DSS - indexové fondy

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

Po novom budú zrejme iba dva typy dôchodkových fondov, a nie štyri, čo platí dnes. Zostala by možnosť sporiť si v dvoch fondoch naraz. Vo fonde s garanciami by zostal terajší poplatok za správu, čo je ročne 0,3 percenta z čistej hodnoty majetku spravovaného vo fonde. Vo fonde bez garancií by sa poplatok podľa našich informácií mohol zvýšiť na 0,6 percenta.
http://ekonomika.sme.sk/c/6427216/smer- ... telov.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prestal som platit dane a odvody z prijmu pocas strajku dopravcov, ked som sa oboznamil o com je mytny system.
Po tomto kroku, prestavam platit vsetky dane, ktore mozem, prestavam fajcit. Uz im neposlem ani ziadnych symbolickych 100 euro.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

V III. pilieri sú tie poplatky tak vysoké preto, lebo je to štátom zvýhodnené. NIkto sa teda nepozerá na to, že sú tam veľmi vysoké poplatky, lebo aj tak na tom"zarobí".
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa jogo »

Napadla ma zaujimava myslienka a trochu lutujem, ze som nesiel do 2 piliera.
Proste ak indexove fondy nezrusia, tak ma kazdy moznost si spravovat svoj 2-pilierovy dochodkovy fond sam. :idea:
Je to jednoduche. Fond je stale long, cize ak zacnu na trhu vypredaje, tak sa jednoducho cez derivaty s pakou zahedzujem voci tomu prepadu.
Tzn. ze si otvorim short na ten index, ktory kopiruje dochodkovy fond. Strata v 2 pilieri sa mi premeni na zisk na mojom derivatovom ucte a pri novom naraste jednoducho short zavriem.
Je to vsak vhodne len pre skusenych pozicnych traderov.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

jednoduchsie je, ze budes meniť pomer medzi indexovým a garantovaným fondom. Jedno zoberieš ako akcie a druhé ako hotovosť. Ten pomer si mohol robiť zadarmo koľko krát chceš.
Už aj jednoduchý rebalancing 50/50 každý rok by mal dobré výsledky.
Ale myslím, že zmeny v II. pilieri za Fica budú súvisieť práve s tým, aby si nemohol mať peniaze naraz v dvoch fondoch ako je to teraz. A zaroven ze nemozes menit fondy halabala bez poplatky.
DSSkám to ušetrí dosť peňazí. Vláde na sporiteľoch nezáleží, takže to DSSkám "dá" za to že moc nebudú reptať pri znížení odvodu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

A je po indexových fondoch:
http://ekonomika.sme.sk/c/6428820/ficov ... jsich.html" onclick="window.open(this.href);return false;
A je pekne vidieť, prečo DSSky vláde nič nevyčítajú:
Poplatky sa zvýšia
Vo fonde s garanciami zostane dnešný poplatok za správu vo výške 0,3 percenta z čistej hodnoty jeho majetku. Vo fonde bez garancií sa poplatok zvýši na 0,6 percenta. V oboch typoch fondov stúpne poplatok z dosiahnutého výnosu pre DSS z terajších 5,6 percenta na desať percent.
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Druhy pilier je cim dalej tym vacsi podvod. Clovek ked tam vlozi peniaze tak zaplati 1.5% (0.5% socialnej poistovni, 1% dochodovej spolocnosti) a to len preto aby dosiahol asi polovicny vynos ako dostane na terminovanom vklade, a este zaplati 10% z vynosu ako odmenu spravcovskej spolocnosti za to ze mu to zhodnotila v polovicnej vyske ako dostane v banke, + este spravcovsky poplatok +0.3 az 0.6% z celkovej sumy co tam clovek ma. Najsmutnejsie na tom, ze aj ked je to pre sporitelov totalne nevyhodne, stale to bude asi lepsie ako davat vsetko do prveho pilera.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

môj názor som publikoval na blogu:
http://glasa.blog.sme.sk/c/301718/Vlada ... lieri.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

a ešte jeden do trendu, nech mam majú tie naše DSSky ešte radšej:
http://blog.etrend.sk/filip-glasa/2012/ ... -na-dssky/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal:a ešte jeden do trendu, nech mam majú tie naše DSSky ešte radšej:
http://blog.etrend.sk/filip-glasa/2012/ ... -na-dssky/" onclick="window.open(this.href);return false;
Takže menší objem peňazí , ale dvojnásobné poplatky? Dobrý blog, Filip.

DSSky sa potom nemôžu čudovať, že nemajú zo strany verejnosti žiadnu podporu. Za osem rokov od spustenia dôchodkovej reformy ukázali o čo im ide. Zabetónovať si biznis bez ohľadu na pôvodné ciele dôchodkovej reformy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Rado »

Filip je to smutné, ale je to tak. Neodporúčam klientom DSS využiť možnosť doplniť z časti to, čo im vláda zoberie. Najlepšie je to, čo odporúčal Juggler pri otázke o najlepšej možnosti zhodnotenia pri sporení 100€ mesačne - zarobiť si na to sám. Či už cez podnikanie, akcie, špekulácie lebo štát dokáže len brať. Platí to, čo som sa naučil v škole na financiách - štát je krutý a neľútostný. Platí môj dodatok, že o to musíme byť my šikovnejší a prefíkanejší. :)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Živnostník alebo sročkár nemá až taký problém platiť minimum, alebo vôbec nič. Ak chce. Ale zamestnanec sa odvodom nikdy nevyhne.

Na druhú strane keby to tak bral každý, tak sme zachvíľu jak v Grécku, kde dane nikto neplatí.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa jogo »

Toto je uz cirkus na n-tu.
Takze indexove fondy padnu. Samozrejme, lebo po rokoch by sa s vysokou pravdepodobnostou ukazalo, ze aktivne spravovane fondy neprekonaju vynosom indexove fondy. A to by sa spravcom portfolii nepacilo, keby im takto verejne dokazali, ze ich spravovanie je o nicom.
"Odvolavam co som odvolal a slubujem, co som slubil."
Nakoniec som rad, ze nie som v druhom pilieri...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa jogo »

Pekne si to spocitali.Aj ovca ostane cela aj vlk bude syty, len sporitel to zacvaka zo svojho cez zvysene poplatky.
Znizenie odvodov z 9% na 4% do 2 piliera by automaticky znamenalo pre dss-ky stratu viac ako polovice prijmov z poplatkov.
Ako to nahradit?
Zvysili poplatok u negarantovaneho fondu z 0.3% na 0.6%, co hned vracia prijmy z polatkov takmer na predoslu uroven.
Zvysili poplatok z vykonu z 5.6% na 10% ...
Vratili danove vyhody pre 3 pilier, ktory aj tak spravuju tie iste spolocnosti, ktore spravuju aj DSS-ky.
Suma-sumarum, ludia budu mat v 2 pilieri o polovicu menej penazi ale DSS-ky zarobia +/- tak isto.

Tak ma napada, ze aj teraz by este clovek mohol "aktivne spravovat svoj druhy pilier". Proste peniaze dam do garantovaneho fondu a z "garantovanych urokov" co predpokladam,ze by mohli byt na urovni dlhodobych terminovanych vkladov nakupim "za svoje peniaze" pocas kriz dlhodobe CALL opcie. Ak vyjdu, zvysim zhodnotenie svojho 2. piliera, ak nevyjdu, pridem o uroky. Proste Garantovana strategia, ako ju popisuje BBI.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

to mozes robit aj bez II. piliera ak v tom vidis zmysel.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa jogo »

filip glasa napísal:to mozes robit aj bez II. piliera ak v tom vidis zmysel.
To je iba vychodisko z nudze.
Aby si clovek nasporil na slusny dochodok, potrebuje zhodnotenie aspon 7% p.a. Garantovany ti ho neda a o aktivne spravovanom pochybujem tiez, ze to dokaze. Snad indexovy by to dal, ale ten zrusia.
Ako inac sa pokusit nieco urobit zo svojim dochodkom z 2 piliera aj napriek tymto nevyhodnym podmienkam a nemoznosti sa dostat k tymto peniazom pred odchodom do dochodku?

Uspory, ktore mam mozem spravovat roznymi strategiami, lebo mam k nim neobmedzeny pristup, preto o Garant strategii zatial v tomto smere neuvazujem.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
hallas
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Po 02 07, 2012 9:11 am

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa hallas »

Neviete niekto presne ake su prechodne ustanovenia novely zakona o DSS ohladom indexovych fondov, teda presne aky je mechanizmus ich zrusenia, pripadne ponechania?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

zatiaľ sú všetko len návrhy, ešte nič neprešlo cez vládu ani cez parlament.
hallas
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Po 02 07, 2012 9:11 am

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa hallas »

jasne, ale myslel som navrh zakona
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

hallas, ten navrh moze byt este x krat zmeneny
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

návrh zákona ešte ani nie je, len návrhy návrhu.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

Tak dnes ma vysledky prekvapili,aj ked som cakal rast. Dnes mam plus 4%. A neviem ci je ten index pre mna vhodny. Ja uz o tie peniaze nechcem prijst. ved to je tolko co za rok tam poslem(do II.piliera). To ako keby sa mi zdvojnasobila vyplata. Za posledne tri mesiace, od kedy su dve fondy negarantovane tak v indexe od 4 juna do dnes vzrastol fond cez 9%, a akciovy presne to iste obdobie o 0,8%(za cely polrok ma zena v cistom 0,7%). To co tam v tom akciovom maju? ked pozriem zlozenie refer.hodnoty tak je tam aj 10% americkeho indexu.

Neviem ci by som cast, ani neviem(50%) aku nemal previest niekde inde. Aby som cast vynosu ochranil pred pripadnou stratou. len aj keby som dnes im poslal ziadost, zmenu spravia az buduci tyzden a to uz mozu byt ine hodnoty.

Odplata(od zaciatku roka) u zeny je 0,37% z jej dnesneho zostatku na ucte u mna 0,06%.

Index MSCI World samotny odkedy som vstupil klesol o 2,3%, ale kleslo euro k dolaru o 7%. Oproti marcu ,kedy ten index dosahoval tohtorocne maxima stratil 7%. Mozno si este pockam, ci to este tohto roku dosiahne.

Ci nejaka rada,poznamka?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

daj si to 50/50. Polovicu v indexovom a polovicu v garantovanom.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

Preco a preco teraz? Na zaciatku aprila som mal 802, v troch platbach som prilozil 11,2 eura. Dnes som mal 846(zajtrabudeviac). Zarobilo mi to 33 - je to super. To mi neda ani statna premia v stavebnom sporeni.

Bol by som rad a chcel by som robit spekulacie. Ako to robi jugler(aj ked nasobne dlhsom case). Chcel by som aktivne zarabat. Je jedno ze to teraz bola nahoda. Do indexu som siel iba kvoli tomu(alebo to bol hlavny dovod), ze som sa obaval ze moje tazko zarobene peniaze pojdu na nejake sirokeho dialnice.

Bolo by super keby indexove fondy zostali, bolo by super, keby poplatky zostali take ake su. U mna za polrok 50 centov. A bolo by super, keby som vedel menit portfolio relativne rychlejsie ako tyzden(ziadost o zmenu anie postou).

Kludne by som v takom pripade celu svoju vyplatu zdanenu a zodvodnenu tam na burzu dal. Co z malejcasti ponuka Fico.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

50/50 je dobre len ked sa ti s tym nechce babrat. Mas nastavenu taku automatiku a hotovo. Ked klesne indexovy, tak ti to podrzi garantovany. Co sa tyka spekulovania, tak sa to tiez da. Preklapal by si medzi garantovanym a indexovym podla situacie na trhu. Technicky to ide. Ale v realite by si skor robil chyby a nevychadzalo by ti to.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

Ako minuly stvrtok som poslal papier na 70% pre garant. myslim, ze som to vystihol(este aj dnes mam 6,3%). Asi som mal dat aj 80%.

Mozno my to vyslo ,ale je zvlastne spekulovat a davat prikazy na zmenu ak to trva mozno tyzden.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

nieco malo si v tom indexovom nechaj. Budes mat pekne zostavene portfolio. Az ked sa indexovu budu rusit, tak si odsleduj ked bude "hore" a potom preklop do garantovane vsetko.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

Mam to presne tak vymyslene,ale neviem kedy index konci, Ak do konca roka si myslim, ze sa mi podari este raz na 100% do neho vstupit.

Inak ak index allianz neda ci ina spolocnost - inu kaslem. Mam vypite aole kaslem aj na II.pilier.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

14.8.2012 mi to previedli. takze 6,2% som spokojny. 9.8. "som" poslal ziadost.
Hm dnes to rastie ved ok, potrebujem spravit este vystup na vrchole so zvyskom 30%. ja som zarobil prevazne a len na pade eura. Neviem ci ten fond bude rast ci klesat. Ani ci nasdaq, ani ci MSCI world. Akcie dosahuju vrcholy neviem ci uz a niektore isto uz prekonavaju svoje maxima.

Spokojny som, ze to uz nemusim sledovat tak casto. neviem ci by to bola praca pre mna. Aj ked sa dari clovek je vstrese.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ak by tie idexove fondy predsa len u niektoreho spravcu zostali, tak sa da nastavit automatika: polovica v garantovanom/polovica v indexovom. A len to raz rocne rebalancovat. Teda zobrat zisk z jedneho a dat do druheho. Tak aby bola vzdy polovica.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

Aka automatika? Sam chcem si povedat kedy tam idem a kedy na trhy kaslem. Ved sa pozri na na vysledky fondov co komu dali? Ja byt predseda vlady hned ich zrusim. Proti alianzu nic nemam - sa stazovali na nizsie poplatky a ze nebudu moct informovat. Za 10 rokov ma ani neoslovili. Nepovedali , ci sa nespytali na riziko ci aky mam horizont - hm.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

Sef postovej DSS a sef asociacie DSS,prave odpoveda na online otazky citatelov HN.
Mimochodom, všetky fondy sú aktívne riadené, záleži len na možnostiach jednotlivých správcov. Novela zákona hovorí o tom, že musí byť minimálne jeden garantovaný dôchodkový fond a jeden negarantovaný dôchodkový fond. Za DSS Poštovej banky môžem povedať, že neplánujeme indexový dôchodkový fond zrušiť, ale aktívnejšie ho spravovať. Kto aspoň trochu rozumie investovaniu tak vie, že sa môžem „pasívne“ zavesiť na index a čakať ako to dopadne. Aktívna správa ale spočíva v tom, že ak index vykazuje pokles, existujú nástroje na korekciu, resp. „porazenie“ indexu. Čo sa vám viac pozdáva?
Z informácii, ktoré mám k dispozícii je názor na ponechanie indexového fondu v súčasnej podobe rôzny. Od ponechania, cez jeho zmenu na aktívne riadený fond až po jeho zrušenie. Každý správca určite vo vhodnú chvíľu oznámi svoje rozhodnutie. Naša spoločnosť sa prikláňa k zachovaniu indexového fondu, ale formou aktívneho riadenia portfólia.
Tak som zvedavy.
Yco
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Po 12 01, 2009 11:50 am
Has thanked: 1 time

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Yco »

Hmm, tak táto alternatíva, teda že si niektoré DSS Indexy ponechajú, sa mi páči. Už viem, ako si vyberiem DSS -ku. ;)
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

http://hnporadna.hnonline.sk/?p=kp0000_d&article" onclick="window.open(this.href);return false;[id]=57094610&1345945224

vsetky odpovede, celkom rozumne a slusne odpovedal az ma prekvapil zaujimave odpovede.
Dobrý deň, už v súčasnosti si môžete sporiť súčasne v dvoch dôchodkových fondoch (i keď ich správcovská spoločnosť môže zriadiť viac). Jeden z fondov musí byť garantovaný. Za účelom zmeny musíte kontaktovať svoju dôchodkovú správcovskú spoločnosť, najlepšie ak navštívite jej kontaktné miesto, kde spravidla jednoduchou žiadosťou o zmenu zrealizujete zmenu dôchodkových fondov a spôsobu sporenia. Pomer prostriedkov medzi fondami môže byť ľubovoľný, ale po dosiahnutí 50 rokov musí mať sporiteľ minimálne 10% v garantovanom fonde a tento pomer sa každým rokom mení v prospech garantovaného fondu o 10%.
Pravidelnosť dobrovoľných príspevkov, ani ich výška nie je nijako obmedzená, t.j. na osobný dôchodkový účet si budete môcť posielať peniaze pravidelne i nepravidelne v akejkoľvek sume. Treba však brať ohľad na to, že dobrovoľné príspevky budú daňovo odpočítateľné iba do výšky 2% z ročného daňového základu. Spôsob úhrady je ľubovoľný, môžete sa dohodnúť so zamestnávateľom na zrážkach zo mzdy alebo si môžete príspevky posielať samostatne priamo do DSS. Osobne preferujem druhý spôsob, kde máte prehľad o tom koľko peňazí a kedy ste poslali. Dôležité je dohodnúť si so svojim správcom jednoznačný variabilný symbol platby, aby Vaše peniaze „nestáli“ na tzv. zbernom účte, ale aby išli ihneď na Váš osobný účet.
Veľmi ľutujem, že Vám neviem na túto otázku odpovedať. Návrh odpovedí na tieto otázky budeme poznať až v momente predloženia návrhu tzv. „anuitnej novely“ zákona, ktorý by mal byť začiatkom budúceho roka. Aby som nebol príliš neurčitý – dajú sa predpokladať alternatívy: časť dôchodku z II. piliera budú vyplácať osobitne licencované poisťovne alebo to budú aj samotné dôchodkové správcovské spoločnosti – najmä v prípade ak bude požadovaná nejaká forma valorizácie. V tomto momente si myslím, že najväčšie „trápenie“ majú poistní matematici, ako to všetko spočítať a „dať na papier“ vo forme zrozumiteľného zákona.
Čo sa týka aktuálneho zhodnotenia – treba si uvedomiť, že nemožno bezhlavo a rýchlo vypredávať cenné papiere z fondu, obzvlášť nie s ohľadom na situáciu na trhu a v čase, keď naša spoločnosť pracuje na určitej forme zaistenia (slovo „garancie nesmiem použiť ). Zaistenie spočíva v tom, že časť majetku sa investuje do aktív, ktoré by mali stabilne prinášať výnos, napr.: dlhopisy a časť majetku by mala byť aktívne výnosová, napr.. akcie a pod.
Pravdou je, že trhy sa môžu vyvíjať rôzne, ale tiež už som to písal – trh vplýva nielen na správcov ale aj na štáty. Dám rečnícku tázku : Čo myslíte, kto má šancu rýchlejšie reagovať?
Skoda ze sa tu viac nerozpisal, ze ako to myslel.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Indexové fondy si môžu ponechať. Ale poplatky sú už niekde inde, takže sa to nevyplatí.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

Niektoré DSS naznačujú, že ak sa v najbližších mesiacoch nezvýši počet sporiteľov v indexových fondoch, tak ich zrušia.

Spravovali by tak iba dva typy dôchodkových fondov - jeden s garanciami a druhý bez nich. Umožňuje im to zákon.

Allianz sa tak už rozhodol. Portfóliový manažér spoločnosti Miroslav Kotov tvrdí, že počítajú s tým, že v aktívne riadenom akciovom fonde budú mať akciové investície vysoký podiel.
http://ekonomika.sme.sk/c/6534774/akcie ... araba.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Takze allianz indexovy fond mat nebude.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Kolko je ten "vysoký podiel"? Zeby az 20% co je zhruba tradicny vrchol u DSSiek?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

Allianz ma vraj naviac 8% akcii(su aj dss co maju 0,3%).Ale je pravda,ze...
Sú presvedčené, že väčšina zvolí pasívny prístup a stanú sa automaticky sporiteľmi garantovaných fondov.

Ak by kupovali akcie a trhy by na jar klesli, strata by sa vo fondoch s garanciami zmazávala dlhšie. „Osobne by som nešiel do rizika, keď nie je jasné, ako sa prerozdelia sporitelia,“ hovorí ekonóm SAV Vladimír Baláž.
Ale oni maju v akciovom 62% majetku. Neviem sko sa to robi,ale ak "aktivne" vstupy z nich len 20% do akcioveho -a ak nebudu predavat akcie ale zvysny majetok, ci ako to daju do garantovaneho, tak im akcii zostane dost. moj odhad 40%.
Proste pre politikov a mozno aj tie DSS je sporitel to posledne co ich zaujima - resp - nejaky vynos sporitela.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

počkáme a uvidíme ako sa fondy ustália po čase. Zatiaľ sa ťažko vyberá keď neviem čo bude vo vnútri.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Od januára musia spoločnosti povinne viesť dva fondy – dlhopisový garantovaný a akciový negarantovaný. „Rozdiel spočíva v povinnosti správcovských spoločností dopĺňať, respektíve nedopĺňať majetok fondu v prípade poklesu hodnoty dôchodkovej jednotky zo svojho majetku,“ hovorí Alena Fábryová, manažérka pre dôchodky ING DSS.
Správcovské spoločnosti môžu dobrovoľne viesť aj viac garantovaných či negarantovaných fondov. Napríklad ING neplánuje meniť svoje fondy.
VÚB Generali plánuje v druhej polovici roka otvoriť nový fond, zatiaľ však nechce hovoriť o detailoch.
Allianz DSS chce zlúčiť akciový, zmiešaný a indexový do akciového negarantovaného fondu s vysokým podielom akcií a ponechá dlhopisový negarantovaný. Zmeny budú aj v DSS Poštovej banky. Aké, zverejnia neskôr. Ostatné DSS sa nevyjadrili.
Tí, ktorí si v súčasnosti sporia v negarantovanom fonde, musia do 31. marca doručiť správcovskej spoločnosti vyhlásenie, že chcú aj naďalej zotrvať v negarantovanom fonde.
Ak sa nevyjadria, budú automaticky k 30. aprílu zaradení do garantovaného fondu. Môžu však kedykoľvek fond zmeniť.


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6671349/pozri ... z2ILFk2InE" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrázok
Yco
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Po 12 01, 2009 11:50 am
Has thanked: 1 time

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Yco »

Som v Allianz -i, a nepáči sa mi, čo sa tam deje. Preto rozmýšľam nad zmenou. V ING už mám III. pilier, a myslím, že im pošlem aj ten II. Aj keď teda diverzifikácia žiadna. :oops:
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"