Rozloženie fondov v II. piliery

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
bambulka
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 30 09, 2008 8:18 am

Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa bambulka »

Dobry den. Chcela by som sa informovat ohladom percentualneho rozlozenia do novych fondov v 2. dochodkovom piliery. Po novom bude ta moznost, ze si budeme moct rozlozit vkladane peniaze do dvoch fondov, z ktoreho jeden bude garantovany. Ja som mlada, pracujuca a chcela by som sa spytat, ako by ste vy percentualne rozlozili peniaze do garantovaneho fondu a do akcioveho? Ja by som dala 50% do garantovaneho a 50% do akcioveho. Je to dobry pomer? Ako by ste si to rozdelili vy?
Dakujem za odpovede.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Novela 2. dochodkoveho piliera

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ján Šebo a Tomáš Virdzek (http://www.itradersclub.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;) hovorili na prednáškach, že oni by menili pomer vo fondoch podľa aktuálne situácii na trhu. To ale nie je pre každého človeka keďže treba pri tom analyzovať a venovať tomu aj nejaký čas.
bambulka
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 30 09, 2008 8:18 am

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa bambulka »

A keby to bolo aktualne dnes, tak aky pomer by ste dali?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

akciové trhy dva roky šialene rástli, aktuálne určite nie sú lacné a nejaké extra svetlé zajtrajšky nás najbližšie roky tiež nečakajú. Určite by som akciový fond neprevažoval a nechal maximálne 50% a možno aj menej. Pri korekcii z garantovaného presunieš do akciového viac.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa incognito »

Pan Glasa, principialne mate pravdu :) zial podla mna sa v danych podmienkach mylite :)
Ano, dneska trhy uz nie su tak dole ako pred rokom, dvoma, ale od januara sme sa daleko nepohli. Akcie uz nie su take lacne, ale ani drahe, cena je v priemere dost vyrovnana.
II. pilier by mal byt podla mna neruseny, tym myslim bez zasahov sporitelov, politikov a inych blaznov... ak ma bambulka menej ako 30 rokov, nech to rozlozi do akcioveho (alebo aj toho indexoveho) fondu. Ak by mala depresie z vyraznych poklesov v casoch kriz, nech ide 50:50 s vyvyzenym/zmiesanym fondom.
Princip, ktory opisujete mi dava zmysel v sukromnych sporeniach typu EIC, Rytmus, atd, resp. vlastne porflolio (ci uz podiel. fondy, ETF, stock-picking,...), ale nie v druhom pilieri. Je to administrativne narocne a 99% ludi tomu ani nerozumie, ani to nevie nacasovat.
Ze vy tomu rozumiete p. Glasa je jasne aj tomu co nechce :) treba si vsak uvedomit, ze neradite profesionalovi, ktory do toho vidi (bez urazky bambulka:) ), ale beznemu clovekovi. Pre toho je najlepsie, ked celu dobu len posiela peniaze a nesleduje vykyvy na trhu, ani smerom hore, ani smerom dole. Prilisna aktivita neskuseneho cloveka skor skodi :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Princip, ktory opisujete mi dava zmysel v sukromnych sporeniach typu EIC, Rytmus
v II. pilieri by to malo byť úplne rovnaké. Nevidím v tom rozdiel.
Prilisna aktivita neskuseneho cloveka skor skodi
pravda, ale pokiaľ by som to mal brať takto, tak ani tých 50/50 neriešim a nechám si nejaký vyvážený fond.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa incognito »

:)
v Rytmuse, EIC to mam rychlejsie a jednoduchsie k dispozicii, lahsie sa s tym robi. Vrtat sa v II. pilieri mi pride zbytocne z akehokolvek dovodu... ale to je len moj pohlad :)
Vyvazeny fond ma zbytocne pribrdzi, najma pri horizonte cez 20 rokov a sucasnej situacii. Ak sa viem odkontrolovat a nebudem do toho fusovat, nech to ide agresivne. Pokial by bola na konci aj realokacia, bolo by to uplne idealne. Aj ked tu budu musiet asi aktivne robit sporitelia, o com teda pochybujem ze by to zvladli...
Este raz p. Glasa, moj pohlad na vec. V zasade s Vami suhlasim, ale myslim si, ze niekedy sa oplati veci robit jednoduchsie ako sofistikovanejsie :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vyvazeny fond ma zbytocne pribrdzi, najma pri horizonte cez 20 rokov a sucasnej situacii.
Keď bude mať sporiteľ rozloženie 50/50, alebo akékoľvek rozloženie s menšou váhou akciového fondu, tak ho to tiež bude brzdiť. Keď to nastaví čisto agresívne (len akciový fond) tak sa môže stať, že 15 rokov pred odchodom do dôchodku bude v mínuse a automatika ho preklopí do konzevatívneho fondu a je v prdeli.

Čo by sa v II. pilieri hodilo by boli fondy ako Smart Fond, C quadrant a podobne.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal: pravda, ale pokiaľ by som to mal brať takto, tak ani tých 50/50 neriešim a nechám si nejaký vyvážený fond.
aj ked mas pred sebou 40 rokov sporenia ?
filip glasa napísal: Keď to nastaví čisto agresívne (len akciový fond) tak sa môže stať, že 15 rokov pred odchodom do dôchodku bude v mínuse a automatika ho preklopí do konzevatívneho fondu a je v prdeli.
toto snad casom tiez zmenia. Taka kravina tam nemoze zotrvat dlhodobo :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

aj ked mas pred sebou 40 rokov sporenia ?
ked chce niekto riesit, ze tam vobec che mat nejaku cast v garantovanom fonde a cast v akciovom, tak preco nie rovno vyvazeny? Ak by chcela ist bambulka agresivne tak si da len ten akciovy a neriesil by vobec nejake pomery.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

podla mna je cele toto vyberanie fondov totalna kravina. Neviem preco sa hrame, ze financne vzdelanie bezneho cloveka je dostatocne, ked to tak jednoznacne nie je. Stat by mal urcit jasne pravidla, napr. mas viac ako 20 rokov do dochodku = 100 % akciovy fond .. a zasa fondy by nemali byt regulovane tak, ze akciovy fond musi byt 100 % equity long .. jednoducho nechat im skutocny priestor na spravu podla trhovych podmienok. Samozrejme mali by sa pridat aj pravidla od akeho momentu (nasporenej sumy) si moze sporitel rozhodovat o alokacii svojich prostriedkov sam .. aj s moznostou dalej do II.piliera neprispievat. Napisal som len velmi hrube obrysy myslienok, ale dufam, ze to je pochopitelne.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa incognito »

Realokacia nefunguje tak, ze 15 rokov pred koncom sa vsetko presunie do konzervy...
10-15 rokov pred koncom sa pomerna cast (1/10 alebo 1/15) kazdym rokom presuva... ano, to co ste opisali sa teoreticky moze stat, ale pre pasivneho investora lepsej moznosti niet... aspon podla mna. A pasivny investor je pre mna ten, ktory tomu nerozumie, ale si tento zasadny fakt uvedomuje :)
Ano, suhlasim s tym, ze vacsina ludi v II. pilieri je fin. negramotna, ale ide o politicky marketing. O garanciach sa dobre rozprava a este lepsie pocuva... zasa medzi nami, na 20,30,40 rocnom horizonte sa da predpokladat nejaky vyvoj. Je mozne, ze nastane urcita anomalia, ale tak dlhy horizont by to mal zotriet. A ak sa trh nejako spravaju 100 rokov, nevidim dovod na ZASADNE zmeny. Ze to lieta hore dole je normalne a vzdy to tak bude. Trhy sa stavaju volatilnejsimi, ale toje prave prilezitost pre pravidelne sporenie/investovanie a DCA. Ak by k tomu dali uzamykanie vynosov a rozumny stop-loss, tak to by uz bolo asi siedme nebo a raj na zemi...
Ak by aj bol konzervativnejsi klient, ale mal pre sebou 20,30,40 rokov, nech tu konzervativnu zlozku tvoria dividendove blue-chips (Coca Cola, atd) na min. 50% a 10-30% nech su rozvyjajuce sa trhy (BRIC, atd), pripadne aj primes komodit (max 5-10% celkoveho portfolia). Je jasne, ze toto nasi obyvatelia nezvladnu... preto je smutne pozorovat politikov ako sa hraju na investorov a ako Kazimir rozprava o investovani ako o hazarde s peniazmi.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa incognito »

Aby som to nejako uzavrel :)
Ano, ked uz, tak vyvazeny fond a ziadne harakiri kombinacie...
Dalsia vec - vsetci tu opisujeme idealny stav (toto je hlavne pre P. Cmoreja) ako by to malo vyzerat. Lenze II. pilier je hlavne POLITICKA zalezitost a ako taka je odsudena na marketingove ucely. Logiku a zakladne principy tam budeme tazko hladat...
Tym si myslim, ze by som to takto uzavrel :D
Dakujem :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Sorry, ale zákon hovorí úplne jasnou rečou:
TRETIA HLAVA
Pravidlá starobného dôchodkového sporenia
§ 92
(1) Pri určení dôchodkového fondu dôchodkovou správcovskou spoločnosťou sa prihliada na vek sporiteľa, predpokladanú dĺžku sporenia, výšku príspevku a jej možný vývoj a rizikový profil sporiteľa. Pritom
a) v období kratšom ako 15 rokov pred dovŕšením dôchodkového veku podľa osobitného predpisu3 nemôže byť sporiteľ v rastovom dôchodkovom fonde,
b) v období kratšom ako sedem rokov pred vznikom nároku sporiteľa na dôchodok podľa tohto zákona nemôže byť sporiteľ vo vyváženom dôchodkovom fonde.
(2) V rovnakom čase môže byť sporiteľ iba v jednom dôchodkovom fonde spravovanom príslušnou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

uzamykania vynosov sa realizuje pomocou roznych dlhopisovo-opcnych struktur, takze zasa az taky raj na zemi by to nebol :) bolo by to najma na ukor potencionalneho vynosu
neviem ci sa teraz navrhuje nejaka zmena realokacie, nesledujem to (neoplati sa, kym to nie je schvalene) ale ak nie, tak je to tak ako napisal Filip
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa incognito »

Sme sa nepochopili :)
Ano, problem je v zakone, zakon poznam...
Uzamykanie vynosov nie je to iste ako zaisteny fond, tym bolo myslene nieco uplne ine :) a to sa cez opcie nerobi...
Zmeny v zakone este urcite budu, tiez nestiham sledovat zmeny. Chcel som tym len povedat, ze problemom je prave zakon a absencia investicnych nastrojov (stop-loss, realokacia). Logicky to nie je spravene, co sa tyka volenia fondov, za tym si stojim. Vyvazeny fond na 20 a viacej rokov je zbytocny.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

a ako sa robi uzamykanie vynosov ? "zamknuty" vynos je zaisteny pomocou dlhopisov a zvysok sa investuje z pravidla na paku najma do futures a opcii.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa Airmike »

uzamikanie vynosov to je docela zaujimavy pojem, chcelo by to vysvetlenie pretoze to zrejme v portfoliovani znamena nieco ine a v obchodovani tiez nieco ine.

tak poprosim co konkretne tym uzamknutim myslite pri portfoliovani.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozloženie fondov v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vyvazeny fond na 20 a viacej rokov je zbytocny.
analogicky rovnako by bolo zbytočné špekulovať nad váhami fondov v II. piliery a dať tam rovno akciový fond a nič neriešiť. Ale napriek tomu si tu poradil takto z brucha takúto schému:
nech ide 50:50 s vyvyzenym/zmiesanym fondom.
Prečo 50/50? A prečo vyvážený a rastový? Prečo zrazu už nie len plne rastový, alebo akciový fond?
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"