.
On mi porozumel a ta dalsia debata bola len medzi nami, nezainteresovani jej nemuseli rozumiet(sami sme stym mali problem :-)).

Mate podla novely, tri poplatky(odplaty), za spravu fondu(0,3 % priemernej ročnej čistej hodnoty majetku), to som sa mohol seknut vo vypocte, ja som pocital z celym majetkom naakumolovany vo fondoch. Zrejme to tak je, ale sa vypocita priemer za ten rok. 29,4 miliardy * 0,003= 88,2 miliona eur.

Dalsia odplata s ktorou som ani nepocital je
Odplata za vedenie osobného dôchodkového účtu nesmie presiahnuť 1 % zo sumy príspevku pripísaného na účet nepriradených platieb pred pripísaním dôchodkových jednotiek na osobný dôchodkový účet sporiteľa.
A posladna je odplata zo zhodnotenia 5,6%(to som si precital na SME), je tam vzorec v prilohe 3 na vypocet a koeficient.
koeficient na určenie výšky odplaty za zhodnotenie majetku v zmiešanom dôchodkovom fonde a v akciovom dôchodkovom fonde, ktorý môže byť maximálne vo výške 0,056
Kde som dostal sumu 49,392miliona eur. Prizhodnoteni 29,4miliardy vynosom 3%

http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid ... terID=3723" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak som to prepocital mi vyslo ze II.pilier je dvakrat drahsi ako I. Pilier a keby sa mal starat o cele dochodky 4 krat. V cislach ak I.pilier stoji 3%,tak druhy 12%.
Tu len poznamka k prietokovemu ohrievacu. Ako bude II.pilier pracovat o 20 rokov. Nebude to len prietokovy ohrievac? Niekedy pusti len studenu vodu, niekedy horucu.


Dalsi priklad dali by ste peniaze na taky ucet kde mate tieto poplatky? Priklad 100 euro? Vynos 3% 3 eura. Odplata A 0,30 + B 1 + C 0,17 = 1,47 eura? A ak vynos nebude aj tak si strahnu 1,3 eura?
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Poplatok 1% je jednorazovy z kazdej vlozenej sumy a nie je to poplatok na rocnej baze takze v druhom roku sa uz neplati.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

Poplatok 1% je jednorazovy z kazdej vlozenej sumy a nie je to poplatok na rocnej baze takze v druhom roku sa uz neplati.
Ano to je odplata za vedenie uctu(to je to B). S nim som nepocital. Filip ho spomenul trosku vyssie. Len na podpichnutie Filipa,ber to sportovo, PSS to ma cca dvojnasobne( 1% z cielovej sumy).

Keby som to zahrnul do mojho prikladu je to 6(7,8,9,10) miliona eur za rok. Ale "nepodstatne". Najnizsia platba ku dalsim dvom co robia 137 milionov.
tak potom neviem kde si čo počítal, nevšimol som si. Ale to že som porovnával dva rôzne typy poplatkov a že to nebolo správne som už napísal. A vychádzal som z toho, že poznám situáciu v bežných fin. produktoch, ktoré sú oveľa drahšie ako DSSky. A potom z toho, že sa 20 rokov píše, ako dodávatelia tunelujú sociálnu poisťovňu. A to môžu len z tých peňazí čo má na správu odvodov. POtvrdil to aj aktuálny šéf poisťovne, že sa tak dialo.
Celková nákladovosť SP je oproti DSS nižšia, ale ako som písal porovnávať to nie je veľmi ľahké. Každá robí niečo iné.
S panacikom si si pisal vo stvrtok(ked si pridal blog), vtedy som si to aj cital a mi to nedalo(myslel na to aj v piatok),tak som pocital v piatok pol hodinky pred napisanim prispevku. Velmi ocenujem tento prispevok. Nasiel som ho teraz.
Naposledy upravil/-a slimak v Ne 18 09, 2011 8:08 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Slimak - nemusíš to takto počítať, stačí oveľa jednoduchšie:
0,3% máš z majetku vo fonde. Ak je zhodnotenie cca 2 v hrubom, tak v čistom máš 1,7 %.
1% je ako keby vstupný poplatok len na začiatku, ďalej sa neopkuje (ako v Soc. poist.).
Poplatok z výkonu nerátam, lebo v tých dvoch fondoch určite peniaze mať nebudem. A v garantovanom a indexovom fonde nie je.
V cislach ak I.pilier stoji 3%,tak druhy 12%.
zopakujem snáď posledný krát - I. pilier ti ale peniaze nezhodnucuje a ani v ich nezhodnotí. Takže sa to nedá veľmi porovnávať.
Dalsi priklad dali by ste peniaze na taky ucet kde mate tieto poplatky?
milióny ľudí majú na Slovensku peniaze v podobne drahých produktoch a aj oveľa drahších. A aj s nižším výnosom. Napríklad životné poisťovne, DDSky a podielové fondy. A aj kopec bankových produktov.

Ako som hovoril, ja osobne v II. pilieri využijem dva najlacnejšie fondy. A poplatok bude 0,3% ročne a 1% na začiatku (už nie ročne). To je všetko. Kde všade sú takéto poplatky vyššie, som už príklady dával. Ale okopírujem ešte raz:
TAM - Euro dlhopisový plus fond 1,05% p.a. za správu

ČSOB Vyvážený fond - 0,7% p.a. za správu

Pioneer Funds - Emerging Europe and Mediterranean Equity - 1,5% p.a. za správu

ETF iShares DAX (indexový fond) - 0,17% total expense ratio

Vačšina životných poistiek - platíte obdobné poplatky ako v podielových fondoch + ďalšie poplatky naviac pre poisťovňu

III. pilier - DDS ING konzervatívny príspevkový fond - 0,1% mesačne

III. pilier - DDS Tatra banka rastový príspevkový fond - 0,205% mesačne

Väčšina hedge fondov - 2% za správu + 20% zo zisku
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

Dobry prispevok. Prinutil ma rozmyslat. A nic netvrdimze mas nepravdu.Keby si to napisalvpiatok bol by som v prdely.

Su ale dolezite prve dva odseky, treti a poslednu tvoju citaciu beriem.

Aby sme sa posunuli dalej na SP(jej naklady)mozme zabudnut. Na co nie, ci tie dva percenta zhodnotenia, budu stacit na inflaciu. Aby sa uspory neznehodnocovali.
Takze Peter Cmorej moze dalej gulat ocami.
Mame cenu I.pilier 120 miliov - to je 3% zo 4 miliard co ide vylucne na starobne dochodky dnes, vsetko je prepocitane na dnesne ceny.
A 88 milionov na II. pilier to je len za dochodkovych fondov. Pripocitame aj odplatu za vedenie uctu priemernych 6 milionov.

Takze mame za 120 milionov I.pilier ,ktory inflaciu ciastocne eliminuje ci uplne(tomu ani ja neverim) a druhy co znehodnotenie inflaciou nijak nepokryva ale stoji 94 milionov.
Stale je to tri krat drahsie. 94 milionov je za 25% sporitelov.

Kludne nech je to aj 12 krat drahsie ak dosiahne vysledky. Ale je ti jasne ze nedosiahne. Kapital bez prace je 0. Verim ze tomu rozumies.

Narazky Peta Cmoreja,mal ich na mna a mna to netrepi a mal som aj na neho. Ale v otazkach poistovnictva som sa v sukromnych otazkach na neho dva krat obratil a vzdy mi slusne odpovedal ale hlavne o co ide vo veci. Ked spravit zmluvu(poziadat o radu vysvetlenie), verim len jemu.

A este k tym mojim dovolenkam. Ja som to uvadzal len ako priklad. Prvy bol , ze to co ma priemerny clovek nasporene dnes je na dve dovolenky(to je tych 23 dni),proste zalostne malo 3000 eur? Ci 4000?. A druhy priklad pre filipa bol, aj ked Bubo je na trhu, uplnom slobodnom aj tak je tri krat drahsi ako ked si to spravis sam. Nic viac nic menej.
A k Pettovi co mal prvu reakciu v diskusii podomnou(jedina relevantna). Ma pravdu. To ze mame malo,je kvoli tomu ze mame male platy. Ale v podstate je jedno aku vysku mas platu. Je jednoduchy prepocet. Ked odkladas 40 rokov aj trebars 9%, aj pri vynechani inflacie viac ako 18% pri doziti dochodcu(20 rokov) necakaj.
Naposledy upravil/-a slimak v Ne 18 09, 2011 9:24 pm, upravené celkom 1 krát.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa incognito »

slimak, ty si snad tie zavery cucas z prsta...

v poslednom prispevku od F. Glasu si to mal pekne zrhnute, neviem ako si dospel k tym dalsim veciam ("I. pilier inflaciu pokryje, II. nie").

Problemom je, ze ako pisal P. Cmorej, nerozumies celemu systemu a unika ti zrejme pointa (aj ked aby sme boli ferovi, ta unika aj mnohym politikom...). Ty nerozumies investovaniu, to sa prejavuje aj na tvojom nazore k PSS a pod.

Uz len drzba dividendovych titulov ti moze (nemusi) vyniest viacej ako inflacia. Co robi Warren Buffet? I. pilier inflaciu nepokryje, to by museli dochodky tento rok narast o 3-4%, co je nonsens.

Mat indexovy fond a raz za par rokov spravit switch ti moze priniest zaujimave vysledky. Nemusi, ale moze... trosku samostudia alebo dobry fin. poradca a mohol by si sa cudovat.

P.S. Tie "2%" bol priklad, nie realita. Skus si pozriet historicke vynosy akciovych, dlhopisovych a penaznych trhov. Ak k tomu pridas defenzivnu strategiu priemerovania ceny, tak je vysoka sanca na celkom slusne vysledky. V ramci moznosti, politiky a pravidiel DSS a politikov. Nic svetoborne, ziadnych 10-20%p.a., ale takych 5-6% by bolo celkom ok...
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

Ano chapem ta, zamestnaj sa v Allianzi(mam tam uspory),mam ta odporucat?
Uz len drzba dividendovych titulov ti moze (nemusi) vyniest viacej ako inflacia. Co robi Warren Buffet? I. pilier inflaciu nepokryje, to by museli dochodky tento rok narast o 3-4%, co je nonsens.
Toto ma zaujima. Okrem toho cecha co si s neho vsetci tu robia srandu(ze akcie na dochodok),vsetci len pocitaju so zmenou ceny aktiva. A co som videl dividendove vynosy americkej tridsiatky, jedna mala 6% ( skusim sa trafit do nazvzu jtmb), priemer necele 3%. Ale su akcie co vyplacaju dividendy a im desatrocia rastu. Niekto drzi coca colu a dalsi, neviem ci nieje problem , ze nevies aka bude dividenda a tam slusne vynosy pri tych firmach boli, ked si to nakupil ked sme este nezili.
Vravim mna to stale zaujimalo. Ale na tomto fore sa o dividendovych vynosoch velmi nebavi.
slimak, ty si snad tie zavery cucas z prsta...
ved si to prepocitaj. vsetky cisla co pocitam pisem. Mozem sa mylit. Ale prepocitat si to vie aj moja zena. Mozno nie na prvy krat , ale dojdeme k vysledku.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa incognito »

slimak, ja som nehovoril o tych cislach, tie mas asi dobre... ja som sa pozastavil nad tym, ako si sa konkretne chytil tych 2 percent a ako si rychlo vydedukoval, ze I. pilier inflaciu pokryje a II. pilier nie.

co si myslel touto vetou neviem... "neviem ci nieje problem , ze nevies aka bude dividenda a tam slusne vynosy pri tych firmach boli, ked si to nakupil ked sme este nezili."

a co mal znamenat ten Allianz tiez neviem, zbytocne podla mna utocis... prislo mi to az trapne.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

Ja som sa dvoch percent absolutne nedotkol a poplatok za 2% zhodnotenie som ani nebral v uvahu, to je to C (5,6%) Povodne som ich bral ale v prispevku 7:53 dnesneho dna nie. Ale isto uznas ze ze inflacia je dolezita ale sme ju vynechali - spravil to Filip.
Ked som spomenul filipov prispevok samozrejme 1. a druhy casti prispevku sa brat musia. Inflacia aspon v nasej debate. Porovnavame naklady I a II.pilera.
neviem ci nieje problem , ze nevies aka bude dividenda a tam slusne vynosy pri tych firmach boli, ked si to nakupil ked sme este nezili
Ja som laik v investovani do akcii. nemam tam nic a nikdy som nemal. Ale nieco by som vlozil. Nik na fore, a citam to dva roky sa nebavi o dividendach. Okrem pana" akcie na dochodok". Ale mam nejake peniaze a kupil by som a len kvoli didvidendam nieco. Ale kvoli dividendam. Normalne by to malo odrazat gro ceny akcie.

Ked sme este nezili v DJ indexe ma niekolko akcii jedna ta informacna mala 6% , coca cola dlhodobo 4% ci nejake dalsie. Ale aj ked vyplacali ,ci vyplacaju viac a viac(ja to nesledujem, len cital v clanku) nieje zaruka ze tie percenta dostanes aj nadalej. Ved nech to skupy allianz, tam bude nejaky problem, bud tych akcii je menej,alebo k cene akcii to nemusi dat tie dividendy. Zrejme je to rizikove. Co ked ludia prestanu pit koka kolu.
a co mal znamenat ten Allianz tiez neviem, zbytocne podla mna utocis... prislo mi to az trapne.
"Zavery si cucam s prsta". Nemyslim, ze by som sa ti musel ospravedlnovat. Ak chces prepac.

slimak, ja som nehovoril o tych cislach, tie mas asi dobre...
Ak si si dal namahu ma precitat a poznas poplatkovu realitu. K+ Uz si treti. Prvy som ja.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa incognito »

slimak, nemozes jednoducho len tak porovnavat poplatky I. a II. piliera. Kazdy z nich funguje na inom principe. Porovnania sa daju robit, ale nie tak jednoducho ako si to myslis...

tu si sa chytil tych 2% "Na co nie, ci tie dva percenta zhodnotenia, budu stacit na inflaciu".

Inflaciu nikto nevynechal, myslim ze ludia na tomto fore s nou rataju :D

Ze Allianz nema taky fond ako hladas... to je tvoj problem, ze mas v "portfoliu" len Allianz a PSS... na trhu je min. 1 spolocnost, ktora ma niekolko fondov zameranych vylucne na dividendove akcie, boli ocenene aj agenturou Morningstar. Skus si pohladat, ktora to je...

Ospravedlnovat sa mi nemusis, nie som utlocitny.

Aky ciel malo toto? "Ak si si dal namahu ma precitat a poznas poplatkovu realitu. K+ Uz si treti. Prvy som ja."
O poplatkoch viem dost, ale ze by nad tym bolo treba tolko mudrovat sa mi nezda...
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

slimak, nemozes jednoducho len tak porovnavat poplatky I. a II. piliera. Kazdy z nich funguje na inom principe. Porovnania sa daju robit, ale nie tak jednoducho ako si to myslis...
OK vies ako to porovnat, ja si to len myslim(skusil). Ja som parameter mal. Som zvedavy.
Aky ciel malo toto? "Ak si si dal namahu ma precitat a poznas poplatkovu realitu. K+ Uz si treti. Prvy som ja."
O poplatkoch viem dost, ale ze by nad tym bolo treba tolko mudrovat sa mi nezda...
Som zvedavy a len a len sa mozem poucit.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Takze mame za 120 milionov I.pilier ,ktory inflaciu ciastocne eliminuje ci uplne(tomu ani ja neverim) a druhy co znehodnotenie inflaciou nijak nepokryva ale stoji 94 milionov.
Stale je to tri krat drahsie. 94 milionov je za 25% sporitelov.
Infláciu som do toho nerátal z jednoduchécho dôvodu: Soc. poist. si s infláciou neporadí nikdy. Totiž ona peniaze nezhodnocuje ani o infláciu ani pod infláciu. Robí nulu, lebo jej cieľom nie je zhodnotenie, ale prerozdelenie.
Zákon dnes síce sľubuje pomerne štedrú valorizáciu, ale to nie je tým, že by sa Soc. poist. nejako dokázala popasovať s infláciou. Ale je to tým, že jednoducho vyberie viacej na odvodoch (ak pán boh dá a bude hospodársky rast).

Zjednodušene - soc. poist. nemá úlohu zhodnocovať a ani to nerobí. A ani nemá úlohu vysporiadavať sa s infláciou a ani to nerobí. S čím kalkuluje zákon keď sa snaží dôchodky valorizovať je to, že ak bude hospodársky rast a vyššie platy, tak vyberie viacej odvodov a preto bude môcť platiť vyššie dôchodky.
Ak by si to mal porovnať s DSSkou, tak by to bolo na úrovni: "nevadí že budete mať zhodnotenie nula, veď porastú platy a vy si viacej nasporíte z vyššieho platu".

Čo sa týka toho výnosu 2%, tak som ho dal len na ilustráciu, Taký by mohol byť za aktuálnych podmienok v garantovanom fonde. Ak sa pohnú úrokové sadzby aj inflácia, tak sa pohne aj ten výnos. Ale bude niekde okolo inflácie +-1%.
Ak chce niekto poraziť infláciu, tak má dve možnosti:
1. tak ako soc. poist. s rastúcim platom viacej sporiť
2. upustiť od garancií a ísť do aktív, ktoré by mohli kopírovať infláciu (akcie, komodity a spol.). Ale má aj vyššiu volatilitu a vyššie riziko.

Prečo sa hovorí, že akcie a komodity by mohli rásť aspoň o infláciu? Lebo práve služby a tovary tvoria rast cien (infláciu). Ak rastú ceny (inflácia) tak rastú aj ceny komodít a rastú aj tržby a zisky podnikov. A preto aj ceny akcií týchto podnikov. Preto by sa teoreticky mohli vysporiadať s infláciou.
Ale sú aj prípady, keď to tak nebolo (v horizonte rokov). V horizonte desiatok rokov však akcie predbehli o čosi infláciu z viacerých dôvodov:
1. inflácia = rast peňazí v obehu = úvery
2. úvery poháňajú hospodársky rast, tržby aj zisky podnikov
3. podniky zarábajú stále viac a ceny akcií stúpajú

To ale nevylučuje volatilitu a bubliny, keď akcie v kratšom období išli mimo inflácie. A takisto to nevylučuje, že by do budúcna mohli akcie rásť pomalšie ako inflácia. Stačí sa pozrieť do Japonska:
1. inflácia +- nulová 20 rokov
2. hospodársky rast +- nulový 20 rokov
3. akcie aj reality klesajú 20 rokov
ouip
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 05, 2011 9:56 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa ouip »

zabijaju ma zaryty odporcovia II piliera a obhajcovia SP. To ani nema zmysel komentovat. !.o][;';']][!!
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa Pette »

Filip, vyborne odpovede, mozno by sa hodilo urobit z toho Q´n A blog na sme.sk? nech si to precita viac ludi.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"