DSS - indexové fondy

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Generali aj Allianz majú na webe celkom slušné info a tuším to isté aj posielajú klientom. Trend o tom tiež informoval. Ale najviac správ sa asi pustí tesne pred spustením a potom po spustení v Apríly keď to ľudia budú reálne riešiť.

Teraz ešte ani DSSky presne nevedia aké tie indexové fondy vlastne chcú mať a tiež len dolaďujú detaily a rozhodujú o definitívnej podobe.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

sľubovaný článok o indexových dôchodkových fondoch:
http://ako-investovat.sk/index.php/fond ... dkovy-fond" onclick="window.open(this.href);return false;


Allianz: akciový index MSCI World - globálny index spoločností so sídlom vo vyspelých krajinách sveta.

ING: Index EURO STOXX 50 investuje do akcií 50-tich európskych spoločnosti pochádzajúcich z 11 krajín EMU (Rakúsko, Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Írsko, Taliansko, Holandsko, Portugalsko a Španielsko).

VÚB Generali: MSCI World 85 percentami a 15 percentami na MSCI Emerging markets.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zmeny v druhom pilieri sa už blížia. Čoho sa týkajú a čo je treba urobiť?
http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... ii-pilieri" onclick="window.open(this.href);return false;
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Dobry clanok Filip. Ked si clovek vyberie moznost sporit v dvoch fondoch, tak jeden z nich musi byt povinne ten dlhopisovy, ze ? Lebo mas tam jednu vetu, ktora je napisana ako by to nebola povinnost. Je urceny aj minimalny podiel aky musi byt v tom dlhopisovom fonde ? Moze to byt napr. aj 20:80 alebo je urceny presny pomer fondov 50:50 ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

áno, jeden z tých dvoch fondov musí byť dlhopisový. Ešte si to teda prečítam a opravím.
Čó sa týka pomeru dvoch fondov, tak ani v zákone, a ani na webe ministerstva som nenašiel, že by ten pomer nejako obmedzovali:

http://www.employment.gov.sk/najnovsie-zmeny.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

písal som ešte jeden blog na SME a tam ma upozornili, že aj VUB Generali bude mať iba MSCI World v indexovom fonde. Tak nakoniec zmenili rozhodnutie a išli smerom lacnejšej správy a jednoty v rámci DSSiek. Pôvodne mal VUB GEnerali v pláne mix MSCi World a MSCI Emerging Markets.

http://glasa.blog.sme.sk/c/294232/Prveh ... ilier.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Michal Nalevanko
Čerstvá skúsenosť z pobočky DSS, kde som podpisoval prestup do indexového dôchodkového fondu: "To myslíte vážne?!" S takýmto prístupom majú DSSky reálnu šancu odhovoriť od takéhoto prestupu ešte aj tých, ktorí pre jeden podpis budú merať cestu na niektoré z ich pobočiek. Snáď sa mi to dnes večer podarí spomenúť aj v diskusii na Dvojke..;-)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

s tymi indexovymi fondmi je nejake nepekne tichucko. Som si myslel, ze v kazdych druhych novinach bude pekny prehlad ake fondy DSS ponukaju a ono nic. Smutne :(
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa PeterSch »

OK. Tak som pozeral svoju DSSku - mám Axu a oni majú tiež výlučne MSCI World.
Aký pomer medzi fondami teda odporúčate?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Aegon - MSCI World
Axa - MSCI World
VUB Generali - MSCI World
Allianz - MSCI World
DSS Postovej banky - MSCI Daily Net Total Return Europe Euro Index (Bloomberg ticker - MSDEE15N Index, tvorca MSCI Inc.,) ktorý reprezentuje viac ako 400 európskych spoločností s vysokou a strednou trhovou kapitalizáciou zo 16-tich európskych krajín.
ING - EURO STOXX 50

Posledné dva čisto európske indexy nedoporučujem. MSCI World u ktorej kolvek DSSky je lepšia voľba. Pomer Indexového a dôhopisového fondu by si mal každý zvážiť sám a nastaviť podľa vlastných preferencií. Ak sa neviete na začiatok rozhodnúť, tak dajte 50/50.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

diky Filip
a ja som si myslel, ze budeme mat nejako zasadne na vyber :(
osobne si dam asi pomer 80:20 Index:dlhopisovy
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja som vedel ze nebudeme mat na vyber, dssky sa k tmu stavali negativne uz uplne od zaciatku.
Môj názor na výber indexového fondu:
http://glasa.blog.sme.sk/c/295206/O-ind ... ticho.html" onclick="window.open(this.href);return false;

pre info portfolio indexu:
Prílohy
Portfolio-MSCI-WORLD.jpg
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa rmaly »

Predpokladam, ze je potrebne vyvynut aktivitu a sam sa dozadovat prerozdelenia, ano? Alebo budu sporitelov oslovovat samotne DSSky?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

musíš vyplniť a zaslať žiadosť. Informácie napríklad mne osobne prišli poštou.
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Vidiet ze DSS su tu hlavne pre klientov/sporitelov :-). Namiesto toho aby propagovali produkt, kt. je pre sporitelov najvyhodnejsi - budu rozpravat a nahovarat klientov na tie najdrahsie produkty s najvyssimi poplatkami. Jednoducho "financny sprostredkovatelia/spravcovske spolocnosti" sa nezapru - nejde im vobec o klienta ale v prvom rade o seba a radsej odporucia klientovi uplnu blbost hlavne ze na tom zarobia (cest vynimkam).
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Zacat indexom MSCI Word je logicke. Otazkou je, ci sa mu vynosmi dokazu vyrovnat. Samozrejme treba brat do uvahy, ze doosiahnut poplatky plus cisty vynos indexu nie je realne. Ale pre istotu by som skontroloval, ci sa aspon dokazu vyrovnat s indexom bez poplatkov DSSkam.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

MSCI World - sú tam len čisto rozvinuté trhy s najvyššou váhou US akcií. Tie návrhy zo začiatku keď jedna DSS chcela MSCI World + MSCI EM boli rozhodne lepšie. Lebo môžu tam mať kôš indexov, nie len jeden.
Ale pre istotu by som skontroloval, ci sa aspon dokazu vyrovnat s indexom bez poplatkov DSSkam.
Toto som moc dobre nepochopil. Indexový dôchodkový fond bude mať presne rovnaký výkon ako dané indexové ETFko mínus poplatok za správu (0,2% p.a).

Samozrejme mesačné sumy ktoré idú do fondu sa zmenšujú o 1% poplatok za neviem čo (niečo ako vstupný), ktorý je vo všetkých fondoch rovnako vysoký. Poplatok za výkon sa indexového fondu netýka.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Presne o to mi islo. ETF ka sa obchoduju na zaklade dopytu a ponuky a preto su male rozdiely mozne medzi ETFkom a indexom. V podstate mame tieto urovne: (1) Index, (2) ETFko a vernost k indexu, (3) ETFko a jeho poplatky. Okrem toho fond kupuje a predava (v sucasnosti v DSSkach drvivou vacsinou kupuje) ETFka co znamena transakcne naklady. Otazkou je ako sa uctuju transakcne naklady vo fonde.
Vidim viacero moznosti ako to moze vyjst konkretnemu klientovi DSSiek. Na jeho mieste by som to aspon zo zvedavosti skontroloval.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

poplatky za nákup idú na vrub sporiteľov čo znamená nižší výkon. Ale to budú stotinky %. Kupuje totiž len jeden jediný cenný papier. A ETF majú zvyčajne rôzne zvýhodnené poplatky ak kupuješ priamo do emitenta.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Indexové fondy sa najnovšie premenovali na rizikové fondy :lol:
http://glasa.blog.sme.sk/c/296107/Je-in ... ikovy.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Pán Fico sa s DSSkami nezhodne na ničom okrem toho, že označujú nový indexový dôchodkový fond ako rizikový. Pani novinárka zo SME označila tento nový fond ako rizikový dokonca v názve článku. O čo rizikovejší je tento indexový dôchodkový fond oproti iným? A prečo odborníci, presne opačne oproti doporučeniu Fica aj DSSiek, využijú v II. pilieri práve indexový fond?
ešte by som sa rád popýtal na vaše skúsenosti pri zmene dôchodkového fondu na indexový a na menenie pomerov ak ste volili dva fondy. Napíšte sem do diskusie.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

Ja som to menil hned prvy aprilovy tyzden. Dal som vsetko do indexu(lebo tam vela penazi nemam). Problemy neboli, ze by ma odhovarali. Ten zastupca Allianzu, je vlastne moj klient a spolu s nim sme pred 7 rokmi lanarili ludi do II.piliera. A ani netusil, ze nejaky indexovy fond existuje, aj tlaciva videl prvy raz, obzeral si ich, vraj minulosti boli ine(kvoli volbe %). Za cely minuly rok mal len jedneho klienta co vstupil do II.piliera.

Inak pekny plog, chvalim. Ta posledna cast co si spominal o oligarchoch, ci aj dialnicnych dlhopisoch nemoze smrdiet podvodom? Vcera sme sa o to bavili, tak len preto.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

podvodom nie, len sa dôchodkové fondy Poštovej Banky môže stať odbytiskom projektov Istrokapitálu a J&T. Lepšie povedané, J&T a Istrokapitál sa možno bude financovať už aj z dôchodkových úspor.
Ale ak by to aj robili, tak nepôjde o nejaké veľké prostriedky z celého majetku. Im stačí strčiť do fondov papiere za pár miliónov.
Pokiaľ to vyslovene netunelujú, tak to nie je podvod. Len konflikt záujmov.

Inak tebe nevadí tá vysoká volatilita akciových indexov?
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

ja vam verim, citam tuto stranku uz nejaky rok. Aby som mal nejaky dochodok z II.piliera tak to musi poriadne rast - takze ta volatilita pri mne musi byt sakra vysoka.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Slimak, urobil si spravne. Kazdy by mal momentalne drzat aspon urcitu cast uspor v rizikovych fondoch. Mladsi viac, starsi menej.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tak už je to tu. DSSky lobujú a zrazu z ministerstva idú hlášky, že 4 fondy sú zbytočné. Necháme len dva. A indexový zrušíme, lebo ten je najzbytočnejší:
http://glasa.blog.sme.sk/c/297622/Vlada ... bchod.html" onclick="window.open(this.href);return false;
hneď si idem zmeniť fond za indxový, lebo som to ešte nestihol. Tak nech vidia, že je záujem a že tam ľudia prestupujú.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa jogo »

Len aby ten indexovy fond nemal Bechmark EUROSTOXX50 namiesto DAX30. Lebo to by mohla byt aj katastrofa po pripadnom rozpade Eurozony.(namiesto mariek budes mat franky, liry a peseta)
Naposledy upravil/-a jogo v St 02 05, 2012 9:01 am, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Na výber je viacero - je to tu v téme. Najlepší z toho čo je v ponuke je MSCI World.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

Mna prehodili do globalu 13.4.2012. Vtedy previedli 802,71 eur. Dnes mam 805,5877 eur(bez ziadneho vkladu, teda mi zarobil 3 eura). Celkove vklady od zalozenia uctu boli 810,8256 eur.

V Allianzi je zatial v globale 223 185 eur. Je to malicko. Ale bolo by velmi dobre,aby do doby,kedy ho Fico bude chciet rusit mal co najvacsie zhodnotenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ale bolo by velmi dobre,aby do doby,kedy ho Fico bude chciet rusit mal co najvacsie zhodnotenie.
tak je pravda že zmena legislatívy ak bude, tak bude trvať dlhšie. Kam sa však vydajú za tú dobu trhy je otázne. Ak by vyrástli za pár mesiacov a zároveň by bolo isté, že sa indexový zruší, tak by som pre istotu svičol do garantovaného fondu. A tak si ten výnos fixol a nenechával to na náhodu.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

indexový zruší, tak by som pre istotu svičol do garantovaného fondu. A tak si ten výnos fixol a nenechával to na náhodu
To ano ale to nebudem robit kvoli trom euram, pockam si kym bude 300. :D
Ono od rozhodnutia k prevodu nejakych par dni aj tak prejde(u Allianzu to odhadujem na tyzden, mozno sa to da robit elektronicky tak aj rychlejsie). Ono na vysku vynosu nebude mat podla mna ziaden vplyv, ze Fico sa s DSS rozhodnu zrusit indexovy fond.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

ked samotny prechod z indexoveho do ineho fondu pri zruseni bude v dobe poklesu, tak to bude mat vplyv.
Yco
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Po 12 01, 2009 11:50 am
Has thanked: 1 time

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Yco »

Ja som do indexového fondu Global i.d.f. prešiel 23. apríla. Dnes mi prišiel výpis a zaujalo ma zloženie portfólia, z ktorého som prestupoval - PROGRES a.d.f.:

Kód: Vybrať všetko

MSCI Europe Index 10%
MSCI USA Index 10%
MSCI Pacific and Japan Index 5%
SDXG (verejný sektor) 25%
BofA Merill Lynch 1-3 year All Euro Goverment excluding Greece, Portugal and Ireland Index 10%
BofA Merill Lynch 1-3 year Euro Non-Financial Index 15%
BofA Merill Lynch 1-3 year Euro Covered Bond Index 15%
2 week LIBOR 10%
Samé indexy a štátne dlhopisy plus dvojtýždňové úložky. Nie až také zlé portfólio. Otázka je, odkedy? :?:

Zato správa Global -u stojí o dosť menej ako Progres, tak uvidíme, či je MSCI world Index (Australia, Austria, Belgium, Canada, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Hong Kong, Ireland, Israel, Italy, Japan, Netherlands, New Zealand, Norway, Portugal, Singapore, Spain, Sweden, Switzerland, the United Kingdom, and the United States k 30.5.11, -0.82%/ 10 rokov) schopný byť lepší a ako sa to bude vyvíjať s USD/ EUR párom? 8)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

to portfólio nie je zlé. Otázka je ako budú meniť pomery tried aktív do budúcna a či ti tie pomery budú vyhovovať. A potom aj či vyšší výkon ospravedlní vyšší poplatok.
syrienko
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 21 05, 2012 10:55 am

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa syrienko »

Caute,
Nezda sa vam 10% odchylka od referencnej hodnoty nejaka privysoka?
Zase tam vidim moznost spekulacie zo strany DSS fondov, ze budu kupovat a predavat ETF cez brokera a generovat skryte poplatky v ramci fondu...
Na konci mesiaca im staci aby nevygenerovali vyssiu odchylku ako 10%.
A podla mna indexovy fond by mal kupovat priamo akcie daneho indexu a nie kupovat ETF, kde je v podstate riziko zlyhania emitenta ETF.

㤠88a
Indexový dôchodkový fond
(1) Indexový dôchodkový fond je dôchodkový fond,
v ktorom výkonnosť dôchodkovej jednotky približne
zodpovedá výkonnosti referenčnej hodnoty podľa § 91.
Najvyššia prípustná miera odchýlky výkonnosti hodnoty
dôchodkovej jednotky od výkonnosti referenčnej
hodnoty dôchodkového fondu je 10% a spôsob jej výpočtu
môže určiť Národná banka Slovenska opatrením,
ktorého úplné znenie vyhlási uverejnením v Zbierke zákonov
Slovenskej republiky.
(2) Dôchodková správcovská spoločnosť je povinná
preukázať splnenie podmienky podľa odseku 1 najneskôr
do troch pracovných dní kalendárneho mesiaca
nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa
preukazuje.
(3) V prípade nedodržania najvyššej prípustnej miery
odchýlky podľa odseku 1 dôchodkovej správcovskej
spoločnosti patrí v nasledujúcom kalendárnom mesiaci
odplata za správu indexového dôchodkového fondu
znížená o 50 %."
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pri ETF nemas ziadne riziko emitenta, to si mylis s certifikatmi
ETF je rovnaka konstrucia ako podielovy fond. Majetok spravcu a fondu su prisne oddene.
Praveze nakup ETF je pre DSS lacnejsia alternativa. Nemusia kupovat vsetky akcie indexu jednu po druhej s cim by mali vysoke transakcne naklady.
Inak ano, tolerovana odchylka 10 % vyzera byt riadne prehnana.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

index môžu replikovať ľubovolným spôsobom, nie je určené aby to bolo zrovna akciami. ETFká niektoré replikujú index pomocou derivátov. Nekupujú vždy priamo akcie. Prípadne kupujú len časť akcií z indexu.
DSSky kupujú ETFká aj v aktívnych fondoch, aby znížli náklady. Nemôžeme čakať že by zrovna v indexovom išli priamo do akcií. To by mali ešte vyššie náklady ako v aktívnych fondoch.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

Prispevky do II.piliera znizia zrejme na 4% , bolo by dobre keby nechali moznost si aj dobrovolne prispievat 2%.
Celkom ma zaujima situacia na trhoch a sledujem vynosy kazdy den po precitani semafora viem aky bude vysledok na druhy den.
Dnes bol celkom dobry den, pre mna po dlhych(2) mesiacoch mam to co som tam vlozil. Najvacsi prepad bol 4%. Skoda, ze som nevstupil do indexu vtedy mohol som mat o 30 eur viac. Co by ma isto dostalo do plusovych hodnot od pociatku sporenia v II.pilieri. Ak si pamatam, tak celkovo som bol predtym v minuse asi 15 eur(kvoli poplatkom).

V allianzi je v indexovom fonde zatial 600 000 eur. To ma prekvapilo. Dost malo.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dobrovolne mozno prispievat do tretieho piliera a mnoho dalsich miest.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

III. pilier je ale ovela drahsi ako II. pilier. V podstate je uplne nepouzitelny pre dobrovolne sporenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Zial, tak to je Filip. Myslis si, ze je nejaka suvislost s tym, ze ide o tych istych spravcov, pre ktorych je jednoduchsie spravovat klientov II piliera ako bojovat o dobrovolne vklady klientov III piliera?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"